روزنوشت ارشد ۹۵برای کنکور ارشد مدیریت بخوانیم یا بخوابیم؟

برای کنکور ارشد مدیریت بخوانیم یا بخوابیم؟

مختصری در این‌باره که چرا داوطلبان ارشد باید در نوروز مانند اسب بخوانند!

آدم باید دیوانه باشد که گشت‌وگذار در فروردین نازنین را بی‌خیال شود و تست‌های سال‌های قبل کنکور ارشد مدیریت را مرور کند. آدم باید دیوانه باشد که رؤیت فیلم‌های اُسکار امسال را به کلاس‌های نکته و تست و این یا آن استاد محترم بفروشد. آدم باید دیوانه باشد که فرصت مطالعه دوره سه‌جلدی ارباب حلقه‌ها، کتاب‌های سِت گودین، یا شعرخوانی زیر باران بهاری با یکی دو استکان چای داغ دیلما را رها کند و جزوه‌ها و نکته‌های کانال تلگرامی اساتید را دنبال کند. آدم باید دیوانه باشد که چُرت‌های نیم‌بند و خوابیدن‌های گاه و بی‌گاه بهاری را رها کند و به ترکیب درصدها و ضریب درس‌ها و دیگر کارهای احمقانه مربوط به کنکور ارشد مدیریت بپردازد!

این آدم یا آدم‌های دیوانه را باید تحویل کُره شمالی داد که با بمب‌های هیدوژنی، نیست و نابودشان کند؛ چرا که فرصت را غنمیت نشمرده‌، و در کنار جوی ننشسته‌، و گذر عمر را را ندیده‌، و با زندگی‌شان حال نکرده‌اند. آری باید چنین‌شان کرد!

اگر عاقل باشید و این هفت هفته کلیدی را برای کنکور ارشد مدیریت نخوانید، با زمان و زندگی‌تان چه خواهید کرد؟ گشت‌وگذار در طبیعت؟ رسیدگی به زن و زندگی؟ مسافرت به دیاری دیگر؟ مطالعه رُمان‌های عاشقانه؟ فیلم‌بینی با رفقای دل‌بندتان؟ خُسبیدن تا بوق …؟

تمام این‌ها و خیلی کارهای دیگر را شاید بتوانید در ۴۵ هفته دیگر سال هم تجربه کنید؛ اما فقط یک‌بار در سال، با این هفت هفته کلیدی تا کنکور ارشد مواجه می‌شوید و اگر همین فرصت هم از کف‌تان برود؛ ۴۵ هفته دیگر را باید تحمل کنید تا دوباره با همین هفت هفته کلیدی مواجه شوید؛ و خوب می‌دانید که تا سال بعد، هزار و یک اتفاق در زندگی‌تان رخ می‌دهد و مسیر زندگی‌تان ممکن تغییر کند!

ماراتون کنکور ارشد مدیریت

دوندگان مارتون‌ها باید ۴۲ کیلومتر ناقابل را آرام و پیوسته بدوند تا پس از چند ساعت دَوِش، از خط پایان عبور کنند. کم نیستند دوندگانی که ۴۰ کیلومتر را دویده‌اند؛ اما مارتون را در دو کیلومتر آخر رها کرده‌اند؛‌ و البته بودند دوندگانی که ۴۰ کیلومتر را با علم به اینکه که از آخر، اول می‌شوند با مشقت فراوان دویده‌اند؛ اما دو کیلومتر باقیمانده را دویده‌اند که از خط پایان عبور کنند؛ و کارشان را به دُرستی تمام کنند. رسم جالب تماشاگران مسابقات دو ماراتون این است که حتی پس از مشخص شدن نفرات برتر، در استادیوم می‌مانند تا عبور تمام دوندگان را صرف‌نظر از رتبه‌شان، جشن بگیرند و حتی این‌ها را بیش از برندگان تشویق می‌کنند. اینترنت را که در همین‌باره بالا و پایین کنید؛ با داستان‌‌های عجیب دوندگان و دوچرخه‌سوارانی مواجه می‌شوید که خودشان را با بدن‌های آسیب‌دیده، به خط پایان رسانده‌اند. داستان برندگان مسابقه‌ها، بیشتر برای کارهای آماری و وب‌سایت‌ها و فدراسیون‌ها ارزش و اهمیت دارد؛ اما چیزی که دل‌ها را می‌لرزاند و اشک را جاری می‌کند، حکایت آدم‌هایی که است که هوشمندانه دیوانگی می‌کنند و به تصمیم‌شان، به حمایت‌های خانواده و دوستان‌شان، به عمری که صرف خواندن کرده یا می‌کنند، و از همه مهم‌تر به خودشان احترام می‌گذارند و مسیرشان را صرف‌نظر از رتبه‌ای که ممکن است کسب کنند، تمام می‌کنند!

پیشنهاد می‌کنم برای هفت هفته، هوشمندانه دیوانگی پیشه کنید و بهار ۹۵ را به گونه‌ای دیگر تجربه کنید. اگر درس را مدت‌هاست که آغاز کرده‌اید، چند روزی را استراحت کنید تا دَم‌ِتان گَرم و نَفَس‌تان چاق شود؛ و سپس، ماراتون ۴۲ روزه کنکور ارشد را با انرژی، با روحیه، با شهامت و هوشمندانه آغاز کنید. اگر به تازگی قصد خواندن کرده‌اید، بدانید که سختی بیشتری را باید تحمل کنید؛ و حتی اگر موفقیت نیم‌بندی هم نصیب‌تان نشود؛ شاید آدم متفاوتی شوید؛ چرا که روزهای متفاوتی را تجربه خواهید کرد!

اسب‌ها، حامی کنکور ارشد مدیریت

اسب و خر، هر دو حیوان‌اند و بسیار شبیه؛ آن‌قدر که می‌توانند جفت‌گیری کنند و فرزندن‌شان می‌شود قاطر. اما اولی نماد نجابت و شهامت است، و دیگری مَثل حماقت و بلاهت. پرش و جهش و دویدن اولی می‌شود هنرنمایی و آدم‌ها برای دیدنش جمع می‌شوند و پول‌های هنگفت خرج می‌کنند؛ و همین‌ها را اگر دومی انجام دهد می‌شود جفتک‌اندازی!

از این رو، سرتان را بالا بگیرید و این هفته هفته را دُرست مانند اسب بخوانید؛ چرا که خرخوان‌ها آدم‌های حسابگری هستند که کیلویی می‌خوانند و مصداق آیه «کَمَثَلِ الْحِمَارِ یَحْمِلُ أَسْفَارًا» هستند که علم‌شان را بر پُشت‌شان می‌کشند. خرخوان‌ها شاید به نتیجه برسند، که برخی‌شان می‌رسند؛ اما خودشان و شاید دیگران را شرحه‌شرحه می‌کنند. پس؛

ای دوستانی که نخوانده‌اید و پیش‌زمینه درست و درمانی از درس‌های مدیریت ندارید؛
ای دوستانی که نخوانده‌اید؛ اما پیش‌زمینه خوبی از مفاهیم درس‌های مدیریت دارید؛
ای دوستانی که خوانده‌اید و از خواندن‌تان مطمئن نیستید؛ و
ای دوستانی که خوانده‌اید و از خواندن‌تان خوشنودید؛
بدانید که رفتارتان در روزهای باقیمانده تا کنکور، سرنوشت‌تان را تعیین می‌کند. پیشنهاد می‌کنم برای هفت هفته آینده، سرتان را بالا بگیرید، و هدف‌تان را مشخص، و کمربندتان را سفت، و آرایش صورت‌تان را پاک، و نیزه ذهن‌تان را تیز، و ارتباط‌ با افراد ضدحال را قطع، و پارازیت‌های ذهنی را محو کنید و دیوانه شوید و جای اینکه بخوابید، هوشمندانه بخوانید!

و آخر اینکه …

سه سال است،‌ درباره چگونگی مواجه با کنکور ارشد مدیریت نوشته‌ام؛ و به زعم خودم، تمام آنچه را که باید برای کنکور ارشد مدیریت بدانید در ارشدباز گفته‌ام؛ پس، پیش از آنکه پرسشی مطرح کنید، ارشدباز را جستجو کنید که اگر پرسش‌تان تکراری یا برای دوستان دیگر غیرمفید باشد، پاسخ نخواهم داد. گفتم که دل‌گیر نشوید!

مطالعه محتوای مندرج در باکس‌های «مسیر درس‌خوانی» و «دانسته‌های کلیدی» که در ستون کناری ارشدباز منتشر شده است را به تمام دوستان پیشنهاد می‌کنم!

سال‌تان نیکو؛
دل‌تان خوش؛
کام‌تان شیرین؛
و نوروزتان مبارک باد!

26 فکر می‌کنند “برای کنکور ارشد مدیریت بخوانیم یا بخوابیم؟

 1. شیرین فریدونیان

  با سلام.

  حالا همه اینا به کنار تولد آدمم حروم بشه اونم به کنار…:)واقعا امسال شانسو میبینید خیلی خسته کننده بود…..انگار زندگی کردیم ولی کسی که علاقه داشته باشه لذت بخشه و همش دوست داره تموم نشه….

  مرسی از متنتون خیلی نیاز داشتم…خیلی…

  سال نو به شما و خانواده محترم پیشاپیش تبریک

 2. محمد جواد

  سلام آقای زارعی

  من میخواستم با اقای احسانی در مورد مشاوره انفرادی صحبت کنم ولی متسفانه جواب ایمیلامو ندادن

  میتونید یه کاری کنید من باهاشون در مورد جمع بندی و مشاوره انفرادی بحرفم؟

  زمانم داره از دس میره ممنون میشم کمکم کنید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادرم!

   به گمانم باید نزد «وی» بشتابید تا دردتان را دوا کنند. حتما مشکلی، تصمیمی، چیزی دارند که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند پاسخ دهند. چه باید بکنم؛ ایمیل بزنم که ایمیل شما را پاسخ گویند. دوباره ایمیل بزنید؛‌ شاید این‌بار ببینند و پاسخی، چیزی حواله‌تان کنند!

   روز و روزگار خوش‌تان باد // جواد زارعی

   1. محمد جواد

    سلام

    یه هفته ای هست که دارم بهشون ایمیل میزنم و ۱۰ باری پیام فرستادم ولی..

    واقعا نیاز به کمکم دارم این مدت و نمیدونم باید چکار کنم!!

 3. مسعود

  سلام

  سال نو بر همه کنکوریا مبارک

  دوستان کسی کنکور ۵ یا ۶ سال اخیر با پاسخ تشریحی سراغ داره؟

  ممنون

 4. حصین

  با سلام

  سال نوتون مبارک

  سوالی داشتم که ذهنم رو مشغول کرده من برای تیوری مدیریت از کتابهای      مدرسان شریف و پرچ استفاده میکنم اما اکتابهام چاپشون مربوط به سال ۹۲ و ۹۱ هستش خواستم بدونم چاپ های جدید طبق رویکرد جدید کنکور که از منابع جدیدی سوالات مطرح شده، خیلی تغییر پیدا کرده یا همین کتابها کافی هستن؟

  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   اگر برای حوالی ۶۰ درصد برنامه‌ریزی کرده‌اید، همین‌ها کفایت می‌کند. البته پیشنهاد می‌کنم، تست‌های سه چهار سال اخیر ارشد و دکتری را هم ببینید و تحلیل‌شان کنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   1. حصین

    منظورتون از اون ۴۰ % باقیمونده کتاب مقیمی هستش که جدیدا وارد کنکور شده یا خوندن کامل کتابهایی که مدرسان و پرچ خلاصشون کردن؟

    خیلی ممنون از وقتی که میزارید و ما رو راهنمایی میکنید.

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛

     اگر کتاب دکتر مقیمی را نخوانید می‌توانید تا ۸۰ درصد تست‌ها را پاسخ دهید؛ اما به صرفه و صلاح بیشتر داوطلبان است که به سقف ۶۰ درصد بسنده کنند. پس، بر تست‌های سال‌های گذشته تمرکز کنید. دکتر محرابیون و دکتر احسانی مطالبی را از طریق کانال‌های تلگرامی‌شان منتشر می‌کنند که شاید کمک‌تان کند،‌شاید!

     ارادتمند // جواد زارعی

 5. محبوبه دهاقین

  سلام جناب آقای زارعی بزرگوار

  سال نوتون مبارک.امیدوارم سالی سرشار از موفقیت و شادی داشته باشید و رتبه و دانشگاه عالی در انتظارتون باشه.

  بسیار عالی نوشتید و از خوندنش لذت بردم.

  با آرزوی بهترین ها

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. شادی و سلامتی و برکت را برای شما خواستارم.

   دو. اگر منظورتان از دانشگاه عالی، وارتون و اینساد است، خدا دعای‌تان را سریع‌تر مستجاب کناد!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 6. غفاری

  سلام؛
  من کارشناسی مهندسی کامپیوتر خوندم و الان تغییر رشته دادم به مدیریت. در واقع کشف سال نود و چهارم، همین پیدا کردن گرایش مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی پیشرفته بود که فهمیدم باید کنکور مدیریت بدم. از هفته دوم آذر شروع کردم و تا قبل اسفند، همه چی خوب بود من روزی ۸ ساعت مطالعه داشتم. آرووم داشتم می‌خوندم. مبانی سازمان و مدیریت دکتر رضاییان و مدیریت عمومی الوانی را هم دو دور خوندم. ۵ تا درس اقتصاد خرد نظری و بازاریابی سه استاد و مدیریت اسلامی پورعزت و یه مقدار ریاضی و امار و زبان.

  تا قبل اسفند همه چی خوب بود. حتی هفته اول اسفند هم روزی ۱۰ تا ۱۲ ساعت خوندم. نمی‌دونم چی شد یه دفعه ترمز زدم. حس ناامیدی اومد سراغم. هر چند من این حس را تحویل نمی‌گرفتم. خلاصه دیگه افتادم توی کار و خرید عید. من هفته آخر اسفند را دیگه نخوندم ولی از روز اول فروردین شروع کردم با ۲ تا ۳ ساعت. روز دوم ۳ تا ۴ ساعت و امروز هم ۷ ساعت که تا آخر شب هم یه ساعت دیگه می خونم میشه ۸ ساعت. ان‌شالله از فردا هم روزی ۱۲ ساعت و توی ۴۳ روز باقیمونده می‌شه ۵۱۶ ساعت!

  کل کتابام به جز کتاب پرچ، ۲۵۰۰ صفحه است و به عبارتی میتونم دو دور دیگه این درسا را بخونم و هر روز هم اقتصاد می‌خونم که احتمال داره اقتصاد کلان را هم یا تموم کنم یا ۴ فصل اول را خوب بخونم و می‌شه درصدهایی در حد رتبه ۱۵ تا ۱۸۰ کنکور پارسال زد و این یعنی قبولی توی رشته مورد علاقه‌ام در حدود دانشگاه شهید بهشتی.

  آیا تفکر من درسته؟

  من این مدت دنبال نمونه‌های موفقی گشتم که فقط تو دو ماه با وجود تغییر رشته و جدید بودن درس‌ها، رتبه زیر ۴۰ به دست آوردند. بعد میگم من نصف راه را رفتم و الان باید خودم رو جمع وجور کنم
  می‌دونید چیه؟

  من اونقدر دلم میخواد به هدفم برسم و تهران، روزانه، گرایش سیستم‌های اطلاعاتی پیشرفته قبول بشم که دیگه درس خوندن و برنامه‌ریزی و مرور یادم رفته. فقط دلم می‌خواد قبول بشم (هر چند برای بعد قبولی هم برنامه دارم و تازه بعد قبولی کارم و برنامه‌هام شروع میشه) همیشه می‌گم سال دیگه این موقع تو از دانشگاه اومدی …..یا سال دیگه این موقع ترم ۲ هستی.

  چه کار کنم؟ من واقعا مستعصل شدم. نمی‌دونم چکار کنم. من واقعا می‌خوام همین امسال قبول بشم؛ اما به جای برنامه‌ریزی و درس‌خونی و مرور؛ دارم شونه خالی می‌کنم از بار مسولیتم. اینکه الان باید با برنامه‌ریزی درس بخونم دلم میخواد. شما راهنمایی کنید و از کنار این پیام ساده نگذرید. من واقعا به راهنمایی نیاز دارم!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. ار خاصی نباید انجام دهید. صرفا کافی است بنشینید و بخوانید و به قیولی یا مردودی فکر نکنید. همین خواب و خیال‌ها، اگر محدود باشند، انرژی‌بخش و انگیزاننده هستند؛ اما شما از حد فراتر رفته‌اید و گرفتارش شده‌اید. بالاخره، در خیال‌مان، همه‌چیز شدنی است؛ اما واقعیت با خیال متفاوت است.

   دو. هنگامی‌که انسان در وضعیتی گرفتار می‌شود؛ شواهد و مشابهت‌ها را جستجو می‌کند. اینکه چند نفری پیدا شده‌اند که دو ماه خوانده‌اند رتبه دو رقمی یا حتی تک‌رقمی آوردند کمیک به شما نمی‌کند؛ چرا که شما، آن‌ها نیستید و نمی‌دانید که چرا خوانده‌اند و چه مسیری را طی کرده‌اند که موفق شده‌اند. سهم شانس را هم نادیده نباید که گرفت که به شخصه چدیده‌ام مزه این شناس نامرد را.

   سه. اگر بتوانید برای شش هفته، حجم گفت‌وگوی درونی‌تان را کمتر کنید گمان می‌کنم به خواسته‌تان برسید. خودتان را درگیر تعداد ساعت‌ها نکنید. بر کیفیت درس‌خوانی تمرکز کنید.

   چهار. پیشنهاد می‌کنم در این شش هفته تا موعد کنکور، درسی را که آشنایی چندانی با آن ندارید وارد برنامه درسی‌تان نکنید که ذهن‌تان را گرفتار می‌کند. بیشتر بر دانسته‌ها کنونی و مهارت‌ورزی در تست‌زنی تمرکز کنید.

   پنج. پیشنهاد می‌کنم؛ تست‌های ده دوازده سال اخیر کنکور ارشد را مرور کنید. کمک‌تان می‌کند.

   ارادت‌مند // جود زارعی

 7. غفاری

  سلام ممنون از شما ، آقای زارعی فکر می کنم به جوابم رسیدم

  ممنون از راهنمایی هاتون .من حتماهمه را انجام میدهم

 8. محمد جواد

  سلام

  در روش آزمون دادن سه روز یک بار زمانو برای آزمون و مرور چطوری باید در نظر بگیریم؟!!

  ینی نصف روز آزمون بدیم دو روزو نیم تحلیل کنیم آزمون؟!

  ممنون میشم این روشو کامل توضیح بدین.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   نگرفتم داستان را. ساده‌تر بگو این روش چیست و از کجا شنیدستی آن را تا من هم در باغ وارد شوم.

   ارادت // جواد زارعی

 9. محمد جواد

  سلام

  در دوران جمع بندی همه میگن باید کنکورو های اخیرو شبیه سازی کنی و هر سه روز یک یه کنکورو بدی و تحلیلش کنی؟!!

  تو این دوران دقیقا استراتژی چیه؟!!باید چطوری مرور کنیم مطالبو؟!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   یک. به شخصه خاطرم نیست چنین صحبتی کرده باشم. البته، اگر در این برهه، چنین مسیری را بروید، به خطا نرفته‌اید.

   دو. راستش، الآن موقع صحبت درباره استراتژی نیست. پیش‌تر باید به این‌ها فکر می‌کردید. من هم در این شرایط درباره استراتژی‌ها صحبت نمی‌کنم؛ چرا که پیش‌فرض‌های شما را نمی‌دانم و نمی‌شناسم‌تان. پیشنهاد می‌کنم همان شیوه‌ای که فرمودید را ادامه دهید. در این ۴۲ روز نباید شوکت جدید به مسیر یادگیری‌تان وارد کنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 10. بهرو

  سلام خدا قوت. بنظرتون تو این مدت زمانی که باقی مونده اگه مدیریت اسلامی رو شروع کنم کاره درستی یا کلا بذارمش کنار؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. اولویت درس مدیریت اسلامی چیست؟ اگر اولویت‌بندی نکرده‌اید؛ از ستون کناری ارشدباز درس‌ها را اولویت‌بندی کنید!

   دو. وضعیت درس‌های دیگرتان چگونه است. آیا فرصت کافی برای مرور و مهارت‌ورزی برای درس‌های دیگر دارید؟

   پاسخ این دو پرسش مشخص می‌کند که آیا باید درس تازه بخوانید یا خیر؟

   ارادت // جواد زارعی

 11. محسن

  با سلام و خسته نباشید خدمت همه ی دوستان کنکوری و جناب زارعی .. سال نوتونو دیرادیر تبریک عرض میکنم ..
  من ترم ۸ مهندسی عمرانم و خرداد امسال فارق التحصیل میشم اوایل بهمن سال ۹۴ تصمیم گرفتم تغییر رشته بدم به مدیریت چون عمران اگه ادم قرار بشه کار پیدا کنه با همون لیسانسش میتونه و ادامه ی تحصیل تو این رشته به نظر من تو شغل ادم تاثیری نداره .. واسه همین تصمیم گرفتم مدیریت بخونم و بعد تحقیق زیاد بازرگانی رو انتخاب کردم .. اما امسال به دلیل اینکه درگیر درسای دانشگا بودم و از طرفی کلا به یه رشته ای وارد شدم ک هیچ زمینه ای ازش نداشتم تصمیم بر این گرفتم که یک سال بخونم .. ( البته اینم بگم چون از سربازی معافم یکم خیالم راحت بود)
  حالا سوال من از دوستان و شما اینه که به نظر شما انتخاب من درسته ؟ گرایشی ک انتخاب کردم چطور .. اخه من زیاد از اینده این رشته ها خبر ندارم و میخام شما یا دوستان دیگ کمکم کنید .. از طرفی واسه سال دیگ ک احتمالا از خرداد استارتشو میخوام بزنم چجور برنامه ریزی داشته باشم.. واسه منابع چ کنم …؟ مخصوصا ریاضی مدیریت چ کتابی بیان ساده ای داره ..؟ تو رو خدا کمکم کنید من یک سال میخوام بخونم که حداقل تهران قبول شم چون در غیر این صورت ادم باید از خودش خجالت بکشه پس لطفا کمکم کنید .. سپاس از شما

 12. غفاری

  خب چه اشکالی داره سیزده به در یه روزه ،کتابخونه هم که تعطیله !

  یه روزه من میرم بیرون!

  تجدید روحیه میشه برام!

  با خانواده جمعیم و ناهار قراره کباب درست کنیم عصر هم آش بپزیم اونم آش دوغ بعد هم برم تا ته دشت بروم تا سر کوه……..

  ——————–

  آره میشه ولی….

  ولی عصر که بر میگردم می بینم چ قدر کتابام انتظار من را کشیدن

  ۱۸ اردیبهشت هم جمعه است کتابخونه هم تعطیله ،میشه با خانواده میشه رفت بیرون کباب درست کرد آش پخت.اردیبهشت هم هوا بهاری بهاریه اصلا شاید مثل این روزا این قدر باد و طوفان هم نباشه .همه جاهم سر سبز تر شده باغ هم سرجاشه

  من جمعه خونه میمونم.درس میخونم فقط ۳۶ روز وقت دارم بعدش همه این کار ها را میشه انجام بدم

  ممنون از این متن قشنگتون

  واقعا الهام بخش من و یکی از دوستام که چند وقت پیش مریض شده بود و یک ماه نخونده شده و با هم قرار داریم این دو روز را در دامان طبیعت نباشیم بلکه بنشینیم و درس بخونیم میخوایم رکوردبزنیم

   

 13. حسن زاده

  چه زمانی داستان کنکور سال ۹۶ رو استارت می زنید؟

  من دانشجوی ترم ۶ مدیریت بازرگانی هستم و دارم خودم رو برای کنکور آماده می کنم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   کنکور ارشد مدیریت و مدیریت اجرایی ۹۶ را از میانه‌های تابستان آغاز خواهم کرد. چند ماهی را باید برای بازنگری در مطالب و راه‌اندازی وب‌سایت ارشدبان صرف کنم.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.