روزنوشت ارشد ۹۵اساتید کف و مدرسان سقف

اساتید کف و مدرسان سقف

۱۹۶ روز تا آزمون ارشد مدیریت ۹۵

کدام استاد را برای فلان درس پیشنهاد می‌کنید؟ بین این استاد و آن استاد گیر کرده‌ام، کدام‌شان را پیشنهاد می‌کنید؟ گفته‌اند که فلان استاد بهمان درس را بسیار جذاب تدریس می‌کند نظر شما چیست؟ پارسال این کلاس را با استاد فلانی گذراندم و منهای ۳۰ درصد زدم؛ می‌گویند تدریس‌شان خوب است، نظرت‌تان چیست که امسال را هم در کلاس‌شان شرکت کنم؟

تا دل‌تان بخواهد از این‌گونه ایمیل‌ها دریافت می‌کنم و پاسخ برخی‌شان را می‌دهم و برخی دیگر را بی‌خیال می‌شوم. از این رو دیدم بد نیست چند جمله‌ای هم درباره اساتید معظم فعال در بازار ارشد مدیریت بنویسم تا دردی از مشکل‌تان درمان کند، شاید!

هنگامی‌که درباره صلاحیت اساتید و مؤسسه‌ها طرف مشورت قرار می‌گیرم؛ بسیار تلاش می‌کنم پاسخ‌گویی را به زمانی دیگر موکول کنم یا رندی کنم از بار پاسخ‌گویی شانه خالی کنم؛ اما گاهی وقت‌ها نمی‌شود و بالاخره باید موضعم را به طور شفاف اعلام کنم. راستش درباره برخی مدرسان به صراحت می‌توانم صحبت کنم؛ اما درباره دو دسته از مدرسان نمی‌توانم و ترجیح می‌دهم سکوت اختیار کنم. اول، آن دسته از مدرسانی هستند که خودشان و کلاس‌شان را درک نکرده‌ام؛ و دسته دوم؛ دیگرانی که وضع‌شان اظهر من‌المشس است و نمی‌دانم چگونه در این بازار وارد شده‌اند!

بسیار فکر کردم که به صراحت درباره مدرسان و کیفیت تدریسان صحبت کنم؛ اما دوستان توصیه کردند که صبر پیشه کنم و فضا را متشنج نکنم. پیش‌تر هم عرض کرده‌ام که حداقل تا موعد برگزاری آزمون ارشد مدیریت ۹۵ از حاشیه‌ها گریزانم؛ از این رو نامی از مدرسان نمی‌برم. پس اگر ایمیل بزنید و در این‌باره پرس‌وجو کنید؛ فقط و فقط درباره مدرسانی صحبت می‌کنم که می‌شناسم‌شان و می‌توانم انصاف را درباره‌شان رعایت کنم و لاغیر!

اساتید کف!

مؤسسه‌ها را که بالا و پایین می‌کنید و با برخی مدرسان که صحبت می‌کنید دست‌گیرتان می‌شود که در اقلیمی دیگر سیر و سیاحت می‌کنند. این دسته از مدرسان که می‌شود با طیب خاطر، استاد خطاب‌شان کرد؛ نگاهی بلندمت به بازار ارشد ندارند. نه اینکه برای چند سال تدریس می‌کنند و می‌روند نه؛ شاید الی‌الابد هم تدریس کنند؛ اما اصل زندگی‌شان در محل و موضعی دیگر است و حضورشان در بازار ارشد، ناشی از دغدغه‌شان برای یاددهی و یادگیری و کمک به داوطلبان برای بهبود سطح شعور و معرفت‌شان است. این دسته از مدرسان، کتاب می‌نویسند و مشاوره حضوری می‌دهند و کلاس برگزار می‌کنند و دغدغه دارند که داوطلبان‌شان یاد بگیرند و دنیای اطراف‌شان را بهتر تحلیل کنند. این دسته از مدرسان بیش از آنکه بر جذابیت کلاس و کتاب‌شان تأکید کنند، بر فایده‌رسانی کلاس و کتاب‌شان تمرکز دارند!

مدرسان سقف!

به قطعیت نمی‌شود درباره نسبت اساتید کف به مدرسان سقف صحبت کرد؛ اما به طور تلویحی می‌شود گفت که مدرسان سقف در اکثریت هستند که کنکور ارشد، سقف انتظارشان است. این دسته از مدرسان هم می‌توانند دغدغه داوطلب را داشته باشند؛ اما بابهانه یا بی‌بهانه درگیر اثبات خودشان و روش‌شان به مخاطبان‌شان هستند. البته این دسته از مدرسان در یک سطح نیستند و تا دل‌تان بخواهد بالا و پایین دارند. مدرسان بالادستی،‌ کتاب می‌نویسند و از موضع بالا صحبت می‌کنند و پایین‌دستی‌ها، جزوه‌پراکنی می‌کنند و برای ریز و درشت بازار ارشد رجزخوانی می‌کنند و درباره مسأله‌های بازار ارشد چنان صحبت می‌کنند که انگار دیگران کَر و کور هستند و فقط اینان‌اند که می‌بینند. بازار ارشد، سقف خواسته‌های ایشان است و همین است که ایشان را مدرسان سقف خطاب کرده‌ام!

مدرسان هیجانی یا مبتنی بر هیجان!

ویژگی دیگری که می‌شود مدرسان درست و درمان را از مدرسان آبکی تمییز داد، چگونگی تعامل‌شان با داوطلبان است. بدون شک، روش تدریس مدرس درون‌گرا مانند مهندس طورانی با مدرس برون‌گرا مانند مهندس نوری‌فرد متفاوت است. نه این خوب است و نه آن بد. دو روش تدریس هستند و سبک یادگیری برخی داوطلبان با مهندس طورانی و برخی دیگر با مهندس نوری‌فرد سازگارتر است. این مدرسان، دانشجویان‌شان را به روش‌های گوناگون تنبیه و تشویق می‌کنند و بسته به درون‌گرایی و برون‌گرایی‌شان، به روش‌های گوناگون از هیجان استفاده می‌کنند. اما هستند مدرسان برون‌گرایی که منبع عظیمی از هیجان دارند؛ اما نمی‌توانند کنترل‌شان کنند و تدریس‌شان هیجانی است. یعنی اسیر هیجان هستند. مدرسان هیجانی، گه‌گاه حرف‌هایی می‌زنند که نباید بزنند و از زاویه‌ای به مسأله‌ها نگاه می‌کنند که داوطلبان را به حاشیه می‌کشاند!

خلاصه اینکه:

اگر مدرس درون‌گرا را انتخاب می‌کنید، حواس‌تان باشد که محیط کلاس در قاطبه وقت‌ها جدی و متمرکز بر درس است.

اگر مدرس برون‌گرایی را انتخاب می‌کنید که مبتنی بر هیجان درس می‌دهد، یعنی می‌داند که از عنصر هیجان چگونه باید استفاده کند، حواس‌تان باشد که بخش قابل توجهی از وقت کلاس صَرف انگیزه‌دهی به داوطلبان می‌شود. این‌گونه مدرسان، گاهی وقت‌ها روی اعصاب داوطلبان درون‌گرا رژه می‌روند؛ اما در کل قابل تحمل و حتی قابل توصیه هستند!

اگر مدرس برون‌گرای هیجانی را انتخاب می‌کنید، بدانید که عمرتان بر فناست. نه اینگه چیزی یاد نمی‌گیرید نه، اما انرژی قابل توجهی را باید صرف حاشیه‌هایی کنید که دردی از مشکل‌تان درمان نخواهند کرد.

کلام آخر اینکه

به شخصه از مدرسی فاصله می‌گیرم که به قطعیت درباره رویدادها یا تحلیل‌های خودشان و دیگران صحبت می‌کنند!

به شخصه از مدرسی فاصله می‌گیرم که می‌داند درسی که می‌دهد مانند قبل‌ترها مهم نیست؛ اما واقعیت را به داوطلب نمی‌گوید و به هزار ضرب و زور توجیه می‌کند که این درس حتی مهم‌تر از قبل شده است!

به شخصه از مدرسی فاصله می‌گیرم که به طور مستمر خودش را با دیگران مقایسه می‌کند و همواره در مقام اثبات خودش به داوطلبان است.

به شخصه از مدرسی فاصله می‌گیرم که درباره درصدهای فاجعه بیشتر شاگردانش سکوت می‌کند و خودش را در پَس درصد خوب یکی از دانشجوبانش پنهان می‌شود!

به شخصه از مدرسی فاصله می‌گیرم که در مقام مشورت، فقط و فقط خودش و کتابش و جزوه‌اش را توصیه می‌کند و اگر مجبور نشود، دیگران را توصیه نمی‌کند!

به شخصه از مدرسی فاصله می‌گیرم که … (حال، نوبت شماست!)

7 فکر می‌کنند “اساتید کف و مدرسان سقف

 1. فرزان

  ممنون از راهنمایی هاتون سر کلاس اقای صادقین درس اقتصاد رفتین نظرتون چیه می تونید الان در مورد کیفت کلاسشون حرف بزنین تنها کسی هستن که اسمشون رو زیاد شنیدم ولی شناختی ازشون ندارم  . در مورد اساتید بعضی ها مثه اقای نوری فرد چند سال قبل رتبه تک رقمی بودن والان دارن تدریس می کنن کارشون هم خوبه بعضی از اساتید کلاس های کنکور هم که خودشون استاد دانشگاه علامه هستن و این می تونه متمایزشون کنه در کل اساتید خوبی تو تمام درس ها وجود داره که بنا به تشخیص داوطلب و با تحقیق  می تونن انتخابشون کنن(بعضی ها نظرشون رو اینه که رو درس هایی که ضعیف هستن کلاس برن بعضی ها هم نه رو درس هایی که قوی تر هستن کلاس می رن تا درصدشون رو  خیلی بالا ببرن ) مسلما ادم هم با ادم فرق می کنه و هر کسی به یه شکلی درس می ده . نظر شخصی من این هست که بهترین موقع کلاس رفتن تو تابستون هست که دوره تا مهر تموم شه بشه جمع بندی و دوره کرد و تست های اضافی رو زد به خصوص برای درس هایی مثه امار یا تحقیق در عملیات که نیاز به دوره کردن و تمرین زیاد داره کلاس هایی که از مهر شروع میشه تا اواخر دی و حتی اوایل بهمن ادامه داره زیاد وقتی نمی مونه مثلا تازه تو دی ماه تحلیل حساسیت رو اگه درس بدن وقتی واسه  واسه جمع بندی نمی مونه مگر این که اکثر مطالب درس رو بلد باشیم و تو نکته و تست تسلط رو بیشتر کنیم و نکات تکمیلی رو یاد بگیریم . البته اگه هنوز زمان کنکور بهمن بمونه شایعاتی هست که می گن می خوان کنکور ارشد رو تو اردیبهشت برگزار کنن کاش درباره این شایعه هم مطلبی بذارید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. درباره دکتر صادقین اجازه دهید جلسه دوم و سوم هم برگزار شود. درباره‌شان صحبت خواهم کرد.

   دو. درباره شایعه برگزاری کنکور در اردیبهشت‌ماه هم همین روزها صحبت خواهم کرد.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 2. فرزان

  ممنون اقای ایوزیان توموسسه پژوهش برای رشته صنایع هستن تقریبا قطعی می دونن انتقال کنکور رو و سایت مدرسان شریف هم نوشته بنا به منابع موثق کنکور تو اردیبهشت برگزار میشه ولی حالا تا خبر قطعی از خود مسئولان سنجش نیاد نمیشه با قاطعیت چیزی گفت

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   احدالناسی به طور قطعی در این‌باره نمی‌تواند اظهارنظر کند. سه چهار سال است که این موضوع در سطوح بالا مطرح و حتی تصمیم‌گیری شده است، اما نمی‌دانم چرا اعمال نمی‌شود. این خبر همان‌گونه که شما هم اشاره کردید، تا به طور رسمی در آبان‌ماه اعلام نشود، حاشیه قلمداد می‌شود و داوطلب کنکور ارشد باید حاشیه‌گریز باشد.

   ارادت داریم // جواد زارعی

 3. آرمان

  با سلام و عرض ادب حضور شما و سپاس از مطالب ارزشمند شما

  لطفا در خصوص دکتر صادقین و نحوه تدریس ایشان در درس اقتصاد توضیحاتی ارائه فرمایید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. توضیح خاصی ندارد. مبتنی بر سه جلسه حضور در کلاس دکتر صادقین عرض می‌کنم که روش تدریس را می‌دانند و دغدغه یاددهی دارند. به شخصه، فقط تدریس دکتر قاسمی را درک کرده‌ام که به صراحت عرض می‌کنم تدریس دکتر صادقین به مراتب کیفی‌تر و کاربردی‌تر است.

   دو. دکتر صادقین با مؤسسه‌های پارسه و نگاره همکاری می‌کنند. شاید جای دیگر هم تدریس داشته باشند که بی‌خبرم.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *