روزنوشت ارشد ۹۵بهترین کتاب مدیریت اسلامی

بهترین کتاب مدیریت اسلامی

مختصری درباره منابع معتبر و مؤثر درس مبانی مدیریت اسلامی

نوشته زیر در شرایطی منتشر شد که هیچ تحلیل درست و درمانی درباره منابع درس مدیریت اسلامی منتشر نشده بود و قاطبه فعالان این حوزه در حال گمانه‌زنی بودند. وضعیت درس مدیریت اسلامی در سال‌های اخیر پایدار شده است. اگر دوست دارید، مطلب زیر را بخوانید؛ اما گمان نمی‌کنم تحلیل سال‌های قبل کمک‌تان کند.

در سال‌های اخیر کتاب‌های متعددی برای پوشش سرفصل‌های احتمالی درس مبانی مدیریت اسلامی منتشر شده است. بد نیست اگر مختصری درباره منابع اصلی موجود درس مدیریت اسلامی بنویسم و ذهن برخی داوطلبان را از نگرانی برهانم!

منابع کلیدی مدیریت اسلامی

وزارت علوم، منابعی را به طور رسمی برای درس مبانی مدیریت اسلامی معرفی کرده است؛ اما کنکور سال گذشته نشان داد که طراحان تست‌ها از این منابع چشم‌پوشی کرده‌اند و تست‌های را مبتنی بر منابعی دیگر طراحی کرده‌اند. تحلیل تست‌ها نشان می‌دهد که قاطبه تست‌ها، از سه منبع زیر استخراج شده‌اند:

 • مدیریت ما    |    دکتر علی‌اصغر پورعزت    |    انتشارات بنیاد نهج‌البلاغه
 • مبانی مدیریت اسلامی    |    دکتر سید محمد مقیمی    |    انتشارات راه‌دان
 • مبانی مدیریت اسلامی    |    دکتر رضا نجاری    |    انتشارات دانشگاه پیام نور

کتاب دکتر پورعزت، مبتنی بر نهج‌البلاغه تحریر شده است؛ و در واقع، مجموعه‌ای از چهار پنج کتاب‌چه مختصر است؛ که خواندش سهل و ساده است؛ اما ظرفیت چندانی برای طراحی تست ندارند. البته، به طور جدی پیشنهاد می‌کنم این کتاب را برای گرم کردن ذهن‌تان مطالعه کنید!

کتاب دکتر مقیمی مبتنی بر آیات قرآن تحریر شده است. بدانید که خواندن کتاب‌ دکتر مقیمی وقت‌گیر است و قلم‌شان جذاب نیست. کتاب دکتر مقیمی، کلا کتاب مهمی است. برای تصمیم‌گیری درباره خواندن کتاب مبانی مدیریت اسلامی دکتر مقیمی، پیشنهاد می‌کنم این نوشته را تا پایان دنبال کنید!

دکتر رضا نجاری، کتاب مبانی مدیریت اسلامی را به طور ویژه برای دانشگاه پیام نور گردآوری کرده‌اند و در حتی روی جلد کتاب، عنوان درس‌نامه (Textbook) را درج کرده‌اند. یعنی، به طور رسمی اعلام کرده‌اند که کتاب را مبتنی بر چند کتاب‌ اصلی تدوین کرده‌اند. با مطالعه درس‌نامه‌ها، انگاری چند کتاب را هم‌زمان مطالعه کرده‌اید!

و دیگر کتاب‌های مدیریت اسلامی

بهترین کتابی که در بازار کنونی درباره مبحث مدیریت اسلامی تهیه شده است؛ کتاب مدیریت اسلامی دکتر علی‌نقی امیری و دکتر حسن عابد جعفری (انتشارات سمت) است که هم علمی‌تر است؛ و هم، متن شیواتری به نسبت دیگر کتاب‌ها دارد.

چند کتاب دیگر مانند مدیریت در اسلام دکتر علی آقاپیروز؛ و مدیریت اسلامی حسن نبوی؛ و کتاب مدیریت اسلامی دکتر افجه‌ای؛ و کتاب جناب نقی‌پورفر؛ و کتاب دکتر صمصام‌الدین قوامی نیز منتشر شده‌اند که بعید است در تست‌های کنکور امسال سهم داشته باشند. از این رو، مطالعه کتاب‌های بالا را به طور عمومی برای داوطلبان کنکور ارشد پیشنهاد نمی‌کنم.

و اما کتاب‌های کنکوری مدیریت اسلامی

درس مدیریت اسلامی تازه‌وارد است؛ و کتاب‌هایی که مؤسسه‌ها برای پوشش درس مدیریت اسلامی منتشر کرده‌اند چندان هم جامع تلقی نمی‌شوند. شاید چهار سال دیگر به قطعیت بشود درباره منابع اصلی درس صحبت کرد؛ از این رو نمی‌شود به کتاب‌هایی که مؤسسه‌ها منتشر کرده‌اند چندان خرده گرفت. به طور کلی، دو گونه کتاب جامع منتشر شده‌اند. گونه اول، کتاب‌هایی هستند که خلاصه کتا‌ب‌های کلیدی را به طور مستقل گردآوری کرده‌اند؛ و گونه دوم، کتاب‌هایی هستند که تلاش کرده‌اند ساختاری منسجم طراحی کنند و مطالب قاطبه منابع کلیدی را در بطن یک ساختار منسجم وارد کنند. تا اطلاع ثانوی نمی‌شود درباره کتاب‌ها اظهارنظر فنی کرد؛ چرا که تکلیف کار را کنکور تعیین می‌کند. اگر کتابی، بهترین ساختار، و شیواترین متن، و زیباترین چاپ را داشته باشد؛ اما نتواند قاطبه تست‌های کنکور را پوشش دهد، ارزش‌مند تلقی نمی‌شود.

به طور معمول، با مطالعه دُرست و درمان یکی از کتاب‌های جامع باید بتوانید ۴۰ تا ۵۰ درصد تست‌های درس مدیریت اسلامی کنکور امسال را بزنید؛ که گمان می‌کنم کفایت می‌کند. پیشنهاد می‌کنم سقف امتیاز درس مدیریت اسلامی را به ۶۰ درصد محدود کنید؛ و حداکثر برای همین مقدار تلاش کنید. نه اینکه بیشتر از ۶۰ درصد نمی‌شود نه؛ اما تلاشی را که باید صرف ارتقای امتیازتان کنید چندان به صرفه و صلاح‌تان نیست. پس، اگر وقت اضافی دارید، به جای درس مدیریت اسلامی، وقت‌تان را صرف درسی دیگر کنید و به ارتقای امتیاز آن درس فکر کنید!

بالاخره کدام‌شان را بخوانیم!

اگر طالب کتاب‌های جامع هستید؛ یکی از آنها را بخرید و بخوانید. بر مطالعه کتاب دکتر احسانی اصرار دارم؛ چراکه وقت چشم‌گیری را برای مطالعه منابع کلیدی درس مدیریت اسلامی صرف کرده است و کتابی منسجم و انصافا جامع تألیف کرده است. پیشنهاد می‌کنم از مطالعه منابع اصلی چشم‌پوشی کنید که وقت‌گیر هستند!

خطاب به دوستانی که گرفتار صحبت‌های نه چندان دل‌گرم‌کننده برخی وب‌سایت‌ها شده‌اند و گمان می‌کنند مطالعه کتاب مبانی مدیریت اسلامی دکتر مقیمی اجباری است عرض می‌کنم که اگر به بالاتر از ۶۰ درصد فکر می‌کنید، مطالعه کتاب دکتر مقیمی کمک‌تان می‌کند. اما باید بدانید مطالعه این کتاب، در این شرایط وقت‌گیر است و به شخصه پیشنهاد می‌کنم حداکثر به ۵۰ تا ۶۰ درصد بسنده کنید و وقت‌تان را صرف رفع مشکلات درس‌های دیگر کنید. اگر به ۵۰ تا ۶۰ درصد راضی نمی‌شوید و به درصدهای تخیلی ۷۰ تا ۸۰ درصد فکر می‌کنید، اختیار با خودتان است. بروید کتاب دکتر مقیمی را بخوانید. هر چند توصیه می‌کنم به جای مطالعه کتاب دکتر مقیمی؛ محتوای تکمیلی دکتر احسانی را مطالعه کنید که به رایگان در وبلاگ و کانال تلگرام‌شان منتشر می‌کنند و نکته‌های کلیدی کتاب دکتر مقیمی را پوشش داده‌اند.

37 فکر می‌کنند “بهترین کتاب مدیریت اسلامی

 1. آرمان

  سلام آقای زارعی عزیز.ببخشید چیشده که کتاب آقای احسانی رو دیگه توصیه نمیکنین؟؟یعنی بین کتب جامع کتاب آقای احسانی رو توصیه نمیکنین؟

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. آقای دکتر احسانی از دوستان هستند و همچنان هم کتاب‌شان را پیشنهاد می‌کنم.

   دو. هیچ کتابی وحی مُنزل نیست و داوطلبان می‌توانند به فراخور علاقه یا تجربه‌شان از گزینه‌های دیگر هم استفاده کند. دو سه ماه پیش، کتاب دکتر احسانی تنها گزینه قابل قبول بازار بود؛ اما در حال حاضر کتاب‌های دیگری هم منتشر شده‌اند که قابل توصیه هستند.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 2. امیر

  با سلام!

  راستش بعد از صحبتی که باهاتون در مورد کتاب آقای احسانی کردم،و توصیه دوستانه ای هم به شما هم به آقای مروج کردم که بدون بررسی کتاب،بهتره این کتابو پیشنهاد نکنند،دلیلش شناختی بود که که کم و زیاد از شماها بدست آورده بودم،و میدونستم شماها همچون دوستانه دیگه که تنها دلیل برای پیشنهاداتشون،منافع خودشون هست،نیستید.

  پس خیالتون حداقل از من راحت.

  پیشنهادی که فک کنم کارساز تره،برای افرادی که کم تر این درس و خوندن،کتاب آقای نجاری،و پورعزت هست،و به جای کتاب اقای مقیمی،حفظ کردن تست های کتاب مدرسان هست،که حدودا ۱۰۰۰ تایی میشه،و فکر کنم،کاملا پوشش خواهد داد.

  و در آخرم یک پیشنهاد داشتم برای افرادی که حداقل میتونن با این شعر مولانا هم زاد پنداری کنن:

  زین سپس انبان بادم نیستم انبان نان

  زان کز این ناله ست این دل بینای من

  سکانس فیلم مسیر سبزو جایی که جان کافی به تام هنکس زمان اعدام میگه زودتر تمومش کن،چون نمیتونم نگاه نفرت آمیز این آدما رو تحمل کنم،و تام هنکس جوابشو میده،چرا پس نگاه محبت آمیز ما هارو نگاه نمیکنی.

  پ.ن۱.راستش پیشنهاده بالا مختص همه افرادی میشه که فک کنم،نگاه مثبت ۵۰ نفر و به نگاه بد یک نفر آلوده میکنن،(مثال زیاده! ولی تلویحا کلاسی که به خاطر ۱۰ تومان پول جزوه،کل کلاسو بی اخلاق جلوه میده!)

  پ.ن۲:این متن بلند نتیجه مترو نشینیه،پس از سر فرار از درس نبوده.

  در کل مرسی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. ممنون از حسن نظرتان.

   دو. منابع را نمی‌شود بدون درک اولویت‌بندی معرفی کرد. کتاب‌های موجود در بازار، من‌جمله کتاب دکتر احسانی، برای افرادی که درس مدیریت اسلامی را اصلی یا حتی کمکی اولویت‌بندی کرده‌اند فوق‌العاده‌اند. اگر به بیشتر از ۵۰ درصد فکر می‌کنید شاید مطالعه این‌گونه کتاب‌ها کمک‌تان نکنند. از این رو، این‌گونه کتاب‌ها را همین‌ظور یزیر رایدکال نبرید.

   سه. برادرانه می‌گویم که اشراف بر موضوع، برای نقد یک کتاب ضرورت دارد. می‌دانم که کتاب‌های نجاری و پورعزت مطالعه کرده‌اید؛ و مطالعه کتاب مقیمی را هم در برنامه دارید؛ اما صرف خواندن این کتاب‌ها شما را بر مقوله مدیریت اسلامی مُشرِف نمی‌کند. دکتر علی احسانی حداقل بیست عنوان کتاب را خوانده و خلاصه کرده‌اند و کلاس‌ها و دوره‌های بسیاری را با همین بزرگان سپری کرده‌اند. انصاف نیست که تلاش‌شان را همین‌طوری بر باد دهیم. هر چند نقدهایی به کتاب‌ها وارد است که نویسندگان‌شان باید رفع‌شان کنند. پیش‌تر عرض کرده‌ام که اگر کتابی در ظاهر بهترین باشد؛ اما در واقعیت نتواند کمک‌حال داوطلبان باشد، به مرور از بازار محو می‌شود. در حوزه مدیریت اسلامی، چند سالی باید صبر پیشه کرد تا بشود کتاب‌ها را ارزیابی کنیم!

   چهار. به طور حضوری خدمت‌تان عرض کردم که دکتر احسانی، کتاب‌شان را تیرماه تحریر کرده‌اند و قرار بود مرداد ۹۴ منتشر شود و برای آبان‌ماه ویرایش شود؛ اما اواخر آبان، ویرایش اول کتب منتشر شد. امیدوارم که ساختار و محتوای کتاب در ویراست بعدی بهتر شود.

   پنج. در انتهای کلام‌تان تعریضی مختصر به استادی زده‌اید که خوب می‌دانیم در حوزه تخصصی‌شان، بهترین است. من هم در آن جلسه حور داشتم و من هم مانند شما متهم شدم و سکوت کردم. اما ترجیح دادم درک‌شان کنم!

   شش. خوشحال شدم که در ارشدباز نوشتید. درس‌خوانی خوبی را برای شما آرزو می‌کنیم!

   ارادت // جواد زارعی

 3. پیمان

  روز اول خیلی هیجانی کتاب آقای احسانی رو خریدم و همان روز خیلی هیجانی کامنتی منفی راجع به این کتاب نوشتم. بعد گفتم شاید در اشتباهم و بخونیم و بریم جلو ببینیم چی میشه… حالا که حدودا یک ماهی گذشته و کتاب را تقریبا خوانده ام متاسفانه به نظرم خوب نیست، به همین سادگی… یعنی درد را دوا نمیکند. حالا هی آقای زارع بیاید و بنویسد مستدل نظر بدهید و درد را دوا نمیکند را معنی کنید و غیره…. من نمیدانم شاید قرار بوده کتاب خوبی بشود ولی نشده… مثل فیلمی که کارگردان و فیلمنامه و همه چی نوید یک فیلم خوب را داده اند ولی نتیجه رضایت بخش نیست. کتاب اسلوب و قوام درست و حسابی ندارد.   بنده که پور عزت و مقیمی میخوانم، دو سه هفته آخر هم یه نگاهی به تستهای یک کتابی میندازم. در ضمن کتاب ۲۰۰۰ تست اسلامی هم آمده. دیدم ظاهرا بد نبود.   موفق باشبد

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. در پاسخ به دوستی دیگر عرض کردم که باید هر منبع متناسب با درجه اولویت آن درس بررسی کنیم. اگر برای ۶۰ یا ۷۰ تلاش می‌کنیم، هیچ‌یک از کتاب‌های جامع بازار قابل توصیه نیستند و داوطلبان باید بنشینند و حداقل سه کتاب پورعزت و نجاری و مقیمی را مطالعه کنند؛ اما برای درصدهای ۳۰ تا ۴۰ می‌شود به این‌گونه کتاب‌ها بسنده کرد.

   دو. کتاب ۲۰۰۰ تستی که نگاه دانش منتشر کرده است، منبع قابل قبولی برای تمرین تست‌زنی است. کتاب مدرسان هم حوالی ۱۰۰۰ تست منتشر کرده است که چندان برای درس مدیریت اسلامی مناسب نیست. برخی‌شان زیادی مدیریت و برخی دیگر، زیادی اسلامی طراحی شده‌اند. کتاب ۲۰۰۰ تست نگاه دانش،‌ بهترین منبع تست کنونی برای درس مدیریت اسلامی است!

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 4. امیر

  سلامی دوباره:

  کامنت دوم رو نتونستم بهتون نزنم،چون مخالفتی بس کوتاه داشتم که گفتم عرض کنم.

  ۱: قطعا به نظر من این کتاب و خیلی از چیزای دیگه قابل نقد هست. چون خروجی قابل دیدنه، و فکر کنم تو کامنت برای زیبایی وزن اعداد بیست و بزرگان را استفاده کردید! (چون به قول مرتد بزرگ هیچ کس بزرگ نیست، و هیچ چیز عمیق نیست!!) ولی واقعا من خوشحالم که کتاب رو خریدم، نه تنها این کتاب را، بلکه بیش تر منابع درس های کنکور رو چون معتقدم:

  خنک آن قمار بازی که بباخت آن چه بودش

  بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر(خرید همه کتابای دیگه)!!!!!

  چون ترجیح میدم، بخرم، و گول بخورم و تجربه ای کسب بشه، شاید نفره بعدی ازش استفاده کنه.

  و در مقابل شاعر میگه:

  عیب می جمله چو گفتی هنرش نیز بگو

  کار آقای احسانی برای ایجاد کانال، ارسال مطالب زبان، و تست اسلام نیز قابل تحسین، و خودم یکی از دعا گوهای ایشان هستم.

  ولی نکته مثبت این موضوع هم صحبتی با شما بود، واقعا–

  آهن ربای جذب رفیقان کشید حرف.

  ور نه در این طریق ز گفتار فارغیم

   

  و مطلب دوم، به خاطر فعالیتی که تو زمینه آموزش داشتم و این که معتقدم به این جمله که میفرماید//

  چون ز بی زوقی دل من طالب کاری بود

  بسته باشد،گرچه باشد دلگشا صحرای من

  و همیشه صفت خوب، کار درست، بهترین را برای استاد عاشق استفاده میکنم، چون در غیر این صورت کسی که صرف پول تدریس کنه، حتی اگه خوب مفاهیمو برسونه، هیچ فایده ای نداره، اگرچه استاده مذکور ( آقای …) این صفت رو هم فقط چند جلسه اول داشت!

  و این که ماهم مثل شما درکش کردیم و چیزی نگفتیم مثل همیشه!

  درسی که عشق داد فراموش کی شود

  از بحث و از جدال و ز تکرار فارغیم

  ولی پیشنهاد کامنت اول من واقعا مخاطبش اون استاد یا شخص خاصی نبود، و خوب مثالی بود! که ترکشش خرد به اون عزیز.

  پ.ن: ارادتمند

 5. سجاد

  سلام و وقت بخیر

  آقای زارعی من خلاصه کتاب های افجه، مقیمی، پورعزت و نجاری رو با پوشش دادن تست های این کتاب ها برای دکتری خوندم. اما کتاب آقای امیری و عابدی رو نخوندم. چقدر احتمال میدید که از این کتاب سوال بیاد؟ یا اینکه حجم زیادی از سوالات از این کتاب بیاد؟

 6. سجاد

  یا اینکه کتابی رو می شناسید که کتاب آقای امیری و عابدی رو خلاصه کرده باشه؟ چون ۱۴ اسفند نزدیکه و وقت نیست که کل کتاب رو بخونیم.

  تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   کتاب سمت به طور پیش‌فرض دسته‌بندی فوق‌العاده‌ای دارد و ظرف ده دوازده روز جمع می‌شود. کتاب مهمی است که پیشنهاد می‌کنم اصلش را بخوانید.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 7. صبا

  سلام

  من چون اشنایی با مدیریت ندارم می پرسم ایا سوالات مدیریت اسلامی روتین تر و راحت پاسخگوتر از تئوری های مدیریت است ؟

  و اینکه ایا مدیریت اسلامی درسی اسان تر از تئوری مدیریت است ؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. تست‌های درس تئوری مدیریت قابلیت پیش‌بینی بیشتری دارد. درس مدیریت اسلامی یک سال پیش به جرگه ارشد پیوسته است و هنوز در فضای ابهام سیر می‌کند.

   دو. درس مدیریت اسلامی از منظر شکلی، با درس تئوری‌های مدیریت مشابه است؛ اما محتوای متفاوتی دارد. به بیان دیگر،‌همچون تئوری مدیریت درباره رهبری و سازمان‌دهی و ارتباطات و امثالهم صحبت می‌کند؛ اما این‌ها را از منظر قرآن و نهج‌البلاغه مطرح می‌کند.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 8. محسن

  سلام عرض شد. نظر شما در مورد کتاب آقای مدرسی از ماهان چی هست؟ در قسمت منابع گفته شده از ۱۵ کتاب در آن استفاده شده است + ۴۱۱ تست تالیفی در کتاب

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   به زودی مطلبی درباره کتاب‌های مدیریت اسلامی مؤسسه‌ها منتشر خواهم کرد.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   1. محمد

    سلام جناب زارعی این مطالب جدید در مورد کتاب های موسسات رو کی مینویسید؟؟

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛

     راستش مطلب مذبور را من تهیه نکرده‌ام. دوست کاربلدی تهیه کرده که هوز فرصت نکرده‌ام اصلاح و منتشرش کنم. ان‌شالله یکی دو هفته اینده منتشرش می‌کنم.

     هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 9. پدرام

  سلام به نظرتون من کتاب نجاری رو بخونم یا مدیریت ما رو فقط میخام سفید نباشه ۲۰ درصد کافیه برام.مرسی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   کتاب مدیریت ما به مراتب سهل‌الخوانش‌تر از کتاب‌های دیگر است و گمان می‌کنم حداقل سه تست در کنکور سهمیه داشته باشد!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 10. lili

  دکتر پورعزت یک کتاب جدید با عنوان “خط مشی مالی دولت و حریم بیت‌المال از منظر نهج‌البلاغه” آبان امسال چاپ کردند، من هنوز کتاب رو نخوندم ولی به نظرم با توجه عنوان کتاب و سرفصل موضوعی که رسما در مورد امور مالی هست، فکر کنم باید این کتاب هم مطالعه کنیم!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. دکتر پورعزت کلا نقش مهمی در جریان مدیریت اسلامی هستند. همین است که خواندن کتاب‌های ایشان را از اوجب واجبات می‌دانیم!

   دو. دکتر پورعزت به طور مرتب، کتاب‌چه‌هایی را با بنیاد نهج‌البلاغه منتشر می‌کنند که حجم‌شان کمتر از ۹۰ صفحه در قطع کوچک است. اگر وقت دارید بخوانیدشان!

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 11. Hadis

  سلام اقای زارعی

  میانگین درصدها برا اوردن مدیریت بازرگانی علامه طباطبایی و مدیریت بازرگانی باهنر کرمان چند باید باشه؟

  میدونم اختلافشون خیلی زیاده ولی میخوام اگه لطف کنین بدونم با چه درصدایی به طور قطع میشه این دانشگاه ها رو انتخاب کرد

  سپاس فراوان

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   این‌گونه آمارها در وب‌سایت مدیر منتشر شده است. گمان می‌کنم پاسخ پرسش‌تان را آنجا خواهید یافت!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 12. atefe

  سلام.من فقط میخام یه کتاب برای مدیریت اسلامی بخونم با حداقل وقتی که ازم بگیره و پوشش نسبی داشته باشه.به نظر شما کتاب دکتر احسانی میتونه کمک بهتری بهم بکنه یا ۲۰۰۰ تست نگاه دانش؟با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. اول کتاب پورعزت را بخوانید.

   دو. کتاب دکتر احسانی یا جناب پرچ را بخوانید.

   سه. تست‌های ۲۰۰۰ را بزنید.

   چهار. اگر وقت یا حوصله خواندن ندارید، کتاب دکتر پورعزت را همراه با ۲۰۰۰ تست بخوانید و خلاص!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 13. سمیرا

  سلام جناب زارعی
  خداقوت…
  ممنون از مطالب عالی وبلاگتون…
  سوال اولم دراین مورد هست که:الان دقیقا نمیدونم چه کتابی بخرم!کتاب مدیریت اسلام ماهان یا کتاب دکتراحسانی؟…درصدی که مدنظرم هست۴۰_۵۰%هست, البته کتاب ۲۰۰۰تست را هم ان شاالله تهیه خواهم کرد
  سوال دمم اینست که:بنظرتان کتاب ۲۰۰۰تست چقدر میتواند کمک کننده باشد برای دوستانی که مثل من تغییر رشته دادند وآشنایی به مدیریت ندارند؟

  واما سوال سومم در مورد درس بازاریابی است:
  من کتاب دکتر مناجاتی را خوانده ام,بنظرتان این کتاب برای درصد ۷۰بازاریابی کافیست؟
  یا لازم هست که کتاب ۲۰۰۰تست بازاریابی را هم تهیه کنم؟

  متشکرم

 14. بابک

  سلام و وقت بخیر.

  کتاب جناب احسانی رو پیدا نکردم. در بین سایر گزینه‌ها کدوم کتاب جامع رو پیشنهاد میکنید؟!

  در مورد کتاب مدیریت تولید جناب شیخان٬ من این کتاب رو تهیه کردم ولی گویا از آخرین چاپش چندسالی میگذره! این مسئله اشکالی نداره؟ و گویا چندان کامل نیست؟ نسبت به کتاب مدرسان عرض میکنم. هرچند کتاب مدرسان چندان جالب توضیح نداده و فهم بعضی فصول تئوریش مشکله.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. کتاب جناب پرچ را تهیه کنید. کتاب دکتر پورعزت ر هم خوب بخوانید.

   دو. کتاب دکتر یگانه را امتحان کنید.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 15. محمد

  سلام آقای زارعی؛
  به نظر شما کتاب مدیریت اسلامی آقای امیری و عابدی برای ارشد میتونه مفید باشه یا فقط مخصوص داوطلبان دکترا نوشته شده؟راستش من به کتاب های جامع اعتماد زیادی ندارم؟اگه میشه در مورد منابع اسلامی من را راهنمایی کنید.در حال حاضر فقط کتاب مدیریت اسلامی در پرتو نهج البلاغه دکتر پورعزت را خوانده ام(انتشارات نهج البلاغه).
  با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   به قدر کفایت درباره درس مدیریت اسلامی در ارشدباز صحبت کرده‌ام. اگر با حوصله جستجو کنید، مطالب خوبی کشف خواهید کرد. کامنت‌ها را هم بخوانید که گاه از متن نوشته‌ها کارگشاتر هستند.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 16. sina

  سلام جناب زارعی.

  در مورد فصول پرتکرار درس مدیریت بازاریابی متتاسفانه نتونستم منبعی مناسبی پیدا کنم تا با توجه به اون چند فصل از درس بازاریابی و حذف کنم…اگه میشه در این زمینه راهنمایی کنید….خیلی ممنون.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   همین هفته، از جناب مروج جویا می‌شوم و خبرتان می‌کنم.

   ارادت // جواد زارعی

 17. میلاد

  با عرض سلام

  به امید خدا میخواهم علاوه بر خواندن کتاب دکتر پورعزت کتاب جامعی تهیه کرده مطالعه نماییم و از شما تقاضا دارم به صورت صریح نظر خود را اعلام کنید که کدام کتاب جامع را توصیه میکنید؟
  کتاب جناب پرچ یا جناب احسانی یا مدرسان یا….

  لطفا نگویید که هر کدام را بگیرید خوب است، نظر خود را صریح بگویید و مثلا اعلام کنید فلان کتاب مورد تاییدتان است.

  سپاسگزارم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   نوشته تازه‌ای در این‌باره منتشر کرده‌ام. مطالعه کنید. امیدوارم به تصمیم‌گیری‌تان کمک کند.

   ارادت // جواد زارعی

 18. مصطفی

  درس بازاریابی خوندن فقط کتاب ماهان به نظر شما تا چند درصد سوال های کنکور پوشش بده

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   از این‌گونه پرسش‌ها فاصله بگیرید که کمک‌تان نمی‌کند.

   ارادت // جواد زارعی

 19. شیوا

  با سلام

  من جزوه یا خلاصه درس کتاب مبانی مدیریت دکتر نجاری رو می خواستم  هرچقدر در نت گشتم چیزی پیدا نکردم،دوستان شما سایتی رو می شناسید که خلاصه ای از کتاب رو داشته باشه

  ممنون نیشم راهنمایی ام کنید

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.