بلاگارزیابی بازار ارشد مدیریت (در حال بازنگری)

ارزیابی بازار ارشد مدیریت (در حال بازنگری)

دامنه محتوای مرتبط با کنکور ارشد مدیریت در وب فارسی به فهرست منابع، کارنامه‌ها، فهرست درس‌ها، ضرایب درس‌ها به تفکیک گرایش‌ها، مشاوره‌هایی جمع و جور درباره مطالعه درس‌ها و مصاحبه‌هایی با رتبه‌های و نیمه‌برتر و حتی رتبه‌های پرت و پلای ارشد مدیریت و چند مطالب دیگر محدود شده است. بیش از اینها می‌شود در حوزه محتوایی ارشد مدیریت کار کرد و مطالب متعدد و متنوعی با هدف رفع مشکلات و پاسخ‌گویی به نیازها و دغدغه‌های داوطلبان ارشد مدیریت منتشر کرد. به بیان دیگر؛ محتوای موجود در وب فارسی و نیز منابع قابل ابتیاع در بازار ارشد مدیریت متناسب با حجم تقاضا و نوع دغدغه‌های داوطلب‌ان ارشد مدیریت نیست. اولین پرسش داوطلب ارشد مدیریت این است که چه کتاب‌هایی را باید بخواند و بعدتر می‌پرسد که کدام‌یک را چقدر باید بخواند. اندکی بعد؛ کلاس‌ها و دوره‌ها و کارگاه‌ها را سراغ می‌گیرد و این پرسش مطرح می شود که کدام‌یک به صرفه و صلاح است!

چیزهایی که باید بخوانیم!

تسلط مؤسسه‌های فعال در حوزه ارشد بر زمینه «چیزهایی» که باید مطالعه شوند فوق‌العاده است. وب‌سایت مؤسسه‌های معتبر و شبه‌معتبر را که سیر و سیاحت کنید با مدل‌های متنوعی اعم از «دوپینگ و مدلینگ» و «کندوهای مدیریت» و «فرمول ویژه» و امثالهم مواجه خواهید شد که به طور ویژه بر «چیزها» تأکید و تمرکز دارند. خلاصه قاطبه این مدل‌ها، طبقه‌بندی ریز درس‌ها و وزن‌دهی و اولیت‌بندی یه همین سرفصل‌ها و مباحث است. وب‌سایت اکسین زحمت کشیده و تمامی درس‌های ارشد مدیریت را پودمان‌بندی کرده است. اما با دانستن «چیزها» می‌شود نتیجه قابل‌قبولی در کنکور ارشد مدیریت کسب کرد؟ راستش نمی‌توانم پاسخی صریح و قطعی به این پرسش بدهم، چرا که کم نیستند دوستانی که با دانستن همین چیزها در ارشد موفق شده‌اند. پس دانستن این نکته که چه «چیزهایی» باید مطالعه شود از اوجب واجبات است و قابل اغماض نیست. اما نکته مهم‌تری نیز وجود دارد که در تلاطم کنکور گم شده است، اینکه چگونه باید درس‌خوانی کرد. این چگونگی؛ هم کمی و هم کیفی است!

چگونه باید درس بخوانیم؟

بخش دومی که کمتر درباره‌اش صحبت می‌شود، «چگونگی» درس‌خوانی است. بیشتر مقایسه‌ها و تبلیغات رایج در بازار کنکور ارشد مدیریت، ریشه در چگونگی درس‌خوانی دارد که فقط در ظاهر مطرح شده است. بسته آموزشی ماهان بهتر است یا مدرسان شریف؟ آیا فلش‌کارت‌های DLM برای ارشد مدیریت کفایت می‌کند؟ کتاب‌های پژوهش عملیاتی عارفه فدوی بهتر است یا مازیار زاهدی‌سرشت؟ تئوری مدیریت پرچ یا سپندارند؟ ریاضیات عمومی محمودیان، پورکاظمی، ناصحی‌فر یا کاوه‌پناهی؟ زبان تخصصی آرمان اشراقی یا ناصرزاده؟ بازایابی سه استاد، مناجاتی یا کاتلر، کدام مناسب است؟ چرا موضع‌ برخی وب‌سایت‌ها، مؤسسه‌ها و مشاوران نسبت به برخی منابع تهاجمی است. ینی نباید این‌ها را خواند؟

اینکه چه چیزهایی باید خوانده شوند یعنی تعیین حدود و ثغور اثربخشی، اما چگونگی خواندن است که ترکیبی از اثربخشی و کارایی است و از منظر نگاه نتیجه‌گرایانه  در اولویت قرار دارد. بررسی منابع مکتوب رایج در بازار ارشد مدیریت بسیاری از عیب‌ها را عیان خواهد کرد. بیشتر کتاب‌های مهم و معروف ارشد مدیریت فاقد ساختار محتوایی منسجم هستند. کتاب‌ها؛ زیرساخت مطالعه بهره‌ورانه هستند. کتاب که مشکل داشته باشد، تأمین هدف‌های درس‌خوانی سخت می‌شود. کلاس‌ها و منابع کمک‌آموزشی نیز سهمی ویژه در تأمین درس‌خوانی بهره‌ورانه دارند که اگر در جای درست و به درستی انجام نشوند می‌توانند مخرب باشند. آیا عاقلانه است که منابع‌تان را در شرایط اضطرار حیف و میل کنید؟ گمان نمی‌کنم، اما شرکت در برخی کلاس‌ها و سپردن ذهن‌تان به برخی مشاوره‌ها می‌تواند عمر و منابع‌تان را ضایع کند!

چاره چیست؟

پاسخ‌گویی به مسأله‌ها و مشکلاتی که در بالا مطرح شد سهل و ساده نیست. در محدوده دانش و تجربه‌ام بد ندیدم باب تازه‌ای برای پاسخ‌گویی به پرسش‌های بالا و پرسش‌های مهم دیگری که هنوز مطرح نشده‌اند باز کنم و کتاب‌ها و منابع کمک‌آموزشی و مؤسسه‌ها و دوره‌ها و حتی وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها را بررسی کرده و یافته‌هایم را برای بحث و بررسی بیشتر منتشر کنم. راستش این ایده مدت‌هاست که در ذهنم جولان می‌دهد، اما فرصتش را نداشتم و البته هنوز هم ندارم، اما مدعای خام‌اندیشانه مدرس فعال در مؤسسه پژوهش درباره برتری روش و جزوه‌اش بر دیگر منابع تئوری مدیریت موجود در بازار و پافشاری غیرمعمول برخی شاگردانش بر عدم اثربخشی روش و جزوه مذبور موجب شد تا ارزیابی بازار ارشد مدیریت را جدی‌تر مورد توجه قرار دهم. عزمم را جزم کرده‌ام وبخشی از وقتی را که قرار است صرف درس‌خوانی برای کنکور ارشد ۹۳ کنم، صرف ارزیابی بازار ارشد مدیریت خواهم کرد. در ارزیابی بازار ارشد مدیریت بیشتر بر محتوا و روش‌ها تمرکز دارم و تلاش می‌کنم تا در تمام شرایط اخلاق را فراموش نکنم!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *