بلاگزمان‌بندی آزمون آزمایشی ارشد مدیریت ۹۳

زمان‌بندی آزمون آزمایشی ارشد مدیریت ۹۳

سال گذشته که در کنکور ارشد مدیریت شرکت کردم، تجربه‌ای از کم و کیف آزمون آزمایشی ارشد مدیریت مؤسسه‌های فعال در این بازار نداشتم. در بطن جلسه با مشکلات و نکته‌های متعددی مواجه شدم که راه‌حلی برای رفع‌شان نداشتم. راستش چون سودای قبولی نداشتم، این‌قبیل نکته‌ها را جدی نگرفتم، اما برای دوستانی که هدف‌مند در کنکور ارشد شرکت می‌کنند بسیار مهم است که بدانند با چه مشکلاتی مواجه خواهند شد تا چاره‌ای تدبیر کنند!

هفته پیش فرصتی دست داد تا فهرستی از آزمون‌های آزمایشی مؤسسه‌های درست و درمان تهیه کنم. اطلاعات مختصری گردآوری شده و در این صفحه منتشر شده است. پیگیر اطلاعاتی هستم که به تصمیم‌گیری داوطلبان کمک کند. اگر دارید؛ زحمت بکشید و در بخش نظرات درج کنید، یا به ایمیل زیر بفرستید!

info [at] arshadbaz [dot] ir

به شخصه ترکیب آزمون‌هایی که باید شرکت کنم را مشخص نکرده‌ام، اما فکر می‌کنم گول یکی از آزمون مهام را به بهانه برگزاری جلسه حل و تحلیل تست‌ها بخورم، شاید!

10 فکر می‌کنند “زمان‌بندی آزمون آزمایشی ارشد مدیریت ۹۳

 1. sina

  با سلام.
  به نظرم اومد سوالمو تو این پست مطرح کنم.
  آقای زارعی برای اطلاع از تراز قبولی در دانشگاه ها (گرایش مدیریت آی تی) اطلاعات کاملی نتونستم پیدا کنم.سایت مدیر هم جند مورد و ذکر کرده که الزاما آخرین تراز قبولی رو ذکر نکرده.از شما این درخواست و داشتم اگه امکانش هست و یا میتونین اطلاعاتی در این باره در اختیارمون قرار بدین.ممنون میشم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   درباره تراز قبولی در رشته‌ها نمی‌شود به ضرس قاطع صحبت کرد. تراز؛ نمره‌ای نسبی است و بر اساس نمره کل نفرات برتر هر سال محاسبه می‌شود. اما نشدنی هم نیست. یعنی می‌شود حدود و ثغور قبولی در رشته‌ها و دانشگاه‌ها را مشخص کرد. پیش‌تر؛ برنامه‌ای برای انجام این کار نداشتم، اما حالا دارم و نیازمند زمان هستم تا چارچوبی برای آن مشخص کنم. اگر عجله ندارید توصیه می‌کنم اندکی صبر پیشه کنید تا مطلبی بی‌نقص مهیا کنم.

   موفق باشید / جواد زارعی

 2. sina

  خیلی ممنون آقای زارعی.
  شما درست میفرمایید تراز یه کمیت نسبی هست و با توجه به نمره کل نفر اول تعیین میشه.من میخواستم سوالمو تصحیح کنم با چه تراز و رتبه ای میشود در گرایش های مدیریت آی تی پذیرفته شد.چون حدود آخرین رتبه رقبولی به نسبت آخرین تراز قبولی به نظرم تغییراتش کمتر باشه.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   تعیین حدود تراز برای قبولی در گرایش مدیریت فناوری اطلاعات بسته به هدف‌تان اعم از کیفیت دانشگاه، رشته روزانه یا شبانه و امثالهم دارد. این‌ها را که مشخص کنید راحت‌تر و دقیق‌تر می‌شود درباره حدود و ثغور تراز موردنیاز برای قبولی صحبت کرد. اما به طور کلی؛ می‌شود گفت که قبولی در این گرایش به نسبت‌های سال‌های قبل سخت‌تر شده است. به طور مثال؛ رتبه ۳۷ سال ۹۰ در دانشگاه تهران پذیرفته شده است، حال آنکه گمان نمی‌کنم رتبه ۲۰ سال جاری امیدی به پذیرش در دانشگاه تهران داشته باشد. همین شرایط را می‌شود به ترازهای پایین‌تر تسری داد. به طور مثال؛ شبانه تهران بر روزانه بهشتی، و شبانه بهشتی و حتی شبانه تربیت‌مدرس بر روزانه علامه ارجحیت انتخاب دارد. شنیده‌ام که رتبه‌های ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال گذشته در روزانه علامه پذیرفته شده‌اند، اما به شخصه این موضوع را تحقیق نکرده‌ام. همچنین شنیده‌ام که رتبه ۷۵۰ سال گذشته در دوره شبانه علامه پذیرفته شده است. اینکه این آمارها و گفته‌ها تا چه حد معتبر هستند را نمی‌دانم!
   هدف‌تان را که به طور صریح، ملموس و قابل سنجش مشخص کنید، می‌شود درباره چگونگی تأمینش صحبت کرد.

   ارادتمند / جواد زارعی

 3. sina

  سلام.
  هدف بنده روی روزانه های دانشگاه تهران ، تربیت مدرس و شهید بهشتی ودر درجه آخر روزانه علامه طباطبایی هست…
  تمایلی هم به نوبت شبانه های دانشگاههای مذکور ندلرم.
  ممنون.

 4. sina

  این نکته رو فراموش کردم که تقریبا رتبه قبولی دانشگاه تهران نهایت در حدوده ۳۰ تا ۴۰ قرار داره.لذا بیشتر تاکبد من در مورد رتبه مورد نیاز دانشگاه های بعدی هست.
  در مورد الویت دانشکاه ها هم سوال داشتم اگه لطف کنید پاسخ بدید ممنون میشم.(بعده دانشگاه تهران ، تربیت مدرس یا شهید بهشتی؟ و چرا استقبال نسبت به علامه طباطبایی کمتره.آیا فقط به خاطره تفکیک جنسیتی صورت گرفته شده است یا اساتید هیئت علمی هم در ایم مورد دخیله؟)
  بازم ممنون.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. برای پذیرش در گرایش آی.تی دانشگاه تهران شاید رتبه ۲۰ هم کفایت نکند. ترتیب پر شدن گرایش‌ها چند سالی است که تغییر کرده است. اگر دانشگاه درست و درمان می‌خواهی توصیه می‌کنم فقط بر تهران و بهشتی تمرکز کنید از تربیت مدرس و علامه آبی برای علم‌تان گرم نمی‌شود و فقط یک فوق‌لیسانس شبه‌معتبر دریافت می‌کنید. البته قصد جسارت به شأن دانشگاه‌های دیگر را ندارم، اما واقعیت این است که گرایش آی.تی برای اساتید قاطبه دانشگاه‌ها مقوله تازه‌ای است. این را هم بگویم که به شخصه نگاه چندان مثبتی به دانشگاه‌های دیگر ندارم، چرا که دانشگاه تهران را با آن دبدبه و کبکبه تجربه کرده‌ام. قبولی در دانشگاه علامه اگر برای آدم‌های متفرعنی چون من جذابیت ندارد، برای قاطبه دوستانی که که دانشگاه‌های بزرگ را تجربه نکرده‌اند، شیرین‌تر از پذیرش در هاروارد. خلاصه اینکه بستگی دارد از دریچه کدام گذشته؛ کدام آینده را نگاه می‌کنید!

   دو. ترتیب تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها محل اختلاف علماست. اما به طور عام اول؛ روزانه تهران و دوم؛ شبانه تهران و روزانه بهشتی تکمیل می‌شوند. در مرحله سوم؛ شبانه بهشتی و روزانه تربیت‌مدرس و در مرحله بعدی روزانه علامه و بعد هم شبانه علامه تکمیل می‌شوند. برای برخی داوطلبان؛ دانشگاه الزهراء بر علامه ارجحیت دارد. خلاصه اینکه تکمیل ظرفیت دانشگاه‌های تا رتبه‌ ۲۰۰ از منطقی مشخص تبعیت می‌کند، اما در رتبه‌های بعدی قدری پیچیده می‌شود. به طور مثال؛ عدم مهارت در انتخاب رشته موجب پیچیده شدن شرایط تکمیل ظرفیت می‌شود که در سال‌های اخیر بسیار شایع شده است. شرایط آن‌قدر پیچیده شده است که رتبه ۴۰۰ تا ۴۵۰ به راحتی در روزانه علامه پذیرفته می‌شوند. قاطبه مؤسسه‌های فعال در حوزه ارشد؛ اطلاعات دقیقی در این‌باره گردآوری کرده‌اند که اجازه دسترسی به من و شما نمی‌دهند. برای همین تصمیم بر آن دارم تا رتبه‌های دانشگاه‌های معتبر را گردآوری و منتشر کنم. از دانشگاه تهران آغاز خواهم کرد و اطلاعات رتبه‌ها را حوالی اسفند منتشر خواهم کرد.

   سه. مسعود جان؛ این اطلاعات را برای امثال می‌خواهی یا سال آینده؟

   ارادتمند / جواد زارعی

 5. sina

  ممنون آقای زارعی.
  سه. مسعود جان؛ این اطلاعات را برای امثال می‌خواهی یا سال آینده؟ نمیدونم از این جمله منظورتون من بودم.من سینا هستم.:)
  بله واسه امسال میخوام.
  فرمودین که تجربه دانشگاه تهران رو دارین یعنی اونجا تحصبل کردین؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛
   یک. شرمنده‌ام سینا جان. به نظر مسعود خان هم رسیدگی می‌کردم که اشتباه کردم. عزیز ما هستی برادر!
   دو. بله؛ فیزیک دانشگاه تهران خوندم. منظورم این بود که اگر فضای دانشگاهی مانند تهران را تجربه کرده باشید، به سختی می‌تونید دانشگاه‌های دیگه رو بپذیرید. البته بهشتی رو می‌شه زیرچشمی رد کرد، اما مابقی رو نمی‌دونم!

   ارادتمند / جواد زارعی

 6. sina

  خواهش می‌کنم. می‌دونستم اشتباه تایپی بوده. محض مزاح گفتم. شما برادر بزرگ ما هستین!
  ممنون که با حوصله پاسخ سوالامونو می‌دین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *