نقشه فرصت، نمایی از فرصت‌های ممکن را برای درس‌خوانی نشان می‌دهد!

ترسیم نقشه فرصت

فرض اول‌مان این است که تکلیف‌تان را با هدف‌تان مشخص کرده‌اید و می‌دانید برای تأمین کدام هدف قرار است سختی بکشید و درس بخوانید. بی‌شک، شرایط خانم «رؤیاپرداز» که کسب رتبه تک‌رقمی یا در بدترین حالت، کسب رتبه دو رقمی مرغوب را هدف گرفته؛ با خانم «واقعیت‌پور»  که برای پذیرش در دانشگاه ارومیه یا گیلان تلاش می‌کند، متفاوت است. این‌ها، از دو منظر متفاوت به داستان کنکور ارشد نگاه می‌کنند؛ پس، مسیرشان برای کسب توفیق متفاوت است!

فرض دوم‌مان این است که درس‌ها را به روش ارشدباز یا روش دل‌خواه‌تان اولویت‌بندی کرده‌اید. یعنی درس‌ها را مبتنی بر اهمیت‌شان در سه یا چهار گروه «کلیدی» و «اصلی» و «کمکی» و «حذفی» دسته‌بندی کرده‌اید و می‌دانید که درس‌های کلیدی و کمکی، جایگاه‌تان را تثبیت؛ و درس‌های اصلی و حذفی! برای صعود به رتبه‌های بالا کمک‌تان می‌کنند!

فرض سوم‌مان این است که منابع درس‌ها را به روش ارشدباز یا به روش دل‌خواه‌تان انتخاب کرده‌اید و می‌دانید فلان کتاب یا کتاب‌ها را باید برای بهمان درس بخوانید. شاید هم تصمیم بر استفاده از کلاس گرفته‌اید. خلاصه اینکه دست‌گیرتان شده است، منابع درسی را باید متناسب با اولویت درس‌ها انتخاب، و مطالعه کنید!

گام بعدی برای آغاز درس‌خوانی، چیدمان درس‌هاست. اما پیش از چیدمان درس‌ها، باید پاسخ دهید که آیا تصویری درست از فرصت‌های مطالعه ترسیم کرده‌اید؟ آیا می‌دانید چند ساعت در روز فرصت خواندن دارید؟ این ساعت‌ها چگونه در شبانه‌روز توزیع شده‌اند؟ ساعت‌های درس‌خوانی روزانه چگونه در هفته و ماه توزیع شده‌اند؟

پاسخ به این پرسش‌ها، کمک‌تان می‌کنند تا فرصت‌های بالقوه و بالفعل درس‌خوانی‌ را کشف کنید. پیش از چیدمان درس‌ها، باید فرصت‌های درسی‌خوانی را به ساعت و روز شناسایی و ثبت کنید.

نقشه فرصت‌ها چیست؟

نقشه فرصت، چیز عجیب و غریبی نیست؛ و صرفا، فرصت‌هایی را که در طول هفته می‌توانید برای درس‌خوانی صرف کنید نشان می‌دهد. باید روزهای هفته، شنبه تا جمعه، را ساعت به ساعت بررسی کنید و فرصت‌های درس‌خوانی را کشف و ثبت کنید. اگر فرصت‌های خواندن فراوان بودند که خوشا به حال‌تان؛ و اگر فقر فرصت داشتید، باید بررسی کنید آیا می‌شود برخی ساعت‌ها را به فرصت‌های درس‌خوانی تبدیل کرد؟

نقشه فرصت‌ها از ثبت تمام فعالیت‌های روزانه شکل می‌گیرد.شکل زیر، نمایی ساده از فرصت‌های ممکن برای درس‌خوانی است.

Opportunity_Map_Sample_940827_72مزیت نقشه فرصت‌های درس‌خوانی آن است که تصورات ذهنی‌تان را عینی می‌کند. شاید در ذهن‌تان فکر می‌کردید ده دوازده ساعت در روز می‌توانید بخوانید؛ اما نقشه فرصت‌ها را که تکمیل کنید، نشان‌تان می‌دهد چند ساعت در روز، و چند روز در هفته را می‌توانید بخوانید. برای سهولت در کشف فرصت‌های درس‌خوانی، فایل زیر را دانلود و تکمیل کنید. این فایل را به طور عرضی، روی کاغذ A4 چاپ کنید. نمونه فایل را می‌توانید در محیط‌های وُرد یا اِکسل ایجاد کنید.

نقشه فرصت‌ها
نقشه فرصت‌ها
Opportunity_Map_940827.zip
Version: نسخه ۲
۱۰۰.۲ KiB
۵۳۲ Downloads
اطلاعات بیشتر

ترسیم نقشه فرصت‌ها

اولین نقشه‌ای که از فرصت‌ها ترسیم می‌کنید چندان دقیق نیست. چند هفته‌ای زمان می‌خواهد تا بتوانید نقشه دقیق‌تر و واقعی‌تری از فرصت‌ها ترسیم کنید؛ که اگر نتوانید، شک دارم بتوانید برنامه درسی‌تان را به درستی اجرا کنید. درس‌خوانی نیازمند زمان است؛ و زمان نیز محدود و گریزپاست. پیشنهاد می‌کنم، نقشه فرصت‌‌تان را با وسواس ترسیم کنید تا هم فرصت‌ها را بهتر شناسایی کنید و هم دست‌گیرتان شود که ساعت‌های روز را چگونه صرف می‌کنید. شک ندارم ساعت‌های قابل توجهی را تلف می‌کنید. اگر هوشمند باشید می‌توانید کشف‌شان کنید؛ و با حذف، کاهش یا جابجایی برخی زمان‌ها، می‌توانید هم اتلاف‌تان را کمینه کنید؛ و هم فرصت‌های بیشتری برای درس‌خوانی فراهم کنید!

نقشه فرصت‌ها ابزاری ساده برای شناسایی مدل اتلاف زمان‌های طلایی زندگی‌تان است.

به طور مثال، دوستی دارم که قصد کنکور ارشد مدیریت کرده است و فرصت خواندن ندارد. نقشه فرصت‌ها را که ترسیم کرد، دیدم محل کارش را حوالی پنج عصر ترک می‌کند و برای رسیدن به منزل، حداقل دو ساعت گرفتار خیابان و ترافیک است. حوالی هشت شب می‌رسد و خسته است و باید وقت باقیمانده را صرف شام و استراحت و رسیدگی به زن و زندگی کند و زود بخوابد که بتواند شش صبح بیدار شود. به دوستم پیشنهاد کردم، کارت خروج از کار را حوالی پنج عصر بزند، اما محل کارش را ترک نکند. بماند و دو سه ساعتی مطالعه کند تا خیابان‌ها خلوت شود. ترافیک ساعت هشت شب خیابان‌ها به مراتب از عصر، کمتر است؛ و هم زودتر به منزل می‌رسد؛ هم اعصاب و انرژی کمتری را تلف می‌کند؛ و هم چند ساعتی درس خوانده است؛ و لازم نیست وقت رسیدگی به زندگی شخصی را صرف درس‌خوانی نیم‌بند شبانه کند!

و آخر اینکه

هر دردی، درمان دارد. این درمان نشد، درمانی دیگر را باید آزمود. فقر فرصت، مسأله‌ای است که باید حل شود. نگویید که نمی‌شود؛ اگر مسأله را به درستی تعریف و درک کنید با راه‌حلی هوشمندانه می‌شود تبعات مسأله را به طور کامل حذف یا کاهش داد.

ترسیم نقشه فرصت را چند هفته انجام دهید و بررسی کنید آیا همان مقداری که در نقشه فرصت‌تان پیش‌بینی کرده‌اید می‌توانید از فرصت‌های درس‌خوانی استفاده کنید؟ آیا افزایش فرصت درس‌خوانی ممکن است؟ آیا تمام زمان‌های را در نقشه فرصت‌ها لحاظ کرده‌اید؟

همین‌که نقشه واقعی فرصت‌ها را کشف کنید؛ خیال‌تان از زمان‌بندی برنامه درسی مطمئن خواهد شد و با خیال آسوده می‌توانید چیدمان نهایی درس‌ها را آغاز کنید!

نقشه فرصت درس‌خوانی‌تان را که تهیه کردید؛ می‌توانید چیدمان درس‌ها را کامل، و درس‌خوانی را آغاز کنید. همین درس‌خوانی نشان‌تان می‌دهد که نقشه فرصتی که ترسیم کرده‌اید چقدر با واقعیت فاصله دارد!