بایگانی دسته: روزنوشت ارشد ۹۶

تفاوت‌های اوباما و ترامپ در روش یادگیری

درباره مهارت یادگیری

۲۰ بهمن ۱۳۹۵

ماه‌ها پیش، متن زیر را برای معرفی دوره مهارت یادگیری پارسه آماده کرده بودم؛ که قرار بود در کانال‌های پارسه منتشر شود، که مطلوب نظرِ مدیران پارسه نبود و منتشر نشد. دی‌شب که فایل‌های قدیمی را بازنگری می‌کردم، با این نوشته روبرو شدم و حیفم آمد که این نوشته در گوشه لپ‌تاپم دفن شود.

ادامه‌ی خواندن

داوطلبان رشته مدیریت اجرایی چه باید بکنند.

کاش زودتر می‌گفتید!

۲ دی ۱۳۹۵

دفترچه نام‌نویسی آزمون ارشد ۹۶ را که دیدم، اندکی جا خوردم و گمان نمی‌کردم به این راحتی‌ها، بتوانند رشته معلوم‌الحال مدیریت اجرایی را حذف کنند و سه چهار ماه مانده به کنکور، تعداد قابل توجهی از داوطلبان کنکور ارشد را لِنگ در هوا رها کنند. کاش متولیان وزارت علوم و سازمان محترم سنجش، حتی به صورت ظاهری هم که شده، نشان می‌دادند که متولی واقعی امر آموزش و سنجش جوانمردانه، و نگران حال و روز جوانان بی‌نوای ایرانی هستند و برای عُمر و احساس‌شان ارزش قایل‌اند؛ که علی‌الظاهر نیستند!

ادامه‌ی خواندن

درباره تکنیک خلاصه‌نویسی که به آفت این روزها تبدیل شده است!

چرا خلاصه‌نویسی را توصیه نمی‌کنم!

۴ آذر ۱۳۹۵

مدت‌ها بود که از این‌گونه نوشته‌ها منتشر نکرده بودم. ان‌شاء‌الله اگر جانی در بدن و توانی در ذهن داشته باشم بیشتر مطالب آتی ارشدباز را به این‌سو سوق خواهم داد. امیدوارم مخاطبان وب‌سایت، کمتر درباره منابع، و بیشتر درباره روش دُرست درس‌خوانی بپرسند؛ چرا که به قدر کفایت درباره منابع صحبت کرده‌ام. بیشتر دوستانی که همچنان درباره منابع می‌پرسند، مطالب قبلی را تورق نکرده‌اند؛ و همین‌که از راه می‌رسند، فوری می‌خواهند به پاسخ برسند و انتظار دارند نسخه‌ای تر و تمیز حواله‌شان کنم. از این‌ها که بگذریم، می‌رسیم به توصیه‌های نه چندان حرفه‌ای دوستان درباره خلاصه‌نویسی!

ادامه‌ی خواندن

توسعه منابع و ظرفیت‌سازی، دو رویکرد متضاد برای ارتقای موقیعت و فرصت‌سازی هستند.

مهارت یادگیری یعنی ظرفیت‌سازی برای قبولی!

۱۶ شهریور ۱۳۹۵

هم‌زمان با اعلام عمومی برگزاری دوره مهارت‌های پایه یادگیری، ایمیل‌های بسیاری درباره چیستی و فایده شرکت در این دوره‌ها دریافت می‌کردم؛ که برخی‌شان را به طور مستقیم پاسخ دادم و برخی دیگر را بعدتر، به مطلبی که درباره دوره‌ها نوشته بودم حواله کردم. راستش، حجم پرسش‌ها به طور سینوسی نوسان می‌کرد و گاهی کم می‌شد و گاه، شدت می‌گرفت؛ تا اینکه هفته گذشته سه ایمیل از سه دوست دریافت کردم که به گفته خودشان، شاگردان مؤسسه … هستند؛ و مشاور اعظم‌شان تأکید کرده است که در دوره‌های جواد زارعی شرکت نکنند و از پارسه دوری کنند. این دوستان، آشنایی چندانی با من و ارشدباز نداشتند و به علت موضع‌گیری آن دوست بزرگوار، حساس شده‌اند که مگر این زارعی فتنه‌گر چه در دوره‌اش می‌گویند که نباید دیده و شنیده شود. این بود که پرسش‌هایی درباره اصل و فرع دوره مطرح کردند که به فراخور، پاسخ‌هایی تقدیم‌شان کردم. اما بعدتر تصمیم گرفتم مطلبی کلی، خطاب به داوطلبان کنکور درباره لزوم یادگیری مهارت‌های یادگیری و تسلط بر روش درس‌خوانی بنویسم.

ادامه‌ی خواندن

درباره تفاوت نویسندگان کتاب‌ها‌ی کنکور ارشد با ذکر چند مثال!

ساکن طبقه وسط!

۱۴ شهریور ۱۳۹۵

کم نیستند داوطلبانی که عمری را صرف گشت و گذار در وب‌سایت‌ها و مطالعه مصاحبه‌های رتبه‌های برتر کرده‌اند و هیچ همایشی را از دست نداده‌اند و ساعت‌ها مخ مشاوران مؤسسه‌ها را در هاون کوبیده‌اند؛ و بارها و بارها روی مغز مدرسان مشهور کنکور رژه رفته‌اند، که چه؟ که بهترین منابع کنکور ارشد را کشف کنند، که چه؟ که وقت مبارک‌شان را صرف مطالعه منابع آت و آشغال نکنند، که چه؟ که…. این «که چه‌؟»ها را تا ابد می‌شود ادامه داد؛ اما شک دارم دوستان را به نتیجه مطلوب برساند. هر چند، گفته‌اند که جوینده، یابنده است؛ و شک ندارم که بیشتر دوستان جان، خواهند یافت آن چه را که می‌جویند؛ اما مشکل اساسی آن است که نمی‌توانند عیار آن‌چه را که جسته‌اند و به هزار و یک مشقت یافته‌اند تعیین کنند. پس نباید جست؟ خیر؛ بلکه باید جست؛ اما بی‌هدف و بدون ملاک مشخص که نمی‌شود درباره نتیجه کار تصمیم گرفت. همین است که این خرده‌مطلب را برای دوستانی می‌نویسم که تلاش می‌کنند و می‌جویند، که از قدیم گفته‌اند دوست دارد یار این آشفتگی؛ کوشش بیهوده به از خفتگی است!

ادامه‌ی خواندن

تاریخ کنکور ارشد ۹۶ با تغییر زمان برگزاری انتخابات تغییر خواهد کرد!

تغییر دوباره تاریخ کنکور ارشد ۹۶

۱۴ تیر ۱۳۹۵

وزارت کشور، تاریخ‌های ۵ و ۲۹ اردیبهشت ۹۶ را برای برگزاری انتخاب ریاست‌جمهوری سال ۹۶ به شورای نگهبان پیشنهاد کرده است؛ و اگر شورای نگهبان موافق برگزاری انتخابات در این تاریخ باشد، شک نکنید که زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۶ تغییر خواهد کرد.

ادامه‌ی خواندن