بلاگتست‌های تألیفی یا تست‌های سنجش؟ (در حال بازنگری)

تست‌های تألیفی یا تست‌های سنجش؟ (در حال بازنگری)

مدتی است که وب‌سایت‌های فعال در حوزه ارشد مدیریت را بررسی می‌کنم و مشاوره‌ها و توصیه‌هاشان را تورق می‌کنم. چند وقت پیش با نکته جالبی مواجه شدم. قاطبه مشاوره‌ها بر این نکته تأکید دارند که پس از مطالعه درس‌ها اقدام به تست‌زنی کنید و تا می‌شود تست تألیفی بزنید و بعدتر که حرفه‌ای‌تر شدید و نزدیکی‌های کنکور ارشد، بر تست‌های سنجش تمرکز کنید. این موضوع با ادبیات و به بیان‌های متفاوت در وب فارسی مطرح شده است و از آن‌دست توصیه‌هایی است که اصلا و ابدا قابل پذیرش نیست.

تست‌های سنجش

نکته بسیار بسیار مهم این است که تست‌های کنکور ارشد را اساتید ماهان، پارسه، مدرسان شریف، نصیر، نگاره، کوی کوثر، پژوهش، مهستان، اکسین، سنجش و دانش یا ‌ابن‌یمین طراحی نمی‌کنند و اگر سال‌های سال هم تست‌های این حضرات را تمرین کنید که البته باید تمرین کنید، تضمین نمی‌کند که بتوانید تست‌های ارشد را به درستی شناسایی و پاسخ دهید!

مرور مرتب و منظم تست‌های سنجش سال‌های گذشته علاوه بر بار علمی مناسب؛ ذهن‌تان را با مدل طراحی تست‌ها آشنا می‌کند. تست‌های کنکور ارشد بر اساس الگوریتمی شبه‌هوشمند، از بانک تست‌هایی انتخاب می‌شوند که توسط اساتید معتبر دانشگاه‌های درست و درمان کشور پشتیبانی می‌شود. هنگامی‌که پرسش‌های آزمون‌های ۷۰ تا ۹۲ را یکی دو بار مرور کنید، به طور کلی دست‌گیرتان می‌شود که اساتید مطرح این حوزه اعم از دکتر الوانی، دکتر رضاییان،‌ ذکتر زاهدی، دکتر افجه‌ای، دکتر تهرانی، دکتر سیدجوادین و بزرگران دیگر، تست‌ها را با چه ادبیاتی مطرح می‌کنند. یعنی صرف‌نظر از بار علمی موردنیز برای انهدام تست؛ مغزتان باید با مدل طرح تست‌ها مأنوس باشد!

تست‌های تألیفی

تست‌های سنجش بی‌نهایت مهم هستند، اما نباید از مرور تست‌های تألیفی هم غفلت کرد. تست‌های سنجش هم بار علمی دارند و هم شما را با مدل طراحی اساتید صاحب‌نظر آشنا می‌کنند، اما تست‌های تألیفی صرفا جنبه علمی دارند و موجب ارتقای سطح علمی و مهارت‌تان خواهند شد. پس عاقلانه‌تر آن است که پس از مطالعه کلی مطالب به چند تست تألیفی بسنده کنید و ادامه فرایند درس‌خوانی را با تست‌های سنجش پیگیری کنید و اگر فرصت مغتنمی دست داد، تست‌های تألیفی را برای تعمیق دانش و توسعه مهارت‌تان مد نظر قرار دهید.

مؤخره

اینکه تست‌های سنجش را باید نزدیک کنکور مرور کرد توصیه عاقلانه‌ای، اما نه برای بار اول!

توصیه می‌کنم تست‌های سنجش را مانند مسأله حل کنید و مسلط که شدید، مهارت تست‌زنی را روی تست‌های تألیفی امتحان کنید. پنج شش هفته قبل از فرارسیدن موعد آزمون ارشد؛ فوق‌العاده است اگر فرصت کنید و تست‌های سنجش سال‌های گذشته را دوباره مرور کنید. به شخصه ترجیح می‌دهم تست‌های تألیفی را بی‌خیال شوم و تست‌های سنجش را سه چهار مرتبه مرور کنم!

تا توصیه‌های دیگر؛ بدرود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *