درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: ریاضی و آمار

توجه! مطلب حاضر صرفا درباره شیوه مطالعه درس ریاضی و آمار در برنامه درس‌خوانی پارتیزانی است و در شرایط عادی توصیه نمی‌شود!

اطلاعات تست‌ها۴۰ تست (۲۵ تست استاندارد و حل‌شدنی / ۱۵ تست غیراستاندارد و شبهه‌ناک)
تنوع تست‌ها۲۵ تست ریاضی / ۱۵ تست آمار
توزیع سختی درس‌ها۱۱ آسان / ۲۰ متوسط / ۹ سخت
ضریب درس (آی.تی)۲ / پاسخ به هر تست ۵ امتیاز دارد!
زمان متوسط برای پاسخ‌گویی۱۵۰ ثانیه (۳۰ ثانیه تست‌خوانی / ۱۲۰ ثانیه حل تست و درج در پاسخ‌نامه)

شیوه تدریس ریاضیات در دوره‌های دبیرستان و دانشگاه منشاء ترس بی‌دلیل قاطبه داوطلبان نسبت به مقوله ریاضیات است. متقاضیان کنکور ارشد مهندسی صنایع یا MBA ناگزیر به درک بالای ریاضی و تسلط بر مهارت‌های تست‌زنی هستند. بی‌اغراق؛ تست‌های «ریاضی و آمار» کنکور ارشد مدیریت در سطح کنکور کارشناسی است و کسب امتیاز ۲۰ تا ۳۰ درصد برای بیشتر داوطلبان به سهولت ممکن است. بررسی آمارهای تست‌های سال‌های اخیر نشان داده است که درجه سختی حداقل ۱۰ تست از مجموع ۴۰ تست «ریاضی و آمار» ارشد مدیریت آسان هستند. به قدری آسان که با استفاده از چند تکنیک ساده می‌شود حل‌شان کرد. حتی می‌شود بر یک‌سوم تست‌های متوسط ریاضی و آمار با تمرکز و تبعیت از چند تکنیک مشخص چیره شد. پیش‌تر هم گفته‌ایم که سازمان سنجش محدودیت‌هایی برای طراحی تست‌های درس «ریاضی و آمار» ارشد مدیریت مشخص کرده است و طراح تست به سادگی نمی‌تواند از آن محدوده‌ها عدول کند. پس خیال شما و دیگر ریاضی‌گریزان محترم را آسوده کنیم که حداقل نیمی از تست‌های درس «ریاضی و آمار» حل‌شدنی هستند و اگر به شیوه‌ای هوشمندانه درس‌خوانی کنید کسب امتیازش در دسترس است.

به عنوان اصلی خدشه‌ناپذیر در گوشه ذهن‌تان ثبت کنید که هر تست قابل‌حلی را نباید پاسخ گفت. پاسخ‌گویی به تست‌هایی که در دسترس هستند تابع شرایط و ضوابطی است که در هفته‌های پایانی به طور مفصل درباره‌شان صحبت خواهیم کرد و بدانید یکی از مهارت‌های درس‌خوان پارتیزانی؛ توانایی چشم‌پوشی از تست‌های حل‌شدنی برای تأمین منفعتی بالاترست!

«ریاضی و آمار» درسی کلیدی است که اگر بالا یعنی نزدیکی‌های ۵۰ درصد بزنید همانند درس‌های تئوری و اقتصاد است و عزت می‌دهد و شما را به اوج می‌رساند و به مدار رقابتی بالاتری منتقل‌تان می‌کند، و اگر در همان حد و حدود متعارف ۳۰ تا ۳۵ درصد بزنیدش حافظ‌تان می‌شود و در مدار رقابت نگه‌تان می‌دارد. به کمتر از ۲۵ درصد فکر نکنید که خطرناک است و شک نکنید که امتیاز ۳۰ درصد را به سهولت و سادگی می‌شود کسب کرد. بین خودمان بماند که حوالی سه‌چهارم تست‌های بخش «ریاضی» کنکور ارشد مدیریت از یک‌چهارم فصل‌ها طرح می‌شوند. فصل‌های تابع، حد، مشتق، کاربرد مشتق، انتگرال، توابع چند جمله و ماتریس‌ها مهم‌ترین فصل‌های درس «ریاضی» هستند. تست‌های بخش «آمار» کنکور ارشد مدیریت هم از سه چهار فصل شاخص طراحی می‌شوند. شاخص‌های پراکندگی، کشیدگی، چولگی، شاخص‌های مرکزی، توزیع نرمال و متغییرهای تصادفی و توزیع احتمال از فصل‌های مهم درس «آمار» هستند که نوع تست‌ها و شیوه حل‌شان با کمی تمرین ملکه ذهن می‌شود. از فصل‌های آخر درس آمار هم دو سه تست مطرح می‌شود که به زعم‌مان حل‌شدنی و امتیازآور هستند، اما نیازمند محاسبه پیچیده هستند که هم وقت‌تان را هدر می‌دهند و هم احتمال بروز اشتباه محاسباتی دارند!

این نکته کلیدی را هنگام تمرین تست‌های درس «ریاضی و آمار» در گوشه ذهن‌تان ثبت کنید که تست‌ها را باید با دو رویکرد متفاوت پاسخ گفت. دسته اول؛ تست‌هایی هستند که باید حل‌شان کرد تا مفهومی نکته‌ای چیزی آموخت و دسته دوم؛ تست‌هایی هستند که باید حل‌شان کرد تا روحیه گرفت. توصیه می‌کنیم دومی را جدی بگیرید!

شیوه درس‌خوانی

اگر موتور ریاضیات ذهن‌تان روشن است یا با ده دوازده ساعت پرسه‌زنی در میان کتاب‌های ریاضی و آمار روشن می‌شود که شرایط‌تان عالی است. اما اگر نیست و باید از اساس روشن شود، نگران نباشید که محلی از اعراب ندارد. ذهن‌های روشن و خاموش کنونی از منابع مشترکی برای درس‌خوانی پارتیزانی درس «ریاضی و آمار» استفاده می‌کنند و تفاوت‌شان نه در منبع که؛ در عمق و زمانی است که صرف درس‌خوانی می‌کنند. دوستانی که بخش ریاضی مغزشان فعال است، می‌توانند سریع‌تر از بخش درس‌ها و نکته‌ها عبور کنند و حل مسأله‌گونه تست‌ها را تمرین کنند. دوستان دیگر باید وقت بیشتری را برای یادگیری درس‌ها، نکته‌ها و تکنیک‌های شناخت و حل مسأله‌های ریاضی و آمار صرف کنند.

شیوه درس‌خوانی: ریاضی

توصیه می‌کنیم کتاب «ریاضیات» کاوه حسین‌پناهی را تهیه کنید که توسط نشر دانشگاهی منتشر شده و ساختار محتوایی و متن شیواتری در قیاس با منابع دیگر دارد. درس‌ها و تست‌ها را با همین کتاب تمرین کنید. کتاب‌های ریاضی دکتر ناصحی‌فر، امید محمودیان، محمدحسین پورکاظمی، هادی رنجبران و دکتر صالحی قدیانی هم گزینه‌های قابل قبولی برای درس‌خوانی هستند. اما تأکیدمان بر کتاب «ریاضیات» کاوه حسین‌پناهی است. اگر این کتاب را در بازار پیدا نکردید، می‌شود از کتاب ریاضی امید محمودیان یا کتاب ریاضیات صالحی قدیانی و ابراهیمی استفاده کرد. راستش را بخواهید نمی‌خواهیم خرج اضافی بتراشیم و اگر کتاب درست و درمانی دارید، همان را بخوانید که برای ۳۰ تا ۴۰ درصد کنکور ارشد کفایت‌تان می‌کند!

شیوه درس‌خوانی: آمار و احتمالات

زحمت بکشید و کتاب «آمار و احتمال» محسن طورانی را از انتشارات پارسه تهیه کنید. تا دل‌تان بخواهد کتاب آمار در بازار یافت می‌شود، اما «آمار و احتمال» محسن طورانی منبعی جامع و مانع است و شما را از مطالعه دیگر منابع بی‌نیاز می‌کند. پس از اتمام کتاب طورانی؛ می‌شود کتاب «مجموعه تست‌های طبقه‌بندی آمار» منصور مؤمنی و مهرداد پرچ را تمرین کنید. اگر احساس کردید که کتاب مذبور چیزی به دانش یا مهارت‌تان اضافه نمی‌کند، از این کتاب صرف‌نظر کنید و آزمون‌های هفت هشت سال اخیر را تحلیل و بررسی کنید.

مطالعه کتاب «آمار و کاربرد آن در مدیریت» دکتر عادل آذر و منصور مؤمنی که به عنوان منبعی پایه برای یادگیری آمار توصیه می‌شود در شرایط کنونی اصلاً و ابداً لازم نیست. اگر طالب یادگیری هستید در همان کتاب طورانی دنبالش بگردید. راستش لازم نیست تمامی فصل‌های کتاب طورانی را مطالعه کنید. کمی که در وب فارسی سیر و سیاحت کنید، دست‌گیرتان می‌شود که مطالعه کدام فصل‌ها از درس‌های ریاضی و آمار به صرفه و صلاح است.

و آخر اینکه

تجربه ثابت کرده است که حداقل ۱۰ تست از ۲۵ تست ریاضیات و حداقل ۵ تست از ۱۵ تست آمار یعنی ۱۵ تست از ۴۰ تست درس «ریاضی و آمار» را می‌شود در ۴۰ دقیقه و با تمرین چند تکتیک ویژه پاسخ گفت که می‌شود ۳۷.۵ درصد ناقابل که حیف است از چنگ‌تان به در رود. در ضمن: باید با صلابت بخوانید تا در رقابت بمانید!

10 فکر می‌کنند “درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: ریاضی و آمار

 1. مهسا

  من کتاب آقای حسین پناهی رو همین امروز سفارش دادم احتمالا تا پس فردا به دستم میرسه ولی من ریاضیم خیلی ضعیفه اگه میشه راجع به روش خوندن و ترتیب خوندنش توضیح بیشتری بدید .یعنی واقعا من هم میتونم به درصد بین ۲۵ تا ۳۰ امید داشته باشم؟

 2. جواد زارعی نویسنده

  سلام خواهرم؛
  قرار نیست ریاضی‌دان شوید. شما باید در یک برهه چند هفته‌ای؛ مهارت حل تست‌های ریاضی را تقویت کنید، همین!
  قرار نیست شق‌القمر کنید و شک نداشته باشید که با تمرین هوشمندانه می‌شود ۱۰ تست از تست‌های ریاضی را منهدم کنید و ۲۵ درصد امتیاز کسب کنید!
  قرار نیست سطح درک ریاضی‌تان را جابجا کنید. تست‌های ریاضی و آمار هفت هشت سال اخیر را که مرور کنید دست‌گیرتان می‌شود که کدام فصل‌ها مهم‌ترند و مهم‌تر اینکه؛ شیوه طرح تست از فصل‌های مهم چگونه‌اند. مثالی می‌زنم؛ از فصل مشتق به طور مشخص هفت هشت نوع تست طراحی می‌شود و شک نکنید که طراح تست از این محدوده عدول نمی‌کند و خیال‌تان آسوده باشد.که می‌شود نیمی از این‌ها را به سهولت حل کرد. کافی است با شیوه‌های هفت هشت‌گانه طرح تست‌ها آشنا شوید!
  اردتمند / جواد زارعی

 3. مهسا

  فکر کنم شما ریاضیتون قوی بوده .باشه چشم پس من شروع میکنم سوالهای ۷ تا ۸ سال گذشته رو بررسی اجمالی میکنم تا یک دید کلی بیاد دستم بعد از روی کتاب آقای پناهی درسهاشو مرور میکنم

 4. جواد زارعی نویسنده

  سلام دوباره؛
  یک. لیسانسه فیزیک هستم و طبیعی است که از ریاضی ارشد مدیریت ترس و واهمه‌ای ندارم، اما دلیل نمی‌شود شرایط ارشد مدیریت را غیرواقعی ببینم.
  دو. فرصت نشد تا سهم‌بندی فصل‌ها را تهیه کنیم. البته وب‌سایت‌های فعال در حوزه ارشد مدیریت را که بالا و پایین کنید، می‌تونید ترکیب و اهمیت درس‌ها را پیدا کنید.

  تا بعد / جواد زارعی

 5. reza

  سلام
  من واسه سال دیگه می خوام کنکور شرکت کنم
  برای درس ریاضی کتاب تست دکتر نیکوکار چه طوره ؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   اگر خواهان شرکت در ارشد مدیریت هستید،‌ استفاده از کتاب «ریاضیات» کاوه حسین‌پناهی را توصیه می‌کنم که مطالب را با نظم و نظام بهتری عرضه کرده است. اگر صرفا تست مدنظرتان هست، کتاب درس و تست محمودیان هم قابل توصیه است. به طور کلی کتاب‌هاب استاد نیکوکار را برای ارشد مدیریت توصیه نمی‌کنم. اگر در کنار مدیریت، خواهان شرکت در کنکورهای مهندسی صنایع گرایش سیستم و بهره‌وری، MBA یا مدیریت اجرایی هستید، استفاده از کتاب چهارجلدی مسعود آقاسی را توصیه می‌کنم. اگر اطلاعات دقیق‌تری ارایه کنید بهتر می‌شود کمک‌تان کرد.

   ارادتمند / جواد زارعی

 6. reza

  من ریاضی رو از روی کتاب آدامز می خونم و واسه تست می خواستم ببینم کتاب نیکوکار چه طوره
  چون یکی از دوستام که ریاضی کنکور مکانیک رو ۸۶ زده بود از رو کتاب نیکوکار خونده بود
  می خواستم ببینم اگه کتابش خوبه بچه هایی که واسه سال دیگه می خوان بخونن اگه به درد می خوره ازش استفاده کنن

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛
   برای موفقیت در درس ریاضی هر رشته ارشد، باید به ویژگی‌ها و درجه سختی تست‌ها توجه کنیم. اگر برای ارشد مدیریت مطالعه می‌کنید، توصیه می‌کنم از کتاب‌هاب کلاسیک ریاضی مانند لیت‌هولد و آدامز و توماس و امثالهم دوری کنید که چیز درست و درمانی نصیب‌تان نمی‌کنند. برای موفقیت در رشته‌هایی مانند مهندسی صنایع و MBA و مکانیک و امثالهم که ریاضیات درست و درمانی دارند استفاده از مجموعه چهار جلدی مسعود آقاسی کفایت می‌کند. برای توفیق در درس ریاضی ارشد مدیریت؛ تسلط بر منابع استاندارد کفایت می‌کند و مطالعه منابع متفاوت و ارتقای سطح ریاضی، کمک چندانی به داوطلب نمی‌کند. حداکثر امتیازی که داوطلب ارشد مدیریت می‌تواند از درس ریاضی و آمار کسب کند حوالی ۷۰ درصد است. نه اینکه بیشترش را نتواند نه؛ اما از منظر کارایی به صرفه و صلاح داوطلب نیست و برای کسب امتیاز بهینه از درس ریاضی نیازی به مطالعه منابع سنگین و پیشرفته نیست!
   ارادتمند / جود زارعی

 7. reza

  سلام
  برای درس ریاضی یه کتاب کهتست باشه رو میشه معرفی کنید ؟
  نیاز به درس نیست فقط تست باشه
  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   دو استراتژی کلی برای حل تست وجود دارد:
   یک. تأکید بر حل تست‌های متنوع
   دو. تأکید بر حل چندباره تست‌های مشابه

   ماهیت درس «ریاضی و آمار» در کنکور ارشد مدیریت محدودیت‌های بسیاری برای طراحان تست ایجاد کرده است، از این رو طراحان تست نمی‌توانند تست‌های متنوع طراحی کنند و اگر بر درس ریاضی و آمار مسلط هستید توصیه می‌کنم تست‌های سال‌های ۷۵ تا ۹۲ را ده بار بررسی کنید. نگاه دانش کتابی مشکی‌رنگی مشتمل بر مجموعه تست‌های چهار درس عمومی «تئوری‌های مدیریت» و «ریاضی و آمار» و «اقتصاد» و «زبان انگلیسی» را منتشر کرده است که شاید درمانی برای دردتان باشد. مرور چندباره همین تست‌ها برای کنکور ارشد مدیریت کفایت می‌کند!

   دکتر مؤمنی و دکتر پرچ؛ کتابی مشتمل بر مجموعه تست‌های طبقه‌بندی درس آمار تا سال ۸۹ را منتشر کرده‌اند که گمان می‌کنم برای تسلط بر تست‌های آمار کفایت می‌کند.

   جناب طورانی زحمت کشیده و دو مجموعه مشتمل بر ۶۰ و ۲۳ تست برای آمار تهیه کرده‌اند. پیش‌بینی تست‌های استاد طورانی برای کنکورهای سال‌های گذشته غیرقابل اغماض است. این دو مجموعه را از وب‌سایت‌شان دریافت کنید.

   این یکی شاید توصیه بی‌ربطی باشد؛ اما اگر خواهان تسلط بر تست‌های عام کنکور ارشد مانند مباحث حد و مشتق و انتگرال هستید توصیه می‌کنم تست‌های درس ریاضی مؤسسه گاج را که برای کنکور سراسری مهیا شده است، مرور کنید!

   توفیق یارتان و اگر خوب پاسخ نداده‌ام عذرخواهی می‌کنم / جواد زارعی

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.