دوره درسی؛ ویرایش یک

پیش‌تر گفته شد که روش‌های کلاسیک و نئوکلاسیک درس‌خوانی بر بهبود تدریجی فعالیت‌های درس‌خوانی مبتنی بر چرخه دمینگ (PDCA) اصرار دارند. روش درس‌خوانی پارتیزانی به بهبود نتیجه‌ها و کسب موفقیت‌های تدریجی اعتقاد دارد و فعالیت‌های درسی را در سه دوره طراحی کرده است:

 • دوره آشنایی: داوطلب با فضای کنکور ارشد آشنا می‌شود و تصویری کلی از توانایی‌های شخصی، فضای کنکور ارشد مدیریت و مفاهیم کلیدی هر درس ترسیم می‌کند و با تجربه‌های موفق و شکست‌های متعارف دیگر داوطلبان کنکور ارشد مدیریت آشنا می‌شود. در پایان دوره آشنایی، داوطلب تصمیم می‌گیرد که کدام درس را بخواند. می‌فهمد که کدام درس را باید به کدامین دلیل حرف کند. می‌فهمد که کدام درس را باید در چه سطحی بخواند. می‌فهمد که کدام درس را بهتر است چگونه بخواند. خطاهای ادارکی خود را می‌شناسد و به طور مستمر در هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی، کنترل و بازنگری‌ها پیگیر می‌شود که گرفتار خطاهای ادارکی (شناختی) نشود.
 • دوره آمادگی: برنامه‌های درسی در این دوره تعریف می‌شوند. برای هر درس، یک برنامه درسی مستقل تعریف می‌شود. تعداد برنامه‌های درسی متناسب با تعداد درس‌هایی است که داوطلب قصد خواندن‌شان را دارد. در برنامه درسی، داوطلب بر یادگیری طولی (اختصاصی) تأکید دارد؛ یعنی هر برنامه درسی ماهیت مستقلی دارد و داوطلب تلاش می‌کند همان درس را خوب یاد بگیرد و در فراخوانی اطلاعات همان درس کسب مهارت کند.
 • دوره هماهنگی: داوطلب در ترکیب مفاهیم و نکته‌های تمام درس‌ها کسب مهارت می‌کند. در این دوره، یادگیری عرضی (بین‌درسی) تمرین می‌شود و داوطلب تلاش می‌کند موقعیت آزمون ارشد را به شیوه‌های گوناگون شبیه‌سازی کند. دوره هماهنگی، فرصتی مغتنم برای داوطلب است تا خود را برای پاسخ‌گویی به ۱۰۰ تا ۱۵۰ تست متفاوت در کمتر از ۱۵۰ دقیقه مهیا کند.

PS_Phase_930528_

icon-listدوره آشنایی باید در کمتر از چهار هفته تکمیل شود. برخی داوطلبان می‌توانند این دوره را در دو هفته تکمیل کنند. هر چند نباید در تکمیل دوره آشنایی تعجیل کرد؛ چرا که موجب تردید در گام‌های بعدی خواهد شد. آغاز دوره آمادگی منوط به پایان دوره آشنایی است. داوطلب در دوره آشنایی می‌تواند از مشاوره‌ها و تجربه‌های دیگران استفاده کند یا حتی بخشی یا کلیت یک درس را برای شناخت بهتر مطالعه کنند. شرط تکمیل دوره آشنایی، کسب شناخت جامع و مانع از وضعیت درس‌ها، از وضعیت خود و کنکور ارشد مدیریت است.

آغاز icon-listدوره آمادگی به وضعیت داوطلب بستگی دارد؛ چرا که به تعداد درس‌های هر گرایش باید برنامه درسی تعریف کند؛ و نمی‌تواند برنامه‌ای را که آغاز کرده است موقف یا معلق کند. از این رو، پیش از آغاز برنامه باید درباره حذف درس (برنامه درسی) تصمیم‌گیری کند.

icon-listآغاز دوره آمادگی منوط به اتمام دوره آشنایی است؛ و آغاز دوره هماهنگی منوط به اتمام حداقل دو برنامه درسی متفاوت است. از آنجا که دوره هماهنگی برای یادگیری ترکیبی طراحی شده است، توصیه می‌شود برنامه‌های درسی به گونه‌ای طرح‌ریزی شوند که حداقل سه درس به طور همزمان تمام شوند تا دوره هماهنگی با درس‌های بیشتری آغاز شود. هر برنامه‌ درسی که کامل اجرا شود از دوره آماده‌سازی خارج و وارد دوره هماهنگی می‌شود.

icon-listتوصیه می‌شود برنامه‌های درسی به گونه‌ای طرح‌ریزی و اجرا شود که دوره هماهنگی حداقل «ده هفته» پیش از موعد آزمون آغاز شود و تمام برنامه‌های درسی حداقل «سه هفته» پیش از موعد آزمون پایان یافته و تمام درس‌ها وارد دوره هماهنگی شوند. داوطلب می‌تواند بسته به شرایط، زمان‌های پیشنهادی را تغییر دهد.

2 نفر درباره «دوره درسی؛ ویرایش یک» صحبت کرده‌اند

 1. سمیه

  سلام ممنون بابت مطالب جالب و مفیدتون , من رشته ام مدیریت نیست حسابداری خوندم , تقریبا دو هفته ست شروع کردم به مطالعه برای ارشد و باید بگم یکمم نگران  کمبود فرصتم که البته میدونم این نگرانی به گوشتون اشناست ولی باور کنید گاهی شاید یک جمله ادم رو محکمتر کنه!پایه درسیم نسبتا قوی هست  فقط ازتون راهنمایی میخواستم در مورد  اینکه من چون الان تازه دوره ی امادگی رو شروع کردم و طبق پیشنهادی که شما برای چیدمان درس ها دادید فقط یک درس رو در حال خوندنش هستم اما نمیدومنم فاصله ی هر وعده ی درسی تا وعده ی درسی بعد چقدر باید باشه؟ طول یک وعده درسی رو میدونم باید دو تایم ۲۵ دقیقه ای باشه اما وعده ی درسی بعد رو با چه فاصله ی زمانی باید شرو کرد؟ ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. در ابتدیا روش درس‌خوانی پارتیزانی عرض کرده‌ام که باید با مربی خوانده شد؛ چرا که برنامه‌ریزی پارتیزانی قدری با روش‌های رایج متفاوت است. از این رو توصیه می‌کنم به سبک خودتان برنامه‌ریزی کنید و فقط در چند نکته از روش پارتیزانی استفاده کنید. در این شرایط یعنی ۱۳۰ روز مانده به کنکور را زمان مناسبی برای تغییر روش درس‌خوانی نمی‌دانم.

   دو. تمام مطالبی را که گمان می‌کنم برای ارشد لازم دارید در دو باکس مسیر درس‌خوانی و دانسته‌های کلیدی منتشر کرده‌ام. بر همین‌ها که تمرکز کنید، کیفیت درس‌خوانی‌تان بسیار بهتر می‌شود.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *