درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: تئوری‌های مدیریت

توجه! مطلب حاضر صرفا درباره شیوه مطالعه درس تئوری‌های مدیریت در برنامه درس‌خوانی پارتیزانی است و در شرایط عادی توصیه نمی‌شود!

اطلاعات تست‌ها۲۵ تست (۲۰ تست استاندارد و حل‌شدنی / ۵ تست غیراستاندارد و شبهه‌ناک)
توزیع سختی درس‌ها۱۵ آسان / ۱۵ متوسط / ۵ سخت
ضریب درس (آی.تی)۳ / پاسخ هر تست ۱۲ امتیاز دارد!
زمان متوسط پاسخ‌گویی۵۰ ثانیه (۲۰ ثانیه تست‌خوانی / ۳۰ ثانیه حل تست و درج در پاسخ‌نامه)

تئوری‌های مدیریت درسی مفهومی و عمقی است و کسب حداکثر امتیاز ممکن، مستلزم تسلط بر ساختار کلی درس است. تئوری‌های مدیریت متشکل از چهار درس «مبانی مدیریت و سازمان» و «مدیریت رفتار سازمانی» و «مدیریت منابع انسانی» و «تجزیه و تحلیل سیستم» است و اهمیت‌شان در کنکور ارشد به همان ترتیبی است که ذکرشان کردیم. دل‌خوش به تست‌های آسان تئوری مدیریت نباشید که حساب و کتاب درست و درمانی ندارند و برای کسب امتیازی که ارزش‌آفرین باشد باید بر بخش اصلی تست‌ها یعنی «تست‌های متوسط» تمرکز کنید. پس باید درست و درمان درس‌خوانی کنید و بر چارچوب‌ها و نکته‌های تست‌خیز درس‌های تئوری مدیریت مسلط شوید.

اگر وقت کافی مهیا بود، مانند تمامی وب‌سایت‌ها و مشاوران محترم ارشد مدیریت، مطالعه منابع اصلی را مانند «مبانی سازمان و مدیریت» دکتر رضاییان و «مدیریت عمومی» دکتر الوانی توصیه می‌کردیم، اما وقت تنگ است و باید که فرصت‌ساز و فرصت‌قاپ باشید. پس؛ بی‌تعارف باید از کتاب‌های مرجع چشم‌پوشی کنید و یکی از شیوه‌های زیر را بسته به شرایط‌تان انتخاب کنید.

شیوه درس‌خوانی ۱: می‌دانم، پس می‌توانم!

اگر درس‌های تئوری‌های مدیریت را در دانشگاه یا به طور آزاد مطالعه کرده‌اید و چارچوب کلی بحث در ذهن‌تان ثبت‌شده و با یکی دو تلنگر ساده می‌شود فراخوانی‌شان کرد، که بخت یارتان است و فرصت‌طلب باشید.

یک. بی‌درنگ جزوه کلاسی «تئوری‌های مدیریت» دکتر پرچ را از اینجا دریافت کرده و در اسرع وقت مطالعه کنید تا موتور تئوری‌های مدیریت ذهن‌تان روشن شود. از منابع اصلی چشم‌پوشی کنید، چرا که گرفتارتان می‌کنند و وقت‌تان را هدر می‌دهند. مهم تداعی آموخته‌های پیشین است که با همین جزوه ممکن می‌شود و برای ادامه مسیر کفایت‌تان می‌کند. جزوه را که تورق کنید دست‌گیرتان می‌شود که نیازی به فراخوانی دارید یا خیر؟ اگر نداشتید مرحله بعدی را آغاز کنید!

دو. تشریف ببرید کتاب‌فروشی و آخرین چاپ «کتاب تست تئوری مدیریت» دکتر پرچ (۱ آذر ۹۲) را به قیمت ۳۰ هزار تومان تهیه کنید. کتاب مذبور را باید ظرف چهار تا شش هفته تمام کنید. کتاب را برای انهدام باید بخوانید. این را هم برای ارتقای سطح روحیه‌تان بگویم که اگر کیف طراحان کوک باشد و مذاکره هسته‌ای نتیجه‌بخش باشد، با مطالعه جزوه کلاسی و کتاب تست دکتر پرچ، می‌شود امتیازی حوالی ۳۰ تا ۴۰ درصد کسب کرد که برای این درس فوق‌العاده است!

سه. دو منبعی که معرفی کردیم برای سوادتان کفایت می‌کنند، اما اگر ذهن‌تان اقناع نشده و فرصتش هم فراهم است، توصیه می‌کنیم تست‌های درس تئوری‌های مدیریت آزمون‌های ارشد هفت هشت سال اخیر را با رویکرد تحلیلی بزنید. فرصت بیشتری مهیا نیست و باید به همین‌ها بسنده کنید، چرا که سه چهار آزمون‌های آزمایشی در پیش دارید و باید که درس‌های پیشین را هم مرور کنید و البته درس‌های دیگری هم برای خواندن دارید. پس؛ چاره‌ای جز قناعت ندارید!

شیوه درس‌خوانی ۲: نمی‌دانم؛ پس می‌خوانم تا بدانم!

فرض می‌کنیم با درس‌های تئوری‌های مدیریت نیم‌بند آشنا هستید و خاطره‌ای دور از این مباحث در گوشه ذهن‌تان دفن شده که با تلنگرهای مرسوم، امیدی به یادآوری‌شان ندارید. از این منظر؛ تفاوتی با دوستانی که از اساس با تئوری‌های مدیریت آشنا نیستند ندارید. باید از اطلاعات پیشین‌تان صرف‌نظر کنید و آستین‌ها را برای یادگیری اصولی‌تر بالا بزنید. البته قرار نیست مطالعه منابع اصلی را در دستور کار قرار دهید که در این برهه؛ فرصت‌سوزند و وسوسه مطالعه‌شان را باید از ذهن‌تان پاک کنید. پس چه باید کرد؟

یک. زحمت کشیده و کتاب «تئوری مدیریت» مؤسسه مدرسان شریف را ابتیاع کنید و درس‌ها و نکته‌ها را با دقت و تمرکز بالا مطالعه کنید. لابلای درس‌ها، مملو از تست‌هایی است که باید حل‌شان کنید و اگر چیزی دست‌گیرتان شد، ثوابش را نثار نویسنده‌اش کنید. به چند تست مختصر قناعت کنید و درگیر تست‌زنی نشوید که در این مرحله کمکی به تعمیق دانش و توسعه مهارت‌تان نمی‌کنند.

دو. کتاب مدرسان را که تمام کردید توصیه می‌کنیم جزوه کلاسی دکتر پرچ را از وب‌سایت‌شان دریافت کرده و تورقی کنید. حال‌تان را بهتر می‌کند، چرا که ساختار محتوایی جزوه کلاسی دکتر پرچ قدری با دیگر جزوه‌ها و کتاب‌های موجود در بازار متفاوت است و دید مناسبی از داستان تئوری مدیریت می‌دهد!

سه. از کتاب «تئوری مدیریت» مدرسان شریف و جزوه دکتر پرچ که فارغ شدید، آخرین چاپ «کتاب تست تئوری مدیریت» دکتر پرچ (هفتم تا آبان ۹۲) را به قیمت ۳۰ هزار تومان تهیه کنید و درس‌خوانی را با همین کتاب ادامه دهید. مطالعه کتاب‌های مدرسان شریف و دکتر پرچ؛ شرط لازم برای تسلط بر تست‌هاست و برای تأمین شرط کافی؛ باید تست‌زنی کنید. آزمون‌های هفت هشت سال اخیر بهترین گزینه برای تمرین تست‌زنی هستند!

و آخر اینکه

درس «مبانی سازمان و مدیریت» و «مدیریت رفتار سازمانی» محورهای اصلی درس تئوری‌های مدیریت هستند. بین ۱۵ تا ۱۸ تست از مجموع ۲۵ تست درس تئوری‌های مدیریت از این درس‌ها طرح می‌شوند. کتاب تست دکتر پرچ را که همراهی کنید دست‌گیرتان می‌شود که کدام مبحث‌ها و فصل‌ها مهم‌ترند. از این رو؛ فقط و فقط بر کتاب‌ها تمرکز کنید و از اختلاط تکنیک‌های حاشیه‌ای با اصل درس‌خوانی اجتناب کنید. برای درس‌خوانی درست و درمان توصیه می‌کنیم این مطالب را با دقت مطالعه کنید و توجه داشته باشید که:

باید با صلابت بخوانید تا در رقابت بمانید!