روزنوشت ارشد ۹۶درباره مهارت یادگیری

درباره مهارت یادگیری

تفاوت‌های اوباما و ترامپ در روش یادگیری

ماه‌ها پیش، متن زیر را برای معرفی دوره مهارت یادگیری پارسه آماده کرده بودم؛ که قرار بود در کانال‌های پارسه منتشر شود، که مطلوب نظرِ مدیران پارسه نبود و منتشر نشد. دی‌شب که فایل‌های قدیمی را بازنگری می‌کردم، با این نوشته روبرو شدم و حیفم آمد که این نوشته در گوشه لپ‌تاپم دفن شود.

غروب جمعه است، و دونالد ترامپ که شش ماه است که برای کنکور ارشد مدیریت ۹۶ می‌خواند، در گوشه‌ای کِز کرده و همین‌طور به افق خیره مانده است. به شش ماه گذشته که فکر می‌کند، چیزی از درس‌هایی که خوانده، در ذهنش نمانده؛ و هر چه را خلاصه کرده، در یادگیری‌اش افاقه نکرده؛ و هر چه برای تکرار مفاهیم زور زده، انگاری به گور زده؛ و هر چه برای عبارت‌ها کُد ساخته، انگاری جوک ساخته است. دونالد ترامپ، خسته است و زانوی غم بغل کرده، و هر نیم‌ساعت، آهی جان‌سوز می‌کشد و به باراک اوبامای دلقک فکر می‌کند که درس‌ها را نه مانند تراکتور، که آدمیزادی می‌خواند؛ و حداقل نیمی از چیزهایی که می‌خواند را می‌داند، و بیشترشان هم در ذهنش می‌مانند.

دونالد ترامپ، ظاهربین است و از دل اوبامای بی‌نوا خبر ندارد که نگران است و دوست دارد رتبه‌ای فاخر کسب کند، و در دانشگاه تهران، بهشتی، علامه، تربیت‌مدرس یا حتی دانشگاه گیلان ثبت‌نام کند. ترامپ، در خواب و خیالش فقط به تهران فکر می‌کند و به کمتر از این‌ها رضایت نمی‌دهد.

ترامپ به پیروی از اسکینرِ رفتارگرا، پذیرفته است که انسان، شامپانزه و هر حیوانی که هوشِ نیم‌بندی دارد را می‌توان صرف‌نظر از استعدادها و موهبت‌های ذاتی‌شان، به هر چیزی حتی درس‌خوانی شرطی کرد. همین است که عضو باشگاه رتبه‌سازی شده، و خود را به خواندن درس‌هایی که مُستعد نیست شرطی کرده است؛ اما…

اوباما به پیروی از ویگوتسکی سازنده‌گرا، ایمان دارد که استعدادها و توانایی‌های انسان‌ها منحصربرد است و باید درس‌ها را به شیوه‌ها و به اندازه‌های متفاوت بخوانند و بیشتر بر درس‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که مستعدترند. اوباما عضو باشگاه ظرفیت‌سازی است!

شما که برای کنکور ارشد مدیریت ۹۶ آماده می‌شوید، کدام مسیر را می‌پسندید؟ اوباما، ترامپ، یا مسیر خودتان؟
ترامپ و اوباما، صرف‌نظر از خوبی یا بدی خود یا اساتیدشان، برای یادگیری روش درس‌خوانی وقت و هزینه صرف کرده، و رنج بسیار بُرده‌اند. شما چه؟ آیا با مهارت‌های یادگیری آشنا هستید؟ تمرین‌شان می‌کنید؟ پس، اگر مهارت یادگیری را نیاموخته‌اید، حق ندارید ترامپ، اوباما و امثال‌شان را قضاوت کنید!

یادگیری، مهارت است؛ و مهارت آموختنی است. پیشنهاد می‌کنم، مهارت یادگیری را بیاموزید!

18 فکر می‌کنند “درباره مهارت یادگیری

 1. م_م

  سلام

  آقای زارعی در ارتباط با منابع انسانی لطف میکنید یه توضیح مختصر و حتی المقدور منبع درست و درمون که به درد این ٣ماه بخوره ارائه بدید!

  ممنونم از لطف شما

 2. شیرین فریدونیان

  سلام میکنم به برادر عزیزم جناب آقای زارعی ،

  اومدم فقط به سایتتون سر بزنم و اینو بگم که خیلی به یادتون هستم .
  دورادور از آقای ذوقی جویای احوالتون شدم و امیدوارم همیشه برقرار باشید.

  خیلی دلم برای اون حال و هوا و اون پتانسیل و اون بچه ها و کلاس ها و اساتید پارسال تنگ شده.
  بخصوص کلاس های دکتر محرابیون که هنوزه که هنوزه من دعاگوی ایشونم و باعث شدند من علاقه ی شدیدی به تئوری های مدیریت پیدا کنم و تو دانشگاهم که باز اون درسها و پیشرفته ترش میاد مشکلی نداشته باشم.خدا این مرد بزرگ رو برای جامعه ی علمی ایران نگه دارد. ایشان البته به تعریف من نیاز ندارند و الانم که دانشگاه رفتیم هر کس از من میپرسه تئوریت با کی بود و میگم استاد محرابیون به خودشون بدو بیراه میگن که چرا فلان جا و با فلانی که انقد اسم پر کرده بود و تو خالی از اب در اومد برداشتند.
  به هر حال کنکورم شده یک بیزیسنی عین بیزینس های دیگه ی جامعه ی ما ، انسان با اخلاق و با وجدان توش کم پیدا میشه .
  امیدوارم ما مدیران اینده بتوانیم از گذشته ها درس بگیریم و نیک روش باشیم.

  خیلی دوست دارم باز هم شما رو زیارت کنم و مثل همون روز اول کلی گفتمان داشته باشیم طوری که گذشت زمان رو حس نکنیم.

  همیشه سلامت و برقرار باشید.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   خوشحالم که این‌همه خاطره خوب از آن دوران همراه‌تان است. بی‌خبرم از محل و گرایش قبولی‌تان. خاطرم هست که گرایش‌های آی.تی و منابع انسانی را پیگیری می‌کردید. توفیق‌تان را صمیمانه خواستارم.

   دکتر محرابیون را ماه‌هاست زیارت نکرده‌ام و از مجالی دست دهد، راهی دانشگاه علامه خواهم شد تا هم دوستان دیگر را و هم ایشان را ملاقات کنم.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 3. عابد

  سلام و ادب آقای زارعی. راجع‌به گرایش‌های دیگه‌ای از ارشد توی سایت‌تون مطلب هست یا من نمی‌بینم؟ مثلن راجع‌به این‌که از کجا بخونیم؟ چی بخونیم؟ البته باید بگم که من دو سال دیگه کنکور دارم ولی خب می‌خواستم ببینم چی توی سایت شما پیدا می‌شه. با تشکرهای فراوان!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   در بطن وب‌سایت درباره تمام درس‌های عمومی و درس بازاریابی صحبت شده است. امیدوارم کمک‌تان کند.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 4. فهیمه

  سلام و وقتتون بخیر. راستش انتظار داشتم بعد از کنکور دکترا و این همه سر و صدا راجع به سوالا مطالبی بزارین . نمی دونم اصلن از کانالا و گروه های استادای مختلف خبر دارین یا نه . همش شده زیر آب زنی و همدیگه رو زیر سوال بردن . حالبه که همه هم فقط از کلاساشون تعریف می کنن . خب حالا تکلیف ی داوطلب شهرستانی چی میشه ک ب هیچ کدوم از این کلاسا دسترسی نداره،مثل آقای محرابیون و آقای طورانی و.. هر لحظه انگار قراره منابع عوض بشه    منتظر مطالب عالی بعدی تون هستم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   همین دو روز پیش در پاسخ به مخاطبان، عرض کردم که اگر شرایط بیرونی چندان قابل پیش‌بینی نباشد، پسندیده آن است که بر انعطاف‌پذیری خودمان تمرکز کنیم. سال‌هاست مروج این دیدگاه هستم. البته نقّاد روش‌های دفعی و نه چندان منطقی سازمان سنجش هستم، اما مشکل اصلی را در درون داوطلبان می‌دانم. یکی از مشکلاتی که ریشه در نگاهِ به بیرون داوطلبان دارد، پدیدار شد فرصت‌های سوء‌استفاده برای دلالان و نابلدان حوزه ارشد است. بی‌علت نیست که هر مطاعی را گزاف می‌فروشند و همین داوطلبان هستند که ملتمسانه برای خریدن‌شان صف می‌بندند و قربان‌صدقه نویسندگان کم‌تجربه و کلاش همان جزوه‌ها و … هم می‌روند.

   جوّ نامیمون کنکور دکتری که بخوابد شاید حوصله کردم و مطالبی را منتشر کردم. بین خودم و خودتان بماند که تاکنون، بسیار نوشته‌ام و راستش خیلی فرصت و فراغت و حوصله برای نوشتن ندارم. البته، از فضای کنکور دور نیستم و چراغ‌خاموش پیگیر هستم. کار بزرگی در دست انجام دارم که اگر منتشر شود، بازار این‌گونه کلاشی‌ها و شارلاتان‌بازی‌ها را کساد خواهد کرد. کاری که در دست انجام دارم را به طور ویژه برای دوستان ساکن شهرستان تدارک خواهم دید که از امکانات پایتخت‌نشین‌ها دور هستند.

   ارادت بسیار // جواد زارعی

 5. زهرا

  سلام استاد گرامی وقتتون بخیر. در این دوره ی تست و مقایسه ها داشتم کلید سازمان رو با کارنامه ام مقایسه میکردم متوجه تفاوت هایی شدم.

  در کارنامه ی اولیه ی ما یه کارنامه هست که نشون میده تفاوت پاسخ های ما با کلیدهای سنجش رو، جالب اینجاست نصف بیشتر کلیدها در این کارنامه از بیخ غلطه! بعد از حدود یک ماه که کلا کلید سنجش رسما منتشر میشه جواب های درست اون کلیدها هستن.

  حالا سوال من اینجاست سوال هایی که من درست زدم و در کلید های بعدی هم درست بودن، و کلیدهای اولیه ی کارنامه ام اون ها رو غلط نشون میداد، تکلیفش چی شده؟ آیا رتبه ها و نتایج کنکور با اولی ها محاسبه شده یا دومی؟

  و سوالی داشتم ازتون، من در شش ماه، بازاریابی و تئوری و مدیریت اسلامی رو میشه گفت در حد نسبتا خوبی مطالعه کردم و زبان رو هم نسبتا خوندم.

  در این زمان کوتاه باقی مونده آیا شانس خواهم داشت کتاب اقتصاد خرد محسن نظری رو هم حداقل بخونم؟ یا شما صلاح میدونید تمرکزم رو روی مرور بذارم؟ البته هدف من رتبه ۳۰۰-۵۰۰ و قبولی برای دانشگاه تبریزه.

  سپاسگزارم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. ملاک برای محاسبه تراز و رتبه، پاسخ‌نامه نهایی است که به طور رسمی منتشر می‌شود. اگر تناقضی در محاسبه تراز دیدید، باید رسماً اعتراض کنید.

   دو. الآن زمان، زمانِ جمع‌بندی و مهارت‌ورزی در درس‌ها و مرور تکنیک‌های اداره جلسه کنکور است. به‌طور عام، پیشنهاد می‌کنم از مطالعه موضوعات تازه چشم‌پوشی کنید.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 6. nima

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای زارعی

  سوالی داشتم

  آیا کسی که دی ماه سال ۹۶ تمام واحد های درسی کارشناسی را پاس می کند، می تواند در کنکور ارشد سال ۹۷ شرکت کند ؟

 7. omid hosseini

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای زارعی

  من منابعی را که معرفی کرده اید به خوبی خواندم و قصد دارم برای هفته ی آینده از نمایشگاه کتاب  تهیه کنم.

  چندتا سوال داشتم

  ۱.آیا کتاب بازاریابی زیر ذره بین(۵۰۰۰تست بازاریابی) بالاخره منتشر شده است؟

  ۲.اولویت بندی بنده برای درس اسلام (اصلی) هست،من کتاب مدرسان را برای این درس دارم ،ایا برای زدن تست نیاز می باشد که کتابی دیگر تهیه کنم؟

  ۳.برای ریاضی و آمار منابعی که معرفی کردید آیا خودشان تست هم دارند ؟یا این که  کتابی دیگر تهیه کنم؟(باید عرض کنم گه برای ریاضی و آمار نیز مدرسان را دارم).

  ۴.برای درس زبان باید بگویم کلمات کتاب های (۵۰۴ومدرسان و۴۰۰ واژه تافل و واژگان ضروری تافل) را حفظ هستم و زبان را کمکی اولویت بندی کرده ام.با این وجود آیا باز هم نیاز به خریدن کتاب (زبان عمومی ارشد زیر ذره بین(۱)) هست؟

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   در ستون کناری وب‌سایت، مفصل درباره منابع کنکور ارشد مدیریت صحبت کرده‌ام. از همان‌ها استفاده کنید و پاسخ‌تان را در بطن همان متن‌ها بجویید که پیدا خواهید کرد.

   ارادت // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *