بلاگروش کدینگ یعنی چه؟ (در حال بازنگری)

روش کدینگ یعنی چه؟ (در حال بازنگری)

وب فارسی را که با هدف بررسی بازار ارشد مدیریت بالا و پایین کنید شک ندارم حداقل برای یک‌بار هم که شده با اصطلاح آموزش به روش کدینگ و امثالهم مواجه خواهید شد. روش کدینگ مدت‌هاست که برای حفظ لغت‌ها دشوار زبان انگلیسی در مدت‌زمانی کوتاه استفاده می‌شود. پس بد نیست گذر و نظری داشته باشیم کوتاه بر روش کدینگ!

داستان مغز و کدسازی

کلمه؛ مطلوب مغز آدمی نیست، چرا که کلمه از جنس مجردات است و مغز آدمی بیشتر با تصویرها مأنوس‌ است که از جنس مثال و مصداق هستند و با کلمه‌ها غریبه است. روش کدینگ که کدسازی  و کلیدسازی هم خطاب می‌شود، از کدها یا کلیدهای واسطه برای تشویق و ترغیب مغز به نگهداری بلندمدت مفاهیم دشوارفهم استفاده می‌کند. کدسازی یا روش کدینگ یا یادگیری مبتنی بر کلیدسازی، تلاش می‌کند از تمام قابلیت مغز (نیم‌کره‌های راست و چپ) برای ثبت و ضبط بلندمدت مفاهیم دشوارفهم استفاده کند. یونانی‌های دوران باستان دریافته بودند که حافظه آدمی بر اساس تداعی و تخیل کار می‌کند. قوه تخیل؛ در حوزه خلاقیت و تصویرسازی خبره است و قوه تداعی؛ در برقراری ارتباط بین اطلاعات مهارت دارد. تخیل؛ تصویرساز و تداعی؛ رابطه‌ساز است. خلاصه اینکه برای تقویت حافظه و ثبت درست و درمان اطلاعات باید از ویژگی‌های تخیل یعنی حس‌های پنچ‌گانه، اغراق، رنگ، ریتم، حرکت در کنار ویژگی‌ها تداعی یعنی نمادسازی، اعداد، نظم، ترتیب و الگوها استفاده کرد. تداعی و تخیل در کنار جذابیت و گیرایی، خنده و ظنز و نگاه مثبت به مقوله یادگیری می‌توانند فرایند ثبت و ضبط آدمیزادی و بلندمدت اطلاعات را در مغز تسهیل کند. به طور مثال در روم باستان؛ برای حفظ کردن اطلاعات متعدد از شیوه داستان‌سرایی استفاده می‌کردند و در طرح داستان‌ها از تمامی مواردی که در بالا اشاره شد استفاده می‌کردند. پس کلیدسازی؛ تکنیکی برای ثبت و نگهداری و فراخوانی بهتر اطلاعات در مغز آدمی است. برای بهره‌مندی از توان حداکثری مغز در ثبت و نگهداری بلندمدت و مهم‌تر؛ فراخوانی سریع و کامل اطلاعات باید ویژگی‌های نیم‌کره‌های راست و چپ را با هم ترکیب کنیم.

کلیدسازی یعنی راه رستگاری

استفاده از شعر، جمله‌های طنز و داستان کوتاه برای حفظ کردن فرمول‌های ریاضی و فیزیک و شیمی در کنکور کارشناسی بسیار رواج دارد. طلبه‌های حوزه‌های علمیه از تکنیک شعرسازی و جمله‌های مرتب برای حفظ برخی قواعد دشوارفهم صرف و نحو زبان عربی استفاده می‌کردند. شاید جمله‌های ظنزگونه‌ای را که برای حفظ کردن جدول مندلیف منتشر شده است دیده باشید. به طور مثال؛ برای حفظ کردن نافلزاتی چون فسفر، کربن، سلنیم، کلر، ید، فلوئور، اکسیژن، نیتروژن، برم، هیدروژن و استانتین از عبارت «فک سگ در کیف انبه است» استفاده می‌شود. در جمله‌سازی، شعرگویی و داستان‌سرایی باید از نظم، ترتیب، ظنز، اغراق، رنگ، محیط، موسیقی و امثالهم استفاده شود تا مغز برای ثبت و ضبط بلندمدت و مهم‌تر؛ فراخوانی سریع و کامل مفهوم ترغیب شود. در واقع به کمک این‌ها بهانه‌ای برای مغز فراهم می‌کنیم تا واژه‌ای را در جایی درست و درمان نگهداری کند. نکته کلیدی در این تکنیک آن است که کلیدها، واسطه هستند و پس از تکمیل عملیات کلیدسازی (کدینگ) باید حذف شوند که اگر نشوند، مغز کلیدها را به جای واژه‌ها و مفاهیم جایگزین خواهد کرد. تکنیک‌های متعددی برای کلیدسازی معرفی شده است. تونی بوزان و هری لورین در کتاب‌هاشان مفصل در این‌باره صحبت کرده‌اند. توصیه می‌کنم کتاب‌ها را تهیه کرده و خوب مطالعه کنید تا دست‌گیرتان شود که کلیدسازی؛ روشی نیست که در ده دوازده سال اخیر ابداع شده باشد. کلیدسازی حداقل چهار هزار سال قدمت دارد!

جایگاه روش کدینگ

خواندن؛ فرایندی مشتمل بر هفت مرحله (۱) تشخیص، (۲) همانندسازی، (۳) فهم، (۴) درک، (۵) ثبت و نگهداری، (۶) فراخوانی و (۷) برقراری ارتباط است. یعنی ابتدا سیستم نشانه‌گذاری اطلاعات و ساختار الفبایی را تشخیص می‌دهید و نشانه‌ها را با چشم‌تان می‌بینید. در مرحله سوم؛ عبارت‌ها و مجموعه نشانه‌ها را بر اساس مدلی که پیش‌تر آموخته‌اید معنا می‌کنید و می‌فهمید. در مرحله چهارم؛ اطلاعات دریافتی را با اطلاعات قبلی‌تان ادغام می‌کنید یعنی مفهوم اصلی مورد نظر جمله را درک می‌کنید. در مرحله پنجم؛ اطلاعات را به طور کامل ثبت و ضبط می‌کنید. در مرحله ششم؛ اطلاعات را فراخوانی می‌کنید و در مرحله آخر میان اطلاعات دریافتی و اطلاعاتی که در حوزه‌های دیگر رابطه‌ای پایدار برقرار می‌کنید.

روش کدینگ یا تکنیک کلیدگذاری اگر به درستی اجرا شود بیشتر در مرحله‌های پنجم و ششم کاربرد دارد و نباید تصور کرد که روش کدینگ فرایند کامل خواندن را پوشش می‌دهد. روش کدینگ یکی از روش‌های کمکی در شیوه یادگیری نقطه‌ای است و برای کسب نتیجه مطلوب باید با روش گشتالتی ترکیب شود!

کدینگ زبان

تکنیک کلیدسازی یا روش کدینگ از بهترین روش‌ها برای حفظ واژه‌های دشوار زبان انگلیسی است، اما کامل نیست، چرا که تمامی مراحل هفت‌گانه خواندن را پوشش نمی‌دهد. کدینگ زبان اگر از کلیدهای درست و درمان استفاده کند و به درستی اجرا شود، فوق‌العاده است. برای کارایی بالاتر توصیه می‌شود به طور همزمان از تکنیک لایتنر همراه با تکنیک کلیدسازی استفاده شود. از این رو استفاده از روش کدینگ برای زبان انگلیسی اکیدا توصیه می‌شود. البته اگر با تکنیک‌های تصویرسازی و کلیدسازی مأنوس شوید، ‌نیاز چندانی به صرف هزینه و حضور مداوم در کلاس‌ها ندارید، اما توصیه می‌کنم کار کلیدسازی را یک‌باربه شیوه اصولی تمرین کنید تا بعدها گرفتار نشوید. کلیدسازی؛ نوعی مهارت خلاقانه است و نیازمند تمرین، تمرین و تمرین است!

تکنیک کلیدسازی در انحاضر هیچ مؤسسه یا متخصصی نیست. مبنای علمی و تکنیک‌های عملی کلیدسازی را تونی بوزان در میانه‌های دهه هفتاد میلادی همره با تکنیک‌های درخت حافظه (Mind Map) معرفی کرده است. از این رو؛ نمی‌شود چنین تکنیک عامی را در یک حوزه خاص با نامی خاص محدود کرد. برادر محسن ترقی دانشجوی دکترای زبان انگلیسی؛ سندی را در وبلاگ‌شان منتشر کرده‌اند که نشان از ثبت این روش به نام‌شان دارد و نشان می‌دهد که شیوه کدینگ را به عنوان اثری ادبی و هنری در وزارت ارشاد ثبت کرده‌اند. نکته جالب این است که چنین تکنیک‌هایی در حوزه آموزش قلمداد می‌شوند و برای ثبت‌شان باید به دفتر توسعه فناوری اطلاعات آموزشی وزارت آموزش و پرورش مراجعه کرد تا ارزیابی شود و گواهی لازم صادر شود که علی‌الظاهر چنین کاری انجام نشده است. از این رو استفاده از اصطلاح «ابداع کننده» جای اشکال دارد. هر چند قصد تخطئه فعالیت ایشان را ندارم و خدا را شکر می‌کنم که تکنیکی که تبلیغش را می‌کنند علمی و کاراست و البته در حوزه تخصصی‌شان است!

کدینگ تئوری مدیریت

داستان تئوری مدیریت به روش کدینگ که توسط برادر پورشفیع در وب فارسی تبلیغ می‌شود و به شکلی ناقص اجرا می‌شود، همان تکنیک کلیدسازی است که در سطحی نازل اجرا می‌شود. سه اشکال عمده بر کاس‌های تئوری مدیریت به روش کدینگ وارد است:

اول اینکه؛ برادر پورشفیع به هیچ عنوان حاضر به صحبت درباره مبانی علمی روش کدینگ مورد استفاده برای تدریس مفاهیم تئوری مدیریت نیست . از این رو؛ چنین در ذهن متبادر می‌شود که تکنیک مورد استفاده‌شان تقلیدی است و به صورتی ناشیانه از کدینگ زبان شبیه‌سازی شده است.

دوم اینکه؛ نامبرده وارد حوزه‌ای غیرتخصصی شده است و با مقوله تدریس، و کلاس‌داری آشنا نیست. یکی دو ساعت که در حضورشان تلمذ کنید اصل و فرع داستان دست‌گیرتان می‌شود.

سوم اینکه؛ نامبرده در مدار اخلاق نمی‌چرخد و فرسخ‌ها دور از ادب و متانت لازم برای رقابت در بازار ارشد سیر و سیاحت می‌کند. توصیه می‌کنم واژه‌ها و عبارت‌ها و موضعی را که نامبرده برای برجسته‌سازی خودشان و تکنیک‌شان استفاده می‌کند در وبلاگ‌شان رؤیت کنید. مال‌خرهای بازار سید اسماعیل هم برای ترغیب مشتری یا تخطئه رقیب‌شان از این ادبیات استفاده نمی‌کند چه برسد به …

پیش‌تر درباره تئوری مدیریت به روش کدینگ و جایگاه برادر پورشفیع در این بازار صحبت کرده بودم و توصیه کرده بودم که شبهه‌سازی و تکه‌پرانی و تخطئه فعالیت‌های مؤسسه‌ها و اساتید فعال در این بازار، به نفع نامبرده و زیبنده جناب عرفانیان و مؤسسه پژوهش نیست!

کلاس پر مدعای تئوری مدیریت به روش کدینگ با سبک و سیاقی که برگزار می‌شود به تصورم اتلاف عمر و هزینه است. جناب پورشفیع در وبلاگ‌شان تصریح کرده‌اند که کدهای درس تئوری مدیریت را ثبت کرده‌اند و از دیگر اساتید مؤسسه‌های فعال در بازار ارشد مدیریت خواسته‌اند که از کدهای‌ مذبور استفاده نکنند تا تحت پیگیر قانونی قرار نگیرند!

راستش روش‌ها و مدل‌های اختصاصی درست و درمان را به هزار ضرب و روز و ارایه هزاران صفحه مستند ثبت می‌کنند، چه برسد به تعدادی کد که معلوم نیست آیا کارکد و موضع استفاده‌شان درست است یا خیر.  هر چند تقاضا دارم اسناد مذبور را برای تنویر افکار عمومی منتشر کنند. این موضوع پیگیری قانونی هم نکته جالبی بود. من که غافگیر شدم!

مؤخره

علی‌الظاهر باب حسابداری هم به این بازار باز شده است و بی‌شک در سال‌های آتی درس‌های دیگر هم مطرح خواهند شد. این‌ها را نوشتم تا اگر راغب به استفاده از تکنیک کلیدسازی هستید،‌ بدانید که اساسش چیست و در کجا و چگونه باید استفاده شود. بین خودمان بماند که کلیدسازی یا کدینگ؛ تکنیک است و روش نیست !

37 فکر می‌کنند “روش کدینگ یعنی چه؟ (در حال بازنگری)

 1. رضا کریمی

  سلام خدمت دوستان عزیز داشتم. توی نت چرخ می‌زدم که به این وب‌سایت برخوردم. تمامی مطالب آن را چند بار خوندم خصوصا کدینگ تئوری مدیریت را.
  من به شخصه برای ارشد بازرگانی آماده می‌شوم و یک روز کارگاه کدینگ تئوری که برایم جالب بود را رفتم، و الانم برای ترم پاییز ثبت‌نام کردم. و من توی اون دو ساعت هیچ توهین یا تمام مطالبی که شما می‌گید رو نشنیدم. شاید شما با ایشون مشکلی دارین یا حتی اگر نداشته باشین به نظرم مغرضانه هستش. شایدم از طرف یک مؤسسه باشید. اما در کل اگر با ایشون مشکل دارید، دور از اخلاق هستش و به نظرم شما اول با این کارتون خودتون را و شخصیت خودتون را زیر سوال برده‌اید.
  ایشون هر کسی هست به خودش ربط دارد. اخلاق چه ربط به نوع درسش دارد و به نظرم همون روز از نوع درسش و کارش ایراد می‌گرفتین نه اینکه به این سبک!
  خداییش من بدون اغراق بگم، ۴ سال درس خوندم اما توی دو ساعت شاید بگین بازارگرمی کرد، اما مطالب را زیبا و با کدهای قشنگی یاد گرفتم.
  شما به نظرم به جای اینکه به دیگران ایراد بگیریم باید مشکل را در درون خود جست. و خواهشن دید من و بقیه دوستان را منفی نکنید.
  ایشون هر کسی هست و هر کاری می‌کنه به ما ربطی نداره و نباید به هر دلیلی ایشون را خراب کنیم.
  یک چیز دیگه تمام مطالب‌تون را خوندم. همه را به نقد کشیدین. آدم خوب هم داریم؟؟!!!
  و در آخر یک توصیه برادرانه، این که نحوه ادبیات و نوع نگارش‌تون واقعا در شخصیت یک مدیر نیست. امیدوارم منتقد باشید همون طور که شدیدا انتقاد کننده هستین!
  موفق باشید

 2. من

  با سلام
  این همون صحبتی بود که من در پست قبلی به اون اشاره کرده بودم و حالا زمزمه پیدایش کدینگ حسابداری هم بگوش‌مان می‌رسد!
  ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی کین راه که میر‌وی به ترکستان است!

  معتقدم کدینگ؛ درمان درد تئوری مدیریت نیست. بنده لیسانس مدیریت دارم و برای من به تجربه ثابت شده که نمی‌توان تئوری رو با این روش یاد گرفت.این برادر پورشفیع (کیو) هم طولی نخواهد کشید که دستش برای همگان رو خواهد شد. فقط ای‌کاش می‌شد که وب‌سایتی برای اطلاع‌رسانی وجود داشت تا بتوان هرچه زودتر جلوی اقدامات نادرست این‌چنینی را گرفت.
  موفق باشید

 3. جواد زارعی نویسنده

  @رضا کریمی
  سلام برادر؛
  یک. هیچ نوشته‌ای بی‌قصد و غرض نیست، اما نوشتار حاضر را برای تخطئه برادر پورشفیع ننوشته‌ام. من هم در کارگاه دو ساعته مؤسسه پژوهش شرکت کرده‌ام. همچنان‌که در باقی همایش‌ها و کارگاه‌هایی که مؤسسه‌های دیگر هم برگزار می‌کنند فعالانه شرکت می‌کنم و اگر دستم به قلم رود، نقدشان می‌کنم و بدیهی است که این‌قبیل نوشته‌ها به دلایل گوناگون از منظر دوستان، متفاوت جلوه خواهد کرد. هیچ‌یک را هم با هدف تخریب و تخطئه و ایجاد شبهه تقریر نکرده‌ام!
  دو. فرموده‌اید که ادبیاتم در شخصیت یک مدیر نیست، راستش من ادعای مدیریت ندارم و مانند شما؛ داوطلب کنکور ارشد مدیریت ۹۳ هستم.
  سه. تمام مطاب وب‌سایت را خوانده‌اید و خساست کرده‌اید و نقد و نظری در وب‌سایت درج نکرده‌اید. از این بابت از شما تا حدی گله‌مندم!
  چهار. جیره‌خوار و اجیرشده هیچ مؤسسه و مرکزی نیستم. که به فرض محال؛ اگر هم باشم، تمام تلاشم این بوده تا حرف‌های وب‌سایت،‌ بیشتر عاقلانه و کمتر احساسی باشد.
  پنج. مرا ببخشید که کاهلی کردم و نظرتان را ندیدیم. شرمنده‌ام که با تأخیر منتشر شده است و سپاس‌گذارم که نظرتان را با اسم و رسم واقعی درج کرده‌اید!
  ارادتمند / جواد زارعی

 4. رضا کریمی

  چند بار سایت‌تون اومدم ندیدم و اتفاقا همون رو برای به قول خودتون برادر پورشفیع فرستادم ولی من نمی‌دونم شما چه کسی هستین. اما حواست باشه فکر نکنم با این کارات باید جواب‌گو باشی. کاش ایمیل‌تون ر اداشتم بهتر می‌گفتم به هر حال دو بار کدینگ را خراب کردین. اما جواب‌تون اصلا حاشیه بود تا دفاع به هر حال شما فکر کنم با ایشون پدر کشتگی دارین و به نظرم براتون بد تموم می‌شه. من دوستانه گفتم. و نوشتین غرض نیست و الا یک روزنامه‌نگار زشت هستش با این ادبیات بخواهد هر کسی هر فردی را این‌جوری خراب کند به نظرم مواظب عواقبش هم باشید!

 5. جواد زارعی نویسنده

  سلام برادر؛
  لطف کردید و هم در پاسخ ایمیلی که دیروز فرستادم و هم در نظری که درج کردید به صراحت و به شکل‌های گوناگون تهدیدم کردید. بر سرم منت گذاشته و این دو جمله را معنا کنید تا بدانم که ماجرا به کدام سو می‌رود:
  یک. «منتظر عواقب کارتون باشید» یعنی چه؟
  دو. «به نظرم براتون بد تموم می‌شه» یعنی چه؟
  ارادتمند / جواد زارعی

 6. من

  جناب زارعی این آقای کریمی خود پورشفیعه! خواهش می‌کنم خودتون رو ناراحت نکنید. کارش همینه؛ تهدید و توهین به شخصیت هرکسی که بهش انتقاد می‌کنه. واقعا برات متاسفم کیو که وقتی از جواب دادن ناتوان هستی متوسل به توهین و تحقیر افراد می‌شی. این شخصیت خودت هست که باید رشد کنه و همین‌طور ادبیات زشتت هست که باید تغییر کنه!

 7. رضا کریمی

  سلام جالبه، همه شدن استاد پورشفیع و من هم شدم، البته من که افتخارمه!
  خیلی جالبه آقا یا خانم من؟؟ کاش شما خودتون رو معرفی می‌کردین و شجاعت این کار رو داشتین.
  من کلاس ایشون رو ثیت نام کردم و خواهم رفت. به نظرم واسه اینکه روسیاهی این قضیه معلوم بشه آقای زارعی بیان من رو ببینند.
  و در ضمن شما اگه حرفاتون راست بود من من خودتون رو معرفی می‌کردین.
  کی گفت حالا شما و زارعی یک نفر نباشید شماها که می‌گید من پورشفیع هستم.
  آخه شما یک من هم نیستی چه برسه به نیم من!
  پیشنهاد می‌کنم شما و زارعی هم تا مهلت ثبت‌نام کلاس ایشون وقت هستش برید ثبت‌نام کنید تا در کلاس ها هم رو ببینیم. به نظرم بعدا پشیمون می‌شید و ایشون هر کسی هستش واقعا دارن عالی درس می‌دن!

  جواب سوالات آزمون آزمایشی سازمان سنجش را در سایت‌‌شون ببینید. معلوم خواهد شد شما کی هستین و حرفای نسنجیده و مغرضانه شما پوچ هستش.
  نقاب بدبینی رو دور بریزید تا بعدها پشیمون نشدید. سایت‌تون را به خانم من تقدیم می‌کنم و به نظرم فقط جای ایشون هستش و شما.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوستان!
   یک. آقا یا خانم «من» از آذربایجان غربی و برادر «رضا کریمی» از لرستان وب‌سایت را مشاهده می‌کنند. جهت اطلاع گفتم!
   دو. برادر کریمی؛ اگر شما در کلاس کدینگ تئوری ثبت‌نام کنید بی‌شک ناراحت نمی‌شوم و اگر هم ثبت‌نام نکنید به ضرس قاطع خوشحال نمی‌شوم، چرا که مطالب وب‌سایت را بر له یا علیه کسی تقریر نمی‌کنم که از نتیجه‌اش خوشحال یا ناراحت شوم. ممنون از دعوت‌تان به ثبت‌نام در این کلاس، اما دوره تئوری مدیریت به روش کدینگ را دوای دردم نمی‌دانم، اما صادقانه آرزو دارم که حداکثر انتفاع را از این دوره کسب کنید.
   سه. جواد زارعی هستم و به یاد ندارم نظری را بی‌نام یا با نام جعلی درج کرده باشم. به طور ایمیلی از شما هم تشکر کردم که با شناسنامه نظر دادید، اما با دلیل یا بی‌دلیل نمی‌پذیرم که آدم‌ها را تهدید کنم یا توهینی هر چند مختصر نثارشان کنم. برادر کریمی؛‌ لطف کنید و از منبر موعظه پایین بیایید و اگر نقدی در چنته دارید بیرون بریزید و اگر ندارید از حاشیه خارج شوید. فحش دادن هم حساب و کتابی دارد که توصیه می‌کنم برای روز مبادا هم که شده یاد بگیرد و بدانید که دفاع بد از یک موضوع خوب به مراتب بدتر از سکوت است!

   ارادتمند / جواد زارعی

 8. من

  جالبه وقتی کامنت های دانشجوی استاد پورشفیع رو با جناب کریمی کنار هم میزاریم برخی از کلمات عینا تکرار میشن. 🙂
  هنوز عادت بدبینی و بددهنی رو نتونستی ترک کنی کیو.چرا این وبسایت رو ول نمیکنی استاد پورشفیع؟ ببینم مگه به اندازه کافی از جزوه های جادوییت نفروختی؟ شایدم کم کم همه دارن متوجه میشن چه کلاه گشادی سرشون رفته که جزوه شما رو خریدن؟

 9. رضا کریمی

  و بنظرم شما و آقای زارعی حتی جرات روبرو شدن با ایشون رو ندارید خدا رو شکر هم ایمیل هم شماره هم وب سایتش هستش و انتقاداتون را روبرو انجام بدین
  مثل خاله زنک ها این پشت اومدین و فقط یک یا دو نفرید دارید توهین می کنید
  و بنظرم نظر در باره ایشون را باید گذاشت بعد کنکور
  و کاش نظراتون من را متقعد می کرد اما ترغیب شدم بیشتر در کلاسشون باشم و تمام سعی خودم را هم بکنم و حرف آخرم که شما ضایع بشین این هستش شما و من و آقای زارعی هم را ببینیم
  رو سیاهیش برای کی میمونه و من در خدمتم من مثل شما ترسو نیستم با اسم خودم بالا اومدم

 10. من

  اولا اگر صحبت سر این باشه که شخصیت حقیقی افراد چیه با دادن اسم و فامیل و ساختن ایمیل هیچوقت نمیشه حدس زد مخاطب چه کسی هست. چون اسم و فامیل و ایمیل هم میتواند ساختگی باشد. لذا بنده ترجیح میدم به جای عوام فریبی و دورویی با نام من نظر بدم. درضمن من دلیلی نمیبینم که با شما دوست قدیمی هم کلام باشم . سابقا کلی باهم گپ زدیم وبه نظرم هرگز برسر یک موضوع با هم به توافق نمیرسیم. فکر میکنم زمان همه چیز رو حل خواهد کرد و آینده نشون خواهد داد کدینگ مدیریت چه سرانجامی پیدا میکنه.

 11. جواد زارعی نویسنده

  برادر کریمی؛
  یک. حداقل من؛ به عنوان جواد زارعی در کلاس ایشان شرکت کرده‌ام. مشخصاتم در دیتابیس مؤسسه پژوهش گواه این مدعاست. یعنی روش و منش‌ شخصی و علمی‌شان را درک کرده‌ام و مبتنی بر جریانات ناپایدار جوی صحبت نمی‌کنم!
  دو. حضور در فضای مجازی آداب و رسوم خود را دارد. شخصیت‌های مجازی به اندازه شخصیت‌های واقعی اهمیت و اعتبار دارند. پس نمی‌توان مخاطبی را که بدون اسم و رسم واقعی، نظری چیزی در وب‌سایت درج می‌کند؛ ترسو خطاب کرد. حداقل در دهاتی که من زندگی می‌کنم این‌طور نیست. پس دیدار حضوری نشان‌دهنده جرأت و دیدار مجازی نشان از بزدلی نیست. اگر چه درج نظر با نام جعلی را نمی‌پسندم، اما مطالب این وب‌سایت را برای شخص خاصی تهیه نمی‌کنم و عالم و آدم در این دنیا مجاز به استفاده از مطالب هستند،‌البته اگر دردی از آنها دوا کند!
  سه. توصیه می‌کنم اگر حرف‌تان خارج از ادب نیست، آن را به «یاهو مسنجر» محول نکنید. من که نظرات را فیلتر نمی‌کنم و می‌توانید آزادانه و در چارچوب ادب و احترام صحبت کنید. شاید همین‌جا به نتیجه برسید، شاید!
  چهار. شما که با برادر پورشفیع ارتباط دارید به ایشان بفرمایید که نیم‌ساعت درباره مباتی نظری کدینگ تئوری مدیریت صحبت کنند تا حداقل بی‌سوادانی گمراهی چون من بپذیرند که روش‌ ایشان علمی است. خدا را شاهد می‌گیرم اگر قانع شوم، مدافع‌شان خواهم شد!

  ارادت‌مند / جواد زارعی

 12. رضا کریمی

  آقای زارعی چرا همین سوال را از خودش نمی کنید سایتش هستش وکیل مدافعش نیستم
  من هفته بعد کلاسمون شروع میشه و بنظرم باید تدریسشون و ادعای ایشون را بعد کنکور مشاهده کرد
  خوب حالا شما یک نفرید یا دو نفر
  آخه این شبهاتی هستش که منم دچارش شدم
  و در ضمن شما سوالتی که من پرسیدم را جواب بدینیایت شما شده فقط توهین
  و اگر گفتم ببینیم این بود که توهم این آقا یا خانم من بیاد بیرون

 13. مهشید

  سلام بر آقای زارعی عزیز
  یه مطلبی رو از یک منبع موثق شنیدم که صرفا جهت اطلاع خودتون میگم و دوست ندارم که این نظر رو تایید کنید تا در معرض دید همه قرار بگیره.
  و اونم اینه که:
  آقای پورشفیع چند روزی هست که رفته مسافرت به همون حوالی که این آقای رضا کریمی از اونجا آن میشه و نظر میزاره توسایت!

  من هم با شناختی که از آقای پور شفیع دارم مطمئن هستم که این آقای رضا کریمی همون پورشفیع خودمون هست که این دفعه سعی کرده با تغیر لحن و ادبیات اون هم بصورت ظاهری و سطحی،عوام فریبی کنه!

  البته اگر هم خواستی میتونی این نظر و تو سایتت بزاری ولی با مقداری جرح و تعدیل،اون هم با سلیقه خودت. و البته بدون درج نام من!

 14. من

  اتفاقا ویژگی ثابت شما جناب کریمی (پورشفیع یا کیو سابق) همین توهم فانتزیه که همیشه به اون دچارید. همیشه با شک و تردید به همه چیز نگاه میکنی.همیشه به دنبال حمله به عقاید و شخصیت مخالفان خودت هستی.وقتی عصبانی میشی عنان از کف میدی .

 15. من

  خیلی ممنون از مهشید خانم که این خبر رو اعلام کرد. همین الان هم وبسایت جناب پورشفیع رو دیدم که به سفر رفته. به نظرم لحن و ادبیات هرکس مثل اثر انگشتی میمونه که هویت فرد رو آشکار میکنه .البته نیاز به تلاش زیادی نداشت تا متوجه بشیم جناب کریمی همون استاد پورشفیع خودمونه.

 16. من

  معتقدم ادبیات و لحن هرکس مانند اثر انگشت نشان دهنده هویت فرد خواهد بود . ممنون از اطلاع رسانی مهشید خانم. البته از قبل میشد فهمید که جناب کریمی همون استاد پورشفیع خودمون هست. لحظات خوبی داشته باشید.

 17. رضا کریمی

  کارآگاه مهشید؛ مگه تهران نیستین بیاید ببینید دیگه!
  خو ب سوال اینجاست؛ رفتن ایشون به مسافرت یا هر چی، چه ربطی داره که بگین من و ایشون یکی هستیم. و به نظرم شما سه نفر یکی هستین!

 18. جواد زارعی نویسنده

  سلام دوستان؛
  روز و روزگارتان خوش باد!
  یک. راستش دغدغه‌ام از اساس این نیست که «رضا کریمی» یا «یکی از دانشجویان استاد پورشفیع» همان برادر پورشفیع خودمان هستند یا خیر. اگر دغدغه‌ام این بود پیگیرش می‌شدم و موضوع را مدت‌ها پیش فیصله می‌دادم. تمام آی.پی‌ها را از ابتدای حیات وب‌سایت در اختیار دارم و به سهولت می‌شود فهمید که ایمیل‌ها از کدام شهر پاسخ داده می‌شود. شناسایی مرورگر و نوع کامپیوتر و شهر کاربر و نوع اینترنت و امثالهم همگی شدنی است، اما در برنامه‌ام نیست. از این موضوع بگذرید که جسارتا بسیار سخیف شده است و ما را از حرف‌ها دور کرده است. نکته این است که نه برادر پورشفیع و نه هیچ‌یک از هواداران‌شان حاضر به پاسخ‌گویی نیستند و بیشتر علاقه با استفاده از تاکتیک «حمله بهترین دفاع است» دارند!
  دو. از ابتدای فعالیت وب‌سایت؛ فقط یک نظر را به دلیل الفاط رکیکی که استفاده کرده بود حذف کردم و تمام نظرات دیگر بدون کم و کاست منتشر شده‌اند. یعنی وب‌سایت تنظیم شده است تا نظراتی که حاوی الفاظ ممنوعه نباشد را بی‌وقفه منتشر کند. از این رو نظر خصوصی برای وب‌سایت پیش‌بینی نشده است. از خواهرم مهشید پوزش می‌طلبم که این موضوع را قدری دیر بیان می‌کنم و نشد که خواسته‌شان را برآورده کنم. پیام‌های خصوصی را می‌توانید به آدرس زیر ایمیل کنید:
  admin [at] itbaz [dot] ir
  سه. انشالله پای بزرگانی به این مجموعه باز خواهد شد و امیدوارم کیفیت مطالب و نظرات به شکل چشم‌گیری ارتقا پیدا کند. همکاری کنید تا بزرگوارانی که به حضور در آی.تی.باز رغبت نشان داده‌اند پشیمان نشوند!
  چهار. یکی دو مقایسه جالب را در دستور کار دارم و ظرف یکی دو هفته آتی منتشرشان خواهم کرد.
  پنج. این را تهدید تلقی نکنید! بحث درباره برادر پورشفیع در همین حد کفایت می‌کند. اگر مطلبی در نقد و بررسی دارید مطرح کنید، و الا امکان درج نظر مسدود خواهد شد جساراتا.

  شب خوش / جواد زارعی

 19. ساسان

  سلام به همه عزیزان
  فقط یه سوال دارم. این آقا تازه ثبت نام کرده و هنوز هم نرفته سر کلاس، چرا باید این همه دو آتیشه عمل کنه؟ و بگه از شما هم درخواست می‌کنم، شرکت کنین؟
  تبلیغ رو کسی انجام می‌ده که براش سود داشته باشه یا تعهدات اجتماعی مث خویشاوندی و غیره داشته باشه، ولی اینکه بیایی بگی منم شرکت می‌کنم و تو کنکور ۹۳ و شاخ‌تر از هر کسی‌ام (به تعبیر حرف‌شون که گفتن آخه شما یک من هم نیستی چه برسه به نیم‌من!) این نشون می‌ده نمی‌خواد یه کلاسی شرکت کنه یا جزوه‌ای استفاده کنه که همه ازش استفاده می‌کنن تا از این طریق شانس قبولیش رو پایین بیاره پس چطور این آقا داره تبلیغی می‌کنه که به ضررش تموم می‌شه و در ثانی در کلاس شرکت نکرده بلکه تازه ثبت‌نام کرده. نمی‌دونم چی بگم دیگه!
  بعدشم با این که مهشید خانوم به ایمیل‌ها دسترسی نداره از کجا دونستن این آقا از همون جایی پیام می‌ده که استادددددددددددددد پورشفیع به اونجا سفر کردن. اینم یه ابهامی هستش که نشون می‌ده احتمالا خود مدیر وب‌سایت …….
  امیدوارم پیام من حذف نشه و تحمل هر حرفی رو داشته باشیم!
  موفق باشین

 20. رضا کریمی

  سلام آقا ساسان! من دو آتیشه نیستم و می‌گم کسی را خراب نکنیم. اینا یکی دو سه نفرشون توهم زدن. علتشم همین مطلبی که خودتون اشاره کردین.
  مسافرت ایشون همون‌جاست که اونم اونجاست مگه من کجام؟
  من تهرانم اما آقای پورشفیع رو نمی‌دونم الان کجاست؟
  و پس اینا کلاس ایشون را رفتن که آقای زارعی هر چی توهین هستش به ایشون کردن
  ایشون با دو ساعت کارگاه آبروش رو برد اما من توی دو ساعت کارگاه فهمیدم که واقعا کارش درسته و واقعا قبولش دارم و من می‌گم هر کسی یک دیدی دارد و نمی‌شه به دیگران قالب کرد و اما نباید دیگران را خراب جلوه بدهیم.
  و الانم می‌گم اینا توهم زدن من در خدمتم تا همو ببینیم. ببینم من کی هستم و شما ها کی البته شرط اینه سه نفرتون بیاید
  که بعید می‌دونم سه نفر باشید!
  و نیم‌من هم منظورم با این آدمی هستش که با اسم من نظر میدهد
  و باور کنید هیچ نسبتی باهاش ندارم اما من میگم آقای زارعی مرد نیست و اگر شجاعت داشت و مرد انتقاد کننده‌ای بود پشت سر توهین نمی‌کرد و حتی اینا که شایدم همون زارعی باشند!
  راستی آقا ساسان شما خود پورشفیع نیستین؟ اگر این سوال را نپرسم الان من این برچسب را بهتون می‌زنه!

 21. جواد زارعی نویسنده

  به به ساسان جان! آقا خیلی وقته منتظر شما بودیم!
  یک. حرف بدی نزدی که نظرت رو حذف کنیم. می‌بینی که دوست‌داران برادر پورشفیع به سهولت و بی‌محدودیت دارند حرف می‌زنند. من که مدیر وب‌سایتم تا حالا فکر نکردم که باید نظری رو حذف کنم. جالب اینه که به صورت ایمیلی از برادر رضا کریمی تشکر هم کرده‌ام و ایشون رو دعوت به نقد یا پاسخ‌گویی کردم!
  دو. ساسان جان شما از ارورمیه وب‌سایت رو می‌بینی و از اینترنت پرسرعت خصوصی استفاده می‌کنی. برادر رضا کریمی هم از اینترنت شرکت مخابرات از استان لرستان وب‌سایت رو مشاهده می‌کنند. یعنی هیچ‌کدام تهران تشریف ندارید.
  سه. راستش را بخواهید اطلاعات درست و درمانی درباره برادر پورشفیع و روش تدریس‌شان و علت حمایت مؤسسه پژوهش از نامبرده گردآوری کرده‌ام و با توجه به وضع موجود از اساس صلاح نمی‌دانم منتشر شود. که اگر منتشر شود خواهید دید شرایط به کدامین‌سو می‌رود. چنین نیتی ندارم و پیش‌تر هم گفته‌ام که قصد تخطئه ندارم. وقتی من که مطلع هستم چنین می‌کنم،‌ توصیه می‌کنم بر مطالبی تمرکز کنید که دردی از کنکور ۹۳ دوا کند. پیش‌تر هم گفته‌ام که روزنامه‌نگارم و اگر قرار بر حاشیه باشد به گرد پای من هم نخواهید رسید. اما نه شرط انصاف است و نه قرار است که در حاشیه زندگی کنیم.
  چهار. غیر از ما چهار پنج نفر که در بحث شرکت می‌کنیم، هستند افراد دیگری که مطلب و نظرت را پیگیری می‌کنند. آیا این بحث‌ها کمکی به آنها می‌کند؟ شک دارم! حداقل به گونه‌ای صحبت کنیم که برای دیگران مفید باشد.

  یا حق / جواد زارعی

 22. ساسان

  سلام برادر قربانت سرم یکم شلوغ بود گاهی میومدم سر میزدم ولی انقد ذهنم درگیر بود دیه پیامی نمیذاشتم
  رضا جان شما برای هر کسی که به کس دیگه ای به قول خودتون توهین کنه اینجوری دو اتیشه رفتار میکنین نمیدونم بیخیال به نظر من که گفته های جواد واقعیت بود نه توهین منم بحثم همینه تئوری رو نمیشه کدینگی یاد گرفت به جواب های سوالات (خیلی ساده) همون دوستمون توو وبلاگش که نگاه کنی میبینی بیشتر تو ذهنش یه چیزایی درس کرده چسبونده به جواب تا بگه ….مثلا این سوالش (۶.نیرومندترین منبع در شکل دهی باور خود کامیابی کدام است

  ۱. تجربه ی پیشین ۲.ارزشمندی اجتماعی ۳.نیل به اهداف فردی ۴.پذیرش از سوی افراد مهم درزندگی

  واسه کامیابی یا همون پیروزی باید تجربه کسب کنیم از کجا گذشته!!! خوب دیگه شکست که از گدشته بوده پلی است برای پیروزی!!

  گزینه ۱) به نظرتون با این تحلیلا میشه به جواب تو جلسه کنکور رسید من بیشتر با جزوشون مشکل دارم که اوایل میگف کاملترین جزوه بازار بعد شد اگه بیای کلاس کامل میشه و جزوه ای که ۳۶۰ صفحه س ۵۵ تومن؟نه حق ناشر داده نه … شده ۵۵ تومن؟من کتابی برا دوستان معرفی میکنم که به نظر من کاملترین کتاب حال حاضر بازار هستش و تمام رنگی(درسته توو بعضی از سوالای اخر فصل جوابارو نادرس زده) و کل شکل های کتاب های تئوری رو با توضیحات نسبتا کامل اورده کتاب تئوری انتشارات جهش که قیمتش ۴۰ تومنه هزار صفحه اینا میشه
  موفق باشین

 23. جواد زارعی نویسنده

  سلام برادر؛
  این کتاب رو نتونستم تو وب پیدا کنم. پنج‌شنبه می‌روم انقلاب می‌گردم تا کتاب رو پیدا کنم و یک تورقی کنم. ممنون که منبعی رو معرفی کردی که پیش‌تر ندیده بودمش!
  درباره شیوه مطلعه تئوری مدیریت مطلبی در دست تهیه دارم و پس از تکمیل، قراره که برای دو سه نفر از بچه‌های رتبه بالا و یکی دو نفر از اساتید درست و درمان تئوری بفرستم. اگر تأیید شد به طور عمومی منتشرش خواهم کرد.

  ارادتمند / جواد زارعی

 24. من

  جناب کریمی (اسسسسسستاد گرانقدر پورشفیع و کیوسابق) درخت هرچه بارش بیشتر باشد افتاده تر هست. فرضا شما از نظر جثه ۱۰ من باشید ولی قطعا شخصیت وزینی نداری. قبلا گفتم که به چه علت از نام من استفاده میکنم و به نظرم بهتر از اینه که از نام جعلی رضا کریمی استفاده کنم. تهدید و توهین های شما هم نمیتونه تاثیری در تصمیم من بزاره.

 25. ساسان

  درسته سایتشم به روز نیس کتاب و نذاشته ولی تو گوگل مروری جامع بر تئوری مدیریت انتشارات جهش رو بزنی یه چیزایی میاره به نظرم کتاب خوبیه نسبت به کتابای مشابه بعدشم من تو ارومیه ترم اخر دنشگام خودم اردبیلی ام بیای در خدمتم

  1. جواد زارعی نویسنده

   یک. کتاب رو تو وب دیدم. اما باید از نزدیک ببینمش تا بتونم درباره‌اش صحبت کنم.
   دو. جسارت کردم و درباره موقعیت شما و آقا رضا صحبت کردم. برادر کریمی خیلی اصرار داره که در حال حاضر تهران تشریف دارند، خواستم بگم تو داشبورد وب‌سایتم به سادگی می‌شه درباره شهر و چگونگی ارجاع به وب‌سایت کسب اطلاع کرد. به طور مثال؛ نمی‌فهمم چرا برادر کریمی همیشه «استاد پورشفیع» رو در گوگل جستجو می‌کنند و از آن طریق وارد وب‌سایت می‌شوند! این تصویر گوشه‌ای از اطلاعات قابل مشاهده رو نشون می‌ده!

   تا بعد / جواد زارعی

 26. من

  جناب زارعی به نکته خوبی اشاره کردین که بسی جای تامل داره.خب شاید این برادر کریمی که به طور کاملا اتفاقی در لرستان (شهری که جناب استاااااااد پورشفیع تشریف دارند) اقامت دارن بتوانند جوابی برای این موضوع پیدا کنند.

 27. سینا

  من قبل از ثبت نام در کلاس استاد پورشفیع مطالب اینجا رو هم خونده بودم ، چون کلا عادت دارم توی اینترنت یه جست و جوی کوتاه هم که شده در باره ی سوالایی که توی ذهنم هست انجام بدم .
  خلاصه که حتی کارگاه های رایگان رو هم موفق نشده بودم شرکت کنم .
  قبل از شرکت در کلاس ایشان ، در تابستون یک بار کتاب رفتار و مبانی سازمانی رضاییان رو خونده بودم ، بار اول از خود کتاب ، بار دوم از کتاب جامع مدیریت آقای پرچ .
  و من امروز تازه فهمیدم که اتلاف وقت مطالعه ی کتاب آقای پرچ بود و حتی مطالعه ی کتاب حجیم آقای رضاییان . من وقت خودم رو ۲ ماه تلف کردم ، شما یی که این کامنت رو میخونید این کار رو نکنید …
  واقعا هم هیچ کدوم از کلمات و برخوردهای بدی که شما به آقای پورشفیع نسبت میدید رو از ایشون ندیدم … البته آدمایی که انرژی منفی میفرستن ، اصولا انرژی منفی هم دریافت میکنن ، شاید شمایی که از ایشون خوشتون نمیاد ، فرستنده ی فرکانس منفی بودید .

 28. جواد زارعی نویسنده

  خوش آمدی سینا جان؛
  یک. ممنون که درباره تجربه‌ات از کلاس برادر پورشفیع صحبت کردی. خوشحالم که از کلاس ایشون راضی هستی و فکر می‌کنی که کمک‌حالت بوده. راستش اگر بحث شخصی با برادر پورشفیع داشتم که جور دیگه‌ای برخورد می‌کردم. بحث ما تو این وب‌سایت انشالله قراره که علمی باشه!
  دو. نظری درباره کتاب دکتر رضاییان مطرح کردی که باید مستدل باشه. صرف اینکه شما به نتیجه نرسیدی بر ضعف کتاب دلالت نمی‌کند. البته قبول دارم که این کتاب برای برخی دوستان جذابیت مفهومی یا بصری ندارد. در این‌باره صحبت کنی ممنون می‌شوم.
  سه. درباره کتاب جامع دکتر پرچ باید بگویم که نشنیدم که دکتر، این کتاب‌شان را در کلاسی دوره‌ای جایی توصیه کنند. فایل صوتی‌شان را در اختیار دارم که به صراحت کتاب مدرسان شریف را برای مطالعه جامع و مانع توصیه کرده‌اند. البته کتاب تست جامعی دارند که خواندنش را هم خودشان و هم بسیاری از بزرگان دیگر توصیه می‌کنند. دراین وب‌سایت هم مطلب مختری درباره کتاب تست‌شان منتشر شده است.
  چهار. نمی‌دانم پیش‌زمینه درسی‌تان چیست، اما کتاب دکتر رضاییان، حجیم قلمدد نمی‌شود. دکتر سیدجوادین که شاید تست‌های سال جاری را طراحی کنند کتابی دو جلدی درباره تئوری‌هایمدیریت منتشر کرده‌اند که بیشتر شایسته اطلاق عنوان حجیم است.
  پنج. با شخصیت حقیقی برادر پورشفیع کاری ندارم که از اساس ایشان را نمی‌شناسم، اما با شخصیت حقوقی‌شان به عنوان مدعی درس تئوری مدیریت کار دارم و جالب این است که در این‌باره علمی صحبت می‌کنم. اگر غیر از این در مطالب ارشدباز دیده‌اید بفرمایید تا پاسخ‌گو باشم.

  با جسارت و جدیت بخوانید که وقت تنگ است / جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *