درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: مقدمه و معرفی

فقر فرصت و امکانات از یک‌سو؛ و عزم جزم و انگیزه و اراده جدی داوطلب از سوی دیگر؛ موقعیت ویژه‌ای برای درس‌خوانی مهیا می‌کند که نمی‌شود با رویکرد سنتی درباره‌شان صحبت کرد. برنامه درس‌خوانی پارتیزانی از منابع و شیوه‌های متفاوتی برای تعمیق دانش و توسعه مهارت‌های داوطلب کنکور ارشد استفاده می‌کند که در شرایط عادی قابل توصیه و استفاده نیست. پس؛ چشم‌ها را باید شست و از منظری دیگری باید به دنیای پارتیزان‌ها نگریست!

پارتیزان کیست؟

پارتیزان‌جماعت؛ گروهی محدود از جنگجویان چابک هستند که با امکانات محدود و با استفاده تاکتیک‌های کمین، ا‌صل غافلگیری، تهاجم برق‌آسا و جابجایی سریع می‌توانند آسیب‌های جدی به هدف‌های استراتژیک وارد کنند. زمان، موضع حمله و رفتار گروه‌های پارتیزانی برای سیستم‌های سنتی به سختی قابل‌فهم و پیش‌بینی است. گروه‌های پارتیزانی درست و درمان را می‌شود مصداق عینی اصل پاره‌تو دانست، چرا که در شناخت و برنامه‌ریزی عالی، و در مصرف بهینه منابع کم‌نظیر هستند و فقط و فقط بر کسب نتیجه‌های ملموس، مؤثر و قابل ارزیابی تمرکز می‌کنند. رفتارهای پارتیزانی غلیرغم منفعت‌های بسیار، با محدودیت‌هایی مواجه هستند و صرفاً برای نوع خاصی از نبردها کاربرد دارند!

شیوه‌های معمول درس‌خوانی؛ ساعت‌ها درباره شیوه مطالعه، تمهید محیط مناسب برای مطالعه، زاویه تابش نور، ارتفاع صندلی، فاصله‌گذاری وعده‌های مطالعه، تکنیک‌های رفع اشکال، اصول تست‌زنی و موارد دیگری که در شرایط عادی فوق‌العاده هستند صحبت می‌کند، حال آنکه رویکرد درس‌خوانی پارتیزانی نیازمند تعریف و تمهید شرایط متفاوتی است. هدف اصلی پارتیزان‌ها؛ دست‌یابی سریع، کم‌هزینه و کم‌نقص به هدف‌های ملموس و مؤثر است. پارتیزان‌جماعت را طوری آموزش می‌دهند تا حیات و ممات‌شان فقط و فقط بر محور نتیجه‌گرایی بگردد و ماندن در این وادی؛ نیازمند جرئت، درایت و مهارت برای چشم‌پوشی از منفعت‌های حداکثری برای کسب ارزش‌های حداقلی استراتژیک است!

موفقیت در کنکور ارشد!

تعریف موفقیت در کنکور ارشد برای داوطلب گرفتار در فقر فرصت و منابع که حداکثر چهار تا پنج ساعت فرصت مطالعه روزانه دارد، تفاوت‌های بسیاری با عزیزانی دارد که درس‌خوانی را از تابستان یا اول پاییز آغاز کرده‌اند. برنامه درس‌خوانی پارتیزانی برای داوطلبانی طراحی‌شده که هم در طول زمان؛ یعنی تعداد روزها و هم در عرض زمان؛ یعنی تعداد ساعت‌های روزانه درس‌خوانی محدودیت دارند و مهم‌تر؛ می‌توانند ایده‌آل‌های نشدنی را فدای موفقیت‌های شدنی کنند!

تاریخچه کنکور ارشد مملو از باخته‌های مستعدی است که قافیه را در شرایط بحرانی به علت مواجه با فقر فرصت، فقر روحیه، فقر منبع یا فقر برنامه‌ریزی باخته‌اند و از مدار موفقیت خارج شده‌اند. تلاش‌مان در وب‌سایت ارشدباز؛ تمهید و ترویج شیوه‌ای برای داوطلب کنکور ارشد است تا منابع، توانایی‌ها، فرصت‌ها، تلاش و انگیزه را مبتنی بر واقعیت‌های موجود تحلیل کنند و هدف‌هایی صریح، صحیح، شفاف، شدنی و ملموس تعریف کنند. پس اگر بیش از چهار ماه فرصت درس‌خوانی دارید برنامه درس‌خوانی پارتیزانی را نسخه مناسبی برای شما نمی‌دانیم و توصیه‌اش نمی‌کنیم!

درس‌خوانی پارتیزانی پاسخ می‌دهد!

پیش‌تر قصد داشتیم برنامه را با عنوان «چگونه در ۱۰ هفته برای کنکور ارشد مدیریت مهیا شویم» منتشر کنیم که خدا را شکر نظرمان تغییر کرد؛ چرا که عنوان یک برنامه باید بتواند کل برنامه را نمایندگی کند. بعدتر؛ عنوان درس‌خوانی پارتیزانی را انتخاب کردیم که به تصورمان می‌تواند نماینده مناسب‌تری برای برنامه پیشنهادی‌مان باشد. هر برنامه درسی پیشنهادی باید بتواند پاسخ‌هایی منسجم، صریح، صحیح و صادقانه به پرسش‌های زیر ارایه کند:

  1. شیوه، روش، مدل یا چارچوب برنامه‌ریزی چیست؟ {چرایی}
  2. مخاطبان برنامه چه کسانی هستند؟ یا چه شرایطی را باید احراز کنند؟ {چه کسانی}
  3. چه ترکیبی باید از منابع مطالعه شود؟ {چه چیزی}
  4. چگونه باید درس‌خوانی کرد؟ {چگونه}

همراهی با پروژه یا برنامه درس‌خوانی پارتیزانی مستلزم تغییر در نگاه و رفتار، و پایبندی به چارچوب برنامه است. الزام‌ها و محدودیت‌های متعددی در بطن برنامه تعبیه شده است که باید رعایت‌شان کنید. مسیرهایی نیز طراحی شده‌اند که باید یکی‌شان را انتخاب کنید و به خاطر داشته باشید که موفقیت درسی از تقویت جنبه روانی، تقویت بنیه علمی و مهارتی و مهم‌تر از همه؛ وفاداری به چارچوب درس‌خوانی حاصل می‌شود. اگر در این موارد نقص و نقصانی دارید، زودتر تکلیف‌شان را با خودتان مشخص کنید که بعدتر گرفتارتان می‌کنند!

همکاران

برنامه درس‌خوانی پارتیزانی حاصل گپ‌وگفت‌های مفصل حضوری، تلفنی و ایمیلی نگارنده با دکتر محمد محرابیون، رتبه یک ارشد مدیریت فناوری اطلاعات و رتبه سه دکتری مدیریت و مدرس دانشگاه است که هم‌اکنون درس‌های تئوری‌های مدیریت، مدیریت تولید، زبان تخصصی مدیریت و تحقیق در عملیات را در مؤسسه‌های پارسه و مدرسان شریف تدریس می‌کند.

مهندس بابک بوترابی؛ رتبه ۱۲ ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هم از میانه راه به گروه‌مان پیوستند و تجربه‌شان را بی‌دریغ در اختیارمان گذاشتند که سپاس‌گذارشان هستیم!

حقوق پروژه درس‌خوانی پارتیزانی

یک. تمام حقوق مادی و معنوی برنامه درس‌خوانی پارتیزانی به وب‌سایت ارشدباز تعلق دارد.

دو. استفاده شخصی از برنامه درس‌خوانی پارتیزانی برای تمامی مخاطبان وب‌سایت ارشدباز آزاد و رایگان است. حدود ۲۰۰ نفر/ساعت به طور مستقیم و ساعت‌های بیشتری هم به طور غیرمستقیم صرف تهیه برنامه شده است. از این رو؛ بازنشر برنامه با عناوین دیگر، تغییر در بطن برنامه بدون ذکر تغییرات و ارجاع به وب‌سایت ارشدباز و استفاده انتفاعی از متن و بطن برنامه درس‌خوانی پارتیزانی بدون دریافت مجوز معتبر از ارشدباز مجاز نیست.

سه. بازنشر برنامه درس‌خوانی پارتیزانی بدون اعمال تغییر در عنوان‌ها، متن‌ها، دیاگرام‌ها و ساختار محتوایی با هدف نشر محتوا فارسی، حتی بدون ذکر نام ارشدباز توصیه می‌شود. شاید مشکلی را رفع کند!

چهار. استفاده حرفه‌ای، انتفاعی یا تجاری از این برنامه درس‌خوانی پارتیزانی مستلزم دریافت مجوز است. در این‌باره با ایمیل مدیریت ارشدباز مکاتبه شود.