درباره ارشد مدیریتمحاسبه تراز (نمره کل)

محاسبه تراز (نمره کل)

Exclamation_oنوشته محاسبه تراز کل (نمره کل) مورد بازنگری قرار گرفته، و اصلاح شده است. از این رو پیشنهاد می‌کنیم، نسخه اصلاح‌شده را مطالعه کنید!

داوطلبی که برای کسب رتبه‌ مرغوب تلاش می‌کند باید بداند که پذیرش در رشته دلخواه منوط به کسب نمره کل (تراز) مناسب و متناسب با رشته مذبور است. سقف نمره کل معادل ۱۰.۰۰۰ است که حاصل‌جمع بیشترین نمره خام کل و معدل مؤثر ۲۰ است. کسب این نمره به سادگی ممکن نیست و رتبه‌های برتر می‌توانند تا حوالی نمره کل ۹.۸۰۰ نزدیک شوند.

محاسبه نمره کل (تراز)

نمره کل (تراز) داوطلب ارشد برابر با مجموع معدل مؤثر دوره کارشناسی و نمره علمی است. این شیوه محاسبه برای داوطلبی با معدل پایین مناسب نیست؛ چرا که، سهم معدل مؤثر دوره کارشناسی معادل ۲۰ درصد نمره کل است و ۸۰ درصد باقیمانده، نمره‌ای است که داوطلب در آزمون ارشد کسب کرده است. این شیوه محاسبه چندان عادلانه یا جوانمردانه نیست و روشن است که کسب نمره بالا در دانشگاه‌های ایران ارتباط مستقیمی با سواد و سطح علمی دانشجو ندارد!

معدل مؤثر

سازمان سنجش، معدل اعلام شده در فرم نام‌نویسی آزمون ارشد را در «عدد ویژه» که بین «۱» تا «۱.۰۸» است ضرب می‌کند و معدل مؤثر را محاسبه می‌کند. «ضریب ویژه» مبتنی بر ارتباط رشته تحصیلی دوره کارشناسی با رشته ارشدی که انتخاب کرده‌اید، و سطح کیفی دانشگاه دوره کارشناسی‌تان محاسبه می‌شود. ضریب ویژه برای داوطلبانی که در رشته‌ای غیر از رشته دوره کارشناسی‌شان شرکت می‌کنند، معادل «۱» است. دیده شده است که نمره خام کل داوطلبان دهک‌بندی می‌شود و چند درصدی بر ضریب ویژه داوطلبانی که نمره خام کل‌شان در دهک‌های بالا باشد افزوده می‌شود. علی‌الظاهر؛ داوطلبان تغییر رشته‌‌ای هم مشمول این گشاده‌دستی می‌شوند.

اخذ مدرک از دانشگاه معتبر، هم موجب افزایش مقدار ضریب ویژه می‌شود. دانشگاه‌های کشور در چهار دسته کیفی رتبه‌بندی شده‌اند. سطح کیفی «الف» مشتمل بر دانشگاه‌های تهران، شریف، علامه، بهشتی،‌ علم و صنعت، خواجه نصیر و دانشگاه‌های شهرهای بزرگ مانند اصفهان و تبریز و مشهد و شیراز و چند دانشگاه خاص دیگر؛ سطح کیفی «ب» مشتمل بر دیگر دانشگاه‌های ملی و دانشگاه‌های درست و درمان آزاد، و سطح‌های کیفی «ج» و «د» مشتمل بر دیگر دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور اعم از پیام نور، غیرانتفاعی و علمی‌کاربردی است.

به طور مثال؛ معدل مؤثر برای لیسانس فیزیک دانشگاه تهران با معدل خام ۱۲.۶۲ در محدوده رتبه‌های ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ بین ۱۲.۶۰ تا ۱۲.۷۰ و در محدوده رتبه‌های ۴۰۰ تا ۶۰۰ بین ۱۲.۸۰ تا ۱۳.۰۵ محاسبه شده است.

نمره خام درس

نمره خام هر درس حاصل کسر تعداد تست‌های غلط از سه برابر تعداد تست‌های درست، تقسیم بر سه برابر تعداد کل تست‌های آن درس است:

_Total_Score_Raw

نمره خام کل

نمره خام هر درس یک‌بار محاسبه می‌شود، اما برای هر گرایش، یک «نمره خام کل» اختصاصی محاسبه می‌شود. یعنی به تعداد گرایش‌ها، نمره خام کل محاسبه و اعلام می‌شود. «نمره خام کل» برای هر گرایش از مجموع ضرب نمره‌های خام هر درس در ضریب درس تقسیم بر مجموع ضرایب محاسبه می‌شود:

_Total_Score_Raw_Total

ضریب هر درس متناسب با گرایش محاسبه می‌شود. به طور مثال، درس عمومی «ریاضی و آمار» در گرایش فناوری اطلاعات ضریب «۲» و در گرایش کارآفرینی ضریب «۳» دارد؛ یا، درس تخصصی «پژوهش عملیاتی» در گرایش فناوری اطلاعات ضریب «۲» و در گرایش کارآفرینی ضریب «۰» دارد.

دانستن شیوه محاسبه نمره خام درس و نمره خام کل برای هر گرایش برای داوطلبان بسیار مهم است. دوستی که شرکت در گرایش کارآفرینی را مطلوب می‌داند، باید در  ۱۵۰ دقیقه به ۱۵۵ تست پاسخ دهد، حال آنکه در گرایش فناوری اطلاعات در در همان زمان باید به ۱۸۰ تست پاسخ دهد. این‌قبیل تحلیل‌ها به داوطلب کمک می‌کند تا ترکیب درس‌ها را هوشمندانه بچیند!

نمره علمی و تراز

پیش‌تر گفته شد داوطلبان آزمون ارشد برای کسب بیشترین امتیاز از هشتاد درصد نمره کل آزمون تلاش می‌کنند؛ یعنی، کسب بیشترین «نمره خام کل» آزمون ارشد، معادل هشتاد درصد نمره علمی است. نکته بسیار مهم کنکور ارشد در بطن همین «نمره علمی» نهفته است. هستند داوطلبانی که مبنای محاسبه نمره علمی را پاسخ‌گویی درست به تمام تست‌ها قلمداد کرده‌اند. در حالی که چنین نیست؛ چرا که، نمره علمی هر داوطلب از «تقسیم نمره خام کل در هر گرایش بر بالاترین نمره خام در همان گرایش» محاسبه می‌شود. پس، داوطلبی که بالاترین «نمره خام کل» در یک گرایش را کسب کند، نمره علمی یک، و مبنای محاسبه نمره علمی دیگر داوطلبان ارشد می‌شود. نمره کل (تراز ) حاصل‌ضرب عدد ۱۰۰ در حاصل‌جمع معدل مؤثر و حاصل‌ضرب نمره علمی در عدد ۸۰ است:

_Total_Score

مؤخره!

رویکرد درس‌خوانی پارتیزانی، توجه به نمره خام درس و متوسط نمره خام داوطلبان دیگر در هر درس را برای تحلیل درس‌ها مفید می‌داند، اما اهمیت چندانی نمره‌های قایل نیست!

68 فکر می‌کنند “محاسبه تراز (نمره کل)

 1. نیما

  سلام 🙂

  برای من که جالب بود .
  یکی از خصیصه های این جانب اینه که اصلا کاری با این که کلا نمرم چند بشه و چه جور بشه ندارم .فقط امتحان می‌دم .حتی تو امتحان های معمول هم با بارم سوالات کار ندارم .

  بی ربط بود البته

 2. علی

  در محاسبات شما از انحراف معیار اصلاً استفاده نشده . مثلاً اینجا رو ببینید:
  http://aftab.cc/article/1169 (البته اینجا باز یک سری پارامترهای دیگه نیست)
  روی اینترنت هر کسی یک چیزی در مورد تراز نوشته؛ یعنی سازمان سنجش خودش شیوهٔ محاسبه رو به صورت رسمی هیچ جا اعلام نمی‌کنه؟ عجب وضعیت غیرشفافی! متأسفم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. هیچ‌یک از روش‌هایی که دوستان (و البته ارشدباز) درباره محاسبه تراز منتشر کرده‌اند کامل نیست. فرمول محاسبه تراز فرایند بی‌نهایت پیچیده‌ای است و پارامترهای متفاوتی در آن دخالت دارند. از دو منظر می‌شود عدم انتشار شیوه محاسبه تراز را تحلیل کرد. یک اینکه؛ سازمان سنجش نمی‌خواهد روش مشخصی اعلام کند تا بعدتر دست‌و‌پاگیر نشود و دو اینکه؛ از سوء‌استفاده مؤسسه‌ها پیشگیری کند. همان فاجعه‌ای که در کنکور سراسری رخ داده است و قابل مدیریت نیست!
   دو. همین‌که به طور کلی با شیوه تراز آشنا شویم برای گروه‌بندی درس‌ها و تحلیل شرایط کنکور کفایت می‌کند.
   ممنون از دقت‌تان / جواد زارعی

 3. آرمان

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان زحمتکش پارسه؛
  بنده سوالی داشتم که مدتیه ذهنم را بسیار درگیر کرده و رو استراتژی درس خواندنم تا‍‍ثیر گذاشته.
  اول اینکه؛ عرض کنم من داوطلب کنکور ارشد مجموعه مدیریت برای سال آینده هستم.. (مانند خودتون ارشد مدیریت آی.تی و لیسانس مهندسی آی.تی هستم)
  عده‌ای به من گفتند کنکور ارشد مانند کنکور لیسانس تراز درسی سوالی ندارد؛ یعنی هر درس برای خودش تراز جداگانه ندارد؛ آیا این صحیح است!؟
  یعنی اگر به فرض، دو درس ضریب برابر در کنکور مجموعه مدیریت مثل زبان و تئوری مدیریت که ضریب ۳ دارند را هرکدام را ۵۰ درصد بزنیم برابر است با اینکه مثلا تیوری را صفر درصد و زبان را ۱۰۰ درصد بزنیم!؟؟
  یعنی تراز در نظر گرفته نمی‌شود؛ و فقط ضریب و امتیاز کسب شده از درس مهم است!؟؟
  زبان درسی است که در ارشد اکثرا همه ‍پایین می‌زنند و میانگین بسیار پایینی دارد اگر تراز در نظر گرفته بشود بالا زدن در این درس بسیار بسیار با ارزش است ولی اگر تراز نباشد زبان با درس هم ضریب خود یعنی تیوری فرقی ندارد!
  بعضی از کارشناسان میگوییند تراز دارد بعضی ها عکسش را میگوویند ما هم گیج و سرگردان شدیم چون این مسیله روی نحوه ی درس خواندن بسیار تاثیر گذار است لطفا خواهشآ پاسخ دقیق بدهید
  با تشکر از زحمات شما

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. این عبارت «دوستان زحمتکش پارسه» را از اساس متوجه نشدم؛ شفاف‌سازی کنید بی‌زحمت!
   دو. در محدوده اطلاعاتم، سازمان سنجش مستندی رسمی درباره چگونگی محاسبه نمره تراز داوطلبان را در کنکور ارشد منتسشر نکرده است و مطالبی که در این‌باره در وب منتشر شده، یا توسط مشاوران محترم بیان می‌شوند، بیشتر حدس و گمان است. ما هم در وب‌سایت ارشدباز درباره یکی از راه‌های ممکن صحبت کرده‌ایم و بر همین اساس هم درس‌خوانی می‌کنیم.
   سه. بیشتر داوطلبان ارشد با هدف حذف درس در این‌باره تحقیق می‌کنند و ترس‌شان از این است که نکند حذف یکی از درس‌ها عواقبی فراتر از صلاحیت علمی داشته باشد و از گرفتاری در بالا و پایین کردن‌های آماری واهمه دارند. توصیه می‌کنم موضوع حذف درس را تا اطلاع ثانوی فراموش کنید،‌مگر اینکه دلیلی، علتی، بهانه‌ای، توجیهی،‌ چیزی برای حف درس یا درس‌ها بتراشید!
   چهار. هم‌اکنون در حال تهیه مطلبی کلی هستم که ظرف یکی دو روز آینده منتشر می‌شود و کمک‌حال داوطلبان برای تحلیل درس‌هاست.
   این موضوع پارسه را روشن کنید تا شب خواب‌مان ببرد // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛
   در بطن پاسخ قبلی عرض کردم که عدم اطلاع‌رسانی شفاف سازمان سنجش موجب این ابهام شده است. بنده نیز مانند شما داوطلب ارشد سال جاری هستم و از همین رویکرد برای تحلیل درس‌ها و کنکور ارشد مدیریت استفاده می‌کنم.
   توفیق یارتان // جواد زارعی

   1. ارمان

    مرسی از پاسختتون
    مسئله ی من درس زبان هس من برایش وقت زیادی در نظر گرفتم چون زیاد قوی نیستم ولی اگر ترازی در کار نباشد میتوانم این وقت را روی تئوری یا ریاضی که قوی هستم بذارم با ریسک پایین چون زبان درسی هس که نتیجه گرفتن در ان به حال طراح بستگی دارد نه میزان تلاش چون منبع مشخصی ندارد
    سیستم پاسخگویی انلاین سنجش هم که افتضاح است انگار رباط پشت سیستم نشسته :/
    در نهایت بعد از کلی سوال و پاسخ این جواب رو دادند:
    با سلام لازم است برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی های لازم در این خصوص با روابط عمومی سازمان سنجش تماس بگیرید. شماره تماس: ۹-۸۸۹۲۳۵۹۵-۰۲۱ و برای برقراری ارتباط با اپراتور کلید ۹ را بفشارید. با تشکر
    و اما اپراتور کارای مهمتری داره لابد که ما هنوز موفق به گرفتنش نشدیم! 😐

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛
     یک. اولویت‌بندی درس‌ها مستلزم بررسی پارامترهای بسیاری است و به همین سادگی نمی‌شود سهم درس مهمی مانند زبان را تغییر داد.
     دو. چند روزی است که در حال نگارش مطلبی درباره اولویت‌بندی درس‌ها هستم. اگر اندکی صبر پیشه کنید، تا سه چهار روز آینده منتشرش خواهم کرد.
     سه. از روابط عمومی سنچش جیزی عایدتان نمی‌شود؛ خودتا و خودشان را اذیت نکنید!
     در حال نگارش مطلب درس‌ها // جواد زارعی

 4. محمد

  سلام

  کسی در مورد نحوه پذیرش اطلاع داره؟! برای مثال شما در گرایش های مختلف تراز و رتبه متفاوتی دارید ولی در انتخاب رشته همه گرایش هارو با هم انتخاب میکنید. سنجش بر چه ترتیبی دانشجو هارو گزینش میکنه ؟! آیا از رتبه ۱ شروع میکنه تا آخر؟! چون یک فرد چند رتبه در گرایش های مختلف داره همچین چیزی نمیتونه باشه. پس به چه صورته؟!

 5. علی

  روش شما در محاسبه تراز کاملا درست است.

  هیچ رابطه و فرمول دیگری وجود ندارد. با این فرمول می توانید تراز هر فرد را محاسبه کنید و با آمار موجود در سایت ها در هر رشته ای مقایسه کنید. مثلا از جداول نمونه درصد و تراز گرایش های سایت مدیر یا هر رشته و سایت دیگر که بانک اطلاعاتی با تعداد زیاد دارد استفاده کنید…

  اگر اطلاعات بالاترین نمره خام در دسترس باشد ( در بسیاری از موارد مربوط به همان رتبه یک است و گاهی خیر) ابن فرمول براحتی تست می شود.

  منظور دوستمان از آوردن نام پارسه هم این بوده که نخستین بار موسسه پارسه در مورد تراز نداشتن دروس بحثی را مطرح و در دو سال اخیر براساس آن شیوه ای را با عنوان فرمول پارسه معرفی کرده است.

  این مطلب را هم در این زمینه بخوانید. http://modireat87.blogfa.com/post-255.aspx

  مانند شما انسانهایی پرحوصله و با مطالعه هستند.

  موفق باشید

  ارادتنمد شما – مهدوی

  (راستی از آشنایی با وب وزین شما خوشحالم. بزودی با مطالعه سایر بخش ها نظرات بیشتری از بنده خواهید دید)

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. خیر مقدم و ممنون از حسن‌نظرتان!
   دو. ممنون از وقتی که برای نقد و بررسی مطالب صرف می‌کنید. نمی‌دانم داوطلب ارشد هستید یا خیر؛ اما امیدوارم وقتی که صرف می‌کنید درس‌خوانی یا فعالیت‌های دیگرتان را مختل نکند.
   سه. به طور مستمر مطالب وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها فعال در حوزه ارشد مدیریت را پیگیری و استفاده می‌کنم.
   منتظر نقد  //  جواد زارعی

 6. علی

  برادر جان

  نظرات دیگری در برخی بخش ها مانند مشاوره و … گذاشتم که به طرز شگفت انگیزی هیچ کدام ثبت نشد!

  من باب اطلاعتان بنده در آستانه فراغت از تحصیل در مقطع دکتری از دانشگاه مازندران و هیئت علمی موسسه کوچکی در شهرهای شمالی هستم و با معرفی دانشجویانم و علاقه شخصی در کمک به دانشجویانم به وبلاگ ها و سایت های مرتبط گاها سری میزنم.

  موید باشیــد

 7. الهام

  سلام آقا جواد

  اول بگم من برای ارشد هنر خودمو اماده میکنم و این نوع نگارش وزین شما را در دره نادره و مرزبان نامه با نثرهای فنی مثال زدنیشون سراغ ندارم.خیلی بامزه ای

  دویم من یکسری ازمون ازمایشی از یکی از موسسات مثلا معتبر را شرکت کردم که تا الان رتبه ام همش ۱ شده و برام تراز حدود ۹۶۰۰ میزنه درحالی که تغییر رشته ای هستم با معدل ۱۶.۳۰ و درصد درسهام متوسط ۵۰ الی ۶۰ هستن.حالا با خوندن مطالب شما به شک افتادم ایا ترازهای من درستن؟

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خوهرم؛

   یک. خوشحالم که نثر ارشدباز توجه‌تان را جلب کرده است؛ اما شب چله گذشته است و حبف است که این‌گونه هنداونه‌ها را خرج می‌کنید. علی‌ای‌حال ممنون از حسن‌نظری که ابراز کردید.
   دو. مؤسسه‌ها در کنکوهای آزمایشی، فقط می‌توانند سطح علمی داوطلب‌ها را ارزیابی کنند. دو نکته را باید مد نظر داشته باشید. اول اینکه بخش قابل توجهی از داوطلب‌های ارشد به دلایل گونگون در کنکورهای آزمایشی شرکت نمی‌کنند؛ و دوم اینکه کنکور سنجش، آزمونی مهارتی است و این‌طور نیست که داوطلب باسوادتر، رتبه بهتری اختیار کند. عامل‌های دیگری غیر از سواد در این داستان نقش ایفا می‌کنند.
   سه. اگر مؤسسه معتبر باشد و تعداد شرکت‌کنندگان هم زیاد باشند، گمان نمی‌کنم رتبه اعلامی‌تان اشتباه باشد. در این‌گونه آزمون‌ها، نباید چندان درگیر رتبه‌ها شد. همین‌که می‌دانید وضع علمی‌تان خوب است برای کنکور سنجش کفایت می‌کند.
   چهار. متأسفانه سررشته‌ای از هنر ندارم؛ دوست داشتم بیشتر و بهتر می‌توانستم کمک‌تان کنم.

   روز و روزگار خوش باد // جواد زارعی
   چهار.

 8. رضا

  عزیز من شما بیام نورو جزو دانشگاهای ج یا د قرار دادی در حالی ک ب نظر من معدل ۱۲ بیام نور با معدل ۱۶ یا ۱۷ ازاد برابره و واقعا کمتر از حیلی از دلانشگاهای سراسری ک نام بردی نیست

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. کلا با پارامتر معدل مؤثر مخالفم. معدل درسی، مسخره‌ترین پارامتر برای سنجش سطح علمی در ایران‌زمین است!
   دو. مطالبی که درباره معدل اینجا درج شده است، نگاه سازمان سنجش به مقوله درجه‌بندی علمی داوطلبان است و نظر شخصی نیست.

   ارادت بسیار و آروزی توفیق // جواد زارعی

  2. نیلوفر

   تمام سوالات امتحان ترم پیام نور ، تستی هستن! و برای هر امتحان نزدیک به ۱۰ نمونه سوال دارین که اساتید از اون ها برای امتحانای جدید استفاده می کنن!

   در حالی که سوالات امتحانی دانشگاه سراسری اکثرا تشریحی هست و اگه تستی هم باشه ، سوالاتشون استاندارد نیست ، نمونه سوال هم نداریم!

 9. سهیل

  سلام دوستان خسته نباشید.زحمتی براتون داشتم اگه ممکنه راهنماییم کنید. من امسال ازمون ارشد روانشناسی شرکت کرده بودم بعد اومدن سوالات و کلید. دیشب تعداد پاسخ هامومشخص کردم. ممنون میشم راهنماییم کنید. رتبه ام تقریبیم که شده چقدر میشه. هرچند اصلا امیدی به قبولی ندارم. اینطوری هستش. زبان سی سوال نصف درست نصف غلط) رشد.بیس سوال. دوازده درس هش غلط.) استثنایی بیس سوال نصف درس نصف غلط) بالینی بیس سوال دوازه درس هشت غلط.) عمومی بیس سوال نصف غلط نصف درس) فیزیولوژیک بیس سوال هشت درس دوازده غلط.) علم لنفس نصف درس نصف غلط بیس سوال.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   زبان ۳۳.۳ درصد

   رشد ۴۶.۶ درصد

   استثنایی ۳۳.۳ درصد

   بالینی ۴۶.۶ درصد

   عمومی ۳۳.۳ درصد

   فیزیولوژیک ۲۰ درصد

   علم‌النفس ۳۳.۳ درصد

   زحمت بکشید امتیاز هر درس را در ضریب درس ضرب کنید و بر مجمع ضریب‌های گرایش‌تان تقسیم کنید تا تراز علمی گرایش مشخص شود. با اتمسفر روانشناسی ناآشنا هستم. از دوستان یا وب‌سایت‌های معتبر روانشناسی پرس‌وجو کنید تا کمک‌تان کنند.

   امیدوار باشید // جواد زارعی

 10. سینا

  سلام بچه ها من الان دارم کارشناسیم رو تو یکی از شاخه های مدیریت (مدیریت بیمه)می خونم و معدل کل هم بالای ۱۵ هست می خوام بدونم برای کنکورکارشناسی ارشد چه رشته ای بهتره بعد با این معدل امکان قبول شدن تو دانشگاه خوب هست؟البته علاقه دارم که ارشد رو هم تو همین مدیریت تموم کنم البته نه بیمه .. الان من علمی کاربردی می خونم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. معدل مؤثر ۲۰ درصد نمره کل را شامل می‌شود و تأثیر متفاوتی در کریدورها دارد. به طور مثال شاید بیشترین تأثیر معدل مؤثر در رتبه‌های ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ باشد که توزیع تراز دوطلبان بسیار نزدیک است و تفاوت معدل می‌تواند رتبه داوطلب را به طور ملموس بهتر کند. البته همین گفته نیز قدری اغراق‌آمیز است و توصیه می‌کنم به معدل‌تان چندان دل‌خوش نباشید؛ چرا که تفاوت بین سقف و کف معدل مؤثر حداکثر ۸۰۰ امتیاز می‌شود. در واقعیت، میانگین تفاوت معدل‌ها از ۳۰۰ امتیاز فراتر نمی‌رود. نه اینکه معدل مهم نیست، اما توصیه می‌کنم دل‌تان را به معدل بالا خوش نکنید. هر چند دوستانی مانند بنده که معدل‌شان کمتر از ۱۴ است، قدری باید مراقب باشند!

   دو. اگر از امروز برای خواندن برنامه‌ای را طرح‌ریزی کنید نه فقط به دانشگاه‌های معتبر که، می‌توانید به هاروارد و وارتون و حتی به اینساد هم فکر کنید. آهسته و پیوسته که بخوانید می‌شود ان‌شاء‌الله!

   هستم تا خیال‌تان آسوده شود // جواد زارعی

 11. وحید

  سلام

  در اطلاعیه سنجش اومده که داوطلبا میتونن معدلشونو حتی الان که رتبه ها اومده تغییر بدن!

  سوال من اینه که این رتبه ای که اعلام شده تو کارنامه، معدل موثر هم تاثیر داده شده یا نه؟

  ممنون 🙂

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. متأسفانه به مفاد اطلاعیه سنجش توجه نکرده‌ام.

   دو. بیست درصد نمره کلی که در کارنامه‌تان درج شده است سهم معدل مؤثر و هشتاد درصد، سهم نمره علمی‌تان است. به طور مثال نمره کل بنده در گرایش بازرگانی ۵۳۲۶ شده است. اگر معدل مؤثرم را که در کارنامه ۱۲.۹۹ درج شده است از نمره کلی کم کنیم، نمره علمی شما محاسبه می‌شود. به بیان دیگر،‌ نمره کلی مندرج در کارنامه از جمع معدل مؤثر و نمره علمی محاسبه می‌شود. محاسبه نمره‌های علمی و کلی،‌ مطلبی منتشر کرده‌ام. ستون کناری را ببینید و بخوانید!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 12. مجتبی

  با عرض سلام وارادت

  اول اینکه یک دنیا تشکر بابت این روابط وسایتتان

  در کنکور ارشد امسال معدل من ۱۰.۱۳ زده شده بودالبته به اشتباه

  رتبه بنده۲۷۵ اعلام شدهبود باتراز ۶۴۵۱

  معدل واقعی من ۱۸.۰۲ است

  با رابطه شما حدود ۸۰۰نمره تفاوت تراز وجود دارد

  که ترازم ۷۲۲۳ میشود آیا درت حساب کرده ام

  در ضمن دوستان با تراز۷۱۶۶ رتبه ۱۴۱ را کسب کرده اند

  وبا تراز ۷۳۶۷ رتبه ۱۰۶

  سوال من این است رتبه من حدودا چه قدر خواهد شد؟

  آیا حدود۱۲۰ است؟

  در ضمن من رشته عمران هستم

  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. نمره کلی داوطلبان (تراز) از مجموع معدل مؤثر و نمره علمی داوطلب محاسبه می‌شود. محاسبه‌تان درست است و رتبه‌تان را می‌شود همان حوالی ۱۲۰ تا ۱۲۵ تخمین زد.

   دو. در کارت ورود به جلسه، کدام معدل درج شده بود؟

   سه. رتبه ۱۲۰ دردی از مشکل‌تان دوا می‌کند؟

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

   1. مجتبی

    در کارت ورود به جلسه ۱۸.۰۲ زده بود. مطمئن بودم، چون بحثی سر جلسه کنکور بوجود امد و معدلم را نشان دادم. شک ندارم!

    ترازم ۷۲۴۰ خواهد شد به امید خدا. اما در رابطه با رتبه ۱۲۰

    این رتبه می‌تونه بلیط دانشگاه صنعتی شریف و شاید در آینده دانشگاه‌های دیگر باشد.

    باز هم تشکر از وب‌سایت بی‌نظیرتان

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛

     دعا می‌کنم مشکل‌تان به خوبی مرتفع، و حق‌تان ادا شود.

     لطف‌تان زیاد و آینده‌تان روشن باد // جواد زارعی

 13. دانشجو

  با سلام و تشکر از توضیحات شما . بنده دانش آموخته کارشناسی زبان و ادبیات عرب ( دانشگاه پیام نور) هستم.

  سال قبل رتبه ی گرایش۱ روزانه ام در سهمیه ۱۰۴۲ شد( نمره کل بنده در این گرایش: ۳۵۴۹ ) و آخرین رتبه مجاز در سهمیه روزانه این گرایش ۳۰۶۸ بود. در مجموع یک انتخاب برای دانشگاه مورد نظر داشتم و دانشگاه روزانه را انتخاب کردم .وقتی نتایج اعلام شد به این صورت بود : رتبه داوطلب : ۴۱۸ ، آخرین رتبه قبولی : ۷۵ و نتیجه ام مردود بود.

  ضمنا آخرین رتبه ای که سال قبل ذکر شده بود ، برای روزانه و غیر روزانه یکسان بود ،درحالیکه امسال آخرین رتبه مجاز در سهمیه روزانه ۱۶۶۰ آخرین رتبه مجاز در سهمیه غیر روزانه ۲۴۰۹ میباشد.

  رتبه ی امسال گرایش۱ بنده در سهمیه روزانه : ۶۱۱ ( نمره کل : ۳۸۰۸ )

  اکنون خواهشمندم بفرمائید احتمال قبولی بنده در دوره روزانه چه میزان است و رتبه ام در دانشگاه اصفهان چند میشود ؟

  اگر اطلاعات دیگری نیز جهت تعیین رتبه ام لازم است و باید بگویم، بفرمائید.

  لطفا بفرمائید نحوه پذیرش امسال و سال قبل چه تفاوتی با یکدیگر دارد ؟

  با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. برای تخمین احتمال قبولی‌تان باید تغییر ظرفیت‌هایی که امسال اعلام شده است را بررسی کرد. به طور کلی ظرفیت‌های رو به کاهش است!

   دو. متأسفانه پیش‌زمینه‌ای در رشته شما ندارم و نمی‌توانم اظهار نظر کنم. درباره رشته شما وبلاگ یا وب‌سایت تخصصی یافت می‌شود؟ شاید دوستان بهتر بتوانند در این‌باره صحبت کنند.

   شادی و سلامتی را برای شما دعا می‌کنم // جواد زارعی

 14. حسین

  سلام دوست عزیز

  بنده امسال با رتبه ۴۸ و نمره کل ۶۵۷۰ مجاز به انتخاب رشته در رشته موسیقی شده ام،با توجه به  فرمول
  بالاترین نمره خام کل پس از محاسبه معادله فوق ۷۶۷۹ میباشد،
  ۱- میانگین و درصد های دروس، فرد دارای بالاترین نمره خام کل قابل محاسبه هست؟
  ۲-آیا با وجود بخش عملی آزمون مربوط به رشته موسیقی که تیرماه برگزار می شود و تقریبا ۴۰% نمره کل را مشخص میکند ،بعد از برگزاری، امکان کسب رتبه زیر ۱۰ برای من وجود دارد؟
  با سپاس فراوان

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. نمره علمی رتبه یک را ۸۰۰۰ فرض می‌کنند و نمره کلی رتبه یک بی‌شک بالای ۹۰۰۰ است.
   دو. برای پاسخ‌گویی به پرسش دوم باید به دیتابیس پذیرفته‌شدگان سال‌های گذشته دسترسی داشت که ندارم. متأسفانه نمی‌توانم در این‌باره اعلام نظر کنم.

   موفق باشید // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. امسال یازده دانشگاه به عنوان دانشگاه رده الف اعلام شدند.

   دو. گمان حداکثر ضریبی که بر معدل اعمال می‌شود برابر ۱.۰۸ است.

   ارادت // جواد زارعی

 15. حسین

  با درود

  اگر در کارشناسی ارشد درسی را بتوان ۱۰۰ زد نمره بیشتری برای آن درس محاسبه می شود و در نمره کل چه تاثیری دارد؟ با سپاس

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. به قطعیت نمی‌توان در این‌باره صحبت کرد؛ چرا که سازمان سنجش روش ترازبندی کنکور ارشد را به طور شفاف اعلام نکرده است.

   دو. شاید سه چهار سال پیش، کسب امتیاز ۱۰۰ ممکن بود؛ اما یکی دو سال است که کسب امتیاز ۱۰۰ به یکی دو درس مانند ریاضی و بازاریابی محدود شده است. راستش معلوم نیست که امسال بشود چنین درصدی کسب کرد!

   ارادت‌مند
   جواد زارعی

 16. admia

  اول سلام بعدا کلاممممممم

  خوبید ان شا الله جناب زارعی….

  بهبه میبینم که دوباره بازار ارشد داغ شده

  هــــــــــی …..ماهم نم نمک شروع کردیم ولی یلی بدلم نمیچسپه خوندنه… اصلا فاز خوندن ندارم…..خدا بداد من برسه واسه اینده

  خداوند بهترینا رو واسه دوستان وشما رقم بزنه

  الهــــــــــی امین

  در پناه حق

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. بالاخره تصمیم‌تان نهایی شد؟ می‌مانید تا شهریور یا می‌خوانید برای بهمن؟

   دو. در محدوده بضاعتم در خدمت‌تان هستم.

   از همراهی‌تان خوشنودم // جواد زارعی

 17. admia

  فعلا که میخووووووونم تا شهریور هرچه خدا بخواد همونه

  ولی کلا من با تصور تا بهمن میخونم کلا عادتمه ته موضوعو کلا در نظر میگیرم …. 🙂

  فعلا ک خدا داره چیزای خاصیو جدا میکنه واسمون ….منم گفتم بیبنم قراره چی بشه….. البته سفرشی قراره واسمون بفرسته 🙂

  فعلا که میخونم جاتون خالی با امار شرو کردم خیلی باحاله اخه من ۳فصلشو بیشتر نمیخونم بقیه شم واسه سازمان سنجش….

  کلا مهم نیس کی و چه سنی به یه درجه والا تر واردشدی مهم اینه بهترین نوع خودت شی ….

  پس پیش بسوی بهترین شدن….

  اگه موندنی شدم منم رقیب خودتون بدونی تو گرایش بازرگانی حالا صنعتی ک هستیم ….

  در پناه حق تعالی

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. آمار، درس فوق‌العاده‌ای برای ارشد مدیریت است. البته پیشنهاد می‌کنم گول پارسال را نخورید و آمار را جدی‌تر بخوانید!

   دو. اگر ترازتان بالای ۶۰ درصد شد،‌ شاید بتوانید درباره رقابت کُری‌خوانی کنید!

   سوم. پیشنهاد می‌کنم، پیرمردها را دست‌ِکم نگیرید!

   دوست، همراه، رقیب فروتن و مخلص تمام مخاطبان ارشدباز هستم! // جواد زارعی

 18. admia

  ای وای من به ای زودی شد پارسال برادر زارعی دوست وهمکنکوری گرامی لا اقل بزارین تابستون ۹۴ بگذره بعد بگیدن پارسال…. 🙂

  والا من اهل کُری خونی نیستم فقط گفتم منم تو بازرگانی قدم میزارم والوووووووو همین حرف نذارید تو دهن بنده …. 🙁

  چه پارسال چه امسال چه سال بعد من نمیخوام وقتمو واسه ۲۰ ساول هدر بدم من امسال ۴۵ یا بالاتر امارو ریاضی زدم ….اگه ۳۰ سوال بود ارزششو داشت بگم وقت بیشتر بزارم …از نظرمن وبعضی دوستانم حالا اسم نمیارم همون ۳ فصل ۱و ۳و ۴ کتاب مهندس طورانی رو مسلط باشی اکی هست…..

  اختیار دارین نهایتا ۱سال بیشتر از من کنکور داده باشین همین…..

  منظورتون رو ازتراز ۶۰٪ نفهمیدم …درصد معمولا مال یه درس از۱۰۰ ولی تااون جایی ک من میدونم تراز یه نمره خاصیه مثلا هر درسی یه تراز داره وهرگرایشی یه تراز کل داره…..

  حالا شما شروع کردید بخوندن عایا…..

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛
   یک. منظورم همان تراز کلی بود. تراز رتبه یک گرایش بازرگانی امسال حوالی ۵۶ درصد و آی.تی حوالی ۵۱ درصد بود؛ اما کاهش ظرفیت‌ها که گمان می‌کنم در سال آتی کمتر هم بشود، کنکور امسال را رابتی‌تر خواهد کرد. پیش‌بینی می‌کنم تراز کل رتبه یک گرایش بازرگانی کنکور امسال بالای ۶۰ درصد است.

   دو. به طور کلی آدم رقابتی نیستم که اگر بودم ارشدباز را راه‌اندازی نمی‌کردم. جالب این است که به عمرم کُری‌خوانی نکردم. همین‌طوری چیزی گفتم!

   سه. آمار و ریاضی یکی از درس‌های تأثیرگذار خواهد بود و گمان می‌کنم برای کسب رتبه خوب،‌ درس را باید بالای ۶۰ زد. پیشنهاد می‌کنم تجدیدنظر کنید!

   چهار. من از همین امروز شروع کردم همین امروز، درس‌خوانی را با مرور واژگان ۵۰۴ آغاز کردم.

   اگر بتوانم، دوست دارم دراین مسیر همراهی‌تان کنم // جواد زارعی

 19. روح اله

  سلام . سوال من این هست که آیا معدل کل لیسانس محاسبه میشود یا معدل هر درس در درسی که کنکور داده اید یعنی مثلا درس جامعه شناسی در کنکور در درس جامعه شناسی محاسبه میشود یا معدل کل ?

  مسئله بعدی میزان معدل است معدل ۱۶/۵۰ چند درصد از ۲۰ درصد را شامل میشود ؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. معدل کل محاسبه می‌شود.

   دو. معدل شما به معدل مؤثر تبدیل می‌شود و عین همان در تراز محاسبه می‌شود. اگر ۱۷ شدید، همان ۱۷ (از ۲۰) لحاظ می‌شود.

   ارادت // جواد زارعی

 20. محمد ح

  با سلام .در کارنامه کاردانی به کارشناسی من نمره کل برای ۲ گرایش ذکر شده است. البته رتبه داوطلب برای هر کد رشته یا دانشگاه هم آمده است.حالا چطور میتونم رتبه اصلی رو بفهمم؟و معنی نمره کل و رتبه داوطلب چیست؟با سپاس

 21. محمد

  سلام .اصطلاحاتی مثل نمره کل برای هر گرایش به چه معنی هست آیا نمره کل همون رتبه کشوری هست؟یا رتبه کشوری باید محاسبه شود؟و چگونه؟ و آیا رتبه داوطلب برای کد رشته های امتحانی منظور رتبه در همان دانشگاه هست؟با تشکر

 22. اژدری

  سلام

  این معدل تراز از چه معدلی به بالا محاسبه می شود؟
  آیا فقط معدل الف یا بالای ۱۷ دولتی و ۱۸ آزاد محاسبه می شود یا غیر از این هست؟آیا معدل رشته های غیرمرتبط نیز تاثیری در تراز معدل دارد؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   معدل مؤثر برای تمام دانشجویان در تمام دانشگاه‌های مقبول وزارت علوم (سراسری، آزاد، پیام‌نور، علمی‌کاربردی، غیرانتفاعی و …) محاسبه می‌شود. ضریب تأثیر رشته‌های غیرمرتبط با رشته انتخابی کمتر است.
   ارادت // جواد زارعی

 23. محمد عابدی

  سلام و درود…جواد گرامی

  ممنون از مطالبت

  والا من با تاخیر حدودا ۱۵ ساله وارد دانشگاه شدم و چون سر کلاسها هم نمیرم(پیام نوری ام) تقریبا اطلاعاتم در مورد آزمون ارشد صفر صفره.

  ۱-راستش من اصلا متوجه نشدم چه جوری درصدها محاسبه میشه.

  فرض کنیم از ۳۰ تا سوال زبان ۱۴ تاش رو درست جواب دادم ، ۶ تاش رو غلط و ۱۰ سوال رو هم جواب ندادم.الان چند درصد زبان زدم؟

  فرمول محاسبه درصدها چیه دقیقا؟

  بعد منظور از این نمره خام هر درس که میگی همون درصد همون درسه؟

   

  ۲-رتبه نهایی داوطلب بر اساس نمره کل (تراز) محاسبه میشه؟ یعنی کسی که بالاترین نمره کل(تراز) رو آورده باشه رتبه یک رشته خودشه؟

  ۳-من شنیدم اگه توی دانشگاه های استان و بین هم دوره ای های خودت شاگرد اول بشی یه سهمیه ای برات در نظر میگیرن.چیه اون سهمیه دقیقا؟

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   خیلی روشن توضیح داده‌ام. با دقت و حصله که متن‌ها و فرمول‌ها را بخوانید اصل ماجرا دست‌گیرتان می‌شود!

   ارادت // جواد زارعی

 24. مریم

  با سلام و خدا قوت

  من امسال اصلا نتونستم درس بخونم و به صورت آزمایشی امتحان کنکور ارشد دادم در کل سوالات ۵۰ تا درست و ۱۰۰ تا غلط داشتم در رشته روانشناسی و معدلم ۱۵ اس می خوام بدونم ایا با این اوصاف می تونم در دانشگاه پیام نور قبول شوم؟؟   ممنونم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   با ابعاد و ویژگی‌های تخصصی رشته روان‌شناسی آشنا نیستم؛ و بی‌شک نظرم نمی‌تواند خواسته‌تان را تأمین کند.

   ناخشنودم که نمی‌توانم در این‌باره کمک‌حال‌تان باشم.

   ارادت // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام،

   رتبه‌ها مبتنی بر نمره کل محاسبه می‌شوند. هر دو مهم‌اند؛ اما رتبه، برای انتخاب رشته ملاک مناسب‌تری است.

   ارادت / جواد زارعی

 25. احسان

  با سلام

  فرمول جالبی برای تراز هست ولی من امتحان کردم روی کارنامه خودم و جواب نمی ده. میانگین درصدهای من یک ونیم نمره بیشتره و معدل موثرم فقط  ۴صدم کمتره از رتبه ۱ گرایش ولی نمره کلم ۳۵۰ تا کمتر شده.

  یا اینکه سنجش اشتباه کرده؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. هیچ‌یک از فرمول‌هایی که در بازار ارشد معرفی شده‌اند کارنامه‌ها را به‌طور دقیق تبیین نمی‌کنند. فرمولی که در ارشدباز ارایه کرده‌ام با تقریب خوبی وضعیت کارنامه‌ها را توصیف می‌کند.

   دو. سازمان سنجش برای توزیع رتبه‌ها از تکنیک‌های گوناگونی استفاده می‌کنند و حتی گاهی، برخی رتبه‌ها را به‌طور محدود برای کاهش تکرار رتبه‌های یکسان دست‌کاری می‌کنند. برای مثال، در سال‌های گذشته، دو رتبه ۱۰ وجود داشت. یا همیشه تعدادی از رتبه‌های دورقمی بین ۵۰ تا ۱۰۰ یکسان است!

   ارادت // جواد زارعی

 26. لاله

  سلام

  من لیسانس آی تی دارم. بعد شش سال برا ارشد مدیریت آی تی اقدام کردم. متاسفانه بعد آزمون با اینجا آشناشدم.

  الان رتبم با سهمیه حدود چهارهزارو هشتصده. آخرین رتبه مجاز با سهمیه هم حدود شصت و چهارهزاره. سوالم راجبه /پیام نور و آزاد/ تهران هست. نمیدونم کدومشونو برم. چون شهرستان هستم نمیتونم حضوری با دانشجوهای اونجا صحبت کنم. سایتهای دیگرم خوندم اما به نتیجه نرسیدم و هرکسی باتعصب یچیزایی گفته.

  لطفا راهنماییم کنین. ازتون ممنونم

 27. ali

  با سلام و سپاس ببخشید من درست متوجه ننشدم یعنی این رتبه ای که تو کارنامه بهمون دادن با در نظر گرفتن معدل لیسانس میشه یا معدل لیسانس تو این رتبه تاثیری نداره تو قبولی اثر گذار هست ؟

  ممنئن میشم جواب بدین

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   معدل مؤثر برمبنای معدل دوره لیسانس‌تان محاسبه می‌شود. توضیحات به‌نظرم کامل است.

   ارادت // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *