روزنوشت ارشد ۹۴دو هفته تا کنکور ارشد ۹۴

دو هفته تا کنکور ارشد ۹۴

خوب بخوابید و ترکیبی تست‌زنی کنید!

دو هفته ناقابل معادل ۱۴ روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و دو پیشنهاد متضاد، بسته به وضعیت درس‌خوانی‌تان، دارم که دالان رتبه‌تان را مشخص می‌کند. پیش‌تر گفته بودم که درس‌خوانی درست و درمان، شرط لازم برای کسب موفقیت و کسب رتبه مورد انتظار در کنکور ارشد است؛ اما شرط کافی نیست و گمان نمی‌کنم درس‌خوانی برای کسب رتبه کفایت کند. پس، شرط کافی چیست؟

داشتن سواد عالی است؛ اما مهم‌تر، هوشمندی استفاده از آن در آزمون ارشد است. هزار مرتبه گفته‌ام و اصرار دارم که رتبه‌های تک‌رقمی لزوما باسوادتر از رتبه‌های دو رقمی یا حتی سه رقمی مرغوب نیستند و تفاوت‌شان با دیگران، نه در دامنه و عمق دانش‌ که، در مهارت استفاده از دانش موجودشان برای کسب امتیاز حداکثری است. سال گذشته و تکرار تست‌های زبان تخصصی را یادآوری می‌کنم که قاطبه داوطلبان باسواد را گرفتار کرد و بیشترشان نتوانستند امتیاز درست و درمانی از این تست‌ها کسب کنند؛‌ حال آنکه داوطلبانی که پاسخ‌های چهار پنج سال اخیر را نزدیکی‌های کنکور مرور کرده و در حافظه کاری‌شان حفظ کرده بودند، بدون تسلط بر مقوله زبان، حداقل ۴۰ درصد امتیاز شکار کردند. کنکور همین است و باید بپذیریم که آدم‌های هوشمند در این‌گونه کارزارها،‌ موفق‌تر از آدم‌های باهوش هستند.

دو پیشنهاد متضاد برای دو دسته از داوطلبان دارم.

آنها که آدمیزادی خوانده‌اند

هزار و یک مرتبه شنیده‌اید و اگر هزار مرتبه دیگر هم بشنوید ضرر نمی‌کنید که مطلقا در این دو هفته باقیمانده تا کنکور ارشد ۹۴ نباید باب یادگیری موضوع تازه را باز کنید و تمام تلاش‌تان را باید صرف مهارت‌ورزی در بارگزاری اطلاعات از حافظه بلندمدت به حافظه کوتاه‌مدت و نیز، پاسخ‌گویی به تست‌های درس‌های گوناگون در یک جلسه کنید. یعنی زبان عمومی بزنید و بروید تئوری بزنید و کمی صبر کنید و بعد،‌اقتصاد بزنید و بعد، بازاریابی و مدیریت اسلامی و پژوهش عملیاتی و همین‌طور ادامه دهید تا تست‌ها تمام شوند. مهارت سوئیچ‌کردن از این مبحث به مبحث‌های دیگر در یک بازه زمنی محدود برای کسب موفقیت در کنکور بسیار نافع است. اگر این مهارت را تمرین نکنید، ذهن‌تان در یک موضوع قفل می‌کند و به سرعت نمی‌توانید خودتان را باید تست‌های درس‌های دیگر سازگار کنید.

دوست داشتم درباره یک مهارت مهم دیگر هم صحبت کنم که ان‌شاء‌الله اگر عمری بود برای داوطلبان کنکور ارشد ۹۵ منتشر خواهم کرد!

پس اگر درس‌ها را از تابستان یا پاییز به طور مرتب خوانده‌اید، بر مهارت‌ورزی تمرکز کنید. سطح مشخصی از استرس در این شرایط می‌تواند به افزایش کارایی مغزتان کمک کند، اما درباره چه مقدارش نمی‌توانم به صراحت صحبت کنم. توصیه می‌کنم این مطلب را بخوانید و ببینید که ماهیت مغزتان مبتنی بر سرعت جمع‌آوری دوپامین، استرس‌گریز است با استرس‌پذیر؟

آنهایی که دوست داشتند آدمیزادی بخوانند!

به شخصه دوست داشتم مانند آدم فرصتی داشتم که بشینم و بخوانم؛ اما اعتراف می‌کنم که از تبار آدم‌های استرس‌پذیر هستم و حتی اگر فرصتش را هم داشتم آن‌گونه که باید نمی‌خواندم؛ چرا که آدم‌های استرش‌پذیر که سطح دوپامین مغزشان، در شرایط عادی، پایین است اهمیت زمان را به طور عادی درک نمی‌کنند و اگر درک هم بکنند واکنشی درخور نشان نمی‌دهند. نزدیکی‌های آزمون که می‌شود سطح دوپامین مغزشان بالا می‌رود و تازه یادشان می‌افتد که می‌توانند بخوانند و موفق شوند. به این‌دسته از دوستان توصیه می‌کنم بی‌خیال حافظه بلندمدت شوند و تا می‌توانند چیزهای تازه بخوانند و حافظه کاری‌شان را مملو از اطلاعات مهم کنند.

اگر به دوستانی که آدمیزادی خوانده‌اند پیشنهاد کنم که یکی دو روز مانده به موعد کنکور ارشد ۹۴ شل کنند و خوش بگذراند، به دوستان استرس‌پذیری که درس‌خوانی را تازه آغاز کرده‌اند شدیدا توصیه می‌کنم که تا ساعت ۲۳ سه‌شنبه بخوانند!

اگر به دوستان استرس‌گریز توصیه کنم که روزانه کمتر از ۸ ساعت درس‌خوانی کنند، به دوستان استرس‌پذیر شدیدا توصیه می‌کنم حداقل ده دوازده ساعت در روز بخوانند و حافظه کاری‌شان را تا خرخره پر کنند.

اهمیت خواب!

اگر استرس‌گریز هستید یا استرس‌پذیر، توصیه می‌کنم خوب بخوابید. استرس‌گریزها باید خوب بخوابند تا عملکرد کلی مغزشان در روز بعد بهتر شود و استرس‌پذیرها هم باید خوب بخوابند تا عملکرد حافظه کاری‌شان بهتر شود. پس خوب بخوابید. این خوب، برای برخی هشت ساعت است و برای برخی دیگر پنج ساعت!

آزمون زبان عمومی

مؤلفان کتاب زبان عمومی زیر ذره‌بین تا کنون شش آزمون آنلاین برگزار کرده‌اند. آزمون هفتم هم فردا آغاز می‌شود. توصیه می‌کنم مطالب وب‌سایت زبان عمومی ارشد را بخوانید و در آزمون‌شان هم شرکت کنید. خدا خیرشان دهاد که در این برهه هستند و از مخاطبان‌شان حمایت می‌کنند.

10 فکر می‌کنند “دو هفته تا کنکور ارشد ۹۴

 1. افشین(داوطلب مدیریت رسانه)

  سلام آقا جواد طلسم سکوت رو میشکنم

  از مطالعم راضی بودم، جامع اول ماهان یک و جامع دوم رو دو شدم راستی جامع سومم نمیرم بسه دیگه ولی نمیدونم چرا روز های آخری کمی اضطراب دارم که نکنه نشونه گیریم اشتباه بشه و تیرم به کنار هدف بخوره نکنه سوالت غافلگیرم کنه در نهایت خودم رو آروم میکنم که من تلاش خودم رو کردم ….

  یه حس غریبی نسبت به سوالات اصلی کنکور دارم،نمیدونم کمی ترس،کمی هیجان…راستش من به قول شما از ۷ شهریور آدمیزادی خوندم و با اینکه وقتم خالیه در روز نهایتا ۵ ساعت مفید میخونم و بقیه وقتم رو صرف ورزش و موسیقی میکنم به پیشنهاد شما ۶۰ سوال طورانی رو پرینت کردم برای من که با آمار کاملا غریبه ام بسیار سودمند هست از این بابت ممنونم

  کاش کنکور اصلیم روز من باشه…روز شما باشه…خوشحال باشیم که تلاشها بدون نتیجه نمیمونه…

  این تنها باری خواهد بود که کنکور میدم

  کنکور مدیریت هم نوشتم که چهارشنبه یه روز قبل از کنکور اصلیم هست فک کنم کمکم کنه حس بهتری واسه فرداش پیدا کنم

  این سایت حس خوبی داره…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. خواندن مطالبی که از آگاهی و اعتماد به نفس‌تان نشأت گرفته است مسرت‌بخش است. ان‌شاء الله که موضع‌تان را همین‌طور تا موعد آزمون حفظ کنید.
   دو. جسارتا متذکر می‌شوم که رتبه آزمون‌های آزمایشی فقط درباره بخش دانشی کنکور صحبت می‌کنند و علیرغم تلاش‌شان، قادر به سنجش بخش‌های مهارتی شما نیستند. نتیجه‌گیری در آزمون ارشد مستلزم استفاده هماهنگ و هوشمندانه از مهارت‌های دانشی و اداره کنکور است. در این فرصت بر این مهارت دوم تمرکز کنید.
   سه. گفتی موسیقی و ایده خفته‌ای را که ماه‌ها پیش در ذهنم جرقه زده بود را زنده کردی. ممنون!

   تست‌های طورانی فوق‌العاده‌اند // جواد زارعی

 2. یاشار

  سلام

  دست مریزاد دوست قدیمی
  یک تبریک بابت این سایت بسیار پر بار و غنی
  یک تشکر هم بابت استفاده ای که در این مدت از ارشد باز کردم

  سئوال مهمی داشتم که این روزها خیلی ذهنم رو درگیر کرده

  می خواستم بدونم آزمون ۱۰ بهمن می تونه مفید باشه برای یک شبیه سازی نزدیک کنکور یا نه؟

  حالا اگر مفید باشه، ماهان بهتره یا پارسه؟

  تجربه مجدد لذت درس خواندن // یاشار

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. خدا را شاکرم که ارشدباز مورد پسند واقع شده است!
   دو. این آزمون‌هایی که مؤسسه‌ها برگزار می‌کنند «آزمون جامع» هستند. آزمون‌های شبیه‌سازی داستان دیگری دارند و هیچ‌یک از مؤسسه‌ها حتی به مقوله شبیه‌سازی نزدیک هم نشده‌اند. آزمون‌های جامع به طور ویژه برای مقوله جمع‌بندی و تمرین مهارت تست‌زنی مناسب هستند. پس اگر حوصله اش را دارید شرکت کنید.
   سه. برای امسال پارسه را توصیه می‌کنم. تست‌های ماهان و تسلط که از اساس جالب نبودند. تست‌های آزمون‌های امسال پارسه به مراتب بهتر از دیگر مؤسسه‌هاست. همین را شرکت کنید بهتر است!

   زبان تخصصی را جدی بگیرید // جواد زارعی

 3. علی صادقی

  سلام جناب زارعی

  ازمون های ازمایشی سنجش امسال تغییراتی در دفترچه سولات داشته بدین صورت تئوری ۳۰ سوال اسلامی ۱۵ ریاضی امار ۲۰ و سولات اسلامی به هیچ وجه از کتاب جناب پیروز نبود! نظرتان چیست؟

  ممنون از همراهییتان

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. اطلاعات متعدد و گاه متناقضی در این‌باره در بازار ارشد مدیریت شایع شده است. به نقل از منبعی شنیده‌ام که تست‌های تئوری به ۱۵ و تست‌های ریاضی و آمار به ۲۵ مورد کاهش خواهند یافت. حتی کاهش تست‌های اقتصاد به ۱۵ مورد هم محتمل است. هر چند باید پذیرت که کاهش تست‌های تئوری تجربه جالبی نبود و افزایش تست‌های تئوری مدیریت را محتمل‌تر می‌دانم. درباره ریاضی و آمار عید نیست که تعداد تست‌ها کم شوند؛ اما نمی‌دانم چه تعداد!

   دو. داستان درس مدیریت اسلامی بالاخره روشن خواهد شد. اگر تحلیل امثال بنده که کتاب اصلی را مبتنی بر وب سایت وزرات علوم و شواهد دیگر، علی‌آقا پیروز معرفی کرده‌اند غلط باشد که باید خاک عالم را بر سر وزارت علوم ریخت؛ چرا که از منبعی که به صراحت اعلام کرده فاصله گرفته است. کتاب سمت را هم چندان منطقی نمی‌دانم، چرا که کمتر دانشگاهی از این منبع برای تدریس مدیریت اسلامی استفاده کرده است. کتاب نقی‌پورفر محتمل است؛ چرا که سال‌ها پیش از کتاب علی‌آقا پیروز منتشر شده و به زور دکتر رضاییان به خورد دانشجوجماعت داده شده است!

   سه. ممنون که در این باره اطلاع‌رسانی کردید. پیشنهاد می‌کنم خودتان را برای مواجهه با تغییرهای بزرگ و غافلگیرکننده آماده کنید و مانند بچه‌های پارسال قافیه را نبازید!

   آمار را باید جدی گرفت // جواد زارعی

 4. زهرا شیرازی

  سلام جناب زارعی …

  ممنون بابت مطالب خوندنی و مفیدتون …

  اگه یادتون باشه تو وبلاگ دکتر احسانی خلاصه های ضمیمه های الوانی رو بهم معرفی کردین…

  یه خلاصه دیگه پیدا کردم مال جناب پرچ ۴۵ صفحه هم بیشتر نیست نمیتونم ادرسش و بذارم سرچ کنید (خلاصه ی ضمیمه های الوانی )  راحت پیداش می کنید … متن خیلی خوبی داره داره … گفتم شاید به کارتون بیاد …

  موفق باشید شددددددددید «خواننده خاموش »

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. به ارشدباز خوش آمدید!
   دو. ممنون که اطلاع‌رسانی کردید. جناب پرچ، خلاصه ضمیمه‌های کتاب دکتر الوانی را اینجا منتشر کرده است. همچنین خلاصه کتاب را نیز در اینجا منتشر کرده است. هر دو منبع گزینه‌های مناسبی برای مرور سریع هستند.

   تست‌های دکتری پارسال را هم بزنید // جواد زارعی

 5. م.ر

  با سلام

  ۱- حاج جواد آقا سایت دکتر پرچ علی الظاهر بزودی اقدام به انتشار نمونه سوالات جدیدی از درس مدیریت اسلام خواهد نمود . در صورتی که نیاز می دانید اطلاع رسانی بفرمایید .

  ۲- اگر سری به ایمیلتان بزنید و نظری در خصوص سوالم از شما بفرماییدممنون می شوم .

  ۳- خبری از سوی یکی از مسولان سازمان سنجش در سایت مدیر منتشر شده که ظاهرا قرار هست از سال آینده پذیرش دانشجو در مقاطع ارشد و دکترا به دانشگاهها واگذار بشه

  من در حقیقت تا چندی پیش اصلا در فکر شرکت در آزمون ارشد رو نداشتم ولی به یکباره ثبت نام کردم و لی نشد که به قول شما آدمیزادی بخونم . حالا نظرتون رو بفرمایید که هرجور شده آیا تلاشم رو تا ساعات آخر ادامه بدم که بلکه حتی شبانه یه دانشگاه خوب قبول بشم ؟ یا اینکه اصلا این قضیه رو رها کنم و برای سال آینده برنامه ریزی کنم؟ (البته با توجه به اظهار نظر مسولین و اگر قرار بشه باز هم کنکور برگزار بشه…  )

  یا اینکه برم خودم رو برای فراگیر ارشد پیام نور آماده کنم . که ۸ واحد در دانشپذیری و هرترم ۱۲ واحد که با این اوصاف شاید بشه تا خرداد ۹۵ ارشد رو تموم کرد و در واقع خودم رو از تابستون ۹۴ برای کنکور دکترای ۹۵ آماده کنم .به صورت آدمیزادی .در این صورت اخیر آیا حتی اگر کنکور برگزار بشه و رتبه تک رقمی هم بشم آیا باز در مصاحبه و … امکان عدم پذیرش از سوی دانشگاههای برتر وجود دارد؟

  بهر حال استرسم (از درس نخوندن) زیاد شده و مهارش مشکل . لطفا یه راهنمایی خدا پسندانه بفرمایید . ممنون ارادتمند

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. ممنون که درباره انتشار تست‌های مدیریت اسلامی اطلاع‌رسانی کردید.
   دو. امروز سرم زیادی شلوغ بود؛ ایمیل‌ها را مختصر پاسخ دادم.
   سه. خبر مذبور را بنده نیز مشاهده کردم. اینجا ایران است و شک نکنید که حذف کنکور ارشد در چهار پنج سال آینده محال است!
   چهار. درس‌خوانی را رها نکنید و با استرس و بی‌استرس فقط بخوانید. اتفاقا وجود کمی استرش لازم است و عملکرد مغزتان را بهتر می‌کند؛ قسم می‌خورم!
   پنج. اگر خواهان پیام‌نور هستید؛‌ بسم‌الله. بدون درد و خون‌ریزی بروید و نام‌نویسی کنید. پیام‌نور، سراسری، آزاد یا علمی و کاربردی به هدف‌تان از ارشد بستگی دارد. گر تأمین می‌کند هدف‌تان را، خب فرصت را غنیمت شمرده و نام‌نویسی کنید و اگر نه، از همین فردا بخوانید برای سال بعد!

   هستم تا خیال‌تان آسوده شود // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *