بلاگرشته مدیریت، فقط بازرگانی نیست!

رشته مدیریت، فقط بازرگانی نیست!

مختصری درباره گرایش نامعمول داوطلبان کنکور ارشد مدیریت به گرایش بازرگانی

سال‌ها پیش، هنگامی‌که به فراخور شرایط از فضای علم فیزیک دور می‌شدم؛ شاید به علت مهارت برنامه‌نویسی، یا علاقه به مقوله تکنولوژی بود که گرفتار حوزه فناوری اطلاعات شدم؛ و سال‌ها ار نوشتن درباره فناوری اطلاعات و حوزه‌های مرتبط با تکنولوژی ارتزاق کردم. بعدتر که جدی‌تر به مقوله مدیریت علاقمند شدم، مباحث مطرح‌شده در گرایش مدیریت فناوری اطلاعات را بیشتر می‌پسندیدم. اما چهار پنج سال پیش که درگیر فضای کنکور ارشد مدیریت شدم؛ گرایش بازرگانی و علی‌الخصوص مباحث بازاریابی را بسیار جذاب یافتم؛ و همین شد که اندکی از فضای فناوی اطلاعات فاصله گرفتم و به بازرگانی متمایل شدم.

سال گذشته که امیرحسین مردانی، روانه دانشگاه تهران شد و گرایش مدیریت تکنولوژی (نوآوری) را انتخاب کرد؛ بیشتر با مفاهیمی که در حوزه مدیریت تکنولوژی و نوآوری بحث می‌شود آشنا شدم؛ و مقاله و کتاب‌های جدی این حوزه را که به طور تلویحی مطالعه کردم؛ حیفم آمد که چرا زودتر با این گرایش آشنا نشدم. بیشتر که در حوزه مدیریت تکنولوژی و نوآوری مطالعه کردم، جایگاه گرایش کارآفرینی هم در ذهنم رشد کرد؛ و اگر روزی روزگاری بخواهم در حوزه مدیریت تحصیل کنم، بی‌شک گرایش‌های تکنولوژی و کارآفرینی را انتخاب خواهم کرد.

الآن، بهتر درک می‌کنم که چرا بیشتر داوطلبان مهاجر به رشته مدیریت، گرایش بازرگانی را انتخاب می‌کنند. شاید اگر مشورت‌های بهتری از افراد مناسب‌تری دریافت کنند، در انتخاب‌شان بازنگری کنند و گرایش دیگری را انتخاب کنند. تصویری که قاطبه داوطلبان مهاجر به رشته مدیریت از آینده رشته و گرایش‌شان ترسیم می‌کنند، تناسب چندانی با واقعیت‌ها ندارد. بالاخره به بهای دو سه سال از عمرشان، دست‌گیرشان می‌شود که عیب کار کجاست. برخی بازنگری می‌کنند؛ و برخی دیگر، همان راه به هر قیمتی که شده ادامه می‌دهند!

علی‌ای‌حال، پیشنهاد می‌کنم درباره گرایش انتخابی‌تان بیشتر تحقیق کنید؛ و حداقل بدانید که فلان گرایش را به بهمان دلیل می‌خواهید و می‌خوانید. خطاب سخنم با داوطلبان مدیریت اجرایی هم هست که اصلا و ابدا نمی‌دانند که چرا این گرایش را انتخاب کرده‌اند. شاید یکی از گرایش‌های مدیریت، گزینه بهتری برای ادامه تحصیل باشد و برعکس!

این را بگویم و سخنم را تمام کنم که تحصیل در گرایش بازرگانی، بازرگان‌؛ و تحصیل در مدیریت اجرایی، مدیرتان نمی‌کند. اگر برای این‌ها، بازرگانی و اجرایی را می‌خوانید راه‌تان خطاست که مسیر بازرگان‌شُدن و مدیر شدن، مسیری دیگر است. راستش، حیف است رتبه‌های برتر کنکور مدیریت، فضای فرصت فوق‌العاده مستتر در بطن گرایش‌های تکنولوژی و کارآفرینی را خرج گرایش ظاهر‌الجذاب بازرگانی کنند؛‌ حیف است به خدا.

پس، به گرایش‌های دیگر هم فکر کنید و لطفا در بخش نظرات نخواهید که گرایش‌ها را معرفی کنم یا درباره‌شان، خلاصه یا مفصل، صحبت کنم!

4 نفر درباره «رشته مدیریت، فقط بازرگانی نیست!» صحبت کرده‌اند

 1. سینا

  با سلام من کارشناسیم مدیریت دولتی هست. و قصد دارم ارشد هم مدیریت دولتی یکی از دانشگاه های برند تهران قبول بشم. والبته به ادامه تحصیل هم علاقه دارم هدفم اینکه تا دکتری برم و بعد تدریس به عنوان هیئت علمی دانشگاه…

  میخواستم بدنم حدودا اخرین رتبه قبولی در ارشد مدیریت دولتی دانشگاه های تهران و علامه و بهشتی چنده

  والبته اینکه به نظرتون این هدف عاقلانه هست یا در این زمینه پیشنهاد بهتری داری

  ممنون از سایت خوبتون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. اطلاعات مربوط به قبولی‌ها را می‌توانید در وب‌سایت مدیر مطالعه کنید.

   دو. مدیریت دولت از سنگین‌ترین رشته‌های مدیریت است که دانشجو برای کسب توفیق، بسیار باید تلاش کند.

   سه. برای مدیریت دولتی، توصیه می‌کنم بیشتر بر تهران و علامه تمرکز کنید تا برای دکتری با مشکل کمتری مواجه شوید.

   توفیق‌تان را آرزومندم // جواد زارعی

 2. مهدی

  سلام جناب زارعی،

  وقتتون بخیر. شما نظری راجع به منابع مناسب درس کارآفرینی دارید؟

  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  ارادتمند شما،

  عمرانی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. گرایش کارآفرینی را بسیار دوست دارم. امیدوارم فرصتی حاصل شود تا در این حوزه کسب علم کنم.

   دو. سه چهار سال پیش، دوستان برای درس کارآفرینی کتاب دکتر احمدپور داریانی و مقیمی را می‌خواندند. درباره یکی دو سال اخیر نمی‌دانم که منابع تغییر کرده است یا خیر!

   متأسفم که کمک‌تان نکردم // جواد زارعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *