بلاگدرباره منابع ارشد مدیریت

درباره منابع ارشد مدیریت

بدانیم و بپذیریم که کنکور ارشد در منابع و دوره‌ها خلاصه نمی‌شود!

پس از برگزاری کنکور ارشد مدیریت ۹۴ مدت‌ها درگیر بازنگری در منابع ارشد مدیریت بودم. دیداری هم با برادر احسانی داشتم و حتی قرار گذاشتیم نتیجه تأملات‌مان را تسهیم کنیم و فهرست‌های درست و درمانی تهیه و منتشر کنیم. طرح‌های دیگری هم برای فهرست منابع ارشد مدیریت داشتم که برخی‌شان به نتیجه رسیده است و برخی هم لنگ در هوا مانده است. هفته گذشته تماسی با ایشان داشتم و فهرست منابع را جویا شدم؛ فرمودند که به طور اساسی و از جنبه‌های گوناگون گرفتارند و فرصت و فراغت چندانی برای این‌گونه کارها ندارند؛ اما جوانمردی کردند و دیدگاه‌شان را به طور مبسوط برای بنده ایمیل کردند.

اینها را نگفتم تا از بار مسئولیتی که پیش‌تر تعریف کرده بودم شانه خالی کنم نه؛ اما مدت‌هاست، خروجی‌هایی که قرار است در ارشدباز منتشر شوند را با دقت بیشتری بررسی می‌کنم و اگر بدانم ارزشی تازه برای خودم و داوطلبان ارشد ایجاد نمی‌کند از انتشارشان اجتناب می‌کنم. راستش دیدگاه‌ها درباره منابع کنکور ارشد مدیریت بسیار است و داوطلب بی‌نوا یا باید به پیشنهادهای یک استاد یا یک مؤسسه وفادار بماند و از فهرست‌های پیشنهادی دیگر چشم‌پوشی کند؛ یا باید اشتراک فهرست‌های پیشنهادی را کشف کند و تمام‌شان را تهیه و مطالعه کند!

مثالی می‌زنم؛ تست‌های درس تئوری مدیریت کنکور ارشد ۹۴ قدری متفاوت بودند و قاطبه فعالان بازار ارشد به طور تلویحی هم‌نظر بودند که تست‌ها سخت‌تر از سال‌های گذشته بود. هر چند گمان می‌کنم همان متفاوت بود بهتر است و اعتقاد چندانی به افزایش درجه سختی تست‌ها ندارم. علی‌ای‌حال برخی دوستان دست به کار شده‌ و به زعم خودشان، مرجع تست‌ها را کشف کرده‌اند و منابع تازه‌ای را به فهرست منابع قبلی افزودند و البته خواندن‌شان را هم به داوطلبان بی‌نوا پیشنهاد کردند. طبیعی است اگر داوطلبان امسال تصور کنند که باید کتاب‌های بیشتری مانند کتاب دکتر مقیمی را بخوانند که اگر نخوانند نمی‌توانند بیش از فلان درصد بزنند. راستش اگر همین‌طور ادامه دهیم هر سال باید یکی دو کتاب به فهرست منابع اضافه کنیم و از آنجا که خواندن این همه کتاب منطقی نیست؛ به مسیری هدایت می‌شویم که در نهایت به خلاصه‌ها و فلش‌کارت‌ها و جزوه‌های اختصاصی فلان استاد و بهمان مؤسسه ختم می‌شود، با این امید که شاید بشود چند درصدی بالاتر زد، شاید. اما پرسش کلیدی این است که محتوای کتاب‌های جدید از کجا تأمین می‌شود؟

تفاوت درس‌نامه با دست‌نامه

مشکل بیشتر دوستانی که تسلط بر کمیت منابع را کلید موفقیت در کنکور تبلیغ می‌کنند این است که به تفاوت‌های درس‌نامه (Textbook) با دست‌نامه (Handbook) توجه نمی‌کنند. درس‌نامه همان کتاب درسی است که برای یادگیری تدوین می‌شود و تلاش می‌کند تمام جنبه‌ها و آراء گوناگون در یک مبحث یا موضوع خاص را به طور جامع و مانع  گردآوری کند و استانداردهای آموزشی را نیز در نگارش کتاب لحاظ می‌کند. اما دست‌نامه، دیدگاه‌های یکی از اساتید در یک حوزه موضوع خاص است. برخی نویسندگان به صراحت در عنوان کتاب‌شان اعلام می‌کنند که درس‌نامه‌اند یا دست‌نامه!

به طور مثال انتشارات سمت تلاش می‌کند درس‌نامه تدوین و منتشر کند. کتاب‌های مینتزبرگ بیشتر دست‌نامه‌‌اند و از آنجا نظریه‌ها و دیدگاه‌شان مهم و مورد توجه بزرگان حوزه مدیریت است،‌ در بطن درس‌نامه وارد شده است. کتاب‌های رابینز ترکیبی از درس‌نامه و دست‌نامه هستند.

نکته‌ای دیگری که در فهرست‌های پیشنهادی باید لحاظ شود مرجع اصلی مبحث‌هاست. بیشتر کتاب‌های دکتر رضاییان از گونه درس‌نامه است، اما دکتر افجه‌ای به نگارش دست‌نامه علاقه دارد. شاید به همین خاطر است که کتاب‌های دکتر افجه‌ای برای سازمان سنجش جذابیت ندارد. داوطلبان ارشد باید تلاش کنند درس‌نامه‌ها را مطالعه کنند. اگر هم مطالعه دست‌نامه‌ای به داوطلبان پیشنهاد می‌شود، باید مواردی پیشنهاد شود که در درس‌نامه‌ها پوشش داده نشده است. مثالی می‌زنم؛ موضوع رسمیت، تمرکز و پیچیدگی در کتاب‌های دکتر الوانی یا دکتر رضاییان بحث نشده است؛ از این رو داوطلب باید کتاب تئوری سازمان رابینز را با دقت مطالعه کند. به طور کلی داوطلب باید کتاب‌هایی را مطالعه کند که قاطبه مباحث اصلی حوزه تخصصی را پوشش می‌دهد. بسیاری از کتاب‌های مرجع مانند کتاب دکتر طالقانی تلاش کرده‌اند موضوعات و مباحث مهم این حوزه را پوشش دهند و بی‌شک، برخی مبحث‌ها هم مغفول مانده‌اند؛ چرا که طراحان تست به همین منافع اکتفا نمی‌کنند و برخی تست‌ها را مبتنی بر کشش عشقی‌شان یا مبتنی بر یک سیاست درست و درمان از کتاب‌های کمتر شناخته شده (برای داوطلبان ارشد) طراحی می‌کنند. به طور مثال در درس تئوری مدیریت ارشد ۹۴ یک تست از کتاب «جنگل استراتژی‌های مینتزبرگ» و یک تست عینا از کتاب «تئوری سازمان خانم ماری جو هچ» طرح شده بود. کتاب مقیمی را ندیده‌ام، اما گمان می‌کنم این دو تست را پوشش داده است و به هین خاطر، دوستان فکر می‌کنند که کتاب دکتر مقیمی حتما باید خوانده شود!

این را هم بگویم و تمام کنم که کتاب‌ها بی‌غلط نیستند. به طور مثال، دکتر رضاییان شبکه سبک‌سنج مدیریت (بلیک و میوتن) را اشتباه ارایه کرده است، یا ماتریس ویتینگتون در کتاب دکتر ابطحی درست نیست. از این دست مثال‌ها فراوان است. از این رو، پیشنهاد می‌کنم در چیدمان منابع، هم از کتاب‌های مرجع و هم از کتاب‌های جامع استفاده کنید تا گرفتار این‌گونه مشکلات نشوید!

آیا باید خرید و خواند؟

جمع قابل توجهی از فعالان بازار ارشد، منابع را کلید موفقیت در کنکور ارشد مدیریت تلقی و تبلیغ می‌کنند. اصرار و تأکید بر منابع، توازن بازار را به هم می‌زند و داوطلب ارشد مدیریت گمان می‌کند که فقط باید بر منابع تمرکز کند؛ حال آنکه موفقیت در کنکور ارشد جنبه‌های گوناگونی دارد. به طور کلی جریان بازار به سویی هدایت شده است که نقش داوطلب به مرور کم‌رنگ می‌شود. یعنی،‌ داوطلب داستان ما نقش ویژه‌ای برای خود تعریف نکرده و فکر می‌کند اگر تمام کلاس‌های فلان مؤسسه را نام‌نویسی کند، یا جزوه بهمان مدرس را هضم کند شق‌القمر خواهد کرد. همین است که بسیاری از داوطلبان ارشد، در کمال ناباوری،‌ افسار ذهن‌شان را به امید دست‌یابی به موفقیت، به کتاب‌ها و کلاس‌ها و مشاوران و وب‌سایت‌ها تفویض می‌کنند!

ارشدباز، تمرکز بر منابع محدود و درس‌خوانی هوشمندانه را مسیر بهتر و لذت‌بخش‌تری برای دست‌یابی به موفقیت می‌داند.

ارشدباز، اعتقاد دارد که داوطلبان می‌توانند بسیاری از منابع به ظاهر معتبر را نخوانند و موفق شوند!

ارشدباز، راه‌های دست‌یابی به موفقیت را بسیار می‌داند. دست‌یابی به موفقیت در کنکور ارشد لزوما از مسیر یک جزوه، فلش‌کارت، استاد، مشاوره، مؤسسه و روش درس‌خوانی نمی‌گذرد. مهم این است که مسیر درس‌خوانی و منابع مورد استفاده با سبک یادگیری داوطلب متناسب باشد!

به ضرس قاطع عرض می‌کنم که می‌شود با مطالعه کتاب‌های سه چهار اخیر هم می‌شود موفق شد. به ضرس قاطع عرض می‌کنم با تمرکز بر تست‌های چهار پنج سال اخیر کنکور ارشد می‌شود بهترین رتبه‌ها را برای ورود به بهترین دانشگاه‌های کشور کسب کرد. از این رو، خودتان را گرفتار منابع متعدد و عجیب و غریب نکنید، و بیشتر بر چگونگی درس‌خوانی و مهارت‌های موردنیاز تمرکز کنید. بیشتر فعالان بازار ارشد، بسیاری از مهارت‌های حیاتی برای یک درس‌خوانی موفق را ندارد؛ از این رو در این‌باره صحبت نمی‌کنند. من هم بسیاری از مهارت‌ها را ندارم و تلاش می‌کنم کسب‌شان کنم؛ و البته فعالیت درس‌خوانی را معطل این مهارت‌ها نخواهم کرد.

خلاصه اینکه لازم نیست طبقه‌های کتاب‌خانه‌تان را از منابع تازه پر کنید. خیلی از منابع قدیمی همچنان معتبر و مؤثر هستند!

نتیجه‌گیری

پیش‌تر گفته بودم که فهرست‌های پیشنهادی جدید را همزمان با نمایشگاه کتاب معرفی می‌کنم؛ اما مسأله را بازتعریف کرده‌ام و فهرست پیشنهادی را با اندکی تأخیر، گمان می‌کنم اواسط خرداد منتشر می‌کنم. اگر خواهان استفاده از فرصت نمایشگاه هستید، توصیه می‌کنم ویرایش آخر کتاب‌های مرجع را ابتیاع کنید. ویرایش آخر برخی کتاب‌های تست یا کتاب‌های جامع چند ماهی بعد از نمایشگاه منتشر می‌شود.

اگر نظری در این‌باره دارید ذیل همین نوشته درج کنید.

37 فکر می‌کنند “درباره منابع ارشد مدیریت

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. امسال امتحان خوبی نداشتم و از این رو، نتیجه‌ها رو خیلی پیگیری نکردم. چهار درس زبان و تئوری و ریاضی و بازاریابی را زدم و نتیجه‌ها را با پاسخ‌های وب‌سایت‌ها تطبیق دادم و راستش انگیزه‌ای برای تطبیق با کلیدهای سنجش نداشتم.

   دو. نتیجه‌ای که پارسال کسب کردم به مراتب بهتر از امسال بود. گمان می‌کنم رتبه‌ام در بهترین حالت بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شود. سه‌شنبه که کارنامه‌ها منتشر شود، معلوم می‌شود چه کرده‌ایم.

   آرزوی توفیق برای شما دارم // جواد زارعی

 1. شیرین

  سلام.کامنت دهنده ی ثابت همیشگی سایتتون…:))

  میخواستم بگم که من خودم تجربه ای ندارم اما تا الان مشاوره ای که با یکی از اساتید ماهان کردم اونم در مورد منابع مثلا راجع به تئوری میگفت دور خودتونو شلوغ نکنید. و حرف شما رو میزد.میگفت مهم درک درست شما ست . من فکر میکنم خواندن کتابهایی که وزارت علوم بازنشر کرده نقش به سزایی داشته باشه به عنوان منبع.این تنها چیزیه که به ذهنم میرسه…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. یادگیری، مشتمل بر گام‌هایی است که باید به آرامی طی شوند تا فرایند یادگیری نتیجه‌بخش باشد. مهم‌تر این‌که اصل یادگیری بر عهده یادگیرنده است و ابزارها و تکنیک‌ها صرفا در یادسپاری بهتر مطالب می‌توانند نقش مثبت ایفا کنند. به طور کلی در حوزه آموزش به تکنیک‌های کدگذاری، فلش‌کارت‌ها، خلاصه‌نویسی، خودآزمون‌گیری و امثالهم، اصطلاح «یادیار» اطلاق می‌شود که در بخشی از فرایند یادگیری کاربرد دارند.

   دو. بازار ارشد به طور ذاتی مبتنی بر «جو» زنده است و مروج پارامترهای کمی است؛ کلاس‌های بیشتر، کلاس‌های متنوع‌تر، نکته‌های ویژه‌تر، ساعت‌های بیشتر، تست‌های بیشتر، آزمون‌های بیشتر، کدهای بیشتر، روش‌های خاص‌تر و موارد دیگر.

   سه. با وجود کلاس‌های بهتر و دسترسی به اساتید این‌کاره‌تر و بهبود تکنیک‌های مشاوره، انتشار کتاب‌های و جزوه‌های جامع‌تر و دسترسی به تحلیل‌های پیچیده‌تر، چرا تراز میانگین رتبه‌های تک‌رقمی کنکور ارشد مدیریت روند نزولی دارد و از حوالی ۵۵ درصد به نزدیکی‌های ۴۰ درصد رسیده است؟

   آرزوی توفیق و شادکامی // جواد زارعی

 2. arash.o

  سلام آقای زارعی.حرفاتون کاملا درست بوووووووود…

  منم عقیده دارم همه چی به خود آدم بستگی داره….کنکور۹۴…..واقعا تو بدترین و سخت ترین شرایط زندگی خوندم و هنوزم ادامه داره….طوری که مجبور شدم چند ماهی دور از خونه تو خونه خالم بمونم.۴ماه حتی بیرون هم نمیتونستم برم.با روحیه مزخرف…ولی هدف داشتم…امید داشتم….همه سعیمو کردم….انصافا با تمام وجود خوندم…..کم کاری نکردم.الان رتبه ام هر چقدر هم بیاد…حتی اگ قبولم نشم اصلا عذاب وجدان ندارم.کم نذاشتم….حتی اقای زارعی به وبلاگمم سر بزنید(البته بیشتر شبیه متروکس)گفتم چی خوندم……از خودم راضیم به خاطر ۹۴

  اما سر جلسه وسوسه یکم بهم ضربه زد…..شاید تا نزدیکای اخر راه خوب برید ولی اون ده متر اخر ک خیللی مهمه اشتباه کنید…..لذا سر جلسه کنکور به نظرم کل راهه…

  هر کی میخواد واسه ۹۵بخونه….اول هدف داشته باشه ثانیا برنامه ثالثا گه گداری برای مشورت یا از اقای زارعی کمک بگیره یا دکتر احسانی…..منابع هم بستگی به روحیات و سبک خوندن ادم بستگی داره.

  سایتتون و مطالبتون رو خیلی دوست دارم.ادمایی که نقد میکنن و راهکار نشون میدن خیلی دوست دارم.

  برامون دعا کنید.کم موند جوابا بیاد

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. عجب مرارت‌ها و مشقت‌هایی تحمل کرد‌ه‌اید. آفرین به همت‌تان!
   دو. ان‌شاء‌الله که نتیجه خوبی نصیب‌تان شود و مسیر ادامه تحصیل‌تان باز شود.
   سه. آقا قدری امساک کنید و این همه هندوانه خرج‌مان نکنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   لطف می‌کنید برادر. مشکلی با تبلیغ ارشدباز در اینستاگرام‌تان ندارم. به شخصه علاقه‌ای برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و سیستم‌های OTT ندارم.

   آرزومند توفیق‌تان هستم // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. آقا این‌قدر جَو نده برادر. همین‌طوری، قلب خیلی‌ها بالای ۱۰۰ تا در دقیقه می‌زنه. زبانم لال، سکته می‌کنند گردن شما می‌افته‌ها!

   دو. رفیقی دارم که به طور ژنتیکی جَوگیر می‌شود. مهم نیست درگیر آن ماجرا هست یا نیست؛ مهم آن است که بهانه‌ای برای جَو دادن و جَوگیر شدن پیدا کندو اگر الآن خبرش کنم، تا سه‌شنبه خوابش نمی‌برد!

   آرزوی توفیق دارم برای شما و دوستان // جواد زارعی

 3. آدمیا

  هــــــــــی اقا افشین چرا انقده جوووووووو میدید

  سلام اقای زارعی ماهم از سردرگمان تاریخ کنکور ۹۴ هستیم

  هــــــــــی روزگار خداییش اقا ارش من وضعم از شما بدتر بود….

  اول باید با تغییر رشته ام کنار میومدم از فیزیک اونم گرایش جامد بری رشته مدیریت مثه این میمونه که به مهدس بگی برو جراحی کن بود،ولی من هدف داشتم خوندم

  دوم مشکلی پیش اومد ک من تا اخرین لحظات کنکورم در گیرش بودم سخته تو خونه بجای کنکوری بودن وازت پذیرایی کردن تو باید نقش خانم خونه رو داشته باشی هرچند تو عمرم یاد ندارم عین این بچه سوسولا سر ساعت ابمیو و ویفر و میوه ام براه بوده باشه.

  سوم یادمه تو ماه اخر انقدهعذاب کشیدم که نگووو ک خواب من تو ۲۴ ساعت شده بود ۶ ساعت .ک استاد احسانی دیگه اخراش بهم میگفت خودتو نابود میکنی

  چهارم اینقده گفتم ک فقط شما تنها نیستی .منم انقده مشکل تحمل کردم ولی یه ترس عجیب دارم ولی از یه چیز مطمئنم ک خدا صلاح بنده هاشو بهتر بلده و اونا رو هیچوقت شما فک کن یه اپسیلن یا یه هزارم میلیونم ثانیه رها نمیکنه.

  اگه به اضافه خدا باشی

  میتونی منهای همه چیز زندگی کنی

  شاید گفتنش سخت باشه ولی با تمرین شدنیه

  تو اون رشته ای ک من درس خوندم اثبات شده محال غیز ممکن است

  درپناه حق

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. بالاخره یک موجود فیزیک‌خوان به جمع‌مان اضافه شد. در دوره لیسانس، کلی واحد پاس کردم که نتوانند گرایش مشخصی حواله‌ام کنند، اما نشد. نمی‌دانم از کجا، یک واحد بیشتر پیدا کردند و حالت‌جامدی شدم!

   دو. اتفاقا خواندن در شرایط سخت و غیرمعمول است که آدم را رشد می‌دهد. اهل شعار نیستم و از این حرف‌های انگیزشی بی‌خاصیت نمی‌زنم. درک می‌کنم که درس‌خوانی در شرایط سخت، انگیزه و همت بالایی می‌خواهد.

   سه. نه فقط در فیزیک، که در علم منطق هم می‌گویند فرض محال، محال نیست!

   صرف‌نظر از رتبه‌ای که کسب کرده‌اید، آرزو می‌کنیم در مسیر خوبی باشید // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. راستش مدت‌هاست درباره نوشته هفته انتخاب رشته فکر می‌کنم. فراغت لازم را ندارم. تلاش می‌کنم که بشود و بنویسم!

   دو. کمی تا قسمتی درگیر فهرست پیشنهادی منابع هستم و تلاش می‌کنم برای دو تا سه هفته آتی آماده‌شان کنم.

   سه. بین خودمان بماند که فضای قبل از قبولی را خیلی دوست دارم. شاید به همین خاطر است که دوست ندارم قبول شوم، شاید!

   ارادت بسیار // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. هنوز تو فاز جَو هستی‌ها. بابا کمی بیا بیرون، بذار بچه‌ها هم نفسی بکشن!

   دو. راستش این‌گونه کارهای سازمان سنجش خیلی حساب و کتاب نداره. ممکنه امشب کارنامه‌ها رو باز کنه، شاید هم فردا ظهر اعلام بشه. تا کارمندها برسند سازمان و کارت ورودشان را بزنند و بنشینند پشت سیستم‌شان و سرور را آماده کنند، دو سه ساعتی زمان خواهد برد. خدا رو چه دید شاید همین الآن منتشر شده، چرا امتحان نمی‌کنید!

   ارادت و آرزوی توفیق // جواد زارعی

 4. آدمیا

  سلام

  عاقا از ساعت ۵ ک این اقا افشین جووو انداخته من یه بند تو سایت سنجش هی میچرخم

  شماها بخوابین فردا ساعت ۸ نتیجه رو دربیارین

  اینقده زجرمون میدن ک بگیم بابا خودمون میریم کنار والا به مولا.

  درسته عاقا ارش فقط توکل برخدای بزرگ

  .منکه دو روزه دایم خودم متوجه افت فشارم میشم از بس ضعف میکنم.ولی برو خودم نمیارم تا تو خونه جو ندم والووو

  هییییی سکته فک کنم یه چند تا ناقص رد کردم 🙁

 5. آدمیا

  سلام جناب زارعی خوشحالم لا اقل بعد از یه سال در پی مدیریت بودن یه هم رشته پیدا کردم

  حق ماها علوم پایه ها اونم درسی مثل فیزیک خورده ده بماند…….

  اتفاقا از نظر گرایشی نه اینکه چون خودم بودم میگم ن اصلا،ولی جامد بهترین گرایش هست

  والا اولین سالی بوده ارشد دادم اونم مدیریت اینام ک مارو سکته دادند بقول اقا  آرش

  منطق نخوندم بلد نبستم:-D

  مرسی از لطف شما

  من دقیقا داشتم تو ماه اخر کم میاوردم :-(:'(

  میتونم جسارتا بپرسم چرا گرایش نمیخواستید؟؟؟نکنه فک کردید فیزیک بازار کار داره بدون گرایش باشین راحت تر باشین واسه پذیرش

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   یک. جای خوبی درس می‌خواندم و پولی برای گذراندن واحدهای اضافی پرداخت نمی‌کردم.

   دو. بدون دلیل،‌ می‌خواستم گرایش نخورم، اما ده بیست واحد بیشتر درس بخوانم!

   سه. بیشتر درس بخوانم که دیرتر سربازی اعزام شوم. من شش سال عنوان دانشجو را یدک می‌کشیدم. به من که خیلی خوش گذشت!

   چهار. اساتید درست و درمانی مانند دکتر جواهری و شهید دکتر علیمحمدی و دکتر مشفق و دکتر بایگان و … داشتیم، خب حیف بود درس ارایه کنند و من نگیرم!

   آرزومند توفیق‌تان هستم  //  جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   من رفتم، گفتند منزل نیستند؛ نتیجه‌ها را داده‌اند به بخش آی.تی و رفتند شمال برای استراحت!

   من دارم می‌رم شمال  //  جواد زارعی

  1. یزدان

   سلام آقای افشین

   نمیخوام بیشتر از این بیخوابتون کنم

   اما پارسال نتایج نصفه شب بوئ من ساعت ۲ونیم از خواب بیدار شدم چک کردم،روی سایت بود.

   امسال رو نمیدونم!

 6. جواد زارعی نویسنده

  سلام دوستان؛

  یک. هفته پیش خواب دیدم رتبه‌ام شده ۱۵۷۳

  دو. یکی دو روز پیش خواب دیدم رتبه یک شده‌ام و ترازم بالای ۸۰ درصده و با تهران لج کرده‌ام و دانشگاه گیلان ارشد می‌خوانم!

  سه. شتر در خواب بیند پنبه‌دانه، گهـ …

  چهار. دوستانی که خیلی نگران هستند، بروند اپلیکیشن سنجش همراه رو دانلود کنند تا اگر خبری شد، ظرف سه‌سوت خبرتان کند!

   

  ان‌شاء‌الله در مسیر خوبی باشید  //  جواد زارعی

 7. آدمیا

  سلام دوباره

  اول به جناب زارعی بخاطر پشت کارشون تبریک میگم و بعد بخاطر دانشگاه واساتیدشون.۶ سال دانشجویی خیلی خوبه

  البته اگه نزدیک خوانواده باشی وگرنه……

  دوم الکیه من تا نزدیکای ۲ بیدار بود خبری نبود به دوستمم خبر دادم کلمه جدیدبرداشته شده نزدیکای ۳ دیکه روسایته داره چشام بسته میشه تو بیداری منو خبر کن طفلی هم قبول کرد،،،،،۵دقیقه مونده به ۳ بیدار شدم خبری نبود .۵.۳۰ بیدار شدم خبری نبود ۷ بیدار شدم خبری نبود .الان نگاه کردم خبری نبود 🙁

  من دارم میرم تهران در خونه دکتر خدایی دوست داشتید شماهم بیاید

  چند ساله دیگه نتیجه ها دست توکلی نیست رییسش شده دکتر خدایی،،،بریم اونجا بیشتر جواب میده

  والا از زمانی ک کنکوری شدم واسه ارشد،،،،، هی پشت سر هم رویای صادقانه میبینم والا همه جوره در باره کنکورخواب  دیدم الا رتبه 🙁

  ان شاء الله ک خیرهست جناب زارعی .

  یه خبر B-)

  تازه شبکه خبر گفت قراره امروز نتایج اعلام بشه ،،،مر م ازدیروز دارن دنبال نتیجه ان ودارن سکته میکنن ایناتازه دارن میگن داره میاد

  ای خدا صبر ایوب بده سکته نکنیم

 8. لیلا خانوم

  سلام،از استادم بی خبرم،استاد احسانی!چرا نیستند؟وبلاگشون چرا با مشکل باز میشه؟پست جدید نذاشتند ک واسه پیشواز نتایج؟شما ک دوستشون هستی،بگید؟!کجاااااااست استادمون نتیجه ها بیاد استادمون نباشه پس ما تنهایی عزا بگیریم!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. در تکمیل فرمایش دوست‌مان عرض کنم گرفتاری‌های دیگری نیز گریبان‌گیر دکتر احسانی شده است که امیدوارم ظرف یکی دو ماه اخیر مرتفع شوند و ایشان فراغتی برای رسیدگی به امورات جاریه اهالی ارشد مدیریت پیدا کنند. البته گمان نمی‌کنم مانند سابق بتوانند برای وبلاگ‌شان وقت صرف کنند؛ اما بودن‌شان برای داوطلبان ارشد مدیریت غتیمتی است گران‌بها.

   دو. من هم دلم از این شاگردها می‌خواهد که تا یکی دو هفته خبری از استادشان نمی‌شود دل‌شان شور می‌زند.

   سه. سال‌هاست که در مراسم عروسی و عزا شرکت نمی‌کنم. اگر هم‌عزا نمی‌شوم عذر شرعی دارم. شما پیش‌تر بخشایید!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 9. آدمیا

  با عرض پوزش از جناب زارعی بنده جواب لیلا جونو بدم

  سلام لیلا خانومی خوبی…….

  من بابت نوبتمشاوره ک بهشون میل زدم،،، ازشوم پرسیدم گفتند مشکل از سِروِر سایت هست وتا اخر هفته انگاری مشکل حل میشه ان شاء الله عزیزم

  نه ایشون دورا دور باهامون عزا میگیرن نگران نباشین

   

 10. Mitra

  سلام من تازه همین الان وبلاگتونو پیدا کردم:)

  خوشم اومد از مطالبش…اینکه شما تو جو کنکور هستید و میشه ازتون سوال پرسید و مشاوره گرفت عالیه…

  من دانشجوی مدیریت دولتی بهشتی‌ام و میخوام از الان خودمو برای کنکور ۹۶ اماده کنم!!!

  امسال رتبه‌های عااااالی داشتیم…اقایون گل کاشتن رتبه ۱ دولتی، رتبه ۸ دولتی، رتبه ۱۱ بازرگانی و ….

  می‌خوام منم رتبه شم. می‌خوام از تجربیاتتون استفاده کنم مجهز شم برای کنکور…لطفا بگید بهم از کجا و با خوندن چه درسایی برای تابستون شروع کنم..ممنون میشم از پاسختون:)

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. اگر منظورتان کنکور ارشد مدیریت ۹۵ است که می‌توانیم برای کنکور درس بخوانیم و درباره تکنیک‌ها صحبت کنیم.

   دو. اگر منظورتان کنکور ارشد مدیریت ۹۶ است که پیشنهاد می‌کنم از اینخواسته تا تابستان سال آینده چشم‌پوشی کنید. برادرانه عرض می‌کنم که شما دانشجوی کارشناسی هستید و برای کنکور ارشد به قدر کفایت فرصت و فراغت خواهید داشت. ترم‌های باقیمانده را بر در‌س‌های تخصصی تمرکز کنید تا لیسانس باسواد مدیریت دولتی باشید. خلاصه اینکه هر چیزی باید در ظرف زمانی خودش انجام شود. تأکید می‌کنم اگر کنکور ارشد مدیریت ۹۶ مد نظرتان است به خودتان خیانت نکنید و بر وظیفه کنونی‌تان که درس‌خوانی است تمرکز کنید. توصیه به ارشدخوانی را د راین برهه خیانت می‌دانم.

   سه. اگر منظورتان کنکور ارشد ۹۶ است، اما می‌خواهید از فرصت تابستان استفاده کنید، تشویق‌تان می‌کنم که همین کار را انجام دهید و بر درس‌های زبان انگلیسی، اقتصاد خرد و اقتصاد کلان و اگر دل‌تان خواست یا فرصت و فراغت‌اش را پیدا کردید،‌ بر ریاضی و آمار و تئوری‌های مدیریت تمرکز کنید. خیلی خوب است که هم مدیریت‌خوانده‌ای باسواد باشید و هم رتبه‌ای در خور شآن علمی و مهارت‌های عملی‌تان کسب کنید.

   برای تأمین چه هدفی می‌خواهید رتبه خوب کسب کنید؟ // جواد زارعی

   1. Mitra

    سلام مرسی از پاسختون…بله منظورم کنکور ۹۶ هستش:)

    فکر میکنم میتونم با تمرین و ممارست رتبه بشم…هدفم ادامه تحصیل ۷تو یکی ازسه دانشگاه برتر تهرانه…مخصوصا تهران…درسمم میخونم و تا الان تونستم معدلمو بالای ۱۷ نگه دارم برای اولویت استخدامی خصوصا در بانک…خیلی ممنون از راهنماییتون که از کجا شروع کنم…ریاضیم به نظرم ضعیفه در حد ۱۶ هستم…دکتر عالم تبریز رو باهاشون کلاس داشتم پژوهش ولی اطلاعی از کتاب ریاضیشون ندارم…ولی اقایی که رتبشون ۸ شده بود گفتن خ به بخونیش نظر شما چیه؟…میخام روی ریاضیم کار کنم درصد خوب بزنم…بله زبان و اقتصاد خرد وکلان رو تابستون میبندم که خیالم راحت باشه…فقط کتاب اقتصاد خردم برای دکتر شجاعی هستش طراح سوالای کنکور ارشدن…انصافا کتاب خوبیه همونو بخونم کافیه یا کتاب اقای نظری روهم باید بخونم؟…کلانم هیچ منبع خاصی مد نظرم نیست…کتاب زبانم new era of management هستش ک متون مدیریتیه..

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     یک. شما دانشجوی کارشناسی هستید و توصیه می‌کنم در همان فضا بمانید. منظورم این است که درس‌ها را نه برای کنکور، که برای یادگیری و ارتقای سطح علمی‌تان بخوانید. بعدتر برای یادگیری تکنیک‌های موفقیت در کنکور فرصت خواهید داشت. از این منظر نگران نباشید!

     دو. خودتان را درگیر عنوان یا نام نویسنده کتاب نکنید. اقتصاد خرد و کلان را از کتابی که دوست دارید خوب بخوانید و نگاه‌تان، حل مسأله باشد و تا اطلاع ثانوی سمت تست‌زنی نروید. کتاب‌های ریاضی و آمار هم همین‌طور. در چارچوب سرفصل‌های وزارت علوم، هر کدام‌شان را که دوست دارید خوب بخوانید و مسأله را صد بار تمرین کنید تا ملکه ذهن‌تان شود.

     سه. زبان عمومی را از همین فردا با یادگیری سه چهار واژه در روز آغاز کنید. می‌توانید از کتاب ۵۰۴ یا تافل آغاز کنید. در فرهست منابع، لینک چند فایل زبان درج شده است،‌دریافت کنید و بعد از کتاب‌های بالا بخواندشان. گرامر زبان را آرام‌آرام تقویت کنید و تا می‌توانید خودتان را به خواندن متن‌های انگلیسی مرتبط با مدیریت و حتی غیرمرتبط عادت دهید.

     تحصیل در مقطع ارشد، کدام هدف‌تان را تأمین خواهد کرد؟ // جواد زارعی
     اساسی حل کنید. . بین کتابو مهم این است که در این برهه،‌ علم‌تان را تقویت کنید.

     1. Mitra

      بالا بردن سطح سوادم و بار علمیم…همینطور از لحاظ موقعیت شغلی مهم هست:) ممنون از راهنماییتون و از وقتی که گذاشتید تشکر میکنم.

     2. جواد زارعی نویسنده

      سلام دوباره؛

      یک. پیشنهاد می‌کنم در این فرصت یک‌ساله، خودتان را از فضای کنکور دور کنید؛ چرا که کمک‌تان نخواهد کرد و انرژی‌تان را بی‌دلیل تحلیل می‌برد.

      دو. ان‌شاء‌الله که سال آینده با قدرت وارد این فضا شوید و رتبه مناسبی متناسب با تلاش‌تان کسب کنید.

      توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *