روزنوشت ارشد ۹۵تغییرات احتمالی کنکور ارشد مدیریت ۹۵

تغییرات احتمالی کنکور ارشد مدیریت ۹۵

سال گذشته شاهد اعمال تغییرات جذابی در رشته مدیریت (۱۱۴۲) بودیم که برخی را خوشحال و بسیاری را ناراحت کرد. درس مبانی مدیریت اسلامی به تمام گرایش‌های مدیریت (۱۱۴۲) افزوده شد. درس مدیریت مالی از گرایش بازرگانی حذف شد. درس تئوری مدیریت به رشته مالی افزوده شد. گرایش تازه مدیریت منابع انسانی به جمع گرایش‌های مدیریت افزوده شد. تعداد تست‌ها و ضرایب برخی درس‌ها تغییر کرد. آیا امسال نیز شاهد تغییرات در کنکور ارشد مدیریت ۹۵ خواهیم بود؟

امروز فرصت و فراغتی دست داد تا درباره تغییرات احتمالی کنکور فکر کنم. گفتم بد نیست آنها را همین‌جا فهرست کنم. اگر شما نیز تغییری در ذهن‌تان جرقه زد، همین‌جا در بخش نظرات درج کنید. اما راستش می‌خواستم درباره درس‌ها و منابع‌شان مبتنی بر اولویت‌شان صحبت کنم که از دامنه تغییرات ترسیدم و تصمیم گرفتم نوشتن درباره برخی درس‌ها را به آذرماه موکول کنم. و این نکته را گوشزد می‌کنم که این‌ها به ذهنم خطور کرده است و رسمیت ندارد. و اما تغییرات احتمالی:

حذف و اضافه درس‌ها

۱. درس ریاضی و آمار حذف می‌شود.

۲.  درس آمار می‌ماند و ریاضی حذف می‌شود.

۳. درس ریاضی و آمار حذف، و روش تحقیق افزوده می‌شود.

۴. درس روش تحقیق با ۱۵ تست و ضریب ۲ افزوده می‌شود.

۵. مبحث منابع انسانی از مجموعه تئوری‌های مدیریت حذف می‌شود.

۶. مبحث سیستم‌ها از مجموعه تئوری‌های مدیریت حذف می‌شود.

۷. درس جی‌مت با ۲۰ تا ۳۰ تست و ضریب ۲ افزوده می‌شود.

۸. درس‌ زبان انگلیسی به دو درس زبان عمومی با ۱۵ تست و ضریب ۲ و درس زبان تخصصی مدیریت با ۱۵ یا ۳۰ تست و ضریب ۳ منفک می‌شود.

تغییر تعداد تست‌ها و ضرایب درس‌ها

مبتنی بر رفتار چند سال اخیر متولیان سنجش، گمان می‌کنم تعداد تست‌های درس‌های عمومی، همانند تخصصی‌ها، به ضریبی از ۱۵ تغییر می‌کنند. پس:

۱. تعداد تست‌های ریاضی و آمار به ۱۵ تست کاهش خواهد یافت.

۲. تعداد تست‌های درس اقتصاد به ۱۵ مورد کاهش خواهد یافت.

تغییر ضریب درس بازاریابی برای گرایش بازرگانی، درس‌ها را نامتوازن کرد. گمان می‌کنم سازمان سنجش، مبتنی بر این تجربه، ضریب برخی درس‌ها را دوباره تغییر خواهد داد.

۳. ضریب درس بازاریابی ۳ خواهد شد.

۴. ضریب درس تئوری‌های مدیریت ۴ خواهد شد.

دیگر تغییرات

سال گذشته، گرایش‌های سیستم و بهره‌وری، سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی و آینده‌پژوهشی (۱۲۶۰) به زیرمجموعه مهندسی صنایع (۱۲۵۸) منتقل، و در قالب مجموعه جدید مهندسی صنایع (۱۲۵۹) معرفی شدند. پس، گرایش‌های مجموعه ۱۲۶۰ از جمع رشته‌های شناور خارج شدند. از این رو،‌ بسیاری از دوستان مدیریت و مهندسی صنایع که مجموعه مدیریت (۱۱۴۲) را به عنوان رشته اصلی و مجموعه ۱۲۶۰ را به عنوان شناور انتخاب می‌کردند که دیگر ممکن نیست.  گمان می‌کنم امسال نیز شاهد تغییراتی در ترکیب رشته‌ها باشیم، علی‌الخصوص که روزهای برگزاری آزمون از سه روز به دو روز کاهش یافته است.

۱. مجموعه مدیریت اجرایی (۱۱۴۸) از جمع رشته‌های شناور خارج خواهد شد.

۲. پذیرش در مجموعه مدیریت اجرایی (۱۱۴۸) منوط به قبولی در مصاحبه خواهد شد.

۳. درس تئوری‌های مدیریت به گرایش MBA افزوده خواهد شد.

۴. درس بازاریابی به گرایش مدیریت اجرایی افزوده خواهد شد.

۵. درس مبانی مدیریت اسلامی به گرایش مدیریت اجرایی افزوده خواهد شد.

۶. پذیرش در مجموعه مدیریت (۱۱۴۲) منوط به قبولی در مصاحبه خواهد شد.

فعلا همین‌ها به ذهنم خطور کرده است. اگر موردی به ذهن‌تان خطور کرد یا نکته‌ای درباره یکی از موارد بالا در ذهن‌تان جرقه زد؛ با شماره و رنگ آدرس‌دهی کنید.

61 فکر می‌کنند “تغییرات احتمالی کنکور ارشد مدیریت ۹۵

 1. فرزان

  امار که محال هست حذف شه ولی ممکن هست ریاضی رو حذف کنن از کنکور یا شاید برای بازرگانی ها تحقیق در عملیات حذف شه که بعیده  .احتمال اضافه شدن درس روش تحقیق هم خیلی زیاده فقط امیدوارم دوباره مالی رو برنگردونن باید تا اذر صبر کرد تا ببینیم این بار سنجش چه اشی برامون پخته درباره تعداد سوالات هم که تا خود روز کنکور نمی فهمیم سوالای هر درس چند تاست هرسال اونم یه تغییراتی داشته و سوال کم وزیاد شده

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   من هم امیدوارم ریاضی و آمار حذف نشود که بی‌چاره می‌شوم. حتی ترجیح می‌دهم ضریب این درس ۳ یا ۴ شود. نمی‌شود که!

   امیدوارم // جواد زارعی

 2. sina

  سلام

  چرا اصلاباید تغییرات  اعمال شود…

  مگه قرار است هر سال تغییرات اعمال شود؟؟

  برای دو سال پی در پی تغییرات بدون اطلاع قبلی آیا کافی نبود

   

 3. رضا

  سلام

  شانسو نیگا

  یه ریاضی رو دارم تموم می کنم این طوری داره میشه خیلییییییی نامردیه 🙁

  البته اگه حدف بشه

  نمیشه زبانو وحدف کنن 🙂

 4. aziz

  سلام خدمت جناب زارعی عزیز

  بنده تازه با ارشد باز آشناشدم ولی به واقع میتوان گفت که جناب زارعی شما استاد قلم ودارای بیانی شیوا می باشید دمتون گرم

  بنظرمن امسال هیچ تغییراتی در حذف یا اضافه دروس صورت نمیگیره چون منطقی نیست دوسال پیاپی این تغییرات ولی در تغییرات ضرایب باهاتون موافقم احتمالا بازاریابی به ۳کاهش و تئوری به۴والبته زبان نیز به ۴افرایش یابد.باتشکر

 5. مرزی

  چرا بچه ها رو از نظر روحی بهم میریزی اقای محترم؟ بهتر نیست به جای این توهمات منبع بعضی از دروس رو کاملتر کنید؟ اخه مگه میشه سازمان سنجش هر سال کنکور رو تغییر بده؟ این کارا برای سنجش هزینه داره مگه الکیه هر سال یه درس اضافه کنن یا حذف کنن؟ با عرض معذرت هذیون گفتن هم حدی داره برادر من!! شما مطلب برای نوشتن نداری خوب ننویس دیگه چرا شایعه درست می کنی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام …؛

   یک. گمان می‌کنم سطح استرس وجودتان زیادی بالا کشیده است که نظری این‌چنین درج کرده‌اید و بنده را متوهم و هذیان‌گو خطاب کرده‌اید. سهل و ساده می‌توانستید بنویسید که چیزی تغییر نمی‌کند و توصیه هم می‌کردید که این‌گونه نوشته‌ها ممکن است دردی از داطلب‌جماعت درمان نکند و ممکن است نگران‌شان کند و سطح استرش‌شان را بالا ببرد.

   دو. گفته «بهتر نیست به جای این توهمات، منبع بعضی دروس را کاملتر کنید؟» مترادف است با «خفه شو و سرت را بینداز پایین و کاری به کار بازار ارشد نداشته باش» یا چیزی شبیه همین!

   سه. چرا فکر می‌کنید منِ متوهمِ هذیان‌گو صلاحیت معرفی منابع کنکور را دارم؟ چرا فکر می‌کنید کفگیر مطلبم به تهِ دیگ خورده است؟ چرا فکر می‌کنید که فکر کردن برای داوطلبان مضر است؟ وکیل داوطلبان هستید؟ توصیه می‌کنم فعل‌های نظرتان را اصلاح کنید و صرفا درباره خودتان صحبت کنید. تا دل‌تان بخواهد در این بازار، وبلاگ است که محتوا تولید می‌کند؛ کافی است دست‌تان را دراز کنید؛ چرا فکر کرده‌اید که درج نظر درباره این نوشته می‌تواند برای خوانندگان ارشدباز مفید باشد؟ مگر ارشدباز چیز مفیدی هم دارد؟ من که گمان نمی‌کنم!

   چهار. شب دراز و قلندر بیدار؛ و ان‌شاء‌الله که تغییر هولناکی صورت نگیرید و روسیاهی بماند برای من!

   هذیان‌گوی متوهمِ پُرمدعا، توفیق‌تان را خواستار است // جواد زارعی

   1. وحید

    ادبیات آقا یا خانم مرزی تا حدودی قابل پیش بینی و نشات گرفته از استرس و فشار و وقت ی است که به احتمال زیاد برای دروسی که در لیست سیاه اعلام شده گذارده اند.سعی کنیم جو دوستانه باشد.ارشد باز که ارث پدریمان را نخورده که اینگونه ازش طلب داریم.اگر ادرنالین خونتان با خواندن مطالبش به قلیان می افتد محترمانه دکمه closeسایتش را به لقایش ببخشد دوست عزیز.دلیلی هم نداره که همیشه حرفهایی زده بشه که به مذاق ما خوش بیاد.بحث بحث احتمالاته ولا غیر.

   2. مرزی

    اولا من اصن قصد جسارت نداشتم اگه بهتون برخورده عذرخواهی میکنم ثانیا اخه قبول کنید حرفتون یه ذره …. بود وقتی پارسال توی کنکور تغییرات دادن یه مقداری احتمالش ضعیفه دوباره بیان امسال تغییرات اعمال کنن سازمان سنجش خودش ضایع نمی کنه نمی دونم شایدم حق با شما باشه ولی قطعا تصمیم گیرندگان بزرگانی مثل رضائیان و مقیمی و … هستن بچه ها باید از اینا سوال کنن میشه ایمیل بزنیم بهشون ولی بعیده جواب بدن

 6. وحید

  با سلام و خدا قوت.

  به نظرم دلیلی نداره خیلی چیزها هر سال تغییر کنه.اما من این احتمال رو که ریاضی حذف بشه و بجاش روش تحقیق با آمار (مجوعا۲۰الی ۲۵ سئوال )مطرح بشه دور از ذهن نمیدانم.به هر تقدیر این سازمان سنجش  هست کی حکم میکنه و بایستی تا آذر صبر کرد دید امسال چه شوکی میخواد به ملت وارد کنه

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. آذرماه که برسید، سازمان سنجش ترکیب و شرایط رشته‌‌ها و گرایش‌ها و ترکیب درس‌ها و ضرایب‌شان را به تفکیک، برای هر رشته اعلام می‌کند.
   دو. متأسفانه سازمان سنجش، رِندی می‌کند و دو ویژگی بسیار مهم «تعداد تست‌های هر درس» و «زمان کل آزمون» را اعلام نمی‌کند. به بیان دیگر، ابهام را به طور کامل مرتفع نمی‌کند و داوطلب بی‌نوا باید برخی تغییرات را پیش‌بینی کند و در شرایط عدم‌اطمینان درس‌خوانی کند!

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 7. محمد

  با سلام خدمت دوست گرامی؛

  از وب‌سایت و اطلاعات خوب شما سپاسگزارم.

  به نظر بنده مطرح کردن موضوع مربوط به تغییرات احتمالی در کنکور ارشد سال آینده، جای بسی تأمل دارد و مطرح نمودن آن در حال حاضر،‌ نه کمکی به دوستان خواهد نمود بلکه باعث کاهش انگیزه خواهد شد.
  ‌در دو سال گذشته، شاهد تغییراتی در کنکور مدیریت بود‌ه‌ایم. آیا واقعا تغییرات تا زمان ثبت‌نام مشخص بودند؟ و آیا کسی به طور ۱۰۰ درصد آن‌ها را پیش‌بینی می‌نمود؟

  به نظر بنده به جای پرداختن به این گونه مسائل حاشیه‌ای و اتلاف وقت،‌ بهتر است داوطلبان مطابق دروس سال گذشته اقدام به برنامه‌ریزی نمایند و در صورت تغییر توسط سنجش در برنامه خود تغییراتی اعمال نمایند (مانند اضافه شدن درس مدیریت اسلامی در سال گذشته)

  نکته مهم اینکه اگر تغییری در کنکور صورت پذیرد یا سوالات سخت یا آسان باشند، این تغییرات و درجه سختی سوالات برای همه خواهد بود.

  پس خیلی نگران این موضوعات نباید بود و با جدیت و تلاش، به راه خود ادامه داد.

  با احترام به نظرات شما.

  با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. فرمودید که مطرح کردن این موضوع،‌ جای بسی تأمل دارد. پیشنهاد می‌کنم شفاف‌تر صحبت کنیم!

   دو. چرا فکر می‌کنید هر آدم یا موضوعی که ذهن داوطلبان کنکور را اندکی قلقلک می‌دهد باید خاموش شود؟ چرا فکر می‌کنید طرح این‌گونه موضوع‌ها، انگیزه‌ها را کم، و فضای درس‌خوانی را متشنج می‌کند؟ اگر داوطلبان داستان ما نتوانند چنین امر محتومی را تحمل کنند، در روز موعود چه خواهند کرد؟

   سه. به شخصه، صحبت درباره این‌گونه موضوع‌ها را حاشیه و حاشیه‌پردازی تلقی نمی‌کنم. نصیحت‌های مشفقانه‌تان را پذیرا هستم؛ اما پیشنهاد می‌کنم خیلی ساده درباره احتمال‌هایی که مطرح‌شان کردم هم صحبت کنیم!

   چهار. با این گفته‌تان که اگر تغییری در کنکور صورت پذیرید،… برای همه خواهد بود که از اساس مخالفم. اعمال هر تغییر، پیامدهایی دارد و اگر در کل سیستم تغییر چندانی را شاهد نخواهیم بود؛ اما همین تغییرات، رفتار یکایک داوطلبان را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد و سرنوشت‌شان را دگرگون خواهد کرد. پس توصیه می‌کنم نگران این موضوع‌ها باشید و با جدیت و البته با هوشمندی درس‌خوانی کنید.

   من هم با احترام به نظر شما // جواد زارعی

 8. یحیی

  البته شکی در این مورد نیست که هیچ شخصی قادر به پیش بینی تغیرات سنجش نیست. به قول آقای مروج سنجش شبیه رونالدینیو هست که به یک طرف نگاه میکنه و به طرف دیگه میزنه. ولی حدس شخصی افراد قابل احترامه و نباید نسبت به حس یک نفر جبهه تند بگیریم و گاهی حتی بی احترامی کنیم. من هم خودم چیزی رو در این مورد حدس می‌زنم که اصلا دوسش ندارم:حذف ریاضی و جایگزینی روش تحقیق، افزایش ضریب درس اسلام از ۲ به۳ هست. امیدوارم که هممون حداقل در این یک مورد اشتباه کنیم و شرایط دقیقا شبیه سال قبل باشد..  انشالله

 9. محمد

  سلام به همه

  به نظر من در این مورد اقای زارعی خیلی بی تجربگی به خرج دادن یعنی اصن جاش الان نبود ممکنه بعضی از دوستان رو دلسرد کنه نسبت به درس ریاضی یا دروسی که احتمال حذف شدنش مطرح شده ….من خودم فکر می کنم قرار نیست منابع دکترا و ارشد عینا شبیه باشن یعنی چون روش تحقیق در مقطع دکترا اضافه شده و ریاضی حذف شده پس حتما این تغییرات در ارشد هم باید اعمال بشه، به نظر من دانشجو ارشد باید پایه ریاضی قوی داشته باشه تا از قدرت تحلیلش استفاده کنه برای همین سازمان سنجش اومد ریاضی در مقطع دکترا حذف کرد چون میدونست ریاضی به درد دانشجوی دکترا نمی خوره  و روش تحقیق رو اضافه کرد ولی اگه ریاضی رو در مقطع ارشد هم حذف کنن باور کنید بی سوادترین دانشجوهای مدیریت رو تربیت می کنن!!!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. درباره بخش اول فرمایش‌تان چند نظر آن‌ورتر صحبت کرده‌ام؛ اما درباره بخش دوم فرمایش‌تان عرض کنم که حذف ریاضی از کنکور دکتری، اشتباه بزرگی است و پیامدهای هولناکی خواهد داشت. به قول راسل ایکاف، بیشتر مشکلات امروزمان، نتیجه راه‌حل‌های دیروزمان است. اتفاقا دانشجوی دکتری، ریاضیات را باید در سطحی بالاتر بداند. آن‌وری‌ها، برخی مسایل‌شان را با ریاضیات مدرن مانند نظریه گروه‌ها و هندسه غیراقلیدسی شبیه‌سازی می‌کنند و بیشتر این‌وری‌ها از مشتق‌گیری ضمنی یا حتی مشتق‌گیری ساده هم عاجزند. دانشجوی ارشد که جای خود دارد!

   دو. به قول شما حساب دانشجوی ارشدی که از درک ریاضیات عاجز است با کرام‌الکاتبین است؛ اما باید جانب انصاف را هم رعایت کنیم که منشاء بی‌سوادی ریاضی بیشتر دانشجویان، و کم‌سوادی کمترِ دانشجویان مدیریت، نه در دانشگاه که در دبیرستان و حتی قبل‌تر است؛ و به یک‌باره در کنکور کارشناسی ارشد یا دکتری قابل رفع نیست!

   خدا به داد برسد! // جواد زارعی

 10. نوید خرّم خورشید

  سلام برادر
  مایل بودم چند نکته و سوال را خدمتتان عرض کنم:
  ۱. ابتدا این‌که به نظر من حذف درس ریاضی از کنکور امسال خیل محتمل نیست، به دلیل این‌که در سال گذشته شاهد افزایش ضریب درس ریاضی و آمار از سوی سازمان سنجش بودیم و تصمیم‌گیران این مساله هم هنوز بر کرسی خودشان جا خوش کرده‌اند و امیدوارم از سر لجاجت هم که شده بر سر آینده مدیریت در ایران این بلا را نیاورند.

  ۲. برادر اگر راهی برای تهیه این منابع مدیریت از دیدگاه اسلام سراغ داری خوشحال می‌شوم کمک کنید به بنده چرا که در بوشهر متاسفانه هیچ‌کدام از این‌ کتاب‌ها یافت می‌نشود!

  ۳. سوم این‌که در باب پک دی‌ال‌ام تئوری‌های مدیریت که با هم صحبت می‌کردیم این نکته را یادم رفت متذکر شوم که من به هیچ‌وجه شروع مطالعه تئوری رو از روی دی‌ال‌‌ام مفید نمی‌دونم و توصیه نمی‌کنم. ولی نمی‌شه نقشش رو توی مرور مطالب نادیده گرفت.

  ۴. آقا من از اساس با مدیریت تولید مشکل دارم، من به‌دلیل نگاه شبه سوسیالیستی‌ای که دارم وقتی این درس رو می‌خونم، سرم می‌پوکه… یه کتاب جمع و جور اگر می‌شناسید بهم معرفی کنید که از این درس حدود بیست درصد بهم بده.:D

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. فقط برای اطلاع عرض می‌کنم، سال گذشته ضریب درس ریاضی و آمار تغییر نکرد و صرفا تعداد تست‌ها، از ۳۰ مورد به ۲۰ تست کاهش یافت.

   دو. انتشارات نگاه دانش برای فرستادن کتاب‌ها، هزینه پست را فاکتور می‌کند. مؤسسه‌هایی هستند که متأسفانه شماره‌شان را ندارم؛ که کتاب دلخواه‌تان را با هزینه‌ای بسیار مقرون به صرفه‌تر می‌فرستند.

   سه. به صراحت عرض کنم با پک‌های DLM و به طور کلی، هر تکنیکی که به انسان از منظر مکتب رفتاری (محرک – پاسخ) نگاه کند مشکل دارم. نکته دیگر اینکه پک‌های DLM نسخه استاتیک تکنیک‌های یادسپاری مکان‌محور مانند لایتنر و SuperMemo هستند. اگر داینامیک بودند، می‌شد درباره‌شان صحبت کرد!

   چهار. اگر باید مدیریت تولید را بخوانید؛ پیشنهاد می‌کنم یک‌طوری با نگاه شبه‌سوسیالیستی‌تان کنار بیایید و درس را بخوانید. آزمون کنکور ارشد، مهارت‌محور است و افرادی موفق می‌شوند که اسیر نگاه‌شان نیستند. صراحتم را ببخشایید!

   ارادت و احترام  //  جواد زارعی

 11. رضا

  اولا که حسابی استرس دادین به بنده.خدا به خیر کنه.

  دوما جی مت اصلا فک نکنم بخواد نزدیک بازرگانی بشه.همون گزینه ی ۸ محتمل تره

  ریاضی و آمارم از ۲۰ تست کمتر بشه ارزش نداره.

  نمیدونم چرا هرچی تعداد تست ها پایین میاد بیشتر میترسم 😐

 12. مرجان

  سلام خدمت دوستان محترم بنظرم باید برای هر تغییراتی اماده بود از اونجایی ک زمان کنکور تغییر دادن شاید البته شاید بخواند بیشتر از تغییرات استفاده کنند…..

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. پوشش رشته مدیریت اجرایی را در برنامه‌ام دارم؛ اما نه برای امسال.
   دو. دفترچه انتخاب رشته پارسال را از وب پیدا کنید و ظرفیت‌های کد ۱۱۴۸ را مطالعه کنید.

   متأسفم که نتوانستم کمک‌تان کنم // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   نکته جالبی را مطرح کردید. بی‌شک به فهرست بالا افزوده خواهد شد!

   ارادت و احترام // جواد زارعی

   1. جواد زارعی نویسنده

    سلام خواهر یا برادر؛

    یک. قرارمان این است که در ارشدباز با این لحن صحبت نکنیم.
    دو. علی‌الظاهر مخاطب پرسش بنده بودم، این‌طور نیست؟

    با آرامش و طمأنینه بخوانید // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. عذرخواهی می‌کنم. شاید پرسش‌تان را ندیده‌ام.
   دو. فهرست درس‌ها و ضرایب‌شان همزمان با آغاز نام‌نویسی در دفترچه‌ای که سنجش منتشر می‌کند اعلام می‌شود. باید تا آذرماه صبرپیشه کنید.
   سه. اگر پرسش دیگری دارید بفرمایید؛ در خدمتم.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 13. آرمان

  شرمنده اما شما مجبور نبودین که جواب بنده رو بدین.اگه سوالم برای شما عذاب آور بود مجبور نبودین جواب بدین و آقای زارعی خودشون جواب بنده رو میدادن

 14. محمد

  سلام آقای زارعی

  میخواستم مشاوره ای در مورد کنکور ارشد از شما بگیریم

  من دانشجوی مدیریت بازرگانی پیام نور هستم.شش ترمه کارشناسی رو تمام میکنم.در مورد دروس تئوری و اقتصاد و اسلامی و بازاریابی مشکلی ندارم و میتونم به راحتی این درس ها رو یاد بگیرم و درکشون کنم و در بین دروس تخصصی ریاضی و زبان و پژوهش میخوامبدونم که من میتونم ریاضی رو حذف کنم و توی دو درس دیگه موفق بشم،راستش به زبان علاقه زیادی دارم و لغات۵۰۴ وتافل رو میشه گفت از همون اوایل کارشناسی شروع کردم و یاد گرفتم و درس پژوهش،خوندنشو به ریاضی ترجیح میدهم.من فقط میخواهم مباحث ریاضی رو حذف کنم نه آمار را.به نظر شما استراتژی خوبیه؟؟؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. درباره درس‌ها، ابتدا باید اولویت‌بندی‌تان را برای درس‌ها بدانم. می‌توانید درس‌ها را به روش خودتان یا هر روش دیگری که صلاح می‌دانید یا به روشی که در ستون کناری ارشدباز درج شده است اولویت‌بندی کنید تا بشود و بتوانیم درباره اهمیت و اولویت‌شان صحبت کنیم.

   دو. علی‌الظاهر شرایط علمی‌تان خوب است. خدا رو شکر!

   منتظرم // جواد زارعی

 15. محمد

  ممنون

  این هم اولویت‌بندی من (از شیوه اولویت‌بندی ارشدباز استفاده کردم)

  کلیدی‌ها: اقتصاد، تئوری‌های مدیریت، بازاریابی

  اصلی‌ها: پژوهش، مدیریت اسلامی، زبان انگلیسی

  کمکی‌ها: —

  تعلیقی‌ها: ریاضی و آمار

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. پیشنهاد می‌کنم یکی از درس‌های تئوری مدیریت یا اقتصاد را به اصلی‌ها منتقل کنید. اولویت کلیدی، یعنی درس‌هایی که باید عالی بلد باشید. البته بعدتر، اگر فرصت کردید می‌توانید یکی از درس‌های اصلی را خبره شوید به کلیدی‌ها منتقل کنید.

   دو. بهتر است درس‌خوانی را با زبان و بازاریابی آغاز کنید. سه چهار هفته بعد، اقتصاد خرد؛ و چهار هفته بعد، تئوری مدیریت؛ و چهار هفته بعد، اقتصاد کلان را به برنامه درسی‌تان اضافه کنید. صرف‌نظر از زبان، درس‌های مهم‌تان مشتمل بر «بازاریابی» و «تئوری‌های مدیریت» و «اقتصاد خرد و کلان» را بسته به سبک مطالعه و درس‌خوانی‌تان باید تا پایان دی ۹۴ تمام کنید.

   سه. با توجه به مدت‌زمانی که باید صرف مهارت‌ورزی در سه درس بالا کنید، پرونده درس‌های «مدیریت اسلامی» و «پژوهش عملیاتی» را باید در سه ماهه زمستان ببندید.

   چهار. درس زبان اعم از واژگان و گرامر و زبان تخصصی باید به طور مستمر تا پایان برنامه درسی‌تان مطالعه شوند.

   پنج. چندان به شش هفته اول سال ۹۵ دل‌خوش نباشید که باید صرف آمادگی برای اداره آزمون شود. از این رو پرونده درس‌ها را باید این‌ور سال ببندید. در اجرای برنامه درس‌خوانی عجله نکنید!

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 16. فاطمه

  جریان چیه ؟؟؟؟؟

  باز قراره چی بشه

  والا من اعصاب ندارم من تمام منابعمو تهیه کردم دارم میخونم

  چی میخواد تغییرکنه :(((((((((((((((((

  هی نگین تغییر میکنه سازمان سنجش جوگیرشه باز

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   عدم تغییر روزشمار بی‌علت نیست. ان‌شاء‌الله ظرف همین هفته مطلبی منتشر خواهم کرد و خواهم گفت که چرا روزشمار را تغییر نداده‌ام. گمان می‌کنم کمک‌تان کند.

   وقت‌تان به خیر و آرامش // جواد زارعی

 17. عمرزاده

  سلام اقای زارعی.حالتون خوبه؟مطالباتون بی نظیره.

  واقعا دستتون درد نکنه.

  منم احساس میکنم ریاضی ,تعداد سوالاتش کم شه نسبت به آمار.بیشتر تمرکز بره رو آمار ۲.تعداد سوالات زیاد بشه.مربوط به بخش آمار ۲

  بدترین حالت حذف ریاضی هستش ک دور از انتظار نیست.

  بازم دستتون درد نکنه.برا منم دعا کنید.یکم سخت میگذره دانشگاه .ولی با تمام وجود میخونم.کاش میشد یه بار باهاتون در مورد مدیریت آی تی مشورت کنم.

  التماس دعا.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. ممنون از لطف‌تان.

   دو. خبردار شدم که در شبکه‌های اجتماعی موبایلی فعال هستید. امیدوارم وقت‌تان را بیش از حد نگیرد. دوستان گفتن در خانه مدیریت مشاوره می‌دهید. خیر باشد ان‌شاء‌الله؛ چرا که مجموعه خاصی را برای مشورت‌دهی انتخاب کرده‌اید. خانه مدیریت جمع اضداد است و هم آدم‌های فوق‌العاده و ارزشمندی در آن فعال هستند و هم آدم‌های پرت و پلا. همچنین، فیلم‌تان را در آپارات دیدم و از منظر بصری هم آشنا شدم با شما. طلب توفیق دارم برای شما.

   سه. دی‌شب به فکرم خطور کرد که ممکن است ریاضی را از آمار مستقل کنند؛ که اگر این‌گونه شود، فوق‌العاده است. اما می‌ترسم ریاضی را حذف کنند!

   چهار. دعا می‌کنم دوران خوبی را در ارشد تجربه کنید. اگر فکر می‌کنید می‌توانم کمک‌تان کنم، در خدمتم!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 18. امیری

  سلام و خسته نباشید. سایت پرمحتوایی دارید.

  سوالی داشتم امیدوارم پاسخ بدید. این مواردی که فرمودید حذف میشوند فقط مربوط به کنکورمدیریت هستند  یا کنکور mba رو هم شامل می‌شوند؟

  من از رشته ی مهندسی میخوام کنکور mba بدم برای همین زیاد در جریان جزییات نیستم. اینطور که برنامه ریزی کرده ام فقط قراره gmat، ریاضی و زبان بخونم. آیا درست میگم؟ باقی منابع مربوط به mba نمی شوند. درسته؟

  شمامیدونید ثبت‌نام کنکور ارشد کی شروع میشه؟

  ممنونم بابت راهنمایی هاتون.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. نام‌نویسی کنکور اواسط آذرماه آغاز می‌شود.

   دو. برای MBA باید استعداد تحصیلی (GMAT) و زبان انگلیسی و ریاضی ۱ و ۲ را مطالعه کنید، همین!

   سه. تغییراتی که درباره‌شان صحبت کرده‌ایم، پیش‌بینی‌های خودمانی هستند و قطعیت ندارد. تکلیف برخی‌شان در هنگامه نام‌نویسی و برخی‌شان در هنگام آزمون روشن خواهد شد.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 19. ناهید

  سلام

  ممنون از پیش بینی هاتون.منطقی به نظر میاد.

  کی باورش می شه سنجش برنامه های منظمو سخت گیرانه شو بعده این همه سال تغییر بده فقط واسه اینکه هوا سرده و سوز میاد!!!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. علت اصلی تغییر زمان ارشد فقط سوز و سرما نیست. چند سالی است که به علت‌های گوناگون که استثنا منطقی هم هستند، موضوع جابجایی موعد کنکور ارشد مطرح شده است. نزدیکی به امتحانات پایان ترم دانشگاه‌ها، سختی دسترسی در استان‌های کوهستانی، نزدیکی به کنکور دکتری و امثالهم از جمله علت‌های جابجایی کنکور ارشد است.

   دو. گمان می‌کنم، کنکور ارشد به ایده‌آل‌ترین زمان ممکن منتقل شده است. البته باید یک ماه دیگر صبر پیشه کنیم تا تکلیف پیش‌بینی‌ها مشخص شوند.

   ایام به کام // جواد زارعی

 20. محمدمویدی

  با سلام وخداقوت خدمت تمامی عزیزان

  بنظر من هیچ درسی حذف نمیشه فقط ممکنه ضریب درس تئوری مدیریت افزایش پیداکنه.

  تغییرات به نظر من تونحوه گزینش ممکنه صورت بگیره یعنی به جای اینکه قبولی فقط نمره علمی باشه (۱۰۰%)میشه ۵۰%نمره علمی،۲۵%سوابق علمی دوره لیسانسف۲۵%مصاحبه.

  گل باشید مدیریتی ها

  محمد از شیراز

 21. soheila

  سلام ببخشید من رشته کارشناسیم مهندسی صنایع بوده میخوام کنکور مدیریت (بازرگانی) بدم نمیدونم درس روش تحقیق اصلا چجوری هست ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. دوستان مهندسی صنایع قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای برای قبولی در رشته مدیریت و مدیریت اجرایی دارند. ان‌شاء‌الله که خوب بخوانید و رتبه خوبی را شکار و شُکر کنید!

   دو. روش تحقیق در زمره درس‌های کنکور دکتری سراسری و کنکور ارشد آزاد است. اگر دوست دارید با این درس آشنا شوید، جزوه دکتر محرابیون در وب‌سایت ارشدباز را جستجو کنید!

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 22. زینب

  سلام؛
  مرسی از سایت فوق‌العادتون.
  من تازه میخام شروع کنم برای مدیریت بازرگانی. اما با توجه به صنایعی بودن، برای تحقیق در عملیات فقط می‌خوام یک جزوه بخونم که کنکورای سالای قبل اما جزوه مناسب پیدا نکردم میشه معرفی کنید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. کلا توصیه می‌کنم از جزوه‌خوانی صرف‌نظر کنید. درست است که پژوهش عملیاتی بچه‌های مدیریت از بچه‌های صنایع آسان‌تر است؛ اما نباید دست‌کم بگیریدش. از این رو، از جزوه چشم‌پوشی کنید و یکی از کتاب‌های نکته و تست را تهیه و مطالعه کنید. کتاب دکتر یگانه، گزینه فوق‌العاده‌ای برای شماست!

   دو. پیشنهاد می‌کنم درس‌ها را به روشی که در باکس «مسیر درس‌خوانی» ارایه کرده‌ام اولویت‌بندی کنید و همان مسیر را طی کنید!

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 23. حسام

  سلام آقای دکتر..ممنون از سایتتون… نظرتون راجع به حذف or واسه بازرگانی چیه؟؟؟ امیدوارم این یکیو دیگه تغییر ندن😞

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. دکتر خطابم نکنید که نیستم!

   دو. راستش،‌ پارسال که مالی را از بازرگانی حذف کردند؛ داوطلبان را شوکه کردند. کنکور ارشد مدیریت در این چند سال اخیر، مسیری را طی کرده است که شاید پژوهش هم حذف شود. دو هفته دیگر مشخص می‌شود که سنجش با خودش چند چند است!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. راستش، بیشتر تغییراتی را که پیش‌بینی‌شان کرده بودیم رخ ندادند. ممکن است تغییرات اندکی در شیوه محاسبه ترازها یا کم و زیاد شدن مدت‌زمان برگزاری آزمون رخ دهد که راستش چندان مهم نیست. یعنی مهم هستند؛ اما اختیارشان از کف داوطلبان خارج است!

   دو. چند تغییر فوق‌العاده (خوب) در گرایش‌ها رخ داده است که به گمانم، رشته مدیریت را جذاب‌تر از گذشته خواهد کرد. به طور مثال، گرایش مدیریت سیستم و بهره‌وری که پیش‌تر زیرمجموعه مهندسی صنایع تعریف شده بود، به زیر مجموعه مدیریت صنعتی منتقل شده است و چند تغییر دیگر که سر فرصت درباره‌شان صحبت خواهم کرد.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *