درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: عملیات درس‌خوانی

مغز آدمی نیازمند صرف سه هفته متوالی برای «ثبت» مفاهیم تازه، و سه هفته متوالی دیگر برای «تثبیت» آموخته‌هاست. پس؛ سازمان‌دهی و سامان‌دهی دقیق و درست مطالب مستلزم چهل روز درس‌خوانی پارتیزانی است. دیگر اینکه؛ برای غلبه بر محدودیت مغز در درک و سازمان‌دهی چند موضوع جدید و متفاوت، باید درس‌ها را به مرور و مبتنی بر ماهیت و اهمیت‌شان با مغز آشنا کنیم.

چیدمان درس‌ها

چگونگی آغاز درس‌خوانی در هفته‌های ابتدایی بسیار مهم است. از شلوغ‌کاری و چیدمان تخیلی درس‌ها اجتناب کنید که بعدها برای درس‌خوان پارتیزانی مشکل‌ساز می‌شود. بخش اول چیدمان درس‌ها مشتمل بر درس‌های «تئوری‌های مدیریت» و «اقتصاد» برای تمام مسیرهای انتخابی یکسان است، اما بخش دوم چیدمان مبتنی بر مسیر انتخابی انجام می‌شود. شرایط درس «مدیریت بازاریابی» ویژه است و به میزان آشنایی قبلی داوطلب بستگی دارد. و اما بعد!

 

هفته اول

بی‌شک باید با درسی «ستاره‌نشین» آغاز کنید. گمان می‌کنیم «تئوری‌های مدیریت» به علت اهمیت بالا، حجم زیاد و تنوع مطالبی که دارد بهترین گزینه است. اگر شرایط عادی بود، توصیه می‌کردیم که هفته اول را فقط و فقط با یک درس آغاز کنید، اما در شرایط پارتیزانی باید که فشار بیشتری را تحمل کنید. حدود ۸۰ درصد وعده‌های درسی هفته اول را به درس «تئوری‌های مدیریت» اختصاص دهید و ۲۰ درصد دیگر را صرف درس دیگری کنید. به طور مثال می‌شود در اواخر هفته اول؛ درس هفته دوم را گرم کنید.

شیوه مطالعه درس «زبان انگلیسی» برای دوستانی که در مسیر انتخابی‌شان ملزم به مطالعه درس «زبان انگلیسی» هستند متفاوت است. اگر ین درس را در مسیرتان ندارید که ما را به خیر و شما را به سلامت و هفته‌های دوم را مطالعه کنید، در غیر این‌صورت بدانید که یک وعده درس‌خوانی روزانه را باید صرف درس «زبان انگلیسی» کنید. اگر درس «زبان انگلیسی» در ناحیه «علامت سؤال» روزانه ۹۰ دقیقه زبان بخوانید و اگر در ناحیه «سگ‌ها» مستقر شده است، وعده درسی ۶۰ دقیقه کفایت می‌کند. مهم این است که «زبان انگلیسی» باید روزانه مطالعه شود!

 

هفته‌های دوم و سوم

درس «اقتصاد خرد» را در هفته دوم و «اقتصاد کلان» را در هفته سوم مطالعه کنید. درس «اقتصاد» ساهل و ساده، اما فرار است و نیازمند مطالعه مستمر است. از این رو؛ اساس درس را باید در اوایل برنامه درس‌خوانی پارتیزانی تکمیل کنید و حاقتی با این درس‌ها ندارید،‌اول «اقتصاد خرد» و بعدتر درس «اقتصاد کلان» را مطالعه کنید.

 

هفته‌های چهارم و پنجم

خبری از کیفیت رابطه‌تان با درس «مدیریت بازاریابی» نداریم. اگر بی‌خبرید و تعریف درست و درمانی از این درس ندارید توصیه می‌کنیم مطالعه «مدیریت بازاریابی» را آغاز کنید که وقت تنگ است و مطالعه درس مستقر در ناحیه «علامت سؤال» مسیری انتخابی‌تان را به هفته پنجم موکول کنید.

اگر با «مدیریت بازاریابی» آشنا هستید توصیه می‌کنیم ابتدا مطالعه درس مستقر در ناحیه «علامت سؤال» را برای هفته چهارم برنامه‌ریزی کنید و مطالعه «مدیریت بازاریابی» را در هفته پنجم آغاز کنید.

 

هفته ششم

درس مستقر در ناحیه «سگ‌ها» را در هفته ششم به مقدار لازم به برنامه درس‌خوانی پارتیزانی بیافزایید. نوش جان!

 

نکته مهم در چیدمان درس‌ها!

در هفته‌ای که درس جدید به برنامه ملحق می‌شود؛ سهم عمده وعده‌های درس‌خوانی را به خود اختصاص می‌دهد. به طور مثال در هفته دوم درس‌خوانی؛ ۷۰ درصد وعده‌های درس‌خوانی هفته را باید برای «اقتصاد خرد» کنار بگذارید و ۳۰ درصد دیگر را صرف «تئوری‌های مدیریت» کنید. در هفته سوم؛ سهم «اقتصاد خرد» تا ۲۰ درصد و سهم «تئوری‌های مدیریت» هم تا ۲۰ درصد کاهش یافته و باقیمانده وعده‌های درس‌خوانی را باید صرف «اقتصاد کلان» کرد و همین‌طور الی آخر!

برنامه درس‌خوانی پارتیزانی مشتمل بر دو دوره «چهار هفته» و یک دوره «دو هفته» است. در «چهار هفته» اول؛ باید تکلیف درس‌های «تئوری‌های مدیریت» و «اقتصاد خرد» و «اقتصاد کلان» مشخص شوند تا فرصت کافی برای تمرین تست‌زنی مهیا باشد. به عنوان تاکتیک درس‌خوانی توصیه می‌کنیم هر درس را در وعده‌های کوتاه، اما متعدد مطالعه کنید. یعنی؛ به جای ۲۰ وعده درسی ۹۰ دقیقه‌ای بهتر است درس را در ۳۰ وعده درسی ۶۰ دقیقه‌ای مطالعه کنید. 

در خاطرتان ثبت و ضبط کنید که اصل درس‌ها را باید حداکثر در «هشت هفته» پوشش دهید تا فرصت وافی و کافی برای تست‌زنی داشته باشید. ده دوازده روز آخر برنامه پارتیزانی را بی‌کم و کاست باید صرف تست‌زنی و مرور درس‌ها کنید. اگر قرار بر یادگیری باشد، باید در همین «هشت هفته» یاد بگیرید و نباید به «دو هفته» پایانی طمع کنید!

چیدمان درس‌ها مستلزم کسب شناخت از میزان حوصله، توان ذهنی، علاقه و انگیزه‌تان است. کیفیت مطالعه در هفته اول درس‌خوانی مشخص خواهد کرد که آیا تصورتان از خودتان واقعی است یا رؤیایی؛ و این فرصت را مهیا می‌کند تا اشکالات برنامه را برای هفته‌های بعدی رفع کنید. در برنامه درسی‌تان باید سهم مطالعه روزانه و هفتگی را مشخص کنید. فایل زیر را دریافت کنید و هر وعده درس‌خوانی را در یکی از خانه‌های جدول درج کنید.

جدول زمان‌بندی درس‌خوانی پارتیزانی
جدول زمان‌بندی درس‌خوانی پارتیزانی
Guerrilla_Study_Scheduling_01_920904.docx
Version: ۰.۱
۵۵.۹ KiB
۱۵۰ Downloads
اطلاعات بیشتر

برای آشنایی با چیدمان درس‌ها، می‌توانید فایل نمونه زیر را دریافت کنید که به طور فرضی برای داوطلبی شاغل چیده شده است!

جدول زمان‌بندی درس‌خوانی پارتیزانی؛ نمونه
جدول زمان‌بندی درس‌خوانی پارتیزانی؛ نمونه
Guerrilla_Study_Scheduling_01_920904_sample.docx
Version: ۰.۱
۶۹.۰ KiB
۱۴۰ Downloads
اطلاعات بیشتر

توصیه می‌کنیم فونت‌های زیر را برای مشاهده بهتر مندرجات جدول‌ها نصب کنید.

فونت‌ها
فونت‌ها
fonts.zip
۵۸.۳ KiB
۸۷ Downloads
اطلاعات بیشتر

شیوه درس‌خوانی

با درس‌خوانی پارتیزانی باید بتوانید حداکثر امتیاز ممکن نهفته در بطن تست‌ها را با توجه به حجم و کیفیت درس‌خوانی‌تان کسب کنید. درس‌خوانی پارتیزانی؛ مشتمل بر پنج گام عملی است:

 

۱. پیش‌خوانی و بازپرسی

در ابتدا باید با ساختار کلی درس آشنا شوید و بدانید که چه می‌خواهید. سرفصل‌ها، عنوان‌های اصلی و فرعی را با سرعت مطالعه کنید. مرور تصویرها و نمودارها و تمامی اطلاعات گرافیکی مندرج در درس‌ها می‌تواند تصویری سریع و مؤثر از درس فراهم کند. مطالعه پرسش‌های مندرج در ابتدا و انتهای هر فصل را نباید از دست داد که در ایجاد تمرکز ذهنی بی‌نهایت اثربخش هستند. هدف اصلی در پیش‌خوانی؛ کسب شناخت از کلیت کتاب و درک چارچوب مورد بحث است. در مرحله بعدی؛ درباره همین‌ها که پیش‌خوانی کرده‌اید پرسش طراحی کنید. تمام تأکید و توجه جناب بازپرس (که شما باشد) بر کسب نتیجه؛ یعنی کسب درک درس است که از پاسخ‌گویی به پرسش‌هایی که طرح می‌کنید حاصل می‌شود!

 

۲. بازخوانی

پاسخ دادن به پرسش‌هایی که در گام قبلی طراحی کرده‌اید و کشف جزئیات درس‌ها در مرحله مطالعه اصلی یا بازخوانی انجام می‌شود. سرعت مطالعه مناسب درس‌خوانی برای کندخوان‌ها بین ۵ تا ۷ صفحه و برای تندخوان‌ها بین ۱۱ تا ۱۵ صفحه در ساعت است. بخش اصلی درس‌خوانی را باید صرف مطالعه درس کنید. اگر پرسش‌های مرحله «بازپرسی» بی‌کیفیت باشند؛ هم باید ‌وقت بیشتری را صرف مطالعه و بازخوانی درس‌ها کنید و هم خستگی ذهنی بیشتر نصیب‌تان می‌شود و در بلندمدت هم؛ اعتماد به نفس‌تان کم و روحیه‌تان ضعیف‌تر می‌شود!

 

۳. بازنویسی و بازاندیشی

یادداشت‌برداری، نکته‌برداری و خلاصه‌نویسی پس از مطالعه درس آغاز می‌شود. به شخصه از شیوه مطالعه نوشتاری همراه با تقطیع موضوعی پیروی می‌کنم. یعنی؛ می‌خوانم و می‌نویسم. یعنی؛ بازخوانی می‌کنم و بازنویسی می‌کنم. مرحله «بازنویسی» را می‌شود هم‌زمان با «بازخوانی» هم انجام داد. در مرحله «بازنویسی» تمامی نوشته‌ها، کلمه‌های کلیدی و درخت مفهومی درس را که پیش‌تر تهیه کرده‌اید مرور و مرتب کنید. نوشتن، دسته‌بندی و مرتب‌سازی آموخته‌ها یک مزیت ویژه دارد. بدانید که مغز بنی‌بشر؛ چیزهایی که در ثبت‌شان از ترکیب حس‌های پنج‌گانه، تخیل، داستان‌سرائی، ترتیب، طنز، ترسیم، اغراق و رنگ استفاده می‌شود بهتر ثبت می‌کند.

 

۴. بازنگری و بازگوئی

ذهن‌تان در هنگام یادداشت‌برداری یا خلاصه‌نویسی ممکن است با مانع‌های ذهنی و چاله‌های علمی مواجه شود. از این فرصت‌ها استفاده کنید و سوراخ‌ها و فاصله‌ها و مشکلات دانشی و مهارتی‌تان را کشف کنید. مواجه با تست‌هایی که شیوه حل‌شان را پیش‌تر خوانده‌اید، اما قادر به حل‌شان نیستید، نشان از مشکلی در فراخوانی آموخته‌ها دارد. در مرحله «بازنگری» هیچ راهی بهتر از حل مسأله‌وار تست‌ها نیست. در این مرحله؛ بی‌خیال تست‌زنی‌های تکنیکی مبتنی بر نکته شوید و تست‌ها را مانند مسأله حل کنید. بعدتر که گیر و گرفت‌ها را که رفع کردید، تا دل‌تان می‌خواهد تست‌زنی کنید!

پس‌گیری؛ یکی از راه‌های ایده‌آل برای ثبت و ضبط درست و درمان دانش است. پس‌گیری؛ تمرین فرایند فراخوانی داده‌ها و تحویل دوباره همان‌ها به مغز است. همین؛ دادن و پس گرفتن مکرر آموخته‌هاست که سوراخ‌های یادگیری را عیان می‌کند و موجب تثبیت آموخته‌های قبلی می‌شود. وقت مناسبی را انتخاب کنید و تمام دانش‌تان را درباره یک موضوع خاص روی برگه‌ای سفید پهن کنید. بررسی نوشته‌ها نشان می‌دهد که در فراخوانی کدام بخش از اطلاعات و نکته‌ها مشکل دارید. خب؛ همت کنید و رفع‌شان کنید. استفاده از مثال‌ها و مصداق‌ها بهتر می‌تواند مفاهیم را به بافت‌های مغز گره بزند!

 

۵. بازبینی

هدف غایی تمامی شیوه‌های مطالعه؛ پشتیبانی از اجرای بی‌کم و کاست فرایند «خواستن» و «دانستن» و «توانستن» است. طبیعی است که اگر نخواهید، نمی‌دانید و اگر ندانید، نمی‌توانید. مرحله «بازبینی» یا مرور؛ بر «توانستن» تأکید دارد. باید بتوانید از دانسته‌ها استفاده کنید. اگر بر مباحث مسلط هستید با بتوانید تست‌های متوسط تا سخت را با موفقیت پاسخ دهید و اگر نتوانستید؛ یعنی یک جای کار می‌لنگد!

تأکید می‌کنیم که ضعف علمی‌تان را باید در گام‌های قبلی مرتفع کرده باشید. گام پنجم فرصتی برای توسعه مهارت‌های تست‌زنی و رفع گرفت‌های مختصر مفهومی است. در این مرحله قرار نیست چیز جدیدی بیاموزید. مرحل «بازبینی» فرصتی برای تمرین چابک‌سازی مغز در فراخوانی سریع و دقیق اطلاعات است!

 

خواب و درس‌خوانی

حوالی ۹۶ درصد آدم‌های عالم خاکی نیازمند ۶ تا ۸ ساعت خواب شبانه هستند. خواب انسان ترکیبی از دوره‌های ۹۰ دقیقه‌ای است و بهترین خواب؛ خوابی است که با دوره‌های ۹۰ دقیقه‌ای تمام شود. از این رو؛ پیشنهاد می‌کنم ۶:۰۰ یا ۷:۳۰ یا ۹:۰۰ ساعت بخوابید. پس؛ حوالی ۶ ساعت خواب در شرایط عادی، و حدود ۷:۳۰ ساعت خواب در شرایط خاص که نیازمند خواب بیشتری هستید توصیه می‌شود!

در شرایط عادی توصیه می‌کردیم که برنامه خواب‌تان را ظرف شش هفته متوالی منظم کنید، اما در برنامه درس‌خوانی پارتیزانی توصیه می‌کنیم از تغییر برنامه خواب‌تان اجتناب کنید و همان‌گونه بخوابید که پیش‌تر می‌خوابیدید!

 

عملیات درس‌خوانی

درس‌خوانی؛ مجموعه‌ای از وعده‌های درسی است که باید به طور منظم برگزار شوند. طول هر وعده درسی می‌تواند ۴۵ تا ۹۰ دقیقه تعریف شود. تقطیع درس‌خوانی در وعده‌های درسی متوالی موجب افزایش کیفیت فراخوانی اطلاعات می‌شود. توصیه می‌کنیم طول وعده‌های درسی را کوتاه تعریف کنید و بر تعدادشان بیفزایید؛ چرا که اطلاعات بخش‌های ابتدایی و انتهایی هر وعده درسی بهتر در مغز ثبت می‌شوند. افزایش تعداد وعده‌های درسی موجب افزایش تعداد بخش‌های ابتدایی و انتهایی مطالعه می‌شود و کارایی مغز را در ثبت و نگهداری اطلاعات بهتر می‌کند!

Study_Recall_920906_w

مطالعه درس باید با مرور سریع درس‌های قبلی آغاز شود. تمام یادداشت‌ها، نکته‌های کلیدی و خلاصه‌درس‌های پیشین باید سریع مرور شوند. نکته مهم این است که مرور درس‌های قبلی بسته به حجم‌شان باید در ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تکمیل شوند!

مرورتان که تمام شد؛ زحمت بکشید و درس جدید را پیش‌خوانی کرده و پرسش‌های مورد علاقه بازپرس ذهن‌تان را ظرف ۳ تا ۵ دقیقه طراحی کنید. توصیه می‌شود بخش اصلی درس را در بازه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه مطالعه کنید و اگر نیازمند زمان بیشتری برای یادگیری بودید، توصیه می‌کنیم این وعده درسی را تکمیل کنید و یادگیری باقی مطالب را در وعده درسی دیگری دنبال کنید.

مطالعه درس که تمام شد همان درس را دوباره مرور کنید. بخش پایانی درس‌خوانی شاید مهم‌تر از بدنه اصلی مطالعه باشد.

Study_Session_920906_w

مؤخره

توصیه می‌کنم عزم‌تان را جزم کنید و فتیله همت‌تان را اندکی بالا بکشید و درس‌خوانی را آغاز کنید. چند هفته‌ای که تمرین کنید، دست‌گیرتان می‌شود که درس چیست و درس‌خوانی چگونه است. در هفته اول برای رتبه ۵۰۰۰ بخوانید. در هفته دوم برای ۴۰۰۰ و در پایان هفته سوم بدانید که برای ۳۰۰۰ می‌خوانید. اگر درست و درمان بخوانید در همین ۱۰ هفته می‌شود درباره کسب رتبه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ صحبت کرد. حق یارتان!

9 فکر می‌کنند “درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: عملیات درس‌خوانی

 1. مهسا

  سلام من دقیقا با مشکل بازخوانی چیزهایی رو که مطالعه کردم مواجهم. وبه نظرم این تکنیکی که گفتید در مورد اینکه دانسته هامون رو روی یک برگه بیاریم خیلی مفیده ، فقط یک سوال اینکا رو فصل به فصل انجام بدم . درسته ؟و یک سوالم در مورد زمان مطالعاتی دارم میخواستم ببینم درست متوجه شدم یعنی مثلا من امروز میخوام اقتصاد بخونم ۳۰ دقیقه میخونم ۵ دقیقه دوره ۳۰ دقیقه ۱۰ دقیقه استراحت ۳۰ دقیقه ادامه و ۵ دقیقه دوره دوم؟ و یک سوال تو برنامه ای که برای دانلود گذاشتید مدیریت تولید و پژوهش نیست؟! من میتونم دقیقا عین همین برنامه رو برم .ممنون میشم راهنمایی کنید

 2. مهسا

  برنامه ای که گذاشتید برای کسانی هست که مسیر ۳ رو دارند و گفتید در بخش اول همه مسیرها یکی هست برنامشون و در بخش دوم متفاوتند با توجه به اینکه من یکی از مسیرهای ۴ یا پنج مورد نظرم هست میخواستم بدونم بخش دوم دقیقا از کدام قسمت برنامه شروع میشه من ریاضیم ضعیفه و زبانم هم شما فرمودید پایین تر از متوسطه و روزی ۶ساعت و نیم وقت دارم

 3. مهسا

  نظرتون چیه ستاره رو بگذارم تئوری و اقتصاد و عین برنامه عمل بگذارم تو برنامه و علامت سوالمو بذارم مدیریت مالی و تو برنامه ای که گذاشتید به جای ریاضی مدیریت مالی بذارم گاو شیرده رو بذارم همون بازاریابی با برنامه فرق نداره سگ رو بذارم پژوهش یا ریاضی ;که نمیدونم جایگزین کدوم درس مسیر ۳ باید بذارمش تو برنامه لطفا بگید بهم ؟ و نظرتون رو راجع به کل چینشم بهم بگید

 4. جواد زارعی نویسنده

  سلام خواهرم؛
  یک. پس‌دهی آموخته‌ها برای اشراف بر حوزه دانسته‌ها انجام می‌شود و تا هنگامی‌ قابل اجراست که از جامعیت آموخته‌هاتان اطمینان حاصل کنید. پس‌دهی اطلاعات را می‌توانید به هر بهانه‌ای و پس از اتمام هر جلسه درسی انجام دهید. قید خاصی در این‌باره وجود ندارد!

  دو. زمان‌بندی وعده درس‌خوانی به توان ذهنی و ماهیت درس، علاقه شما به درس و چیدمان درس‌ها مربوط می‌شود. در بطن متن گفته‌ایم که مغز آدمی ویژگی عجیبی دارد و ذهن را پس از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یادگیری مستمر بر چیز دیگری غیر از درس متمرکز می‌کند. اگر مطالعه درس را با پیش‌خوانی و طرح پرسش‌های جان‌دار آغاز کرده باشید می‌توانید تسطح تمرکزتان را تا ۴۵ دقیقه هم حفظ کنید. باید تمرین کنید تا شناختی از شیوه درس‌خوانی‌تان کسب کنید!

  سه. فرصت ۶ تا ۷ ساعت درس‌خوانی روزانه فوق‌العاده است و برای کسب موفقیت کفایت می‌کند. در این مدت می‌شود ۷ تا ۸ وعده درسی ۴۵ دقیقه‌ای برگزار کرد و بسیاری از درس‌ها را به خوبی پوشش داد. فرصت خوب‌تان را دست‌کم نگیرید!

  چهار. نمونه برنامه‌ای که برای دریافت منتشر کرده‌ایم صرفا برای آشنایی با شیوه چیدمان جدول زمان‌بندی درس‌هاست. هر ستون این برنامه معرف یک وعده درسی است و مدت‌زمانی را که برای هر وعده تعریف می‌کند، تعداد وعده‌های درسی ممکن در یک روز را مشخص می‌کنند. توصیه می‌کنیم از برنامه مذبور استفاده نکنید و برنامه خاص خودتان را در جدول زمان‌بندی درج کنید!

  پنج. به شخصه تخصصی درباره گرایش بازرگانی یا کارآفرینی ندارم و پیگیر مشورت با دکتر محرابیون هستم تا چیدمان درس‌ها را برای گرایش‌های کارآفرینی، بازرگانی و صنعتی اعلام کنیم. متقاضی هر گرایشی باشید، توصیه می‌کنیم هفته‌های اول تا سوم را با همان درس‌هایی که گفته‌ایم آغاز کنید.

  شش. اگر پرسش دیگری هم دارید مطرح کنید، چرا که باید زودتر تکلیف‌تان را با خودتان و درس‌ها روشن کنید و سپس؛ بر درس‌خوانی تمرکز کنید. الآن وقت پرسیدن است!

  خیرخواه شما / جواد زارعی

 5. مهسا

  سلام و تشکر از راهنماییتون خب یعنی اینکه مثلا نوشتید اقتصاد فصل اول یا چندم هم فرضی است یعنی بدجه بندیها رو هم مثل برنامه اجرا نکنم مثلا تو هر هفته چقر اقتصاد تئوری یا هر درس دیگه ای بخونم ویک سوال دیگه اینکه با توجه به مسیرم که ۴ یا ۵ است چینشم راجع به مناطق مختلف درست هست یا باید عوض بشه؟؟؟مگه برنامه بر اساس مسیر ۳ طراحی نشده من با تغییر درسها در مناطق و جایگزینی در برنامه نمیتونم به برنامه اختصاصی خودم دست پیدا کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. جواد زارعی نویسنده

  سلام خواهرم؛
  پیش‌تر گفتیم که بودجه‌بندی درس‌ها را باید خودتان تعیین و در جدول درج کید. توان آدم‌ها در درک مفاهیم، متفاوت است. این بودجه‌بندی برای فردی است که آشنایی قبلی با درس‌های تئوری مدیریت، اقتصاد، بازاریابی ندارد و فقط با ریاضیات و اندکی هم زبان آشناست. شما لیسانسه مدیریت دولتی هستید و با کلیت داستان آشنایید. دیگر اینکه متقاضی گرایش بازرگانی هستید. یکی دو روز دیگر چیدمان گرایش‌های دیگر را منتشر خواهیم کرد. تا آن زمان توصیه می‌کنیم مدیریت‌خوانی را آغاز کنید.

  ارادتمند / جواد زارعی

 7. مهسا

  ممنون پس من منتظر اون چیدمان هستم و تا اون موقع گروه ستاره رو فعلا میخونم یعنی این هفته فقط تئوری و اقتصاد میخونم . درسته که مدیریت خوندم ولی خیلی از فارغ التحصیلیم میگذره و خیلی چیزها فراموشم شده در ضمن من توی دوره لیسانسمون بازار و مالی نداشتیم . منظورتون از مدیریتی خوندن اینه که من باید حجم بیشتری رو تو هر نوبت بخونم ؟ و یک سوال دیگه منظورتون از شخم زدن که بعضی جاهای برنامه هست چیه ؟ میخواستم از بودجه بندی استفاده کنم که تا کنکور بیشتر مباحث مهمو پو.شش بده

 8. جواد زارعی نویسنده

  سلام خواهرم؛
  یک. بالاخره چهار پنج سال در فضای آموزشی مدیریت سیر و سیاحت کردید و در قیاس امثال من که پیش‌زمینه مدیریتی نداریم شرایط بهتری در مواجه با درس‌ها دارید. این نکته را می‌شود فرصت قلمداد کنید!
  دو. افزایش حجم درس‌خوانی بدون رعایت اصول مطالعه، بی‌فایده است. اگر با افزایش حجم درس‌خوانی، کیفیت مطالعه‌تان کم نمی‌شود، خب بیشتر بخوانید. در غیر این‌صورت؛ بر کیفیت مطالعه تمرکز کنید و خودتان را گرفتار حجم صحه نکنید!
  سه. شخم‌زنی یعنی فرو رفتن در مفاهیم برای یادگیری درست و درمان. راستش منظور خاصی از کاربرد این اصطلاح نداشتیم!
  چهار. به طور کلی پیشنهاد می‌کنیم درس‌ها را ظرف شش تا هفت هفته بیاموزید و مابقی وقت را صرف تمرین کنید. اگر بشود که عالی است. فکر می‌کنیم که می‌شود!

  ارادتمند / جواد زارعی

 9. مهسا

  تشکر حق با شماست امیدوارم بتونم از موقعیتهام استفاده کنم. به نظر من هم اولویت با کیفیت است یعنی همه اون بخشهایی رو که درصد بیشتر رو برامون تو کنکور داره رو در ۶ تا ۷ هفته به اتمام برسونم با کیفیت خیلی بالا. حالا این حجم تو بعضی دروس مثل تئوری و اقتصاد همه بخشهاش رو شامل میشه کتابهام رو بیارم و طوری برنامه بریزم که تو ۶ هفته به اتمام برسونم و بعضیها رو تو ۳ هفته چون اونطور که دیدم بعضی درسها از هفته سوم وارد برنامه شدند؟ مرسی که وقت میگ‌ذارید جواب می‌دید امیدوارم شما هم موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *