درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: اقتصاد

 

اطلاعات تست‌ها۲۰ تست (۱۵ تست استاندارد و حل‌شدنی / ۵ تست غیراستاندارد و شبهه‌ناک)
تنوع تست‌ها۱۰ تست اقتصاد خرد / ۱۰ تست اقتصاد کلان
درجه سختی تست‌ها۴ آسان / ۹ متوسط / ۷ سخت
ضریب درس (آی.تی)۲ / پاسخ به هر تست ۱۰ امتیاز دارد!
زمان متوسط پاسخ‌گویی۸۰ ثانیه (۴۰ ثانیه تست‌خوانی / ۴۰ ثانیه حل و درج در پاسخ‌نامه)

درس «اقتصاد» سهل و ممتنع است. یعنی در عین سادگی ظاهری، دشواری باطنی دارد. کم نیستند داوطلبان کاربلدی که تفاوت قابل ملاحظه‌ای میان امتیازی که فکر می‌کند در آزمون ارشد کسب می‌کند با امتیازی که واقعا کسب می‌کند وجود دارد. یعنی فرض‌تان این است که هدف تست را درک کرده‌اید و مفاهیم و شیطنت‌های مستتر در بطن گزینه‌ها را هم به زیرکی تشخیص داده و پاسخ مناسب را نشانه رفته‌اید؛ اما تیرتان خطا رفته است و گرفتار نمره‌های منفی شده‌اید!

برای درک تست‌های درس «اقتصاد» باید همانند درس «تئوری‌های مدیریت» عمیق و مفهومی درس‌خوانی کنید تا بتوانید هدف مستتر در بطن تست و گزینه‌ها را کشف کنید. به بیانی دیگر؛ در گام‌های اولیه می‌خوانید تا بدانید و کم کم که با مفاهیم درسی اخت‌تر شدید؛ می‌خوانید که ببینید!

اما پاسخ‌گویی درست و درمان به تست‌های درس «اقتصاد» مهارت دیگری را طلب می‌کند. برای کشف پاسخ درست به تست «اقتصاد» باید همانند درس «ریاضی و آمار» تمرین کنید و تست‌ها را تحلیلی و مسآله‌وار حل کنید. تست‌های «اقتصاد» در بطن‌شان نکته‌های ظریفی دارند که حتی داوطلبان خبره را نیز فریب می‌دهند. بی‌دلیل نیست که درس «اقتصاد» را در ناحیه «ستاره» مقیم کرده‌ایم. درس‌های «اقتصاد خرد» و «اقتصاد کلان» خائن نیستند و حداقل به همان اندازه‌ای که صرف‌شان کنید، منفعت‌رسان هستند. سرمایه‌گذاری برای درس «اقتصاد» اصلا و ابدا به معنای مطالعه منابع متعدد و پوشش عمیق تمامی فصل‌ها نیست. سرمایه‌گذاری آدمیزادی برای درس «اقتصاد» یعنی مرور منجسم آموخته‌ها و تست‌زنی تحلیلی مستمر و درونی‌سازی مفاهیم مستتر در تست‌هایی که پیش‌تر می‌توانستند فریب‌تان دهند، همین!

شیوه درس‌خوانی

اگر با مفاهیم مطرح در درس «اقتصاد» آشنا هستید توصیه می‌کنیم فرصت مختصری را صرف یادآوری و خاطره‌بازی با مفاهیم اصلی «اقتصاد خرد» و «اقتصاد کلان» کنید و سپس تمام وقت‌تان را صرف تحلیل تست‌ها کنید و تذکر می‌دهم که در این مرحله؛ به نتیجه پاسخ‌تان بی‌توجه باشید و بر چرایی درستی یا نادرستی پاسخ‌تان تمرکز کنید. معز بی‌نوا باید بداند که آیا پاسخ درست بوده یا خیر؛ و باید چرایی درستی یا نادرستی تمامی گزینه‌ها را بداند و به طور تجربی بیاموزد که چگونه و با پرهیز از کدام اشتباه‌ها می‌شود گزینه درست را کشف کرد. همه این‌ها با تمرکز و بررسی تحلیل تست‌ها و گزینه‌ها نصیب مغزتان می‌شود و لاغیر!

اگر با مفاهیم درس «اقتصاد» بیگانه هستید، فرصت مغتنمی را باید صرف رفاقت کنید تا یخ رابطه‌تان آب شود. راستش منظورمان، درس‌خوانی نیست. توصیه می‌کنیم کتاب‌های اقتصاد خرد و کلان را برای مدتی همین‌طوری بخوانید تا بدانید که چه کاربردی دارند. یخ‌تان که آب شد، درس‌خوانی را آغاز کنید. در بطن درس‌های ساده «اقتصاد» نکته‌هایی مستتر است که تا درونی‌شان نکنید نمی‌توانید تست‌زنی کنید. البته ممکن است با تمرین مستمر بتوانید سه چهار تست را درست پاسخ دهید، اما چرایی‌اش را نمی‌دانید. چنین شیوه‌ای برای پاسخ‌گویی به تست‌های ریاضی پسندیده است؛ چرا که نمی‌توانند تست‌های ریاضی ارشد مدیریت را پیچیده طراحی کنند. اما داستان درس «اقتصاد» متفاوت است. داوطلبی که آشنایی قبلی با درس «اقتصاد» ندارد هم باید سرمایه بیشتری صرف مرور مفاهیم کند و هم باید وقت بیشتری را صرف تحلیل تست‌ها و تست‌زنی درست و درمان کند.

منبع درس‌خوانی

فقط و فقط بر کتاب‌های «اقتصاد خرد» و «اقتصاد کلان» دکتر نظری تمرکز کنید. شنیده‌ایم که تست‌های سال جاری را دکتر نظری طراحی خواهد کرد، اما به این‌قبیل شنیده‌ها نمی‌شود اعتماد کرد. یادگیری و کسب مهارت در تست‌زنی درس «اقتصاد» مستلزم صرف زمان است و در این برهه خطیر، توصیه می‌کنیم به همین منبع مشخص و معتبر بسنده کنید و بی‌خیال دومینیک سالواتوره و تیمور رحمانی و دیگر منابع موجود شوید.

در این مرحله نباید بر سهم تست‌ها و فصل‌های مهم فکر کنید که منفعتی ندارند و تمرکزتان را هم مخدوش می‌کند، چرا که اولویت‌بندی تست‌ها و صرف فرصت برای فصل‌های مهم‌تر در مرحله یادگیری مفاهیم لازم نیست. درس را که خوب خواندید و اصل و فرع داستان دست‌گیرتان شد، تست‌ها را که یکبار تحلیل کنید.

هم‌اکنون می‌توانید بر فصل‌ها و بحث‌های مهم تمرکز کنید. تأکید می‌کنیم که فقط و فقط بر دو کتاب اصلی دکتر نظری تمرکز کنید و نیازی به مطالعه کتاب‌های دیگر دکتر نظری اعم از ۲۰۰۰ تست انتشارات نگاه دانش و امثالهم نیست. اگر نیاز به تست‌زنی داشتید، توصیه می‌کنیم تست‌های آزمون‌های هفت هشت سال اخیر را مرور کنید وبس!

و آخر اینکه

نتیجه‌گیری زودهنگام و انتخاب بی‌درنگ گزینه‌ای که درست‌تر به نظر می‌رسد، آفتی است که حتی داوطلبان این‌کاره نیز گرفتار کرده است. این را مبتنی بر مصاحبه با رتبه‌های دو رقمی مرغوب سال‌های قبل می‌گوییم که اگر گرفتار تست‌های درست‌نمای «اقتصاد» نمی‌شدند بی‌شک رتبه‌شان تک‌رقمی بود. پرهیز از این گرفتاری‌ها مستلزم توجه جدی به دو نکته است. اول؛ شیوه مطالعه درس‌های «اقتصاد خرد» و «اقتصاد کلان» است که درباره‌شان صحبت شد و دیگری؛ شیوه تست‌خوانی «تند» و «کند» و «کندتر» است. یعنی یک‌بار تست و گزینه‌ها را با سرعت بالا خواند. برای مرتبه دوم؛ تست و گزینه‌ها را با سرعتی معمولی بخوانید، و در مرتبه سوم باز هم باید سرعت‌تان را کم‌تر کنید. در ظاهر؛ زمان بیشتری صرف مطالعه تست و تحلیل گزینه‌ها می‌شود و شاید تکنیک عاقلانه‌ای قلمداد نشود، اما بدانید بد نیست که مغز انسان؛ ترکیب متفاوتی از آموخته‌ها را در سرعت‌های گوناگون فراخوانی می‌کند. اگر شیوه تست‌خوانی سه‌مرحله‌ای را در هنگام تست‌زنی خوب تمرین کنید، احتمال بروز اشتباه و کج‌فهمی را در حین برگزاری آزمون محدود خواهید کرد!

این را هم بگوییم که برای ماندن در مدار رقابت؛ ‌باید حداقل نیمی از تست‌های درس «اقتصاد» را درست بزنید که با درس‌خوانی پارتیزانی شدنی است. بیشتر از اینها هم می‌شود کسب کرد که به انگیزه و اندازه تمرین‌تان بستگی دارد!