بلاگدیدن چیزی که می‌بینید!

دیدن چیزی که می‌بینید!

دید پیدا کردن درباره درس‌ها، مقدم بر خواندن‌شان است!

آخرِ سال که می‌شود، نمی‌دانم چرا هوس می‌کنم درباره موضوعی تکراری صحبت کنم. نوشته امروز، بی‌شک برای داوطلبان کنکور ارشد مدیریت ۹۶ نیست و خواندنش را هم به این دوستان توصیه نمی‌کنم. برای داوطلبان کنکور دکتری ۹۶ و داوطلبان کنکور ارشد ۹۷ می‌نویسم که عزم‌شان را برای کسب توفیق جزم کرده، یا خواهند کرد. پیش‌تر، با بهانه یا بی‌بهانه گفته‌ام که مشکل بیشتر داوطلبان کنکور را نه درهدف‌گذاری، و حتی در انتخاب منابع نمی‌دانم. مشکل اصلی بیشتر داوطلبان کنکور ارشد و دکتری را در روش درس‌خوانی می‌دانم و همین است که در ارشدباز، بیشتر بر این موضوع تأکید و تمرکز دارم. درس‌خوانی، فعالیتی است که مسئولیت انجامش تماماً با خودتان است و فرد دیگری نمی‌تواند جای شما بخواند و یاد بگیرید و عصاره‌اش را در مغزتان وارد کند. درس‌خوانی، نیازمند صرف وقت، صبر هوشمندانه و همت خالص است. و اما بعد …

فلش‌کارتی و لایتنری نیستم و جنگولک‌بازی‌های رایج‌شده مانند کُدینگ و خط‌به‌خط و امثالهم را نمی‌پسندم‌ و علمی  هم نمی‌دانم‌شان. بیشتر طرفدار خُرده‌یادگیری‌های آهسته و پیوسته هستم. راستی، شما واژگان زبان انگلیسی را چگونه حفظ می‌کنید؟

دو رویکرد علمی و آدمیزادی برای یادسپاری واژگان وجود دارد. اولی، حفظ کردن تک‌تک واژگان همراه با معنی، توصیف با کمک جمله و داستان، و تأکید بر یادسپاری واژه در بطن جمله‌هاست؛ و دومی، یادگیری پیشوندها و پسوندها و ریشه‌های لاتینی یا یونانی مربوط به هر واژه، و چگونگی تحلیل و ترکیب‌شان است.

رویکرد اول، عام‌تر؛ و رویکرد دوم، سخت‌تر و نیازمند همت بیشتر است. به شخصه،‌ واژگان را با ترکیب دو رویکرد بالا حفظ می‌کنم. این‌گونه که کلمه‌ای را انتخاب می‌کنم و خاستگاه و مبداء پیدایش واژه را در گوگل جست‌وجو می‌کنم، و هم با ریشه، هم با مبداء پیدایش واژه، و هم با کاربردهای گوناگون واژه آشنا می‌شوم. همین واژه را در میان عکس‌ها و فیلم‌های گوگل دنبال می‌کنم. مشاهده عکس‌ها، یک واژه ساده را به تصویرهای گوناگون پیوند می‌زند. راستش، ذهن انسان، تصویر را بهتر از کلمه درک و در حافظه بلندمدت ذخیره می‌کند. از این رو، جست‌وجوی تصویری واژه را بسیار مفید می‌دانم و شدیداً توصیه می‌کنم.

در گام بعد، تلاش می‌کنم شبکه مفهومی یا شبکه درختی یا شبکه خورشیدی مرتبط با واژه را روی کاغذ رسم کنم. مترادف‌ها، متضادها، چند واژه‌های هم‌ریشه، واژه‌های مشابه غلط‌انداز، و چند تصویر مرتبط را روی کاغذ رسم می‌کنم و به واژه اصلی پیوند می‌زنم. برای برخی واژها، یک نکته تاریخی، علمی یا رویدادی ویژه را کشف می‌کنم و اگر بتوانم، داستانی، ضرب‌المثلی یا آدمی معروف را به واژه ربط می‌دهم.

نکته مهم در این شیوه آن است که هر یک از واژه‌های مترادف یا متضاد، برای خودشان شبکه مفهومی مستقل دارند. اگر شبکه‌های مفهومی واژه‌ها را به هر بهانه، به‌هم وصل کنید، در بلندمدت شاهد رخدادی خواهید بود که خارج از تصورتان است. البته، تبعیت از این شیوه، نیازمند صبر هوشمندانه است. واقعاً‌ صبوری می‌طلبد؛ چرا که در یکی دو ماه اول، چیز دندان‌گیری نصیب‌تان نمی‌شود. از ماه سوم به بعد است که چشم‌تان به جمال واقعی واژه‌ها روشن می‌شود؛ و اگر کار را دُرست ادامه دهید، نسبت به واژه‌ها دید پیدا می‌کنید.

برای مثال، واژه Collaboration معادل‌های بسیاری مانند Cooperation و Participation و Association و Teamwork دارد که در مترادف در معنی، و متفاوت در کاربرد هستند. شبکه مفهومی‌شان را که رسم و به هم ربط دهید، دیدتان به واژگان انگلیسی عمیق‌تر و وسیع‌تر می‌شود و حتی از سطح کنکور هم فراتر می‌رود. خلاصه اینکه، این روش یادگیری واژگان، شعورتان را تقویت می‌کند.

چه خوب است که در سال جدید، برای یادگیری چیزهایی تلاش کنیم که قدّ شعورمان را بلندتر و دیدمان را فراخ‌تر کنند. باشد که چنین شود!

سلامتی، شادی، صبوری، هوشمندی، همت، شور، شعور و دید را برای خودم و خودتان آرزو می‌کنم.

61 فکر می‌کنند “دیدن چیزی که می‌بینید!

 1. یاشار بهمند

  سلام دوست عزیز و قدیمی جواد زارعی عزیز

  ممنون از مطالب خوبت و امیدوارم سال جدید هم برات پر از خبرهای شاد و موفقیت روزافزون باشه

  خواهش می کنم نمونه ای از همون شبکه درختی که گفتی برای واژه ها رسم می کنی رو هم منتشر کن تا با نحوه درست اجرای پیشنهادت بیشتر آشنا بشیم.
  در ضمن امیدوارم چراغ ارشد باز همیشه روشن باشه ولی انگار تازگی ها خیلی کم دست به قلم میشی.
  امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام یاشار جان!

   یک. آرزویم شادی عمیق و سلامتی پایدار برای شماست.

   دو. آری برادر، سخت گرفتارم و غم‌ناکم که فرصت و فراغت چندانی برای نوشتن ندارم، و تمام فرصت موجودم را صرف پاسخ‌گویی به نظرات می‌کنم. هر چند، در این سال‌ها، آن قدر مطلب نوشته‌ام که گمان نمی‌کنم نیاز چندانی به تحریر مطلب جدید باشد!

   ارادت بسیار // جواد زارعی

 2. بهاره عسگري فرد

  جناب آقای زارعی

  با سلام و تشکر از لطف و مرحمت جنابعالی که در کسب علم و دانش دانشجویان جامعه کوشا هستید می خواستم از حضور جنابعالی بپرسم آیا کلاس تند خوانی و روش درس خواندن کلاسی برگزار می فرمائید یا کلاسی را معرفی می فرمائید.

  ممنونم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛
   امسال چند برنامه برای کنکور ارشد و دکتری دارم. با رخی مؤسسه‌ها در حالمذاکره هستم، و گمان می‌کنم نتیجه کار اواخر خردادماه مشخص شود. حتما اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   1. بهاره عسگري فرد

    جناب آقای زارعی

    با سلام

    من یکی از شاگردان استاد محرابیون هستم.کلاس های تند خوانی و مهارت های یادگیری در کجا برگزار می گردد؟ شروع کلاس ها چگونه اطلاع رسانی می شود؟

     

    با تشکر از جنابعالی

    بهاره عسگری فرد

     

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام خواهرم؛

     یک. به دکتر محرابیون عزیز سلام برسانید.

     دو. کلاس‌ها از هفته دوم یا سوم آغاز خواهند شد. همین‌جا اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

     ارادت // جواد زارعی

     1. بهاره عسگري فرد

      جناب آقای زارعی

      با سلام

      کارگاه مهارتهای یادگیری در چه تاریخی و در کدام موسسه برگزار می گردد؟

      با تشکر

      بهاره عسگری فرد

     2. جواد زارعی نویسنده

      سلام؛

      یک. برای تأخیر در پاسخ‌گویی عذرخواهی می‌کنم.

      دو. یش‌تر قرار بود کارگاه‌های مهارت یادگیری را از هفته چهارم تیر در تهران آغاز کنم؛ اما شرایطم تغییر کرد و گمان نمی‌کنم این کارگاه‌ها در این زمان بتوانم برگزار کنم. فعلا در حال برنامه‌ریزی برای نیمه دوم مرداد هستم!

      سه. سال گذشته دوره مهارت‌های یادگیری را در قالب کارگاه حضوری برگزار می‌کردم. راستش، برای امسال تصمیم گرفته‌ام که محتوای همان کارگاه‌ها را به‌طور هفتگی در همین ارشدباز منتشر کنم. بعدتر می‌شود کارگاهی مختصر و مفید برای بخش‌های عملی طراحی کرد.

      چهار. بیشتر وقتم را در این ایام صرف طراحی دوره درس‌خوانی پارتیزانی می‌کنم. دوره مهارت‌های یادگیری پیش‌نیاز درس‌خوانی پارتیزانی است. مشکل دوره درس‌خوانی پارتیزانی، محدودیت در ظرفیت و هزینه بالای دوره است.

      پنج. دور جدید فعالیت ارشدباز ان‌شاء‌الله از هفته اول مرداد آغاز می‌شود و هر هفته (حداقل) یک مطلب جدید منتشر خواهم کرد.

      ارادت‌مند // جواد زارعی

     3. بهاره عسگري فرد

      جناب آقای زارعی

      با تشکر از پاسخ جنابعالی

      من روی کلاس های مهارت های یادگیری شما برنامه ریزی کرده بودم حتما به صلاح نیست هر چه خیر است.

      با تشکر

      بهاره عسگری فرد

     4. جواد زارعی نویسنده

      سلام؛

      متأسفم که برنامه‌تان را مخدوش کردم. راستش، برگزاری کلاس‌ها نیازمند انرژی چشم‌گیری هستند و توان محدودم را باید صرف برگزاری کلاسی کنم که اجزای گوناگونش متناسب باشند. از این رو تصمیم گرفتم، محتوای کلاس مهارت یادگیری را همین‌جا منتشر کنم. خدا را چه دیدید،‌ شاید در پایان تابستان دوره‌ای عملی برای آموخته‌ها برگزار کردم.

      باز هم برای خُلف وعده عذرخواهی می‌کنم.

      ارادت // جواد زارعی

     5. بهاره عسگري فرد

      جناب آقای زارعی

      با سلام

      از انرژی و وقت با ارزشی که برای دانشجویان می گذارید بسیار سپاسگزارم.

      با تشکر

      بهاره عسگری فرد

       

 3. داش بهروز

  امسال بنده کنکور دادم و سوای رتبه ای که میارم اما به شدت هم از عملکرد خودم ناراحت هستم و هم از دست برخی از اساتید بی سواد ،

  علت اینکه از خودم راضی نیستم به این دلیل هست که غرور کاذب و رتبه های تک رقمی در تمامی آزمونها ،من رو در خواب خوش خوابوند!..بحث من این موارد نیست بلکه دو چیز توی این کنکور خیلی مشهود بود برام..

  ۱_ اولین چیز پدیده برخی از مراقبین محترم بود که خیلی راحت به برخی دوستان با صدای بلند درس زبان رو میرسوندند.آن هم با چه مهارتی !طوری بود که خانمی که مراقب بود گویا دبیر زبان بود و خیلی خونسرد جوابها رو حتی برای چهار پاسخنامه که چینشش متفاوت داشت  با صدای دلنشین در کلاس چهچه میزد !واقعا اینگونه رقابت هم حق الناس هست و هم بی ارزش و نابرابر و خوشحالم که با اینکه زبانم ضعیف بود هیچ سوالی از این مراقب محترم وارد پاسخنامه نکردم…

  ۲_ و دومین مورد که خیلی جالب بود پدیده ای نوظهور بنام “مقیمی ” هست…جالبه این فرد به ظاهر استاد ،در سراسر کتاب خود از مقدمه گرفته  تا پاورقی صفحه آخر! حرفهایی از پند و ارز و ادعای مکتبی جدید در مدیریت میزنه و کتاب خودشون رو کتابی جامع در حوزه مدیریت اسلام میدونه،اما بد نیست که فقط به یکی از گفته های ائمه که درکتاب خود آورده اعتقاد داشته باشه…

  شما بگید چطور میشه کتابی دوسال پیش با اون داستان دوماه قبل کنکور به یکباره درحالی که  هنوز از زیر چاپ بیرون نیومده حدود ۴۰ درصد از سوالات رو پوشش میده!!!..

  و جالبتر از اون اینه که باز هم این سید عزیز تصمیم میگیره دوماه قبل از کنکور ویرایش جدید بزنه و دوباره سوالات از این ویرایش جدید باشه!..این چه معنی میده؟..

  آیا واقعا این اساتید به دنبال زنده کردن نام مدیریت اسلام هستن؟…پس چطور از هر ابزاری استفاده میکنند تا کتاب خودشون به مردم نشون بدن؟..برادر این رسمش نیست ،اگر کتابت ارزشمند باشه نیازی نیست دوماه قبل کنکور هی نسخه جدید بدی بیرون و سوالات رو از همون موارد جدید درکنکور بدید..

  و همیشه در آخر هر مقاله ای یک پیشنهاد داده میشه!..بنده هم  به سازمان سنجش پیشنهاد میکنم نام درس مدیریت اسلام بردارن و اسم کتاب بزارن

  مدیریت مقیمی نسخه دوماه مانده به کنکور ارشد!”  ضریب درس رو هم بزارن ۲۰ شاید اینجوری بیشتر به فروش بره…

  از دور شنیده بودم در شاخه مدیریت نسبت به رشته های دیگه زد و بند بیشتر هست ولی هیچ فکر نمیکردم برای موفقیت توی این رشته باید حواست به دستان برخی اساتید بی سواد باشه که ببینی دوستان نسخه جدید قبل از کنکور چی بیرون میدن.

  شبیه نرم افزار باد صبا  که هر فصل سال یک نسخه بیرون میده.

  اقایان محترم هم به تقلید از این نرم افزار نسخه دوماه مانده به کنکور رونمایی میکنند..

   1. محمد خ

    سرکار خانم

    یه مطلبی به شما همه دوستانی که امسال درس مدیریت اسلامی و تئوری  رو خراب کردید بگم و اون اینکه وقتی یه اقایی مثل پور شفیع که فوق لیسانس mba از دانشگاه آزاد داره که خیلی ها دکتر خطابش می کنن ، میاد کتاب های دکتر مقیمی رو  بصورت تست های خط به خط بیرون میده و حق تالیف مولف رو نادیده میگیره، شما این حق رو برای دکتر مقیمی قائل باشید که با طرح سوالات سخت و پیچیده و مفهومی برای ازمون ارشد و دکترای امسال در دو درس تئوری و اسلامی،  جواب این اقای بی سواد رو بده! نمی دونم متوجه منظورم شدید! مقیمی بدجوری انتقام گرفت!

    ببین خواهرم

    اقای حسینی مرام مولف دو هزار تست برای من تعریف میکرد می گفت موقعی که کتاب ۲۰۰۰ تست اسلامی رو نوشتم دکتر مقیمی منو توی دانشگاه تهران دید و خیلی شاکی شده بود که چرا تمام کتاب منو بصورت تستی بیرون دادی!!  حسینی مرام میگفت الان حدود ۲۰۰ تست جدید می خوام به کتاب ۲۰۰۰ تست اضافه کنم ولی تا موقعی که دکتر مقیمی ok نده این کار رو نمی کنم !ببین این اقا حق و حقوق مولف رو میشناسه ولی پورشفیع کاسب ،که با طرح سوالات غیر استاندارد بی سوادی خودشو نشون داده میاد تمام کتاب های دکتر مقیمی رو  که نتیجه ۲۰ سال تلاش ایشونه  بدون اجازه و در نظز گرفتن حق الناس و حقوق مولف بصورت تست های خط به خط روی سایتش میذاره و بچه ها رو تیغ میزنه!!!!مطمئن باشید این اقا ضربه کارش رو می خوره چون حسینی مرام میگفت دکتر مقیمی خیلی شاکی بوده از دست پور شفیع ، یکی به خاطر این تست های خط به خط و دومی به خاطر توهین پور شفیع به طراحان سوالات کنکور که توی سایتش گفته بود با این جزوات من طراحان سوالات ضربه فنی میشن!! ببین لحن حرف زدنش رو نگاه کن! ضربه فنی میشن! حالا که دیدید دکتر مقیمی چطوری جزوه اسلامی پورشفیع رو ضربه فنی کرد !!!! به قول دکتر جلیلیان این سوالات اسلامی و تئور ی ارشد ۹۶ باید حدود ۱۵ سال دیگه طرح میشد نه امسال! یعنی ببنید پورشفیع چکار کرده که مقیمی که هنوز کتابش دو سال نیست به بازار اومده و کتابش جاهای بکر و دست نخورده زیادی برای  طرح سوال داره مجبور شده به طرح سوالات مفهومی رو بیاره!  تا جزوه کدینگ اون اقا خنثی بشه و موفق هم بود

    به خاطر حماقت و بی سوادی و پول شویی یه اقایی به نام پورشفیع خیلی از بچه ها امسال قربانی شدن!!

    موفق باشید

    1. niloo

     چرا باید ما تاوان کارهای آقای پورشفیع رو بپردازیم؟

     من به شخصه هیچ وقت آقای دکتر! مقیمی رو نمیبخشم و واگذارشون کردم به خدا…وقتی دستت به هیچ کلاس و آزمونی نمیرسه و با خون دل چندتا کتاب میتونی تهیه کنی و روی درس مدیریت اسلامی حساب ویژه ای باز کردی و اولین درسی که سرجلسه ی کنکور میری سراغش تا کمی روحیه بگیری برای ادامه ی کنکور ولی با دیدن سوالا حس میکنی همه چی برات تموم شده اونوقته که میتونید حس منو تو اون لحظه درک کنید.این خودخواهی آقای مقیمی رو نشون میده.امیدوارم سال دیگه نخوان سوالات رو از فضا بیارن تا به آقای پورشفیع نشون بدن قدرت دست کیه!

      

     1. جواد زارعی نویسنده

      سلام؛

      یک. پیش‌تر در همین وب‌سایت عرض کرده بودم که به صرفه و صلاح دوستان نیست که تئوری را برای بالای ۵۰ درصد بخوانند. قصد ندارم ناپختگی یا سوءاستفاده آقای پورشفیع از ناآگاهی و ترس داوطلبان را توجیه کنم؛ اما با همین منابعی که در ارشدباز معرفی کرده‌ام به سهولت می‌توانستید ۵۰ درصد را شکار کنید. پس، خودتان را کنترل کنید و دکتر مقیمی را لعن و نفرین نکنید. هر چند، قبول دارم سطح تست‌های تئوری مدیریت امسال قدری پیچیده بود.

      دو. دربارهٔ درس مدیریت اسلامی، اگر کتاب دکتر احسانی و کانال‌شان را پیگیری می‌کردید بیشتر تست‌ها را می‌توانستید شکار کنید. اگر به مطالعه جزوه آقای پورشفیع بسنده کرده‌اید که معلوم است که کلاه‌تان پسِ معرکه بوده است و حق داشتید که سر جلسه خشک‌تان بزند!

      خدا صبرتان دهاد! // جواد زارعی

     2. niloo

      سلام

      نه آقای زارعی اشتباه نکنید.من بحثم تئوری مدیریت نیست! از تئوری ۴۰ درصد کسب کردم. من درباره ی مدیریت اسلامی بحث کردم که فقط دوسال بود به کنکور مدیریت اضافه شده بود.انصاف نبود بخوان این بلا رو سر داوطلبا بیارن.اگه اشتباه نکنم کتاب جناب دکتر احسانی خیلی دیرتر از موعد مقرر چاپ شدن.من هم همونطور که در کامنت قبلی اشاره کردم وضع مالیم خوب نیست! و نمیتونستم هرکتابی که به بازار اومد رو بخرم و البته در شهرمون هم اون کتاب موجود نبود و اگه میخواستم اون کتابو بخرم باید مدتی رو صبر میکردم.من اصلا جزوه ی آقای پورشفیع رو مطالعه نکردم و فکر نمیکنم در کامنت قبلی چنین چیزی رو گفته باشم! اتفاقا کانال دکتر احسانی رو هم دنبال میکردم! به هرحال گذشت. «در خطاب به آقای مقیمی باید گفت: ما که رفتیم و گذشت آنچه تو با ما کردی تو بمان با دگران.وای به حال دگران….»

       

    2. داش بهروز

     برادر محمد ، دوست عزیز این از اون حرفا بود.چندتا نکته عرض میکنم

     اولا آقای پورشفیع فردی کاملا بی سواد هست..به واژه “کاملا” دقت کن.

     ایشون حتی فرق بین دو اصطلاح پیچیدگی و تمرکز رو در تئوری نمیدونه.. ببین این شخص چه اسطوره ای هست.به هیچ عنوان دوست نداشتم اینطور صحبت کنم اما ایشون نه تنها سواد نداره بلکه شعور صحبت کردن هم نداره،نمیدونم دوستان چطور در کلاس ایشون طاقت میارن،بیشتر مباحث اشتباه میگن و از همه بدتر از روی کتاب روخوانی میکنند..

     دوما آقای دکتر مقیمی هم از ایشون هیچ دست کمی نداره،

     ناراحت شدن که از کتاب ایشون نکته برداری شده؟..پس بگید کل کتابهای در بازار باید جمع اوری بشه.

     برادر کتاب خود ایشون هم جمع آوری شده از سایر منابع هست، ایشون هم دکان باز کرده،وگرنه اولین بار هست که میشنوم کسی بخاطر نکته برداری از کتاب شاکی میشود!!..پس درب مدرسان و پارسه را تخته کنند..

     من مشکلی با سوال مفهومی ندارم مشکل من ،مباحثی هست که در کتاب جدید ایشون آورده شده ، پس اگه اینطور هست اگر روزی بقال سرکوچه ما کتاب ایشون رو نکته برداری کرد ،باید منتظر نسخه جدید ایشان باشیم!!!..

     این هم توجیهی برای دکان باز کردن ایشان هست.واقعا برام سوال اقای مقیمی جای دکتر شهشهانی باشند که کتاب ریاضی ۲ رو تماما خودشان تالیف کردند ،فکر کنم دانشگاه تهران رو در قرنطیه قرار میداد تا خدایی نکرده خطی از کتاب گوهر بار ایشان به بیرون درز نکنه..

     جمع بندی مباحث

     پورشفیع و استاد بودن (جک سال)

     دکتر مقیمی و دکان باز کن!(حقیقت سال)

     1. محمدm

      سلام اقا بهروز

      شما باید بدونید نکته برداری با کپی برداری فرق داره !!

      اقای پورشفیع از کتاب مقیمی نکته برداری نمیکنه بلکه ایشون کپی مطابق اصل میزنه!! ای کاش نکته برداری میکرد ایشون میاد تمام خط های کتاب مقیمی رو بصورت سوالات غیراستاندارد در قالب جزوه بفروش میرسونه یعنی همون کتابه مقیمیه فقط اسمش رو عوض کرده گذاشته خط به خط! خب شما اسم اینو چی میزارید؟ برای همینه مقیمی شاکی شده!  کسی با نکته برداری مشکل نداره ! در واقع مشکل اونجایی درست میشه که پورشفیع پا رو فراتر میزاره و حق تالیف نویسنده رو نادیده میگیره و به هیچ خط یا پاراگرافی در کتاب مقیمی رحم نمیکنه و اسمشو میزاره ضربه فنی کردن مقیمی!!

      و دوم اینکه مقایسه بین کتاب ریاضی که برپایه فرمول و مثال و تمرین هست با کتاب تئوری زیاد جالب نیست

     2. داش بهروز

      ببینید محمد جان. اصلا بحثی نیست که پور شفیع بی سواد هست و مقصر هم چهارتا دانشجو بی سواد هست که میشینن سر کلاس ایشون…اما همه اینها توجیهی نیست واسه اینکه مقیمی تقصیر نداره..شما بگید چطور درسال اول چاپ به یکباره کتاب ایشون میشه منبع اصلی!!.اسم این زد و بند نیست؟امسال هم که ماشاالله نسخه جدید منتشر کرد..مگه مشکل پور شفیع نبود؟. خب میشد سوالات مفهومی داد یا میتونست خیلی ساده شکایت کنه، اما اینکار نکرد…پس میبینیم ایشون دکان باز کرده..دلیل ویرایش جدید فقط برای این ذ که بگه آره کتاب من منبع هست و نسخه جدید رو بخرید…اصلا ذهنیت خوبی نسبت به ایشون ندارم…در ثانی منظور من اینه خود مقیمی مباحث جمع آوری کرده..در حالی که شهشهانی در برخی مباحث صاحب نظر هستن در پ ا…پس باید بیشتر نگران باشه…به طور خلاصه :کتابی که یهویی سر وکله اش پیدا میشه و میشه منبع باید شک کرد…چون زیاد صحبت کردم لازم باز یادآوری کنم موضوع بی سوادی پورشفیع رو

 4. محمد خ

  در ضمن یه مطلبی یادم رفت بگم این اقا بعد از ازمونهای  ارشد و موقعی که می خواست پاسخ سوالات رو بذاره همیشه توی سایتش پیغام میذاشت که ورود اساتید کپی ساز ممنوع!!اما خودش از همه کپی سازتره!! کتاب ها رو میاد کامل کپی برداری میکنه بدون رضایت مولف
  و من تعجب میکنم از انتشارات راه دان که چرا سکوت کرده!

 5. فهیمه

  سلام. این که اساتید محترم باهم مشکل دارن چه ربطی به داوطلب داره؟اونا از هم انتقام میگیرن داوطلب بیچاره میشه . خوب برن از همدیگه شکایت کنن یقه همو بگیرن به بقیه چی کار دارن . :'( این درسته امسال این همه به خاطر ی درس رتبه شون خراب بشه؟آخه این انصافه؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. صرفا برای روشن شدن ذهن دوستان عرض می‌کنم که آقای پورشفیع استاد نیستند و صرفا در یک مؤسسه، مدرس درس‌های تئوری مدیریت و مدیریت اسلامی هستند. آقای پورشفیع در اوایل دههٔ ۹۰ شمسی، دانشجوی مؤسسه پارسه بود که رتبه‌شان چهار رقمی شد و در رشته MBA دانشگاه پیام‌نور (کرج!) پذیرفته شدند و نمی‌دانم که فارغ‌التحصیل شده‌اند یا خیر.

   دو. دکتر مقیمی از اساتید قدیمی دانشگاه تهران هستند و چند سالی است که افسار درس‌های تئوری مدیریت و مدیریت اسلامی را در دست دارند. از این رو، عبارت «اساتید محترم با هم مشکل دارند …» از اساس غلط است. درستش این است که یکی از مدرسان کنکور ارشد، حرمت و کرامت یکی از اساتید مدیریت را رعایت نکرده است!

   سه. پیش‌تر، حوالی اسفندماه هشدار داده بودم که دکتر مقیمی نسبت به جزوه‌هایی که از کتاب‌شان تهیه و فروخته می‌شود حساس شده‌اند و گفته‌اند که شاکله تست‌ها را تغییر خواهند داد. به نظرم، دکتر مقیمی کار درست را انجام دادند و تست‌ها غیراستاندارد نبود.

   چهار. به شخصه، سهم داوطلبان را نباید در بروز این‌گونه معضلات نادیده بگیریم. سال‌هاست که دربارهٔ کارهای آقای پورشفیع می‌نویسم و به قدر کفایت اطلاع‌رسانی کرده‌ام. اینکه دوستان از ترس‌شان یا به علت طمع درصد بالا می‌روند و خودشان را گرفتار جزوه‌های غیرعلمی و غیرمسنجمامثال پورشفیع می‌کنند را باید در این معادله لحاظ کنیم.

   چشمان‌مان را باز کنیم // جواد زارعی

 6. بهاره عسگري فرد

  سلام

  من بخاطر استرس کنکور سالمتیم به خطر افتاد ! چرا باید به خاطر جنگ دو نفر ما قربانی بشویم. این دور از انسانیت و به دور از شرافت است.پزشک در برار خدا سوگند می خورد که مسئولیت جان بیماران را دارد اما استادان ما در برابر چه کسی سوگند یاد می کنند که دانشجویان را به چالش می کشند. جامعه ما هیچ چیزی ندارد اکنون که دانشجویان رو به علم و یادگیری آورده اند چرا باید به چالش کشیده شوند و قربانی شوند امیدوارم این مطلب مرا دکتر مقیمی و پورشفیع بخوانند که با زندگی و آینده دانشجویان بازی می کنند به قول نیچه خدا مرده است نیچه صد سال پیش این جمله را نوشت در واقع منظورش این بود روح انسانیت از جامعه رفته است و اکنون ما صد سال پیش را تکرار می کنیم.

  با تشکر

 7. sepideh

  سلام

  منم مثل همه ی کسایی که بالا نظرشونو گفتند و ناراحتن باید بگم باهاشون همدردم

  من ۶.۷ ماه با تمام انگیزه و توانم درس خوندم خیلی امید داشتم ولی سر کنکور با دیدن سوالای درس مدیریت اسلامی که خیلی سخت بود و ریاضی که خیلی وقت گیر بود خودمو باختم و تمرکزم کامل به هم خورد حتی نمی تونستم از شدت استرس سوالای درس زبان رو بخونم

  در کل منم خراب کردم تا قبل کنکور به زیر ۱۰۰ فکر می کردم الان دیگه باید به بالای ۵۰۰ فکر کنم :((((

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام،
   راستش نمی‌خواستم درباره تجربه‌تان اظهارنظر کنم، اما ترسیدم دوباره تکرار شود. مبتنی بر تجربه‌ام، عرض می‌کنم که روش درس‌خوانی‌تان را باید اصلاح کنید. مشکل‌تان را انجا می‌دانم.

   ارادت / جواد زارعی

 8. Saji

  زمین مظلوم رشته مدیریت همچون زمین های مظلوم سوریه و یمن درگیر خونخواری افراد سود جو شده

  شاید این نظرم هیچوقت تایید نشه و در سایت گذاشته نشه اما منابع دوست داشتنی رشته مدیریت به بدترین شکل ممکن بازیچه یک مشت جوان تازه به دوران رسیده شده و این تازه به دوران رسیده ها دایه مکتب و سبک خاص را پیش گرفتند و بدتر از آن اینکه جوانان غافل در لشگر این تازه به دوران رسیده ها صف میبندند و از آنها حمایت میکنند

  به نظرم دکتر مقیمی بهترین کار را در زمینه مدیریت اسلامی انجام دادند هرچند خودم فقط دوتا سوال زدم و قبل جلسه فکر میکردم صد بزنم!!!!اما خوشحالم که سیلی محکمی زدن به صورت تازه به دوران رسیده ها

  اگر بعد از این هم کسی دنباله رو این مکاتب و سبک ها و افسانه ها بروند به نظر من واقعا حقش نیست حداقل در رشته مدیریت قبول شه چون مدیری که از سر ناآگاهی بیاد یک جزوه پی دی اف رو بخره ۳۰تومن در حالی که اصل کتاب ۲۴ تومنه در حالی که جزوه ناقصه و فقط یه مقدار بزکش کردن بعد استعداد خودشو سر اون جزوه که توی بک گراند صفحاتش با رنگ زرد اسم طلایه داران ارتش زالو صفت نقش بسته هدر میده یعنی اینکه اون شخص از سر ناآگاهی داره باج میده و همین افراد در سطح کلان مشکل جامعه امروز من و شماست

  توی کانال تلگرامی همین دوستان نه چندان دوست بارها اساتید به نام رشته مدیریت به تمسخر گرفته میشوند توی سایت همین اعجوبه ها جزوه درس اقتصاد به قیمت ۵۰ هزار به صورت دست نویس و نه چندان کامل به فروش میره درحالی که با همان مبلغ یه مقدار بیشتر میشه کتاب های خرد و کلان دکتر نظری را با کلی تست خریداری کرد خدایا منو گاو کن

  به خداdlm سبک داره حداقل کارنامه درخشان داره حداقل توی تئوری مدیریت پارسه ۴تا استاد به نام داره نگاه دانش خوشنامی و اعتبار داره بابا تا اینا هستن چرا میرین سراغ کسی که هیچکدوم از اینارو نداره که هیچ حتی وجدان هم نداره کسی که شب ها کابوس امثال جناب طورانی و مروج رو میبینه و اگر درسایتش از این  اساتید نام ببرید کامنت شما درج نخواهد شد.به نظر من برای قبول شدن در ارشد مدیریت باید از قبل کنکور و با کنار گذاشتن دلال ها و کلاش هایی که دارن از محبوبیت رشته مدیریت شکمشونو سیر میکنن شروع کرد

   

  1. محمد خ

   سلام

   با قسمت صاحب سبک بودن فلش کارت های  DLM مخالفم! این سبک دی ال ام نیست ، بلکه روش جعبه لایتنرِ که به دی ال ام سبک داده!!! در ثانی برش یه قسمت از مطلب و انتقال اون به فلش کارت به نظرم زیاد جالب نیست توی فهم مشکل ایجاد میکنه

   ادم وقتی یه صفحه کامل از یه کتاب جلوش باشه راحتتر می تونه با مطلب ارتباط برقرار کنه تا یه پاراگراف از اون صفحه! بعدشم با رویه ای که دکتر مقیمی و تیمشون در پیش گرفتن بزودی DLM هم از رده خارج میشه!

   من احساس میکنم طراحان سوالات رشته مدیریت به سواد بچه ها حساس شدن  حالا یعنی چی؟

   ببنید اونا وقتی می بینن طرف با خوندن یه جزوه گدینگ یا یک صفحه تست پیش بینی یا و یا جزوه های خلاصه شده و …. امکان داره دانشگاه خوب قبول بشه و بعد از فارغ التحصیلی یه سری افراد بی سواد تحویل جامعه میدن، میان با تغییر سبک طراحی سوالات یه پاتک سنگین به همه موسسات و مدرسان و جزوات کدینگ و مدلینگ و …. میزنن!!!!!

    

   1. Saji

    تا حدودی درست میفرمایید

    تا حدودی غلط

    اینکه کتاب برش داده میشه درسته و همه میدونن که در کنار dlm باید از یک کتاب جامع استفاده کرد حتی در سایت dlm هم به این موضوع به صورت نه چندان شفاف اشاره شده

    ایراد dlm در وقت گیر بودن آن است یعنی وقت گیری خیلی زیادی دارد اما تکرار مباحث باعث میشود فراموش نکنید

    در کل dlm عالی نیست ولی افتضاح هم نیست

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     یک. اگر قرار است در کنار فلش‌کارت‌های DLM از یک منبع جامع استفاده کنم، چرا باید زحمت مطالعه فلش‌کارت‌ها را به جان بخرم؟

     دو. راستش، وب‌سایت انتشارات تبلور دانش را که بخوانید مدعی است با همین فلش‌کارت‌ها می‌توانید غوغا کنید.

     سه. جسارتا این عبارت را ترجمه کنید که «در کل، DLM عالی نیست، ولی افتضاح هم نیست»

     هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

    2. محمد خ

     دوست عزیز

     دی ال ام اینقدر از شما وقت میگیره که اصن فرصت نمی کنید به منبع دیگه ای مراجعه کنید!!!!

     شما کتاب جلیلیان رو از الان بخونید بعدش از مهر بطور موازی هم دور دوم جلیلیان رو شروع کنید هم کتاب مقیمی البته چاپ جدیدش!!!

  2. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   درباره فلش‌کارت‌های انتشارات تبلور دانش (DLM) چند مطلب نوشته‌ام. اگر حوصله کنید و بخوانیدشان، گمان می‌کنم کمک‌تان می‌کند.

   ارادت // جواد زارعی

 9. محمد خ

  بچه ها یه کمپین درست کنید با نام :

  “نه به مکتب کدینگ”

  نه به جزوه های دست نویس بی کیفیت

  نه به تست های خط به خط

  نه به تست های پیش بینی (البته به جز طورانی)!

  به خدا اینا دارن بچه ها رو تیغ میزنن!! باید یه کاری کرد

  منم خودم سال ۹۷ می خوام شرکت کنم با این روند طراحی سوالات بخصوص در تئوری و اسلامی یه ذره ترسیدم ولی خب تلاشم رو میکنم توکل به خدا!

  فقط اقای زارعی یه سوال غیرمعمول ازتون دارم چون شغلم پروازی هست می خوام بدونم  تاریخ برگزاری ازمون ارشد ۹۷ طبق چند سال گذشته میشه ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت ۹۷؟ درسته ؟

  چون  سال ۹۵ ازمون نیمه اردیبهشت بود امسال به خاطر انتخابات یه هفته جلو افتاد فکر سال بعد همون نیمه اردیبهشت برگزار بشه درسته؟ جناب

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   همواره به شادی و سلامت بپری!

   زمان دقیق برگزاری کنکور را هنگام نام‌نویسی اعلام می‌کنند. باید تا آذرماه صبر پیشه کنید.

   ارادت // جواد زارعی

 10. شقایق

  فلش کارت هایDLM خوبند اما نه برای همه درس ها فقط برای دروس اقتصاد خرد و کلان

  دلیلش هم اینه که هم فصل بندی شده هم روش خوندنش تیکه تیکه نیست و هم تنها راه فهم کامل اقتصاد چند بار خواندن فصولشه

  البته شاید مدیر سایت حرف منو قبول نداشته باشه ولی به هرحال من توصیه ام در مورد فلش کارت فقط در دروس اقتصاده

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   بدیهی است که گفته‌تان را قبول ندارم. اما تشکر می‌کنم که دربارهٔ‌ تجربه‌تان صحبت می‌کنید.

   ارادت // جواد زارعی

 11. ستاره

  با عرض سلام خدمت شما آقای زارعی

  من میخوام ارشد ۹۷ با توکل بخدا شرکت کنم. خواستم بدونم امکان داره شخصا از طریق تلگرام یا ایمیل ازتون راهنمایی بگیرم. باتشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. فعالیت‌های عمومی بنده در حوزه کنکورهای ارشد و دکتری صرفا از طریق همین وب‌سایت انجام می‌شود و مشاورهٔ خصوصی با تلفن و ایمیل ندارم.

   دو. از حوالی مردادماه، کانال ارشدباز در تلگرام را فعال خواهم کرد و البته فعالیت تولید و انتشار منظم محتوا در ارشدباز نیز دوباره آغاز خواهد شد.

   سه. بنده مشاور نیستم. مربی هستم و دوره برگزار می‌نم و مربی‌گری تعداد محدودی از دوستانی که در دوره‌های مهارت یادگیری شرکت کرده‌اند را قبول می‌کنم. درباره دوره‌ها اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

   ارادت // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   درصد درس به دو عامل کلیدی سختی تست‌های آزمون ارشد و توانایی شما در پاسخ‌گویی به تست‌ها بستگی دارد. به نظرتان، آیا می‌توانم درباره درصدی که شما می‌توانید شکار کنید اظهارنظر کنم؟

   جای این‌گونه پرسش‌ها، بر درس‌خوانی‌تان تمرکز کنید.

   ارادت // جواد زارعی

 12. شادمهر

  سلام آقای زارعی

  من واقعا ازتون تشکر میکنم بابت این پستتون. یک ماهی هست دارم زبان میخونم و مشکل داشتم با کلماتی که به سختی حفظم میشدن از این راهکار برای کلماتی که بلد نبودم استفاده کردم و خییلی خوب شد برام مخصوصا با تصاویر و عکس که فوق العاده بوده برام . واقعا دمتون گرم.

  اینم اضافه کنم که برا کنکور ۹۷ دارم آماده میشم و دقیقا از منابع پیشنهادیتون میخوام استفاده کنم ولی فعلا میخوام فقط زبان بخونم ان شالله بتونم تا آخر تابستون زبانمو اوکی کنم بعد از پاییز بقیه رو شروع میکنم .

  فقط یه سوال داشتم برا بعضی لغات که دارای چند معنی هستن نمیتونم از تصاویر یا عکس یا کتابی از همه لغاتش استفاده کنم برای مثال کلمه sound حداقل ۴ معنی داره ۱. درست و بی عیب ۲. قابل قبول و منطقی ۳. به نظر رسیدن ۴ صدا و صوت

  تو گوگل فقط تصاویر بلندگو و صدا و این چیزا داره راه کارتون برای بقیه معانیش چیه؟

  واقعا سپاسگزارم ازتون. با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   اگر واژه sound را همراه با واژه define گوگل کنید، جناب گوگل، شرح مفصلی از تاریخچه و کاربرد واژه تحویل‌تان می‌شود. در آنجا خواهید دید که واژهٔ sound را باید از دو جنبهٔ اسم و صفت بررسی کنید. معنای این واژه در این دو حالت متفاوت است و در طول تاریخ مسیر متفاوتی را طی کرده است. به بیان بهتر، هر واژه داستانی طول و دراز دارد که اگر توجه و مطالعه شود به درک بهتر واژه‌ها کمک می‌کند.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

   1. شادمهر

    سلام

    مرررررررسی از پاسختون. واقعا راه کار خوبیه به بقیه هم توصیه میکنم حتما انجام بدن. یکم حوصله میخواد که خداروشکر من زیاد دارم 😀

    اقای زارعی من میتونم بگم ۹۹ درصد مطالب سایتتونو و خیلی از کامنتها رو خوندم و خیلی از سوالامو و جوابهاشونو پیدا کردم. راهمو شروع کردم برای یک رتبه ایده آل و عالی . واقعا ازتون تشکر میکنم که برا ما شهرستانی ها این شانس رو دادید که بتونیم از کسایی مثل شما استفاده کنیم.

    ان شالله بعدها مزاحمتون میشم. با تشکر

 13. sasan

  سلام آقای زارعی

  چیزی به پایان مهلت انتخاب رشته نمونده، لطفا راهنماییم کنید:

  به نظرتون کجا شانس قبولی دارم؟

  رتبه ۱۳۳ بازرگانی شدم.بین علامه، بهشتی و مدرس کدوم به نظر شما بهتره و قضیه موسسه عالی آموزش و پژوهش برنامه ریزی چیه؟و اینکه دانشگاه شاهد چجور دانشگاهی هستش چه از لحاظ علمی و چه از لحاظ جوو

  ممنون میشم جواب بدین.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. با رتبه ۱۳۳ برای تهران شانسی ندارید. برای بهشتی هم گمان نمی‌کنم شانسی داشته باشید. هر چند گروه بازرگانی بهشتی قوی است و پیشنهاد می‌کنم شبانه بهشتی را در فرم بنویسید. شانس اصلی‌تان را باید در علامه جستجو کنید.

   دو. بیشتر بچه‌ها گرفتار نام و نشان تهران هستند؛ حال آنکه گروه بازرگانی دانشگاه‌های بهشتی و علامه بهترین هستند. از این رو، اول بر دورهٔ روزانه و بعدتر، بر دورهٔ شبانه دانشگاه علامه تمرکز کنید. حیف است با این رتبه خودتان را گرفتار خوارزمی یا شاهد کنید.

   ارادت // جواد زارعی

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     چه خبر مسرت‌بخشی. من هم دلم خواست!

     دانشکده مدیریت علامه، اساتید این‌کاره فراوان دارد.

     خوشا به سعادت‌تان // جواد زارعی

 14. امیر

  سلام برادر زارعی کجایی؟نگرانت شدم .آخرین نوشته رسمی اسفند است و آخرین کامنت اردیبهشت.

  فرموده ای:”هر چند، در این سال‌ها، آن قدر مطلب نوشته‌ام که گمان نمی‌کنم نیاز چندانی به تحریر مطلب جدید باشد!”

  برادر  سعدی می فرماید:دیده از دیدار خوبان برگرفتن مشکلست
   ,و در جایی دیگر:

  سعدی آسانست با هر کس گرفتن دوستی

  لیک چون پیوند شد خو باز کردن مشکلست

   

  برادر ما یک جلسه در مکتبت بودیم و سالها در وبسایتت فلذا زمین گیر شدیم ،خواهش عاجل داریم روی بنما.التماس دعا

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   نوشتن را که انگاری فراموش کرده‌ام؛ اما نظرها و پرسش‌های دوستان را به قدر توان و زمانم پاسخ‌گو هستم. راستش، در حال بازنگری در ساختار ارشدباز هستم و ان‌شاء‌الله نوشتن مستمر مطالب تازه‌تر را از ائایل مردادماه آغاز خواهم کرد.

   ارادت // جواد زارعی

 15. amir

  سلام آقای زارعی وقت بخیر

  جناب زارعی با کمک مشاوره های شما مدیریت تکنولوژی گرایش نوآوری شهید بهشتی قبول شدم اما امروز تصمیم گرفتم دکتری مدیریت سیستم های دانشگاه شریف رو نشانه بگیرم . یعنی هر طور شده میخوام جو دانشگاه شریف رو از نزدیک درک کنم . ۲ سال وقت هست .

  سرتاپا گوشم . هرچی که لازمه کاره برا قبولی بگید ( منابع و … ) . به جان دل میسپارم

  قلبا از شما تشکر می کنم .

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   پیشنهاد می‌کنم حداقل ترم اول را بر درس‌های ترم جاری متمرکز باشید. دانشجویان، بیشترین فشار را در دوره ارشد تجربه می‌کنند. پذیرش در دانشگاه شریف،‌ نیازمند صرف وقت و تمرکز بر یک حوزهٔ تخصصی است. یعنی باید چند مقاله درست و درمان بنویسید. این‌گونه بحث‌ها را بهتر است حضوری دنبال کنیم.

   ارادت // جواد زارعی

   1. amir

    حتما جناب زارعی .

    حتما نمی خواهم این دو سال رو از دست بدم که بعدا حسرت بخورم .

    حتما به کمک تان نیاز دارم .

    سرتا پا گوشم . امیدوارم کمکم کنید اگر نیاز به دیدار حضوری هست بنده از خدایم هست که شما رو ببینم و زیارتتان کنم .

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     اگر زیادی نگاه‌تان به دوردست‌ها باشد، اکنون‌تان را از دست می‌دهد. باید تعادل و توازنی میان حال و آینده برقرار کنید.

     در خدمت‌تان هستم // جواد زارعی

     1. amir

      سلام

      جناب زارعی نیم نگاهی هم به جذب دکتری به صورت استعداد درخشان دارم .

      و زبان را چه کنم ؟

      TOEFL

      IELTS

      MSRT

      TOLIMO

      کدوم در مصاحبه دکتری یک ارزش محسوب می شود که روی آن تمرکز کنم .

      البته ترم اول بگذرد مزاحم می شوم که یه برنامه ریزی درست و درمان برای دکتری انجام بدهیم

      با تشکر و ارادت قلبی

     2. جواد زارعی نویسنده

      سلام؛

      ورود سریع به دوره دکتری را توصیه نمی‌کنم. اگر مشکل سربازی ندارید که بین ارشد و دکتری، یکی دو سالی فاصله بگذارید. اگر گرفتار سربازی هستید، حداقل پنج ترم بخوانید. پذیرش در دورهٔ دکتری نیازمند کار پژوهشی و تولید چند مقاله درست و درمان است.

      ارادت // جواد زارعی

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     به‌شخصه برگزاری دورهٔ دکتری در یک دانشگاه مشخص را دلیل درستی برای برتری کیفی نمی‌دانم. دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی هم در برخی گرایش‌ها دوره دکتری ندارند!

     ارادت // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *