بلاگدرباره آزمون مدیریت سیستم و بهره‌وری!

درباره آزمون مدیریت سیستم و بهره‌وری!

امروز صبح قسمت شد تا آزمون ارشد مهندسی صنایع گرایش مدیریت سیستم و بهره‌وری را تجربه کنم. مدیریت سیستم و بهره‌وری؛ یکی از گرایش‌های سهل‌الوصول مهندسی صنایع برای علاقمندان به مقوله مدیریت از منظر مهندسی است و البته شباهت‌های و تفاوت‌هایی با ارشد مدیریت دارد که به اختصار درباره‌شان صحبت می‌کنم:

یک. ارشد مدیریت و ارشد مدیریت سیستم و بهره‌وری هر دو به مقوله مدیریت نظر دارند با این تفاوت که اولی؛‌ مفاهیم و چارچوب‌ها و مدل‌ها را کاوش می‌کند و دومی؛ در پی کاربرد علم مدیریت در واقعیت است. تست‌های آزمون سیستم و بهره‌وری را که بالا و پایین کنید با تفاوت‌ها بیشتر آشنا خواهید شد. گرایش سیستم و بهره‌وری مشتمل بر پنج درس زبان عمومی و تخصصی، ریاضی عمومی ۱ و ۲، پژوهش عملیاتی، تئوری احتمالات و آمار مهندسی و تئوری مدیریت و سازمان است. همین شباهت اسمی در درس‌های آزمون ارشد سیستم و بهره‌وری بود که ذهنم را گمراه کرد و این‌طور فکر کردم که می‌شود ریاضی، آمار، پژوهش، زبان و تئوری را به طور عمیق‌ برای استفاده در دو آزمون مطالعه کرد. راستش بر اساس همین تحلیل آبکی بود که مدیریت سیستم و بهره‌وری را به عنوان رشته شناور انتخاب کردم. صبح پنج‌شنبه که دفترچه آزمون سیستم و بهره‌وری را ورق می‌زدم؛ دیدم که تفاوت‌ها بر شباهت‌ها می‌چربد. ریاضی مدیریت را در خواب و بیداری بین ۵۰ تا ۷۰ زده‌ام و اگر فقط یکی از تست‌های ریاضی عمومی سیستم و بهره‌وری  را با مکافات پاسخ دادم. درباره آمار که صحبت نکنم بهتر است. حتی یک تست را هم نتوانستم بزنم. یعنی هیچ‌یک از تست‌ها را نمی‌فهمیدم که بتوانم درباره زدن یا نزدنش تصمیم‌گیری کنم. تست‌های تئوری مدیریت آن‌قدر مسخره به نظر می‌رسد که هیچ‌یک را با طیب خاطر نزدم. به طور مثال؛ در یکی از تست‌ها پرسیده بود که اصل وحدت فرماندهی برای کیست؟ بدیهی است که پاسخ، فایول است، اما باورم نمی‌شد که تس این‌قدر آسان باشد. البته خبری از رفتار سازمانی و سیستم و منابع انسانی نبود، اما چند تست درباره سرمایه‌گذاری و ریسک مالی و امثالهم آمده که نظر خاصی درباره‌شان نداشتم. پژوهش را که اصلا و ابدا نگاه نکردم. تست‌های زبان انگلیسی شاید آدمیزادی‌ترین تست‌هایی بودن که در سراسر عمر سی و چند ساله‌ام تجربه کرده بودم. تست لغت عالی بود. دو درک‌مطلب با متن سلیس و پاسخ‌های درست و درمان مطرح شده بود. خلاصه اینکه صرف‌نظر از درس زبان انگلیسی؛ تنها شباهت درس‌های ارشد مدیریت و سیستم و بهره‌وری را باید در عنوان درس‌ها جستجو کرد!

دو. تجربه جالب دیگری که از آزمون سیستم و بهره‌وری نصیبم شد، پذیرش حجم محاسبات پیچیده توسط قاطبه مخاطبان بود. با دوستان که صحبت می‌کردم، کمتر دوطلبی درباره حجم محاسبه‌ها گله می‌کرد. حال آنکه؛ حجم محاسبه در کنکور ارشد مدیریت؛ یکی از دغدغه‌های استراتژی برای بالا و پایین کردن اولویت درس‌هاست. کنکور ارشد مدیریت سال ۹۴ بسیار بسیار پیچیده‌تر از سال ۹۳ است؛ چرا که بیشتر تحلیل‌های مبتنی بر ده دوازده سال اخیر رنگ باخته‌اند و باید که تحلیل‌های جدیدتری ارایه شوند. دیگر آنکه؛ شوک درس زبان تخصصی سال جاری، شیوه درس‌خوانی داوطلبان کنکور سال ۹۴ را از مسیر درس‌خوانی آدمیزادی منحرف خواهد کرد و از همین حالا صدای شکایت‌ها از کنکور سال ۹۴ را می‌شنوم. در نقطه مقابل؛ گرایش‌های میان‌رشته مانند سیستم و بهره‌وری؛ بی‌حاشیه در مسیر طبیعی‌شان جریان دارند. اگر بیکار بودید توصیه می‌کنم حجم و دامنه نق و ناله‌های داوطلبان ارشد سیستم و بهره‌وری را با ناله و نفرین‌های داوطلبان بی‌نوای ارشد مدیریت مقایسه کنید تا کنه ماجرا دست‌گیرتان شود که ارشد مدیریت، پرحاشیه‌‌ترین رشته ارشد در تاریخ تحصیلات تکمیلی خاور نزدیک، خاور دور و خاورمیانه است!

سه. جنبه فنی تجربه‌ای که از آزمون سیستم و بهره‌وری کسب کردم بر جنبه رفتاری آزمون غلبه می‌کرد، حال آنکه بیشتر تجربه‌ای که از ارشد مدیریت کسب کردم بیشتر معطوف به حوزه‌های رفتاری بود و جنبه علمی و فنی ضعیفی داشت. همین است که ارشد مدیریت را بی‌نهایت پرحاشیه می‌دانم!

چهار. ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا پاسخ‌های تشریحی تست‌های ارشد مدیریت ۹۳ را منتشر کنند. این قبیل پاسخ‌ها را با جستجویی ساده می‌توانید در وب پیدا کنید. من که درصدهای خودم را با مرور بیشتر این پاسخ‌ها کشف کردم بالاخره. خداوند متعال خیرشان دهاد!

علی‌ای‌حال؛ نیتم آن بود که هر دو رشته را برای کنکور سال ۹۴ در دستور کار قرار دهم، اما افزودن رشته «مدیریت پروژه» ذیل مدیریت اجرای (۱۱۴۸) بسیار وسوسه‌ام کرده است. باید که بیشتر درباره این رشته جدید تحقیق کنم. این را هم بگویم و خلاص که پیش‌تر فارغ‌التحصیلان مهندسی صنایع مجاز به شرکت در گرایش سیستم و بهره‌وری نبودند. به قطعیت نمی‌دانم؛ اما در ظاهر قرار است که این محدودیت در سال آینده برداشته شود. به بیان ساده‌تر؛ باید این گرایش فوق‌العاده را بی‌خیال شد. مدیریت خودمان را عشق است!

2 فکر می‌کنند “درباره آزمون مدیریت سیستم و بهره‌وری!

 1. امیرحسین

  بیشتر از بچه‌هایی که امسال کنکور دادن، ماهایی که سال بعد کنکور داریم استرس گرفتیم. دو حالت داره؛ اونم اینکه آنقدر یه سری درس‌ها رو سخت و مفهومی بدن که تلافی امسال در بیاد، و دومین حالت اینه که استاندارد بدن که صدای کسی در نیاد!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   ذهن خودتان را درگیر حاشیه‌ها نکنید. سال گذشته هم فضای مشابهی رو با موضوعی دیگر تجربه کردیم. درباره تکرار تست‌های زبان تخصصی نوشته مختصری آماده کرده‌ام که چند روز دیگر منتشر خواهم کرد.
   بدان؛ سپس بخوان / جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *