برنامه درسی؛ ویرایش یک

پروژه کنکور ارشد مدیریت؛ متشکل از تعدادی درس‌ عمومی و تخصصی است که تعداد و اهمیت‌شان بسته به گرایش متفاوت است. در روش درس‌خوانی پارتیزانی برای هر درس یک «برنامه درسی» منحصربفرد تعریف می‌شود. به طور مثال، برای گرایش مدیریت فناوری اطلاعات (بدون حذف درس) ۱۳ برنامه درسی مستقل مشتمل بر درس‌های مدیریت و سازمان، مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی، تحلیل و طراحی سیستم، زبان عمومی، زبان تخصصی، ریاضیات عمومی، آمار و احتمال، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، پژوهش عملیاتی، مدیریت تولید و مدیریت بازاریابی تعریف می‌شود؛ پس برنامه درسی باید مناسب و متناسب با ماهیت و اهمیت درس‌ها در هر گرایش تعریف شود. به طور مثال؛ تست‌های درس‌های زبان عمومی و زبان تخصصی اگر چه در قالب یک درس (زبان انگلیسی) مطرح می‌شوند، اما تفاوت‌هایی در شیوه مطالعه، منابع، شیوه سنجش و شیوه تست‌زنی دارند و باید در قالب دو برنامه درسی مستقل تعریف شوند. تعریف برنامه‌های درسی تابع شرایط زیر است:

شرط حذف یا توقف برنامه درسی

icon-listآغاز برنامه درسی در اختیار داوطلب است. داوطلب می‌تواند برنامه درسی را در دوره آشنایی، و پیش از آغاز برنامه درسی متوقف کند؛ اما تعلیق یا توقف برنامه درسی در حین یادگیری و مهارت‌ورزی درس‌ها غیرمجاز است و برنامه‌ای که آغاز شده است، باید به طور کامل انجام شود. البته «بایدی» که گفته می‌شود، وحی منزل نیست و داوطلب بسته به شرایطی که تجربه می‌کند حق دارد برنامه‌های درس را بازبینی و بازنگری کند و می‌تواند اجرای هر یک از برنامه‌های درسی را، اگر به صرفه و صلاح بود، معلق یا متوقف کند.

icon-listعدم آغاز برنامه به منزله حذف درس است. تعلیق یا توقف برنامه (حذف درس) فقط در پایان دوره آشنایی مجاز است. پس، تمام داوطلبان باید دوره آشنایی را برای تمام درس‌های گرایش‌شان طی کنند و سپس؛ برای ماندن یا حذف درس‌ها تصمیم‌گیری کنند.

icon-listداوطلب مجاز است آغاز برنامه درسی را پس از اتمام دوره آشنایی به زمانی دیگر موکول کند. برنامه درسی را می‌شود تا زمانی معلق کرد که فرصت لازم (پیش از موعد آزمون) برای تکمیل دوره‌های آمادگی و هماهنگی مربوط به همان برنامه درسی مهیا باشد.

تسهیم فرصت‌ها

تسهیم فرصت‌های درس‌خوانی برای هر برنامه درسی (یادگیری و مهارت‌ورزی) مبتنی بر شناخت داوطلب از اهمیت درس،‌ درجه دشواری درس، توانایی داوطلب در درس، علاقه داوطلب به موضوع درس، سبک یادگیری و مهم‌تر از همه، سرعت یادگیری انجام می‌شود. فرصت‌ها را می‌شود حین اجرای برنامه‌های درسی بازنگری کرد. در این وضعیت، لازم است هدف‌های درسی هر برنامه بازنگری شوند.

تعریف برنامه درسی

ماهیت درس‌ها متفاوت است و باید از تکنیک‌های گوناگون برای یادگیری هر درس استفاده شود. گروه‌بندی درس‌ها مبتنی بر ماهیت‌شان شاید دقیق نباشد؛ اما به کیفیت اجرای پروژه‌های درسی کمک می‌کند. برخی درس‌ها مانند مدیریت رفتار سازمانی به صراحت مفهومی، و نیازمند تفکر واگرا و کل‌نگری هستند. برخی دیگر مانند ریاضیات به صراحت محاسباتی و تحلیلی، و نیازمند تفکر تحلیلی و جزء‌نگری هستند؛ و برخی دیگر، ترکیبی از مباحث مفهومی و محاسباتی هستند و گزینه‌های فوق‌العاده‌ای برای کسب امتیاز  قلمداد می‌شوند!

 • گروه درس‌های مفهومی: (۱) مدیریت و سازمان، (۲) مدیریت رفتار سازمانی، (۳) مدیریت منابع انسانی، (۴) تحلیل و طراحی سیستم و (۵) مدیریت بازایابی.
 • گروه درس‌های محاسباتی: (۶) ریاضیات عمومی، (۷) آمار و احتمال و (۸) پژوهش عملیاتی و (۹) زبان عمومی.
 • گروه درس‌های ترکیبی: (۱۰) زبان تخصصی، (۱۱) اقتصاد خرد، (۱۲) اقتصاد کلان و (۱۳) مدیریت تولید.

icon-listگروه‌های درسی باید در شیوه مطالعه و فراخوانی اطلاعات لحاظ شود. البته اختلاف‌هایی در این‌باره وجود دارد. به طور مثال، برخی بزرگان درس زبان انگلیسی را مفهومی می‌دانند. شاید عجیب باشد، اما درس زبان عمومی توسط سمت چپ مغز پردازش می‌شود و از گروه درس‌های تحلیلی و محاسباتی است. زبان تخصصی از یک‌سو، از ساختار زبان عمومی برای انتقال مفاهیم استفاده می‌کند؛ و از دیگرسو، تلاش می‌کند چیزی را به مخاطب ارایه کند که در حوزه مفهوم است. پس؛ درس زبان تخصصی در زمره گروه درس‌های ترکیبی دسته‌بندی می‌شود!

icon-listداوطلب باید برای هر درس، برنامه درسی مستقل تعریف کند و هر برنامه‌ درسی را به طور تدریجی وارد جدول زمان‌بندی درسی کند. توصیه می‌شود در هر مرحله، دو برنامه درسی از گروه‌های درسی متفاوت به جدول زمان‌بندی درسی افزوده شود. در ابتدای درس‌خوانی توصیه می‌شود یک درس از گروه مفهومی‌ها و یک درس از گروه محاسباتی‌ها انتخاب شود. درس‌های ترکیبی را می‌شود همزمان با هم، یا با دیگر درس‌ها آغاز کرد.

icon-listتقدم و تأخر در آغاز برنامه‌های درسی به پیشینه علمی و علاقه داوطلب وابسته است. به طور مثال، داوطلبی که پیشینه ریاضی مناسبی دارد می‌تواند درس‌های مدیریت تولید یا پژوهش عملیاتی را آغاز کند؛ در غیر این‌صورت، لازم است ابتدا درس ریاضی مطالعه شود.

icon-listداوطلب؛ هنگامی مجاز به آغاز «یک» برنامه‌ درسی جدید است که حداقل یک پروژه از برنامه درسی موجود را کامل کرده باشد و هنگامی مجاز به آغاز «دو» برنامه‌ درسی جدید است که حداقل یک پروژه از هر برنامه‌ موجود را کامل کرده باشد. یعنی برنامه‌های قبلی باید فعال شده باشند تا بشود برنامه‌ای جدید به جدول زمان‌بندی درس‌ها افزود.

icon-listداوطلب؛ حداکثر مجاز به آغاز همزمان دو برنامه‌ درسی با گروه درسی متفاوت است. همچنین، داوطلب با مسئولیت خود مجاز به حذف هر تعداد درس (برنامه درسی) مبتنی بر شناختی است که در دوره آشنایی کسب کرده است.

24 فکر می‌کنند “برنامه درسی؛ ویرایش یک

 1. مهدی

  سلام آقای زارعی،
  اول ازتون بابت اطلاعات رایگان و کاربردی در مورد مطالعه برای کنکور تشکر دارم و براتون آرزوی موفقیت روز افزون میکنم.
  دوم، با مطالعه صفحات برنامه درسی، ویرایش یک و روش چیدمان درس ها در چند مورد دچار تناقض شدم. یکی ماهیت بعضی درس ها است که در دو صفحه ذکر شده متناقضند، مثل: زبان عمومی – مفهومی یا محاسباتی. نکته بعدی بازه های زمانی و تعداد دروس اضافه شده در این بازه هاست.
  با توجه به اینکه روش چیدمان مطلب جدیدتری نسبت به برنامه درسی بود، با دوره های سه هفته ای کنار اومدم ولی در مورد نوع دروس وتعداد دروس قابل افزایس در هر دوره ابهام دارم که ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. درباره درس زبان انگلیسی عرض کرده‌ام که بهتر است در زمره درس‌های مفهومی قرار گیرد. البته در مطلبی قدیم یگفته بودم که مغز آدمی زبان را مانند ریاضی، بیشتر با سمت چپ مغز پردازش می‌کند که گفته درستی است؛ اما درحوزه یادگیری و استفاده از تکنیک‌های درس‌خوانی، بهتر است درس زبان‌های فارسی و انگلیسی را مفهومی تلقی کنید.

   دو در بطن مطلب چیدمان درس‌ها پیشنهاد کرده‌ام که در هر دوره بهتر است به افزودن یک درس تازه اکتفا شود؛ و ترتیبی برای دوستان بازرگانی پیشنهاد کرده‌ام. این زمان وحی منزل نیست؛ اگر مراحل آشنایی با درس‌قبلی‌تان را به درستی تمام نکرده‌اید، می‌توانید درس تازه‌تر را اندکی با تأخیر آغاز کنید. به طور مثال، شاید برای آشنایی با درس مدیریت تولید باید بیش از سه هفته زمان صرف کنید؛ خب صرف کنید و تمرکزتان را بر همان درس حفظ کنید. افزودن کیلویی ریل‌های تازه و انداختن درس‌های تازه در ریل‌ها، کمک‌تان نمی‌کند. آرام و آهسته برانید. فشار بی‌دلیل به خودتان تحمیل نکنید. شاید تعریف ریل تازه برای درسی تازه، برای شما، با دو یا سه هفته قابل انجام باشد و برای من، چهار هفته. آدم‌ها متفاوت‌اند و باید متناسب با ویژگی‌های شخصی و شخصیتی‌شان درس‌خوانی کنند.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 2. مهدی

  سلام آقای زارعی،
  اول ازتون بابت اطلاعات رایگان و کاربردی در مورد مطالعه برای کنکور تشکر دارم و براتون آرزوی موفقیت روز افزون میکنم.
  دوم، با مطالعه صفحات برنامه درسی، ویرایش یک و روش چیدمان درس ها در چند مورد دچار تناقض شدم. یکی ماهیت بعضی درس ها است که در دو صفحه ذکر شده متناقضند، مثل: زبان عمومی – مفهومی یا محاسباتی. نکته بعدی بازه های زمانی و تعداد دروس اضافه شده در این بازه هاست.
  با توجه به اینکه روش چیدمان مطلب جدیدتری نسبت به برنامه درسی بود، با دوره های سه هفته ای کنار اومدم ولی در مورد نوع دروس وتعداد دروس قابل افزایس در هر دوره ابهام دارم که ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 3. احسان**********

  سلام بر استاد بزرگوار .

  استاد میدونم که حضرتعالی وقتتون کامل پر هست و فرصت و مجال پاسخگویی ندارید .

  اما ممنون میشم چنانچه پاسخ بدهید .

  ۱- استاد من از الان قراره شروع به مطالعه کنم . برای کتاب دکتر احسانی قرار هست کتاب جدیدی چاپ کنن؟ یا اینکه همین کتاب حال حاضر مناسب و کافی؟

  ۲- دروس کلیدی برای من که علاقه هم دارم بهشون :

  مدیریت اسلامی – بازاریابی – ریاضی و آمار – زبان هست .

  تحقیق حذف کردم

  تئوری و تولید هم اصلی

  خواستم نظرتون رو هم در این مورد جویا بشم .

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. دکتر احسانی نسخهٔ تازه‌تری چاپ نخواهند کرد. کتاب‌شان کامل است و نکته‌های تازه‌تر را در کانال‌شان منتشر می‌کنند.

   دو. گرایش اصلی‌تان کدام است: بازرگانی یا فناوری اطلاعات؟

   ارادت // جواد زارعی

  2. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   یک. اگر زبان‌تان در حد مدرسان زبان نیست، این درس را اصلی اولویت‌بندی کنید.

   دو. اقتصاد را در فهرست اولویت‌ها نمی‌بینم.

   سه. پیشنهاد می‌کنم مدیریت اسلامی را نیز اصلی کنید و اگر با اقتصاد اخت هستید، اقتصاد خرد را کلیدی کنید.

   چهار. جای تئوری و تولید هم خوب است. حواس‌تان باشد که بخش اصلی امتیازهای شما ماحصل درس‌های اصلی است!

   ارادت // جواد زارعی

 4. سید احمد رضا

  سلام جناب اقای زارعی

  با تشکر فراوان از راهنمایی های ارزشمندتان.

  بسیار ممنون میشم اگه کمی از وقت ارزشمندتون رو هم به من اختصاص بدهید.

  بنده کارشناسی رو مهندسی صنایع دانشگاه سراسری یزدخوندم و الان فارغ التحصیل هستم

  تا الان برای خواندن ارشد اقدام نکرده ام ولی تمام مطالب وبسایت شما را دقیق خوانده و منابع را انتخاب کرده ام.

  راستش هدف من برای ارشد، قبولی در بازرگانی دانشگاه یزد است.

  با درس زبان مشکلی ندارم ولی راستش را بخواهید حوصله ی دروس محاسباتی و تمرین حل کردن های فراوان را زیاد ندارم!

  طبق سایر فرمایشات شما :

  کلیدی : بازاریابی

  اصلی : تعوری های مدیریت – زبان – اقتصاد خرد و کلان – مدیریت اسلامی –

  کمکی : ریاضی – امار

  حذفی : راستش نمیدانم چیکار کنم برای درس پژوهش عملیاتی ، با توجه به این که صنایع خوندم پیش زمینه دارم ولی خیلی وقت است ان مباحث را دیگر نخوانده ام

  باتوجه به این توضیحات از شما میخوام لطف فرموده و  منو در این موارد راهنمایی کنید:

  ۱ اولویت هایم خوب است؟

  ۲ روزانه از الان چقدر باید درس بخوانم با توجه به هدفم  و این که هنوز شناخت دقیقی از دروس مدیریت ندارم؟

  ۳ پژوهش های عملیاتی را چه کنم؟

  با تشکر فراوان از زحمات شما

   

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. لطف کنید و برای درس‌های محاسباتی حوصله بسازید. گاهی وقت‌ها برای دست‌یابی به هدف‌ها باید کمی سختی به جان بخرید!

   دو. اقتصاد خرد را نیز کلیدی کنید؛ و اقتصاد کلان را اصلی یا فرعی کنید.

   سه. درس‌های ریاضی و آمار را اصلی کنید.

   چهار. از خیر پژوهش بگذرید!

   پنج. برای دانشگاه یزد، رتبه‌تان بهتر است بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ باشد. این محدوده را مبتنی بر پذیرش سال‌های گذشته عرض می‌کنم. توصیه می‌کنم بر ۳۰۰ تا ۴۰۰ تمرکز کنید. متوسط تراز علمی‌تان برای این رتبه باید بین ۲۸ تا ۳۳ درصد باشد. از آنجاکه پژوهش را حذف کرده‌اید درس‌ها را به‌طور متوسط باید حوالی ۴۰ بزنید!

   ارادت // جواد زارعی

 5. sohrab

  سلام جناب زارعی

  من میخوام برای کنکور ۹۷ آرمون آزمایشی ثبت نام کنم هزینه پارسه یه کم برام بالاست بین دو موسسه نگاره و مدرسان شریف کدوم بهترند؟؟

 6. سمیرا

  سلام

  بهترین زمان برای شروع مدیریت اسلامی(با اولویت اصلی)وریاضی و آمار(با اولویت کمکی) چه زمانی است؟

  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. توصیه می‌کنم درس ریاضی آمار را کمکی اولویت‌بندی نکنید. فرصت‌هایی در بطن این درس‌ها نهفته است که حیف است کشف و استفاده نشود. هر چند، صلاح‌تان را خود بهتر می‌دانید.

   دو. ریاضی و آمار را هر چه سریع‌تر آغاز کنید!

   سه. درباره درس مدیریت اسلامی مختار هستید. هر چند، مشکلی نمی‌بینم اگر از ابتدای زمستان هم آغاز کردی!

   ارادت // جواد زارعی

 7. احسان

  درود بر استاد عزیزم.

  استاد،  من در حال حاضر کتاب ویرایش ۵ آقای سیدجوادین رو دارم میخونم… 

  منتهی به تازگی ویرایش ۶ ایشون منتشر شد و ۸۰ صفحه کمتر مطلب داره، آیا همین کتاب کفایت میکنه یا باز باید کتاب جدید خرییداری کنیم و روز از نو و روزی از نو؟!؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   از تغییرات ویرایش جدید بی‌خبرم؛ اما گمان نمی‌کنم چیز عجیب و غریبی را از دست داده باشید. بر همان نسخه موجود مسلط شوید و نسخه جدید را این‌ور و آن‌ور پیدا کنید و تغییرات را مرور کنید. پیشنهاد می‌کنم کانال یا ایمیل دکتر جلیلیان را پیدا کنید و درباره تغییرات کتاب پرس‌وجو کنید.

   ارادت // جواد زارعی

 8. shima

  سلام خسته نباشی

  من پارسال آزمایشی کنکور دادم فقطم بازاریابی و زبان زدم و انقدر کتاب جناب مروجو خوندم که برگ برگ شد و بازاریابی هفتاد زدم

  به کتاب جناب مروج کاملا مسلطم و میخوام شروع کنم به نظرتون برای درس بازاریابی کتاب جناب مناجاتی که چندروز دیگه میاد با اضافه کردن منابع بازاریابی نوین و جوهره بازاریابی و…رو بگیرم بخونم یا دوباره همین کتاب جناب مروجو بخونم(راستش انقدر کتاب جناب مروجو خوندم ازش زده شدم)

  مرسی اگه کمکم کنید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   شکار ۷۰ درصد در کنکور ۹۶ نتیجه‌ای فوق‌العاده است. پیشنهاد می‌کنم در این‌باره از شخص مهندس مروج کمک بگیرید. ایشان در گروه مدیریت پارسه عضو هستند و لینک‌شان ذیل همین صفحه درج شده است.

   ارادت // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   بدون شناخت‌تان نمی‌توانم کمک‌تان کنم و همین‌طوری نظری حواله‌تان کنم. همین است که زبانم در کام گرفته‌ام و مهندس مروج را توصیه کرده‌ام.

   ارادت // جواد زارعی

 9. m

  سلام آقای زارعی روزتون بخیر

  آقای زارعی من الان چند روزه که درس خوندن رو برای کنکور سال ۹۷ شروع کردم و روزانه بین هشت تا ده ساعت درس میخونم …

  فقط برای زمان تست زدن نمیدونم باید چیکار کنم برای همین از شما خواهش میکنم به من کمک کنید…

  به نظر شما بعد از خوندن هر فصل تست بزنم برای دروس مفهومی یا بعد از اینکه مطالب و کتاب تموم شد خلاصه هارو مرور کنم و تست بزنم…

  و یه سوال دیگه هم داشتم اینکه به نظر شما برای دروس مفهومی مثل بازاریابی و مدیریت اسلامی یا تیوری مدیریت که به صورت روزانه توی برنامم هستن روزانه چند صفحه بخونم بهتره؟ میدونم این بستگی به خودم ولی استرس اینو دارم که نتونم تموم کنم و خوب یاد بگیرم …

  توصیه شما چیه ؟

  برای بازاریابی کتاب استاد مروج رو میخونم

  برای تیوری مدیریت کتاب اقای دکتر مقیمی و کتاب دکتر سیدجوادین و جلیلیان رو دارم

  و برای مدیریت اسلامی کتاب دکتر پورعزت و مقیمی رو دارم

  و اینکه برای یکی از دانشگاهای تهران تلاش میکنم…

   

  ممنون میشم اگر به من کمک کنید…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   پیشنهاد مطالب مندرج در ستون کناری را با حوصله بخوانید. بسیاری از پرسش‌های شما را پاسخ داده‌ام.

   اگر مشکلی بود؛ هستم در خدمت‌تان!

   ارادت // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *