درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: نکته‌های تکمیلی

مطالب بسیاری را می‌شود در بطن یا حواشی برنامه درس‌خوانی پارتیزانی مطرح کرد. صحبت درباره این مطالب گاه بر متن برنامه چیره می‌شود و جریان درس‌خوانی را به سوی دیگری منحرف می‌کند. از این رو؛ اجتناب از گفتن برخی از این حرف‌ها گاه به صرفه مؤلفان و به صلاح مخاطبان است. از میان حرف‌هایی که گفته نشده؛ موادی به ذهن‌مان خطور کرد که در ادامه می‌خوانید.

جایگاه فلش‌کارت‌ها

فلش‌کارت؛ ابزاری کمک‌آموزشی فاخری برای «یادسپاری» است که سال‌ها پیش توسط سباستین لایتنر و مبتنی بر پژوهش‌های ابینگ‌هاوس آلمانی معرفی شده است. فلش‌کارت؛ ابزار «یادگیری» نیست و تأکید می‌کنیم که ابزار فاخری برای «یادسپاری» درست و درمان اطلاعات است. یادسپاری؛ یکی از گام‌های پایانی فرایند یادگیری است و نیازمند تمهید مقدمات است. فرایند یادگیری با خودخوانی کتاب، شرکت در دوره‌های آموزشی، مشاهده مستمر فیلم و مالتی‌مدیا آغاز می‌شود و توسط ابزارهای فاخری چون فلش‌کارت‌ها تکمیل می‌شود. طراحان فلش‌کارت‌ها؛ باید اصولی را در تعریف ساختار محتوایی و چیدمان اطلاعات رعایت کنند. اگر چنین کردند که عالی است و شک نکنید که می‌تواند در تکمیل فرایند یادگیری عصای دست‌تان باشد!

دو مجموعه فلش‌کارت برای درس «تئوری‌های مدیریت» توسط نشر تبارک و انتشارات تبلور دانش (DLM) منتشر شده است. فلش‌کارت نشر تبارک در قالب کارت‌های کوچک منتشر شده است و راستش فلش‌کارت قلمداد نمی‌شود. هر چند؛ به عنوان منبع خلاصه نکته‌های مهم «تئوری‌های مدیریت و سازمان» قابل استفاده است.

محصولات انتشارات تبلور دانش شباهت بیشتری به فلش‌کارت دارند و مشهود است که بسیاری از قواعد را رعایت کرده‌اند. استفاده از فلش‌کارت‌های DLM را در انتهای فرایند یادگیری درس‌ها توصیه می‌کنیم و تأکید می‌کنیم که فلش‌کارت ابزاری برای یادسپاری بهتر است. بدانید بد نیست که یادگیری مبتنی بر فلش‌کارت مستلزم زمان است. به طور مثال پوشش تمام مطالب مندرج در بسته «تئوری‌های مدیریت» DLM نیازمند صرف ۱۰۰ روز مطالعه مستمر است که از توان درس‌خوان پارتیزانی خارج است. اصراری بر استفاده یا عدم استفاده از DLM نداریم و توصیه می‌کنیم نمونه فلش‌کارت‌های انتشارات تبلور دانش را از نزدیک ببینید و سپس درباره خریدشان تصمیم‌گیری کنید.

آزمون‌های آزمایشی

پنج شش هفته مانده به موعد آزمون؛ بازار آزمون‌های جامع و شبیه‌سازی داغ می‌شود. شرکت در برخی از آزمون‌ها را توصیه می‌کنیم. مؤسسه‌های بسیاری در این بازار فعال هستند که از میان‌شان، شرکت در آزمون‌های سه مؤسسه زیر را به ترتیب حروف الفبا توصیه می‌کنیم:

  1. پارسه
  2. ماهان
  3. مدرسان شریف

نام‌نویسی در آزمون‌های مؤسسه‌های فوق‌الذکر تابع شرایطی است که شاید به مذاق برخی دوستان خوش نیاید. به طور مثال؛ محدودیت در انتخاب آزمون یا شرایط مالی مؤسسه ممکن است متناسب با شرایط داوطلب نباشد. اگر چنین بود؛ توصیه می‌کنیم از آزمون‌های تسلط سنجش استفاده کنید. صرفا برای اطلاع می‌گوییم که برای نام‌نویسی در آزمون‌ها باید تا اواسط آذرماه اقدام کنید!

مهم‌ترین ویژگی حضور در آزمون‌های آزمایشی؛ تمرین و تجربه‌اندوزی برای اداره آدمیزادی جلسه آزمون است. تمرین مدیریت زمان؛ تمرین اولویت‌بندی سریع تست‌ها؛ تمرین تشخیص حوزه مفهومی تست‌ها؛ ‌تمرین چشم‌پوشی از تست‌هایی که حل‌شان را می‌دانید، اما حل‌شان به صرفه نیستند؛ تمرین اداره شرایط بحرانی؛ تمرین حفظ روحیه و از همه مهم‌تر؛ تمرین صرف بهینه انرژی در تمام مدت آزمون است.

به ضرس قاطع می‌گوییم که شیوه اداره جلسه آزمون نیمی از مسیر موفقیت در کنکور ارشد است. کم نیستند داوطلبانی که سطح سواد و مهارت تست‌زنی‌شان از اساتید برخی مؤسسه‌ها بالاتر است، اما رتبه‌های بی‌ربط کسب می‌کنند؛ چرا که مهارت استفاده از مهارت‌ها را تمرین نکرده‌اند. به نتیجه آزمون‌های دل‌خوش نباشید و بر فرصت تمرین‌تان تمرکز کنید. هر چه بیشتر تمرین کنید، بی‌شک بهتر می‌توانید شریط آزمون ارشد را شبیه‌سازی کنید!

آخرین تلاش‌تان در زمین!

بسیار می‌شنویم که در این فرصت هفتاد روزه نمی‌شود کاری کرد و باید برای سال آینده مهیا شد!

در طول سال می‌شود در هزار و یک آزمون آزمایشی و شبیه‌سازی شرکت کرد، اما کنکور ارشد فقط و فقط یکبار در سال برگزار می‌شود و نباید فرصت‌سوزی کرد. عبارت «نمی‌شود کاری کرد» را آدم‌ها به شکل‌های متفاوتی معنا می‌کنند. اگر منظور؛ کسب رتبه تک‌رقمی یا دو رقمی مرغوب است که بدیهی است در این فرصت نمی‌شود چنان رتبه فاخری کسب کرد. اما کسب رتبه واقعی و متناسب با میزان فعالیت درس‌خوانی دور از دسترس نیست.

تراز روحیه کنکوری‌جماعت یکی دو مرتبه تا نزدیکی‌های کنکور افت می‌کند. اگر نتوانید این افت روحیه را به درستی اداره کنید، از مدار کنکور ارشد خارج خواهید شد و فرصت جبران هم ندارید. همان‌قدر که بر درس‌ها تمرکز می‌کنید، حواس‌تان به روحیه‌تان هم باشد. این جمله شاید بتواند به تراز روحیه‌تان کمک کند که:

«طوری درس‌بخوانید که انگاری آخرین فرصت‌تان در زمین است»

خیرخواهان شما:

محمد محرابیون                    بابک بوترابی                    جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *