روزنوشت ارشد ۹۵تئوری مدیریت به روش پیاز!

تئوری مدیریت به روش پیاز!

چگونه بر مطالب حجیم تئوری مدیریت و درس‌های خوف‌ناک چیره شویم!

مطالعه کتاب‌های تئوری مدیریت، علیرغم لذت فراوانی که دارند، برای برخی دوستان زجرآور، سخت، تمام‌نشدنی و دور از دسترس هستند. واقعیت آن است اگر روش مطالعه درست درس‌ها را ندانیم، حال و روزمان بهتر از این نخواهد بود؛ و همین است که بیشتر دوستان از درس پژوهش عملیاتی، غول بی‌شاخ و دومی ساخته‌اند و این درس نازنین را ظرف سه‌سوت حذف می‌کنند. شرایط زبان هم بهتر از تئوری و پژوهش نیست. پس، چه باید کرد؟

مشکل قاطبه داوطلبان کنکور با درس‌ها، بیشتر جنبه روانی دارد. به طور مثال، نام پژوهش عملیاتی که مطرح می‌شود، انگاری داعشی‌ها حمله کرده‌اند و طرف حاضر است حجم مطالعه درس‌های دیگر را دویست برابر کند؛ اما سمت پژوهش نرود. واقعیت این نیست؛ و اگر داوطلب بخواهد و بداند و بتواند از روش‌های درست درس‌خوانی پیروی کند، نه فقط پژوهش عملیاتی که، هیچ‌یک از درس‌های کنکور ارشد مدیریت را سخت قلمداد نمی‌کند.

مشکل اساسی بیشتر داوطلبان را این تلقی می‌کنم که تمام درس‌ها را یک‌جور می‌خوانند. خب، بدیهی است که روش مطالعه مباحث ریاضی با اقتصاد با تئوری مدیریت با بازاریابی متفاوت است؛ با خواندن و دوره کردن و جویدن هزارباره کتاب به سرانجام نمی‌رسد؛ چرا که ماهیت درس‌ها متفاوت‌اند. امثال ریاضی و آمار و پژوهش عملیاتی و تولید و بخش‌هایی از اقتصاد را باید مقلدانه بخوانید تا مبحث‌ها، ملکه ذهن‌تان شود؛ اما درس‌های مفهومی مانند تئوری‌های مدیریت و بازاریابی و مدیریت اسلامی و امثالهم را باید به روش مرور تحلیلی و انباشتی بخوانید تا گرفتارتان نکنند. اگر کُنه مطلب مندرج در همین پاراگراف دست‌گیرتان شده باشد، باید جامه بدرید و سر بیابان بگذارید و چهل روز روزه بگیرید که چرا این‌چنین نخوانده‌اید و از کاه، کوه و از کوه، کاه ساخته بودید!

مشکل دیگر بیشتر داوطلبان برای کسب توفیق در کنکور ارشد در چگونگی برنامه‌ریزی درسی‌شان است. لزوما هر برنامه دقیق و مفصل، شما را به قله نمی‌رساند. کوه‌نوردان حرفه‌ای، بسته به شرایط از تکنیک‌ها و ابزارهای متفاوت برای صعود استفاده می‌کنند و هر چه بالاتر می‌روند، نوع پوشش، طناب‌ها، قلاب‌ها، روش گام برداشتن، میزان تکلم، نوع تغذیه و رفتارشان تغییر می‌کند. بیشتر داوطلبان ارشد تلاش می‌کنند مسیری را که باید پیاده بروند و حالش را ببرند، با طناب و قلاب بالا می‌روند. خب این‌گونه درس‌خوانی برای ناظر بیرونی خنده‌دار نیست؟

بیایید درباره تئوری مدیریت به روش پیاز صحبت کنیم که روشی بدیع و منحصربرد است و نمی‌دانم چرا ثبتش نمی‌کنم. تئوری مدیریت به روش پیاز، هم برای تئوری مدیریت و هم برای درس‌های مفهومی کاربرد دارد. نکته کلیدی روش پیاز آن است که درس‌ها را باید لایه به لایه بخوانید. بیشتر شما درس‌ها را مانند این شکل می‌خوانید. یعنی درس مذبور را زیادی جدی می‌خوانید. مشکل این روش آن است که تا امتحان کنکور برگزار نشود نمی‌دانید که وضعیت علمی و مهارتی‌تان چگونه است. بعد که گَند زدید، دست‌گیرتان می‌شود که کنکور، هماوردی رقابتی است!

1_Classic

برخی دوستان که تجربه دارند یا از مشورت‌های افراد این‌کاره بهره می‌برند، هوشمندانه‌تر می‌خوانند و مبحث‌ها را بخش‌بندی کرده و هر کدام‌شان را به طور کامل می‌خوانند و برای فتح سنگر بعدی برنامه‌ریزی می‌کنند. راستش این روش به مراتب از روش سنتی قبلی که درس‌ها را تراکتوری می‌خوانند بهتر است.

1_neoclassic

مشکل روش‌های بالا این است که تا کار تمام نشود، تصویر کاملی را نمی‌شود از اندوخته‌های علمی و مهارت‌های عملی ترسیم کنید و تا روز آزمون دست و دل‌تان می‌لرزد.

مطالعه تئوری مدیریت به روش پیاز می‌گوید عمرتان ارزشمند است و نباید صرف کارهای بیهوده شود. بالاخره، قیامتی هست و خواهند پرسید که عمرت را چگونه استفاده کردی؟ چه باید گفت. بگوییم نشستیم و عمرمان را صرف مطالعه طوطی‌وار هزار و خرده فلش‌کارت کردیم؛ یا برای این‌ور و آن‌ور جک و عبارت ساختیم تا بهتر در ذهن‌مان بمانند، یا …!

علم مدرن می‌گوند که از نسل میمون‌ها، و پسرعموی نزدیک شامپانزه‌ها و گوریل‌ها و اورانگوتان‌ها هستیم؛ اما یک فرق اساسی داریم. ما انسان‌ها «زمان» را درک می‌کنیم و می‌توانیم کارهای مناسب‌تر و مفیدتر را اولویت‌بندی کنیم تا بهره‌وری زندگی‌مان بیشتر و بهتر شود. مطالعه تئوری مدیریت به روش پیاز برای آدم‌هاست. یعنی برای موجوداتی که زمان را درک می‌کنند و به خودشان و به هستی احترام می‌گذارند.

مطالعه تئوری مدیریت به روش پیاز می‌گوید درک داوطلبان از درس‌ها باید در طول زمان و از درک سطحی به مفاهیم عمیق‌تر شکل بگیرد. از این رو پیشنهاد می‌کند درس تئوری مدیریت را با کتابی مانند مدیریت رابینز آغاز کنید و همین‌طور بخوانید تا درکی هلیکوپتری از کلیت مدیریت نصیب‌تان شود. بعدتر، همان کتاب را دقیق‌تر بخوانید تا درک‌تان یک لایه عمیق‌تر شود. مانند، پیاز که هر چه به لایه‌های درونی‌تر ورود می‌کنیم، تر و تازه‌تر است و البته بیشتر هم می‌سوزاند. کتاب اول که تمام شد، یکی از کتاب‌های سخت‌تر مانند تئوری رابینز را دست بگیرید و جدی‌تر بخوانید و عمق درک‌تان را بیشتر کنید. البته کتاب مدیریت رابینز را همین طوری مثال زدم؛ چرا که کتاب درست و درمانی است و چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای از مدیریت ترسیم می‌کند. می‌توانید، مطالعه را با کتاب‌های مرجع دکتر رضاییان آغاز کنید. فقط یادتان باشد که در گام‌های اول باید سطحی بخوانید و زود به انتهای کتاب برسید و مسیر مطالعه‌تان را جایی ثبت کنید. همین‌که دست‌گیرتان شود که مدیریت و مباحث اصلی آن چیست،‌ کفایت می‌کند. دور بعدی را عمیق‌تر و البته کمی آهسته‌تر بخوانید و در برخی صفحه‌ها بیشتر تأمل کنید و باز تأکید می‌کنم خودتان را خیلی گرفتار نکنید. شاید لازم باشد، یک کتاب مشخص را پنج شش مرتبه بخوانید؛ اما خاطرتان باشد که هر مرتبه باید سرعت‌تان کمتر شود و در بطن و متن مطالب عمیق‌تر شوید. یکی از درس‌ها را که به روش پیاز بخوانید، به سهولت دست‌گیرتان می‌شود که هیچ کتابی برای مطالعه سخت نیست؛ فقط باید روش درستش را بدانید. مطالعه در‌س‌ها به روش پیاز شبیه این شکل است، نیست؟

1_partisan

مزیت روش پیاز آن است که از همان ابتدای درس‌خوانی، می‌توانید تصویری مبهم، اما کامل از تمام مسیر درس‌خوانی ترسیم کنید و هر درس را به قدر کفایت مطالعه کنید. به طور مثال، داوطلبان گرایش بازرگانی باید بازاریابی را بسیار عمیق بخوانند و به مغز پیاز برسند؛ اما می‌توانند مدیریت اسلامی را در حد سه چهار لایه بخوانند و شاید به صرفه و صلاح نباشد که به مغز پیاز برسند. مطالعه به روش پیاز، که اگر بخواهید سندش را به نام شما می‌زنم، کمک‌تان می‌کنم درس‌ها را همان‌قدر که لازم است بخوانید و عمرتان را بیش از حد صرف مطالعه درس‌ها نکنید!

بالاخره، درست است که با شامپانزه‌ها و اورانگوتان‌ها و گوریل‌ها نسبتی نزدیک داریم؛ اما زبانم لال، انسان هستیم و باید به وجود و هستی‌مان احترام بگذاریم و نشان دهیم که «زمان» را درک می‌کنیم و وقت‌مان را صرف پریدن به این‌ور و آن‌ور نمی‌کنیم و می‌توانیم بر یک موضوع ویژه که منفعت‌مان را تأمین می‌کند تمرکز کنیم، نمی‌توانیم؟

مطالعه تئوری مدیریت به روش پیاز را جدی بگیرید که سعادت‌تان را تأمین می‌کند. البته توصیه می‌کنم ابتدا بازاریابی را به روش پیاز بخوانید که گرم‌تان کند. بعدتر می‌توانید تئوری مدیریت و مدیریت اسلامی و حتی زبان انگلیسی و اقتصاد را نیز به روش پیاز بخوانید!

32 فکر می‌کنند “تئوری مدیریت به روش پیاز!

 1. نوید خرّم خورشید

  سلام برادر عزیز. چند وقت بود که به دلیل وقتگیری شغل و درس به وبسایت سر نزده بودم پس، پس از ابراز دلتنگی چند نکته در باره همین نوشته که از قضا آخرین نوشته جناب‌عالی هم هست ذکر کنم:
  به نظر می‌رسد که این روش که من هم احساس اولیه‌ام فاقد تجربه به من می‌گوید که مفید است یک مشکل عمده دارد و آن این‌که بسیار وقت‌گیر است و البته نمی‌شود همه درس‌ها را به این روش خواند.
  با فرصتی هم که تا کنکور مانده تقریبا تمام افرادی که به این رویداد به صورت جدی چشم دوخته‌اند، مطالعه دروس خود را به یک حد متوسطی رسانده‌اند و انتظار این‌که بشیند و با یک روش جدید درس‌خوانی را آغاز کنند، کمی انتظار زیادی است.
  در مورد درس‌هایی مثل OR هم که تجربه شخصی من به من می‌گوید که اصلا سطحی خواندن مطلب معنایی ندارد، بهتر بگویم من نمی‌فهمم که یعنی چه.
  یک مطلب بی‌ربط: با سیستم جدید انتشار نظر هم ارتباط برقرار نمی‌کنم. کاش مثل سابق آزاد بود. کسی که حرف مفت می‌زند توسط عرف رانده می‌شود، برخورد قهرآمیز لازم نیست.
   
  ارادتمند، نوید خرّم‌خورشید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. ان‌شاء‌الله که خوب بخوانید و خوب‌تر نتیجه بگیرید.

   دو. این روش را که تلاش کرده‌ام به زبان ساده بنویسم، حتی نیم‌ساعت مانده به کنکور هم جواب می‌دهد. مرحله‌های متعددش، گول‌تان نزند. یک‌بار که به طور عملی با این روش بخوانید، دست‌گیرتان می‌شود که با خودتان چند چند هستید. این روش به طور ویژه برای درس‌ها مفهومی طراحی شده است!

   سه. درس‌های محاسباتی را در گام اول باید به روش «تقلید مقلدانه» و بعدتر به روش «تقلید محققانه» مطالعه کنید. برای کنکور ارشد مدیریت، همین دو گام کافی است، اما بچه‌های مهندسی صنایع باید دو گام دیگر «ابتکار مقلدانه» و «ابتکار محققانه» را نیز طی کنند. بعدتر درباره دو روش اول صحبت خواهم کرد!

   چهار. راستش من هم از این سیستم تأیید نظرات ناخشنودم؛ اما در شرایط کنونی بهترین گزینه است!

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 2. ساناز

  سلام

  ممنون از راهکارهای جالب ، جذاب و به قول شما  ادمیزادیتان.

  روشی عالی و مطلوب است،من نیز برای تقویت ارتباطم با درس مالیه و بودجه از این روش استفاده خواهم کرد.

  متشکرم

 3. پیمان

  البته راه های رسیدن به نتیجه و موفقیت بسیارند… و به نظر من هرکس با توجه به شناخت از خود و شرایطش و شناخت دروس میبایست نسخه خود را خود بپیچد… بنده که دهه شصتی هستم و حدود ۳۴ ساله ، جوانترها را نمیدانم… به نظرم بعد از ۱۶ سال تحصیل و خواندن فارسی و تاریخ و جغرافیا و فیزیک و ریاضی تا دروس دانشگاهی، اگر داوطلب کارشناسی ارشد هنوز قلق درس خواندن نمیداند هیچ توصیه و مشاوره ای کارساز نیست… واقعا از برخی دوستان متعجبم !!! خواهر و برادر عزیزم یعنی بعد از گذراندن کنکور کارشناسی و امتحانات متعدد و مطالعه این همه دروس تحلیلی-حفظیات-محاسبه ای و حل کردنی هنوز نمیدانی کدام درس را باید چطور و چقدر بخوانی؟؟؟ بعد از قبولی چه خواهی کرد مدیر؟!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. درس‌خوانی، مجموعه‌ای از مهارت‌هاست که کمتر دیده‌ام درباره‌شان در مدرسه، دانشگاه یا رسانه‌ها صحبت شود. پس، تا حدی به داوطلبان کنکور حق می‌دهم نداند که چگونه باید بخوانند.

   دو. راستش چند داوطلب دکتری هم ایمیل زدند و درباره روش درس‌خوانی مشورت خواستند. داشتن ارشد و دکتری دلالت بر تسلط بر روش‌ها و مهارت‌های درس‌خوانی ندارد. تا زمانی که داوطلب محترم، فکر می‌کند که خوب و درست می‌خواند، در پی کسب مهارت درست خواندن نمی‌گردد!

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 4. پیمان

  جناب زارعی البته با عرض معذرت بابت نظر قبلی ام ، تلاش و دغدغه مشاوره شما محترم است و قابل تقدیر…بنده گاها وبسایت را پیگیری میکنم. یک سوالی:شما خودتان داوطلب کنکور هستید؟ چند سال است که در تلاشید؟ و چه شد که از وادی داوطلبی به وادی مشاوره کشانده شدید؟ یعنی انشااله چند سال دیگر مشاور و داوطلب باقی خواهید ماند؟ به نظر بنده تمرکزتان روی یکی ازین دو باشد بهتر نتیجه میگیرید… برادر من درستان را بخوانید و از حاشیه بپرهیزید… آخر اینهمه هم مشاوره و توصیه میشود ؟!!! به دوستان دیگه هم توصیه میکنم درستان را بخوانید. همین.  اگر هم دچار کج فهمی هدفتان شده ام مرا حتما میبخشید که تمام نیتم دوستانه است.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   یک. نه فقط شما، که بسیاری از اطرافیان که سال‌هاست مرا می‌شناسند نیز به درستی نمی‌توانند وقتی را که صرف ارشدباز می‌کنم درک کنند. راستش در این چند سالی که در وادی کنکور ارشد زندگی می‌کنم تا دل‌تان بخواهد از این پندها که گاه مانند شما برادرانه و گاه طعنه‌آمیز بوده‌اند نصیبم شده است.

   دو. بین خودمان بماند که اگر هدف، صرفا قبولی در کنکور ارشد باشد که به گمانم کار سختی نیست. در همین پنج ماهی تا موعد آزمون مانده است می‌شود با سه تا چهار ساعت درس‌خوانی درست یک رتبه تک‌رقمی تر و تمیز کسب کرد. اما بعدش چه؟

   سه. مشکل قاطبه داوطلبان عزیز این است که کنکور را آخر راه می‌دانند و تصوری از دوران ارشد ندارند. این را به صراحت و صداقت عرض می‌کنم که اگر بخوانم و در بهترین دانشگاه کشور پذیرفته شوم، هنوز نمی‌دانم که آیا با شرایطی که دارم، می‌توانم نام‌نویسی کنم یا خیر! پس در این شرایط، کمک به داوطلبان دیگر در اولویتم است و اگر فرصت کنم ناخنکی هم به درس‌ها می‌زنم.

   سه. منظورتان را از حاشیه متوجه نشدم. کجای مطالبی که در ارشدباز منتشر می‌کنم حاشیه است. علی‌ای‌حال تمام کنکور ارشد برای من متن است و حاضر نیستم عمر و فرصت‌هایم را برای پرداختن به حاشیه‌ها تلف کنم!

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 5. حسام

  سلام آقای دکتر…شما واسه ی من دکترین… حالم رو خوب میکنید و راه نشونم میدید… واقعا تئوری دیوونم کرده بود …از این بعد این روشو ادامه میدم… ممنون از راهنمایی هاتون…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. حتی به شوخی هم دکتر خطابم نکنید که نیستم!

   دو. ان‌شاء‌الله که این روش مشکل‌تان را مرتفع کند.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 6. حسین 66

  با عرض سلام و خسته نباشید
  متن شما در خصوص روش پیازی خواندن را مطالعه کردم. در حال حاضر مشغول جزوه برداری و خلاصه نویسی کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر رضائیان هستم. میخواستم توضیحی کامل درباره روش مطالعه این کتاب و همچنین کتابها و منابع بعدی آن ارائه نمائید.
  یعنی پس از تکمیل این خلاصه برداری، چگونه آن را مطالعه و سپس تست بزنم؟

  باتشکر

 7. ارزو

  سلام.

  من برای نیوری کتاب جامع پرچ رو انتخاب کردم .تو رو خدا بهم بگین برای من ک رتبه زیر ۵۰ میخام این کتاب با روش پیاز جواب میده؟خیلی برام مهمههواش میکنم جواب بدین

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. تمام درس‌های مفهومی مانند تئوری و بازاریابی و اسلامی و حتی اقتصاد و زبان را می‌شود به روش پیاز مطالعه کرد.

   دو. کتاب جامع پرچ و تمام کتاب‌های عالم را با همین شیوه می‌توانید بخوانید.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 8. یزدان

  سلام و عرض ادب

  آقای زارعی عزیز

  بعد از یه مدت اومدم ارشد باز و طبق معمول از نوشته ها و کلام صادق و زیباتون لذت بردم.

  با اینکه فعلا برنامه ارشد ندارم اما هنوز توی ذهنم پروندش بازه و انقدر مدیریت برام جذابه که دوست دارم مطالب رو دنبال کنم.

  راستی،الان تهران هستم و میدونم که خیلی مشغول هستید اما اگر فرصتی داشته باشید بسیار خوشحال میشم ببینمتون و یه گپی در رابطه با دغدغه های مدیریتم بزنیم.

  یا علی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. خوشحال شدم از حضورتان. ان‌شاء‌الله که در کمال صحت و شادمانی باشید. به همسر محترم سلام برسانید.

   دو. گپ‌وگفت‌مان بماند برای وقتی دیگر که سلامت باشم. این روزها، کمتر در شهر تردد می‌کنم و فرصتم بسیار محدود است.

   سه. کار و بار را چه کردید؛ در مسیر برنامه هستید؟

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 9. حصین

  با سلام خدمت استاد دلسوز و گرامی

  میخواستم بدونم روش پیاز رو بهتر نیس ب صورت فصل ب فصل اجرا کنیم؟

  یعنی پس از اینکه یک فصل به روش پیازی تموم کردیم بریم سراغ بعدی یا اینکه کل کتاب خونده بشه به این روش راندمان بیشتره؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. شاید گرامی باشم؛ اما تأکید می‌کنم که استاد و دلسوز نیستم!

   دو. مطالعه درس‌های به روش پیاز بر مطالعه تدریجی از کل به جزء، از بالا به پایین، از کلان به خُرد تأکید دارد. این یک اصل کلیدی است!

   سه. اگر فصل‌های درس، ارتباط چندانی با هم نداشته باشد، می‌توانید هر فصل را به طور پیازی مطالعه کنید. هر چند بهتر است یک درس را به عنوان یک کل، مطالعه کنید!

   چهار. باز هم بر صل کل به جزء و … تأکید می‌کنم. کاربردش با شما!

   هستیم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 10. ندا

  الان یعنی درسهای مثل تیوری و بازاریابی رو باید یه کتاب،مثلا الوانی رو چند بار بخونم بعد جزوه پرچ رو دارم بذارم حالت دوره،یا میشه الوانی رو بخونم یه بار بعد برا درک بهتر یه کتاب دیگه خوند،یعنی به جای خوندن یه کتاب چن بار کتابهای مختلفو بخونم،  ؟خوب من زیاد به کتلبهای مدیریت آشنا نیستم ولی اکثر بچه ها مبگن با هم همپوشانی داره ؟آآآخه ااشتباه که دوسال پیش این بود که به این روش  درس نخوندمو فقط پپوستخودمو کندم. 

  من تغییر رشته ای هستم ،الان دیر نیست سرو کنم؟دو تا درس ضریب دو بازرگانی رو هم احتمالا حذف میکنم،پژوهش و احتمالا اقتصاد،بین اقتصادو ریاضی موندم،میترسم وقت کم بیارم

  در مورد نحوه خوندن درسای مثل ریاضی و،،،،بیشتر توضیح بدید لطفا

  ببخشبد زیاد شد

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. لطف کمید و درس ها را به شیوه‌ای که در مسیر درس‌خوانی معرفی شده است اولویت‌بندی کنید تا بتوانیم درباره‌شان صحبت کنیم.

   دو. اگر با همین روحیه و سطح استرس بخواهید وارد فضای کنکور شوید حساب‌تان با کرام‌الکاتبین است. قدری آرامش و طمأنینه کمک‌تان می‌کند بهتر تصمیم‌گیری کنید!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 11. ندا

  سلام

  ممنون از پاسختون، بله خیلی استرس دارم چون اصلا قرار نبود امسال بخونم اما برا طرح جدید مجلس که  تصویب شده و هیچ کس نمیگه دقیقا چیه مجبورمم .لطفا گار میدونیدچیه بگید.

  من دوسال پیش ارشد اجرایی سرکت کردم البته فقط دوماه مهرو اآبان خوندم  ،مدیریت با کتاب پر چ  و زبان باناصرزاده

  نتونستم درسهارو به روش شما دسته بندی کنم اما خودم درس کلیدی بازاریابی،اصلی تیوری و زبان و اسلامی ،کمکی اقتصاد و حذف ریاضی و پژوهش البته من رشتم فنی بوده  و ریاضی و  اقتصاد مهندسی  خوندم اونم هشت سال پیش،پس  اشنانیستم با ینا

  پژوهش هم کلا نمیدونم چیه،بگمم نمیدونم بین ریاضی و اقتصاد کدوم نباشه بهتره،آمار  اصلا دوست ندارم،هدفمم روزانه تهران

  اصلا میشه؟راهنمایی کنید لطفا

  ببخشید زیاد شد

  1. جواد زارعی نویسنده

   لام خواهرم؛

   اگر داوطلب مدیریت هستید، باید بتوانید درس‌ها را به روش ارشدباز اولویت‌بندی کنید تا بتوانیم درباره درس‌ها صحبت کنیم.

   در خدمتم // جواد زارعی

 12. احسان

  سلام جناب زارعی،  من میخوام شما مربی من باشید، فرموده بودید اواخر آبان ماه،  الوعده وفا…

  بفرمایید باید چه کار انجام بدهم؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   قرارداد مربی‌گری با سه دوست عزیز یک هفته دیگر تمام می‌شود. اگر تهران تشریف داشته باشید می‌توانم برای مصاحبه اولیه در خدمت‌تان باشم. چهارشنبه همین هفته ایمیل بزنید تا اطلاعات لازم را برای‌تان بفرستم.

   ارادت // جواد زارعی

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛

     متأسفانه به دوستانی که فاصله‌ای دور تا تهران دارند نمی‌توانم خدمت کنم؛ چراکه هر هفته باید دیدار حضوری داشته باشیم که به صرفه و صلاح‌تان نیست.

     ارادت // جواد زارعی

     1. جواد زارعی نویسنده

      سلام برادر؛

      دکتر احسانی مشاوره تلفنی و اینترنتی ارایه می‌کنند. کارشان درست است.

      ارادت // جواد زارعی

 13. دلارام

  سلام.خیلی روش خوبی بود.ولی یه سوال.کتاب مدیریت عمومی الوانی به تنهایی برای کنکور ارشد کافیه؟؟؟یا حتما کتابایی که نام بردید رو باید تهیه کنم؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. روش خوبی هست. شاید بهترین روش برای مطالعه درس‌های مفهومی است!

   دو. خیر، کتاب دکتر الوانی برای درس تئوری مدیریت لازم است؛ اما به‌هیچ عنوان کافی نیست. منابع را باید متناسب با اولویت درس تهیه و مطالعه کنید.

   ارادت // جواد زارعی

 14. محسن بدیعی

  سلام و ارادت خدمت شما و دوستان عزیز

  من تقریبا تمام مطالب ارشدباز مطالعه کردم و تنها چیزی که باعث ادامه دادنم می شد صداقتی بود که در گفتار شما حداقل برای من بنظر می رسید و البته جدای از اجرای اولویت بندی و روش درسخوانی مطالب برای من مفید بود. از این رو سپاس فراوان مرا پذیرا باشید.

   

  بنظر من مطالعه به روش پیاز، بصورت فصل به فصل مفیدتر بنظر می رسد به دلیل اینکه میتوان با استفاده از تجربیات فصولهای قبل تا حدودی روش پیازی را شخصی سازی کرد.

  تا متناسب با نقات ضعف و قوت و عادات فرد باشد.

  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *