درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: پژوهش عملیاتی

درس «پژوهش عملیاتی» در شرایط عادی درس بسیار مهمی است که از بطن ریاضیات بیرون آمده است، اما مفهومی مجرد نیست و برای ارایه پاسخ و حل مشکلات موجود در دنیای واقعی شکل گرفته است و بی‌اغراق می‌گوییم که دنیای کنونی را نمی‌شود بدون «پژوهش عملیاتی» مدیریت کرد. به همین علت است که مدیریت‌خوان‌ها باید بر چنین درس مهمی مسلط باشند که نیستند و همین درس؛ پاشنه آشیل بیشتر دانشجویان و علی‌الخصوص دانشجویان رشته مدیریت است. البته همین ضعف دانشجویان مدیریت برای دانشجویان فنی، فرصت قلمداد می‌شود!

اطلاعات تست‌ها۲۵ تست (۱۹ تست استاندارد و حل‌شدنی / ۶ تست غیراستاندارد و شبهه‌ناک)
توزیع سختی درس‌ها۷ آسان / ۱۲ متوسط / ۶ سخت
ضریب درس (آی.تی)۲ / پاسخ هر تست ۸ امتیاز دارد!
زمان متوسط پاسخ‌گویی۱۰۰ ثانیه (۳۰ ثانیه تست‌خوانی / ۷۰ ثانیه درک تست، حل تست و درج در پاسخ‌نامه)

فقر فرصت و محدودیت در زمان درس‌خوانی؛ شرایط دیگری را بر شیوه تحلیل نقش و اهمیت درس‌ها حاکم می‌کند. درس «پژوهش عملیاتی» در شرایط عادی،‌ درس مهم و مؤثری برای کسب رتبه است؛ اما برای درس‌خوانی پارتیزانی و به طور ویژه برای داوطلبی که آشنایی درست و درمانی با مختصات این درس ندارد گزینه مناسبی برای درس‌خوانی نیست. درس «پژوهش عملیاتی» فقط به درس‌خوانی توصیه شده که درک ریاضی خوبی دارد، اما رفیق زبان انگلیسی نیست. پیش‌تر هم گفته‌ایم که درس مستقر در ناحیه «سگ‌ها» مهم است، از این منظر که در مدار رقابت حفظ‌تان می‌کند و باید حداقلی خوانده شوند!

 

شیوه درس‌خوانی

حل تست‌های «پژوهش عملیاتی» متفاوت از حل مسأله‌های ریاضی است. پاسخ‌گویی به تست‌ها را می‌شود مشتمل بر چهار گام مطالعه و درک تست؛ یافتن شیوه حل تست؛ حل تست و در نهایت؛ اعتبارسنجی و درج در پاسخ‌نامه فرض کرد. بیشتر زمان پاسخ‌گویی به تست‌های «ریاضی و آمار» صرف حل تست و اعتبارسنجی پاسخ ‌می‌شود، اما بیشتر زمان پاسخ‌گویی به تست‌های «پژوهش عملیاتی» صرف درک و یافتن شیوه حل تست‌ها می‌شود و گاه؛ می‌شود تست‌ها را در کمتر از سی ثانیه منهدم کرد. البته هستند تست‌های که کشف پاسخ‌شان مستلزم صرف زمان است!

توصیه می‌کنیم درس «پژوهش عملیاتی» را مانند «تئوری‌های مدیریت» مطالعه کنید و مانند «ریاضی و آمار» تمرین کنید!

منابع بسیاری برای درس «پژوهش عملیاتی» معرفی شده که در سال‌های آتی، بیشتر هم خواهند شد. کتاب «تحقیق در عملیات» خانم عارفه فدوی هم در شرایط عادی و هم در شرایط اضطرار؛ بهترین منبع کنکور ارشد مدیریت است. منبعی پیدا نمی‌شود که ضعف و ایراد نداشته باشد، اما اگر منبعی را جستجو می‌کنید که هم در زمینه مفهومی و هم در زمینه تکنیک‌های حل مسأله کمک‌تان کند، توصیه می‌کنیم کتاب خانم فدوی را مطالعه کنید. دکتر مهرگان هم دو کتاب در این‌باره منتشر کرده است که فقط به دوستانی توصیه می‌شود که فرصت کافی دارند و می‌خواهند در حوزه مفاهیم عمیق‌تر شوند. کتاب‌های مهندس زاهدی‌سرشت برای متقاضیان رشته مهندسی صنایع تهیه شده و برای کنکور ارشد مدیریت توصیه نمی‌شود. مهندس یگانه و امین‌پور و برخی دوستان دیگر هم در این بازار فعال هستند که راستش را بخواهید توصیه می‌کنیم بر کتاب خانم فدوی تمرکز کنید و ذهن‌تان را با منابع دیگر درگیر نکنید!

فصل‌های متعددی از درس «پژوهش عملیاتی» را باید بی‌رحمانه حذف کنید و صرفا بر برخی فصل‌های امتیازآور تمرکز کنید. درس «پژوهش عملیاتی» را باید به اندازه‌ای بخوانید و در سطحی مهارت کسب کنید تا بتوانید ۲۰ تا ۳۰ درصد امتیاز کسب کنید و شک نکنید که شدنی است!

مبتنی بر مطالعه تست‌های سال‌های اخیر می‌گوییم که ۵ تا ۹ تست ساده در هر سال مطرح می‌شود که تسلط بر آنها شدنی است و می‌شود ۲۰ تا ۳۶ درصد امتیاز کسب کرد!

 

و آخر اینکه

تست‌های درس «پژوهش عملیاتی» را باید تکنیکی حل کرد؛ یعنی از راه‌حل‌های میان‌بر یکی دو دقیقه‌ای برای حل تست‌هایی استفاده کرد که حل‌شان مستلزم صرف چهار تا پنج دقیقه زمان است.

دیگر اینکه حذف دو درس از درس‌های هفت‌گانه؛ اگر چه امکان کسب امتیاز بالاتر از تست‌های بیشتر را محدود کرده، اما زمان پاسخ‌گویی را برای هر تست بیشتر کرده است. زمان پاسخ‌گویی متوسط برای هر تست در شرایط عادی ۶۰ ثانیه است. این مقدار برای برنامه درس‌خوانی پارتیزانی برای هر تست حوالی ۸۰ ثانیه است. راستش داوطلبی که شما باشید از حل برخی تست‌های سخت، تست‌های شبهه‌ناک و نیز تست‌هایی که حل‌شان مستلزم صرف زمان است چشم‌پوشی می‌کند. اگر سهم این‌قبیل تست‌ها را برای هر درس، یک‌چهارم فرض کنیم می‌ماند ۱۰۰ تست که می‌شود هر کدام را در ۱۱۰ ثانیه حل کرد.

با اولویت‌بندی تست‌ها و حذف و تعلیق برخی تست‌های دیگر؛ باز هم می‌شود این مقدار را بیشتر کرد و زمان پاسخ‌گویی متوسط به هر تست را تا ۱۲۰ ثانیه افزایش داد. در هفته‌های پایانی درس‌خوانی به طور مفصل درباره مهارت‌های تست‌زنی صحبت خواهیم کرد!

باید با صلابت بخوانید تا در رقابت بمانید!

13 فکر می‌کنند “درس‌خوانی پارتیزانی ۹۲: پژوهش عملیاتی

 1. یلدا

  سلام میشه لطف کتید فصلهای امتیاز اور این درس رو بگین تا توی این فرصت کم روی اونها تمرکز کنیم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   طی هفته جاری؛ فصل‌های مهم و نمره‌بیار درس‌های «ریاضی و آمار» و «پژوهش عملیاتی» و «مدیریت بازاریابی» و «مدیریت تولید» را پس از کسب مشورت با «دکتر محرابیون» و «مهندس بوترابی» اعلام خواهم کرد!

   ارادتمند / جواد زارعی

 2. یلدا

  سلام آقای زارعی ممنون از وقت و دانشی که میزارین قراربود این هفته فصلهای نمره بیار رو بگین اما…

 3. جواد زارعی نویسنده

  سلام خواهرم؛

  یک. از وقتی که صرف می‌کنید و مطالب ارشدباز را دنبال می‌کنید ممنونم.
  دو. حق با شماست. راستش با گرفتاری غیرمترقبه‌ای مواجه شدم که امکان پیگیری و درج مطلب مذبور را از بنده سلب کرد. هنوز خلاص نشدم. برای اینکه بیشتر معطل نمانید توصیه می‌کنم وب‌سایت خانه مدیریت مهام را تورق کنید که در بخش تحلیل آماری هر درس، درباره فصل‌های مهم صحبت کرده‌اند.
  سه. متأسفانه یا خوشبختانه در تولید محتوا قدری سخت‌گیرانه رفتار می‌کنم و انتشار مطالب سطحی را نمی‌پسندم. یک نکته مهم را درباره فصل‌های نمره‌بیار ارشد مدیریت بگویم که فقط درباره درس ریاضی و آمار است که با احتمال بالا می‌شود درباره فصل‌های نمره‌بیار صحبت کرد که اگر تست‌های چند سال اخیر را تورق کنید دست‌گیرتان می‌شود که کدام فصل‌ها مهم‌ترند. اما درباره باقی درس‌ها به ضرس قاطع نمی‌شود صحبت کرد. به طور مثال؛ شیوه طراحی تست‌های «اقتصاد خرد» و «مدیریت بازاریابی» در چند سال اخیر به طور مستر در حال تغییر است. دیده شده است که چهار تا پنج تست از فصلی که پیش‌تر مهم و نمره‌بیار قلمداد نمی‌شود مطرح شده و داوطلبان را غافلگیر کرده است.
  چهار. باز هم عذرخواهی می‌کنم که نتوانستم مطلب مذبور را تهیه کنم.

  ارادتمند / جواد زارعی

 4. reza

  سلام
  کتاب دکتر عادل آذر هم واسه کسایی که وقت کافی دارند به نظرم خوب میاد دوستان اگه خوندن نظرشون رو بدن ببینیم به دردشون خورد یا نه

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. کتاب آمار دکتر عادل آذر و دکتر مؤمنی برای تمامی دوستانی که برای ارشد مدیریت تلاش می‌کنند فوق‌العاده است. تست‌های آمار کنکور را سال‌های سال است که دکتر عادل آذر طراحی می‌کند!

   دو. حل مسأله‌های مندرج در بطن کتاب اکیدا توصیه می‌شود. دو کتاب برای حل‌ مسأله‌های کتاب‌خهای اصلی دکتر عادل آذر منتشر شده است. کتاب اول توسط دکتر مؤمنی تألیف شده و کتاب دوم حاصل زحمت‌های برادر کاوه حسین‌پناهی است که کتاب ریاضی‌شان را پیش‌تر توصیه کرده بودیم. به شخصه هر دو کتاب را تهیه کرده‌ام و کتاب حل‌المسایل برادر حسین‌پناهی را بیشتر پسندیدم.

   سه. پیش‌تر گفته می‌شد که از مطالعه جلد دوم چشم‌پوشی کنید؛ اما پس از کاهش تعداد تست‌های ریاضی و آمار و طرح تست جدید در کنکور ۹۳، پیش‌بینی می‌کنم تست‌های بیشتری از جلد دوم کتاب در کنکور ۹۴ مطرح خواهند شد!

   اردتمند / جواد زارعی

   سه.

 5. امیرحسین

  سلام؛
  سؤالم درباره رشته مدیریت بازرگانی است. با توجه به این که در این رشته، تحقیق در عملیات ۱ و ۲ وجود دارد،
  ۱. آیا باید پژوهش ۳ را هم بخوانیم؟
  ۲. اگر تست‌های پژوهش ۳ را پاسخ بدهیم در تراز و رتبه‌مان در گرایش مدیریت بازرگانی تاثیر دارد یا خیر؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. از درس پژوهش عملیاتی ۳ فقط برای کنکور مهندسی صنایع تست طراحی می‌شود و چنین تستی برای مدیریت بازرگانی طراحی نمی‌شود که ملزم به پاسخ‌گویی باشید. تست‌های رشته مهندسی صنایع گرایش‌های بهره‌وری، سیستم‌های اقتصادی و آینده‌پژوهی هم فقط از پژوهش عملیاتی ۱ و ۲ طراحی می‌شود. پس؛ از این بابت نگران نباشید.
   دو. طراح تست‌های درس پژوهش عملیاتی برای ارشد مدیریت می‌تواند در چارچوب درس‌هایی که داوطلب ارشد در محدوده کارشناسی مدیریت مطالعه کرده است تست طراحی کند و شاید یکی دو تست هم از درس پژوهش عملیاتی ۳ مطرح کند. در این حالت؛ کمتر داوطلبی می‌تواند به این تست پاسخ دهد. پس؛ از این بابت هم نگران نباشید!

   ارادتمند / جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   و باز هم سلام؛

   یک. به طور کلی عرض می‌کنم که درس‌هایی که با نام‌های مشترک برای رشته‌های مهندسی صنایع و مدیریت برگزار می‌شود با رویکردهای متفاوت تدریس می‌شود و طبیعی و بدیهی است که با تست‌های کنکورشان نیز تفاوت‌های اساسی خواهند داشت. به طور مثال؛ داوطلب ارشد مهندسی صنایع برای پوشش تمامی تست‌ها باید کتاب‌های متعددی مانند تحقیق در عملیات بازارا؛ کتاب سه‌جلدی زاهدی‌سرشت و چند کتاب خاص دیگر را زیر و رو کند، حال آنکه داوطلب ارشد مدیریت می‌تواند نتیجه دلخواه را با مطالعه کتاب‌های دکتر مهرگان یا کتاب فوق‌العاده دکتر فدوی کسب کند. کمی قبل‌تر؛ گفته شد که طراحان کنکور خودشان را محدود به دسته‌بندی‌ها و سهم‌بندی‌های وب‌سایت‌ها و مؤسسه‌ها نمی‌دانند و گاهی چهار پنج تست از فصل‌هایی طراحی می‌کنند که داوطلب بی‌نوا انتظارش را ندارد!

   دو. مطالعه کتاب‌های استاندارد، تکلیف‌تان را برای پوشش تست‌های قابل طرح در کنکور ارشد مدیریت مرتفع می‌کند. در تلاش هستیم تا پایان اسفند ۱۳۹۲ فهرستی مختصر و مفید از منابع درست و درمان تهیه کنیم. راستش؛ بسیاری از منابع معروف و مشهوری که توسط وب‌سایت‌ها و برخی مؤسسه‌ها در بوق و کرنا می‌شوند ارزش مطالعه ندارند. به طور مثال؛ کتاب‌های جناب آرمان اشراقی یا کتاب بازاریابی جناب مناجاتی و بسیاری از کتاب‌های معروف ریاضی و آمار و برخی از کتاب‌های قطور تئوری مدیریت برای کنکوری‌جماعت مناسب نیستند!

   ارادت فراوان / جواد زارعی

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.