بلاگانتخاب رشته ارشد مدیریت

انتخاب رشته ارشد مدیریت

مهندس یگانه؛ در ابتدای یکی از نشست‌های گروه مشاوره مهام در سال ۹۲ پرسید که:

«کدام‌یک از حاضران، پذیرش بی‌آزمون در ارشد مدیریت دانشگاه علامه را می‌پذیرد به این شرط که از شرکت کنکور ارشد مدیریت ۹۳ انصراف دهد؟»

شاید پنج شش نفر بودیم که بی‌حرکت ماندیم و چهل پنجاه نفر دیگر،‌ دست‌ها را با خنده و شوخی بالا بردند. بعدتر بسیار فکر کردم که اگر فرصت مشابهی مهیا شود آیا برای موفقیت در کنکور سال بعد تلاش می‌کنم یا فرصت مذبور را در آغوش می‌کشم. راستش روی کاغذ که حساب می‌کنم؛ گرفتار فقر فرصت هستم و با این وضع نمی‌توانم به بهتر از «علامه» فکر کنم. رتبه ۴۲۸ گرایش مدیریت دولتی را در کیسه دارم و می‌دانم اگر برگه انتخاب رشته ارشد مدیریت را بفرستم با توجه به قبولی‌های سال قبل با احتمالی بالا پذیرفته می‌شوم. صرف‌نظر از تهران و بهشتی، دست‌یابی به دیگر رشته‌های شبانه را دور از انتظار نمی‌بینم. اما مرددم!

شرایط حاضر را مصداق همان پیشنهاد مهندس یگانه در آن عصر تابستانی می‌دانم، چرا که وقت اندکی صرف کرده‌ام و نتیجه خوبی نصیبم شده است. حال چه باید کرد؟

Picker or Chooser؟

آدم‌ها در هنگام انتخاب (شرایط تصمیم‌گیری) دو دسته می‌شوند.

دسته اول؛ از قاعده «هر چه پیش آید، خوش آید» تبعیت کرده و هر آنچه را که تحمیل شود یا رخ دهد انتخاب می‌کنند (Picker) که کمینه‌طلب (minimizer) خطاب می‌شوند. یعنی برای تصمیم‌گیری، کمترین فسفر ممکن را خرج می‌کنند!

دسته دوم؛ براستی انتخاب می‌کنند (Chooser) و برای تصمیم‌شان وقت صرف می‌کنند. این حضرات را می‌شود در سه گروه بیشینه‌طلب (maximizer) و کمال‌طلب (Perfectionist) و رضایت‌طلب (Satisficer) طبقه‌بندی کرد.

از دسته اول صرف‌نظر می‌کنم و درباره اعضای دسته دوم صحبت می‌کنم که اگر موقعیتی مشابه من داشتند چه می‌کردند.

بیشینه‌طلب انتخاب رشته نمی‌کند. صبر می‌کند و برای کسب «رتبه یک» کنکور سال ۹۴ تلاش کند. البته؛ رتبه یک که ارزش تلاش ندارد، باید رکوردزنی کند و تراز علمی کنکور مدیریت را تا ۸۰ یا حتی ۹۰ درصد ارتقا دهد!

کمال‌طلب می‌تواند صبر کند و برای کسب «رتبه‌ای مناسب برای پذیرش در دانشگاهی معتبر» تلاش کند، چرا که برای تأمین هدف‌های بعدی نیازمند حضور در دانشگاهی تراز اول است. تفاوت اصلی کمال‌طلب با بیشیه‌طلب در شیوه تعریف هدف‌شان است. بیشینه‌طلب؛ هدف‌ها را ایده‌آل، نشدنی و دست‌نیافتنی تعریف می‌کند. اما کمال‌طلب؛ هدف‌ها را بزرگ، اما شدنی، ملموس و دست‌یافتنی تعریف می‌کند!

رضایت‌طلب می‌تواند صبر کند، اما «نقد را به نسیه نمی‌فروشد» و در نهایت انتخاب رشته می‌کند. البته در همان شرایط؛ چشم به فرصت‌های دورتر دارد. به طور کلی؛ رضایت‌طلب موجودی قانع و نتیجه‌گراست و برای رسیدن به هدف‌های کلی از گام‌های کوتاه تبعیت می‌کند. موجود رضایت‌طلب؛ نتیجه‌های دم‌دستی را به نتیجه‌های دوردست ترجیح می‌دهد. رضایت‌طلبی در تصمیم‌هایی که تبعات محدود دارند فوق‌العاده است، اما برای تصمیم‌های بزرگ توصیه نمی‌شود!

70_days_studies_Chooser_vs_Picker_920901

چه باید کرد؟

یک. خودم را در زمره دسته دوم (chooser) می‌دانم.

دو. بیشینه‌طلب نیستم و عمرم را برای ثبت رکوردی احمقانه تلف نمی‌کنم. پس باید کمال‌طلب باشم یا رضایت‌طلب؟

از یک سو؛ علاقه‌ای به گرایش مدیریت دولتی ندارم و فکر هم نمی‌کنم که دانشگاه علامه بستر مناسبی را برای هدف‌هایی که تعریف کرده‌ام تأمین کند. راستش این‌طور فکر نمی‌کنم که اگر اندکی بهتر بخوانم بی‌شک نتیجه‌ای بهتر خواهم گرفت. از سوی دیگر؛ این واقعیت را باید بپذیرم که چشم‌پوشی از انتخاب رشته یعنی یک‌سال صبر که در سن و سال من کاری مخاطره‌آمیز است. همچنین؛ کنکور ارشد مدیریت ۹۴ پیچیده‌تر از قبلی‌هاست و نمی‌شود به یقین درباره‌اش صحبت کرد. پس؛ عدم انتخاب رشته؛ فرصت‌سوزی معنا می‌شود. در ضمن؛ گرایش‌های مدیریت در سطح تحصیلات تکمیلی تفاوت‌های اندکی با هم دارند و نباید به دلایلی واهی از آن چشم‌پوشی کرد و آخر اینکه؛ مدیریت دانشگاه علامه تغییر کرده و چشم‌انداز دانشگاه مثبت نشان می‌دهد.

سه. موضوع عدم انتخاب رشه را با برخی دوستان در میان گذاشتم و نگاه «عاقل اندر سفیه‌شان» را به سهولت تحمل کردم. تنها فردی که به طور منطقی درباره چرایی عدم انتخاب رشته صحبت کرد،‌ دکتر محرابیون بود. اگر پیش از صحبت با ایشان مختصر شکی در رفتارم داشتم، هم‌اکنون با اطمینان کامل از انتخاب رشته صرف‌نظر می‌کنم. البته عاقلانه‌تر آن است که رشته‌های شبانه را انتخاب کنم. از آینده بی‌خبرم. شاید شرایطم تا شهریور تغییر کرد و برای همان رشته شبانه‌ای که فعلا «ناز» می‌کنم، اعلام «نیاز» کرده و با اشتیاق نام‌نویسی کنم!

مؤخره

اینها را ننوشتم که سطح اطلاعات عمومی‌تان را ارتقا دهم. ده یازده ماهی است که همراه‌تان هستم و در این مدت می‌دانید که به کنکور ارشد مدیریت چگونه نگاه می‌کنم و چگونه برنامه‌ریزی می‌کنم و چگونه درس می‌خوانم. این را هم گفتم تا بدانید اگر فرصتی مهیا می‌شود چگونه تصمیم می‌گیرم!

دعا می‌کنم «رضایت‌طلب» یا «کمال‌طلب» باشید و با هدف‌هایی که پیش‌تر تعریف کرده‌اید در زمان و شرایط مناسب ملاقات کنید!

17 فکر می‌کنند “انتخاب رشته ارشد مدیریت

 1. khakzad

  سلام اخوی
  تبریک میگم واسه رتبه خوبی که کسب کردی ، انشاالله که موفق باشی
  من بر خلاف شما از لحاظ علمی و درسی یک داوطلب معمولی بودم،یعنی در بدترین حالت روی پیام نور و غیر انتفاعی حساب کرده بودم که با دیدن کارنامه، اونها هم ظاهرا دست یافتنی نیستن وغرض از مزاحمت پرسیدن نظر شما بود چون شما منو نمی شناسی ،من هم همینطور پس قضاوت شما مسلما بی طرفانه است و میتونه راهگشا باشه ،بنده کلاً رو سه تا درس وقت گذاشتم یکیش تحقیق در عملیات بود و خوب هم وقت گذاشتم،یعنی ۱۵ تا از سوالای پارسال رو تونستم جواب بدم … رفتم سر جلسه دیدم ۲۵ تا شده ۱۵ تا …..، خلاصه ۳ تا جواب دادم ولی درست جواب دادم اینو مطمئن هستم،حالا شماقضاوت کن درسی که ضریبش ۲ هست، تعداد سوالاش ۱۵ تا هست بنده هم ۳ تا جواب دادم چه نتیجه ای میتونه داشته باشه ؟اگه اشتباه می کنم بفرمائید :
  فرمول محاسبه :
  ((تعداد پاسخهای غلط)*۱-(تعداد پاسخهای صحیح)*۲ ))/تعداد کل سوالات*۲
  پس با توجه به ۳ سوال ناقابل، نتیجه از ۴ حالت خارج نیست :
  هر ۳ پاسخ صحیح باشه : ۲۰%
  فقط ۲ پاسخ ” ” : ۱۰%
  فقط ۱ پاسخ ” ” : ۰%
  هر سه پاسخ غلط باشه: ( ۱۰% -)
  حالا می خواستم بدونم از ( ۳.۳۳ )% درج شده در کارنامه چه برداشتی میشه کرد ؟برای یکی از اساتید تعریف کردم گفت این در مقابل (…..) چیزی نیست…. تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. چرا خودتان را دست‌کم می‌گیرید! من هم داوطلبی معمولی هستم که با شرایط مناسب مواجه شدم.
   دو. درباره محاسبه درصد نمره علمی هر درس این نوشته را مطالعه کنید. یکبار هم با این فرمول محاسبه کنید.
   سه. انشالله که برای سال آینده عزم‌تان را جزم کرده‌اید؟
   ارادتمند // جواد زارعی

 2. پیمان

  سلام.
  در گرایش فناوری اطلاعات جایگاه دانشگاه علامه در بین دانشگاههای دیگر تهران پایین تری دارد.
  جایگاه دانشگاه خوارزمی چگونه است(با توجه به اینکه در گرایش فناوری اطلاعات در شهر تهران دانشجو میپذبرد.سطح کیفی دانشگاه و امکانات آن در چه حدی است)؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. به طور کلی دانشگاه علامه در زمره دانشگاه‌های «درجه دو» قلمداد می‌شود.
   دو. دانشگاه خوارزمی همان تربیت‌معلم سابق است و پایین‌تر از علامه است.
   سه. شاید این گفته خیلی منصفانه نباشد اما در دانشگاه‌های داخلی،‌ نباید دنبال «سطح علم» باشیم. علی‌الخصوص در حوزه فناوری اطلاعات!

   ارادتمند / جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. نگاه بیشتر دوستانی که من می‌شناسم و وارد بازی ارشد می‌شوند،‌استفاده از برند دانشگاه‌های معتبر برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرنگی است. تهران و شریف در این‌باره برندهای قابل قبولی هستند!
   دو. هنگامی‌که پذیرش در دانشگاه‌های درست و درمان فرنگی را دنبال کنید،‌ خواهید دید که همان ابتدا باید تکلیف خودتان را با ارشد یا دکتری مشخص کنید. دانشجویان ارشد و دکتری در قالب تیم‌ها، حل مسأله‌هایی که به دانشگاه واگذار شده است را دنبال می‌کنند. همین رویکرد ساده را با رویکرد ارشد و دکتری دانشگاه‌های مطرح داخلی مقایسه کنید. دانشجوی ایرانی برای حل هیچ مسأله‌ای گزینش نمی‌شود!
   سه. شرایط برخی رشته‌ها مانند مدیرت فناوری اطلاعات که فاجعه است. برخی از دوستانم در دانشگاه تهران تحصیل می‌کنند و از نزدیک با مشکلات‌شان آشنا هستم. صرف چسباندن عبارت «فناوری اطلعات» به مدیریت که استاد را صاحب‌صلاحیت نمی‌کند!
   در این‌باره بسیار می‌شود صحبت کرد. ترسم از سوء‌تفاهم‌هایی است که بی‌شک ارشدباز را به حاشیه می‌برند!

   ارادت‌مند / جواد زارعی

 3. امیرحسین

  سلام
  یک سوال داشتم در باب یک موضوع دیگر اما چون در قسمت مورد نیازم دیدگاه ها مسدود شده بود اینجا عرض می کنم.
  می خواستم اگر اطلاعاتی دارید در زمینه ی آزمون های آزمایشی بیشتر توضیح بدین.
  آزمون های کدام آموزشگاه بیشترین جامعه آماری در مجموعه مدیریت را دارا است؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. هیچ دیدگاهی را مسدود نکرده‌ام. درج دیدگاه برای نوشته‌های قدیمی به طور خودکار مسدود می‌شود. اگر در این‌باره با مشکلی مواجه شدید بفرمایید تا مرتفع شود. در ضمن، دیدگاه‌ها در ارشدباز ف.ی.ل.ت.ر نمی‌شوند،‌ مگر خارج از عرف‌های اخلاقی باشند یا با موضوع ارشدباز بی‌ارتباط باشد!
   دو. که درباره آزمون‌ها در زمان خودش صحبت خواهم کرد. الآن زمان مناسبی برای این بحث نیست. در اصطلاح؛ بحث‌مان شهید می‌شود!
   سه. اما خلاصه بگویم که دآزمون‌ها بر دو گونه دانشی و مهارتی هستند. گونه دانشی؛ معیاری برای تعیین سطح دانسته‌ها هستند و آزمون‌های مهارتی بر تقویت فراخوانی اطلاعات از مغز و شبیه‌سازی آزمون‌های واقعی تمرکز دارند. در این‌باره به طور مفصل صحبت خواهد شد!
   چهار. جامعه آماری آموزشگاه‌های، یکی از عامل‌های قابل بحث است. موارد دیگری هم هستند که درباره‌شان با حدیت باید صحبت کرد.

   ارادت‌مند / جواد زارعی

 4. امیرحسین

  سلام دوباره؛
  منظور از مسدود؛ همان بسته شدن دیدگاه ها به صورت خودکار توسط وب‌سایت بود.
  در ضمن سپاس از پاسخ. اگر امکانش هست به صورت خصوصی جواب سوال من را بدهید چون در شرایط تصمیم‌گیری هستم.
  اگرم که امکانش نیست باز هم تشکر!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. متوجه نشدم درباره چه موضوعی تصمیم می‌گیرید؟ اکر توضیح بیشتری مرحمت کنید،‌شاید بهتر بتوانم کمک‌تان کنم.
   دو. راستش ابایی از صحبت درباره مؤسسه‌ها ندارم. اگر چیزی بدانم که مشکلی از دوستان مرتفع کند،‌ بالاخره راهی برای گفتنش پیدا می‌کنم.

   ارادتمند / جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. اگر و تنها اگر به دنبال جامعه آماری هستید، مؤسسه‌های «ماهان» و «مدرسان شریف» بیشترین جامعه آماری را برای آزمون‌های آزمایشی‌شان دارند.
   دو. پیش‌تر هم گفته‌ام که جامعه آماری، ملاک چندان معتبری برای سنجش مؤسسه‌ها نیست. صریح می‌گویم که نگاه مثبتی به مؤسسه ماهان ندارم. برخی مؤسسه‌ها ریزه‌‌میزه را هم از نظر اخلاق حرفه‌ای و هم از نظر کیفیت کاری بسیار بهتر و بالاتر از ماهان پرآوازه می‌دانم. [نظر شخصی‌ام است البته]

   ارادت‌مند // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   اگر مطلب را به دقت بخوانید گمان می‌کنم چارچوب تصمیم‌تان مشخص شود. رشته‌های «MBA» و «مهندسی صنایع، گرایش مدیریت سیستم و بهره‌وری» رویکردهای متفاوتی دارند. رشته MBA از اساس برای مدیران میانی و ارشد سازمان‌ها و شرکت‌ها طراحی شده است و نمی‌دانم به چه کار داوطلبی می‌آید که تجربه مدیریتی ندارد. رشته مدیریت سیستم و بهره‌وری از تبار رشته‌های مهندسی است و قرار است بهره‌وری را در یک سیستم مشخص با ابزارهای گوناگون بهبود بخشد. رشته‌های مهندسی و علی‌الخصوص زیرمجموعه‌های مهندسی صنایع، نیازمند جزء‌نگری است، حال آنکه بیشتر گرایش‌های رشته مدیریت، مروج کل‌نگری هستند و MBA در میانه رشته‌های مهندسی و مدیریت است.
   اگر پرسشی دارید به صراحت بپرسید تا بتوانم کمک‌تان کنم.
   اردتمند // جواد زارعی

 5. sepideh es

  ممنون از تو ضیحات شما . چون رشته لیسانس من مدیریت نیست من اطلاع چندانی از رشته های مدیریت ندارم یکی از دوستانم که ارشد مدیریت هستند رشته مدیریت سیستم و بهره وری را واسه ارشد به من پیشنهاد کردند بعضی ها هم مدیریت بازرگانی رو پیشنهاد کردند .وقتی وب سایت شمارو دیدم خواستم نظر شمارو بدونم . غیر از این ۲ رشته مدیریت کدوم رشته مدیریت بهتر است ؟ یا اینکه من تو رشته خودم(مهندسی صنایع غذایی) ادامه تحصیل بدم بهتره؟ این ۲ دلی باعث شده نتونم تصمیم درستی بگیرم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   گمان می‌کنم هدف‌تان برای ادامه تحصیل مشخص نیست و تا تکلیف این موضوع را برای خودتان مشخص نکنید،‌هیچ‌یک از رشته‌های ارشد برای شما مناسب نیست. این عبارت «کدوم رشته مدیریت بهتر است» باید مخاطب شناسنامه‌دارد داشته باشد. یعنی، همین‌طور روی هوا نمی‌شود درباره خوبی با بدی رشته‌ای اظهارنظر کرد. رشته‌های مجموعه مدیریت و مجموعه صنایع، گرایش سیستم و بهره‌وری دو رشته از دو دنیای متفاوت‌اند و نه خوب هستند و نه بد. رشته‌ها پاسخ هستند و تا زمانی‌که پرسش‌تان را درک نکرده‌اید نسبتی با شما ندارند.
   اگر ذهن‌تان در همین وضعیت جولان دهد، هیچ‌گاه به تصمیم متقن نمی‌رسید. اطلاعات بسیاری درباره رشته‌های مدیریت و مهندسی صنایع برای مطالعه در وب فارسی منتشر شده است. از خواندن‌شان ضرر نمی‌کنید. اگر مشکلی بود در خدمت‌تان هستم.
   ارادت‌مند // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *