روزنوشت ارشد ۹۵رابطه کنکور ارشد مدیریت و دکتری مدیریت

رابطه کنکور ارشد مدیریت و دکتری مدیریت

به بهانه برگزاری کنکور دکتری ۹۵

همین دیروز بود که فرصت کردم دفترچه کنکور دکتری ۱۳۹۵ را دریافت؛ و تست‌ها را به طور تلویحی بالا و پایین کنم. پیش‌تر، از دوستان شنیده بودم که کنکور امسال را آسان برگزار کرده‌اند. این‌ور و آن‌ور، چند تحلیل نیم‌بند هم خوانده بودم؛ اما شنیدن کی بُود مانند دیدن. راستش آنچه برای بنده مهم است، کشف منطق رابطه کنکور ارشد مدیریت با کنکور دکتری مدیریت است؛‌ نه شباهت تست‌ها!

کنکور دکتری مدیریت ۱۳۹۵ متوسط رو به آسان بود؛ و راستش جز این هم انتظار نمی‌رفت؛ چرا که ماهیت کنکور دکتری با ارشد از اساس متفاوت است. کنکور ارشد برگزار می‌شود که عده‌ای بخوانند و سطح علم و مهارت‌شان را به رخ بکشند و رتبه بگیرند و فرصت انتخاب‌های بهتر را کسب کنند؛ اما کنکور دکتری را برگزار می‌کنند که عده‌ کمی را انتخاب، و وارد مسیری کنند که آن سرش ناپیداست؛ و با منطق جاری در کنکور دکتری، شاید رتبه یک همین کنکوری که هفته پیش برگزار شد، دست خالی باز گردد. یعنی کنکور دکتری برای انتخاب جمعی کوچک از جمعیتی بزرگ‌تر برگزار می‌شود و امتیازی که داوطلبان دکتری در کنکورشان کسب می‌کنند؛ درصدی مختصر از امتیازی است که باید برای پذیرش در دوره دکتری کسب کنند. این‌ها را نمی‌گویم که ارزش کنکور دکتری را تخفیف دهم؛ اما باید تفاوت‌ها را بدانیم تا بهتر بتوانیم ماهیت‌شان را به دُرستی تحلیل کنیم!

و اما درس‌ها

تست‌های آمار دکتری به سیاق سابق بیشتر از آمار ۲ بود؛ که البته تست‌های عجیب و غریبی هم نبود؛ و اگر داوطلبی کتاب آمار مهندس طورانی را دُرست خوانده بود، بیشتر تست‌های آمار را به سهولت شکار کرده بود.

تست‌های تئوری مدیریت به تصورم مأیوس‌کننده بود. بدا به حال داوطلبان کنکور دکتری که خودشان را برای توفیق در این درس پاره‌پاره کردند؛ اما با چنین تست‌های نچسبی مواجه شدند. از خدا می‌خواهم که نمونه همین تست‌ها را در ارشد بدهند که تار و مارشان کنیم و سقف درصد را به هشتاد یا نود برسانیم!

تست‌های مدیریت اسلامی هم چنگی به دل نمی‌زند. دوستانی که کتاب یا جزوه یا کانال تلگرام دکتر علی احسانی را پیگیری کرده بودند بی‌شک خوشحال‌اند و گمان می‌کنم بیشتر تست‌ها را شکار کرده‌اند. بیشتر تست‌ها ساده تا متوسط، اما استاندارد بود. اگر همین‌ها را برای ارشد بدهند که باید جشن بگیریم!

و اما ارشد

راستش هنوز نتوانسته‌ام تکلیفم را با درس آمار روشن کنم. اگر آمار ارشد امسال را مانند پارسال بدهند؛ که فرصتی عالی برای افزایش درصد است. از این رو، به آمارنخوانده‌ها اکیدا توصیه می‌کنم این درس را حذف نکند و اگر پیش‌زمینه ذهنی از آمار دارند؛ کتاب ۹۰ درصد آمار مهنذس طورانی را از انتشارت پارسه بخرند و بخوانند. علی‌الظاهر، مهندس طورانی، امسال هم قصد آن دارند که پیش‌بینی‌شان را درباره تست‌های آمار منتشر کنند. مطالعه همان‌ها هم بسیار نافع است!

درباره درس تئوری مدیریت همچنان بر همان مدار قبلی هستم و گمان نمی‌کنم سهم تست‌های خالص از کتاب دکتر مقیمی از پنج تا شش تست فراتر رود. تستی را خالص تلقی می‌کنم که فقط و فقط در کتاب دکتر مقیمی یافت می‌شود. از این رو، دوباره به دوستانی که نمی‌خواهند یا نمی‌توانند تئوری را بالای ۶۰ بزنند توصیه می‌کنم، بی‌خیال مطالعه کتاب مقیمی شوند. یا اگر دل‌شان آرام نمی‌گیرید؛ نکته‌های مهم کتاب دکتر مقیمی را از کانال تلگرام جناب محرابیون دنبال کنند. شنیدستم که ایشان در کلاس‌های نکته و تست‌شان قرار است نزدیک به هزار تست را کار کنند!

نیمی از تست‌های درس مدیریت اسلامی کنکور دکتری از کتاب دکتر مقیمی بود و کتاب دکتر پورعزت در رتبه دوم قرار داشت. پیش‌بینی می‌کنم نسبت این کتاب‌ها در کنکور ارشد جابجا خواهد شد. یعنی سهم کتاب دکتر مقیمی به همان سه یا حداکثر چهار تست محدود خواهد بود. بیشتر تست‌های مدیریت اسلامی کنکور ارشد از کتاب‌های دکتر پورعزت و نجاری مطرح خواهد شد. امیدوارم که اشتباه نکرده باشم!

برای پوشش درس مدیریت اسلامی، مطالعه کتاب ۲۰۰۰ تست را نافع می‌دانم. بین خودمان بماند که دکتر احسانی راهنمایی خوب مبتنی بر درصد مورد انتظار در وبلاگ‌شان منتشر کرده‌اند که خواندنش را توصیه می‌کنم!

و آخر اینکه…

به زمانی فکر کنید که کنکور ارشد و دکتری مدیریت تمام شده‌اند و حسرت همین دو ماه را خواهید خورد. پس، هر چه سریع‌تر از فضای احساسی کنکور دکتری خارج شوید و بر جمع‌بندی دانسته‌های پیشین‌تان تمرکز کنید و تا می‌توانید از افزودن مخلفات تازه به مسیر درس‌خوانی‌تان پرهیز کنید که گرفتارتان می‌کند. دو ماه باقیمانده، فرصت ایده‌آلی برای برگزاری کنکوری درست و درمان است.

امیدوارم تابستان سال آینده که موفقیت‌تان را با ثبت‌نام در دانشگاه دلخواه‌تان جشن می‌گیرد، این روزها را تعریف کنید و دیگران به هوشمندی‌تان قبطه بخورند! نوش جان‌شان!

15 فکر می‌کنند “رابطه کنکور ارشد مدیریت و دکتری مدیریت

 1. محمد

  سلام

  اسلامی همون ۲۰۰۰ تست کافیه البته بچه ها باید برعکس بخونن یعنی از بخش دوم بعد یک و بعدش سه و اخر هم چهار ،من احتمال میدم اسلامی ارشد خیلی سختتر از دکترا بیاد و بیشتر از پور عزت میاد به نظر من کتاب پور عزت از مقیمی سخت تر هست شاید خیلی ها از بچه ها مخالف باشن ولی نکته های کتاب پور عزت خیلی زیاده ولی مقیمی نکته نداره یه سری اصول و چهار چوب رو معرفی کرده از اینو اون همین ولی پورعزت خیلی سنگینه

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. کتاب دکتر پورعزت، مجموعه‌ای از فیش‌های پژوهشی بنیاد علمی نهج‌البلاغه است که قابلیت چندانی برای طراحی تست ندارد؛ برای برای ارشدجماعت مهم است و باید خوانده شود.
   دو. کتاب دکتر مقیمی نظم و نظام بهتری دارد؛ اما ادبیات دکتر مقیمی را نمی‌پسندم؛ که دشوارنویس است!

   ارادت // جواد زارعی

 2. محمد

  راستی یادم این رو بگم رفتن توی این کانال های تلگرام که بعضی از استادان تشکیل دادن مثل اقای محرابیون و …..فکر نکنم زیاد مفید باشه ادم باید کاره خودش رو بکنه و نتیجه رو بسپاره به بالایی نمی گم بده ولی استرس رو زیاد میکنه منکه نظرم اینه

  راستی اقای جواد اقا یه سوال دارم اینایی که یک ماه و یک ماه و نیم می خونن بعد رتبه دو رقمی میارن چطوریه؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   یک. کانال‌ها، باید در مسیر درس‌خوانی پیگیری شوند. به شخصه توصیه‌ام به دوستان آن است که کانال‌ها و فقط و فقط در صورتی دنبال کنند که به مسیر درس‌خوانی‌شان نزدیک باشد و آن را تقویت کند؛ که اگر نباشد، اتلاف عمر است!

   دو. کسب رتبه دو رقمی برای دوستانی که سابقه ذهنی خوبی از درس‌ها دارند دور از دسترس نیست. به شرطی که بدانند چگونه بخوانند و چگونه بتوانند از سبد آموخته‌ها در روز کنکور استفاده کنند. معدل درس‌ها برای کسب رتبه دو رقمی باید بالای ۳۸ درصد باشد. همین درصد را می‌شود با زده فقط ۵۰ تست ناقابل تأمین کرد!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   دو.

 3. آرش عمرزاده

  سلام آقای زارعی؛
  خسته نباشید.
  خدا خیرتون بده…امیدوارم دوستان بخونند.
  در وصف کنکور دکتری و ارشد همه چیز مشخصه….خیلی خوب و به جا بود.
  متاسفانه خیلی درگیر کانالا شدن بچه‌ها…..و هر بار، یه سمتی….که اگر درست استفاده نشه تبدیل به سم می‌شه….

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادرم؛

   آقا کم‌پیدا شدید!؟
   برای وب‌سایتی که راه‌اندازی کردید تبریک فراوان. ان‌شا‌الله پربار باشد مانند خودتان!

   ارادت بسیار // جواد زارعی

   1. آرش عمرزاده

    خیلی ممنون آقای زارعی.همیشه به یادتون هستیم و زحماتتون هیچ وقت یادم نمیره.
    درس و دانشگاااااه…..خداروشکر این ترم خیلی بهتر پیش میره.از این به بعد با انرژی بیشتر به امید خدا.

 4. سمانه

  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای زارعی

  ۲۰۰۰ تست مدیریت اسلامی خوب بود. آقای حسینی مرام ترتیب کتاب ها و بخش ها رو بر اساس اهمیت قرار داده بودند و گفته بودند اگر دانشجویی وقت نداره بخش چهارم رو نخونه و اگر زمان کمی باز داره بخش سوم و اگر یک هفته مونده به آزمون می خواد وقت بذاره فقط بخش اول رو بخونه. در آزمون دکتری همین طور هم شد. من بی خیال بخش چهارم شدم. البته تست های امسال به گونه ای بود که با خوندن کتاب ۲۰۰۰ به راحتی می شد بالای ۸۰ زد. به حجم کمش می ارزید.

     1. جواد زارعی نویسنده

      سلام خواهرم؛

      چرا که نه!
      همین که بیست درصد امتیاز بگیرید، کمک قابل توجهی به بهبود رتبه‌تان خواهید کرد.

      ارادت / جواد زارعی

 5. مسعود

  سلام

  خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون

  در مورد درس تئوری

  من کلاس های استاد پرچ می رفتم و جزوه رو خوندم

  ۲ بار کتاب تست استاد پرچ رو خوندم (تسلط کامل دارم )

  مقیمی رو خوندم

  الان دارم با کتاب جامع استاد پرچ دوره می کنم می خواستم ببینم این کتاب ها و مطالعشون  برای درصد بالا کافیه یا نه ؟؟

  رشتم مدریت اجرایی 

  ممنون

  ببخشید که تو این قسمت نظر گذاشتم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   اگر کلاس رفته‌اید و کتاب تست و جامع‌شان را هم خوانده‌اید؛ سواد لازم برای کسب بالا را دارید. حال، باید بر مهارت پاسخ‌گویی تمرکز کنید. پیشنهاد می‌کنم دفترچه سال‌های قبل را همان‌طوری بگیرید و تست‌زنی کنید. همین‌ها کفایت می‌کند!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.