درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: زبان انگلیسی

اطلاعات تست‌ها۳۰ تست (۲۱ تست استاندارد و حل‌شدنی / ۹ تست غیراستاندارد و شبهه‌ناک)
تنوع تست‌ها۱۵ تست زبان عمومی / ۱۵ تست زبان تخصصی
درجه سختی تست‌ها۳ آسان / ۱۹ متوسط / ۸ سخت
ضریب درس (آی.تی)۳ / پاسخ به هر تست ۱۰ امتیاز دارد!
زمان متوسط پاسخ‌گویی۴۵ ثانیه (۲۰ ثانیه تست‌خوانی / ۲۵ ثانیه حل و درج در پاسخ‌نامه)

درس «زبان انگلیسی» را ساده قلمداد نمی‌کنیم، هر چند به طور عمومی توصیه شده که اگر رفاقتی با مقوله زبان انگلیسی ندارید، عطایش را به لقایش بخشیده و بر درس دیگری تمرکز کنید، اما درس «زبان انگلیسی» در برنامه «درس‌خوانی پارتیزانی» در چارچوبی دیگر تحلیل شده است. تست‌های درس «زبان انگلیسی» برخلاف قاطبه درس‌های دیگر ارشد مدیریت چندان تکرارپذیر نیستند و به سختی می‌شود تست‌های سال جاری را با مطالعه تست‌های سال‌های اخیر پیش‌بینی کرد!

درس «زبان انگلیسی» مشتمل بر درس‌های «زبان عمومی» و «زبان تخصصی» است، اما این مقوله‌ها را این‌قدر دقیق نمی‌شود تفکیک کرد؛ چرا که تمامی تست‌ها به زبان انگلیسی مطرح می‌شوند و برای فهم هدف تست باید با زبان آشنا باشید. تست‌های زبان عمومی را که مستمر تمرین کنید به مرور زمان از شمایل تست‌ها دست‌گیرتان می‌شود که چه موضوعی را دنبال می‌کنند. این تکنیک اگر چه کاربردی است، اما برای تمامی تست‌ها قابل استفاده نیست و قدری هم مخاطره‌آمیز است. متن تست‌ها به طور معمول استاندارد هستند و اگر حال و حوصله داشته باشید می‌توانید مدل برخی تست‌ها را حفظ کنید خاطرجمع باشید که حداقل نیمی از تست‌های «زبان عمومی» را استفاده از همین تکنیک می‌شود فهمید، اما اینکه بتوانید پاسخ درست را نیز کشف کنید به شرایط و سوادتان بستگی دارد.

تست‌های «زبان تخصصی» علیرغم برچسب تخصصی، ساده‌تر و صریح‌تر طرح می‌شوند. تست‌های «زبان تخصصی» محدود به مدیریت نیستند و از میان سه چهار متن درک‌مطلب؛ یکی دو موردشان درباره موضوعات عمومی هستند که با دانش معمولی زبان می‌شود پاسخ‌شان را از بطن متن کشف کرد، به همین سادگی!

به زعم‌مان؛ بخش عمومی «زبان انگلیسی» به مراتب سخت‌تر و وقت‌گیر از بخش تخصصی است و به دوستانی که سواد و دانش متوسطی در حوزه زبان دارند توصیه می‌کنیم بر مهارت‌های درک‌مطلب تمرکز کنند.

درس‌خوانی واژه‌های عمومی

پیش‌تر درباره کتاب ۵۰۴ واژه کاملا ضروری صحبت کرده‌ایم. بر این نکته اشراف کامل داریم که به طور مستقیم کمتر از واژه‌های اصلی کتاب ۵۰۴ در تست‌های سال‌های اخیر استفاده شده است، اما واژه‌هایی در متن جمله‌ها و توضیح واژه‌های اصلی کتاب ۵۰۴ درج شده‌اند که یادگیری‌شان برای درک مفهوم تست‌ها و علی‌الخصوص برای تسلط بر متن‌های درک‌مطلب ضروری است. در واقع؛ باید بر ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ واژه از بطن کتاب ۵۰۴ مسلط شوید تا بتوانید تست‌های «زبان عمومی» و «زبان تخصصی» را بفهمید!

باور کنید ۱۰۰۰ یا حتی ۱۵۰۰ کلمه ناقابل را می‌شود به راحتی ظرف ۵۰ روز حفظ کرد. بستگی به انگیزه و جربزه‌تان دارد. استفاده از فلش‌کارت‌های گوناگون را به طور خاص در این موضوع مجاز می‌دانیم و توصیه می‌کنیم. کتاب ۲۹۰۰ واژه سپیده خالقی هم منبع جالبی است که واژه‌های مهم کتاب‌های ۵۰۴ و تافل و چند سال کنکور ارشد را گردآوری و در قالب کتاب فلش‌کارتی منتشر کرده است.

دوستانی که گوشی اندرویدی دارند می‌توانند برنامه رایگان واژه‌های انگلیسی را از کافه‌بازار دریافت کنند. برنامه رایگان JMemorize هم برای دسک‌تاپ و لپ‌تاپ توصیه می‌شود. برنامه‌های تجاری هم هستند که اگر فکر می‌کنید کمک‌تان می‌کنند و بخرید و نصب‌شان کنید!

یادگیری ۲۰ واژه در روز شق‌القمر نیست. دوستانی هستند که عیلرغم مشکل‌شان با مقوله زبان انگلیسی؛ یادگیری روزانه ۴۰ واژه را برنامه‌ریزی کرده‌اند!

درس‌خوانی گرامر

راستش مطالعه مبحث گرامر را فقط و فقط برای تسلط بر ساختار متن‌ها توصیه می‌کنیم. تسلط بر تست‌های تخصصی گرامر با برنامه‌های پارتیزانی ممکن نیست. از این رو؛ توصیه می‌کنیم اگر آشنایی درست و درمانی با مقوله گرامر ندارید؛ یادگیری تخصصی گرامر را به وقتی دیگر موکول کنید و در حدی گرامر بخوانید که بتوانید ساختار جمله را درست تشخیص دهید. به طور مثال جمله «I had my car repaired» دادم ماشینم را تعمیر کردند معنا می‌دهد. اگر گرامر ندانید خدا می‌داند چه معجونی از ذهن‌تان خارج خواهد شد و منجر به چه فاجعه‌ای خواهد شد. اگر گرامر ندانید نمی‌توانید هیچ‌یک از جمله‌های مجهول، شرطی، نقل قول، سببی و امثالهم را درست و درمان درک کنید و باید قید تست‌های زبان را بزنید. پس توصیه می‌کنیم گرامر را در حد آشنایی مطالعه کنید تا تست‌ها را خطای کمتری درک کنید.

اگر سطح زبان درست و درمانی دارید و کلیات گرامر در ذهن‌تان ثبت شده و قابل فراخوانی است؛ گرامر بخوانید، اما انتظار خاصی از گرامر نداشته باشید. خواندن گرامر را بیشتر برای تسلط بر متن تست‌ها و البته برای انهدام تست‌های درک‌مطلب توصیه می‌کنیم. راستش هفت هشت تست از تست‌های زبان تخصصی یعنی حوالی ۲۵ درصد را می‌شود بدون تسلط بر واژه‌های تخصصی مدیریت و صرفا با تسلط بر گرامر، واژه‌های عمومی و علی‌الخصوص با تکنیک‌های درک‌مطلب شکار کرد. دانستن گرامر؛ مزیت نسبی است و عامل تمییز مخاطبان تست‌های «زبان انگلیسی» است!

راستش منبع درست و درمانی برای گرامر نمی‌شناسیم. کتاب زبان عمومی اشراقی را نخرید و نخوانید که چیزی از گرامر دست‌گیرتان نخواهد شد. کتاب زبان عمومی ناصرزاده و دهدشتی هم چنگی به دل نمی‌زند. کتاب زبان عمومی بابک رستمی، کتاب زبان عمومی رضا نعمتی و چند کتاب دیگر هم هستند که برای درس‌خوانی پارتیزانی توصیه نمی‌شوند. هر چند کتاب زبان عمومی «سری عمومی» هم منتشر شده است و در قیاس با کتاب‌های دیگر؛ ساختار بهتری دارد. اگر خواستید همین را بخرید. صرف‌نظر از کتاب‌های جناب اشراقی؛ هر یک از منابع فوق‌الذکر را که دارید بخوانید و برای خرید منبع جدید هزینه نکنید!

درس‌خوانی زبان تخصصی

برخلاف تصور قاطبه داوطلبان؛ بخش «زبان تخصصی» مملو از امتیازهای سهل‌الوصولی است که برای کسب‌شان کافی است تور پهن کرده و کمین کنید. حتی افرادی که دانش درست و درمانی در مقوله زبان انگلیسی ندارند هم می‌توانند با پایبندی به برخی تکنیک‌های خاص، بخشی از تست‌های درک‌مطلب را شکار کنند. گفته می‌شود که متوسط امتیاز درس «زبان انگلیسی» حوالی ۱۰ درصد است، اما داوطلب پارتیزانی باید کسب امتیاز ۲۵ درصد را هدف‌گذاری کنند که شدنی است. بخش عمده امتیاز ۲۵ درصدی در بطن متن‌های درک‌مطلب مستتر است. همچنین؛ اگر داوطلب پارتیزانی بتواند سه تا چهار تست از بخش زبان عمومی شکار کند، می‌تواند تراز درس «زبان انگلیسی» را از مرز ۳۵ درصد فراتر ببرد که ایده‌آل است!

تکنیک‌های درک‌مطلب؛ پاشنه آشیل قاطبه تست‌های درک‌مطلب هستند و تسلط بر تکنیک‌های مذبور می‌تواند امتیازهای نهفته در تست‌ها را در دسترس‌تان قرار دهد.

در این برهوت کتاب خوب؛ استفاده از کتاب زبان تخصصی ناصرزاده و دهدشتی را برای تسلط بر تکنیک‌های درک‌مطلب توصیه می‌کنیم. کتاب‌های زبان تخصصی اشراقی، ونوس و بزرگواران دیگر برای درس‌خوانی پارتیزانی توصیه‌شان نمی‌کنیم!

و آخر اینکه

برخی دوستان از دوران طفولیت با مقوله زبان مشکل دارند و ریاضی‌خوانی و آماردانی را در زمره مشاغل سخت و فعالیت‌های خطرناک برای نوع بشر دسته‌بندی می‌کنند و درس پژوهش عملیاتی را درک نمی‌کنند و مدیریت تولید را اصلا درس نمی‌دانند که قابل خواندن باشد و تسلط بر مدیریت بازاریابی را اتلاف عمر می‌دانند و اسارت در ندامتگاه آشوویتس را بر مطالعه درس‌های تئوری‌های مدیریت ترجیح می‌دهند. فقط اقتصاد می‌ماند که می‌خواهند بخوانند و بترکانند و رتبه تک‌رقمی کسب کنند!

موفقیت در ارشد مدیریت مستلزم کسب داشتن و توسعه مهارت‌هاست. بین خودمان بماند که توفیق در آزمون ارشد نیازمند تعمیق بی‌نهایت دانش نیست و باید بر کسب مهارت‌ها تمرکز کرد. درس زبان انگلیسی در همین چارچوب تعریف می‌شود و اگر همین‌ها را که گفته شد انجام دهید، امیدواریم که بتونید حداقل ۲۵ درصد از امتیاز درس «زبان انگلیسی» را کسب کنید که با درس‌خوانی پارتیزانی شدنی است!

با صلابت بخوانید تا در رقابت بمانید!

2 فکر می‌کنند “درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: زبان انگلیسی

 1. reza

  از بین کتاب های زبان تخصصی اشاقی و مدرسان شریف کدوم رو پیشنهاد می کنید ؟
  در کل کیفیت کتاب های مدرسان چه طوره ؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   یک. مطالعه کتاب زبان تخصصی آرمان اشراقی را به هیچ بنی‌بشری توصیه نمی‌کنم. اگر می‌خواهید عمرتان کمتر تلف شود؛‌ زبان تخصصی ناصرزاده را مطالعه کنید!

   دو. کتاب‌های مدرسان شریف را درست و درمان بررسی نکرده‌ام. فقط کتاب تئوری مدیریت این مؤسسه را تورق کرده‌ام که در قیاس با مؤسسه‌های دیگر کیفیت بهتری دارد. زبان تخصصی این مؤسسه را مطالعه نکرده‌ام. برای زبان تخصصی؛ دو منبع فوق‌العاده در دسترس است. ی؛. کنکورهای سال‌های گذشته مدیریت و صنایع، ریش سیستم و بهره‌وری و دو؛ هزار تست زبان تخصصی داور ونوس که ترجمه‌اش را دکتر پرچ منتشر کرده است.

   ارادتمند / جواد زارعی

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.