مشروح دوره یادگیری مهارت‌های پایه یادگیری از مجموعه دوره‌های درس‌خوانی پارتیزانی

دوره مهارت‌های پایه یادگیری

دوره کارشناسی ارشد، مسیری به سوی روشنایی علمی است؛ و دانشجویان برای ورود به این مسیر باید از درِ کنکور ارشد عبور کنند؛ و اولویت عبور با داوطلبانی است که رتبه‌شان بهتر است؛ و رتبه‌ها مبتنی بر شایستگی‌ داوطلبان سنجیده می‌شود؛ و شایستگی (Competency) حاصل چهار مؤلفه استعداد و توانایی (Ability) و دانش (Knowledge) و مهارت (Skill) و زیرکی (Astute) است. شایستگی، ملاک تقدم عبور از درِ کنکور ارشد است!

تا چند سال پیش، کسب دانش و مهارت‌ برای احراز صلاحیت (بخوانید شایستگی) در کنکور ارشد کفایت می‌کرد؛ اما چند سالی است که علاوه بر دانش، و کسب مهارت استفاده از دانش برای شکار تست‌ها، باید زیرکی را نیز آموخت و به استعدادها و توانایی‌ها توجه کرد. زیرکی، توان تصمیم‌گیری دُرست برای استفاده به‌جا و به‌اندازه از دانش و مهارت در آزمون کنکور ارشد است!

مهارت‌های پایه یادگیری: عامل تمایز و مزیت رقابتی!

داوطلبان کنکور ارشد، وقت و حوصله و هزینه‌های بسیاری را برای موفقیت در کنکور ارشد صرف می‌کند؛ و گاه، موعد ازدواج‌شان را تغییر می‌دهند؛ از موقعیت‌های شغلی جذاب چشم‌پوشی می‌کنند، به شهری دیگر مهاجرت می‌کنند؛ از حجم کار‌شان کم می‌کنند تا فرصت خواندن مهیا کنند؛ و برای کلاس‌ها و کتاب‌ها هزینه می‌کنند تا شایستگی عبور از درِ کنکور ارشد را کسب کند. تا همین چند سال پیش، کسب سطحی از دانش و تمرین مهارت استفاده از دانش برای موفقیت در کنکور ارشد کفایت می‌کرد؛ اما کنکور ارشد رقابتی‌تر شده است و داوطلبانی شایسته‌تر خواهند بود که درس‌ها را بتواند عمیق‌تر، سریع‌تر، و صحیح‌تر یاد بگیرند؛ و از چیزهایی که یاد گرفته‌اند بتوانند در آزمون ارشد دقیق‌تر استفاده کنند. یادگیری عمیق‌تر و سریع‌تر و صحیح‌تر درس‌ها نیازمند یادگیری دُرست مهارت‌های یادگیری است؛‌ چرا که تمرین و تسلط بر مهارت‌های یادگیری، مزیت رقابتی داوطلبان کنکور ارشد است!

بیشتر داوطلبان کنکور ارشد، دسترسی کاملی به کتاب‌ها و کلاس‌های خوب دارند؛ و آن‌هایی که به کلاس‌های حضوری دسترسی ندارند، می‌توانند از فیلم‌های آموزشی رایگان یا تجاری استفاده کنند. حتی بسیاری از مدرسان مطرح، جزوه‌ها  و تست‌ها را به طور رایگان در وب‌سایت‌ها و کانال‌ها منتشر می‌کنند. از این رو، بیشتر داوطلبان، دسترسی برابری به منابع آموزشی دارند. اما، چیزی که داوطلبان را از جمع رقبای نزدیک‌شان متمایز کند، صحت و عمق یادگیری‌شان است. اما، یادگیری عمیق‌تر، سریع‌تر و صحیح‌تر نیازمند تسلط بر مجموعه‌ای از مهارت‌هاست که مهارت‌های پایه یادگیری نامیده می‌شود؛ و یادگیری چیزی فراتر از خواندن چندباره کتاب‌ها و خط کشیدن زیر کلمه‌ها و های‌لایت کردن جمله‌های مهم و حضور منظم در کلاس‌هاست. یادگیری دُرست و درمان، نیازمند تمرین مهارت‌هایی است که سال‌های سال است به طور سیستماتیک در مدرسه‌ها و کالج‌ها کشورهای توسعه‌یافته به دانش‌آموزان و دانشجویان آموزش داده می‌شود تا نمره‌های بهتری کسب کنند و فرصت‌های بهتری برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر مهیا کنند. داوطلبان کنکور ارشد نیز می‌توانند مهارت‌های پایه یادگیری را بیاموزند و کیفیت یادگیری‌شان را ارتقا دهند و خودشان را از رقبای نزدیک‌شان متمایز کنند. خلاصه اینکه، تفاوت رتبه‌های برتر امسال و سال‌های آینده در دسترسی به کتاب و کلاس و مشاور و مؤسسه بهتر و معتبرتر نیست؛ بلکه در تسلط بر مهارت‌های یادگیری برای کسب شایستگی بالاتر است!

مهارت‌های پایه یادگیری: یعنی چه؟

به نظرتان، بهره‌وری داوطلبانی که چگونگی استفاده درست از توان حافظه‌شان را می‌دانند؛ و سَبک یادگیری‌شان را می‌شناسند؛ و می‌تواند اشتباه‌های کلیدی‌شان را شناسایی و رفع کنند؛ و درس‌ها را متناسب با ماهیت‌شان می‌خوانند؛ و بر فرایند درس‌‌خوانی‌شان مسلط و متمرکزند؛ و از زمان و منابع‌ ارزشمندشان به خوبی استفاده می‌کنند؛ و با تکنیک‌های یادسپاری مفاهیم درسی آشنا هستند؛ و مطالب درسی را به طور منظم و منسجم می‌آموزند؛ و مهارت استفاده دُرست از آموخته‌ها را تمرین کرده و به سطح تسلط رسیده‌اند چگونه می‌تواند باشد؟

چهارده پانزده سال پیش که مشاور داوطلبان کنکور سراسری بودم، و چهار پنج سالی که کمک‌حال داوطلبان کنکور ارشد هستم، پاسخ‌گوی پرسش‌های متعددی درباره چگونگی یادگیری باکیفیت بودم که در سه دسته شناخت، مهارت‌های کلیدی و یادگیری دسته‌بندی‌شان کرده‌ام؛ و در بطن دوره مهارت‌های پایه یادگیری، و بعدتر در دوره روش درس‌خوانی آدمیزادی مفصل درباره‌شان صحبت می‌کنم. پیشنهاد می‌کنم به این گفته تونی بوزان خوب فکر کنید که:

یادگیری چگونه یادگرفتن، مُهم‌ترین مهارت زندگی است!

Learning_Path

و اما برخی پرسش‌های متداول:

۱. بیشتر کتاب‌هایی که باید برای کنکور بخوانم حجیم هستند؛ به نظرم نمی‌توانم حتی یکی‌شان را هم تمام کنم.‌ آیا راهی وجود دارد که بر مشکل حجم بالای کتاب‌ها چیره شوم؟

۲.  درس‌ها را می‌خوانم؛ اما در خاطرم نمی‌مانند. حتی برخی کتاب‌ها را سه چهار مرتبه خوانده‌ام؛ اما بازهم در یادآوری بیشتر مفاهیم مهم مشکل دارم. آیا راهی برای یادسپاری بهتر مفاهیم مهم سراغ دارید؟

۳. چند ماهی است که از فلش‌کارت‌ها استفاده می‌کنم؛ اما هر چه جلوتر می‌روم، حجم کارت‌هایی که باید مرورشان کنم تمام وقت مفید درس‌خوانی‌ام را گرفته‌اند، و دیگر، انرژی و فرصتی برای مطالعه منابع اصلی نمانده است. آیا استفاده از فلش‌کارت‌ها منطقی و اصولی است؟ آیا جایگزین بهتری ندارد؟

۴. بیشتر مفاهیم درسی را به خوبی یاد می‌گیرم و به خوبی فراخوانی‌شان می‌کنم؛ اما نمی‌توانم بیان‌شان کنم و استرس می‌گیرم که شاید روز کنکور در تست‌ها گیر کنم. آیا می‌توانید درباره تکنیکی صحبت کنید که بتواند در بیان مفاهیمی که به خوبی یادآوری‌شان می‌کنم کمکم کند؟

۵. فرصت و فراغت مناسبی برای خواندن دارم؛ و روزی سه چهار درس را می‌خوانم. هر درس را هم سه ساعت می‌خوانم. آیا روش خواندم درست است؟

۶. برای درس تئوری مدیریت از کلاس مؤسسه … استفاده می‌کنم. استاد بدی نیست؛ اما فکر می‌کنم درس‌ها را آن‌گونه که باید یاد نمی‌گیرم. مشکل از من است یا از استاد؟ برای کلاس‌ها بسیار هزینه کرده‌ام؛ آیا راهی هست که بتوانم بیشترین استفاده را از کلاس ببرم؟

۷. درس‌ها را خوب خوانده‌ام و خوب هم بیان‌شان می‌کنم. حتی به برخی دوستان هم درس می‌دهم؛ اما در مواجهه با تست‌ها گیج می‌شوم و بیشتر تست‌ها را غلط می‌زنم. مشکلم را چه می‌دانید؟

۸. درس‌های مفهومی را خوب می‌خوانم و خوب هم می‌فهمم؛ اما به درس‌های محاسباتی که می‌رسم، انگاری در گِل گیر کرده‌ام و یک سانت هم جلو نمی‌روم. محاسباتی‌ها را حذف کنم؟ آیا روشی برای خواندن درس‌های محاسباتی می‌شناسید؟

۹. کتاب‌های درس‌های مفهومی را که تورق می‌کنم، افسرده می‌شوم. حاضرم روزی ۲۵ ساعت ریاضی و آمار بخوانم؛ اما دست به این کتاب‌ها نزنم. مشکلم را چاره‌ای هست؟

۱۰. نیم ساعت که می‌خوانم دیگر نمی‌توانم ذهنم را کنترل کنم. کنترل‌کننده ذهن سراغ دارید؟

۱۱. به کلاس‌ها دسترسی ندارم. آیا می‌توانم برای کسب رتبه بالا خودم بخوانم؟ آیا شدنی است، یا به سربازی فکر کنم؟

۱۲. تست‌ها را بارها و بارها می‌زنم؛ اما درصد اشتباهم بسیار بالاست. نمی‌دانم چرا نکته‌ها را نمی‌توانم به خوبی در خاطرم نگه دارم؟

۱۳. هزار بار امتحان کرده‌ام؛ اما صبح‌ها نمی‌توانم بخوانم. اصلا آدم سحرخیزی نیستم. شنیده‌ام که شب‌خوانی چندان مفید نیست. آیا این گفته دُرست است؟ آیا حتما باید صبح‌ها بخوانم؟

۱۴. خودم پیام‌نور تهران خوانده‌ام و خواهرم، آزاد قزوین خوانده است. طالب رتبه‌های خوب هستیم و می‌خواهیم که در دانشگاهی معتبر ارشد بخوانیم. راستش را بگویید که آیا با درس‌خوانی درست می‌توانیم به رتبه خوب برسیم؟

۱۵. کلاس تندخوانی رفته‌ام و با برخی تکنیک‌های تقویت حافظه آشنا هستم؛ اما گمان می‌کنم مهارت‌های مفیدی نیستند؛ یا شاید من نمی‌توان به خوبی از آنها استفاده کنم. درباره این تکنیک‌ها ممکن است در وب‌سایت‌تان بنویسید؟

۱۶. شاگرد استاد … در مؤسسه … هستم و فکر می‌کردم که با ایشان، بر درس اقتصاد مسلط می‌شوم؛ اما نمی‌توانم با سبک تدریس‌شان ارتباط برقرار کنم. مشکل از من است یا است استاد؟ آیا راه چاره دارد؟

۱۷. کنکور پارسال را فقط به علت نمره منفی تست‌های زیادی که غلط زدم (۱۷ غلط) از دست دادم. رتبه حوالی ۸۰۰ شد. راستش خودم را تک‌رقمی می‌دانستم. بیشتر تست‌های غلط، همان‌هایی بودند که پنجاه پنجاه زدم. البته تست‌هایی هم بودند که به درستی‌شان یقین داشتم، اما غلط شدند. پیش‌تر در وب‌سایت‌تان خوانده بودم که باید بتوانیم از برخی تست‌ها عبور کنیم؛ اما نگفته بودید که چگونه؟ نمی‌خواهم امسال را از دست بدهم!

۱۸. چهار هم‌کلاسی هستیم که با هم درس می‌خوانیم. راستش، دوستانم خوب می‌خوانند و می‌دانم با این وضعیت، در رقابت به آنها خواهم باخت. البته، نمره‌های کلاسی من بهتر از آنهاست، اما استرس گرفته‌ام و می‌خواهم که رتبه خوبی در کنکور کسب کنم. پیشنهادتان چیست؟

۱۹. تمام تست‌های ریاضی و آمار کنکور پارسال را بلد بودم و بیشترشان را هم به درستی حل کردم و ریاضی و آمار را ۵۵ درصد زدم؛ اما یک ساعت از وقت کنکور را از دست دادم. برخی دوستانم از راه‌حل‌های میان‌بر کنکوری استفاده کردند و همین درصد را با نیم‌ساعت و حتی کمتر کسب کرده‌اند. می‌دانم اگر امسال هم همین‌طوری تست بزنم، نتیجه بهتری کسب نخواهم کرد. درباره روش مطالعه درس‌های محاسباتی چیزی می‌نویسید؟

۲۰.

تا دل‌تان بخواهد از این‌گونه پرسش‌ها در ایمیلم یافت می‌شود. پیش‌تر هم گفته بودم و بار دیگر تأکید می‌کنم که در کنکور امسال و کنکورهای ارشد و دکتری سال‌های آینده، داوطلبانی رتبه‌های بهتر را شکار خواهند کرد که بر مهارت‌های یادگیری و درس‌خوانی مسلط هستند. دوره مهارت‌های پایه یادگیری، آغاز مسیر تسلط بر مهارت‌های یادگیری و استفاده از روش درست درس‌خوانی برای موفقیت در کنکور است. در دوره مهارت‌های پایه درس‌خوانی تلاش خواهیم کرد که پاسخی اصولی به بیشتر پرسش‌های بالا ارایه کنیم و این‌گونه دغدغه‌ها را به درستی رفع کنیم!

شرایط برگزاری دوره!

دوره مهارت‌های پایه یادگیری مشتمل بر سه جلسه (سه ساعت) است که در سه هفته متوالی برگزار می‌شود. حدود دو ساعت درباره چارچوب‌های نظری و مواردی که داوطلبان باید بدانند صحبت می‌شود؛ و هفت ساعت باقیمانده صرف مهارت‌ورزی می‌شود. ماهیت دوره، مبتنی بر تمرین، تمرین و تمرین طراحی شده است. راستش، کیفیت در این‌گونه دوره‌ها بسیار مهم است؛ و نمی‌شود ۱۴۰ نفر  بی‌نوا را جمع کرد و برای‌شان مجلس روضه‌خوانی و رجزخوانی برپا کرد. پس، دانشجویان دوره باید خودشان را حداقل برای هفت ساعت تمرین سخت مهیا کنند. درس‌خوانی دُرست، نیازمند تسلط بر تکنیک‌ها، و استفاده مستمر از آموخته‌ها در فرایند درس‌خوانی است!

زمان و مکان برگزاری

پیش‌تر قرار بود دوره‌های مهارت‌های یادگیری برای داوطلبان ارشد رشته‌های مدیریت و مدیریت اجرایی در مکانی دیگر برگزار شود؛ که پس از حصول توافق، تمام دوره‌ها در ساختمان جدید پارسه در تهران، خیابان فتحی شقاقی، بین میدان سلماس و بزرگراه جلال آل‌احمد، پلاک ۱۲۰ برگزار می‌شود!

تا اطلاع ثانوی، فقط دوره مهارت‌های پایه یادگیری برگزار خواهد شد. درباره شرایط برگزاری دوره «روش درس‌خوانی آدمیزادی» بعدتر صحبت خواهم کرد.

دوره اول مهارت‌های پایه یادگیری در مؤسسه پارسه، عصر سه‌شنبه ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد.

ظرفیت دوره‌ها و زمان نام‌نویسی

دوره مهارت‌های پایه یادگیری برای ۱۰ تا  ۲۰ نفر در هر دوره طراحی شده است. بیشتر کُدهای موجود، مبتنی بر زمان‌بندی کلاس‌های دانشجویان پارسه تعریف شده‌اند؛ اما نام‌نویسی برای تمام داوطلبان ارشد و دکتری آزاد است؛ و چنان‌چه تعداد متقاضیان از ظرفیت کلاس‌ها بیشتر شود، با هماهنگی مدیریت آموزش مؤسسه پارسه، کدهای جدید تعریف و اعلام خواهد شد. نام‌نویسی دوره‌ها از روز شنبه ۲۳ مرداد آغاز شده است؛ و تمام فرایند نام‌نویسی در پارسه (۸۴۳۸۸ – ۰۲۱) انجام می‌شود.

کد دورهنام دورهرشته‌هاطول دورهآغاز دورهزمان برگزاریشهریه
A1مهارت‌های پایه یادگیریتمام رشته‌ها۹ ساعتسه‌شنبه‌ها از ۲۳ شهریور۱۷ تا ۲۰۹۰ هزار تومان
روش درس‌خوانی آدمیزادیعلوم انسانیTBATBATBATBA

و اما چند نکته!

دوستان عزیز، پیش از حضور در کلاس بهتر است به این نکته‌ها توجه کنند:

۱. خوردن و آشامیدن در کلاس آزاد؛ بلکه واجب است؛ و منظورم از خوردنی‌ها، چیپس و پفک و پاستیل و این‌گونه خزعبلات نیست. چیزهای آدمیزادی بخورید تا خوب یاد بگیرید. کنترل سطح قند خون‌تان با خودتان است!

۲. دو وقت استراحت هفت دقیقه‌ای در برنامه دوره لحاظ شده است. بهتر است، یعنی به نفع‌تان است که خارج از این وقت‌ها، از کلاس خارج نشوید؛ چرا که دوره فشرده است و از کلاس که خارج شوید، بی‌شک چیزهایی را از دست خواهید داد!

۳. یکی دو روز قبل از کلاس‌ها، ایمیلی درباره چیزهایی که باید همراه بیاورید دریافت خواهید کرد. این چیزها، محدود به لوازم‌التحریر و کتاب‌ و خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها است!

۴. شاکله دوره مهارت‌های یادگیری مبتنی بر تمرین و کار عملی طراحی شده است. از این رو، دوستانی که نیازمند کار بیشتر هستند می‌توانند دوباره در دوره‌ها نام‌نویسی کنند.

۵. کارگاه‌های مکملی با هدف استفاده دُرست از مهارت‌های یادگیری برای درس‌ها طراحی شده است که پس از پایان دوره مهارت‌های پایه یادگیری برگزار خواهد شد. زمان برگزاری این کارگاه‌ها، پس از هماهنگی با اساتید محترم، اطلاع‌رسانی خواهد شد. در ضمن، کارگاه‌های مکمل به طور اختصاصی برای دانشجویان پارسه برگزار خواهد شد!

۶. فیلم‌برداری، و ضبط صدای کلاس مطلقا ممنوع است. حتی برای شما دوست عزیز!

8 فکر می‌کنند “دوره مهارت‌های پایه یادگیری

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   دوره‌های مهارت‌محور را مگر می‌شود آنلاین برگزار کرد؟
   وب‌سایت‌ها و دانشگاه‌های گردن‌کلفت دنیا که داعیه‌دار آموزش‌های مهارت‌محور بودند، به مرور از موضع‌شان عقب‌نشینی کرده‌اند؛ و اگر وب‌سایت‌های مطرح آموزش آنلاین را پیگیری کنید، بیشترشان بر ارایه دوره‌های دانش‌محور تمرکز کرده‌اند!

   متأسفم که امکان حضور در دوره را ندارید و نمی‌توانم کمک‌تان کنم.

   ارادت // جواد زارعی

 1. مهدی

  سلام

  ۱. امکان برگزاری دوره ها در روزهای تعطیل وجود نداره؟

  ۲. یادمه یه لینکی تو سایتتون بود که به مهارتهای پایه یادگیری استاد معماریانی وصل میشد. فایل های مفیدی بودند، هر چند در کارگاه های عملی حضور نداشتم… آیا ممکنه فایل های نظری و شاید کارگاهی دوره ها را برای داوطلبانی که به هر دلیلی نمی تونند تو دوره ها شرکت کنند قرار بدید؟ البته منظورم رایگان نیست.

  با آرزوی موفقیت

  عمرانی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. اگر داوطلب رشته‌های فنی و علوم‌پایه باشید، می‌توانید در دوره B2 که عصر روزهای جمعه برگزار می‌شود شرکت کنید.

   دو. رویکرد دوره‌هایی که بنده برگزار می‌کنم بیشتر عملی و مبتنی بر مهارت‌ورزی است؛ اما دوره مهارت‌های ارشدی که جناب معماریانی در مؤسسه کتاب‌پردازان برگزار کردند مهارت‌محور نبودند و بیشتر درباره مهارت‌هایی که داوطلبان کنکور باید بیاموزند صحبت کردند. از این رو، ضبط صدای کلاس یا حتی فیلم‌برداری از کلاس، کمک‌حال‌تان نخواهد بود. بخش قابل توجهی از دوره، کار عملی است و در سکوت برگزار می‌شود!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     بله؛ ممکن است. دوره دوستان فنی قرار بود فقط سه‌شنبه‌ها باشد؛ که برخی‌شان درخواست کردند دوره‌ای دیگر در آخر هفته برگزار شود. اگر کد تازه‌ای برای دوستان علوم انسانی تعریف شود، همین‌جا در ارشدباز اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

     شب‌تان خوش // جواد زارعی

 2. محمد امین واو

  درود خدا بر مرد خدا

  امیدوارم حالتون عالی باشه اقای زارعی عزیز

  این دوره برای ما که میخوایم کلا مطالعمون رو درست کنیم و توی ارشد نمره های خوبم بیاریم مفید خواهد بود؟

  با سپاس فراوان

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   بدون این‌قبیل دوره‌ها نیز می‌توانید نمره‌های خوب در ارشد کسب کنید. شک نکنید. در دوره مهارت‌های پایه، و بعدتر در دوره روش درس‌خوانی تلاش می‌کنم مسیر آسان‌تری را برای یادگیری نشان‌تان دهم. اول و آخر، خودتان باید بخوانید که می‌خوانید؛ و خوشحال می‌شوم اگر بتوانم قدری از رنج خواندن‌تان را کمتر کنم، و در افزایش بهره‌وری درسی کمک‌حال‌تان باشم.

   ارادت // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *