بلاگسال را با یادگیری واژه‌های انگلیسی آغاز کنیم!

سال را با یادگیری واژه‌های انگلیسی آغاز کنیم!

دوست دارد یار این آشفتگی؛ جنبش بیهوده، به از خفتگی است!

اگر محور گردش زمین یعنی خطی که از قطب شمال تا جنوب امتداد دارد بر صفحه گردش زمین به دور خورشید عمود بود، طور روز و شب تفاوت چندانی نداشت و فصل‌ها این‌طوری نبودند که الآن تجربه‌شان می‌کنیم. راستش را بخواهید اگر محور گردش زمین انحراف نداشت، شاید زندگی برای موجودات زنده ممکن نبود. علی‌ای‌حال، حلول بهار ۹۴ خورشیدی را تبریک می‌گویم و خوشحالم ذیل فرهنگی بزرگ شده‌ام که آغاز تقویم‌شان همزمان با اعتدال بهاری است و البته لحظه آغازش متغیر است. یعنی سال را مبتنی بر اعتدال آغاز می‌کند و در عین حال، لحظه آغاز سال ثابت نیست. عاشق سیستم‌های متعادل پویا هستم. بگذریم…

کم نیستند دوستانی که عزم‌شان را برای شرکت در کنکور ارشد ۹۵ جزم کرده‌اند، اما نمی‌دانند از کجا باید آغاز کنند و البته، اندکی هم از حال و هوای درس‌خوانی دور شده‌اند. چه بهتر! بالاخره گاهی باید از هدف‌ها فاصله گرفت تا بهتر بشود دید‌شان. راستش چند صباحی است بر اصل‌های درس‌خوانی پارتیزانی تمرکز کرده‌ام و تلاش می‌کنم تعداد اصل‌های پارتیزانی را کمتر و کاربردی‌تر کنم تا برای تعداد بیشتری از مخاطبان قابل‌فهم و قابل استفاده باشد. از این رو، چند هفته‌ای کرکره نوشتن را پایین خواهم کشید و ارشدباز ۳.۰ را با رویکردی تازه‌تر منتشر خواهم کرد. البته نمی‌نویسم، اما هستم و اگر نظری،‌ دیدگاهی، پرسشی چیزی مطرح شود، پاسخ‌گو هستم!

شمارش‌گر کناری وب‌سایت به انتها رسید و من هم تصمیم گرفتم به هر ضرب و زوری شده کنکور ارشد مدیریت ۹۵ را آدمیزادی  تجربه کنم. از این رو، خواهم خواند. البته برنامه درسی‌ام را طرح‌ریزی نکرده‌ام. درست است که برنامه‌ریزی نکرده‌ام، اما نمرده‌ام و می‌توانم فرایند درس‌خوانی را نرم‌نرمک با یادسپاری درست و درمان واژگان زبان انگلیسی آغاز کنم. کار را ساده‌تر از آنچه فکر می‌کنید تعریف کرده‌ام. اگر نتوانید این برنامه ساده را به طور کامل تمام کنید، فاتحه‌ای برای خودتان بخوانید و از بازار ارشد خارج شوید.

هفته اول فروردین (۷ واژه)

روزانه یک واژه انگلیسی بیاموزید. توصیه می‌کنم از کتاب ۵۰۴ یا ۱۱۰۰ یا کتاب‌های تافل آغاز کنید. خواهش می‌کنم یادگیری واژه‌های انگلیسی را دو واژه نکنید و وسوسه آموختن واژه‌های بیشتر را مهار کنید. می‌دانم که توان و عرضه‌تان بیش از این‌هاست؛ اما توانستن و نخواندن را تمرین کنید. هفته که تمام شد، باید «هفت» واژه زبان انگلیسی را در حد تیم ملی آموخته باشید. یادتان باشد، پیش از آغاز یادگیری هر واژه جدید، باید تمام واژه‌های انگلیسی قبلی را مرور کرده باشید.

هفته دوم فروردین (۱۴ تا ۲۱ واژه)

زحمت بکشید و روزانه دو واژه انگلیسی را مبتنی بر همان کتاب قبلی بیاموزید. اگر حوصله‌تان از کندی یادگیری سر رفت، روزانه سه واژه را بیاموزید و نه بیشتر. در پایان این هفته باید حداقل ۱۴ واژه جدید و حداکثر ۲۱ واژه را آموخته باشید. در ضمن مرور روزانه واژه‌های انگلیسی هفته اول و تمام واژه‌های جدید هفته دوم را نیز باید در برنامه‌تان لحاظ کنید!

هفته سوم فروردین (۲۱ تا ۲۸ واژه)

یادگیری سه واژه در روز کار سختی نیست، هست؟ اگر یادگیری سه واژه در روز را سخت می‌دانید، نظرتان قابل احترام است؛ اما برای موفقیت در کنکور ارشد باید برنامه‌پذیری را نیز تمرین کنید. پس نق نزنید و حداقل سه واژه و حداکثر چهار واژه را در روز بیاموزید. چهار واژه را پنج واژه نکنید که اگر لازم بود می‌گفتیم پنج واژه. به یادگیری حداقل سه واژه در روز متعهد باشد و به یادگیری حداکثر «چهار» واژه در روز بسنده کنید. یادآور می‌شوم پیش از آغاز یادگیری واژه‌های انگلیسی تازه باید تمام واژه‌های هفته‌های قبل (اول و دوم) را هر روز مرور کنید. در پایان هفته سوم حداقل ۲۱ واژه و حداکثر ۲۸ واژه تازه را آموخته‌اید!

هفته چهارم فروردین (۲۸ تا ۳۵ واژه)

شک ندارم که چهار واژه در روز را با سهولت و لذت بالایی خواهید آموخت. سقف مجاز یادگیری روزانه واژه‌های انگلیسی را در هفته چهارم به پنج واژه محدود کرده‌ایم. اول، تمام واژه‌های سه هفته اول را مرور کنید و بعدتر، یادگیری حداقل چهار و حداکثر پنج واژه را آغاز کنید. هفته چهارم که تمام شود حداقل ۲۸ واژه و حداکثر ۳۵ واژه تازه را خواهید آموخت.

پایان هفته چهارم: برنامه بازنگری!

همراهان برنامه یادگیری واژه‌های انگلیسی در چهار هفته فروردین باید حداقل ۷۰ واژه و حداکثر ۹۱ واژه را آموخته باشند. کمتر یا بیشتر از این تعداد مجاز نیست. داوطلبان بسته به فرصت و فراغت‌شان می‌توانند واژه‌ها را یک روز، حداقلی و روز دیگر حداکثری بیاموزند. می‌دانم که پیروی از این برنامه برای برخی دوستان سخت است. هستند دوستانی که به راحتی می‌توانند ۲۰ تا ۴۰ واژه انگلیسی را در روز بیاموزند؛ اما تعداد واژه‌ها اهمیت چندانی در این برهه ندارند. دو نکته در پیروی از این برنامه مستتر است. یک اینکه داوطلبان باید برنامه‌پذیری را تمرین کنند؛ و دوم اینکه چهار هفته فرصت دارند تا سرعت درس‌خوانی و یادگیری‌شان را با تقریبی قابل قبول تخمین بزنند. شک ندارم که پس از هفته چهارم، بهتر می‌توان درباره طرح‌ریزی یک برنامه درسی درست و درمان تأمل کرد.

50 فکر می‌کنند “سال را با یادگیری واژه‌های انگلیسی آغاز کنیم!

 1. احسانی

  سلام برادر زارعی عزیز

  ۱ / عرض تبریک سال نو و آرزوی نیک بختی و سلامت

  ۲ / هنوز از انرژی دیدارتان لبریزم

  ۳ / سال همدلی و هم زبانی بیشتر مخاطبان با رویکرد پارتیزانی؟!

  ارادتمند شما- احسانی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. برای پیشنهادی که حضوری خدمت‌تان عرض کردم منتظرتان هستم . دیر می‌شود ها!
   دو. دیدار فوق‌العاده‌ای بود و راستش خستگی را از تنم به در کرد. نیت‌ و حمایت‌تان از داوطلب‌ها را که می‌بینم از تنبلی خودم خجالت می‌‌کشم که چرا بیشتر برای دوستان وقت صرف نمی‌کنم.
   سه. ان‌‌شاء‌الله تعطیلات که تمام شود، مزاحم‌تان خواهم شد.

   حق نگهدارتان // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   خوشحالم که وب‌سایت ارشدمدیا را راه‌اندازی کرده‌اید. دعا می‌کنم اردیبهشت بیایید و خبر قبولی‌تان را اعلام کنید!

   در پناه حق باشید // جواد زارعی

 2. یزدان

  سلام آقای زارعی عزیز

  سال نو برای شما و خانواده بزرگوارتون مبارک و خجسته.

  از انرژی و مطالب مفیدتون سپاسگزارم.

  شاد باشید.

  یزدان

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   اگر عزم‌تان را جزم کنید و درس‌خوانی را با همین برنامه به ظاهر ساده آغاز کنید و آهسته و پیوسته تا کنکور برانید، شک ندارم موفق خواهید شد. توصیه می‌کنم بی‌درنگ آغاز کنید!

   توفیق‌تان را آرزومندم // جواد زارعی

 3. امیرحسین مردانی

  سلام برادر گرامی؛

   

  خدا را شکر که این بازار ارشد برای ما تمام شد! دیگر به هیچ صراطی چند ماه زندگیم را در این راه تلف نخواهم کرد! به هیچ عنوان!
  شاید باورتان نشود جناب زارعی، اما چیزهایی دیده ام که احتمال دارد حتی تهران هم قبول شوم نروم، و سربازی را ترجیح بدهم!

  البته آرزوی موفقیت برای شما

  دلمان هم برایتان تنگ شده است!

  راستی هماهنگ کنید نمایشگاه کتاب زیارتتان کنیم!

   

  نوروز باز هم پیروز // امیرحسین مردانی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. چرا تلف کردن؟ بالاخره برای ورئد به مقطع بالاتر باید تلاش می‌کردی که شک رخدا نتیجه‌اش خوب بود.
   دو. هر چیزی دیده باشی، توصیه می‌کنم راه دانشگاه را انتخاب کنی. اول ارشد را بگیر،‌ بعد درباره سربازی یا ته‌بازی تصمیم بگیر!
   سه. ان‌شاء‌الله نمایشگاه کتاب زیارت‌تان می‌کنم.

   روز و روزگار خوش باد // جواد زارعی

 4. لیلا خانوم

  ۱)سلام علیکم برادر زارعی

  ۲)سال نو به سلامتی و دل خوش

  ۳)به سبک خودتان بخواهم بحرفم باید کتاب ادبیات عمومی را دوباره پاس بفرمایم،من از مریدان و شاگردان استاد احسانی هستممم.و ازهمین تریبون عرض اردت دارم خدمتشان.

  ۴)هیچ دلم نمیخاددوباره کنکورارشد بدم اما ازانجا که احتمال قبولی بشدت کم است مجبورم بی فکرنباشم،۲هفته دیر رسیدم به برنامه تان اما کاچی بهتر از هیچی انشالله بسمه الله رابگم زبان بخونم،هرچند دردسر های بزرگمان و مشکلات اساسی تررا مزاحم استادمان عاقای احسانی خوااهیم شداما تلاشتان را نمیشود نادیده گرفت و قدردان هستیم.

  ۵)عاقا خودمونیم جو سبک صحبتتون خواه ناخواه همه مخاطبانتونو گرفته ها توجه مینمویید:-)

  باارزوی روزهای اوج و ارامش بدرود.

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   یک. راستش ادبیات عمومی خودم تعریف چندانی ندارد! مگر من چگونه صحبت می‌کنم؟
   دو. ما هم از همین تریبون سوء‌استفاده می‌کنیم و برادر احسانی را سلام می‌کنیم!
   سه. ان‌شاء‌الله که موتور ذهن‌تان روشن شد، درس‌های دیگر را با هدایت و حمایت دکتر احسانی ادامه می‌دهید. سال آینده، کنار کیوسک نگهبانی دانشکده مدیریت می‌بینم‌تان!
   چهار. راستش خودم هم جوگیر شده‌ام با این صحبت کردنم!

   صبر و آرامش را برای امسال‌تان دعا می‌کنم // جواد زارعی

 5. لاله

  سلام
  ببخشید من ی سوال دارم اگه امکانش هست راهنمایی بفرمائید.میخاستم بدونم وضعیت اپلای و پذیرش در رشته مدیریت بازرگانی و mba تو کشورایی مث آمریکا و کانادا چطوره؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. به طور کلی، پذیرش برای رشته‌های علوم انسانی سخت‌تر از رشته‌های مهندسی و علوم پایه است.
   دو. برای پذیرش در دانشگاه‌های معتبر دنیا، تحصیل در دانشگاه معتبر داخلی با یک پایان‌نامه درست و درمان، همراه با چند معرفی‌نامه از اساتید نام‌آشنا در سطح بین‌الملل و البته یک نمره خوب در آزمون جی‌مت ضروری است.
   سه. اگر سطح توقع‌تان را به رتبه‌های ۱۰۰ تا ۴۰۰ دنیا تقلیل دهید بسیار ساده‌تر می‌توانید پذیرش بگیرید.
   چهار. برای کسب اطلاعات بهتر و دقیق‌تر توصیه می‌کنم از انجمن‌های تخصصی مهاجرت تحصیلی استفاده کنید. راستش می‌ترسم در این‌باره صحبت کنم!

   آرزوی توفیق و آرامش // جواد زارعی

 6. sina

  با سلام و تبریک سال نو

  آقای زارعی خواستم سوالمو اینجا مطرح کنم.

  دروس گرایش مدیریت پروژه های فناوری اطلاعات و اطلاعاتی در مورد این گرایش رو نتونستم از اینترنت پیدا کنم .میشه لطف کنید  در این زمینه اطلاعاتی بهم بدید.ممنون میشم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. گرایش مدیریت پروژه که پیش‌تر زیرمجموعه مدیریت اجرایی (۱۱۴۸) بود از دفترچه حذف شده است. چند دانشگاه‌ این گرایش را پشتیبانی می‌کردند که نمی‌دانم برنامه‌شان برای ارشد ۹۵ چیست؟
   دو. وب‌سایت وزارت علوم را بررسی کردم، اما چیزی نیافتم. عجیب بود! اگر عجله ندارید، یکی دو هفته دیگر یادآوری کنید تا موضوع را پیگیری کنم.

   صحت و سلامت و شادی را برای شما دعا می‌کنم // جواد زارعی

  2. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   یک. پنج گرایش مدیریت پروژه «نفت و گاز» و «فناوری اطلاعات» و «تحقیق و توسعه» و «ساخت و تولید» و «دفاعی» در سال ۱۳۹۱تصویب شده است. این گرایش‌ها به طور مستقل عرضه نمی‌شوند؛ بلکه زیرمجموعه رشته‌ها هستند. به طور مثال، گرایش مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات که مدنظرتان است، ذیل رشته مدیریت فناوری اطلاعات (۱۱۴۲) عرضه شده است. یا گرایش مدیریت پروژه تحقیق و توسعه ذیل رشته مهندسی صنایع، گرایش سیستم‌های اقتصاد و اجتماعی عرضه شده است.

   دو. دانشگاه‌ها به فراخور نیاز و مبتنی بر توانمندی هیأت علمی‌شان، گرایش‌های مدیریت پروژه را عرضه کرده‌اند. توزیع و تعداد گرایش‌های مدیریت پروژه پس از انتشار رسمی دفترچه انتخاب رشته کنکور ارشد ۹۴ قابل بررسی است.

   سه. فهرست مصوب درس‌های گرایش‌های پنج‌گانه مدیریت پروژه در اینجا عرضه شده است. در کادر جستجو عبارت «مدیریت پروژه» را درج کنید و مصوبه جدید (۱۳۹۱) را دریافت و مطالعه کنید.

   چهار. گرایش مدیریت پروژه، دو سه سال است که معرفی شده و اطلاعات درست و درمانی در وب منتشر نشده است. اگر این اطلاعات کمک‌تان نکرد،‌ بفرمایید تا راه‌حل دیگری برای تأمین نظرتان پیدا کنیم.

   من هم مدیریت پروژه را دوست دارم  //  جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. بهتر است روش لایتنر را برای تثبیت واژه‌هایی که پیش‌تر آموخته‌اید استفاده کنید.
   دو. برنامه یادگیری واژگان را برای چهار هفته فروردین پیشنهاد کرده‌ام.
   سه. اگر شک و شبهه و یا ایرادی در ذهن‌تان هست،‌ بفرمایید تا درباره‌شان صحبت کنیم.

   شاد و سلامت باشید // جواد زارعی

   1. شیرین

    من شروع کردم از این هفته زبان عمومی رو هم اضافه کردم با کتاب مبانی مدیریت رضاییان خورد خورد میخونم نظرتون چیه؟

    آقای دکتر احسان تو بلگفا گفتن که تئوری رو بهار برید پیش محرابیون . ولی من کلاسا رو نگاه کردم چیزی با مروج و محرابیون نیست.ماهان نمیذاره؟ کجاست کلاساشون؟!

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام خواهرم؛
     یک. بین خودمان بماند که در هفته فرورودین کار چندانی به فحوای درس‌ها ندارم. اینکه درس‌خوانی را با زبان آغاز می‌کنید یا تئوری مدیریت را چندان مهم تلقی نمی‌کنم. مهم این است که بتوانید با برنامه حرکت کنید. مشکل اصلی بیشتر داوطلبان ارشد را برنامه‌گریزی می‌دانم. نه اینکه تابع برنامه نیستند نه؛ اما برنامه‌ها را به درستی اجرا نمی‌کنند. ان‌شاء‌الله از اردیبهشت درباره برنامه‌ریزی برای ارشد مدیریت بیشتر صحبت خواهم کرد!
     دو. حرف درستی نیست، اما می‌توانم پیش‌بینی کنم که عده اندکی از مخاطبان ارشدباز توانسته‌اند پیشنهاد چهارهفته‌ای درباره یادگیری زبان انگلیسی را دنبال کنند!
     سه. دکتر محرابیون درس تئوری‌های مدیریت را عالی ارایه می‌کنند و تجربه کلاس‌شان را به عالم و آدم پیشنهاد می‌کنم. مشکل این است که بیشتر مخاطبان‌شان نمی‌دانند چه می‌خواهند و وقتی هدف و رویکرد مشخصی به درس‌ها ندارند، فرقی نمی‌کند که از درس ایشان بهره ببرند تا مخاطب جناب پرچ، دوست‌آذر، سلامی یا حتی گرفتار برادر پورشفیع شوند.
     چهار. ماهان و پارسه را از اساس توصیه نمی‌کنم. پارسه به مراتب بهتر است. مهندس مروج دوره بازاریابی دارند و درباره دکتر محرابیون خبر می‌گیرم و خبردارتان می‌کنم.

     موتور درس‌خوانی‌تان آماده است؟ // جواد زارعی

     1. شیرین

      راستش من خودمم پارسه رو منظم تر دیدم ولی نمیدونم چرا همه مدیریتیا میرن سمت ماهان.پارسه برای بهار تئوری کلاس داره ولی ماهان زنگ زدم گفت تابستون ! ولی خبری از دکتر محرابیون نیست .منتظر خبرتون هستم.خود پارسه هم با آقای پرچ تئوری گذاشته.

      درمورد برنامه ریزی حرفتونو قبول دارم ولی خود من به شخصه بیشتر مشکلم الان بحث منابع هست.چون از پارسال یه چیزایی عوض شده و من هر مشاوره ای دیدم همه به سبک قدیمه . و این خودش نگران کننده است به طبع اون چون آدم نمیدونه چی بخونه دقیقا برای درسایی مثل مدیریت اسلامی و منابع انسانی یا مالیه …یه جورایی تو برنامه ریزی شم میمونه.از شما خواهشمندم که تا قبل نمایشگاه کتاب لیست کتابای درخور کنکور رو بذارید .

      ممنونم از کمکای بی دریغتون.

     2. جواد زارعی نویسنده

      سلام دوباره؛
      یک. کلاس‌های دکتر محرابیون از تیرماه در مؤسسه‌های پارسه و مدرسان آغاز می‌شود.
      دو. به شخصه توصیه می‌کنم فصل بهار را صرف بهبود مهارت‌های ارشد کنید و درس‌های جدید را از تابستان آغاز کنید. تمرکز بیشتر مشاوران بر درس‌ها و منابع است و کمتر مشاوری درباره مهارت‌های لازم برای ارشد صحبت می‌کند. در این‌باره صحبت خواهم کرد.
      سه. فهرست منابع را قبل از نمایشگاه اعلام می‌کنم.

      آرزوی توفیق و سلامتی // جواد زارعی

     3. شیرین

      ممنون از لطفتون. در ضمن اینم واقعا برای من سواله که چی رو بعد از چی بخونم…چه در سی رو با چه درسی بخونم تموم کنم بعد برم سر چه درسی….اگه میشه راجع به اینم بگید.با تشکر

     4. جواد زارعی نویسنده

      سلام خواهرم؛

      یک. برای ترسیم مسیر درس‌خوانی می‌توانید از پیشنهادهای درس‌خوانی پارتیزانی استفاده کنید که نسخه تازه‌ترش را خرداد منتشر می‌کنم. نسخه کنونی هم کارگشاست.
      دو. برای انتخاب منابع، در حال بررسی مجموعه‌ای از کتاب‌ها هستم و مبتنی بر شرایط کنوین، گمان می‌کنم بعد از نمایشگاه و شاید بعد از اعلام نتیجه ارشد بتوانم درباره‌شان به صراحت صحبت کنم.
      سه. اواسط هفته آینده،‌ درباره مجموعه‌ای از منابع صحبت خواهم کرد که خواندن و دیدن و شنیدن‌شان برای ارشدخوان‌ها بی‌نهایت نافع و لازم است.
      چهار. دکتر احسانی برنامه‌هایی برای امسال دارند. شاید ایشان بهتر بتوانند کمک‌تان کنند. ارشدباز هم به قدر بضاعتی که دارد در این مسیر کمک‌تان خواهد کرد.

      ارادتمند // جواد زارعی

 7. arash.o

  سلام.خسته نباشید اقای زارعی.نگفتید برای این که ی ابر مدیر شد.از کجا شروع کنیم؟

  منظورم اینه که چه کتبای غیر درسی بخونیم.تو چه زمینه های مطالعه داشته باشیم.سوای کار عملی ک تجربس.ولی هنوز امکانش نیس برا عمل.

  چی بخونیم که چیزی واسه گفتن داشته باشیم؟؟؟؟؟؟؟

  چه جوری واقعا سطح علمی خودمون رو ببریم بالاتر؟؟؟؟؟

  ممنون میشم جواب بدیم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. هیچ‌گاه در ارشدباز درباره ابر مدیر شدن صحبت نکرده‌ام!
   دو. به ضرس قاطع عرض می‌کنم که ابر مدیرها زمینی نیستند و بیشتر تصویرهای ذهنی هستند که در وب‌سایت‌ها و کتاب‌ها و دوره‌های گوناگون تبلیغ می‌شوند.
   سه. گمان می‌کنم آنچه در پی‌اش هستید بهبود مهارت‌های مدیریتی است. واقعیت این است که مهارت‌های مدیریت و رهبری را نمی‌شود فقط با کتاب‌خوانی تأمین کرد. مدیریت نیازمند آموزش و فعالیت‌های عملی است. در این برهه، گمان نمی‌کنم فرصت عملی برای مدیریت شرکت یا سازمان داشته باشید و می‌توانید بر تقویت بنیه علمی‌تان تلاش کنید.
   چهار. درباره مهارت‌های مدیریتی سال‌ها می‌شود صحبت کرد. مهارت‌های مدیریت بر دو بخش کلان است. مدیریت خود و مدیریت دیگران، که شما می‌توانید این‌ها را به طور متوازن بهتر کنید. برای اینکه پرسش خوب‌تان را شهید نکنم؛ اوایل هفته آینده نوشته‌ای منتشر می‌کنم که بی‌شک کمک‌تان خواهد کرد.
   پنج. بین خودم و خودتان بماند که احدالناسی نمی‌تواند به صراحت به شخص شما بگوید که چه کارهایی را با چه ترتیبی باید انجام دهید تا مدیر بهتری شوید. کسب مشورت عالی است، اما راه‌تان را باید خودتان کشف کنید.

   هستم تا خیال‌تان آسوده شود // جواد زارعی

 8. لاله

  سلام.خسته نباشید
  من ی سوال داشتم،شما از وضعیت و شرایط اپلای رشته مدیریت در آمریکا و کانادا اطلاعی دارین ک در اختیار من قرار بدین؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   یک. مدت‌ها قبل پیگیر ماجرا بودم، اما چند وقتی است که داستان پذیرش را رها کرده‌ام. شاید رد انجمن مهاجرسرا بتوانید اطلاعی در این‌باره کسب کنید!
   دو. می‌دانم که پذیرش در دانشگاه‌های درست و درمان آمریکا بسیار سخت‌گیرانه است. به طور کلی، آن‌وری‌ها دانشجویان مستعد مهندسی و علوم پایه را آسان‌تر جذب می‌کنند و تمایل چندانی برای دانشجوی علوم انسانی، و علی‌الخصوص مدیریت ندارند. به طور مثال، هاروارد، ماساچوست یا وارتون جی‌مت ۷۳۰ به بالا را ارزش‌مند تلقی می‌کنند. و مصاحبه‌های حضوری وحشتناکی دارند. کمی آن‌سوتر دانشگاه کمتر معروفی فعالیت می‌کنند که می‌شود به آن‌ها فکر کرد. راستش فرصت را ندارم، اما اگر وب‌گردی کنید اطلاعات خوبی نصیب‌تان خواهد شد.
   آرزومند توفیق‌تان هستم // جواد زارعی

 9. فاطمه

  سلام و خسته نباشید

  من لیسانس ادبیات انگلیسی ام میخاستم برای ارشد ۹۵ برای رشته مدیریت اجرایی بخونم. که در همین باب چندتا سوال داشتم  ک ممنون میشم کمکم کنید

  ۱. با توجه به تغییر رشته ای بودنم کدام منابع را بخوانم؟ آیا راه سختی در پیش خواهم داشت؟

  ۲. شنیدم که بعد از قبولی در کنکور ارشد برای پذیرش در دانشگاهی مثل دانشگاه یزد(که مدنظر منم همین دانشگاست) باید مصاحبه حضوری داد. میخاستم از صحت و چگونگی این مصاحبه بدونم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. شما باید درباره در پنج حوزه تئوری‌های مدیریت، دانش و مسائل روز، جی‌مت، زبان انگلیسی و زبان و ادبیات فارسی مطالعه کنید. آشنایی‌تان با زبان انگلیسی برای شما مزیت است، چرا که درصد درس زبان انگلیسی قاطبه داوطلبان فاجعه است. درس‌های دیگر هم باید خوانده شوند، اما سهم‌شان متفاوت است. اگر ساکن تهران هستید یا به هر دلیلی این نزدیکی‌ها یا هم‌زمان با نمایشگاه کتاب تهران تشریف می‌آورید حضوری راهنمایی‌تان کنم. اگر هم یزد تشریف دارید باید منتظر بمانید تا مطلب ویژه مدیریت اجرایی آماده شود.

   دو. اگر دانشگاهی، پذیرش دانشجو را به مصاحبه مشروط کند باید در دفترچه انتخاب رشته قید کند. دفترچه پارسال را دانلود کنید و شرایط پذریش دانشگا‌ه‌ها را برسی کنید.

   هستم تا خیال‌تان آسوده شود // جواد زارعی

  2. افشین

   با سلام و با کسب اجازه از آقا جواد

   سوال یک رو نظری ندارم دوستان خیلی بهتر میتونند کمک کنند

   اما در رابطه با سوال دو باید بگم که به هیچ عنون برای مدیریت اجرایی مصاحبه ای وجود نداره و فقط گرایش مدیریت امور شهری مصاحبه داردم که آن هم فرمالیته هست

   خیالتان راحت باشد

 10. لاله

  سلام.من چندوقته ک درگیر این موضوعم ک برای ارشد ب رشته مدیریت تغییر رشته بدم یا ن؟!دو مساله خیلی ناراحتم کرد.اول اینکه،ی مدت خاستم از نو مدیریت بخونم و شبانه یکی از دانشگاهای شهرستان ثبت کردم ولی بیشتر از یک ترم برام قابل تحمل نبود،انگار هرکی هیچ رشته ای قبول نشده بود اومده بود مدیریت،پایه علمی و پیگیری درسی فوق‌العاده ضعیف،اصلا کسی ارزشی برای این رشته قائل نبود!!!!!دوم اینکه سایت دانشگاهای مطرح این رشته رو ک چک کردم دیدم ک هیئت علمی گروه مدیریت خیلی شرایط متفاوتی داره،اصلا فیلد مدیریت خیلی جا داره تا ب سطح قابل قبول برسه.خودم شیمی تهران خوندم ولی اکثر کتابای مرجع رشته مدیریتو خوندم.خیلی علاقمندم ب ادامه تحصیل تو این رشته ولی چیزایی ک گفتم از مدیریت ناامیدم میکنه.نمیدونم چکاری درسته؟مدیریت یا علوم پایه!؟حس میکنم جای زیادی برای پیشرفت دانشجوا تو ایران نداره و جاهای دیگم دانش فارغ التحصیلای مدیریت مارو خیلی قبول ندارن.چیکار کنم بنظر شما؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. به صراحت عرض می‌کنم که کیفیت آموزش در حوزه مدیریت به چند دانشگاه مطرح تهران محدود می‌شود. کیفیت دانشگاه،‌ ترکیبی از هیأت علمی، امکنات دانشگاه، سابقه رشته و کیفیت دانشجویان است. دانشگا‌ه‌های شهرستان حتی اگر هیأت علمی و امکانات درست و درمانی هم داشته باشند، سطح کیفیت دانشجویان‌شان بالا نیست و گمان می‌کنم همین موضوع حال‌تان را محبوس کرده است!

   دو. نمی‌دانم دوره لیسانس‌تان را در کدام دانشگاه سپری کرده‌اید. گمان می‌کنم بین آن تجربه و این تجربه، تفاوت‌هایی را تجربه کرده‌اید که به این تعارض‌ها منجر شده است.

   سه. بی‌تعارف عرض کنم که دانشگاه‌های تهران هم آش دهان‌سوزی نیستند. هر چند دانشگاه تهران و شریف در رشته مدیریت برای خارجی‌ها نام‌های آشنایی‌تری هستند.

   سه. پذیرش دانشجویان علوم پایه و مهندسی در دانشگاه‌های خارجی به مراتب اسان‌تر است تا فارغ‌آلتحصیلان مدیریت یا علوم انسانی. اگر برای پذیرش خارج کشور تلاش می‌کند، مسیر مدیریت قدری سخت‌تر است!

   چهار. اگر در این‌باره جدی هستید،‌ برای نمایشگاه کتاب برنامه دارم و اگر فرصت کنید شاید حضوری بتوانم کمک‌تان کنم.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 11. sina

  با سلام

  در مورد گرایش مدیریت پروژه های فناوری اطلاعات گفته بودین که یکی دو هفته دیگه یادآوری کنم.ممنون میشم اطلاعاتی در این باره ارئه بدین.

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   چشم، حتما پیگیری می‌کنم. تلاش می‌کنم هفته آتی اطلاعاتی تقدیم‌تان کنم.

   من هم مدیریت پروژه را دوست دارم // جواد زارعی

 12. فاطمه

  ممنون از راهنمایی خوبتون.

  متاسفانه ساکن یزد هستم، اما انشاا… اگر بتوانم برای نمایشگاه کتاب بیام تهران جای خاصی هست که بتوانم حضوری خدمت برسم و  از راهنماییتون استفاده کنم؟

  متشکر

 13. sina

  با سلام
  در مورد گرایش مدیریت پروژه های فناوری اطلاعات گفته بودین که یکی دو هفته دیگه یادآوری کنم.چون شما به بعضی از اساتید و دانشجویان این گرایش(که در تهران میخونند) دسترسی دارید ممنون میشم اطلاعاتی در این باره ارئه بدین.
   

 14. sama

  با سلام و عرض ادب

  من به تازگی با وب سایت فوق العاده تون آشنا شدم.ممنون میشم اگه بنده رو راهنمایی بفرمایید.

  من کارشناسی مهندسی کامپیوتر(نرم افزار) در دانشگاه خواجه نصیر خوندم و قصد دارم برای کنکور سال ۹۵ در رشته مدیریت فناوری اطلاعات ادامه تحصیل بدم.من با توجه به اینکه به حوزه آی تی و امنیت علاقه دارم و به نوعی با شغلم در اتباط هست این گرایش رو انتخاب کردم.به نظر شما اساسا انتخاب درستی هست یا خیر؟هدفم تنها قبولی در دانشگاه تهران هست.

  ممنون میشم که یه برنامه منسجم به من بدین و اینکه باید از کجا شروع کنم؟

  در ضمن پایه زبان و ریاضی بنده نسبتا قوی هست!

  یک دنیا ممنون از وقتی که میذارین

  با سپاس و احترام

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. ورودتان را به وادی ارشد مدیریت تبریک می‌گویم.

   دو. به ضرس قاطع نمی‌توانم درباره انتخاب‌تان اظهارنظر کنم، اما گمان نمی‌کنم انتخاب‌تان اشتباه باشد. اگر تهران تشریف دارید، نمایشگاه کتاب فرصت مناسبی برای دیدار حضوری و صحبت درباره انتخاب و مسیر درس‌خوانی‌تان است.

   سه. راستش من نمی‌توانم برنامه‌ای به شما بدهم و البته اعتقاد دارم کار درستی نیست. رویکرد درس‌خوانی پارتیزانی را برای همین توسعه داده‌ام که هر داوطلب بتواند برنامه خودش را طرح‌ریزی کند. من می‌توانم در این مسیر کمک‌تان کنم. البته برادر احسانی در وبلاگ modir87.ir از روش دیگری تبعیت می‌کند. شاید روش ایشان را بیشتر بپسندید. مشاوری این‌کاره است.

   چهار. قوت‌تان در مباحث زبان و ریاضی فرصت فوق‌العاده‌ای قلمداد می‌شود و می‌توان برگ‌برنده‌تان در کنکور ۹۵ باشد.

   پنج. درباره نمایشگاه کتاب اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

   هستم تا خیال‌تان آسوده شود // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. به طور تصادفی وبلاگ‌تان را رصد می‌کنم. امکانات blog.ir را بررسی کرده‌اید؟
   دو. اگر فرصت کنم بیشتر به وبلاگ‌تان مراجعه می‌کنم و به قدر بضاعتم کمک‌تان می‌کنم.

   آرزوی توفیق مستمر // جواد زارعی

 15. فاطمه

  سلام

  میخاستم بدونم برای زبان تخصصی مدیریت بازرگانی به نظرتون من باید روی متن تمرکز کنم یا لغت ؟ مثلا صرفا متن های تخصصی رو بخونم و لغت هایی که بلد نیستم رو موکددا تکرار کنم یا بافت و محتوای متن هم مهمه؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. اگر خواهان موفقیت در زبان تخصصی هستید، پیشنهاد می‌کنم دامنه واژگان عمومی و درک مطلب‌تان را تقویت کنید. خدا رو شکر، فرصت قابل‌توجهی تا آزمون ارشد باقی است و به سهولت می‌توانید در تابستان، دامنه واژگان‌تان را بیشتر و کیفیت درک‌مطلب‌تان را بهتر کنید. گرامر را فراموش نکنید که نقشی کلیدی در درک‌مطلب دارد.

   دو. چند سالی می‌شود که اهمیت واژگان تخصصی کمتر شده است و تعداد متن‌های عمومی بیشتر شده است. یعنی بدون دانستن برخی واژگان تخصصی هم می‌توانید از زبان تخصصی بهره بگیرید. هر چند پیشنهاد خودتان را می‌پسندم که بر متن‌خوانی تأکید داشتید. برای تمرین متن‌های زبان تخصصی پیشنهاد می‌کنم بخش زبان تخصصی کنکورهای هفت هشت سال اخیر را صدبار بخوانید و تحلیل کنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *