درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: مسیرهای انتخابی

توجه‌تان را به این نکته جلب می‌کنیم که پس از مطالعه مسیرهای انتخابی پنج‌گانه، فقط و فقط یکی را باید انتخاب کنید و از ترکیب مسیرها اجتناب کنید و حواس‌تان هم جمع باشد که مسیرتان را باید با تأمل، تدبر و تمرکز بالا انتخاب کنید که وقت تنگ است!

یک. درس‌های «تئوری‌های مدیریت» و «اقتصاد» و «مدیریت بازاریابی» قابل حذف نیستند و وضعیت‌شان برای تمامی گروه‌ها یکسان است.

دو. درس «ریاضی و آمار» هیچ‌گاه حذف نمی‌شود و بسته به گروه انتخابی، بین ناحیه‌های «علامت سؤال» و «سگ‌ها» جابجا می‌شود.

سه. درس‌ «زبان انگلیسی» جایگاهش را در مسیر انتخابی ۱ به درس «پژوهش عملیاتی» تقدیم می‌کند و دیگر حذف نمی‌شود.

چهار. درس «پژوهش عملیاتی» درس ذخیره است و فقط در مسیر ۱ در ناحیه «سگ‌ها» مقیم می‌شود و در مسیرهای انتخابی دیگر حضور مستقیم ندارد. راستش «پژوهش عملیاتی» را در شرایط بحرانی گزینه مناسبی برای درس‌خوانی پارتیزانی نمی‌دانیم.

درس «مدیریت تولید» درس ذخیره است و در شرایطی خاص در مسیرهای انتخابی ۱ و ۴ می‌تواند در ناحیه «سگ‌ها» تعویض شود. به بیان محلی؛ درس «مدیریت تولید» در ظاهر هست، اما نیست!

مسیر انتخابی ۱

دسته داوطلبان: «گروه ۱» و «گروه ۲»

درک ریاضی: خوب

دانش زبان: ضعیف

این دوستان باید درس «زبان انگلیسی» را بی‌درنگ حذف کنند. می‌ماند درس‌های «ریاضی و آمار» و «پژوهش عملیاتی» و «مدیریت تولید» که توصیه می‌کنیم درس «ریاضی و آمار» را در ناحیه «علامت سؤال» و درس «پژوهش عملیاتی» را هم‌نشین «سگ‌ها» کنند.

اگر درک ریاضی‌تان خوب است، اما حال‌تان از ترکیب «پژوهش عملیاتی» گره می‌خورد، توصیه می‌کنیم فرصت‌سوزی نکنید و خوش‌اخلاق باشید و راه مصالحه را پیش‌گرفته و مشکل‌تان را با «پژوهش عملیاتی» حل و فصل کنید. اگر شد که چه عالی! اگر هم نشد زحمت بکشید و «مدیریت تولید» را جایگزین «پژوهش عملیاتی» کنید!

مسیر انتخابی ۲

دسته داوطلبان: «گروه ۱» و «گروه ۲»

درک ریاضی: خوب

دانش زبان: عالی

توصیه می‌کنیم درس «مدیریت تولید» را بی‌درنگ حذف کنند. می‌ماند درس‌های «زبان انگلیسی» و «ریاضی و آمار» و «پژوهش عملیاتی» که یکی‌شان را باید حذف کرد. اگر با تکنیک‌های درک‌مطلب آشنایی درست و درمانی دارید توصیه می‌کنیم درس «زبان انگلیسی» را در ناحیه «علامت سؤال» مقیم کنید و یکی از درس‌های «ریاضی و آمار» و «پژوهش عملیاتی» را انتخاب کرده و با هم‌نشین «سگ‌ها» کنید.

درس «ریاضی و آمار» شامل ۴۰ تست و «پژوهش عملیاتی» شامل ۲۵ تست است. بدانید درس «ریاضی و آمار» اگر چه تست بیشتری دارد، اما مدل تست‌های ریاضی و آمار در سال‌های اخیر ثابت مانده و می‌شود ترکیب تست‌های سال جاری را با احتمال قابل قبولی پیش‌بینی کرد. از این رو؛ کسب امتیاز ۴۰ درصدی شدنی است. درس «پژوهش عملیاتی» هم درس شیرینی است و اگر فرصتی مهیا کنید و آدمیزادی بخوانیدش، عاشقش می‌شوید. انتخاب با خودتان است!

مسیر انتخابی ۳

دسته داوطلبان: «گروه ۱» و «گروه ۲»

درک ریاضی: خوب

دانش زبان: خوب

اگر زبان عمومی را متوسط تا خوب ارزیابی می‌کنید و کمی هم با تکنیک‌های درک‌مطلب آشنا هستید توصیه می‌کنیم درس «ریاضی و آمار» را در ناحیه «علامت سؤال» مستقر کنید.

درس «زبان انگلیسی» شامل ۳۰ تست با ضریب ۳ است و درس «پژوهش عملیاتی» شامل ۲۵ تست با ضریب ۲ است. جوگیر ضرایب نشوید و احساسی تصمیم‌گیری نکنید. یکی از درس‌ها را با توجه به میزان آشنایی، توان یادگیری، علاقه و حوصله‌تان انتخاب کنید، چرا که حداکثر امتیاز قابل تحصیل از درس مقیم ناحیه «سگ‌ها» حوالی ۴۰ درصد است. پس؛ انتخاب چندان سختی در مقابل ندارید!

مسیر انتخابی ۴

دسته داوطلبان «گروه ۳» و «گروه ۴»

درک ریاضی: ضعیف

دانش زبان: ضعیف

درس «پژوهش عملیاتی» را بی‌درنگ حذف کنند. از داوطلبی که رفاقت چندانی با مقوله ریاضیات ندارد انتظار همراهی با درس «پژوهش عملیاتی» بعید است. علیرغم ضعف‌تان در ریاضیات؛ توصیه می‌کنیم درس «ریاضی و آمار» را در ناحیه «علامت سؤال» مستقر کنید. باور کنید با انتخاب درست فصل‌ها و تمرین تست‌ها به سهولت می‌توانید امتیازی بین ۲۵ تا ۳۰ درصد و حتی بیشتر کسب کنید.

لیسانسه‌های مدیریت و مهندسی صنایع با مقوله مدیریت تولید آشنایی کامل دارند و می‌توانند از درس «زبان انگلیسی» چشم‌پوشی کرده و «مدیریت تولید» را هم‌جوار «سگ‌ها» کنند. اما بررسی کارنامه رتبه‌های درست و درمان سال اخیر نشان داده که بیشتر داوطلبان تغییر رشته‌ای درس «مدیریت تولید» را حذف می‌کنند.

درس «زبان انگلیسی» مشتمل بر دو بخش زبان عمومی و زبان تخصصی است. صرف‌نظر از بخش زبان عمومی که مستلزم سواد واژگان و تسلط بر گرامر است، پاسخ‌گویی به برخی از تست‌های بخش زبان تخصصی با تسلط بر چند تکنیک درست و درمان شدنی است. پس؛ در این فرصت محدود توصیه می‌کنیم درس «مدیریت تولید» را حذف و بخش تخصصی درس «زبان انگلیسی» را مقیم ناحیه «سگ‌ها» کنید. قبول باشد انشالله!

مسیر انتخابی ۵

دسته داوطلبان «گروه ۳» و «گروه ۴»

درک ریاضی: ضعیف

دانش زبان: خوب

درس‌های «مدیریت تولید» و «پژوهش عملیاتی» را بی‌درنگ حذف کنند و درس «زبان انگلیسی» را در ناحیه «علامت سؤال» و درس «ریاضی و آمار» را با «سگ‌ها» هم‌نشین کنند. به همین سادگی!

مسیرهای انتخابی در یک نگاه!

 

مسیرهاگروه‌هادرک ریاضیدانش زبانستارهگاو شیردهعلامت سؤالسگ‌هاجانشن سگ‌ها
۱۱ و ۲

دارد

ندارد

 تئوری و اقتصاد

بازاریابی

ریاضی

پژوهش

تولید

۲۱ و ۲

دارد

عالی

 تئوری و اقتصاد

بازاریابی

زبان

ریاضی

پژوهش

۳۱ و ۲

دارد

 خوب

 تئوری و اقتصاد

بازاریابی

ریاضی

زبان

پژوهش

۴۳ و ۴

ندارد

ندارد

 تئوری و اقتصاد

بازاریابی

ریاضی

زبان

تولید

۵۳ و ۴

ندارد

 خوب

 تئوری و اقتصاد

بازاریابی

زبان

ریاضی

ندارد

11 فکر می‌کنند “درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: مسیرهای انتخابی

 1. مهسا

  من فکر میکنم مسیر ۵ بیشتر برایم مناسب است ولی من بازرگانی هستم میتونم مالی رو معادل تولید بدونم البته زبان من حدود ۱۴ تا ۲۰ درصد هست اگه اشتباه فکر میکنم مسر درست رو به من بگید شایدم با این درصد باید مسیر ۴ رو انتخاب کنم؟

 2. جواد زارعی نویسنده

  سلام خواهرم؛
  یک. چیدمان درس‌ها برای گرایش بازرگانی قدری متفاوت است و مسیرهای پنج‌گانه بالا؛ به طور خاص برای گرایش فناوری اطلاعات طراحی شده است.
  دو. درس «مدیریت مالی» در گرایش بارگانی قابل قیاس با درس «مدیریت تولید» در گرایش فناوری اطلاعات نیست. از قرار معلوم سطح دانش‌تان از «زبان انگلیسی» پایین‌تر از متوسط است، پس درس «مدیریت مالی» را نمی‌شود حذف کرد. به قطعیت نمی‌گویم، اما این‌طور فرض کنید که درس «مدیریت مالی» در منطقه علامت سؤال یا ستاره مستقر خواهد شد.
  توصیه می‌کنیم فعلا بر درس‌های «تئوری‌های مدیریت» و «اقتصاد» و «بازاریابی» تمرکز کنید تا تکلیف درس‌های ناحیه علامت سؤال و سگ‌ها مشخص شوند.
  موفق باشید / جواد زارعی

 3. مهسا

  مرسی از راهنماییتون ولی مساله اینه که من لیسانسم مدیریت دولتی هست و در دوران لیسانس این درس رو نداشتم ولی خب اگه لازم باشه تمام تلاشم رو میکنم در ستاره باید وقت زیاد برای مالی بگذارم درسته؟ حتما رو این سه درس تمرکز میکنم برنامه روزانه و یا ساعاتی که باید بهش اختصاص بدم رو خودم تنظیم کنم ؟یا برنامه خاصی رو میگذارید رو سایت؟

 4. جواد زارعی نویسنده

  سلام دوباره؛
  یک. درباره چیدمان درس‌هایی گرایش بازرگانی هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم. خبری شد خبردارتان می‌کنیم.
  دو. یکی از بخش‌های اصلی برنامه؛ صحبت درباره شیوه درس‌خوانی است و امیدواریم تا یکشنبه آماده و منتشر شود.

  ارادتمند / جواد زارعی

 5. جواد زارعی نویسنده

  انتخاب «تئوری‌های مدیریت» فوق‌العاده است، اما برای درس دوم باید تکلیف مسیر انتخابی‌تان مشخص شود. این چند روزه خودتان را با «تئوری‌های مدیریت» گرم کنید تا تکلیف چیدمان درس‌های بازرگانی مشخص شود. البته «اقتصاد» هم گزینه خوبی برای درس دوم است که می‌شود همین فردا آغازش کنید. اطلاعات درس «اقتصاد» هم منتشر شده است!
  در هفته اول به همین دو درس بسنده کنید و از شیوه ریل‌سازی برای افزودن درس‌های بعدی تبعیت کنید.
  یا حق / جواد زارعی

 6. مهسا

  ممنون طبق توصیتون عمل میکنم و به امید خدا بعد از این یک هفته منتظر چیدمان بازرگانی میمونم این یک هفته اقتصاد و تئوری میخونم تا کتاب ریاضی آقای پناهی هم برسه به دستم .فقط اگه میزان مطالعه روزانه منظورم حجم مطالعاتی روزانه رو هم بدونم ممنون میشم ازتون ببخشید که انقدر سوال میکنم

 7. جواد زارعی نویسنده

  سلام دوباره؛
  یک. گفته‌ایم که «درس‌خوانی پارتیزانی» را برای ۴۰۰ ساعت مطالعه بسته‌‌ایم، یعنی ۵ تا ۶ ساعت در روز. اگر فرصت روزانه بیشتری دارید که چه بهتر. مبنا را ۶ ساعت در روز فرض کنید و از فرصت‌های دیگر برای مرور درس‌ها و پوشش ضعف‌ها استفاده کنید.
  دو. درباره شیوه درس‌خوانی هم صحبت خواهیم کرد. در همین هفته انشالله!

  با صلابت بخوانید / جواد زارعی

 8. مهسا

  منظورم از حجم مطالعات، اینه که مثلا تا آخر هفته چند درصد مباحث تئوری تموم شده باشه خوبه؟
  و خب البته فکر کنم این به خودم بستگی داره ولی میزان مطلوبش منظورمه مفهوم ریل سازی رو هم مطالعه کردم تا حدی ولی فکر میکنم با زمان باقیمانده یک مقدار روش استفادش فرق میکنه مرسی از راهنماییهاتون و به امید هفته ای پربار

 9. جواد زارعی نویسنده

  سلام دوباره؛
  ریل‌سازی برای درس‌خوانی پارتیزانی قدری با ریل‌سازی در شرایط عادی متفاوت است. درباره‌اش صحبت خواهم کرد و چک‌لیست درس‌خوانی پارتیزانی را هم منتشر خواهم کرد.

  تا بعد / جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *