روزنوشت ارشد ۹۵انتخاب رشته کنکور ارشد مدیریت ۹۵

انتخاب رشته کنکور ارشد مدیریت ۹۵

چند کلمه درباره نکته‌هایی که بهتر است در هنگام انتخاب رشته مدنظرمان باشد!

بالاخره روز موعود سررسید و کارنامه کنکور ارشد مدیریت ۹۵ منتشر شد؛ و آخر همین هفته می‌توانید رشته‌های دل‌‌خواه و دل‌نخواه‌تان را انتخاب کنید و تا هفته دوم یا سوم شهریور، منتظر اعلام نتیجه نهایی بمانید. در این برهه، بد ندیدم ساده و صریح درباره چند نکته صحبت کنم. امیدوارم در تصمیم‌گیری کمک‌تان کند!

۱. داوطلبان سیاه و سفید و خاکستری

هنگامی‌که کارنامه‌ها منتشر می‌شوند، داوطلبان سه دسته می‌شوند.

داوطلبان سیاه، داوطلبانی‌اند که به علت قبولی، یا به هر علت دیگری از فهرست داوطلبان کنکور ارشد مدیریت سال ۹۶ خارج می‌شوند؛ و قرار نیست یا قصد ندارند به کنکور سال آینده فکر کنند!

داوطلبان سفید، داوطلبانی‌اند که خودشان را داوطلب کنکور ارشد مدیریت ۹۶ می‌دانند، و برای کسب توفیق، می‌خوانند؛ و به طور جدی درباره کنکور سال آینده فکر می‌کنند، تحقیق می‌کنند و برای موفقیت تلاش خواهند کرد.

داوطلبان خاکستری، داوطلبانی‌اند که تکلیف‌شان روشن نیست. برخی خاکستری‌ها، به محض رؤیت کارنامه‌شان به یکی از دسته‌های سیاه و سفید کوچ می‌کنند؛‌ و برخی دیگر، که انتخاب رشته می‌کنند و به قبولی‌شان امیدوارند، باید تا شهریور صبر پیشه کنند؛ که اگر قبول شوند، وارد لیست سیاه می‌شوند؛ و اگر قبول نشوند، باید درباره آینده‌شان تصمیم‌گیری کنند. و خاکستری‌هایی هم هستند که رشته‌های شبانه را انتخاب می‌کنند و حتی قبول هم می‌شوند و نام‌نویسی هم می‌کنند؛ اما به طور هم‌زمان و با تحمل مشقت‌های بسیار، برای کسب رتبه یا تمهید فرصت انتخاب دانشگاه یا رشته‌ای بهتر در کنکور ۹۶ تلاش می‌کنند!

به طور کلی، هر چه سریع‌تر به تصمیم برسید بهتر است. این را هم بگویم که سازمان سنجش ممکن است کنکور ارشد سال ۹۶ را هفته آخر اسفند ۹۵ یا هفته آخر فروردین‌ماه ۹۶ برگزار کند!

۲. مشورت‌گیری از ….

به دوستانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند؛ و رتبه‌شان تک‌رقمی، دورقمی و سه‌رقمی است و احتمال قبولی در دانشگاه‌های معتبر را دارند پیشنهاد می‌کنم از مشاورانی برای انتخاب رشته مشورت بگیرند که واجد این شرط‌ها باشند:

۲.۱. حداقل دوره کارشناسی ارشد را تمام کرده باشند. دکتری باشند بهتر است!

۲.۲. دانشگاهی معتبر را تجربه کرده باشند. منظورم از دانشگاه معتبر، تهران، شریف، پلی‌تکنیک، بهشتی، تربیت‌مدرس، علامه و علم و صنعت است!

۲.۳. مدرس دانشگاه یا مدرس دوره‌های تخصصی مانند MBA باشند؛ و با بزرگان رشته تخصصی‌شان معاشرت داشته باشند. توجه به این مورد برای رتبه‌های مرغوب کلیدی است!

۲.۴. رفتارشان هیجانی نباشد؛ و مبتنی بر شنیده‌ها مشورت ندهد؛ بلکه درباره دانشگاه‌ها و رشته‌ها و استادهایی صحبت کند که حداقل برای یک‌بار هم که شده، با رعایت محدودیت‌های شرعی و عرفی، از نزدیک لمس‌شان کرده باشد.

۲.۵. سلیم‌النفس و خوش‌نام باشد. یقین کنید که نفع‌تان را در مشورت‌‌ها لحاظ می‌کند.

می‌دانم که احراز صلاحیت مشاوران انتخاب رشته مبتنی بر این شاخص‌ها چندان ساده و نیست؛ اما پیشنهاد می‌کنم درباره‌شان فکر کنید. حداقل خیال‌تان را آسوده می‌کند که اطلاعات پرت و پلا دریافت نمی‌کنید!

۳. دانشجو، استاد و دانشگاه

در بحبوحه انتخاب رشته، گاهی بین انتخاب رشته‌ای معمولی در دانشگاهی خوب، با رشته‌ای عالی در دانشگاهی معمولی، با رشته‌ای متوسط در دانشگاهی متوسط مردد می‌شوید. موفقیت در مقاطع تحصیلی، حاصل‌جمع سه رُکن «دانشجوَ» و «استاد» و «دانشگاه» است. سهم و اهمیت این رُکن‌ها در هر مقطع متفاوت هستند؛ و شاید اگر بیشتر در این‌باره بدانید، بهتر بتوانید درباره‌شان تصمیم‌گیری کنید. 

دانشجو، محور مقطع کارشناسی؛ و دانشگاه، محور مقطع دکتری است. آنچه انتخاب را در مقطع ارشد سخت می‌کند، سهم نزدیک رُکن‌های سه‌گانه دانشجو و استاد و دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد است. البته، داستان این‌ها در واقعیت اندکی ساده‌تر است؛ چرا که دسترسی به استاد خوب، در دانشگاه خوب محتمل‌تر است. یادمان باشد که تدریس، یکی از وظایف استاد است. شبکه‌سازی، فرصت مغتنمی است که بیشتر توسط استادان این‌کاره فراهم می‌شود. اگر ارشدتان را خواندید و نتوانستید شبکه‌ای درست و درمان از آدم‌های خبره درست کنید؛ عمرتان را صرف تحریر پایان‌نامه نکنید. شما این‌‌کاره نیستید. پس در انتخاب‌تان، به محل تجمع اساتید این‌کاره توجه کنید.

۴. توهم تفاوت!

این توصیه بین خودمان بماند که گرایش‌های تخصصی رشته‌ای خاص، مانند گرایش‌های بازرگانی، تفاوتی چشم‌گیر ندارند. این نکته را گوشه ذهن‌تان نگه دارید که کمک‌تان می‌کند. گرایش‌ها آن‌گونه که در ذهن‌تان متفاوت جلوه می‌کنند نیستند. قصد ندارم ذوق‌تان را کور، و حال‌تان را در قوطی محبوس کنم؛ اما برخی مواقع بهتر است رشته‌ای معمولی را در دانشگاه تهران انتخاب کنید، و از رشته‌ای عالی در دانشگاه بهشتی یا تربیت‌مدرس چشم‌پوشی کنید. بالاتر، عرض کردم که شبکه‌سازی و دسترسی به برخی موقعیت‌ها را اساتید و دانشگاه فراهم می‌کنند!

البته رشته‌ها متفاوت هستند؛ اما درس‌خوانی در دوره ارشد زیر و بم‌هایی دارد که از بیرون دیدنی نیست. باید بروید و تجربه‌شان کنید. همین است که مشورت‌گیری از آدم‌هایی را توصیه کردم که این مسیر را رفته‌اند و به خوبی می‌توانند درباره تفاوت‌ها و شباهت‌های واقعی گرایش‌ها صحبت کنند!

۵. بمانم یا بروم!

درباره این یکی، احدالناسی نمی‌تواند کمک‌تان کند. خودتان هستید که می‌دانید که باید بمانید یا زندگی‌تان را در مسیری دیگر باید جاری کنید. یک‌سال درس‌خوانی را تجربه کرده‌اید و باید هندسه کنکور را شناخته باشید و دست‌گیرتان شده باشد که برای کسب توفیق چه باید بکنید. اگر می‌خواهید کنکور و درس‌خوانی را رها کنید؛ یا از همین فردا بنشینید پای کتاب و درس‌خوانی را آغاز کنید؛ پیشنهاد می‌کنم چندهفته‌ای به خودتان فرصت بدهید. مسافرتی متفاوت، یادگیری مهارتی عملی مانند رانندگی، شیرینی‌پزی، منبت‌کاری، خوش‌نویسی، طراحی، سلفژ یا هر چیز دیگری را که نیازمند درس‌خوانی نباشد تجربه کنید. بعدتر بهتر می‌توانید درباره ماندن یا نماندن‌تان در جرگه داوطلبان کنکور ارشد ۹۶ تصمیم‌گیری کنید. به بیان دیگر، پیشنهاد می‌کنم حواس‌تان جمع باشد که اگر در کنکور ارشد ۹۵ ناکام شده‌اید؛ کنکور ارشد سال ۹۶ را در پاسخ به ناکامی امسال آغاز نکنید. اگر خواهان درس‌خوانی دوباره هستید، سفرتان را از صفر آغاز کنید و کنکور ارشد سال ۹۶ را به گونه‌ای دیگر و البته مبتنی بر تجربه‌ها و دانسته‌های سال قبل تجربه کنید؛ که اگر نکنید، اشتباه‌های گران‌قیمت امسال‌تان را به شکلی دیگر تجربه خواهید کرد!

۶. هزینه فرصت!

هر انتخاب، هزینه دارد. تلاش کنید که هزینه انتخاب‌تان کمتر باشد. منظورم هزینه‌های فرصتی است که ممکن  است با انتخاب‌هایی که در برگه انتخاب رشته حک می‌کند سر به فلک بکشد. ارشدخوانی، وحی مُنزل نیست. یعنی، پذیرش در کنکور ارشد، تنها راه رُشد نیست. به مسیرهای دیگر هم فکر کنید. اگر به این یقین رسیدید که باید باز هم برای ارشد تلاش کنید، بماند و آدمیزادی بخوانید و خودتان را برای کسب توفیق شرحه‌شرحه کنید؛ اما این ماجرا را الی‌الابد کِش ندهید. انتخاب‌های شما در زندگی محدود هستند و اگر یکی را انتخاب می‌کنید، شک نکنید که انتخاب‌های دیگر را از دست خواهید داد. طوری تصمیم‌گیری کنید که آه و افسوس‌های خانمان‌سوز در بازنگری گذشته‌تان گرفتار نکنند. پس در هنگام تصمیم‌گیری به هزینه‌های فرصت هم توجه کنید و گوشه‌تان،‌ یادتان بماند که انتخاب‌ها، هزینه‌هایی دارند که با مناسب و متناسب با انتخاب‌تان باشد!

۷. استراتژی فیل سفید یا تعهد به گذشته‌ها

از برخی دوستان سال‌های گذشته که انصافا بسیار خوانده بودند و نتیجه نگرفته بودند، بسیار شنیده‌ام که یکی دو سال از عمرم را صرف خواندن کرده‌ام و تا نتیجه نگیرم رها نمی‌کنم و خودشان را برای کنکور سال بعد مهیا می‌کنند!

فیل سفید، موجود کمیابی بوده و هست؛ و رسم بود که پادشاهان باستانی، فیل‌های سفید کمیاب که نگهداری‌شان بسیار پرهزینه بود را به پادشاهان دیگر هدیه می‌دادند. رفتار برخی پادشاهان در دوران قحطی، بسیار عجیب بود؛ چرا که حاضر نبودند دل از فیل‌ها بکنند و از هزینه‌های بسیار هنگفت نگهداری‌شان بکاهند، و خرج مردمان قطحی‌زده‌شان کنند. از این داستان، بعدتر در دوره‌های مدیریت استراتژی برای توصیف افراد، شرکت‌ها و دولت‌هایی استفاده کردند که گرفتار سرمایه‌گذاری‌های قبلی‌شان می‌شوند و آینده‌شان را فدای گذشته‌شان می‌کنند و نمی‌توانند تصمیم دُرست را در لحظه دُرست اتخاذ کنند!

اینکه یک‌سال، دو سال یا چند سال از عمرتان را برای کنکور ارشد سرمایه‌گذاری کرده‌اید و به نتیجه دل‌خواه‌تان نرسیده‌اید؛ نباید تصمیم‌گیری برای کنکور ارشد سال ۹۶ را تحت‌الشعاع قرار دهد. پیشنهاد می‌کنم قدری از داستان ارشد فاصله بگیرید و از آدم‌هایی با تجربه که سختی روزگار را تجربه کرده‌اند مشورت بگیرید؛ و به صداقت و صراحت با خودتان خلوت کنید و درباره ارشد سال بعد تصمیم‌گیری کنید. نکند که قبولی در ارشد به لج‌بازی با خودتان یا دیگران تبدیل شده باشد. نکند که قبولی در ارشد، بهانه‌ای برای اثبات چیزی به دیگران باشد. اگر با خودتان رقابت می‌کنید مشکلی نیست؛ اما حیف است عمرتان را برای اثبات چیزی به دیگران صرف کنید!

۸. باب مشکلات!

تحصیل در دوره ارشد، علی‌الخصوص در دانشگاه‌های معتبر تهران، آن قدرها که از بیرون شیرین می‌زند و جذاب می‌نماید، نیست. اگر مرد کارزار نیستید، گزینه‌هایی را انتخاب کنید که با تقریبی مناسب می‌دانید که می‌توانید تمام‌شان کنید. کنکور ارشد، دری از درهای جهنم را می‌گشاید و آن‌قدرها هم گل و بلبل نیست. این‌ها را نمی‌گویم که دل‌سردتان کنم. تلخ می‌گویم و می‌دانم که برخی را دل‌گیر می‌کنم؛ اما بدانید که گاهی، همین کنکور ارشدی که جان‌تان را به لب رسانده است؛ شما را به سختی‌های بیشتر هدایت می‌کند. پس، هم‌زمان با خوشحالی برای رتبه خوب‌تان، به سختی‌ها هم فکر کنید و در فهرست رشته‌هایی که انتخاب می‌کند تأثیرشان دهید. بابت تلخی عمیق این پاراگراف، عذرخواهی می‌کنم!

۹. شبانه، فرصتی فوق‌العاده!

انتخاب دوم یا شبانه، فرصتی فوق‌العاده برای دوستانی است که نمی‌دانند یا نمی‌توانند درباره آینده‌شان تصمیم‌گیری کنند. به این دوستانی پیشنهاد می‌کنم رشته‌های شبانه را انتخاب کنند. اگر پذیرفته شدند، فرصت تجربه ارشد را دارند؛ و اگر پذیرفته شدند و پشیمان گشتند؛ می‌توانند بی‌خیال شوند و دوباره برای کنکور ارشد ۹۶ تلاش کنند. حتی اگر نام‌نویسی کنند و انصراف هم دهند، مشکلی برای شرکت در رقابت کنکور سال ۹۶ بعد ندارند. از این رو، پیشنهاد می‌کنم حتما رشته‌های شبانه را انتخاب کنید. خدا را چه دیدید؛ شاید شرایط‌تان پایان تابستان تغییر کرد و با جان و دل در همین دوره‌ها نام‌نویسی کردید!

و آخر اینکه!

حرف‌هایی دیگری هم دارم که خاطرم نیستند؛ و اگر در خاطرم زنده شدند، همین‌جا درج‌شان می‌کنم. در ضمن، برای انتخاب رشته دکتر علی احسانی (وبلاگ‌شان)، مهندس مروج، دکتر محرابیون و مهندس طورانی (۸۴۳۸۸ – ۰۲۱) را پیشنهاد می‌کنم. دیگرانی هم هستند که نمی‌شناسم‌شان؛ یا می‌شناسم و توصیه‌شان نمی‌کنم!

یک‌سال همراهی کردم و همراهم بودید. صرف‌نظر از نتیجه‌ای که نصیب برده‌اید؛ تلاش‌تان را تبریک می‌گویم و توفیق‌تان را خواستارم. من و ارشدباز و داوطلبان کنکور ارشد سال ۹۶، دوران تازه‌ای را از همین مرداد آغاز خواهیم کرد. ترجیحم ندیدن‌تان است؛ اما اگر بودید و دوباره دیدم‌تان، این‌بار باید متفاوت باشید و هوشمندانه‌تر بخوانید!

118 فکر می‌کنند “انتخاب رشته کنکور ارشد مدیریت ۹۵

 1. lili

  آقای زارعی سلام، امیدوارم که خوب و سلامت باشید. بنده به جنابعالی یک قولی داده بودم که اگه رتبه م خوب شد و شهید بهشتی قبول شدم، شما و همسر گرامی را مهمون کنم سلف دانشگاهمون!!! ولی انقد عیب و ایراد گرفتید به سلف شهید بهشتی، که این توفیق قسمتم نشد!!! :)))) مزاح میکنم و امیدوارم شما هم که قرار بود کنکور بدید، رتبه ی مورد نظرتون را آورده باشید. من رتبه م ۱۰۵ شده و اونطور که به نظر میرسه علامه قبول میشم. طی این چند ماه از راهنمایی های صادقانه ی جنابعالی و سایر همکاران واقعا استفاده کردم. لازم می بینم که بابت تمام وقت و فکری که به رایگان و بی دریغ برای راهنمایی داوطلبین مبذول داشتید از شما تشکر کنم و برای شما عوض خیر آرزو می کنم.

  آقای زارعی یک مسئله دیگه که باعث شد مزاحمتون بشم این بود که دیدم توی سایت مدیر، بچه ها با رتبه های بالا مثل ۷۰۰ و ۱۰۰۰، خیلی استرس داشتند و پیگیر بودند که می تونند جایی قبول بشن یا نه. راستش یاد خودم افتادم توی سال های قبل و اشتباهاتی کردم و باعث شد این همه وقت و هزینه تلف کنم. من تجربه شخصیم را عرض می کنم از دانشگاه هایی که تجربه کردم. شما اگر صلاح دیدید برای دوستان هم بگذارید که مطالعه کنند. امیدوارم عرایضم مفید باشه و بتونه به دوستان در انتخاب بهتر کمک کنه.

  گل سر سبد تجربیات بد من، MBA مجازی دانشگاه فارابی بود. مجازی یک دوره بسیار بسیار سخت هست، هر کلاس سه واحدی یعنی سه ساعت تمام صحبت استاد بیچاره  (چون تمام کلاس ها رکورد میشن و استاد نمی تونه مثل حضوری کلاس رو کوتاه کنه) و گوش دادن شما به صحبت ها از طریق هدفون یا اسپیکر که واقعا بعد از یک ساعت به آدم فشار میاره؛ به اضافه کلی جزوه و کتاب و pdf که استاد بنده خدا باید آپلود کنه و شما دانلود و مطالعه!!! من تا به حال هیچ کلاس درسی را به سنگینی و پروپیمونی کلاس های مجازی ندیدم.  شاید بعضیا بگن خب خیلی خوبه بار علمی مون میره بالا! درسته بارتون میره بالا ولی باید به فکر پس دادن این بار هم باشید. امتحانات همه تستی برگزار میشه، از چی سوال میاد؟ حداقل یه کتاب ۷۰۰ صفحه ای! (بدون کوچکترین مبالغه ای) به اضافه یک تحقیق و یک ترجمه یا یک تحقیق و یک موردکاوی. امتحان تستی هم که یعنی غلط، غلطه و استاد هیچ کاری نمی تونه برای شما بکنه. یا شما نمی تونید قسمت های دیگه سوال رو توضیح بدید که استاد بفهمه شما خوندین!

  همه این شرایط بد رو تصور کنید، بعد یه دفعه می خورید به پست یه استاد بدجنس که به اکثریت کلاس نمره زیر ۱۲ میده و به دو سه نفر ۱۸ و ۱۹! بعد با خودتون فکر می کنید یعنی که چی! الان میریم اعتراض می کنیم، کاملا مشخص این استاد غرض ورزی کرده. کاری که من و همکلاسی هام کردیم. و بنده جواب خیلی واضحی از رئیس دانشکده گرفتم، ایشون گفتند: “من اصلا وظیفه ندارم دانشجوی مجازی را از در دانشکده راه بدم داخل. چون شما دانشجو نیستید، شما باید با رئیس بخش مجازی صحبت کنید.”

  اینا رو نگفتم که شرح مصیبت بدم، برای این عرض کردم که بدونید در آخر اون همه زحمت و تلاش کسی شما رو به عنوان دانشجوی ارشد قبول نداره. پس خواهش میکنم اگر وقتتون و پولتون براتون مهم هست؛ این لطف را در حق خودتون و شخصیتتون بکنید، یکسال صبر کنید، محکم درس بخونید و روزانه یا شبانه قبول بشید.

  اگر حوصله خوندن برای کنکور را ندارید یا شاغل هستید و نمی تونید روزانه یا شبانه قبول بشید، حتما پیام نور را انتخاب کنید. به چند دلیل: اول اینکه سیستم آموزشی این دانشگاه واقعا عالیه، از ثبت نام تا آزمون های آنلاین. کاملا حساب شده و دقیق کار میکنه. دوم اینکه استادهای باسواد و بااخلاقی داشتند یعنی با نگاه تحقیرآمیز و تمسخر دانشجوی پیام نور را نگاه نمی کردند، تفاوتی نمی گذاشتند و هم نمرات هم تدریسشون مناسب بود. تفاوت خیلی بزرگ و مهم پیام نور با مجازی در این هست که پیام نور با هدف کمک کردن به افرادی که به دلیل مشغله فرصت تحصیل ندارند شکل گرفته و تمام تلاش این دانشگاه از قوانین آموزشی تا اساتید بر این بود که به دانشجو کمک کنند دانشجو درسش را پیش ببره و فارغ التحصیل بشه.

   

 2. پیام

  سلام آقای زارعی عزیز

  من همون ۷۷ صنعتی هستم ،کامنتای پست قبل بسته بودن،اینجا میخام بگم.

  ازتون تشکر می کنم بخاطر راهنمایی هاتون.

  به دوستانی که میخان واسه سال آینده ارشد مدیریت کنکور بدن هم توصیه می کنم به این سایت حتما سر بزنن،کمکشون میکنه.

 3. شیرین فریدونیان

  سلام به برادر عزیزم اقای زارعی .
  من فقط خواستم اینو بگم که من خیلی خوش شانس بودم که در این مدت یکسال هم با شما آشنا شدم و از رهنموداتون استفاده کردم و به کنکور با نگاهی متفاوت نگاه کردم .هم از اینکه با اساتید محترمی چون استاد محرابیون که یکی از فوق العاده ترین اساتیدی بودن که من به عمرم دیدم و استاد مروج و استاد انصاری و دکتر صادقین.
  شما همیشه برای من الگوی آرامش و علاقه ی وافر به درس خواندن بودین و من هیچ وقت حرفای ارزشمندتون از یادم نمیره .حتی در بدترین شرایط یاداوری حرفهای شما به من انرژی خستگی ناپذیر و ارامش میداد.
  خواستم فقط ازتون تشکر کنم و امیدوارم راه شما در مقابل این دریای پر آشوب و بازارهای بی تفاوت مستدام باشد.

 4. اکبر سلطان زاده

  سلام جناب زارعی عزیز یه سول داشتم خدمتتون:من رتبم ۵۲۷ بازرگانی شده به نظر شما  می تونم یه دانشگاه معتبر قبول بشم من اهل ارومیه هستم از اولم هدفم دانشگاه ارومیه بود  با این رتبه هم می تونم قبول بشم ارومیه ولی چیزی که الان مرددم کرده اینه که داشگاه ارومیه دانشگاه ارومیه دانشگاه معتبری هستش یا خیر . بعدی هم ایا با این رتبه  تو دانشگاه بهتر از ارومیه مثل تبریز امکان قبولی هست یا خیر .از اقای احسانی پرسیدم متاسفانه جوابی ندادند .اگر امکانش هست شما  راهنماییم کنید.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. خسته نباشید. حداقل به رتبه‌ای که هدف گرفته بودید دست یافتید.

   دو. گمان نمی‌کنم آقای احسانی جواب‌تان را ندهند. باز هم پیام‌تان را برای ایشان بفرستید. اگر جواب نگرفتید از مشورت‌های آقای مروج و طورانی و محرابیون (۸۴۳۸۸ – ۰۲۱) استفاده کنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 5. هومن

  سلام آقای زارعی
  اول – سایت شما حداقل در قسمت منابع و صحبت هایتان در مورد انتخاب درس ها به صورت کلیدی و اصلی و .. و اولویت بندی ها خیلی خیلی زیاد من را کمک کرد و بسیار استفاده کردم اگرچه خیلی وقت ها در سایر زمینه ها علیهتان موضع گرفتم  و تند صحبت کردم و البته  هنوزم سر مواضعم هستم و با شما اختلاف نظرزیادی دارم  اما از انصاف به دور است که یک تشکر جانانه از شما بابت راهنمایی هایتان نکنم پس یک دنیا سپاس…
  دوم – من رتبه ۱۷۷ بازرگانی رو کسب کردم . اگرچه هدفم رتبه دو رقمی بود و چون تقریبا بازاریابی رو افتضاح زدم یعنی ۳۷ درصد نتونستم به این امر نایل شم . اما باز هم خداروشکر…
  سوم – من به دلیل اینکه ساکن اصفهان هستم و به خاطر شرایط کاریم علاقه مندم دانشگاه اصفهان قبول شم خواستم بدونم چند درصد احتمال این وجود داره روزانه بازاریابی اصفهان بیارم؟؟
  البته با توجه به اینکه از بچه های دانشگاه اصفهان شنیدم گرایش تحول امسال حذف شده و ظرفیتش به بازاریابی اضافه میشه
  با سپاس///

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. رتبه خوب‌تان را تبریک می‌گویم. فرصت‌های مناسبی پیش‌رو دارید و خوشحالم که برخی مطالب ارشدباز کمک‌تان کرد!

   دو. درباره ظرفیت‌ها، فقط پس از انتشار رسمی دفترچه انتخاب رشته می‌شود صحبت کرد.

   سه. دانستن چگونگی تکمیل ظرفیت برای دانشگاه‌ها برای افرادی که مشورت می‌دهند، ضروری است. در این‌باره مطلع نیستم و ترجیحم سکوت است!

   چهار. من که مشکلی با مخالف‌خوانی ندارم. خدا نسل شما مخالف‌خوان‌های منصفِ رتبه سه‌رقمی مرغوب را بیشتر کناد!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 6. احسان

  سلام آقای زارعی وبقیه دوستان(اونایی که میخوان ۹۶ کنکور بدن با دقت بخونند)

  پارسال رتبم ۳۰۰ بازرگانی شد با اینکه با سهمیه شاگرد اولی که داشتم میتونستم دانشگاه علامه رو بیارم ولی تصمیم گرفتم یکسال دیگه تلاش کنم چون احساس میکردم میتونم رتبه بهتری بیارم یادمه یکی از دوستانم بهم گفت چرا میخوای دوباره کنکور بدی؟ بهش گفتم احساس میکنم یه تلاش درست و حسابی به خودم بدهکارم حالا دوست دارم تجربیات یکسال تلاش خودمو با شما به اشتراک بذارم امیدوارم بدرد شما بخوره درس به درس توضیح میدم که عملی باشه و احساس نکنید دارم شعار میدم

  ۱)زبان: اگر قصد دارید رتبه خوب بیارید زبان شاه کلید شماست به یک دلیل واضح که اکثر بچه ها تو این درس ضعف دارن زبان کنکور ۳ بخش داره

  الف)لغات: تو این بخش بهترین راه اینه که تمام لغات حداقل ۱۰ سال اخیر رو بلد باشید منظورم از بلد بودن اینه که کلمات رو درون تست دیده باشید پس خودتون رو با منابع گسترده گیج نکنید بهترین منبع برای این بخش سوالات گذشته کنکور است شک نکنید

  ولی

  اگر به هر دلیلی این کلمات رو بلد بودید یا اون ها رو خوب یاد گرفتید بهتون توصیه میکنم کتاب ۵۰۱ رو(با ۵۰۴ اشتباه نگیرید) دانلود کنید و گزینه های جوابو یاد بگیرید

  ب: گرامر) اولین نکته تو این بخش اینه که شما قرا نیست وبه احتمال فراوان نخواهید توانست هر ۵ تست گرامر رو بزنید پس با غلط زدن نمره مثبت خودتونو نابود نکنید باور کنید با تسلط بر روی ۳ مبحث ضمایر موصولی و حذف ضمیر موصولی،معلوم و مجهول و صفت وقید میتونید به راحتی ۲ تا ۳ تست گرامر رو بزنید معمولا ۲ تسن دیگه از مباحث بسیار وسیع مانند حروف اضافه طرح میشه و خوندن این مبحث ها برای یه دونه تست که به احتمال زیاد اشتباه خواهید زد اقتصادی و معقول نیست ولی بهتره که حروف اضافه بعضی از افعال معروف رو یاد بگیرید پس وسوسه نشید فقط اون مباحثی رو که مطمئن هستید بزنید

  ج) درک مطلب) این بخش دو پایه اساسی داره

  پایه اول) دایره لغات قوی که در برخی از تست ها مستقیم به کمک شما میاد مانند تست هایی که از شما مترادف لغت رو می خواهد و یا تست هایی که همان مفهوم درون متن رو با لغت دیگه ای بیان کرده و شما باید به عنوان مثال تفاوت بین developed

  و developing رو بدونید که به طور غیر مستقیم به حل تست کمک میکنه

  پایه دوم) تکنیک یا اگر خیلی شفاف بخواهم بگم توانایی یافتن کلمات کلیدی یعنی شما قبل از اینکه متن رو بخونید باید اول سوالات رو بخونید ودور کلمات کلیدی سوال خط بکشید بعد شروع به خوندن متن بکنید و هر جا که به کلمه کلیدی برخورد کردید بعد از فهم مطلب به سراغ سوال مربوطه رفنه و تست رو حل کنید فعلا این درسو داشته باشید تا درس بعدی البته برای همه درسها اینقدر طولانی نمینویسم اما درس هایی که خودم تونستم درصد بالا کسب کنم سعی میکنم تا اونجا که میشه کامل توضیح بدم

  درصد من تو این درس در کنکور۹۵

  ۷۵ درصد(به این خاطر درصد ها رو عرض میکنم که ایمان داشته باشید نتیجه میگیرید)

  یه سوال از آقای زارعی-به نظر شما برای رشته های بازرگانی دانشگاه تهران بهتره یا دانشکاه شهید بهشتی؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   این‌ها نظر شخصی‌ام هستند و راستش بهتر در این‌باره از بزرگانی که نام برده‌ام مشورت بگیرید.
   در مجموع، فضای دانشگاه تهران را بیشتر می‌پسندم. هم از منظر اساتید، و هم از منظر برند دانشگاه تهران. گمان می‌کنم شبکه‌سازی، ارتباط‌گیری و دسترسی به منابع، شرکت‌ها و آدم‌ها در دانشگاه تهران سهل‌تر است.

   این را مدنظر داشته باش که بنده شش سال در دانشگاه تهران درس خوانده‌ام و بی‌شک احساس بهتری به این مرکز دارم. و البته، از همان ایام قدیم، حس خوبی به بهشتی و علامه نداشتم. آرکی‌تایپ شخصیتی بنده INFP است؛ و احساس و شهود در تصمیم‌ها و پیشنهادهایی که مطرح می‌کنم مؤثرند!ژ

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 7. داش بهروز

  واقعا این حرف شما درست و متین هست “تحصیل در دوره ارشد، علی‌الخصوص در دانشگاه‌های معتبر تهران، آن قدرها که از بیرون شیرین می‌زند و جذاب می‌نماید

  بنده که هنوز ارشد قبول نشدم ولی در دوره کارشناسی که توی دانشگاه معتبر ایران خوندم این گفته شما رو مهر تایید میزنم…یادم نمیره همیشه بین دوستان خودم توی دانشگاه حرفی که همیشه مطرح بود این بود که همه از بیرون دانشگاه آرزو دارند وارد این دانشگاه بشن و دانشجویان این دانشگاه آرزو دارند که زود خارج بشن...

  دقیقا اگه هدف فقط قبول شدن توی دانشگاه معتبر فقط باشه ،مطمئنا دانشگاه آن قدر هم مدینه فاضله نیست،این تجربه رو چون با چشمم دیدم و اینکه حداقل ۳ تا از دوستان بنده در حین تحصیل در دوره کارشناسی با مشکلات فراوانی مواجه شدن

  یکی از دوستان راضی به انصراف شد و یکی هم بعد از ۵ ترم مشروطی اخراج(قانون ۳ترم مشروطی پشت سرهم یا ۴ ترم ،بیشتر توی دفاتر قانون دانشگاه فقط خاک میخوره و افرادی میشناسم که با ۶ ترم مشروطی هم هنوز عزم راسخ برای ترمهای بعدی دارند!!)

  و نفر سوم هم متاسفانه اینقدر بار روانی رو تحمل کرد که  کارش به روانپزشک و مصرف قرص ریتالین اون هم با دوز بالا شد و اونهایی که اطلاع دارند که مصرف این قرص چقدرمخرب هست توی دز بالا.. با اینکه ورودی سال ۸۸ هست تا ترم پیش درگیر درس بود و هنوز هم به سرانجام نرسونده…

  همه اینا گفته شد که فکر نکنید دانشگاه معتبر قبول شدن یعنی رسیدن به خوشبختی ..بلکه یه ابزار هست و اگه از این ابزار درست استفاده نکنید خیلی شدیدتر نسبت به بقیه به مشکل میخورید و بار روانی رو تحمل میکنید.

   

 8. پگاه

  سلام اقای زارعی

  من از اولین روزهای تابستان سال پیش که باسایتتون اشنا شدم تمامه مطالبتون

  روخوندم و اونهمه اشفتگی ذهنی که داشتم کمتر شدو کم کم که از طریق سایتتون

  با استاد احسانی اشنا شدم بیشترفکرم ازادشدکنکور امسال رو به هیچ وچه نه دوس داشتم نه قبولش داشتم چون ناعادلانه بود

  اماخوشحالم چون تونستم بفهمم که فقط کنکورهمه چیززندگی نیست ونخواهد

  ممنون ازتمامه مطالب وراهنمایی هاتون مرسییی

 9. عبدالله

  سلام برادر

  منابع انگلیسی رو که نفرستادین. جواب اون سه سوال هم مشخص نشد!

  به هر حال من ۶۹ اجرایی شدم و ۴۲ شهری. حال چون شاغلم و فقط فردوسی دیگه خیلی توفیری هم نداره

  اما من مدیریت فکر میکردم ۵۵ زدم ، اما سنجش زده ۵۱

  این اتفاق واسه یکی از دوستام هم افتاده اما با اختلاف بیشتر

  یا مثلا یه تعداد سوال سفید زده الان پاسخنامه براش گزینه غلط رد شده

  میخواستم ببینم فرایند اعتراض چه جوریه و اصلا فایده داره؟

 10. علی شجاع

  عرض سلام و خداقوت دارم خدمتتون
  بنده بسیار از سایت مفیدتون در شش هفت ماه اخیر استفاده کردم و ای کاش زودتر باهاتون آشنا می شدم و بیشتر استفاده می کردم.
  یک سوال داشتم ازتون
  بنده رتبه ی ۲۴۰ بازرگانی، ۱۹۰ منابع انسانی و ۸۰ کارآفرینی آوردم.
  خواستم ازتون بپرسم بین کارآفرینی روزانه دانشگاه های تهران و گرایش های بازرگانی(بازاریابی بین الملل یا بازاریابی) یا منابع انسانی روزانه شهرستان ها کدومو توی اولویت قرار بدم؟
  و اینکه در کل خواهش دارم اگر امکانش هست چندی از کارآفرینی و گرایش هاش برامون بگید(البته چیزی که برامون ملموس تر از نوشته های صرفا روی کاغذ سایت های دیگه).
  خیلی ممنونم
  پیروز بمانید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. رتبه خوب‌تان را صمیمانه تبریک می‌گویم. مرحبا!

   دو. انتخاب بازرگانی یا کارآفرینی هم به ویژگی‌های شما، هم به ویژگی‌های ذاتی رشته، هم به دانشگاه‌های در دسترس، و هم به بازار کار وابسته است. نه تنها در صد خط که اگر یک کتاب هم درباره‌شان بنویسم، آخرالامر باید با فردی این‌کاره بنشینید تا درباره انتخاب بهترین گزینه‌های ممکن کمک‌تان کند!

   سه. کارآفرینی هم بر جنبه دانشی و هم بر جنبه عملگرایانه تأکید می‌کند و تلاش می‌کند مسیر کارآفرین شدن‌تان را تسهیل کند. در کارآفرینی باید بر خلاقیت و نوآوری تأکید کنید. اگر حال و حوصله این‌ها و زحمتی بیشتریکه در قیاس با دیگر رشته‌ها باشد متحمل شوید را ندارید، بازرگانی گزینه بهتری است؛ چرا که بیشتر وقت‌تان صرف مطالعه و مستندسازی می‌شود!

   چهار. دانشکده کارآفرینی تهران، بهترین مرکز کارآفرینی در کل کشور است که هم استادان خوب، هم ارتباط‌های خوب، و هم برند دانشگاه تهران را تقدیم‌تان می‌کند. روزانه بازرگانی شهرستان‌ها را نمی‌شناسم. صرفا درباره گیلان می‌دانم که استادان خوبی، به خوبی تهران دارد و شاید سوادتان از تهرانی‌ها بیشتر شود؛ اما بالاخره شهرستان است و رتبه‌های پایین‌تری را جذب می‌کند (کمک مهم نیست) و دامنه شبکه‌سازی‌تان محدودتر است. با خودتان صاف و صریح باشید که آرکی‌تایپ شخصیتی‌تان بیشتر به عملگرایی و تجربه‌های عینی تمایل دارد؛ یا به جنبه‌های ذهنی و مطالعاتی؟

   پنج. مشورت بگیرید بهتر است!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 11. آرمان

  سلام آقای زارعی.دیدم بی ادبی ازتون تشکر نکنم.چون از شما کمک گرفته بودم.ممنون بابت زحماتتون.انشالله همیشه موفق باشین.

 12. معین

  سلام جناب زارعی خسته نباشید

  خداروشکر دفترچه ها اومده و عجب ظرفیت هایی اعلام شده!!!

  خیلی عالیه به نظرم. حداقل در رشته ی من که صنعتی و تکنولوژی هست خیلی خوبه.

  من رتبه ۱۶۷ صنعتی و ۲۸۰ تکنولوژی شدم. به نظرتون امیدی برای شبانه دانشگاه تهران یا بهشتی هست با این ظرفیت ها؟؟

   

  *درضمن از اینکه در طول این مدت صبورانه و خیرخواهانه من و سایر دوستان رو راهنمایی کردید سپاسگزارم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. بله، ظرفیت‌ها به شکلی باورنکردنی، بیشتر شده‌اند و فرصت مغتنمی برای امثال شما که رتبه‌تان در مرز قرار دارد مهیا شده است!

   دو. پیشنهاد می‌کنم حتما تهران را در انتخاب‌تان لحاظ کنید. روزانه را نمی‌دانم؛ اما به شبانه امیدوار باشید. بهشتی را با احتمال بیشتری می‌دانم پذیرفته می‌شوید. حتما از فردی که ترتیب تکمیل رشته‌ها را می‌داند مشورت بگیرید.

   ارادت // جواد زارعی

   1. معین

    سلام. ممنون

    خیلی جالب بود که من از یک دانشجوی دکتری دانشگاه تهران سوال کردم اصرار داشتند که علامه رو اول بزنم مخصوصا در تکنولوژی که گفتند علامه اولویت یک باشه!

     

    بعد به نظر شما میشه درمورد همپوشانی ها تخمین زد که مثلا چقدر همپوشانی وجود داره و میشه رتبه واقعی رو در گرایش تخمین زد؟

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     یک. متأسفانه دیتابیس انتخاب رشته‌ها را ندارم؛ و در این‌باره نمی‌توانم اظهارنظر کنم!

     دو. به طور کلی، نگاه دولتی بر تمام گرایش‌های رشته مدیریت علامه حاکم است. تکنولوژی (نوآوری) تهران، در حوزه تجاری‌سازی و ارتباط با دانشگاه‌های خارجی بهتر است. به طور مثال، دکتر سید کامران باقری، شاگرد دکتر چِسبرو (بنیان‌گذار پارادایم نوآوری باز) در تهران تدریس می‌کند و …

     ارادت‌مند // جواد زارعی

 13. احسان

  سلام جناب زارعی

  یه سوال ازتون داشتم و اونم اینه که په تفاوتی بین گرایش بازاریابی و بازاریابی بین الملل وجود داره البته پاراگراف توهم تفاوت رو خوندم ولی ممنون میشم توضیح بیشتری بدین

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   پیشنهاد می‌کنم سرفصل درسی‌شان را مطالعه کنید. به تصورم، همین سند، دید خوبی می‌دهد. گرایش‌های بازرگانی ۲۰ واحد مشترک دارند و فقط در ۸ واحد متفاوت‌اند. اما برای انتخاب، پیشنهاد می‌کنم مشورت بگیرید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

  2. امیرحسین مردانی

   سلام برادر؛

   به طور کلی در دانشگاه‌ها بین گرایش‌های مختلف مدیریت هیچ تفاوتی نیست! یعنی شما می‌توانید گرایش تحقیق در عملیات بخوانید، پایان‌نامه تجارت الکترونیک کار کنید!
   تنها تفاوتی که در گرایش‌ها وجود دارد اساتید موجود در گروه‌های مختلف و گرایش‌های مختلف هستند.
   پیشنهادی که من به تمامی بچه‌های قبول شده دارم این هست که احساسی تصمیم نگیرند. گول اسم‌ها را نخورند، چون که بعد فارغ‌التحصیلی همه شما فارغ‌التحصیل «مدیریت» هستید!

   برای تصمیم‌گیری بهتر، به سایت دانشگاه‌ها بروید، اساتید و رزومه‌های آن‌ها را مشاهده کنید و استاد مورد نظر خود را هدف قرار دهید (با توجه به علایق مطالعاتی و حرفه‌ای) و با توجه به این معیار انتخاب رشته کنید!

 14. مریم

  سلام آقای زارعی. تشکر زیاد از شما بابت مطالب عالی و همه امیدهایی که بهمون میدادین این مدت. همینطور راهنماییاتون. من هر هفته به سایتتون سر میزدم. متاسفانه اونطور باید میخوندم نخوندم و اونقد رتبم خوب نشد.نهصد و پنجاه بازرگانی و هشتصد و پنجاه فناوری. به نظرتون امید هست به شبانه مازندران و گیلان و سمنان؟فناوری چی ؟الزهرا شبانه تا چه رتبه ای برمیداره ؟فک کنم از پارسال ظرفیت فناوری بیشتر شده.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   گیلان که کلا دو نفر شبانه پذیرش کرده است. در کل توصیه می‌کنم شبانه همین شهرها را بزنید. ان‌شاء‌الله که توفیق یارتان می‌شود.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 15. جبار

  سلام

  نتایج بنده به این صورت شد:

  کارآفرینی: ۵، بازرگانی: ۱۱۲، آی تی: ۱۴۵، صنعتی: ۱۸۰، تکنولوژی ۲۰۸،

  درصدها: زبان: ۵۴، ریاضی: ۸۷، اسلامی: ۱۳، تئوری: ۲۲، اقتصاد: ۴۰، بازاریابی: ۵۳، کارآفرینی: ۵۱.

  رشته هدف: کارآفرینی، یه خورده هم تکنولوژی :).

  بنده از دی ماه سال گذشته با سایت شما آشنا شدم و از اغلب مطالب شما استفاده کردم. کلن خیلی اهل کامنت گذاشتن نبودم چون اغلب مطالبتون گویا بود. اما الان دیدم بی انصافی که ازتون تشکر نکنم.

  چیزی هم که برام جالب بود این بود که برخی دوستان توقع داشتن که همه حرفهای شما درست باشه (مثل ادعایی که برخی اساتید کنکور در مورد وحی منزل بودن صحبت های خودشون می کنند)، برای همین هم تا مورد اشتباهی پیدا می کردن با عصبانیت کامنت می گذاشتند که چرا گمراهمان کردید و از این حرف ها. در جواب این دوستان باید گفت که حتی اگه کنکور ایران حساب و کتاب داشت نمی شد یک کارشناس تمام صحبتاش درست باشه چه برسه به این کنکور بی حساب و کتاب ما. اما با این وجود تجربه شخصی بنده و نتایجی که گرفتم نشان داد که قابلیت اطمینان حرف های شما به اندازه کافی بالا هست.

  در نهایت خیلی ممنون از راهنمایی هاتون.

  1. جبار

   حواسمون نبود درصد تئوری مدیریت را مقدار محاسبه شده خودم را زدم. با توجه به محاسبات خودم که پاسخنامم که سنجش منتشر کرده نیز آن را تایید می کند درصدم میشه ۲۲ اما سنجش زده ۱۸. و رتبه من بر اساس ۱۸ درصد حساب شده.

  2. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. رتبه‌تان که فوق‌العاده است. تبریک فراوان!

   دو. گمان می‌کنم به گرایش کسب‌وکارهای جدید علاقمند باشید و در تکنولوژی هم به نوآوری نیم‌نگاهی دارید. حدسم را عرض کردم!

   سه. اگر به تکنولوژی علاقمندید، شبانه نوآوری تهران را امتحان کنید. جمع دکتر باقری و دکتر صادقی‌مقدم و دکتر محمدی، گروه نوآوری را تقویت کرده است!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

   1. امیرحسین مردانی

    سلام برادر؛

    دکتر صادقی مقدم صرفاً درس «روش تحقیق» را در جمع تکنولوژی‌ها تدریس می‌کند. ایشان تکنولوژیکی نیستند!
    اما دکتر باقری و دکتر محمدی و دکتر جلیل حیدری و دکتر منوچهر منطقی از اجزای اصلی به حساب می‌آیند.

 16. پیام

  سلام

  آقای معین کجا ظرفیتا بیشتر شده؟!!!

  دانشگاههای تهران که همه جا زدن و کم کردن ظرفیتارو!

  شما کجا دیدین؟!

  استاد زارعی شما بگین!!

  من همون ۷۷ صنعتی هستم،هرجور جمع میزنم امسال تهران روزانه خوارزمی رو فقط میارم!!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   تبریک صمیمانه برای رتبه خوب‌تان!

   یک. حداقل دانشگاه تهران در برخی گرایش‌ها، ظرفیت‌ها را دو برابر کرده است. دفتچره پارسال و امسال را که مقایسه کنید، کشف می‌کنید که کدام‌ها را عرض می‌کنم. به طور مثال ظرفیت تکنولوژی نوآوری از ۴ به ۶ نفر و برخی گرایش‌های دیگر از ۴ به ۸ نفر افزایش یافته‌اند. همچنین برخی دانشگاه‌ها، در گرایش‌های جدید دانشجو می‌گیرند. این‌ها را هم باید به ظرفیت‌ها بیفزایید. البته کاهش ظرفیت هم داشته‌ایم. به طور مثال، ظرفیت دانشگاه تهران برای مدیریت دولتی اندکی آب رفته است!

   دو. با رتبه ۷۷ صنعتی نمی‌دانم وضعیت روزانه تهران چگونه است؛ اما گمان می‌کنم برای شبانه تهران، یا روزانه بهشتی و تربیت‌‌مدرس شانس دارید. علامه که بیشتر!

   سه. در کنکور مدیریت، برای تمام داوطلبان در تمام گرایش‌ها رتبه محاسبه می‌شود. اما ترتیب تکمیل ظرفیت‌ها قدری پیچیده است. بی‌شک با رتبه ۷۷ صنعتی بهتر از خارزمی قبول می‌شوید. از افرادی که در انتهای متن معرفی‌شان کردم، حتما مشورت بگیرید!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 17. جبار

  پاسخ به علی شجاع

  در مورد سوالتون در تکمیل صحبت های جواد باید بگم که در حال حاضر با توجه به رکود بازار تو هر رشته ای ادامه تحصیل میدهید باید فعال باشید و در دوران تحصیل سابقه کار کسب کنید اما در مورد کارآفرینی این تلاش باید دو چندان باشه چون فلسفه این رشته همینه. این که سرتون را بندازید پایین و فقط درستان را بخوانید و بعد دنبال استخدام باشد حداقل در مورد این رشته جواب نمی دهد. اما در طرف مقابل گردش مالی که تو این حوزه وجود دارد نیز با بقیه رشته ها فرق داره. با توجه به روحیات و علایق خودتون آگاهانه انتخاب کنید.

  .

  پاسخ به معین 

  دلیل حرف آن بنده خدا را با توجه به این که توی این حوزه دارم کار می کنم خدمتت عرض می کنم. مهمترین نهاد فعال توی این زمینه انجمن مدیریت فناوری است که بخش اعظم پروژه های بزرگ توی این حوزه از طریق آنجا بین افراد توزیع می شود و این انجمن به شدت تحت تاثیر لابی دانشگاه علامه است. خیلی ها این را نمی دانند و برای همین هم دانشگاه تهران زودتر از علامه پر می شود چون همه اول دانشگاه تهران را انتخاب می کنند. اما با وجود این  واقعیت این است که شما تعیین کننده اصلی هستید و حتی با وجود این مسائل بنده دانشگاه تهران را توصیه می کنم. بنده افتخار شاگردی آقای کامران باقری را در خارج از فضای آکادمیک دارم و اینکه ایشان به جای علامه رفته دانشگاه تهران خودش یک امتیاز مثبت برای بچه های آنجا حساب می شود.

 18. مریم

  باسلام
  باتوجه به اینکه گفتین ظرفیتا امسال بیشتر شده بنظرتون من با رتبه ۲۱ میتونم به بازرگانی بین الملل دانشگاه تهران امیدوارباشم؟
  قبلا باخودم میگفتم اگر دانشگاه تهران نیارم میرم بازرگانی بین الملل بهشتی ولی الان که که مطلب توهم تفاوت خوندم یکم دودل شدم و دارم به گرایش تجارت الکترونیک فکر میکنم
  درضمن بابت راهنمایی هاتون در این مدت بی نهایت ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. رتبه ۲۱ که فوق‌العاده است؛ خدا رو شکر، نتیجه زحمت‌تان را به خوبی ادا کردید. تبریک!

   دو. پیش‌تر عرض کرده‌ام که گرایش‌های بازرگانی ۲۰ واحد مشترک دارند و فقط در ۸ واحد (چهار درس) متفاوت‌اند. اگر خودم رتبه ۲۱ بود، تلاش می‌کردم به هر قیمتی که شده، بازرگانی تهران بخوانم. این رگرایش تجارت الکترونیک به تازگی به مجموعه بازرگانی منتقل شده است و بسی جذاب است. این را هم عرض کنم خدمت‌تان که اولین گرایشی که در تهران تکمیل می‌شود،‌ بازرگانی بین‌الملل است.

   توفیق یارتان باد // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. راستش در حال تدوین و طرح‌ریزی دوره‌ای کارگاهی درباره روش‌های درس‌خوانی آدمیزادی هستم که هم برای داوطلبان ارشد و هم دکتری و هم برای تمام افرادی که طالب درس‌خوانی درست و درمان هستند قابل استفاده است. به بیان دیگر، گمان می‌کنم، طراحی و اجرای این دوره‌ها، ارزش بیشتری برای خودم و دوستان ایجاد می‌کند!

   دو. راستش، من دوره ارشد را (به انتخاب خودم) در دانشگاه تجربه نکرده‌ام؛ اما فحوای جاری در این دوره را در محیطی دیگر تجربه کرده‌ام. اما دوره دکتری شأنی دیگر دارد و اگر هم بخواهم، نمی‌توانم به این حوزه ورود کنم. آدم باید اندازه و شأنش را حفظ کند؛ و چون خودم را آدم می‌دانم، تا اطلاع ثانوی به حوزه کنکور دکتری ورود نمی‌کنم؛ مگر درباره روش درس‌خوانی آدمیزادی که برای هر فردی که خواهان مطالعه و شرکت در آزمونی رقابتی باشد مفید خواهد بود!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 19. هادی

  با سلام

  من وقتی چند ماه قبل از کنکور گرایش های جدید اومد گفتم بخونم برای تجارت الکترونیک و برای انتخابهای بعدی هم به گرایش های فناوری اطلاعات فکر میکردم.بازرگانی رو شدم ۳۵ و ای تی رو ۲۸.چون تحقیق در عملیات رو بالا زدم رتبه صنعتیم هم شده ۲۰.

  آقای زارعی آیا در مورد رشته فناوری اطلاعات و بازارکار این رشته اطلاعاتی دارین؟

   

  با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. آفرین بر رتبه‌های خوب‌تان. تبریک!

   دو. اگر در حوزه فناوری اطلاعات صاحب دانش یا تجربه نباشید، تحصیل در گرایش مدیریت فناوری اطلاعات می‌توانید قدری آزاردهنده باشد. اگر درس‌ها را نیم‌بند هم پاس کنید، بالاخره باید پایان‌نامه‌تان را در این حوزه تحریر کنید. اگر پیش‌زمینه فناوری اطلاعات ندارید به گرایش‌های دیگر فکر کنید. برای قطعیت گفته‌ام، عذرخواهی می‌کنم!

   سه. فقط به تهران فکر کنید. در گرایش فناوری اطلاعات، تهران ۱۸ نفر پذیرش دارد که فوق‌العاده است!

   چهار. در بازار کار، پیش‌زمینه و تجربه، بر رشته تحصیلی رجحان دارد. بدون پیش‌زمینه، کارتان در این حوزه بسیار دشوار خواهد بود. مگر اینکه وارد حوزه کاری تحلیل‌گری فناوری اطلاعات شوید که باز هم بدون پیش‌زمینه، رُشدتان کُند خواهد بود. بازرگانی، گرایش کسب‌وکار الکترونیک هم گزینه جذابی است که بیشتر بر جنبه کسب‌وکار مقوله تجارت الکترونیک تمرکز دارد.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 20. هادی

  سلامی دوباره

  یک.ممنون

  دو.خواهش میکنم.عذرخواهی لازم نیست آقای زارعی

  سه.برای فناوری اطلاعات هم فقط به دانشگاه تهران فکر میکنم.آیا این سه تا گرایش فناوری اطلاعات با یکدیگر متفاوت است یا فقط تفاوت در اسامی آنان است؟

  چهار.انتخاب اولم به احتمال فراوان تجارت الکترونیک است.

   

  با تشکر

   

 21. شمالی

  سلام و خداقوت … ممنون از اینکه وقت میگذارید، بنده هم همیشه مطالب سایتتون رو دنبال میکنم

  از ابتدای درس خوانی برای کنکور دنبال قبولی در دانشگاه گیلان بودم به اقتضای شرایط متاهلی…

  رتبم ۳۷۴ شده و متاسفانه ظرفیت دانشگاه گیلان کم شده … نمیدونم واقعا احتمال اینکه روزانه قبول شم چقدره… بنظر شما قبول میشم ؟؟؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. گیلان که دانشگاه فوق‌العاده است. ان‌شاء‌الله که قبول می‌شوید. پارسال ۳۶۹ روزانه بازرگانی (بازاریابی) پذیرفته شده است. امسال را نمی‌دانم!

   دو. شبانه حتما قبول هستید. ان‌شاء‌الله که روزانه پذیرفته شوید!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 22. حلما

  سلام آقای زارعی خسته نباشید.اول از همه تشکر میکنم بخاطر سایت خوبتون که باعث شد من تغییر رشته ای کاملا از حواشی،تعدد منابع،جزوات پولی اسلام و تئوری و …دور بمونم و به درسم برسم.هدفم دانشگاه ارومیه و رتبه هزار بود ولی خداروشکر ۳۷۰ بازرگانی و ۴۰۰ آی تی  شدم.تو پاراگراف توهم تفاوت نوشته بودین گرایشا چندان تفاوتی نداره.من الان قصد دکتری خوندن ندارم ولی دوست دارم انتخابی کنم که در آینده اگه نظرم عوض شد پشیمون نشم و بتونم شانسمو امتحان کنم.به نظرتون دانشگاه تبریز ارزش این رو داره که بخاطر صرفا دانشگاهش گرایش بازرگانی بین الملل ارومیه رو رها کنم و گرایش مدیریت استراتژیک یا کسب و کار الکترونیک تبریز  رو در اولویت قرار بدم؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. خوشحالم که فراتر از انتظارتان رتبه گرفته‌اید.

   دو. متأسفانه شناختی درباره این دانشگاه‌ها ندارم. البته به طور عمومی می‌دانم که تبریز، از بهترین‌هاست؛ اما به طور ویژه درباره مدیریت مطلع نیستم.

   سه. آرش عمرزاده، اقتصاد اورمیه خوانده است و می‌تواند کمک‌تان کند.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 23. اکبر سلطان زاده

  سلام استاد یک راهنمایی میخواستم راجع به اینهکه ترتیب اولویتها رو چطور بزنم من با رتبه ۵۲۷ اول ارومیه رو بزنم بعد تبریز  یا اول تبریز رو بزنم بعد ارومیه چون این ۲ تا شهر برام مقدورن از یک نفر شنیدم میگه اگه فرضا من اول تبریز بزنم  دوم ارومیه اگر تبریز قبول نشم  شخصی که اولویت اول ارومیه زده رو پذیرش می کننند  بع اگر جا بود من رو که اولویت دوم زدم پذیرش می کنند  حتی اگه رتبه اوشن شخص بیشتر از من هم اشه مثلا ۷۰۰ باشه ایا این درسته .اگر اینطور نیست اول بازرایابی تبریز بزنم بعد بازگانی بین الملل ارومیه .تبریز امسال استراتژیک و  کار افرینی  هم اورده شما رو به خدا راهنمایین کنید بد جوری  تو برزخ موندم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   متأسفانه از ترتیب تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها مطلع نیستم.

   از دوستانی که نام‌شان را در انتهای مطلب درج کرده‌ام کمک بگیرید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 24. احمد

  سلام

  فارغ از بحث انتخاب رشته من بخاطر ضعف زبانم نگران بعد از قبولی هستم… آیا توصیه‌ای برای تقویت سطح زبان یک دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی دارید؟! ایا خوندن کتاب‌هایی مثل لغات تافل و… که برای زبان عمومی هستند اصلا کمک کننده هست؟! چی بخونم؟! خواهش میکنم جواب بدید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   این مورد را بهتر است برادر مردانی پیشنهاد کنند که مدرس و ویراستار زبان انگلیسی هستند.

   خبرشان می‌کنم // جواد زارعی

 25. مریم

  سلام.آقای زارعی .خوب هستید ؟ببخشید رشته منابع انسانی چه جور رشته ای هست؟گرایش اسلامی. ارزش خوندن داره برای دانسگاه دولتی میپرسم. از نظر کار و ادامه تحصیل ؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   منابع انسانی با گرایش اسلامی سابقه چندانی در دانشگاه ندارد و اطلاع درست و درمانی درباره‌اش ندارم. عذرخواهی می‌کنم که در این‌باره فقر اطلاعاتی دارم و نمی‌توانم کمک‌تان کنم.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   به شخصه نگاه مثبتی به دانشگاه خوارزمی ندارم؛ و الزهرا را بهتر می‌دانم؛ اما قبل از انتخاب قطعی، توصیه می‌کنم مشورت بگیرید.

   ارادت // جواد زارعی

 26. محمد

  با سلام خدمت دوست گرامی و با تشکر از سایت خوبتان.
  امسال رتبه صنعتی ام ۶۳ شده و در مورد انتخاب رشته نیاز به راهنمایی شما داشتم.
  ترتیب انتخاب مورد نظر: تهران – شهید بهشتی – خوارزمی یا علامه – فارابی قم
  ۱- ایا احتمال قبولی در بهشتی هست؟
  ۲- اولویت بین علامه و خوارزمی چیست؟کلا نظر شما در رابطه با خوارزمی چیست؟
  ۳- امکان تحصیل در شیوه اموزش محور در کدام یک از دانشگاههای بهشتی و علامه و خوارزمی وجود دارد؟
  ۴- نظر شما در رابطه با ترتیب انتخابها چیست؟
  با تشکر از لطف و راهنمایی شما.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام بزرگوار؛

   یک. رتبه خوب‌تان را تبریک می‌گویم. خوشحالم که کف انتظارتان محقق شد.

   دو. با منطق انتخاب‌تان موافق نیستم. پیشنهاد می‌کنم از دکتر احسانی کمک بگیرید که خودشان هم صنعتی خوانده‌اند و اولویت و کیفیت دانشگاه‌ها و اساتید را به مراتب بهتر از بنده می‌شناسند.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 27. دهقان

  سلا آقای زارعی عزیز،

  قبل از هر چیز باید تشکر کنم از مطالب خوبتون و سایت شسته رفته و منظمتون که بد جور به دل می شینه.

  من رتبه ۱۷ اجرایی شدم. و الان نمی دونم اول شبانه تهران رو بزنم یا روزانه بهشتی. می تونید در این زمینه من رو راهنمایی کنید؟ در ضمن همسایه دیوار به دیوار دانشگاه علامه هم هستم که این موضوع هم هر چند وقت یه بار ذهنم رو قلقک میده.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. رتبه‌تان که فوق‌العاده است. تبریک را پذیرا باشید.

   دو. درباره رشته اجرایی، گمان نمی‌کنم بهتر از مهندس مروج و مهندس طورانی بتوانید مشورت بگیرید. خبردارم که فردا از ساعت ۱۳ تا ۲۰ در مؤسسه پارسه تشریف دارند. این را پیگیری کنید تا در چیدمان انتخاب‌ها کمک‌تان کنند.

   کارتان فوق‌العاده بود // جواد زارعی

 28. فرید

  سلام جناب زارعی.رتبه ۶۰۵ بازرگانی شدم به نظرتان شانس قبولی در شبانه یا روزانه تهران را دارم؟به نظرتان ابتدا همه روزانه های تهرانو بزنم بعد برم سراغ شبانه ها؟گرایشات بازرگانی برام فرق زیادی ندارن ممنون میشم جواب بدید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. برای همین ۶۰۵ نمی‌دانم چقدر تلاش کرده‌اید؛ اما خوب باید انتخاب کنید. مبارک‌بان باشد!

   دو. گمان نمی‌کنم وُسع‌تان به روزانه علامه برسد؛ اما درباره روزانه خوارزمی کسب اطلاع کنید.

   سه. گرایش‌های بازرگانی، زودتر از دیگر رشته‌ها تکمیل می‌شوند. از این رو، گمان نمی‌کنم با رتبه‌تان بتوانید شبانه بهشتی را شکار کنید؛ اما شاید بتوانید یکی از گرایش‌های بازرگانی شبانه علامه را گرفتار کنید.

   چهار. تکمیل ظرفیت‌های رتبه‌های ۴۰۰ تا ۷۰۰ قدری پیچیده و به سختی پیش‌بینی‌پذیر است. از این رو، پیشنهاد می‌کنم از تیم مشاوره پارسه یا دکتر احسانی کمک بگیرید که اطلاعات کاملی درباره تکمیل ظرفیت‌ها دارند.

   روزگارتان بازرگانی باد! // جواد زارعی

 29. دهقان

  راستی دوست داشتم از تجربیاتم برای این کنکور بگم شاید برای عزیزی که می خواد تو کنکور ۹۶ شرکت کنه مفید باشه و دعای خیرش کمک حال من.

  درصد های من به قرار زیر بود:

  زبان ۲۶ – جیمت ۳۵- دانش ۴۸- تئوری ۷۰ و ادبیات ۷۱

  فبلش باید توضیح بدم که لیسانس نساجی امیرکبیر خوندم و فارغ التحصیل سال ۹۰ هستم، یه بچه ۵ ساله دارم وظایف مادری و کارهای خونه غیر قابل اجتنابه.

  مهمترین چیزی که من تو کنکور متوجه شدم این بود که برای موفق شدن حرف اول و آخر رو انگیزه میزنه و تمرکز. در واقع این موضوع که به چه میزان هدف شما مشخصه، می دونید برای چی می خوایید کنکور بدید و بعدش قراره چه اتفاقی بیفته. در چنین شرایطی هیچ محدودیتی دیگه نمی تونه جلوی موفقیت شما رو بگیره…

  برای درس تئوری من اول کتاب آقای الوانی رو خیلی سریع مثل کتاب قصه خوندم. بعد کتاب رابینز را با دقت خوبی یه دور خوندم، بعد از اون رفتم سراغ کتاب مدرسان شریف که انصافا کامل به نظرم اومد.یک دور خوندم تا اول با  مباحث جدید آشنا بشم و دور بعد هم خیلی سریع مرور کردم و نقشه ذهنیم رو کامل کردم. بعد از تعطیلات عید هم کتاب آقای مقیمی رو خوندم. قسمت های تکراری سریع و قسمت های جدید با وسواس زیاد. که بسیار هم ضروری بود. باید بگم که تمام تلاشم فهم مطالب بود! سعی می کردم مطالب رو برای خودم حلاجی کنم، شرح و بسط بدم، مثال بیارم تا راحت تر این حجم مطلب در ذهنم بشینه.

  برای درس زبان توصیه اکید من کتاب زبان عمومی زیر ذره بینه! متاسفانه من خودم ۱۵ فروردین تازه رفتم سراغ این کتاب و بهتر بگم زبان! (به خاطر شرایطی که داشتم و متاسفانه نتونستم نتیجه شایسته ای بگیرم ولی همین نتیجه ای هم که است نتیجه این کتاب خوبه! در خصوص زبان تخصصی هم اگر یک روز در میان یک مطلب تخصصی بخوانید یا passage های کنکور های گذشته را مطالعه کنید و لغاتش را به خاطر بسپارید، بعید می دانم در این درس با مشکل روبرو بشید

  عقبه ی خوبی در ادبیات دارم لذا وقت زیادی صرف نکردم و نمی تونم راهنمای خوبی باشم ولی از عید به بعد یک روز در میان یک تست کنکور ادبیات میزدم و قسمت هایی که غلط می زدم رو سعی می کردم رفع اشکال کنم که فکر می کنم بی فایده نبود. (گرچه روی ادبیات بالای ۸۰ حساب کرده بودم.)

  واما دانش مسائل روز! کتاب آقای مقیمی، کتاب آقای مسیح خواه و بررسی دقیق کنکورهای سال های گذشته به ویژه سالهای اخیر مفید بود. در کل از ابتدا درصد ۵۰ رو در این درس هدف قرار داده بودم نه بیشتر. (فکر می کنم تصمیم عاقلانه ای بود و بعد از تعطیلات عید تازه رفتم سراغ این درس! البته من شرایط کج و کوله و وقت محدودم ایجاب می کرد که به دیگران توصیه نمی کنم.چون اگر از اون ژن های شانپانزه ای که پیش تر ها آقای زارعی در موردش صحبت کردند ،نداشته باشید استرسی خواهید گرفت که واقعا در وصف نیاید!)

  ودر آخر نه کلاس رفتم و نه اعتقاد دارم کلاس ضروری و حیاتی است! مهمترین چیز انگیزه و اراده شماست برای موفقیت! اما آزمون های جامع به نظرم خیلی کمک کننده هستند،دریغ نفرمایید.

  ممنون آقای زارعی

  با آرزوی موفقیت برای همه ی داوطلب های با انگیزه کنکور ۹۶

   

 30. حميدرضا

  سلام جناب زارعی خسته نباشید

  بنده رتبه ٧٨ تو گرایش بازرگانی شدم. میخوام ببینم اگه روزانه بهشتی رو نیاوردم به نظرتون روزانه مدرس رو بزنم یا شبانه های تهران و بهشتی رو؟؟ پیشاپیش از پاسخ شما ممنونم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. پیشنهادم، شبانه تهران است و در مرتبه‌های بعد، روزانه‌های بهشتی و تربیت‌مدرس. اگر چه معتقدم که متوسط اساتید این دانشگاه‌ها تفاوت چندانی ندارند؛ اما دانشگاه تهران در سطح بنگاه کار می‌کنند و ارتباط‌های فوق‌العاده‌ای دارند. به طور تلویحی، سطح دانشگاه‌های بهشتی و تربیت‌مدرس نزدیک است؛ هر چند، برخی بزگان معتقدند که بهشتی، در مجموع بهتر از تربیت‌مدرس است!

   دو. ار از نام دانشگاه‌ها چشم‌پوشی کنیم، وضعیت گروه‌های آموزشی در دانشگاه‌ها متفاوت است. به طور مثال، گروه مدیریت فناوری اطلاعات بهشتی چیز دندان‌گیری نیست؛ یا، گروه تکنولوژی علامه تنه به تنه تهران می‌زند. این‌ها را نیز باید در محاسبه‌تان لحاظ کنید. پیش‌تر هم عرض کردم که آمار دانشگاه‌ها و کیفیت گروه‌های آموزشی‌شان را می‌توانید نزد دکتر علی احسانی پیدا کنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   1. محمد

    با سلام خدمت آقای زارعی عزیز

    اجازه بدید یه مقداری با نظر شما مخالفت کنم. انصافا سطح علمی دانشگاه تربیت مدرس در مدیریت صنعتی و دولتی و بازرگانی از دانشگاه تهران بالاتره. در مقطع دکتری کاملا این موضوع مشهوده به گونه ای که دوستان دانشگاه تهرانی هم به دنبال این هستند که تربیت مدرس قبول بشند. مخالفت بنده از این بابت هست که شما شبانه دانشگاه تهران رو به روزانه تربیت مدرس ترجیح می دید در صورتی که دانشگاه تهران بیشتر برند هست. کافیه تک تک اساتید تهران رو با تربیت مدرس مقایسه کنید. از دکتر عادل آذر بگیر و دانایی فرد و خداداد حسینی. الچون واقعا همین اساتید در تربیت مدرس تدریس می کنند از ارشد تا دکتری همین ها هستند.

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره،

     یک. بنده در رتبه دانشگاه‌ها و گروه‌های آموزشی، سه عامل استاد، برند دانشگاه و توان شبکه‌سازی را مهم تلقی می‌کنم. گفته شما متوجه عامل اول است. گروه مدیریت صنعتی تهران،‌ دکتر صادقی‌مقدم و دکتر صفری را دارد که می‌دانم به بزرگی دکتر عادل آذر نیستند؛ اما در کارشان خبره‌اند و وظیفه علمی‌شان را به درستی ادا می‌کند. گمان می‌کنم دکتر علی احسانی که پایان‌نامه دکتری‌شان را با دکتر عادل آذر تمام کرده‌اند بهتر بتوانند در این‌باره اظهارنظر کنند.

     دو. دکتر دانایی‌فرد بیشتر در حوزه نظریه‌پردازی فعالیت می‌کنند و کارشان فوق‌العاده است. من دوست‌شان دارم. و دکتر خداداد حسینی را نمی‌شناسم متأسفانه!

     سه. تفاوت شبانه و روزانه، صرفا در پرداخت شهریه است. همین و بس. از این رو، چرا باید موضوع «شبانه» را چیز دیگری فرض کنم.

     ممنون از صراحت‌تان // جواد زارعی

 31. فرید

  اقای زارعی ممنونم از پاسختون.فقط یک سوالی ذهنمو خیلی درگیر کرده به نظر شما عاقلانس شبانه علامه را قبل از روزانه خوارزمی بزنم؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره،

   به صراحت عرض کنم که از تغییرات کیفی دانشگاه خوارزمی در سال‌های اخیر مطلع نیستم؛ اما وضعیت دانشگاه علامه کی دو سال است که بهتر شده است. به یقین، اساتید علامه کیفیت خوبی دارند و بهتر می‌توانند به شبکه‌سازی‌تان کمک کنند. گروه‌های بازاریابی و تولید و تکنولوژی علامه از بهترین‌ها هستند.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 32. محمد

  سلام و عرض ادب جناب زارعی

  اول از همه باید خیلی زیاد تشکر کنم از شما که تو این یک سالی که درس میخوندم با مطالب خوب سایتتون به من و بقیه امید میدادین و راهنماییمون میکردین.بدون اغراق راهنمایی هاتون خیلی کمک کننده بود.

  من رتبه سی اجرایی شدم و الان تقریبا فهمیدم که تهران و شهید بهشتی روزانه شانسم کمه.با توجه به این که من مشهدم و فردوسی رو هم به احتمال خیلی زیاد میارم،خواستم نظر شما رو درباره علامه و فردوسی بدونم.آیا تهرام اومدن به خاطر علامه مبارزه یا نه.

  ناگفته نمونه که من کارشناسی هم مکانیک فردوسی بودم و تا حد زیادی با جو اینجا آشنا هستم.

  پیشاپیش سپاسگزارم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. رتبه ۳۰ اجرایی که عالی است. مشکل در رتبه خوب‌تان نیست؛ بلکه در حجم و توزیع نادرست ظرفیت‌های مدیریت اجرایی در دانشگاه‌های کشور است. مبارک‌تان باد!

   دو. رتبه دانشگاه فردوسی مشهد، در سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌های جامع کشور، چهارم است؛ اما اطلاعی درباره کیفیت دوره مدیریت اجرایی مشهد ندارم. از مهندس مروج و مهندس طورانی (پارسه) مشورت بگیرید.

   سه. برای ماندن در مشهد، این‌گونه فکر کنید که قد و قواره رتبه‌تان به روزانه بهشتی یا شبانه تهران قد می‌داد، در مشهد ماندگار می‌شدید. اگر مشهد، گزینه‌تان بود؛ خودتان را گرفتار تهران نکنید. از منظری دیگر، با خودتن صریح باشید که اولویت‌تان زندگی است یا تحصیل. اگر زندگی است که همان مشهد بمانید و اگر تحصیل است، درباره ماندن یا مهاجرت به تهران تحقیق و تفحص کنید!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 33. مصطفی بازیار

  سلام جواد جان من خسته نباشید

  خواهش میکنم اگه میشه کمک کنید
  من رتبه ۵۷ بازرگانی و همچنین کارآفرینی و ۳۱ منابع انسانی آوردم.
  الان با توجه به اینکه ظرفیت دانشگاه تهران بالا رفته احتمال اینکه مدیریت بازرگانی (بین الملل یا بازاریابی) را از بهشتی یا مدرس بیارم هست.
  یک:جواب این سوال خیلی برام مهمه واقعا. به نظرتون بین بازرگانی بهشتی یا مدرس و گرایش های غیر بازرگانی دانشگاه تهران کدومو انتخاب کنم؟ رشته کارشناسیم مهندسی رباتیک بود.
  دو: اگه میشه از دید خودتون گرایش های فناوری اطلاعات، کارآفرینی، منابع انسانی و مدیریت دولتی رو از نظر بازار کار و میزان جذابیت اولویت بندی کنید (هیچ آشنایی با این گرایش ها ندارم هر چی هست از اسمشون استدلال کردم)
  از سایت خوبتون هم کمال تشکر را دارم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. رتبه‌تان که فوق‌العاده است و فرصت‌های بسیار خوبی را برای تحصیل در دایره انتخاب‌تان فراهم کرده‌اید. مبارک‌تان باد!

   دو. انتخاب رشته برای رتبه‌های ۳۰ تا ۸۰ بسیار پیچیده است. پیشنهاد می‌کنم از دکتر احسانی مشورت بگیرید که شناخت فوق‌العاده‌ای از تمام دانشگاه‌های مطرح و استادان معتبر و گرایش‌های مدیریت دارند. اگر پاسخ‌تان را ندادند،‌ از مهندس طورانی یا مهندس انصاری مؤسسه پارسه طلب مشورت کنید.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   برخی پردیس‌ها، غیرانتفاعی غیرتهران و پیام نور غیرتهران امکان قبولی دارید. اگر ترتیب‌شان مهم است؛ از دوستان مؤسسه پارسه یا از دکتر علی احسانی مشورت بگیرید که دیتابیس قبولی‌ها را دارند و دقیق‌تر می‌توانند کمک‌تان کنند.

   ارادت // جواد زارعی

 34. فرزانه

  باسلام و خسته نباشید

  میخواستم بپرسم من با رتبه ۲۷۳ صنعتی و۴۲۷ تکنولوزی و۷۴۷ فناوری اطلاعات. شانسی برای قبولی در هرکدام از دانشگاههای تهران را دارم؟ علامه، مدرس،الزهرا،شاهد…..روزانه و شبانه برایم فرقی نمیکند. با توجه به متاهل بودنم به شهرهای دیگر نمیتوانم بروم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   با رتبه ۲۷۳ انتخاب‌های خوبی پیش‌رو دارید. مبارک‌تان باد!

   یک. پیشنهاد می‌کنم،‌ روزانه‌ و شبانه‌های تهران و بهشتی و تربیت‌مدرس و علامه را به ترتیب دل‌خواه‌تان پر کنید. پارسال، شبانه علامه تا حوالی ۳۱۰ پذیرش داشت. ان‌شاء‌الله، همان‌جا گیر می‌کند. اگر باید تهران بمانید، در مراتب بعدی، خوارزمی و شاهد را انتخاب کنید.

   دو. پیشنهاد می‌کنم، پیش از مدیریت صنعتی خوارزمی و شاهد؛ رشته تکنولوژی روزانه و شبانه تهران، بهشتی، تربیت‌مدرس و علامه را بزنید!

   سه. اگر پیش‌زمینه فناوری اطلاعات ندارید،‌ از این رشته چشم پوشی کنید.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   برای رتبه ۷۴۰ ساعت‌ها درس‌خوانی کرده‌اید؛ خسته نباشید و مبارک‌تان باد!

   یک. روزانه دانشگاه‌های فردوسی مشهد، گیلان، اصفهان و تبریز به طور معمول تا حوالی ۴۰۰ تکمیل می‌شود؛ اما برای شبانه‌ این دانشگاه‌ها تا ۶۰۰ فرصت دارید. پیشنهاد می‌کنم روزانه و شبانه این دانشگاه‌ها را به ترتیب دلخوه‌تان درج کنید.

   دو. روزانه و شبانه دانشگاه‌های دیگر مانند یزد و سمنان و هرمزگان و قم و … تا حوالی ۹۰۰ شانس دارید.

   سه. مجموع شهریه دوره شبانه برای چهارم ترم حوالی هفت تا هشت میلیون تومان خواهد شد؛ که صندوق وام دانشجویی، دو سوم آن را وام می‌دهند!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 35. مریم

  سلام خوب هستین؟استاد من تو انتخاب رشته اول روزانه شهرستانهارو زدم مثل زنجان و سمنان. بعد شبانه هاشونو. بعد روزانه دانشگاه حضرت معصومه قم. مطمئن هستم که روزانه حضرت معصومه میارم.ولی فک کردم که شبانه زنجان و سمنان ارزشش بیشتر از روزانه حضرت معصومه هست.الان به شک افتادم.چون میدونم که روزانه حضرت معصومه قبول میشم و چون شبانه زنجان رو قبلش زدم میدونم که شبانه زنجان هم قبول میشم احتمالا و روزانه رو از دست میدم.من از نظر سطح دانشگاه زنجانو سمنانو برتر دونستم. به نظرتون انتخاب رشتمو ویرایش کنم؟روزانه حضرت معصومه بهتره یا شبانه زنجان و سمنان ؟ارزش کدوم دانشگاه بیشتره؟میترسم شبانه قبول شم و بعد پشیمون بشم که روزانه رو از دست دادم. .کدوم دانشگاه ارزشش بیشتره واسه ادامه تحصیل. ؟گرایش هم مدیریت بازرگانی هست.اصلا دانشگاه حضرت معصومه قم خوبه؟کمکم کنید تا دیر نشده

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛
   خواهرم! شما به بنده لطف دارید؛ اما بنده استاد نیستم. همانی خطابم کنید که هستم: آقای زارعی!

   یک. کیفیت دانشگاه‌های سمنان و زنجام به مراتب از دانشگاه حضرت معصومه قم بالاتر است. پسِ ذهن‌تان، حواس‌تان جمع باشد که اساتید دانشگاه سمنان بسیار سخت‌گیرند؛ اما از دانشگاه زنجان معتبرترند!

   دو. فهرست قبولی‌های پارسال را در وب‌سایت مدیر بالا و پایین کنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 36. میرال

  سلام مجدد آقای زارعی

  بنده با پرداخت هزینه موسسه مشاوره تماس گرفتم برای انتخاب رشته   گفتن تهران میارم چون ظرفیتا بالاست. با رتبه ۷۴۰ ک بالا ذکر کرده بودم. والا الان دو به شک هستم و احساس میکنم انتخاب رشته ام ب کل اشتباه هست.

  خودم ی سری تغییرات در انتخاب رشته ایی ک برام انجام شده اعمال کردم .الان ترتیب رشته هام از تهران شروع میشه تا روزانه یزد و ب همین ترتیب شبانه ها. ب نظرتون روزانه و شبانه تهران رو حذف کنم؟ب روزانه مازندران میشه امیدوار بود؟ من متاسفانه شهرستان هستم و ب هیچ کسی ک تسلط یا شناختی با نحوه ی انتخاب رشته داشته باشه دسترسی ندارم . کل انتخابام هم ۵۰ تا شد .ممنون میشم راهنماییم کنید .

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   رتبه‌های را از بهترین به بدترین بچینید. نگران چه هستید؟ بالاتر زدن رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر،‌ از شانس‌تان نمی‌کاهد. پس از بهترین‌ها آغاز کنید. شاید روبات سنجش، همان بالاها گیر کند و تهران پذیرفته شدید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 37. مجيد

  سلام و عرض ادب

  یه سوال از حضورتون داشتم. رتبه من تو بازرگانی ١٨۴ شده. به نظر شما ترتیب تهران، بهشتی، علامه، مدرس خوبه؟ و اینکه بعد از این ۴ دانشگاه به جای فارابی و خوارزمی رشته های منابع و آی تی و تکنولوژی همین دانشگاه هارو بزنم؟

  سوال اخرم این هست که از نظر شما شانس قبولی کدوم رو دارم؟
  بسیار سپاسگذارم از وقتی که میگذارید.

   1. جواد زارعی نویسنده

    سلام برادر؛

    یک. پیش‌تر، پاسخ‌تان را داده بودم؛ که علی‌الظاهر منتشر نشده است. عذرخواهی می‌کنم که که در این برهه معطل‌تان کردم.

    دو. رتبه‌تان فوق‌العاده است و انتخاب‌های بسیار خوبی در اختیار‌تان است. مبارک باشد!

    سه. ظرفیت‌های بازرگانی، رد قیاس با پارسال اندکی بهتر شده است. تهران، سال گذشته در برخی گرایش‌ها فقط سه نفز دانشجو می‌گرفتم که امسال ۶ نفر شده است. به طور تلویحی، تهران در مجموع روزانه و شبانه نزدیک به ۳۰ نفر به ظرفیت‌هایش افزوده است. پیشنهاد می‌کنم روزانه و شبانه گرایش‌های بازرگانی تهران، بهشتی و تربیت‌مدرس و سپس علامه را بزنید. بعدتر روزانه و شبانه خوارزمی را بزنید. البته پیش‌بینی می‌کنم، روبات سنجش در علامه گیر کند!

    چهار. با پیشنهادتان اساسی موافقم و بنده نیز پیشنهاد می‌کنم رزوانه و شبانه گرایش‌های منابع انسانی و تکنولوژی تهران و بهشتی و تربیت‌مدرس و علامه را قبل‌تر از خوارزمی و قم بزنید.

    توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 38. فرزانه

  ممنون از پاسختون اقای زارعی

  میشه لطف کنید و راجع به گرایشای تولید و تحقیق درعملیات یکم توضیح بدین؟ کدومشون بهتره و کاربردی تره؟ از آینده شغلی و بازارکارشون و اینکه کجاها بیشتر کاربرد دارن؟

 39. زهرا

  سلام وعرض ادب خدمت شما بزرگوار

  به نظر شما برای انتخاب رشته فارابی قم بهتراز شاهد و خارزمی نیست؟محل تحصیلش دورتره ولی خوبیش اینکه وابسته به تهران

  بازار یابی فارابی بخونی بهتر نیست تا مثلا صنعتی و ای تی شاهد بخونی؟

  تشکر بسیار

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   در عنوان مدرک‌تان قید می‌شوید پردیس فارابی، اما قبول دارم که فارابی از خوارزمی و شاهد بهتر است!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 40. مهتاب

  سلام  و خدا قوت

  آقای زارعی متین چرا می گین وقتی زمینه آی تی نداریم واسه ارشد انتخابش نکنیم به عنوان نمونه آقای عمر زاده کارشناسی اقتصاد خوندن و ارشد دارن آی تی می خونن…

  فک می کنم گرایش بازاریابی اشباع شده باشه حتی وقتی واسه بازاریابی هم که می خوای بری انقد دست توو این کار هست و از رشته های مختلف حتی دیپلم که انگار وجه تمایزی با داشتن مدرک ارشد نداری و بیشتر تجربه و سابقه کار مد نظره مگه اینکه خودت بخوای شرکت بزنی و پول دار باشی و …و یا تا دکترا ادامه تحصیل بدی تا شاید اتفاقی بیفته …

  ارشد بازرگانی چه آینده ای می تونه داشته باشه ؟

  و یه سوال دیگه من می خوام با رتبه  ۴۰۷آی تی و ۳۸۸تکنولوژی فقط دانشگاه خوارزمی و الزهرا رو بزنم اونم روزانه و شانسم رو واسه دانشگاه های مدرس و شهید بهشتی و علامه هر چند که ضعیفه به کار نبرم تا در حین درس خوندن کار هم بکنم چون هدف اصلیم از درس خوندن سرکار رفتنه …نظرتون چیه ؟

  ممنونم از شما

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. آقای عمرزاده عزیز، حی و حاضر هستند و پیشنهاد می‌کنم وضعیت‌شان را از خودشان جویا شوید. گمان نمی‌کنم پاسخ‌شان با گفته‌ام مغایر باشد!

   دو. رتبه‌تان که بسیار خوب است. پیشنهاد می‌کنم روزانه و شبانه آی.تی و تکنولوژی تهران،‌ روزانه و شبانه آی.تی و تکنولوژی بهشتی و مدرس و بعد هم، روزانه و شبانه آی.تی و تکنولوژی علامه را بزنید. گمان می‌کنم همین حوالی قبول شوید. خوارزمی و الزاهرا را هم برای اطمینان از قبولی در برگه انتخاب رشته درج کنید.

   سه. به شخصه نمی‌توانم درباره هدف‌تان صحبت کنم. باید به طور حضوری از افرادی این‌کاره مشورت بگیرید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 41. رضا

  سلام

  در مورد موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی میشه توضیح بدین ؟

  بین روزانه موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت  و شبانه بهشتی و علم و صنعت کدوم بهتره ؟

  من لیسانسم صنایع بود انتخاب مدیریت فناوری اطلاعات به نظر شما کار درستیه یا بهتره سمتش نرم  ؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. متأسفانه درباره مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت اطلاعات درست و درمانی ندارم و نمی‌توان کمک‌تان کنم.

   دو. دوره‌های شبانه، همانند روزه‌های روزانه هستند. بِرند دانشگاه‌های تهران و بهشتی و تربیت‌مدرس و علامه اولویت‌تان باشند. بعدتر، بیشتر به کارتان خواهد آمد!

   سه. اگر پیش‌زمینه‌ای در حوزه آی.تی ندارید و با مفاهیم کلی آی.تی آشنا نیستید، کارتان در مقطع ارشد و در دانشگاه‌های معتبر قدری سخت می‌شود.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 42. پیام

  سلام استاد

  لطفا اگ میشه منو راهنمایی کنین

  دودل شدم

  آیا شبانه تهران رو تو صنعتی بالاتر از روزانه علامه بزنم منطقیه؟

  مشکل مالی ندارم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. خیلی ساده، زارعی خطابم کنید و عنوان و لقب حواله‌ام نکنید!

   دو. بی‌شک، شبانه تهران بر روزانه‌های دیگر دانشگاه‌های تهران اولویت دارد. همان کنید و شک از دل‌تان بزُدایید. مبارک باشد!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 43. پیمان

  سلام آقای زارعی عزیز. بازرگانی ۳۵۴ منابع انسانی ۴۶۰ آی تی ۵۵۰ و کارآفرینی ۳۲۰ شدم. حالا پس از انتخاب رشته درصدهام رو خدمتتون میفرستم تا مگر برای آیندگان عبرت شود و بکارشان آید

  ۱. فقط تهران بهشتی و تربیت مدرس مدنظرم است. نشد میمانم برای درسخوانی کنکور.

  ۲. به این ترتیب انتخاب کرده ام. اگر اصلاح و پیشنهادی دارید خیلی ممنونتان خواهم بود.

  بازرگانی روزانه تهران بهشتی مدرس . شبانه اش

  منابع انسانی روزانه و شبانه تهران

  آی تی روزانه تهران بهشتی . شبانه اش

  کارآفرینی روزانه تهران بهشتی . شبانه اش

  شخصا حدس میزنم یا در شبانه آی تی یا در کارآفرینی ها به قلاب بیفتم. به نظر شما مثلا  شبانه آی تی بهشتی بهتره یا کارآفرینی روزانه تهران؟ شبانه آی تی تهران بهتره یا روزانه بهشتی؟

  البته مسئله اصلی تر اینست ماندن یا رفتن؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. رتبه‌تان که خوب است. تبریک. حیف است امسال با این رتبه خوب قبول نشوید!

   دو. دانشگاه علامه را چرا از این فهرست حذف کردید؟ بازارگانی علامه کم از بهشتی و مدرس ندارد.

   سه. به گمانم، بیشترین شانس‌تان برای قبولی، کارآفرینی تهران‌ یا بهشتی است.

   چهار. درباره گرایش‌ها به همین سادگی و بدون شناخت نمی‌توانم اظهارنظر کنم. پیشنهاد می‌کنم سرفصل درس‌های ارشد را از وب‌سایت وزارت علوم دریافت و مطالعه کنید.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 44. پیمان

  زبان ۵۸  اسلام ۲۹  ریاضی ۵۳  بازاریابی ۵۸

  تئوری و اقتصاد و پژوهش عملیاتی صفر صفر صفر

  رتبه هام در نظر قبلی اومده. برای دوستان ۹۶ ای امیدوارم انگیزه خوبی ایجاد کنه که با اندکی تلاش میتونند رتبه های خوبی بیارند. من که به شخصه پشیمانم که تلاشی برای تئوری و اقتصاد نکردم که میتونست بسیار کارساز باشه.

 45. پیام

  سلام آقای زارعی

  تو گرایش صنعتی بنظرتون تربیت مدرس بالاتر از بهشتی نیست؟؟یعنی ترتیب تهران-مدرس-بهشتی علامه

  در ضمن گرایش تکنولوژی من ۱۰۵ شده،چقد میشه روش حساب کرد؟خیلی رو تکنولوژی شناخت ندارم گرچه سرفصل دروسشو دیدم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. خیلی تفاوت ندارند. حتی به زعم برخی دوستان، تولیدو عملیات علامه از بهشتی و مدرس هم بالاتر است. دکتر احسانی این‌ها را خیلی خوب می‌شناسد!

   دو. رتبه‌تان در تکنولوژی فوق‌العاده است. رتبه ۱۰۵ برای شبانه تهران یا روزانه بهشتی شانس بالایی دارد. من که عاشق تکنولوژی، گرایش نوآوری هستم. تکنولوژی‌های تهرانو علامه برتر از دیگران هستند. تهران بر بنگاه‌ها و علامه بر سیاست‌گذاری و تعیین خط‌مشی در لایه دولت تمرکز دارد. باز هم از دکتر احسانی سراغ بگیرید!

   ارادت‌مند // جواد زارعی
   ی فوق

 46. عليرضا

  سلام جناب زارعی به نظرتون با رتبه ١۶٠صنعتی و ١٩۴ it بهشتی ،مدرس یا علامه روزانه یا شبانه ترجیحاًitمیارم ؟؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. با رتبه خوب‌تان، انتخاب‌های فوق‌العاده‌ای در دسترس‌تان است. مبارک‌تان باد!

   دو. با ۱۶۰ صنعتی و ۱۹۴ فناوری اطلاعات، شانس خوبی برای شبانه‌های بهشتی و تربیت مدرس و روزانه علامه دارید. در بدترین حالت، قلاب‌تان به شبانه علامه گیر خواهد کرد، ان‌شاء‌الله!

   سه. پیشنهاد می‌کنم روزانه و شبانه صنعتی و فناوری اطلاعات تهران را هم در فهرست انتخاب‌تان وارد کنید. امسال، مرز انتخاب‌ها قدری جابجا خواهد شد که امیدوارم مشمول حال‌تان شود.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   متأسفانه اساتید و گروه‌های آموزشی شهرستان‌ها را نمی‌شناسم و اگر هم اظهارنظر کنم، خامی کرده‌ام. اما از دانشگاه شاهد هم خوب نشنیده‌ام. البته در دانشگاه‌های شهرستان، تعریف گیلان و دکتر مرادی (صنعتی) و دکتر اکبری (بازاریابی) و دکتر یاکیده (آمار) را بسیار شنیده‌ام.

   از فردی کاربلد تحقیق کنید // جواد زارعی

 47. مجتبی دانشگاه اصفهان

  جناب آقای زارعی سلام

  ۱- قبلا با شما صحبت کردم. ولی چون فرصت استفاده از راهنمایی تان را نداشتم بیخیال خوندن مطالب سمت راست سایت شما را داشتم .

  ۲- رشته اصلی من مهندسی بوده و الان صرف علاقه (و البته مرتبه شغلی در اداره) می خاستم مدیریت بخونم

  ۳- از روزی که شروع کردم حدود ۱۳ الی ۱۴۰ روز تا کنکور بود . مطالب سخت و مسلما راه طولانی. با وجود شاغل بودنم روزی حداقل چهار ساعت رو خوندم با اینکه بینش حدود ۵ هفته ای نخوندم

  ۴- بازاریابی رو کتاب مدرسان شریف رو حسابی خونده بودم . ( بعضی فصول رو چند بار) اما از ۱۰ تست که زدم (فک کنم) الان درصدم شد ۴.۴ ! خب منبع اونی بنود که من خوندم (متاسفانه)

  ۵- ریاضی رو با اینکه آمار رو روزای آخر خوندم درصدم شده ۵۷

  ۶ – زبان فقط لغات تحصصی و ۵۰۴ رو خوندم (با جعبه لایتنر ) و درصدم شد ۱۰  (غلط زیاد زدم مخصوصا درک مطلبا)

  ۷- اقتصاد خرد کلان . وای که چه اشتباهی . برای رسیدن به منابع آزمون های آزمایش از فصل دوم خول خوندم و هیچی متوجه نمیشدم (فقط حفظ می شدم) بنابراین روزای آخر قیر کلان رو زدم و خرد رو هم درصدم شد ۱.۲ (زیر ۵ درصد)

  ۸ – تئوری را مدرسان شریف خوندم. فوق العاده حجیم و من نتونستم از پسش بر بیام و ضمن اینکه اشتباه بند قبلی ر هم داشتم. خلاصه ریسک نکردم و سفید گذاشتم. خیلی وقت گذاشتم ولی بی فایده

  ۹- اسلامی رو میگفتن منبعش پورعزته – کتابش رو خریم و خوندم ولی سه هفته مونده به کنکور کتابی از سایتی خریدم بنام مدیریت اسلامی مقیمی . خلاصه کتاب بود. خوندم و درصدم شد ۳۷

  ۱۰ : (خلاصه ) انگیزه برا خوندن دارم. بشدت از غیر انتفاعی و مجازی و آزاد بدم میاد و میخام با توجه به شرایطمالی حتمن دو لتی شهر خودم  را بیارم .

  نیک است ضمن عذر خواهی بخاطر پر حرفی در مود مطالب بالا نظر و راهنمایی بفرماید از کی شروع کنم و چطوری ! با منابع جدید یا همونا !

  قربان شماو نمازه و روزه اتون هم قبول

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   خدا قوت برادر!

   یک. چاره‌ای ندارید جز آنکه مطالب مندرج در ستون کناری وب‌سایت را خوب بخوانید.

   دو. پس از مطالعه مطالب مذبور، باید درس‌ها را اولویت‌بندی کنید تا بعدتر بتوانید منابع‌تان را انتخاب کنید.

   سه. درباره روش درس‌خوانی تا دل‌تان بخواهد در ارشدباز مطلب نوشته و منتشر کرده‌ام. همین‌ها برای کسب توفیق کفایت‌تان می‌کند!

   چهار. دانشگاه اصفهان را هدف گرفته‌اید؟

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   1. مجتبی دانشگاه اصفهان

    سلام

    فقط مکان درس خواندن دانشگاه اصفهانه –

    وگرنه هدف من رتبه های خیلی برتر است ( که اگر بیاورم  انتقال محل کارم به تهران و تحصیل در دانشگاه تهران یا تربیت مدرس نیز دور از دست رس نیست)

     

    نمی دونم. باید از تابستون زبان و آمار و کمی تئوری را بخونم یا نه !

    منتظر یه تلنگرم

 48. معین

  سلام جناب زارعی

  نماز و روزه هاتون قبول باشه.

  یک سوال خیلی مهم!!

  کدوم دانشگاه ها خوابگاه به شبانه ها ارائه میدن؟ حتی اگر با هزینه سه برابر باشه!!

  به نظرم میاد نمی صرفه که شبانه تهران یا بهشتی فدای روزانه های متوسط دیگه بشه.

   

  لطفا اگر اطلاعی از وضعیت خوابگاه ها دارید بگید چون هیچ اطلاعات درستی در دسترس نیست و همه چیز مبهمه در این مورد!!

   

  متشکرم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   تعهد دانشگاه‌ها درباره سرویس و خوابگاه و امثالهم در دفترچه انتخاب رشته درج شده است. بنده مطلع نیستم.

   ارادت // جواد زارعی

 49. محسن

  سلام جناب زارعی

  من رتبه ۱۱۰ مدیریت دولتی رو آوردم و ساکن قم هستم به نظر شما پردیس فارابی رو برم بهتره یا مشکلات رو به جان بخرم و برم دانشگاه های تهران؟ که یکی از مشکلات علاوه بر هزینه و دوری سخت گیری شدید اساتید تهرانه مثل دانشگاه علامه چون جوری که شنیدم حتی به انصراف از تحصیل بعضی دانشجوها هم کشیده و یه جورایی دانشجو رو اذیت میکنن.

  حالا اینها به کنار و فرض بخوام برم تهران کدام دانشگاهها در تهران امکان قبولی هست؟

  ضمنا قبول دارم شاید متناقض و غیر معمول بود صحبتام . ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. آنکه طاووس خواهد، جور هندوستان باید. شما هر جای دیگری هم تشریف ببرید، با مشکلاتی مواجه خواهید شد که ناگزیر باید به جان بخریدشان. پس از این موضع فرود آیید و خاضعانه یکی از فرصت‌های خوب را انتخاب کنید.

   دو. رزوانه و شبانه دانشگاه‌های تهران اعم از تهران و بهشتی و علامه و تربیت‌مدرس را به ترتیب علاقه بزنید. بی‌شک، قلاب‌تان یکی‌شان را گرفتار خواهد کرد.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   دو.

 50. سجاد

  با سلام خدمت برادر زارعی عزیز

  راستش میخواستم از شما بابت زحماتی که در این یک سال برای ما کشیدین تشکر کنم

  و همچنین بگم که سایت مدیر متن مصاحبه را برای بنده فرستاد و من هم این متن را برایشان ریپلای کردم:

  ((با سلام 
  نظر به این که سایت مدیر سایت تجاری میباشد و حتی بابت پاسخ تشریحی هر درس از داوطلب جدا طلب پول مینماید
  همچنین با عنایت به رفتار این سایت در جمع اوری کارنامه داوطلبان برای محتوای سایت که در ابتدا لینک دسترسی به صفحات مربوطه را مسدود کرد و شرط دریافت فابل را ارسال کارنامه عنوان کرد و بعد از جمع اوری داده ها لینک دانلود فایل مربوطه را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار داد
  بنده به هیچ عنوان تمایل به مصاحبه و هم کلام شدن با شما دوستان گرامی را ندارم
  به امید روزی که شاهد چنین کرداری نباشیم))

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. انصافا اهمت کردید و با تمرکز درس خواندید و نتیجه‌ فوق‌العاده‌ای کسب کردید. تبریک صمیمانه‌ام را پذیرا باشید!

   دو. وب‌سایت مدیر می‌تواند خیلی بهتر از این حداقلی باشد که هست. حیف!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   1. سجاد

    سلام مجدد برادر

    بسیار متشکرم از محبت شما

    واقعا شما در چند مورد از جمله کلاس دکتر صادقین پیشنهاد های خوبی به بنده دادین و باز هم از این بابت متشکرم

    جناب پرچ و عوض شدن منبع بازاریابی بنده رو خیلی عصبانی کرد در جلسه امتحان و ریاضی و چند تست لغت رو به دلیل نداشتن تمرکز و عصبانیت خراب کردم حیف شد وگرنه من برای تک رقمی رفته بودم شما فکر کنید ۸۵۰ صفحه کتاب رفرنس رو بخونید و بعد منبع رو عوض کنن یه عده هم رانت اطلاعاتی داشته باشند و …

    من با در نظر گرفتن موارد بسیاری در اخر رشته مدیریت ای تی را انتخاب کردم

    و منتظر اعلام نتایج نهایی

    درود برشما

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام سجاد جان؛

     یک. شما لطف دارید به بنده. درست است که کلاس دکتر صادقین را معرفی‌تان کردم؛ اما خودتان بودید که هزینه کردید و هشتاد ساعت را صرف کلاس کردید و پیگیر درس بودید.

     دو. گمان می‌کنم آی.تی تهران پذیرفته شوید. مبارک‌تان باشد.

     ارادت‌مند // جواد زارعی

 51. محمد

  با سلام و احترام

  علاقمند به شرکت در کنکور کارشناسی ارشد رشته اقتصاد هستم.

  آیای برای این رشته هم فعالیت می کنید یا صرفا بصورت تخصصی پیرامون ارشد مدیریت قلم می زنید؟

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   برخی مطالب ارشدباز برای تمام داوطلبان کنکور کاربرد دارد؛ اما مصادیق و مثال‌ها برای رشته مدیریت مهیا شده است.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 52. امین

  سلام و وقت بخیر خدمت شما عزیز بزرگوار جناب آقای زارعی

  رتبه ۱۲۹۸ مدیریت در گرایش کارآفرینی رو آوردم و با توجه به علاقه و تجربه کاری خودم، کسب و کار جدید، کسب و کار الکترونیک، فناوری و فناوری اطلاعات رو روزانه و شبانه انتخاب کردم، با توجه به آمار قبولی‌های سال‌های گذشته، تقریباً مطمئن شدم که قبول میشم، اما اینکه چی و کجا رو اصلاً نمیدونم و هر روز که به اعلام نتایج نزدیکتر میشیم این فشار روحی برام بیشتر میشه.

  مهر امسال بین سربازی و دانشگاه باید انتخاب کنم و چون توی شرایطی هستم که باید تصمیم بگیرم برای دو سال پیش روی خودم و فعالیت‌‎های شغلی و تمدید دفتر شرکت و بقیه موارد، خیلی برام بهتره که بتونم با دید بازتری الان این تصمیم رو بگیرم.

   

  از اینکه بدون چشم داشت خاصی به بقیه کمک می‌کنید از شما ممنونم.

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *