بلاگارشدباز و فعالیت دوباره!

ارشدباز و فعالیت دوباره!

مختصری درباره چرایی سکوت ارشدباز در ماه‌های گذشته!

در هفته‌‌هایی که گذشت ایمیل‌ها، کامنت‌ها، و تماس‌های متعددی و متنوعی درباره چرایی سکوت ارشدباز دریافت کرده‌ام. بیشتر دوستان نگران تحقق وعده‌ها و قول‌هایی بودند که در ماه‌های ابتدایی سال درباره‌شان صحبت کرده بودم. من هم درک می‌کنم که زمان می‌گذرد و کنکوری‌جماعت نگران مطالعه درسها و دست‌یابی به سطح آمادگی مطلوب است. در این نوشتار، درباره چرایی سکوت ارشدباز و برنامه‌های سال جاری صحبت می‌کنم.

یک. پیش از آغاز صحبتم، دفاع جناب محرابیون از تز دکتری‌شان را تبریک می‌گویم. دوست داشتم در جلسه دفاع‌شان حاضر باشم که ممکن نشد. شادی، سلامتی، برکت و نیک‌نامی را برای دکتر محمد محرابیون محمدی خواستارم!

دو. از ابتدای سال جاری تا اوایل تابستان، گرفتار دو بیماری دردناک شدم؛ که چنان بی‌رمقم کردند که مجالی برای پرداختن به ارشدباز نداشتم. البته، رخداد فرخنده‌ای در زندگی‌ام حادث شد که رنگ از زنگار سختی‌های فصل بهار زدود و زندگی‌ام را شیرین کرد. مراقبت از این موجود فرخنده وقت‌گیر است. و آخر اینکه، در چند هفته گذشته، میزبان وب‌سایت ارشدباز مختل شده بود و دسترسی به پانل مدیریت وب‌سایت ممکن نبود. خدا را شاکرم که اوج مشکلات فروکش کرده است و مجالی برای صحبت درباره کنکور ارشد و فعالیت‌های ارشدباز فراهم شده است. از تمام مخاطبان ارشدباز صادقانه و خالصانه عذرخواهی می‌کنم، و دو چندان تلاش می‌کنم تا در ماه‌های آتی، به‌قدر توان در مسیر درس‌خوانی ارشد کمک‌شان کنم. باشد که چنان شود!

سه. درباره دوره مهارت‌های یادگیری برای کنکور ارشد، دوباره باید برنامه‌ریزی و مذاکره کنم. راستش، دوره نقاهت، فرصتی را برای بازنگری در محتوای دوره فراهم کرد؛ و دوره مهارت‌های یادگیری با رویکردی تخصصی‌تر برگزار خواهد شد. در مردادماه، فقط همان دوره‌ای که برخی دوستان، پیش‌تر نام‌نویسی کرده‌اند را برگزار می‌کنم؛ و نام‌نویسی و برگزاری دوره‌های بعدی را به شهریور موکول کرده‌ام.

چهار. نام‌نویسی در دوره درس‌خوانی پارتیزانی نیازمند حضور در دوره مهارت‌های یادگیری است. با شرایط کنونی، بعید می‌دانم دوره درس‌خوانی پارتیزانی را که به‌بیانی، دوره مدیریت پروژه درس‌خوانی برای کنکور ارشد است در تابستان برگزار کنم. اگر شرایط مساعد باشد، دوره درس‌خوانی پارتیزانی را میانه‌های پاییز برگزار می‌کنم.

پنج. به‌رسم هر سال، می‌توانم در خدمت پنج تا هشت نفر از داوطلبان کنکور ارشد مدیریت برای مربی‌گری باشم. پیش‌تر هم گفته‌ام که من مشاور نیستم. اگر مشاور می‌خواهید از دکتر علی احسانی کمک بگیرید که بهترین هستند. مربی‌گری با مشاوره ارشد متفاوت است. هرچند، دوستان داوطلب به‌طور هم‌زمان می‌توانند از خدمات مشاوره و مربی استفاده کنند که تضاد و تزاحمی با هم ندارند. اما بین خودمان بماند که خدمات مشاوره برای بیشتر داوطلبان کفایت می‌کند و استفاده از خدمات مربی صرفا برای دوستانی فایده دارد که شکار رتبه‌های فاخر را هدف گرفته‌اند. استفاده ازخدمات مربی پرهزینه و نیازمند گذراندن دوره‌های مهارت‌های یادگیری و درس‌خوانی پارتیزانی است!

شش. در چند هفته گذشته فرصتی دست داد تا تست‌های کنکور دو سال گذشته کنکور ارشد مدیریت را تحلیل، و برخی منابع را مرور کنم. راستش، نظرم درباره منابع تغییر چندانی نکرده است. تعداد و تنوع منابع کم‌تر شده که، بیشتر نشده است. به‌طور کلی، با فعالیت‌ها و فرایندهای پیچیده و ناملموس در مسیر کنکور ارشد مخالفم و تأکید دارم که داوطلبان کنکور ارشد باید بر منابعی محدود متمرکز باشد. پیش‌تر گفته و تأکید کرده‌ام که رمز موفقیت در کنکور ارشد، و به‌بیان دیگر، مزیت رقابتی در کنکور ارشد دسترسی و مطالعه منابع متعدد و متنوع نیستند؛ بلکه تسلط بر یک روش درس‌خوانی درست و درمان است. سال‌های سال است که با داوطلبان ارشد گفت‌وگو می‌کنم و دست‌گیرم شده است که روش‌های نادرست درس‌خوانی، پاشنه آشیل و علت‌العلل عدم توفیق بیشتر داوطلبان کنکور ارشد است. به‌همین علت است که بیشتر بر کسب مهارت‌های یادگیری و تسلط بر یک روش درس‌خوانی درست و درمان نأکید دارم.

هفت. همچنان معتقدم که به‌قدر کفایت درباره کنکور ارشد مدیریت مطلب منتشر کرده‌ام، و اصرار دارم که همین مطالب برای بیشتر داوطلبان کفایت می‌کند. همچنان بر سر قولم هستم و ان‌شالله تمام‌شان را تا پایان تابستان محقق خواهم کرد. تا اطلاع ثانوی با یک مطلب در هفته همراهی‌تان می‌کنم. باشد که کمک‌حال‌تان باشد.

ارادت و احترام فراوان

جواد زارعی

9 فکر می‌کنند “ارشدباز و فعالیت دوباره!

 1. فاطمه قنبری

  سلام استاد

  وقتی دیدم مطلب جدیدی روی سایت منتشر شده خیلی ذوق زده شدم .انشالله ک سلامت باشید .بنده هم میخوام امسال کنکور بدم و سایت درست و درمونی جز سایت شما پیدا نکردم .امیدوارم کمک مون کنید . در مورد شرایط مربی گری تون هم میخواستم بدونم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   دوره مرداد را اطلاع‌رسانی نکرده بودم و برخی دوستان به توصیه یکی از مدرسان عزیز کنکور ارشد به‌طور گروهی برای دوره‌ای خصوصی نام‌نویسی کرده بودند. بیشترشان را خبردار کردم، اما یکی دو نفرشان را پیدا نکردم. اینجا اطلاع‌رسانی کردم که که اگر ارشدباز را مشاهده کردند پیگیری کنند.

   درباره برگزاری دوره جدید در شهریور، همین‌که مجوز برگزاری دوره جدید را بگیرم، درباره شرایط نام‌نویسی دوره اطلاع‌رسانی می‌کنم.

   ارادت / جواد زارعی

 2. فخری سادات هاشمی

  سلام وعرض ادب،
  جناب آقای زارعی فکر میکنم گفته شما کاملا صحیح ست و من می بایست مهارتهای یادگیری م رو بالا ببرم.سال گذشته در آزمون ارشد شرکت کردم ونتیجه خوبی عایدم نشد! از تلاش کردن باکی ندارم اما درست رفتن راه وبلد بودن روشها خیلی مهم هستن وبنده متاسفانه دراین قسمت ضعف دارم! ازتون میخوام کمکم کنید امسال نتیجه خوبی بگیرم.
  گمان میکنم دوره مربی گری تون واسم سودمندباشه.میخوام که راهنماییم کنید

 3. فخری سادات هاشمی

  خیلی خوشحالم که با سایتتون آشنا شدم. وتشکر میکنم به خاطر مطالب خوب و پرمحتواتون.سال گذشته واقعا چشم بسته وبدون آگاهیهای لازم در کنکور شرکت کردم.تلاشی که داشتم بازخور خوبی نداشت. وازاینکه اینجا رو به طور اتفاقی پیدا کردم نورامیدی در دلم برای امسال روشن شد ومطمئن هستم با راهنمایی درست میتونم برترین کنکور ۹۸ باشم.

  لطفا کمکم کنید

 4. محمد

  سلام خسته نباشید

  من کارشناسیم را در رشته ی نفت گذراندم و قصد دارم مدیریت صنعتی برای ارشد بخوانم

  اول اینکه میخوام بدونم به نظر شما تصمیم درستی گرفته ام یا نه

  و دوم اینکه برای من که کارشناسی مدیریت نخوندم نحوه ی خواندن و موارد دیگر در طول این کنکور تفاوت دارد ؟ چون من قراره برای اولین بار این دروس رو بخونم

  ممنون میشم اگر کمکم کنید

 5. پریسا

  سلام آقای زارع. روزتون بخیر و روزگار بکام. امیدوارم حالتون بهتر شده باشه و کسالتتون بر طرف شده باشه و لباس عافیت و سلامتی به تن کرده باشید.

  من دانشجوی مدیریت بازرگانی هستم که امسال به دلیل مشکلات روحی و خانوادگی که ناگهان برام پیش اومد نتونستم به درستی کنکور رو بخونم و نتیجه ی مورد نظر رو بگیرم.

  اوایل تابستان پارسال بود که با ارشدباز آشنا شدم و با عزم جزم سعی کردم به درستی به درس خواندن بپردازم غافل از این که یک ماه بعد زندگی روی نامهربانش را برمن کرد وهمه چیز تغییر کرد.

  امسال به طور کامل در خانه فقط مشغول خواندن کنکور خواهم شد انشاالله.و به شدت به راهنمایی های شما نیاز مندم.

  درصورت امکان میخواستم بدونم شرایط بهره مندی از مربیگری شما چطور هست؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. برای تأخیر در پاسخ‌گویی عذرخواهی می‌کنم.

   دو. پذیرش مربی‌گری منوط به گذراندن دوره مهارت‌های یادگیری است. متأسفانه نتوانستم دوره‌های عمومی برنامه‌ریزی‌شده برای تابستان را برگزار کنم و به‌همین علت، خدمات مربی‌گری را عرضه نکرده‌ام. اگر برنامه‌ریزی پاییز محقق شود، سه دوره مستقل برگزار خواهم کرد؛ و درباره ظرفیت پذیرش دوستان صحبت خواهم کرد.

   ارادت // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *