بلاگبر توانمندسازی تمرکز کنید!

بر توانمندسازی تمرکز کنید!

آنچه داوطلبان ارشد و دکتری باید درباره ظرفیت‌سازی و توانمندسازی بدانند!

کسب توفیق در کنکور‌های ارشد و دکتری مستلزم کسب دانش و مهارت است، که فرآیند کسب‌شان از ظرفیت‌سازی آغاز، و به توانمندسازی منتهی می‌شود. مطالعه منابع، کسب مشورت از افراد این‌کاره،‌ و حضور در کلاس‌های درس تماماً در حوزه ظرفیت‌سازی تعریف می‌شوند. واقعیت آن است که ظرفیت‌سازی به‌تنهایی برای کسب توفیق در کنکورهای ارشد و دکتری کمک‌تان نمی‌کند. چنان‌چه نتوانید ظرفیت‌ها را به توانمندی تبدیل کنید کلاه‌تان پسِ معرکه است!

سال‌هاست که با داوطلبان کنکور، از نوع موفق و ناموفق، صحبت می‌کنم تا علت‌ها و دلیل‌های بُرد و باخت‌شان را بهتر و دقیق‌تر بشناسم. ماحصل سال‌ها تأمل این شده است که بیشتر داوطلبان نمی‌توانند ظرفیت‌هایی را که با مطالعه درس‌ها و مشارکت در کلاس‌ها و کسب مشورت‌ از خبرگان مهیا کرده‌اند به توانمندی تبدیل کنند. شاید تعجب کنید؛ اما بدانید که بیشتر داوطلبان موفق نیز در این‌باره چندان موفق نبوده و نیستند. کسب رتبه بالا و پذیرش در رشته و دانشگاه دلخواه توجه‌شان را از تفکر و تأمل درباره این موضوع مهم به سوی موضوعات جذاب‌تر منحرف کرده است؛ و شاید تا پایان عمرشان هم فکر نکنند که چه ظرفیت‌هایی را نتوانستند به توانمندی تبدیل کنند!

پیش‌تر، به‌صراحت و صداقت عرض کرده‌ام که با نیمی از همین منابع، و بدون استفاده از کلاس‌ها هم می‌شود رتبه‌ای فاخر کسب کرد. باور کنید که شدنی است؛ و کلید موفقیت در این فضای رقابتی قابلیت داوطلبان در تبدیل ظرفیت‌ها به توانمندی است. توانمندی یعنی بتوانید از انبارِ دانش و انبانِ مهارت‌تان برای کسب توفیق علمی در کنکورهای ارشد و دکتری استفاده کنید. توانمندی مترادف با تسلط بر تست‌ها و شکار بهترین‌شان است؛ همین و بس!

توانمندی، حداقل در سه سطح (۱) یادسپاری، (۲) یادآوری، و (۳) کاربرد تعریف می‌شود. دو سطح یادسپاری و یادآوری در زمره ظرفیت‌سازی و سطح سوم (کاربُرد) از جنس توانمندسازی است. مرحوم بنجامین بلوم، توانمندی را در شش سطح یادسپاری، یادآوری، کاربرد، تحلیل، ارزش‌یابی، و خلق تعریف کرده است. ارتقای سطح توانمندی در سه سطح بالایی برای داوطلبانی که به رتبه‌های تک‌رقمی و دورقمی فکر می‌کنند ضروری است؛ اما برای باقی داوطلبان، تمرکز بر سه سطح پایه کفایت می‌کند. پس، تکلیف‌تان را با مقوله ظرفیت‌سازی و توانمندسازی مشخص کنید.

واقعیت آن است که هیچ کتاب و کلاس و مشاوری نمی‌تواند شما را توانمند کند. این‌ها، در بهترین حالت می‌توانند ظرفیت‌سازی کنند و بخش مهم کار، برعهده خودتان است. زحمت توانمندسازی با خودتان است و بس!

3 فکر می‌کنند “بر توانمندسازی تمرکز کنید!

 1. Neda

  با عرض سلام و درود

  من برای درس بازاریابی کتاب مهندس مروج رو گرفتم.

  کتاب مدرسان شریف هم داشتم.

  قسمت بازاریابی رو خوندم میخواستم ببینم برای تست زدن ایا کتاب ۵۰۰۰ تست به بازار آمد بالاخره ؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   دربارهٔ انتشار کتاب ۵۰۰۰ تست مطلع نیستم. باید از مهندس مروج کسب اطلاع، و خبرتان کنم.

   ارادت // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *