روزنوشت ارشد ۹۵کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر مقیمی

کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر مقیمی

منبع کلیدی این روزهای کنکور ارشد و دکتری

به ضرس قاطع نمی‌توانم درباره استاد یا اساتیدی که تست‌های درس تئوری‌های مدیریت را انتخاب می‌کنند اظهارنظر کنم؛ اما مشهود است که سیاست سازمان سنجش برای انتخاب تست‌ها تغییر کرده و به سوی انتخاب تست‌های مفهومی‌تر سوق پیدا کرده است. مزیت انتخاب تست‌های مفهومی‌تر، کاهش میانگین درصدها و توزیع آسان‌تر داطلبان است که پیش‌تر درباره چرایی اتخاذ این سیاست صحبت شده است. اما مشکل این‌جاست که تعداد کمی از تست‌ها، بخش قابل توجهی از داوطلبان را غافلگیر می‌کند. پرسش کلیدی این است که آیا باید منبعی تازه را به فهرست منابع درس تئوری مدیریت بیفزاییم؟ آیا داوطلب بی‌نوا ملزم یه خواندن این منبع تازه است؟ رابطه محتوای این منبع با منابع معتبر دیگر چیست؟

تلاش می‌کنم پرسش‌های را بالا را از دو زاویه بررسی کنم تا داوطلب ارشد مدیریت بتواند درباره این منبع داوری کند!

یک. ماهیت منابع

پیش‌تر در نوشته «مختصری درباره منابع کنکور ارشد مدیریت» به طور مفصل درباره ماهیت منابع ارشد صحبت کرده‌ام. اگر حوصله کردید اصل مطلب را بخوانید. به طور خلاصه یادآوری می‌کنم که کتاب‌هایی که به عنوان منبع معرفی می‌شوند بر دو گونه درس‌نامه (Textbook) و دست‌نامه (Handbook) هستند؛ که «درس‌نامه» همان کتاب درسی است که برای یادگیری تدوین می‌شود و تلاش می‌کند جنبه‌های گوناگون یک مبحث یا موضوع خاص را به طور جامع و مانع گردآوری کند و استانداردهای آموزشی را در نگارش کتاب لحاظ می‌کند. اما «دست‌نامه» دیدگاه‌های یکی از اساتید در یک حوزه موضوع خاص است.

مشکل بیشتر مدرسان و تحلیل‌گران و مشاوران و داوطلبان عزیز کنکور ارشد این است که این تفاوت را در پیشنهادشان لحاظ نمی‌کنند. نتیجه آن می‌شود که داوطلبان بی‌نوا باید مجموعه‌ای کمرشکن از کتاب‌های و جزوه‌های متعدد باربط و بی‌ربط را برای پوشش حداکثری مباحث بخواند. بی‌شک، آشنایی با نظریه‌ها و دیدگاه‌های تخصصی اساتید داخلی خوب است؛ اما برای کنکور ارشد مدیریت فاقد ارزش است. پیش‌تر هم گفته‌ام که سازمان سنجش بر درس‌نامه‌ها یا کتاب‌هایی که ساختارشان مشابه درس‌نامه است تأکید و تمرکز دارد.

کتاب مبانی مدیریت و سازمان دکتر مقیمی که به عنوان منبع کلیدی درس تئوری‌های مدیریت تبلیغ می‌شود، ویژگی‌های درس‌نامه را ندارد؛ اما دست‌نامه هم نیست. مبتنی بر ساختار کتاب و نیز، مقدمه دکتر مقیمی مشخص است که هدف از تدوین کتاب مذبور، تهیه منبعی برای استفاده دانشجویان مدیریت بوده؛ اما به درستی اجرا نشده است. علی‌ای‌حال، قابل انکار نیست که ساختار کتاب به درس‌نامه شباهت دارد و شاید به همین علت، برای سنجش هم جذاب است!

برخی دوستان اصرار دارند کتاب دکتر مقیمی، مرجع بیشتر تست‌های درس تئوری مدیریت است. از آنجا که دکتر مقیمی تلاش کرده درس‌نامه تدوین کند، طبیعی است که بسیاری از مطالب مهم کتاب‌های کلیدی اتمسفر مدیریت را مطالعه کرده و خلاصه‌شان را در کتاب مبانی مدیریت و سازمان درج کرده است. واقعیت این است که تفاوت منابع معتبر ارشد درس تئوری‌های مدیریت کمتر از ۱۰ درصد است. یعنی حداکثر ۱۰ درصد موضوع‌ها و محتوای کتاب‌های جامع کنکوری مانند کتاب‌های دکتر طالقانی (مدرسان) و دکتر محمدیان (جهش) و دکتر طبرسا (پارسه) و دکتر سیدجوادین (نگاه دانش) متفاوت هستند. علی‌الخصوص، کتاب دکتر سید جوادین و جلیلیان بیشتر نکته‌های مهم کتاب دکتر مقیمی را پوشش داده است؛ و اگر کتاب دکتر مقیمی را نخوانید، در بدترین حالت، کمتر از پنج درصد مطالب را از دست می‌دهید!

دو. ارزیابی منبع

 کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر مقیمی را که تورق کنید، با مجموعه متنوعی از موضوع‌ها مواجه می‌شوید که برخی‌شان را به طور عادی نمی‌توانید در کتاب‌های رایج کنونی بازار ارشد پیدا کنید. برای مثال، در بطن متن کتاب، بخش‌هایی از کتاب‌های «فرهنگ و سازمان‌ها» گیرت هافستند و «جنگل استراتژی» مینتزبرگ و «تئوری سازمان» ماری جو هچ و کتاب‌های راسل ایکاف و ایگور آنسوف و ریچارد دفت و رابینز و ادگار شاین و بزرگان دیگر را مشاهده خواهید کرد که گمان نمی‌کنم حتی دانشجویان مدیریت هم با آنها آشنا باشند. از این منظر، کتاب دکتر مقیمی را می‌شود نمایه‌ای از موضوع‌های کلیدی و مطرح اتمسفر مدیریت تلقی کرد.

اما کتاب مذبور، یک مشکل کلیدی دارد. دکتر مقیمی تلاش کرده است بیشتر موضوع‌های مهم، جذاب و کلیدی بازار مدیریت را در کتاب درج کند؛ اما باید بپذیریم که ۶۰۰ صفحه برای این همه مطلب کفایت نمی‌کند. همین‌است که دکتر مقیمی در بیشتر مبحث‌ها، به ذکر سرفصل‌های کلیدی بسنده کرده است و برای داوطلبی که پیش‌زمینه‌ای در مبحث مذبور ندارد قابل استفاده نیست. یعنی محتوای کتاب یک‌دست نیست و در برخی قسمت‌ها مشروح و در بیشتر بخش‌ها خلاصه است. از این منظر، کتاب مذبور را نمی‌شود کتاب درسی تلقی کرد؛ چرا که بدون کلاس و استاد به سختی قابل استفاده است.

مشکل دیگر کتاب، متن نامنظم و ویرایش آماتوری کتاب است. وقت و دقت و وسواس بیشتری را باید صرف طراحی ساختار محتوایی کتاب‌هایی کرد که مملو از مطالب گوناگون هستند. این کار به درستی انجام نشده است. ساختار کتاب، جزوه‌مانند است و بی‌سلیقگی مرسوم در تدوین کتاب انتشارات نگاه دانش را یدک می‌کشد. البته کتاب مذبور، محصول انتشارات راه‌دان است.

بی‌انصافی است درباره یک مزیت کتاب صحبت نکنم. دکتر مقیمی از تکنیک تصویرسازی برای تسهیل درک برخی مفاهیم استفاده کرده است. کتاب را که تورق کنید، دست‌گیرتان می‌شود درباره چه موضوع جذابی صحبت می‌کنم.

نتیجه‌گیری

Moghimi_book

خوب می‌دانم که داوطلبان کنکور ارشد مدیریت بیشتر به نتیجه‌ها فکر می‌کنند. یعنی، آخرش می‌خواهد بداند که کتاب مذبور را باید بخرند یا نخرند!

راستش برای صحبت صریح در این‌باره باید به عامل‌های گوناگونی توجه کرد. برای مثال، دوستانی که در کلاس‌ها شرکت می‌کنند به طور معمول با بیشتر موضوع‌های مطرح در کنکور ارشد آشنا می‌شوند. یعنی داوطلب داستان ما در جلسه آزمون با بیشتر تست‌ها آشناست؛ اما به برخی می‌تواند، و به برخی نمی‌تواند پاسخ دهد. واقعیت این است که اگر داوطلبی درصد بالا را هدف‌گذاری کرده است باید سه‌چهارم تست‌ها را بشناسد و بتواند نیمی از تست‌ها را درست بزند. از این رو، به ضرس قاطع می‌شود گفت که مطالعه کتاب دکتر مقیمی نباید برای داوطلبانی که به ۲۰ تا ۳۰ درصد فکر می‌کنند مهم باشد. با احتیاط بیشتر عرض می‌کنم که مطالعه دکتر مقیمی بیشتر برای داوطلبانی مفید است که به درصد بالای ۶۰ فکر می‌کند. مطالعه کتاب نکته‌محور دکتر مقیمی برای این دوستان،‌ بسیار نافع است؛ اما برای دوستان دیگر که به درصد ۵۰ و پایین‌تر فکر می‌کند ضرورتی ندارد!

دکتر مقیمی کتاب‌های دیگر نیز دارد که عبارت «پژوهشی» در عنوان‌شان درج شده است. این‌ها برای کنکور مناسب نیستند!

160 فکر می‌کنند “کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر مقیمی

 1. دهاقین

  سلام آقای زارعی.سوالات تئوری امسال نسبت به سالهای پیش مفهومی تر بود و از ضمائم کتاب آقای الوانی هم بود. با توجه به اینکه تئوری حجم زیادی داره و فرار هم هست و یاد گرفتن مفهومیش خیلی اهمیت داره و فقط با حفظ کردن دیگه نمیشه نتیجه گرفت و تجربه ی شخصی خودم رو پیشنهاد می کنم که استفاده از کلاس های تئوری آقای محرابیون هستش.من با اینکه از مهر کلاس ایشون رو شروع کردم و شاغل هم بودم تئوری ۵۵% زدم و رتبه ۸ مدیریت بازرگانی امسال شدم.

  برای همه کنکوری ها آرزوی موفقیت دارم. و ممنون از شما

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام عزیز برادر؛

   یک. گمان نمی‌کنم کاری کرده باشم که لازم باشد در بطن مصاحبه‌تان از من تشکر کنید. ممنونم.
   دو. شاید چندان مؤدبانه نباشد؛ اما اصرار دارم نام بنده از از متن حذف کنید. ممنون می‌شوم اگر این کار را با سرعت پیگیری کنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   1. افشین

    ممنون از لطف شما…

    اقدام به حذف نامتان خواهم کرد در اسرع وقت….

    ببخشید که بی اجازه نامتان را آوردم و به خاطر وب سایتتان تشکر کردم… نام شما بالاتر از این حرف ها هست که بر زبان حقیری مثل من بیاید…

    ایشالله که امثال درس خوانی پارتیزانی راه گشایتان شود… در پناه حق

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     یک. ممنون از توجه‌تان. باز هم از حسن نظرتان به بنده و ارشدباز تشکر می‌کنم؛ اما ترجیح می‌دهم دراین وادی و علی‌الخصوص برای امسال، چراغ‌خاموش حرکت کنم!
     دو. امیدوارم در رشته و دانشگاه مطلوب‌تان پذیرفته شوید.

     سلامتی، شادی و توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 2. فرزان

  من هم فکر می کنم برای این درس تئوری چون خیلی منابع زیاد هست و خرده مطلب زیادی داره کلاس بهتره و راحت تر ادم می تونه مطالب رو بفهمه از کلاس های اقای محرابیون خیلی طرفداری می کنن بچه ها

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک . به طور کلی با گفته‌تان موافقم؛ اما بخش قابل توجهی از داوطلبان کنکور ارشد مدیریت و علی‌الخصوص دوستانی که در شهرستان‌ها اقامت دارند دسترسی به کلاس‌ها ندارند. از این رو، استفاده از خدمات کلاسی را بهطور کلی نمی‌شود به عنوان بهترین راه پیشنهاد کرد!

   دو. کلاس‌ها، تسهیل‌کننده هستند، و البته تنها تسهیل‌کننده هم نیستند. داوطبان با تبعیت از روش‌های درست درس‌خوانی می‌توانند دوری از کلاس‌ها را جبران کنند. کم نیستند داوطلبانی که برای رتبه‌های خوب‌شان زحمت کشیده‌اند، اما نه کلاس رفته‌اند و حتی آزمون آزمایشی هم نداده‌اند!

   سه. دکترمحرابیون ذهنی سیستمی و سیستماتیک دارد و خوب می‌تواند فحوای درس‌های تئوری‌های مدیریت را به دانشجویان منتقل کند. صرف‌نظر از این‌که با دکتر محرابیون دوست هستم، تدریس‌شان را هم بسیار دوست می‌دارم؛ چرا که در کلاس، صرفا بر درس و تدریس‌شان متمرکزند و دغدغه‌شان، یادگیری کیفی است و راستش تلاش نمی‌کند خودش را به هر ضرب و زوری که شده به دانشجویان اثبات کند. برخی مدرسان، اگر چه سال‌هاست تدریس می‌کنند، اما در بطن وجودشان می‌دانند که این‌کاره نیستند؛ از این رو، به طور عمدی یا سهوی تلاش می‌کنند خودشان را به بهانه‌های گوناگون به دانشجویان و مخاطبان بازار ارشد هم ثابت کنند و هم اثبات. همین است که به طور تلویحی یا تحقیقی،‌ یا درون و بیرون کلاس حاشیه‌ساز هستند؛ چرا که حاشیه‌سازی و حاشیه‌پردازی کمک‌شان می‌کند در بطن خبرها و نظرها بمانند.

   چهار. مدرسان فعال در بازار ارشد کدیریت بر چند دسته هستند که اگر بتوانم مفصل درباره‌شان خواهم نوشت. همین‌قدر عرض کنم که تدرس در کلاس‌های ارشد و استاد استاد گفتن و شنیدن برای برخی دوستان سقف آروزی‌شان است و برای برخی دیگر کف!

   زیاده جسارت بود! // جواد زارعی

   1. فرزان

    منظورتون رو گرفتم که کی رو اشاره دارید که حاشیه سازی می کنه بالاخره اونم یه بنده خداست که یکی دو سال هست اسمش مطرح شده اما خب تجربه اساتیدی چون پرچ و محرابیون و سلامی از ایشون بیشتره و تو انتخاب استاد این ۳ تا اولویت بیشتری دارن .با حرفتوت هم موافقم  که کلاس تسهیل کننده است وگرنه همه درس ها رو میشه خود ادم بخونه چون تعداد درس ها زیاده  رفتن یکی دو کلاس کمک می کنه که درس ها رو راحت تر بشه جمع کرد و با کلاس جلو اومد برای درس تحقیق در عملیات یا امار فکر می کنم کلاس تابستون مناسب باشه و برای درس های حفظ کردنی مثه  تئوری کلاس تو پاییز بهتره

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛

     یک. نام‌های زیادی از افرادی در ذهن دارم که هم روش‌شان و هم منش‌شان حاشیه‌ساز هستند و محدود به یکی دو نفر نیست.

     دو. راستش به ضرس قاطع نمی‌شود درباره توزیع کلاس‌های تابستان و پاییز اعلام نظر کرد. به طور کلی بهتر درس‌های مفهومی زودتر آغاز شوند و درس‌های مهارتی مانند ریاضی و آمار و پژوهش و تولید دیرتر. اما شرایط داوطلب است که چگونگی استفاده از کلاس‌ها را تعیین می‌کند. به شخصه و به طور عام، استفاده از کلاس برای درس‌های تئوری، اقتصاد، بازاریابی و زبان را در تابستان توصیه می‌کنم، البته به شرطی که بعد از اتمام کلاس رها نشوند!

     ارادت // جواد زارعی

 3. احسانی

  سلام برادر ارجمند، جناب زارعی عزیز؛ طاعات قبول!
  بعد از مدت ها دستم به نظردهی باز شد…
  و اما بعد !

  مبانی سازمان سید محمد مقیمی …
  کتاب‌هایی که در بازار ایران در این زمینه وجود دارد، چند دسته هستند. یک سری از کتاب‌ها مانند کتاب مبانی سازمان دکتر اقتداریان در سالهای پیش از انقلاب چاپ شدند که در زمره نخستین اثرهای فارسی محسوب می‌شوند. نسل بعدی، کتاب‌هایی است که در اواخر دهه شصت شمسی و نهایتا اوایل دهه هفتاد چاپ شدند که سردم‌دار آنها کتابهایی مانند مبانی سازمان دکتر رضاییان و مدیریت عمومی دکتر الوانی هستند. این کتابها با توجه به فقر دسترسی به منابع و مقتضیات موجود آن زمان شکل گرفت و غالب کتاب‌های بعد از آن تا اوایل دهه هشتاد علی‌رغم تفاوت‌های ظاهری، فرق چندانی با کتب مذبور نداشتند. از اوایل دهه هشتاد و با دسترسی ساده‌تر به منابع لاتین موجود، اغلب کتاب‌ها به صورت ترجمه  از نویسندگان معروف تئوری سازمان بودند که چاپ اینگونه کتاب‌ها در حال حاضر نیز با سرعت زیادی ادامه دارد.
  به نظر بنده حقیر، جناب دکتر مقیمی خواسته‌اند کتابی مانند کتب مبانی سازمان و مدیریت عمومی بنویسند که دربردارنده غالب نظریات مبانی سازمان باشد و در عین حال با بروزرسانی منابع و مباحث، متناسب زمان حال نیز باشد. البته تا حد زیادی نیز موفق به این کار شدند (در مقایسه با تلاش‌های دیگران). کتاب به نسبت کتاب‌های مشابه در این سالها در ساختار موضوعات و نیز ارائه مباحث متفاوت است. شاید بتوان گفت اهتمام نویسنده به اینکه کتاب جامعی بنویسید تا حدی حجم مطالب کتاب را بسیار بالا برده و مثلا تدریس کتاب برای یک درس سه واحدی در مقطع کارشناسی بسیار سنگین و یا فهم بسیاری از مطالب برای دانشجویان بدون راهنمایی مدرس سخت خواهد بود. ولی این نقطه ضعفی برای کتاب نیست.

  و اما برای کنکور، پیشنهاد این است که این کتاب می‌تواند منبع غنی و خوبی برای طراحی تست باشد و قطعا باید کتاب در کنار منابع اصلی دیگر قرار داد. با این‌حال شروع مطالعه از این کتاب با توجه به حجم مطلب و نوع نگارش مناسب نیست. حجم مطالبی از کتاب که با کتاب‌های دیگر کنکوری مانند مبانی سازمان و مدیریت عمومی و رابینز متفاوت است، تقریبا زیاد است و این امر نیز مطالعه کتاب را مشکل می‌کند. پوشش مطالب کتاب در کتاب‌های جامع و یا بسته‌های معروف منتشره نیز صرفا ادعایی است که باید به آن شک کرد زیرا پوشش دادن مباحث کتاب بسیار به حجم کتب موجود اضافه می‌کند!

  در آخر باید به پیشنهاد جناب زارعی اذعان کرد که اگر برای درصدی حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد در تئوری و پایین‌تر از آن (و شاید براساس هوشمندی‌تان اندکی بالاتر از آن!) تلاش می‌کنید، به همان منابع مبانی سازمان و مدیریت عمومی و رابینز و رفتار دکتر رضاییان یا کتاب‌های جامع بسنده کنید و اگر تئوری برای‌تان در حکم درسی است که بسیار جدی و برای درصدهایی عالی تلاش می‌کنید به این کتاب بعد از تسلط بر کتاب‌های قبلی بپردازید تا ضمن اینکه از خواندن کتاب‌های اصلی مطمئن هستید، مباحث زیاد این کتاب نیز شما را کمتر خسته کند.
  اینکه مطالب کتاب از کتب دیگری مانند ماری جو هچ و ریچارد اسکات و … موجود است، حرف صحیحی است، اما نمی‌توان همه این کتب را مطالعه کرد و سوال اینجاست چرا از کتاب «هچ» دقیقا باید از مطلبی سوال بیاید که در کتاب جناب مقیمی پوشش داده شده؟! و همین‌طور مطلبی از استراتژی مینزبرگ که ایشان ….. متاسفانه باید قبول کرد که جمله‌های تست‌های کنکور عین جملاتی است که جناب مقیمی در کتاب‌شان استفاده کرده‌اند و با توجه به نوع کتاب همچنان احتمال طرح تست از آن می‌تواند زیاد باشد!
  با احترام / علی احسانی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. بابا ایول‌الله به این نظر!

   دو. ممنون که وقت صرف کردید و مطلبی تحلیل درج کردید. خیلی خوب بود!

   سه. راه‌اندازی دوباره وبلاگ‌تان را تبریک می‌گویم. ان‌شاء‌الله که کار وب‌سایت زودتر به سرانجام برسد و از‌شر خدمات ناقص بلاگفا خلاص شوید. کمکی لازم بود، در خدمتم!

   چهار. واقعیت این ست که «این عین جملات» خیلی آزاردهنده است. جالب‌تر این است که هم مطلب کتاب خانم «ماری جو هچ» و هم مکتب‌های ده‌گانه استراتژی‌ پروفسور مینتزبرگ را ناقص پوشش اده است. به طور مثال، جناب مینتزبرگ درباره مکتب‌های ده‌گانه استراتژی صحبت می‌کند، اما قبل‌ترش درباره تعابیر پنج‌گانه استراتژی (۵P) هم صحبت می‌کند که کلید فهم مکتب‌ها هستند که جناب مقیمی این مطلب را پوشش نداده است. خلاصه اینکه ناخنکی به همه‌چیز زده است این بزرگوار!

   با ارادت و احترام متقابل // جواد زارعی

   1. احسانی

    سلام مجدد

    یک/ لطف دارید! اینقدرها هم تحلیلی و خوب نبود!

    دو/ “عین جملات” آزار دهنده است ولی متاسفانه هست. نمی شود از قاطبه داوطلبان انتظار داشت کتاب های زیادی را مطالعه کنند و یا قدرت تحلیل بالایی داشته باشند. همه دسترسی به اساتید خوب ندارند و یا مانند شما تجربه و قدرت درک و تحلیل محتوا. اصولا ولی من توصیه به حفظ کردن نمیکنم. به قول یکی از دوستان این کتاب قابلیت پوشش در قالب کد و فیش و این ابزارک های به خاطر سپاری نیز ندارد زیرا بسیار پراکنده است. شاید نسخه خوب برای آن تمرکز روی مباحث کمتر و یا استفاده از تجربیات اساتید بزرگ درس برای پوشش مطالب مهم در کلاسها باشد.

    سه/ متاسفانه تعدای از تست های مدیریت اسلامی نیز با وجود اینکه در منابع گوناگونی در مورد موضوع مربوطه صحبت شده و با مطالعه هر کدام می شود به تست پاسخ داد ولی قرابت زیادی با جملات و نگارش این کتاب دارند!

    چهار/ انشالله بزودی از بلاگفا دل می کَنیم. برای مشورت حتما مزاحم تان خواهم شد.

    مزید حسنات / احسانی

 4. مهسا پرمون

  با سلام و خسته نباشید.

  دو روز هست با سایتتون اشنا شدم از اینکه اینقدر دقیق همه چیز رو تجزیه و تحلیل کردید خیلی خوشم اومد. واقعا مرسی برای این مطالب مفیدی که نوشتید.واقعیتش من رشته IT هست ولی به دلایلی میخواستم ارشد مدیریت یا MBA بدم تا قبل از این فکر میکردم با توجه به شرایط کنکوری یا دروس ارشد MBA،تو مدیریت موفق تر باشم اما وقتی تو این نوشته تون وقتی خوندم که سوالات رو به مفهومی شدن هست شاید تشخیص جواب برای کسایی که بیس مدیریتی ندارند، دشوار باشه.واقعیتش کمی ترسیدم. شما انتخاب کدام رشته رو به من توصیه کنید؟ اگر کنکور مدیریت بدم ( درصورت تلاش خودم) می تونم رتبه ی خوبی برای روزانه تهران بیارم؟

  ممنونم 🙁

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. اگر در وب‌سایتی چنین پرسشی را مطرح کردید و سریع پاسخ گرفتید، شک نکنید که با آدم ناشی یا شارلاتان طرف هستید!

   دو. بین مدیریت تا MBA فاصله بسیار است. حتی بین گرایش‌های مدیریت هم تا دل‌تان بخواهد تفاوت هست. پس باید رشته و گرایش اصلی‌تان را با دقت و با هوشمندی انتخاب کنید. یشنهاد می‌کنم این مطلب را بخوانید.

   سه. رشته مدیریت هر چقدر هم که سخت یا مفهمی باشد، باز هم یکی از آسان‌ترین رشته‌ها برای خواندن و کسب رتبه قابل قبول است. در کمتر رشته‌ای می‌توانید پنج شش ماه بخوانید و آمید به قبولی داشته باشید. مفهومی‌تر شدن تست‌ها، دلیلی برای فرار از رشته مدیریت نیست؛ بلکه می‌گوید برای کسب توفیق باید بیشتر و هوشمندانه‌تر تلاش کنید.

   چهار. قبل از اینکه به سختی، آسانی یا مفهومی‌تر شدن تست‌ها فکر کنید باید رشته‌تان را اصولی‌تر انتخاب کنید. اگر پارامتر انتخاب‌تان همین است که کلاه‌تان پسِ معرکه است. هدف‌تان باید ارزش‌مند، قابل تحقق و متناسب با شرایط‌تان باشد. در این باره مطالبی در اردباز منتشر شده است که اگر بگردید، کشف‌شان خواهید کرد!

   پنج. پیشنهاد می‌کنم اگر مدیریت را انتخاب کردید، درس‌ها را با روشی که در ستون کناری معرفی شده است اولویت‌بندی کنید.

   هستم درخدمت‌تان // جواد زارعی

   1. مهسا پرمون

    با سلام و خسته نباشید مجدد.

    ایمیلی برایتان ارسال کردم اگر برایتان امکانش هست ممنون میشوم مطالعه و نظرتان را بفرمایید.خیلی ممنون

 5. مرجان

  سلام وتشکر از لطف شما برای اطلاعاتی ک در اختیار ما کنکورها قرار میدید…من رشته مقطع کارشناسیم مدیریت بازرگانی بوده ومیخوام درکنکور ارشد اجرایی شرکت کنم من تازه شروع ب خوندن کتاب دکتررضاییان ودکترالوانی کردم وهدفم درصد بالا برا دانشگاه تهران مشاور مدرسان شریف بهم گفت اگر کتاب زیاد بخونم رتبه خوبی نمیارم واقعا استرس شدیدی دارم وگیج شدم میشه شما مرحمت کنید بگید من کدوم کتابارو بخونم خوندن چهارتا منبع گفته الزامی برا درصد بالا ؟ نظرتون راجب کتاب جامع دکتر پرچ چی؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. از چه فردی مشاوره گرفتید؟ اقای سبزی؟

   دو. چه کتاب‌هایی را توصیه کردند؟ آیا فرمودند چگونه باید مطالعه‌شان کنید؟

   همین‌جا منتظرم // جواد زارعی

   1. مرجان

    باعرض سلام مجدد.

    من منابعم را براساس مصاحبه های رتبه های برتر از اینترنت پیدا کرده ام. برای درس مدیریت کتابهای مبانی سازمان و مدیریت  دکتررضاییان ومدیریت عمومی دکترالوانی و کتاب جامع مدیریت دکتر پرچ بهمراه کتاب تست دکتر پرچ انتخاب کردم. همچنین در مدرسان شریف ثبت نام کرده ام و پکیج کامل کتابهای آنها را بهمراه آزمون و مشاوره تلفنی را ثبت نام کرده ام ولی کتابهای مدرسان را نخوانده ام و شنیده ام منابع خوبی برای امتحان نیستند. من ساکن اصفهانم ازمشاور خود امورشگاه مدرسان استفاده کردم. ناگفته نماند بمن گفتند باید کتاب الوانی را بخوانم وبقیه کتابهای مدیریت را (تیوری سازمان رابیتز،مبانی سازمان و مدیریت  دکتررضاییان)  در سه ماه مانده ب کنکور مطالعه کنم. ایشان بمن گفتند که خواندن همه  این کتابها و جمع کردن آنها سخت است و مرا دچار تردید و استرس کرد و بی انگیزه شده ام و نمیدانم کدام کتابها را بخوانم.برای درس زبان عمومی و تخصصی کتابهای آرمان اشراقی را تهیه کردم که بعدا فهمیدم کتابهای خوبی نیستند.برای درس جی مت کتاب آقای عرفان را انتخاب کردم بهمراه کتاب تست آقای مسیح خواه. بخش حل مسیله و کفایت را چون ضعیف بودم حذف کردم. دانش مسایل روز کتاب آقای ارمان اشراقی و ادبیات را هم کتاب آقای زینعلی را انتخاب کردم.البته مشاور مدرسان شریف در تهیه منابع بمن کمک نکردند و من همه منابعم را از اینترنت و مصاحبه های رتبه های برتر انتخاب کردم. مشاور برنامه ذهنی من را بهم ریختند و من را دچار سردرگمی کردند و من نمیدانم کدام منابع برای خواندن خوب هستند و کدام را نخوانم.ایشان گفتند بجای خواندن همه منابع اصلی ازجمله کتاب اقای الوانی و…میتوانم ازکتاب جامع مدیریت اقای پرچ استفاده کنم. ممنون از راهنماییهایتان.

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     یک. چرا این‌قدر آشفتگی؟ هر چه سریع‌تر تندیس آن مشاوری که پیشنهاد کرده برخی کتاب‌های تئوری را باید سه ماه مانده به کنکور خواند، باید ساخت و در ورودیه اصفهان نصب کرد!

     دو. خدا رو شکر، به قدر کفایت وقت برای خواندن دارید. راستش در حوزه مدیریت اجرایی خودم را برای اظهارنظر فنی ذی‌صلاح نمی‌دانم. اگر اجازه دهید از دوستان خبره، مشورت می‌گیرم و نتیجه را تا پایان هفته آتی، همین‌جا درج می‌کنم.

     ارادت و احترام // جواد زارعی

   2. مرجان

    درضمن من خیلی تا به الان هزینه کردم لطف کنید منو راهنمایی کنید تا از این سردرگمی بیرون بیام من حس میکنم ک داره این ترس از انتخاب منابعم وحرفای ک ایشون زدن خیلی منو از هدفم دور میکنه ….بازهم قدردان لطف شما هستم ک وقت گذاشتید وجواب سوالم را دادید.

 6. یوسف

  سلام.

  قبل از هر چیز عرض کنم دنبال کتاب دکتر مقیمی در اینترنت می گشتم که با سایت شما آشنا شدم.

  من از داوطلبان کنکور دکتری مدیریت هستم و دو سال پیاپی کنکور دکتری شرکت کردم بار اول رتبه خیلی خوبی آوردم ولی چون انتخاب خیلی سختگیرانه ای داشتم بهمین خاطر در مصاحبه با اختلاف کمی رد شدم و به امید سال بعدش ماندم ولی سال بعد که کنکور ۹۴ بود خیلی غافلگیر کننده بود چرا که از هفتاد سوال تئوریها رفتار و منابع بیست و چهار سوال از کتاب دکتر مقیمی آمده بود و جالبه بدونید که این کتاب هم حدود شش ماه قبل از کنکور دکتری چاپ شده بود و تیراژ آن هم دو هزار جلد بود(داوطلبان کنکور پارسال حدود ۱۵۰۰۰ نفر بودند که هر هفت نفر باید یک جلد کتاب می خریدند و مطالعه می کردند!)

  انشاءالله که بتونم از این سایت استفاده کنم چرا که نگاه تحلیلی و علمی آن به مسائل جنبی کنکور برایم جالب است البته کمی در اظهار نظرها در مورد افراد خاصی صحبت می کند که حیف است سایت به این خوبی با این مسائل خراب شود.

  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. ان‌شاء‌الله که امسال نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کنید و به سلامت از سد مصاحبه‌های سخت‌گیرانه نیز عبور کنید!

   دو. از حسن‌نظرتان به ارشدباز ممنونم. ان‌شاء‌الله که بشود و بتوانم نظر دوستان را جلب کنم و کمک‌حال‌شان باشم.

   سه. صحبت درباره برخی دوستان، بخشی از همان نگاه علمی و تحلیلی است و تفکیک‌ناپذیر است و گمان نمی‌کنم کیفیت ارشدباز را مخدوش کند. اگر دلایلی متقنی دارید بفرمایید که اگر بپذیرم‌شان، در چارچوب تحلیل‌ها تجدیدنظر خواهم کرد.

   چهار. اگر چه کتاب جناب مقیمی، یکی از منابع آزمون‌های ارشد و دکتری است؛ اما چگونگی استفاده از این منبع برای دوستان متفاوت است. درباره رابطه داوطلبان ارشد با این منبع مفصل صحبت کرده‌ام؛ اما درباره دکتری نمی‌توانم صحبت کنم که صلاحیتش را در خود نمی‌بینم.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 7. یوسف

  سلام.

  ممنون از پاسختون.

  لطفا اگه روش کدینگ را قبول ندارید شخصیت آقای پورشفیع را زیر سوال نبرید.

  هیچ کاری و هیچ انسانی کامل نیست.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   یک. پیشنهاد می‌کنم این مطلب را بخوانید تا با روش کدگذاری آشنا شوید.

   دو. ارشدباز، له یا علیه افراد نیست. اگر درباره فردی صحبت شده، به صراحت فرصت برای گفت‌وگو یا دفاع طرف مقابل نیز لحاظ شده است.

   سه. ضمن قرار نیست و محق نیستیم درباره شخصیت حقیقی آدم‌ها صحبت کنیم؛ اما درباره شخصیت حقوقی‌شان به قدر لزوم و در چارچوب اخلاق صحبت می‌کنیم. مشکل چیست؟

   چهار. پیشنهاد می‌کنم مطالب را بخوانید و اگر نکته‌ای یا مشکلی داشتید همن‌جا درج کنید تا درباره‌شان صحبت کنیم.

   توفیق‌تان را آرزومندم // جواد زارعی

 8. یوسف

  سلام.

  مطلبی را که مشخص فرموده بودید مطالعه کردم.استفاده کردم و فکر می کنم روی روش مطالعه من در آینده تأثیر خواهد گذاشت.

  عذر می خوام تعریفی که در خصوص یادگیری فرموده بودید از کیه؟

  ممنون.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. نوش جان‌تان!

   دو. این تعریف را از جناب معماریانی آموخته‌ام که متولی انتشارات کتاب‌پردازان در مشهد است.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 9. مرجان

  سلام جناب آقای زارعی من همچنان منتظر راهنماییان هستم چون گفته بودید تا اخر هفته گذشته جواب را درج میکنید گفتم شاید فراموشتان شده…..

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   عذرخواهی می‌کنم. پیگیری خواسته‌تان را فراموش کردم. ظرف دو سه روز آتی موضوع را پیگیری و پاسخ را همین‌جا درج می‌کنم!

   عذرخواهی دوباره // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. از خدمات مؤسسه‌ها (کلاس) استفاده می‌کنید یا درس را خودتان می‌خوانید؟

   دو. اولویت‌بندی‌تان برای تئوری مدیریت چگونه است؟

   سه. آیا تجربه شرکت در کنکورهای قبلی را دارید؟

   چهار. رشته و گرایش‌تان چیست و برای کدام دانشگاه درس‌خوانی می‌کنید؟

   پنج. پرسش‌ها بالا که پاسخ دهید، بهتر می‌شود درباره انتخاب منابع، و تقدم و تأخرشان صحبت کرد.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

   1. محمدعلی

    سلام مجدد

    برای اولین باره که میخوام کنکور بدم و کلاس هم نمیرم .

    رشته ام مدیریت جهانگردی است و برای قبولی در دانشگاه های معتبر تلاش میکنم .

    طبق الویت بندی تئوری برایم جزء دروس اصلی است .

   2. جواد زارعی نویسنده

    سلام دوباره؛

    یک. متأسفانه با ویژگی‌های رشته جهانگردی ناآشنا هستم.

    دو. اولویت اصلی یعنی برای کسب ۳۵ تا ۵۵ تلاش می‌کنید.

    سه. مبتنی بر ویژگی‌های رشته مدیریت عرض می‌کنم که مطالعه کتاب‌های سازمان رابینز، مبانی رضاییان، عمومی الوانی در اولویت است. نمی‌دانم در کنکور شما از رفتار سازمانی هم تست می‌دهند یا خیر؛ که اگر باشد، باید رفتار رضاییان را هم بخوانید. برای تست‌ها توصیه می‌کنم کتاب تست جناب پرچ را بارها و بارها تمرین کنید.

    چهار. کتاب‌های جامع هم هستند که مطالعه‌شان را به دوستانی پیشنهاد می‌کنم که تئوری را کلیدی اولویت‌بندی کرده‌اند.

    ارادت و احترام // جواد زارعی

 10. مرجان

  با عرض سلام. جناب زارعی کلاس های آقای بیگی در اصفهان برگزار شده اطلاعی درباره شیوه تدریسشون دارید ؟درس جی مت رو در اموزشگاه مدرسان تدریس میکنند.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. موضوع شما را مطرح کردم و منتظر دریافت پاسخ هستم.

   دو. جناب بیگی را نمی‌شناسم.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 11. مرجان

  سلام و ممنونم از پیگیری سوالم.شرمنده اقای گیلک بودن نه اقای بیگی من اشتباه شنیده بودم در مدرسان  شریف تهران هم کلاس دارند.بازهم ممنونم از لطف شما ک پاسخگو بودید.

 12. مرجان

  باعرض سلام خدمت جناب آقای زارعی .ممنونم از پاسخ شما خیلی خیلی خیلی بهم کمک کردید دعاگویی شما هستم بخاطر لطف وسخاوت شما در پاسخ ب سوالم…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   ان‌شاء‌الله که خوب بخوانید و با رتبه و دانشگاه دلخواه‌تان ملاقات کنید.

   در پناه حق // جواد زارعی

 13. حسین

  سلام و ضمن خسته نباشید.

  من امروز با سایت‌تون آشنا شدم، به نظرم جالب اومد.
  من فارغ‌التحصیل مهندسی برق هستم. بار اولم هست که در رشته مدیریت می خواهم آزمون بده.

  لطفا ترتیب مطالعه کتاب‌های منبع مدیریت رو بگویید و نیز نظرتان را در مورد پک‌های مدیریت dlm می‌خواستم بدونم چیست؟
  ضمنا نظرتان را در مورد کتاب‌های منابع انسانی برای گرایش منابع انسانی و نیز منابعی که تست‌های کنکور ۹۴ از آن مطرح شده است را خواستارم.
  با تشکر فراوان!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. حضورتان را در ارشدباز خیرمقدم می‌گویم.

   دو. به وادی مدیریت خوش آمدید که خوش جایی است!

   سه. فارغ‌‌التحصیل کدام دانشگاه هستید؟ چه مدت از فارغ‌التحصیلی‌تان گذشته است؟ با درس‌های مفهومی مانند تئوری مدیریت و بازاریابی حال می‌کنید یا حوصله‌شان را ندارید؟ وضعیت زبان انگلیسی‌تان چگونه است؟ ریاضی‌تان چطور؟ آمار را به یاد دارید؟ راستی برای چه، مدیریت را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید؟ این‌ها را که پاسخ دادید، درباره منابع صحبت خواهم کرد!

   چهار. پک‌های DLM منبع کنکور نیستند. پیشنهاد می‌کنم افسار ذهن و زندگی‌تان را به مبلغ‌تان ناآگاه صنعت فلش‌کارت‌ها تقدیم نکنید. این مطلب را که بخوانید، دست‌گیرتان می‌شود که تکنیک لایتنر و فلش‌کارت‌ها و جزوه‌نویس‌ها و … چیستند و کاربردشان چیست!

   پنج. پیشنهاد می‌کنم در هر وب‌سایت و از هر عالم دهری که مشورت می‌گیرید، مرتب و منظم بپرسید و علمی پاسخ بخواهید. تا دل‌تان بخواهد هر مفت و بی‌مالیات رایج است در این بازار!

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 14. atefeh

  سلام اقای زارعی؛
  من چند وقتیه که با سایتتون آشنا شدم. میخواستم از روش کدینگ استفاده کنم، ولی قبل از اون با تحقیقاتی که کردم با مطالب سایتتون رو به رو شدم با نقض هایی که در بابت روش کدینگ در سایت بود، من با آقای پورشفیع صحبت کردم. ایشون نتوانستند جواب مناسبی رو در بابت اون نقض ها و دلیل منطقیه استفاده از روششون رو بگن والا هر چیزی که تو سایت ها مختلف در موردشون گفته شد میشه گفت که درست بوده در اخر ایشون جوابم رو ندادند حتما هم جوابی نداشتند.

  با این اوصاف جدا از منابعی اصلی که باید خونده بشه شما کتاب جامع و خلاصه ای رو اگر به من معرفی کنید ممنون میشم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. درباره جناب پورشفیع به قدر کفایت نوشته‌ام که ایشان با چارچوب کاری که ادعای انجام درستش را دارند آشنا نیستند. داستان دوستان DLM هم خیلی متفاوت نیست!

   دو. به شخصه کتاب‌های تئوری مدیریت دکتر طالقانی (مدرسان شریف) و مجموعه تست‌های جناب پرچ (نشر مهربان) را به عنوان کم‌غلط‌ترین منابع کنکور رشد مدیریت پیشنهاد می‌کنم. البته، برخی دوستان، نسخه ویرایش‌شده و تک‌جلدی تئوری‌های مدیریت دکتر سیدجوادین (جلد سبز) را که نگاه دانش منتشر کرده است توصیه می‌کنند. هر دو را ببینید و با هر کدام که راحت‌تر بودید انتخاب کنید.

   سه. برخی دوستان در مشاوره‌هایحضوری چنان استدلال می‌کنند که اگر فلان کتاب را نخوانید یا تابع فلان روش نباشید، کلاه‌تان پسِ کعرکه است و ۱۰ درصد هم نمی‌توانید بزنید. خوشحالم که گرفتار این‌گونه حرف‌های بچه‌گانه نشده‌اید. با طمأنینه و روش‌مند بخوانید و ان‌شاء‌الله که به قدر تلاش‌تان نتیجه می‌گیرید.

   در خدمت‌تان هستم // جواد زارعی

 15. شادی

  سلام آقای زارعی

  من به تازگی با سایت شما آشنا شدم، فارغ التحصیل رشته IT هستم و برای اولین بار قصد شرکت در آزمون مدیریت رو دارم، هدف من دانشگاه چمران هست با درسهای مفهومی مثل تئوری مشکل چندانی ندارم.لطفا در مورد مطالعه درس تئوری مدیریت من رو راهنمایی کنید که از چه منبعی استفاده کنم.ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. به دنیای ارشدباز خوش آمدید. ان‌شاء‌الله که بشود و بتوانم کمک‌تانکنم.

   دو. خوشحالم از اینکه تکلیف‌تان را با دانشگاه مشخص کرده‌اید. اگر منظورتان دانشگاه شهید چمراه اهواز است، باید بگویم راه ساده‌تر و کم‌زحمت‌تری برای کسب موفقیت دارید. یعنی اگر بتوانید تمام درس‌ها را به طور متوسط بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بزنید، بی‌شک دانشجوی دانشگاه شهید چمران خواهید شد!

   سه. دکتر رضاییان، کتاب کم‌حجمی دارد به نام «اصول مدیریت» که انتشارات سمت چاپ کرده است. مطالعه این کتاب را آغاز کنید ده روز دیگر،‌ نظرتان درباره کتاب بگویید تا درباره ادامه مسیر صحبت کنیم.

   خداوکیلی کنکور ارشد مدیریت ساده‌تر از این‌هاست // جواد زارعی

   1. شادی

    سلام آقای زارعی

    کتابی رو که فرمودین مطالعه کردم با مطالب کتاب کاملا آشنا بودم و مشکلی با کتاب نداشتم همینطور کتاب مبانی سازمان و مدیریت رو شروع کردم با مطالب این کتاب هم آشنایی دارم چون برای کنکور رشته خودم کتاب پرچ رو خونده بودم همه مطالب برام آشنا بودن و میشه گفت مطالب رو هنوز به خاطر داشتم، میخواستم بدونم اگر کتاب پرچ رو به تنهایی کار کنم کافیه؟

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام خواهرم؛

     یک. کتاب‌های دکتر طالقانی،‌ دکتر دکتر الوانی یا بزرگان دیگر، وحی مُنزل نیستند؛ اما بهتر است تئوری مدیریت را با همین‌ها بخوانید؛ چرا که چارچوب بحث‌ها را درست ترسیم کرده‌اند. مهم این است که بتوانید تست‌ها را راحت بفهمید و راحت بزنید. مهم‌تر این است که از کتاب یا منبعی استفاده کنید که به ارتقای سطح شعورتان کمک کند. شما انسان هستید و اجازه ندهید، برخی مانند ماشین با شما رفتار کنند. از جزوه‌ها و فلش‌کارت‌ها شاید بتوانید ۲۰ تا ۳۰ درصد تست شکار کنید، اما محکوم به ماندن در همان سطح هستید. پس، کتاب خوبی را انتخاب کنید و خوب‌تر بخوانید.

     دو. اگر با مطالب آشنا هستید، با کتاب تست پرچ بروید ببینید به کجا می‌رسید. هفته به هفته، خودتان را رصد کنید،‌ بعد از هفت تا هشت هفته، اگر پیشرفت‌تان محسوس بود، همان مسیر را ادامه بدهید.

     هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛

     اصول مدیریت دکتر رضاییان، کتابی کم‌حجم و ساده‌فهم است و گمان می‌کنم مدخل مناسبی برای ورود دوستان تازه‌وارد به مقوله مدیریت است و تصویری تلویحی از فضای مدیریت ترسیم می‌کند که می‌تواند نافع باشد. بسیار دیده‌ام دوستان را که درس‌خوانی را با کتاب حجیم مبانی سازمان و مدیریت دکتر رضاییان آغاز کرده‌اند و مرارت‌ها کشیده‌اند و جان‌شان به لب رسیده است تا کتاب را تمام کرده‌اند. از این رو، کتاب مذبور را برای تسهیل در ورود دوستان پیشنهاد می‌کنم!

     ارادت متقابل // جواد زارعی

     1. جواد زارعی نویسنده

      سلام برادر؛

      با ناز و غمزه صحبت می کنید. خوشحال می‌شوم گزینه‌ها را معرفی کنید تا درباره‌شان صحبت کنیم.

      منتظرم // جواد زارعی

     2. امیرحسین مردانی

      سلام دوباره؛

      به نظرم کتب دکتر رضائیان نه تنها دید افراد نسبت به مدیریت را باز نمیکند، بلکه همه را از مدیریت زده میکند! بلکه ادبیات بد و قلم قدیمی دارند.
      مدیریت خیلی جذاب تر از کتب دکتر (!) رضاییان هست.
      کتاب مبانی مدیریت رابینز را پیشنهاد میکنم. این کتاب هم مقدماتی است. یخورده حجمش بیشتر از اصول مدیریت هست اما متن روان، ساده و جذاب دارد.

      ارادت همیشگی // امیرحسین مردانی

     3. جواد زارعی نویسنده

      سلام دوباره؛

      یک. کتاب فارسی رابینز را ندیده‌ام؛ اما نسخه پی.دی.اف کتاب را دارم که فوق‌العاده است. راستش نمی‌دانستم ترجمه شده است.
      دو. کتاب مبانی مدیریت رابینز، برای شما که عادت به مطالعه کتاب‌های مدیریت دارید، ساده و ساده‌فهم تلقی می‌شود؛ راستش دست رابینز چندان به ساده نمی‌رود!
      سه. کتاب رابینز ۲۳ هزار تومان و کتاب اصول مدیریت ۷ هزار تومان قیمت دارد و نمی‌خواهم خرج‌تراشی کنم. همین که دوستان را به طور تلویحی با حوزه مفهومی مدیریت هم آشنا کند کفایت می‌کند.
      چهار. کتاب را می‌بینم و اگر خوب بود، بی‌شک در توصیه‌ها استفاده می‌کنم!

      ممنون که مشارکت کردید // جواد زارعی

 16. محمد

  با سلام خدمت جناب زارعی.
  چند وقتی هست که دنبال میکنم مطالب رو.
  من دانشجوی سال آخر مکانیک هستم و دارم واسه ارشد مدیریت اجرایی هم میخونم.کلاس نمیرم و فلش کارد و dlm هم ندارم.واسه تئوری مدیریت کتاب جامع نشر جهش رو انتخاب کردم که همه ی سرفصل های وزارت علوم رو پوشش داده.مبنام رو گذاشتم رو این کتاب و هر جا که مطالبش رو نمیفهمم به کتاب های پیشنهادی دیگه رجوع میکنم و باز برمیگردم و از رو جهش میخونم.
  با توجه به این که شما در گفته هاتون اشاره ای به این کتاب نکردین میخواستم بدونم زیاد برخوردی نداشتین باهاش یا اشکالی توش مشاهده کردین?!
  و این که اگر من همون جهش رو خوب بخونم و وقت نکنم کتاب دکتر مقیمی رو بخونم آیا ضرر کردم یا نه?!
  شرمنده که طولانی شد
  و ممنون که به دانشجوها کمک میکنید.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. کتاب تئوری‌های مدیریت دکتر محمدیان، تازه‌وارد است و نیازمند ویرایش است؛ اما توصیه می‌کنم مطالعه همین کتاب را با طمأنینه ادامه دهید که منبع خوبی برای ارشد است. پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر با ادبیات کنکوری رایج در درس تئوری‌های مدیریت، تست‌ها را با کتاب تست جناب پرچ تمرین کنید. اگر تست‌های کنکور مانند سال گذشته باشند و شما هم، همین دو کتاب را خوب مطالعه و تمرین کرده باشید به سهولت می‌توانید حوالی ۵۰ درصد تست‌ها را به درستی شکار کنید که درصد فوق‌العاده‌ای است.

   دو. کتاب‌های جامع تئوری مدیریت مانند کتاب‌های دکتر طالقانی، دکترمحمدیان، جناب سلامی،‌جناب پرچ، دکتر طبرسا و امثالهم، تلاش کرده‌اند که تمام مبحث‌ها سرفصل‌های وزارت علوم را پوشش دهند. هر چند، یکی از کتاب‌ها بر یک یا چند مبجث خاص پافشاری کرده و برخی مبحث‌ها را بی‌خیال شده است. اما بدانید، هرکدام را که مطالعه کنید، تمام مباحث اصلی و حداقل ۸۰ درصد مباحث فرعی را پوشش داده‌اند!

   سه. در انتخاب کتاب‌های جامع، صرف‌نظر از پوشش مطالب، کم‌غلط بودن نیز بسیار مهم است. از این رو، کتاب‌های دکتر طالقانی (مدرسان) و دکتر محمدیان (جهش) را توصیه می‌کنم. کتاب دکتر طبرسا (پارسه) غلط زیاد دارد!

   چهار. کتاب‌های جامع را که بخوانید، خیال‌تان آسوده است که تمام مباحث اصلی و بیشتر مباحث فرعی را پوشش داده‌اید. اختلاف کتاب دکتر مقیمی در همین فرعیات است که اگر خوانده نشود،‌ خیلی مهم نیست. آنها که کتاب دکتر مقیمی را بر بوق و کرنا می‌دمند،‌ یا تحلیل درستی از مباحث ندارند یا نیت دیگری دارد که امیدوارم خیر باشد!

   پنج. پیشنهاد می‌کنم یکی از کتاب‌های دکتر طالقانی یا دکتر محمدیان را همراه با کتاب جامع تست پرچ بخوانید؛ و بعدتر، کتاب مقیمی را تورق کنید؛ شرط می‌بندم به استرس امروزتان خواهید خندید؛ چرا که بر قاطبه مطالب کتاب دکتر مقیمی مسلط هستید. در این شرایط اگر دوست داشتید، کتاب مقیمی را برای کسب درصد بالای ۶۰ و جمع‌بندی بخوانید.

   شش. پیشنهاد می‌کنم برای درس‌خوانی از فلش‌کارت‌ها، چه دی.ال.ام و چه فلش‌کارت‌های دیگر استفاده نکنید. نه اینکه فلش‌کارت مناسب نیست نه؛ اما کارکرد مشخصی دارد و نباید نابجا استفاده شود. پیشنهاد می‌کنم نوشته افسانه کدینگ را بخوانید.

   هستم خدمت‌تان // جواد زارعی

 17. یاشگین

  سلام…روزتون بخیر…
  ازشما یک نظرخواهی دارم…لطفا کمکم کنید….
  هدف بنده کسب رتبه یک رقمی در مدیریت بازرگانی، آن هم با کمک خداوند یگانه است. من تئوری مدیریت جوادین را می‌خوانم و بسیار لذت میبرم، تا الآن ۲۳ فصل آن را مطالعه نمودم و به سوالات کنکور امسال نگاه کردم و توانستم ۹ سوال را جواب بدم.
  نظر شما در مورد کتاب جوادین چیست؟ چرا از این کتاب سخن نمی‌گویید؟
  سوال دیگر من، برنامه درسی من تا کنون این بوده است که ۲۳ فصل تئوری مدیریت، ۵۰۴ واژه و لغات ضروری تافل و ۱۰ سال اخیر زبان کلیه رشته و زبان تخصصی دکترمنصوریان. سه دور اقتصاد خرد نظری و در حال خواندن اقتصاد کلان. دور دوم بازایابی دکترمناجاتی. نصف کتاب مدیریت اسلامی پورعزت. ریاضی من خوب است. آمار و تحقیق به کلاس می‌روم!
  به نظر شما برنامه من برای کسب رتبه یک رقمی خوب است؟؟؟ لطفا در صورت امکان، پاسخ را به ایمیل هم ارسال فرمایید
  با سپاس ازمحبت بیکران شما.

  1. مرزی

   سلام

   منظورتون از کتاب جوادین همونی هست که با حسین جلیلیان نوشته؟ اگه اینه خوبه ولی اگه اون کتاب قدیمی سید جوادین که فقط خودش مولفش هست بدرد نمی خورهمنبع زبانتون رو عوض کنید فقط فقط زیر ذره بین برای عمومی  و زبان تخصصی بهترین کتاب مال ناصرزاده هست بازاریابی خوبه فقط ۲۰۰۰ تست اضافه بشه برای ریاضی هم کاوه حسین پناهی و اقتصاد هم خوبه و برای مدیریت اسلامی چهار منبع اصلی خونده بشه یعنی پور عزت + کتاب جدید مقیمی+ نجاری+ فروزنده ، پارسال از این منابع ۱۳ سوال اومد البته اون موقع مقیمی هنوز کتاب ننوشته بود ولی کتاب جدیدش مطالب کتابهاش رو پوشش میده اگه نمی تونید بخونید دو منبع اول رو بخونید یعنی پور عزت و مقیمی  چون پایه مدیریت اسلامی روی نهج البلاغه می چرخه  ولی توی مدیریت اسلامی به هیچ وجه دنبال کتاب جامع نرید چون درسی که تازه یک سال اضافه شده کتاب جامع براش معنی نداره !!!! شاید امسال منابع عوض بشه همین دیگه حالا اقای زارعی هستن راهنمایی می کنن

   1. یاشگین

    سلام …تشکرازمحبتتون…بله کتاب دکتر جوادین و جلیلیان….کتاب دکترمقیمی خلاصشو تهیه کنم برای مدیریت اسلامی خوبه؟میشه محبت کنید و اسم کامل کتاب مقیمی چاپ جدیدشو بگید و میدونید مال کدوم انتشاراته؟

    1. مرزی

     اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام سید محمد مقیمی چاپ اول ۲۸ شهوریور ۹۴ ،به نظرم این کتاب رو باید کامل بخونید خلاصه معنی نداره حدس من طرح حداقل  ۵ سوال از این کتاب هست .

     کتاب جلیلیان اگه تونستید جلد دوم رو هم بخونید چون تمام کتاب های مقیمی رو بصورت خلاصه در جلد دوم اورده است

    2. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     برای مدیریت اسلامی، توصیه می‌کنم ابتدا کتاب «مدیریت ما» دکتر پورعزت را بخوانید تا ذهن‌تان گرم شود. اگر هم خوانده‌اید این کتاب را ، پیشنهاد می‌کنم تا انتشار کتاب دکتر احسانی (پارسه) دست نگه دارید. همین منبع برای کسب درصدی خوب کفایت می‌کند، چرا که تمام هفت منبع اصلی درس مدیریت اسلامی و رئوس مطالب مهم هشت منبع دیگر درس مدیریت اسلامی را پوشش داده است و گمان می‌کنم اواخر آبان منتشر خواهد شد. از خرید جزوه و خلاصه‌درس و این‌گونه منابع بی‌هویت پرهیز کنید.

     ارادت و احترام // جواد زارعی

  2. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. اگر نسخه اصلاح‌شده کتاب جناب سیدجوادین را می‌خوانید که انتشارات نگان دانش منتشر کرده است، کتاب خوبی است. البته بین خودمان بماند که فقط برند دکتر سیدجوادین استفاده شده است و گمان نمی‌کنم، ایشان حال و حوصله‌ای برای تحریر و تدوین این‌گونه کتاب‌ها داشته باشند؛ پس بهتر است این کتاب را کتاب جناب جلیلیان خطاب کنیم. بخشی از توصیه‌ها فنی است و بخشی دیگر سلیقه است. به شخصه ادبیات جناب جلیلیان را نمی‌پسندم و علاقه‌ای به مکتوبات‌شان ندارم؛ اما کتاب را کتاب خوبی می‌دانم و اگر با همین منبع راحت هستید، پیشنهاد می‌کنم بر همان تمرکز کنید.

   دو. حجم درس‌خوانی‌تان فوق‌العاده است؛ اما از عمق درس‌خوانی‌تان بی‌خبرم و نمی‌توانم اظهارنظر کنم. در روش مطالعه پارتیزانی، درباره تکنیک‌هایی صحبت کرده‌ام که در تشخیص و انسداد سوراخ‌های یادگیری‌، کمک‌تان می‌کند. یادگیری را می‌شود به آبکشی بزرگ تعبیر کرد که مملو از سوراخ‌های ریز و درشت است که اگر سوراخ‌ها را کشف و مسدود کنید، آن‌چه در آبکش می‌ریزید را نگه می‌دارد و اگر بر پر کردن آب‌کش تمرکز کنید، آب بیشتری را از دست خواهید داد و چیزی که در آخر کار عایدتان می‌شود، خستگی است و خستگی. پس، توصیه می‌کنم هوشمندانه بخوانید و فکر نکنید، تعداد مرور با تضمینی برای قبولی در رشته و کسب رتبه دل‌خواه‌تان است. در ضمن، باید به هوش باشید که طوری باید بخوانید که تا اردیبهشت دوام بیاورید. مراقب باشید که ذهن‌تان فرسوده نشود. حیف است که با این انگیزه بالا و تلاش قابل ستایش‌تان نتیجه نگیرید.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

   1. یاشگین

    تشکر از توضیحات کامل شما….تمام تلاشم این است که مفهومی بخوانم …بزرگترین مشکل من در درس خواندن فقط وسواس خواندن دارم…

  1. مرزی

   سلام

   من نگفتم حتما جلد دوم رو بخونید میگم چون مقیمی یه ذره حطرناک شده تمام کتاباش در جلد دوم جلیلیان بصورت خلاصه هست این جلد دوم هم خیلی کم حجم هست نگران نباشید

    

  1. مرزی

   برای جلد دوم کتاب جلیلیان به لینک زیر مراجعه کنید ولی عکس کتاب رو اشتباه زدن :

   http://www.negahedanesh.com/product_info.php?products_id=319

    

   بازم میگم عکس کتاب اشتباه وارد شده این جلد دوم کتاب جلیلیان هست که بسیار جالبه

   من دیگه رفتم موفق باشید میرم دیگه باید شروع کرد ۷ ماه صبح تا شب

 18. نوید خرّم خورشید

  سلام خدمت جناب زارعی…
  من دیر به دیر به سایت سر می‌زنم به دلیل این‌که هم شاغل هستم و هم درس می‌خونم ولی پیگیر صحبت‌هامون هستم.
  برادر بنده که عرض کردم خدمتت که ضریب ریاضی زیاد شده بود پارسال منظورم در گرایش صنعتی بود که از ۲ به ۳ افزایش پیدا کرده بود.
   
  مساله بعدی این‌که این کتاب مبانی سازمان جناب مقیمی چند صفحه هست؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. نخسته!
   دو. کتاب مبانی سازمان‌شان ۵۸۲ صفحه و کتاب مبانی مدیریت اسلام‌شان ۵۶۰ صفحه است. کتاب‌ها را مبتنی بر صفحه‌شان ارزیابی می‌کنید؟ داستان چیست؟ بفرمایید تا بدانیم!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   1. نوید خرّم خورشید

    سلام دوباره

    برادر پرسش از حجم کتاب جهت ارزیابی علمی کتاب نبود. هدف این بود که ببینم آیا با توجه به وقت محدودی که حقیر دارم فرصت خواهد شد که بخوانم یا خیر.

    با توجه به این حجمی که شما هم فرمودید بنده عطای خواندن این کتاب را به لقایش می‌بخشم.

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛

     یک. برخی کتاب‌ها را در مسیر تحقق هدف، لاجرم باید خواند. چه وقت داشته باشید و چه نداشته باشید. اگر قصدتان برای تئوری بالای ۶۰ درصد است باید در پایان مسیر، کتاب مبانی سازمان دکتر مقیمی را تورق کنید. اگر درس‌تان را با منالع دیگر خوب خوانده باشید، توریق کتاب، زمان‌گیر نیست؛ چرا که بیش از نود درصد مطالب مشترک است!

     دو. گمان می‌کنم درس‌ها را اولویت‌بندی نکرده؛ یا منابع‌تان را مبتنی بر اولویت‌ها انتخاب نکرده‌اید؛‌ کدام است؟

     هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

     1. نوید خرّم خورشید

      باز هم سلام
      برادر بنده درس‌ها را اولویت بندی کرده‌ام اما نه به آن روش که شما فرمودید. مختصری از برنامه‌ای که برای خودم دارم رو عرض می‌کنم خدمتت.
      ۱. درس پژوهش عملیاتی: در این درس من سال گذشت پس از ۵ ماه دوری از مطالعه توانستم درصد ۴۰ را کسب کنم و در این درس ذهن آماده و مطالعه خوبی دارم که قصد دارم به عنوان یکی از دروس اصلی سرمایه‌گذاری کنم.
      ۲. درس ریاضی و آمار:  با توجه به این‌که در دبیرستان رشته ریاضی بودم و کارشناسی هم مهندسی خوندم در این درس هم آمادگی مطلوبی دارم که می‌تونم از این درس هم نمره خوبی کسب کنم و به همین دلیل دیگر درس اصلی بنده این درس است.
      ۳. درس زبان: با توجه به مطالعات گذشته و سطح مطلوب زبان و تمرینی که هر روز در برنامه درسی بنده هست می‌توانم انتظار درصدی متوسط بین ۴۰ تا ۶۰ از این درس داشته باشم.
      ۴. درس تئوری: یک بار کلیه مطالب را از روی منابع اصلی خوانده‌ام و در حال مرور از طریق DLM و کتاب جهش هستم.
      ۵. درس تولید: با توجه به دیدگاه‌های شخصی با این درس نمی‌توانم ارتباط خوبی برقرار کنم و به دلیل این‌که از لحاظ بازده خیلی به وقت گذاشتن به این درس خوشبین نیستم (که البته تجربه هم این مساله را برایم ثابت کرده است) تصمیم دارم که تنها کتاب مهندس یگانه (به نظرم دکتر شده باشند) را بخوانم.
      ۶. درس اقتصاد: با این درس هم خیلی نمی‌توانم ارتباط خوبی برقرار کنم و تنها در حدی که بتوانم به درصدی در حدود ۳۰ تا ۴۰ برسم می‌‌خوانم.
      ۷. درس مدیریت اسلامی: منتظر هستم تا یکی از کتاب‌های جامع در این درس به انتشار برسد تا به خواندن آن مشغول شوم. چرا که وقت گذاشتن بیش از این مقدار برای این درس را با توجه به روحیه‌ای که از خودم سراغ دارم نه ممکن می‌دانم و نه مطلوب!

     2. جواد زارعی نویسنده

      سلام برادر؛

      یک. برنامه‌تان خیلی تخت است و ممکن است در موعد کنکور گرفتارتان کند؛ چرا که شرایط کنکور به داوطلبان حقنه می‌شود و باید خودتان را برای پیش‌امدهای احتمالی آماده کنید. پس، ناگزیر به چیدمان زیرکانه درس‌ها هستید که به شخصه اولویت‌بندی خطاب‌شان می‌کنم. پیشنهاد می‌کنم درس‌ها را در سه سطح کلیدی (سقف ممکن) و اصلی (حد معقول) و کمکی (کف مطلوب) طبقه‌بندی کنید.
      دو. درباره درس بازاریابی صحبت نکردید. گمان کنم فراموش‌تان شده است.
      سه. درصد ۶۰ برای زبان بسیار بالاست. پس درس زبان در زمره درس‌های کلیدی قلمداد شده است.
      چهار. برخی درس‌ها ظرفیت‌های محدودی دارند. به طور مثال، پژوهش عملیاتی و مدیریت تولید در بهترین حالت می‌توانند درس اصلی باشند و به صرفه و صلاح داوطلبان است که این درس‌ها در زمره درس‌های کلیدی وارد نکنند. البته شرایط گرایش صنعتی متفاوت است!
      پنج. درس اقتصاد، بی‌نهایت فرصت‌ساز است. کسب درصد ۴۰ تا ۶۰ از اقتصاد کار سختی نیست و نمی‌دانم چرا از این فرصت بهره نمی‌برید!
      شش. پیشنهاد می‌کنم برای تفریح هم که شده، درس‌های را یک‌بار با روش ارشدباز اولویت‌بندی کنید!

      رفیق‌ترین رقیب‌تان // جواد زارعی

 19. آرمان

  سلام.آقای زارعی خسته نباشید.توی تحلیل کنکور۹۴ماهان توی درس تئوری مدیریت نوشته بود همه ۲۰سوال تکراریه.تحلیلش درسته؟؟یعنی همه سوالات تکراری بودن با اینکه میگفتن خیلی سخته؟؟؟؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. تحلیل ماهان را مدت‌ها پیش خوانده‌ام و الآن در خاطر ندارم؛ اما اگر صحبت از تکرار تست می‌شود؛ منظور، قالب تست یا مدل طراحی تست‌هاست. هر چند، در برخی سال‌ها، برخی تست‌ها با کمترین تغییر تکرار شده بودند که تعدادشان محدود است. همین است که مطالعه تست‌ها ده دوازده سال اخیر درس تئوری‌های مدیریت را بسیار توصیه می‌کنند و توصیه می‌کنیم؛ چرا که بیشتر تست‌ها تغییر می‌کنند؛ اما قالب، مدل یا چارچوب طراحی بسیاری از تست‌ها ثابت است. اگر بر این قالب‌ها مسلط شوید، شک نکنید که می‌توانیک یک‌سوم تست‌ها را به سهولت شکار کنید.

   دو. این را بگویم و خسته‌تان نکنم که عین تست‌ها را به روش‌های آدمیزادی و غیرآدمیزادی می‌شود حفظ کرد؛ اما بیشتر قالب تست‌ها را باید درک کنید. یعنی باید بخوانید و تحلیل کنید تا دست‌گیرتان شود که از هر مبحث، چه تست‌هایی را چگونه می‌توان طراحی کرد. اگر این مهارت را تمرین کنید، به ۵۰ تا ۷۰ درصد تست‌ها مسلط خواهید شد که امتیازی بسیار ویژه است!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 20. فاطمه - مدیریت دولتی

  سلام و عرض ادب؛

  اول این که در حال سرچ کتاب دکتر مقیمی بودم سایت شما رو دیدم خیلیییی خوشم اومد

  دوم این که خیلیییی زمان کم دارم جدیدا با جزوه های تئوری کدینگ پور شفیع آشنا شدم نمی دونم خوبه یا نه ؟ قصد خریدشو دارم نظر شما چیه؟

  سوم این که رزومه و معدلم بالاست و قصدم قبووووولی و رتبه بالاست بیشتر رو کدوم کتاب از منابع تئوری انرژی بزارم؟

  چهارم این که کتابهای کدام موسسه رو پیشنهاد می کنید؟ من البته منابع اصلی رو هم مطالعه می کنم یعنی خود کتابهارو.

  ممنونم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. حضورتان را در وادی ارشدباز خیرمقدم عرض می‌کنم.

   دو. پیش از پاسخ‌گویی به مجموعه پرسش‌ها، پیشنهاد می‌کنم درس‌ها را اولویت‌بندی کنید تا بهتر بتوانیم درباره‌شان صحبت کنیم. چرا که منابع هر درس باید با اولویت درس متناسب باشد.

   سه. درباره جزوه جناب پورشفیع به صراحت چند نکته را خدمت‌تان عرض می‌کنم:
   الف) پیشنهاد می‌کنم ارشدباز را با موضوع «کدینگ» کنکاش کنید. بی‌شک با نوشته‌هایی روبرو می‌شوید که برای خرید یا چشم‌پوشی از جزوه کدینگ تئوری مدیریت کمک‌تان می‌کنند.
   بـــ) خلاصه عرض می‌کنم که روش کدینگ جناب پورشفیع را اصلا و ابدا به دوستان پیشنهاد نمی‌کنم؛ چرا که ایشان به صراحت درباره بنیان‌های علمی روش ادعایی‌شان صحبت نمی‌کنند؛ و دیگر اینکه، این شبه‌روش، تبعات بسیاری برای مخاطبان دارد. مطلب افسانه کدینگ که در همین ارشدباز بخوانید، اصل بحث دست‌گیرتان می‌شود!
   جــ) پیشنهاد می‌کنم از صحبت‌های من چشم‌پوشی کنید. همین‌که جزوه را ببینید، دست‌گیرتان می‌شود با چه ملغمه‌ای مواجه شده‌اید. اگر هم از جزوه مذبور خوش‌تان آمد، نوش جان‌تان! بخوانید و رتبه بگیرید. شاید من اشتباه می‌کنم!

   چهار. معدل بالا می‌تواند در کسب تراز بالا کمک‌تان کند؛ اما برای انتخاب منابع باید درس‌ها را الویت‌بندی کنید. (ستون سمت چپ را بنگرید!)

   پنج. کتاب‌های مؤسسه‌ها یک‌دست نیستند که بشود تمام‌شان را پیشنهاد کرد. فهرست منابع را که بالا و پایین کنید، دست‌گیرتان می‌شود که کدام منبع را از کدام انتشارات باید تهیه کنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 21. فاطمه - مدیریت دولتی

  سلام مجدد، یادم رفت بگم من برای کنکور دکترا دارم آماده میشم کل کامنتها رو خوندم و دستگیرم شد و تایید می کنم به قول معروف هر روشی باشه ره صد ساله یه شبه پیمودن خطاست پس من همون منابع رو با حوصله بخووونم بهتره.من برای تئوری دکترا با منابع زیادی رو به رو هستم باید کتاب مدیریت عمومی الوانی+ مبانی سازمان و مدیریت رضاییان+ مبانی سازمان و مدیریت مقیمی+ رابینز رو بخونم که چون وقتم کمه سر این می خواستم ریسک کنم و از جزوات پور شفیع استفاده کنم. سپاس به خاطر راهنمایی.

 22. یاشگین

  سلام…..عذرمیخوام من کتاب تءوری مدیریت دکتر جوادین و جلیلیان را میخوانم…ضروری است که جلد دوم کتاب دکتر جوادین و جلیلیان مال انتشارات نگاه دانش را بخوانم؟ سپاس از لطف بیکران شما

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. اگر کتاب‌های تئوری مدیریت را برای کسب درصدهای ۴۰ تا ۶۰ می‌خوانید، مطالعه همان کتاب اصلی همراه با کتاب تست جناب پرچ کفایت می‌کند.
   دو. جلد دوم کتاب دکتر سیدجوادین و جناب جلیلیان را که با عنوان «پیشرفته» منتشر شده است ندیده‌ام و نمی‌توانم درباره‌اش نظر فنی صادر کنم. اما پیشنهاد می‌کنم اگر به درصد بالاتر از ۶۰ فکر می‌کنید، کتاب مقیمی را مطالعه کنید؛ چرا روزه شک‌دار می‌گیرید!

   آرزوی توفیق // جواد زارعی

   1. یاشگین

    سلام اقای زارعی..

    ممنونم از محبت شما که به سوالهایم .پاسخ میدهید… کتاب دکتر مقیمی ۵۸۲ صفحه هستش میترسم نتوانم خوب بخوانم چون همانطور که میدانید کتاب دکترجوادین نزدیک ۱۰۰۰ صفحه هستش و خیلی وقت گیر است. شما کتاب دکترمقیمی را خوانده اید؟ ازنظرمفهوم خوب است؟ آیا با  مطالب کتاب دکتر جوادین تفاوت بسیار دارد؟

    عذرخواهی میکنم که سوالم طولانی بود..سپاس

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛
     یک. پیشنهاد می‌کنم به خواندن کتاب دکتر سیدجوادین و تمرین تست‌های دکتر پرچ بسنده کنید که برای کسب درصد ۴۰ تا ۶۰ کفایت می‌کند. اما اگر گول این و آن را خوردید به درصدهای بالاتر فکر کردید، شاید خواندن کتاب جناب مقیمی هم لازم شود.

     دو. اجازه دهید، هرگاه مطالعه کتاب‌های دکتر سیدجوادین و تست جناب پرچ را تمام کردید و خوب تمرین‌شان کردید، درباره کتاب‌های مکمل صحبت کنیم!

     هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. پارسال که گرایش مدیریت منابع انسانی به مجموعه گرایش‌های مدیریت اضافه شد، بزرگان بازار ارشد دو موضع داشتند. دسته‌ای بر حذف مباحث منابع انسانی از درس تئوری مدیریت اصرار، و برخی دیگر بر کاهش تعداد تست‌ها تأکید داشتند. در سال‌های گذشته، درس منابع انسانی، سهم مختصری از تست‌های درس تئوری‌های مدیریت داشت، که پارسال کمتر هم شد.

   دو. خواندن یا نخواندن مبحث منابع انسانی به اولویت‌بندی‌تان وابسته است. اگر این درس را باید بالای ۶۰ یا ۷۰ بزنید، لاجرم باید مباحث منابع انسانی را بخوانید. اگر هم می‌خواهید بین ۴۰ تا ۶۰ بزنید، پیشنهاد می‌کنم مبحث منابع انسانی را نه از کتاب‌های مرجع، که از یکی از کتاب‌های جامع بخوانید که اصل مطالب را مختصر و مفید گردآوری کرده‌اند.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 23. یاشگین

  سلام..روزبخیر…ببخشید من کتاب مدیریت اسلامی پورعزت مطالعه کردم…میخواستم کتاب دکتر احسانی تهیه کنم ولی انتشارات پارسه فقط درصورتی که پکیج کامل مدیریت را تهیه کنم کتاب دکتر احسانی را بمن میدهند….حالا که نمی تونم کتاب دکتر احسانی را تهیه کنم باید چیکا کنم و جی بخونم؟…تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. قرار نبود این کتاب به شرط خرید بسته کامل عرضه شود. شاید در شهرهای دیگر، به جز تهران، چنین سیاستی جاری شده است!

   دو. خرید اینترنتی را آزموده‌اید؟

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛

     یک. دیدم و بسیار خوشحال شدم!

     دو. گمان می‌کنم دکتر احسانی ضعف پارسه در توزیع کتاب را زود تشخیص دادند و به موقع برای دسترسی داوطلبان به یک کتاب خوب، وارد عمل شدند. خدا خیرشان دهاد!

     دعا می‌کنم، امثال احسانی‌ها بیشتر شوند! // جواد زارهی

     دو.

 24. یاشگین

  سلام…عذرخواهی میکنم اسم من یاشگین هستش یه اسم ترکی هستش و من دخترهستم …ببخشید واقعا کتاب دکتر احسانی خوب هستش؟ …شما کتاب را مطالعه نموده اید ..کتاب پورعزت عالی بود و واقعا متوجه مطالب شدم..بنظرشما کتاب دکتراحسانی رامطالعه نمایم یا دکترمقیمی؟…تشکرازلطفتون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. من هم آذری هستم؛ اما نام‌تان را پیش‌تر نشنیده‌ بودم. معنی یاشگین چیست؟ ربطی به روز بارانی یا نم باران ندارد؟

   دو. ماهیت کتاب‌های کنکوری متفاوت از کتاب‌های درسی و مرجع است. کتاب دکتر احسانی را که مطالعه کنید، خیال‌تان آسوده می‌شود که مطالب هفت هشت منبع اصلی احتمالی را مطالعه کرده‌اید. کتاب را که تمام کردید درباره مطالعه کتاب دکتر مقیمی تصمیم‌گیری کنید.

   سه. دکتر احسانی از دوستان هستند و نسبت به مخاطبان‌شان وفادار و دغدغه‌مند هستند.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 25. یاشگین

  تشکر اقای زارعی….یاشگین یعنی اشک خورشید و معنی دیگر آن روزگارغم…..اقای زارعی میشه محبت کنید و سایت دکتر احسانی ذکرکنید؟..هرچی تو اینترنت سرچ میکنم پیدا نمیکنم…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. معنای نام‌تان بسیار زیباست. آفرین بر بزرگ‌تان!

   دو. کف وب‌سایت را که ملاحظه کنید کشف‌شان می‌کنید.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   کتاب دکتر مقیمی، «شرّ» نیست که بخواهید از آن خلاص شوید. یکی از منابعی است که اگر به درصد بالاتر از ۶۰ فکر می‌کنید باید بخوانیدشان. اگر هم به درصد ۵۰ راضی هستید، نیازی به خواندن تاب دکتر مقیمی نیست.

   آرامش و تمرکزتان را بیهوده خرج نکنید // جواد زارعی

 26. باران

  ببخشید یادم رفت سوال خودم رو بپرسم :

  کتاب جلیلیان چاپ چهارم ۹۴ رو خریدم ایا نیازی هست کتاب مقیمی رو هم جداگانه بخونم ؟ البته در قسمت منابع کتاب جلیلیان ، کتاب مبانی سازمان مقیمی ذکر شده ولی خوب وسواس ….

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. نظر قبلی‌تان دربره کتاب دکتر مقیمی را به عمد منتشر نکردم؛ چرا که بیشتر دوستان همین‌طوری درباره کتاب جناب مقیمی استرس دارند و نمی‌خواهم آن را تشدید کنم.

   دو. پیش‌تر هم گفته‌ام که کتاب دکتر مقیمی برای بیشتر داوطلبان ارشد مهم است؛ اما مفید نیست!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 27. مریم

  سلام من کنکور ارشدمدیریت دولتی میخونم دنبال کتاب مقیمی میگشتم بااین سایت آشنا شدم .ایا جزوه ای که اقای پورشفیع ارئه داده از این کتاب بسنده میکنه یا باید کتاب وخریدمن با محتوای هیچکدام آشنا نیستم شما چی رو توصیه میکنید؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. چرا فکر می‌کنید باید کتاب دکتر مقیمی را مطالعه کنید؟ مطالعه کتاب جناب مقیمی را به شخصه فقط به دوستانی توصیه می‌کنم که به درصد بالاتر از ۶۰ فکر می‌کنند که نیازمند ممارست زیادی است. مطالعه درست و درمان یکی از کتاب‌های جامع و تمرین تست‌های کتاب پرچ و تمرکز بر تست‌های جلد اول کتاب مشکی‌رنگ نگاه دانش برای ۴۰ تا ۵۰ درصد کفایت می‌کند.

   دو. درباره کیومرث پورشفیع به قدر کفایت در اردشدباز نوشته‌ام. جستجو که کنید دست‌گیرتان می‌شود داستان چیست؟

   ارادت // جواد زارعی

 28. حامد

  سلام آقای زارعی خسته نباشید. ممنون بابت پست کاملتون. داوطلب مدیریت اجرایی هستم. ببخشید ۴ تا سوال داشتم از خدمتتون و ببخشید بابت متن طولانی. من دارم کتب اصلی تئوری رو طبق برنامه آزمون های آزمایشی میخونم و ان شاءالله میخوام بعد آخرین آزمون مرحله ای (١۵ اسفند)  تست استاد پرچ و ٢٠٠٠ تست سید جوادین رو بخونم.

  ١- با توجه به فرصت باقیمونده و حجم کتاب آقای سیدجوادین، این کتاب رو پیشنهاد میدید؟؟

  ٢- اگر بله، به نظرتون باید اول تست های پرچ که کنکوری هستن رو بخونم یا اول ٢٠٠٠ تست سیدجوادین که تالیفی هستن؟؟

  ٣- من واقعا هدفم درصد بالای ۶٠-٧٠ هستش تو تئوری ولی متاسفانه دیر با کتاب مبانی سازمان آقای مقیمی آشنا شدم. با توجه به وقت باقیمونده و حجم بالای کتاب آقای مقیمی ( و همچنین مطالعه دو کتاب تست ذکر شده در بالا) پیشنهاد شما چیه؟؟

  ۴- من میدونم نظر شما راجب آقای پورشفیع چیه ولی ایشون از کتاب آقای مقیمی، یه خلاصه ٢٠٠ صفحه ای   (که البته ننوشته که با روش کدینگه یا معمولیه) و همچنین تست های خط به خط از این کتاب (که نمونه ش رو هم رو سایت گذاشتن) رو ارایه دادن و میفروشن. میخواستم ببینم نظر شما راجب این موضوع چیه؟؟ خلاصه یا تست های خط به خط یا هر دو یا هیچکدوم؟؟

  در کل اینکه به منه عاجز کمک کنید 🙂

  پیشاپیش ممنون از پاسختون و بازم ببخشید بابت متن طولانی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. کتاب ۲۰۰۰ تست تئوری نگاه دانش را اصلا و ابدا توصیه نمی‌کنم که مملو از نکته‌های اشتباه است.

   دو. تست‌زنی کتاب تست جناب پرچ را هر چه زودتر آغاز کنید و از ابتدای فروردین باید بر تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته تمرکز کنید.

   سه. اولویت درس تئوری مدیریت را نمی‌دانم. سقف درصد (منطقی) برای درس تئوری مدیریت بین ۵۰ تا ۶۰ است. نه اینکه بیشترش ممکن نیست نه؛ اما افزایش درصد در درسی مانند تئوری زمان‌بر است. شاید صرف این زمان برای شما به صرفه و صلاح باشد. تا ۶۰ یا حتی ۷۰ درصدنیازی به مطالعه کتاب دکتر مقیمی نیست. حتی اکر تمام تست‌های کنکور را فقط و فقط از کتاب دکتر مقیمی طرح کنند، شک نکنید حداقل سه‌چهارم تست‌ها را با مطالعه منابع دیگر هم می‌توانید بزنید؛ چرا که بیشتر مطلب مندرج در کتاب دکتر مقیمی با دیگر منابع، مشترک است. هر چند در بطن کتاب دکتر مقیمی مباحثی به طور سطحی مطرح شده است که یادسپاری‌شان آسان است. اگر درس تئوری مدیریت را تمام و کمال با منابع معتبر مطالعه کرده‌اید؛ توصیه می‌کنم کتاب دکتر مقیمی را تورق کنید. بی‌شک دست‌گیرتان می‌شود کدام بخش‌ها تازه هستند و همان‌ها را همان‌جا بخوانید. پس، نیاز چندانی به خلاصه‌ها ندارید. مرور تست‌های درس تئوری مدیریت کنکور دکتری می‌تواند بخش‌های ویژه کتاب دکتر مقیمی را نشان‌تان دهد!

   چهار. درباره کیومرث پورشفیع به قدر کفایت نوشته‌ام؛ که چرا کتاب دکتر مقیمی را این‌چنین تبلیغ می‌کند. راتش،‌از دکتر مقیمی که پرسیدیم، خودشان این‌قدر به کتاب‌شان حساس نبودند که دوستان ادعا می‌کنند. این موضوع را درباره کتاب مدیریت اسلامی‌شان هم گفته‌ام. عاقل‌جماعت، درون را می‌بیند و حال را؛ و دوستان دیگر، بیرون را می‌بینند و قال را!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

   1. حامد

    سلام مجدد. شرمنده دوباره مزاحم شدم. ممنون بابت پاسخ کامل و جامعتون. کامل متوجه شدم فقط سر چند نکته گیج شدم.

    ١- مگه کتاب با نام” تست تئوری مدیریت سید جوادین” (اسم کتاب رو دقیق نمیدونم)، با همون ٢٠٠٠ تست سید جوادین فرق داره؟؟ چون ” تست تئوری مدیریت سید جوادین” رو تو مصاحبه های خیلی از نفرات برتر سال های پیش خوندم که ازش خیلی تعریف میکردن ولی الان شما فرمودید که ٢٠٠٠ تست رو غلط داره و توصیه نمیکنید!!! ممنون میشم یه توضیح بفرمایید. این کتاب سید جوادین که نفرات برتر معرفی کردن اسمش چیه دقیقا؟؟!!!!

    ٢- راجب اینکه فرمودید تست دکتر پرچ رو هر چه زودتر شروع کنم و از فروردین برم سراغ سال های پیش، مگه کتاب تست دکتر پرچ همون تست های سال های پیش نیس که خودتون هم تو یه پست راجبش فرمودید (چاپ کتاب مهربان) ؟؟؟؟

    ٣- من کتاب “سوالات طبقه بندی شده ارشد دکتر پرچ با پاسخ تشریحی” رو دارم، دنبال یه کتاب تست “تالیفی” (البته طبقه بندی شده) تئوری مدیریت میگردم (که البته شما کتاب سیدجوادین رو رد کردید) خواهشا یه کتاب رو معرفی بفرمایید که من قبل از شروع تست های کنکور سال های پیش پرچ میخوام تالیفی بزنم. بسیار ممنون میشم اگه اسم کتاب و نویسنده و انتشارات رو دقیق بفرمایید که اشتباه نشه.

    پس ان شاءالله کتاب مقیمی رو تورق میکنم و مباحث جدیدش رو میخونم.

    بسیار ممنون بابت اینکه وقت میذارید و شرمنده بابت سوالات زیاد. پیشاپیش ممنون برادر (به قول خودتون 😄)

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛

     یک. دکتر سیدجوادین، کتاب‌های متعددی دارند. به شخصه، کتاب تئوری مدیریتی که دکتر سیدجوادین همراه با حسین جلیلیان گردآوری کرده‌اند و سبزرنگ است و نگاه دانش چاپ گرده است را توصیه می‌کنم.

     دو. درباره تئوری مدیریت، اصلا و ابدا تست‌های تألیفی را توصیه نمی‌کنم!

     سه. جناب پرچ، تست‌های طبقه‌بندی‌شده را به طور تشریحی پاسخ داده‌اند؛ که در هنگام یادگیری فوق‌العاده است؛ اما باید تست‌های سال‌های گذشته را همان‌طور که در کنکور ارایه می‌شوند تمرین کنید.

     ارادت // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. کتاب تست پرچ را خوب بخوانید و تست‌های سال‌های قبل را تا می‌توانید تمرین کنید!

   دو. کتاب دکتر مقیمی را هنگامی بخوانید که بخواهید تئوری مدیریت را بالای ۶۰ بزنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 29. م.ت

  سلام استاد محترم

  ببخشید

  بسیاری ار داوطلبان چون دیدن دکتری، بیشتر سوالای تئوری و مدیریت اسلامی از مقیمی اومده، جو راه انداختن که ارشد هم همین‌طوره.
  به نظرتون میشه امسال، اکثر سوالای ارشد هم از مقیمی باشه.

  با تشکر لطفا سریعتر پاسخ بدید تا من به فکر کتاب مقیمی و مطالعه‌اش بیوفتم زودتر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. مطالعه کتاب‌های دکتر مقیمی را فقط به دوستانی پیشنهاد می‌کنم که قصد دارند درس‌های تئوری‌های مدیریت و مدیریت اسلامی را بالای ۶۰ درصد بزنند که چندان هم آسان نیست. از این رو، به دوستانی که به درصدهای ۵۰ و کمتر راضی هستند پیشنهاد می‌کنم وقت و عمرشان را با کتاب‌های دکتر مقیمی هدر ندهند و مسیر مطالعاتی استاندارد درس‌ها را طی کنند!

   دو. برخی تست‌های ارشد و دکتری شبیه هستند؛ اما این دلیل نمی‌شود داوطلبان ارشد بنشینند و تمام منابع دکتری را بخوانند. مطالعه برخی کتاب‌ها شاید بتواند دلهره دوستان را تسکین دهد. در این‌باره خواهم نوشت!

   ارادت // جواد زارعی

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     چه فرقی برای شما دارد؟ اگر بالای ۶۰ درصدی هستید، بروید و مقیمی را بخوانید و اگر نیستید، نخوانید. این چند درصد چه دردی را از شما درمان می‌کند. گاهی، کسب اطلاعات زیادی، استرس‌زا و دردسرآفرین است!

     ارادت // جواد زارعی

 30. مهتاب

  سلام جناب زارعی؛
  خسته نباشید!
  من در ازمونهایم درصد حول ۵۰ تا ۵۵ از درس تیوری داشتم و به کتاب مدرسان مسلطم. کتاب مقیمی رو هم کمابیش دارم از طریق تلگرام جناب محرابیون مطالعه میکنم.
  جزوه هزار تست مقیمی پورشفیع رو دوستانم دارند و مدام گفتند که دکتری ۹۵ از جزوه مقیمی ایشون بوده و سوالات دکترا همش مقیمی بوده.
  از این میترسم که نکنه سوالای اجرایی مثل دکترا باشه. استرس شدید گرفتم. میترسم این استرس زحمات منو به باد بده!
  راهنماییم کنید ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. اگر کتاب مدرسان را خوب بخوانید؛ پیگیری نکته‌هایی که دکتر محرابیون از کتاب دکتر مقیمی در کانال‌شان منتشر می‌کنند کفایت می‌کند. البته به شرطی که بخواهید، تئوری را بالای ۶۰ درصد بزنید.

   دو. آقای پورشفیع در هر چیزی بی‌سواد یا ناشی باشند؛ انصافا در جوسازی و ایجاد موج کاربلد هستند. داستان کتاب مقیمی طوری در بوق و کرنا کرده‌اند که انگاری طراحان کنکور دکتری و ارشد، تست‌ها را از روی جزوه ایشان طراحی می‌کنند. این خبره نیست و داستان دکتری این‌قدرها به کنکور ارشد مرتبط نیست. البته خیلی هم مستقل نیست. پس، شک نکنید که درس‌ها را درست خوانده‌اید و اگر به بالای ۶۰ درصد فکر نکرده‌اید، نیازی بخواندن کتاب دکتر مقیمی ندارید. همان پیگیری مطالب دکتر محرابیون کفایت‌تان می‌کند. در ضمن، اگر تهران هستید؛ توصیه می‌کنم دوره نکته و تست دکتر محرابیون را از دست ندهید که بسیاری از مشکلات‌تان را رفع خواهند کرد.

   سه. دو ماه به کنکور ارشد مانده است و پیشنهاد می‌کنم مسأله تازه برای خود تعریف نکنید و همان مسیر قبلی‌تان را با صلابت ادامه دهید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 31. مهتاب

  من هدفم درصد بالای ۶۰ درصد است نه متاسفانه تهرانی نیستم و استفاده از کانال ایشون کفایت میکنه؟چون خودم دیدم نکاتی ک برای بجه های دکترا مطرح کرده بودند سوالات کنکورشد ممنون از راهنمایی شما خیلی عالی بود…

 32. مظفر

  سلام واحترام خدمت آقای زارعی وسایر بزرگواران

  من ارشدمواز آزاد علوم تحقیقات تهرا ن گرفتم  رشته مدیریت بازرگانی الان  برا آزمونای استخدامی شرکت می کنم سوالات تئوری های مدیریت فقط ۴یا۵تا شومیتونم بزنم بعضی از سوالاش نمی دانم از چ منبعی میارن حتی اصلا برام آشناییم ندارن حالا میگن احتمالا از کتاب آقای مقیمی اندالانم دنبال کتاب دکتر مقیمی میگشتم به سایت شما آمدم دیدم آقای زارعی خیلی خوب روی موضوع (منابع)بحث کارشناسی میکنند  خوشم آمدخدا خیرتون بده که به دانشجوها کمک میکنید.حالایه سوال ازخدمت شما وبقیه دوستان داشتم اینکه این  تست های خط به خط که آقای پورشفیع وعبدالله زاده  از کناب دکتر مقیمی توسایت زدن  چطورند به نظر تون ؟؟خوب هستن یاخود کتاب بهتره ؟؟؟وبعدش اگه پیشنهاد وتوصیه دیگری شما وسایر دوستانی که تجربه واطلاعاتی دارندعنایت کنند ممنونتون میشیم.

  التماس دعا .

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. منبع بیشتر آزمون‌های استخدامی، کتاب‌های سنتی و قدیمی موجود در بازار هستند؛ که برخی‌شان با کتاب‌های رایج برای کنکور ارشد متفاوت‌اند. همچنین، تست‌هایی که در سطح آزمون‌های استخدامی مطرح می‌شود به مراتب آسان‌تر از ارشد است. برخی تست‌ها ربطی به تئوری مدیریت ندارد و بیشتر دانش و مسایل روز را محک می‌زند. از این رو، دو این آزمون را نمی‌شود با هم مقایسه کرد.

   دو. کتاب‌های دکتر مقیمی داستان دارند و فرصتی ویژه را برای سودجویی برخی حضرات مانند همین آقای پورشفیع فراهم کرده‌اند. پیش‌تر، در نوشته‌های متعدد عرض کرده‌ام که کتاب دکتر مقیمی، که این‌قدر در بوق و کرنا می‌شود، حرف‌های تازه‌ای ندارد. همان حرف‌های رایج در کتاب‌های دیگر را یک‌جا و به روشی مختصر و نامفید ارایه کرده است. از این رو، اگر این کتاب را نخوانید، در کنکور ارشد گرفتار نخواهید شد؛ چرا که بیشتر مفاهیم آن در کتاب‌های دیگر به روشی آدمیزادی ارایه شده است. اگر دل‌تان می‌لرزد که اگر کتاب دکتر مقیمی را نخوانید بدبخت می‌شوید؛ خودتان را گرفتار این‌گونه … نکنید. چند کانال‌ تلگرامی هستند که خلاصه مطالب کتاب دکتر مقیمی را بدون دریافت وجه تو به روش‌های گوناگون قدیم‌تان می‌کنند.
   https://telegram.me/konkooremodiriat
   https://telegram.me/modir87
   http://modir87.ir/

   سه. انتخاب با خودتان است. می‌توانید از کانال‌های افراد معتبر استفاده کنید یا گرفتار امثال آقای پورشفیع شوید که سه سال است درباره روش‌شان می‌پرسم و پیامک تهدید از طرف‌شان دریافت می‌کنم. علی‌ای‌حال بدانید که شما انتخاب می‌کنید و اگر موفق نشدید، حق ندارید دیگران را مقصر جلوه دهید.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 33. مظفر

  سلام مجدد.

  آقای زارعی ازلطف‌تون و حوصله‌ای که به خرج دادید و جوانب مختلف موضوع رو در نظربگیرید. سپاسگزارم کانال آقای محرابیونه اگه اشتباه نکنم نکات مهم و کلیدی رو ارائه داده اند. این به نظرم خوب باشه. باز اگه دوره‌هایی که تخصصشان آزمونای استخدامی است یامنابع معتبرتری برای آزمونای استخدامی مدیریت سراغ دارید که نتیجه بگیریم معرفی کنید خیلی لطف میکنید.
  چون حقیقتش  میخام استخدام کار دولتی  شم شرایط و فرصتشو دارم اما می‌ترسم با این منابع فقط وقت‌مو تلف کنم و خستگی و بالطبع ناامیدی و نمی‌خام باانتخاب و مسیر اشتباهی زحماتم بی‌نتیجه و به هدر برود.

  «ارادتمند»

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   یک. از حسن‌نظرتان تشکر می‌کنم.
   دو. متأسفانه درباره دغدغه‌تان متخصص نیستم و ترجیح می‌دهم در این‌باره سکوت کنم.

   ارادت // جواد زارعی

 34. سعید محسن

  سلام اقای زارعی

  من تازه می‌خوام شروع کنم. ۵۰ روز وقت دارم و یه تفاوت دارم:
  یک. کتاب پورعزت رو کامل خوندم و تسلط کامل دارم.
  دو. پایه ریاضی‌ام خیلی خوبه. سؤالات ریاضی ۹۴ رو که دیدم، بیشترش رو بلد بودم.
  سه. در  مورد زبان هم همین‌طور. حداقل ۶۰ درصد لغات زبان عمومی ۹۴ رو بلد بودم؛ و بقیه رو هم با یک مرور معنی‌اش یادم اومد. چون قبلا تافل و ۵۰۴ رو خونده بودم.

  الویت درس‌ها رو مشخص کردم و تصمیم گرفتم؛ زبان و تئوری رو هر روز بخونم. بقیه درس‌ها رو هم دو روز در میان می‌خونم!

  شما با توجه به تجربه‌ای که دارید پیشنهاد یا نکته‌ای دارید به من بگید یا نه؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. ۵۰ روز وقت قابل توجهی است.
   دو. درس‌ها را آیا با مدل ارشدباز اولویت‌بندی کرده‌اید؟ همین‌جا درج‌شان کنید.

   مننتظرم // جواد زارعی

   1. سعید محسن

    سلام

    اول: ممنون بخاطر اینکه منو ناامید نکردی

    دوم :

    کلیدی: زبان

    اصلی : تئوری -ریاضی- بازار- اقتصاد

    کمکی :اسلامی

    تعلیقی : پژوهش

    سوم : اقای زارعی یه سوال فنی دارم بازار ضریبش ۴ هست ایا این دلیل میشه ما این درس رو هر روز بخونیم؟ ببینید من کتاب مناجاتی رو که میبنم متن درس بازار زیاد سخت نیست که ادم بخواد هر روز بخونه ایا استدلالم درسته؟

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     یک. حیف نبود، پسری به این خوبی، مستعد و با انگیزه را ناامید می‌کردم!؟

     دو. پیشنهاد می‌کنم زبان و ریاضی را کلیدی؛ و بازاریابی و اسلامی را کمی اولوی‌بندی کنید. در این هشت هفته مانده به کنکور بر چهار درس تمرکز کنید.

     سه. درباره سابقه ذهنی‌تان از تئوری و اقتصاد بی‌خبرم. در ضمندرباره آمار نیز صحبت نکردید. اگر این‌ها را هم بدانم شاید پیشنهاد بهتری تقدیم‌تان کنم.

     منتظرم // جواد زارعی

     1. سعید محسن

       

      اشنایی دارم با تئوری و اقتصاد البته خیلی ناچیز ولی اقتصاد پایه ریاضی داره که منم خوبم  در مورد امار هم  با ریاضی حساب کردم  البته من امار رو کامل نمی خونم فقط روی تست ها کار میکنم :

      کلیدی : بازار

      اصلی :زبان و ریاضی و تئوری و اقتصاد

      در مورد اسلامی متوجه منظورتون نشدم البته تسلط خوبی روی این درس دارم توی ۵۰ روزه فقط مقیمی رو می خونم چون پور عزت کامل تسلط دارم

      من دیگه بیشتر از این نمی دونم و بلد نیستم الویت بندی کنم شما بزگواری کن بر اساس تجربه و وقتی که من دارم  یه الویت برام بذارید ممنون میشم البته بازار متن اسونی داره شاید چون ضریبش ۴ هست شما تاکید دارید کلیدی محسوب بشه

     2. جواد زارعی نویسنده

      سلام دوباره؛

      یک. اقتصاد در زمره درس‌های ترکیبی است که راستش خیلی با ریاضی سروکار ندارد. پس به اقتصاد و تئوری دل‌خوش نباشید که فرصتش مهیا نیست.

      دو. پیشنهاد می‌کنم به طور ویژه بر درس‌های «بازاریابی» و «زبان» و «ریاضی» و «آمار» و «اسلامی» تمرکز کنید؛ و از خیر تئوری و اقتصاد بگذرید.

      سه. درباره منابع و چگونگی مطالعه درس‌ها، مسیر درس‌خوانی را از ستون کناری وب‌سایت مطالعه کنید. برای اسلامی از وبلاگ دکتر احسانی کمک بگیرید.

      توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

     3. سعید محسن

      ممنون جناب

      پس من هر روز این ۵ درس رو می خونم اگه وقت شد یه نگاهی به تئوری و اقتصاد میندازم

 35. جواد

  سلام اقای زارعی

  راستش سال ۹۳ مدیریت مالی حذف شد واین درس مدیریت اسلام جایگزین شد

  که متاسفانه این درس هیچ ربطی به مدیریت نداره و شبیه به درس اصول فقه وبینش دینی است ولی در کل این بازار ارشد ودکتری اوضاع خوبی نداره هر کس کتابی چاپ می کنه از همون سوال طرح می کنه از سال۹۴ درس  مدیریت اسلامی اومد ودکتر مقیمی کتاب اسلامش رو تابستان انتشار کرد و از همون هم سوال اورد با ۷۰ درصد قاطعیت تمام دکتر مقیمی طراح سوال مدیریت اسلامی وتئوری مدیریت است چون وقتی کتابش نشر شد ۱۴ سوال از دکتری از هون کتاب بود که به نظرم این درست نیست این یعنی فقط کتاب من رو (بخرید).

  به هر حال امیدوارم امسال سنجش گزینش طرح سوالات این درس رو تنوع بده  که کسی فقط از کتاب (خودش) سوال طرح نکنه

  با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   راستش با نظرتان موافق نیستم. اگر دکتر مقیمی را از نزدیک ببنید، شاید نظرتان تغییر کند. بین خودمان بماند که دکتر مقیمی در عالمی دیگر سیر می‌کند. اینکه اهالی بازار این‌قدر کتاب ایشان را در بوق و کرنا می‌دمند، برای کسب منافع‌شان است. شما کتاب‌های دکتر مقیمی را هم نخواهید رتبه خوبی نصیب‌تان می‌شود!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 36. محمد امین واو

  درودی بی پایان بر روان پاک و خستگی ناپذیر جناب زارعی

  بنده مدت مدیدی نیست که با سایت فاخر شما اشنا شدم و لذت میبرم از این همه عمق نگاه و وسعت کلام که در کوچه پس کوچه های اضطراب و پریشانی خاطر و در دالان های بی انتهای نتایج گوگل نقطه روشنی در این سایت توجه منو به خودش جلب کرد

  و علاقه مند شدم با شما بیشتر اشنا بشم چون به شدت در همین دیدار نادیده ،گفتار شما رو به نوشتار خودم نزدیک دیدم…

  بنده برای بار دومه که شرکت میکنم توی کنکور و افسوس این رو دارم که چرا پیشتر با شما و نوشته های هادی و راهنما تون آشنا نشدم

  بنده سال گذشته با شور و اشتیاق فراوان بالهایم رو گشودم تا از سکوی اقتصاد به آسمان مدیریت پرواز کنم و خود را در قله های مرتفع یک رقمی میدیم که متاسفانه تغییراتی استراتژیک و مهلکی بر آسمان آبی مدیریت چیره شد که فکر میکنم پا قدوم من مصوب چنین بد شگونی بود که من از همین تریبون از همه داوطلبان ارشد مدیریت سال گذشته تمنای بخشش دارم که آه شان دامن گیر شد و به قعر شش فوت زیر گل و لای سقوط داشتم که نتیجه اش شد رتبه ای ۴رقمی که هر نفسی فرو میرود ممد حیات و هر نفسی که بر میاد شکری واجب…

  که بخاطر علاقه ای که به دانشگاه تهران داشتم تمامی گرایش رشته های مدیریت که در آنها مجاز شده بودم رو مورد هدف قرار دادم که روز نتایج پذیرفته شدن در بی رفتو امد ترین گرایش مدیریت کار آفرینی نوبت شگفت زده کرد منو

  و تصمیمی که گرفتم این بود تا بار دیگر آنگونه که بایسته و شایسته باشد اقدامی کنم تا حسرتی بر این دل نماند

  امسال کمی با تواضع بیشتر از پیش به کنکور مدیریت پیدا کردم و البته جهان بینی نسبت به آینده شغلی و تحصیلی پیدا کردم که کاملا انعطاف پذیر هست و صرفا جایابی در دانشگاهی چون تهران کارافرینی کف و با گرایش بازرگانی سقف  هدف گذاری کردم. حال همه گزینه ها روی میز هست و دریافتم که گرایش هایی که گرایش دارم که تبعیت خاصی از دروس عمومی پنجگانه کنکور دارند بعلاوه درس شیرین بازاریابی .

  حال امشب به این دغدغه رسیدم که کتاب تئوری مقیمی را مورد ارزیابی قرار دهم که به قول خود شما بعضیا در بوق و کرنا کردند چیست؛ که سرچی که در گوگل زدیم و کانال اقای احسانی رو چک کردیم که در اخر از اینجا سر دراوردم و روزه سکوت شکستم و خواستم شرحی مختصر که به درازا انجامید  از خودم تقدیم کنم  و شروعی باشد برای روزهای اتی که مزاحمتان خواهم بود.

  و

  از تشکری ویژه کنم از شما که انقدر در آرام کردن و القای ارامش تبحری خاص و خدادادی دارید و در این برهه آسان و زودگدر که ما خود بر خود سخت گرفتیم دست یاری بر ما گران داشتید و بسی مارا از  این مهلکه بی در و پیکر نجات میدهید

  در کتاب ۲۰۰۰ تست اسلامی میخواندم که خداوند در برای حساب بدی هایمان با عدلش و برای  جبران خوبی هایمان از فضلش جزا میدهد

  امیدوارم خداوند از فضلش هزار چندان به شما عطا کند که خیر و برکت و آرامش ملکوتی او در رود زلال زندگیتان جاری باشد

  باشد تا رستگار شویم》》محمد امین واو

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. خداوند متعال لطف و لطافت‌تان را فراوان کناد!

   دو. امیدوارم به قدر بضاعت و تلاش‌تان نتیجه بگیرید که ان‌شاء‌الله می‌گیرید. سال گذشته مشمول عدلش شدید؛ و امسال طعم فضلش را خواهید چشید.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 37. مریم

  سلام و عرض ادب

  من رشته ام غیر مرتبط بوده و برای کنکور ۹۷ می خوام ام بی ای بخونم . تا سال اینده ایران نیستم و متاسفانه دسترسی به کلاس و کتاب ندارم. کتاب مبانی سازمان دکتر مقیمی و دانش مسایل روز نگاه دانش رو دارم .که از قرار این ها از کنکور ۹۶ می تونن جایگزین ریاضیات باشن . می خواستم خواهش کنم راهنماییم کنید. از قرار کتاب دکتر مقیمی برای شروع خیلی سنگینه. باید چه کنم. ممنون

 38. مرجان رافی

  با سلام مجدد خدمت شما جناب آقای زارعی

  من برای کنکور دکترای مدیریت (گرایش آی تی ) چند وقت پیش از شما نظرخواهی کرده بودم و شما هم با لطف پاسخ داده بودید، چند سوال دیگه هم داشتم که میخواستم از حضورتون بپرسم:

  ۱-  کتاب مبانی سازمان مقیمی رو چطور باید مطالعه کرد؟( من واقعا با نحوه خواندن و به یاد سپاری مطالب این کتاب مشکل اساسی دارم ). با توجه به حجم بالا و  مطالب پراکنده و به شدت تست خیز کتاب، آیا شیوه درسخوانی آدمیزادی جواب میده؟؟؟

  ۲-آیا برای دکترای مدیریت هم مقیمی+جلیلیان+تست پرچ را پیشنهاد می دهید؟ (با توجه به این که من از آبان برای دکترا مطالعه رو آغاز میکنم ( هر چند این درس جزء اصلی ها است؛ ولی  فعلا روی مقالات تمرکز دارم)).

  ۳-جناب آقای دکتر محرابیون کانال تلگرام ندارند؟ این آدرسی که شما درج کرده اید در سایت، دیگر کار نمیکند.

  سپاس بی کران

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   برای تأخیر در پاسخ‌گویی عذرخواهی می‌کنم. گرفتار بودم اساسی!

   سه. دکتر محرابیون کانال تلگرام ندارند؛ اما در گروه مدیریت پارسه که نشانی‌اش در پایین وب‌سایت درج شده است حضور دارد.

   دو. در کنکور دکتری، دوز کتاب‌های مورگان و هچ قدری بیشتر است. اگر همین کتاب‌ها را مطالعه کنید، بیشتر تست‌های دکتری را نیز پوشش می‌دهید!

   یک. پیشنهادم برای مطالعه کتاب‌های مفهومی، همچنان روش درس‌خوانی آدمیزادی است. اگر پیش‌زمینه ذهنی از درس تئوری‌های مدیریت نداشته باشید مطالعه کتاب کلافه‌تان خواهد کرد.

   ارادت // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   کتاب دکتر مقیمی، کتاب درسی است؛ و کتاب‌های کنکوری بخش‌ها و نکته‌های مهم کتاب‌های درسی را پوشش می‌دهند. هیچ نکته مهمی نباید از چشم بچه‌های کلیدی پنهان بماند؛ از این رو، باید کتاب دکتر مقیمی را با دقت و حوصله مطالعه کنند!

   ارادت // جواد زارعی

 39. مرجان رافی

  سال دیگه ای هم داشتم :

  برای دکترای مدیریت هم شما آزمن های جامع رو پیشنهاد میکنید؟ کدوم موسسه (پارسه؟)

  آیا به نظرتون کلاس هم میتونه مفید باشه (برای درسی مثل تئوری – مقطع دکترا) و این که برای ما که مشهد هستیم آیا کلاس و آزمون برگزار میشه ؟ (ببخشید که از شما می پرسم چون سایت موسسه پارسه به روز نیست و مطالب آن مربوط به سال ۹۵ و گاه ۹۴ میشه!!!)

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   مهندس مروج در گروه تلگرام پارسه حاضر هستند. پرسش‌ها را همان‌جا از ایشان بپرسید. البته بین خودمان بماند که گروه دکتری ماهان قوی‌تر از پارسه است!

   ارادت // جواد زارعی

 40. میثم

  با سلام و عرض ادب خدمت شما جناب آقای زارعی

  جسارتا چند سوال داشتم که در صورت امکان محبت بفرمایید

  واقعیتش من برا آزمون استخدامی قوه قضائیه ثبت نام کردم و  چون رشته من مدیریت نیست هیچ آگاهی نسبت به این رشته و کتابهاش ندارم و این در حالی است که قسمتی از مفاد امتحانی آزمون مذکور مبانی سازمان و مدیریت، مدیریت منابع انسانی و  مدیریت رفتار سازمانی است.

  حال

  ۱_  آیا عناوینی که در بالا ذکر کردم همگی داخل در مجموعه تئوری مدیریت هستند؟

  ۲_ منبع خوب و مفید والبته سلیسی  که من قادر به خواندن  و هضم آن باشم را معرفی می‌فرمائید که ما رادر این امتحان یاری گر باشد.

  ۳_ جنابعالی به عنوان کارشناس امر چه توصیه هایی برای بنده دارید؟

  در آخر از بذل توجه و دقت نظر جنابعالی کمال تشکر را دارم. 

 41. میثم

  با سلام مجدد

  به نظر شما برای مبانی سازمان و مدیریت ، مدیریت منابع انسانی و مدیریت رفتار سازمانی کتاب دکتر جلیلیان مناسب است.

  جدا سپاسگزارم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   آزمون هدف‌تان را نمی‌شناسم؛ و نمی‌دانم کدام منبع برای رفع نیازتان کفایت می‌کند. کتاب دکتر جلیلیان جمع‌بندی خوبی از مباحث تئوری‌های مدیریت دارد!

   ارادت // جواد زارعی

 42. امين نصيري

  سلام و درود دوباره خدمت شما جناب زارعی بزرگوار

  چنتا سوال داشتم خدمتتون ممنون میشم مثل همیشه جامع و کامل جواب بدین

  راستش من تابستون کتابای مبانی رابینز و بخش هایی از پورعزت رو خوندم اما متاسفانه از اواسط شهریور تا اواخر مهر نتونستم درست درس بخونم و به نوعی بصورت جدی از اول ابان شروع کردم و حالا با توجه به زمان کم پیش رو تا کنکور در برخی درس ها مثل تئوری و بازاریابی اول دارم کتاب مقیمی و تقریبا همزمان کتاب جلیلیان رو برای تئوری باهم میخونم و کاتلر رو برای بازاریابی دارم میخونم تا بعد سراغ کتاب مروج برم اما دوستان دیگه ای که دارن میخونن و بعضا اساتید میگن که زمان کمه و من دارم اشتباه میکنم که کتاب هایی که به شکل درسنامه هستن رو میخونم و اینطوری عقب میفتم و باید صرفا روی کتاب های کنکوری مثل جلیلیان و مروج تمرکز کنم، و این موضوع خیلی ذهنم رو درگیر کرده ، ممنون میشم بهم جواب بدین

  البته بازاریابی کلیدیه و برای تئوری هم نیم نگاهی به کلیدی بودنش دارم

  درس های دیگه هم اقتصاد و مدیریت اسلامی اصلی

  ریاضی-امار کمکی

  زبان و or هم حذفی هستن

  تشکر فراوان بابت راهنمایی های مفیدتون🌹

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. فرصت چشم‌گیری را تا کنکور پیش روی‌تان دارید. به‌گمانم پنج ماه خالص برای درس‌خوانی زیاد هم هست. پس، استرس بی‌جا به خودتان حواله نکنید!

   دو. در مطالعه منابع باید اعتدال را رعایت کنید. مطالعه هم‌زمان مقیمی و جلیلیان کمک‌تان نمی‌کند. اول جلیلیان را بخوانید. اگر کمبودی احساس کردید، کتاب دکتر مقیمی را هم تورق کنید. برای بازاریابی، اتفاقا مطالعه کتاب کاتلر در یک ماه را توصیه می‌کنم.

   سه. عقب افتادن در کنکور حرفی بی‌معناست. ذهن‌تان را از این فضا و ادبیات خارج کنید. تا پایان پاییز برای مطالعه کتاب‌های مرجع فرصت دارید و بعدتر باید بر کتاب‌های کنکوری متمرکز شوید. گاهی وقت‌ها بهتر است گوش‌تان بدهکار حرف دیگران نباشد!

   ارادت // جواد زارعی

 43. آرام-گیلان

  سلام عرض شد جناب زارعی

  من داوطلب ازمون های استخدامی ادراه جات دولتی هستم رشتمم کارشناسی حسابداری هست

  برگذار کننده آزمون ها هم سنجش هست

  منبع مورد مطالعه م کتاب تئوری مدرسان شریفه ولی به دلیل ثقیل بودن متن کتاب بازدهی خوبی ندارم

  نظرتون چیه یک دور دیگه همین کتابو بخونم بعد برم سراغ کتاب تست پرچ؟

   

 44. عماد

  سلام و عرض تشکر

  ۱.من یه نگاهی به سوالات ۹۵ و ۹۶ انداختم و منابع سوالات رو هم بررسی کردم منتها هیچ سوالی رو ندیدم که از رفتار سازمانی باشه ممنون میشم نظرتون رو بگید

  ۲.کتاب مبانی مدیریت دکتر مقیمی رفتار سازمانی رو هم پوشش میده یا نه؟

  بازم ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   برای پوشش درست و درمان رفتار سازمانی باید کتاب‌های رفتار سازمان دکتر رضاییان، و البته مجموعه کتاب‌های رفتار سازمانی پیشرفته دکتر رضاییان را تورق کنید. اما برای کنکور ارشد، همان‌قدر که در بطن کتاب‌های کنکوری به مقوله رفتار پرداخته شده است کفایت می‌کند!

   ارادت // جواد زارعی

 45. م حیدری

  سلام و عرض ادب خدمت دوستان گرامی؛

  اینجانب در سالجاری قصد شرکت در کنکور دکتری را دارم.

  آیا امکان ارسال فایل PDF منابع دکتری مدیریت را دارید؟

  رشته اینجانب مدیریت فناوری اطلاعات است.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام،

   یک. برای‌تان کنکوری فوق‌العاده را ارزو می‌کنم.

   دو. اگر منابع را اماده کرده باشم، همین‌جا منتشرش می‌کنم که همه استفاده کنند. چرا اختصاصا باید برای شما ایمیل کنم؟

   سه. به ارشدباز خوش امدید، جایی‌که مثل هیچ‌جای دیگر نیست!

   ارادت / جواد زارعی

 46. ملیحه

  سلام و وقت بخیر. من امسال میخوام کنکور دکترا مدیریت دولتی آزمون بدم (هرچند دوسال هم هست که دارم این کنکور رو میدم و مجاز به روزانه میشم ولی دعوت به مصاحبه روزانه نه… به این دلیل که اصلا مطالعه ای نداشتم). امسال به صورت جدی میخوام برای روزانه دانشگاه علامه یا تهران تلاش کنم… بسته مدرسن شریف رو گرفتم سال پیش ولی به دلیل حجم بالای مطالبش نمیدونم کار درستی هست وقت بزارم روی بسته یا برم سراغ کتایهای مبانی سازمان مدیریت و مدیریت اسلامی دکتر مقیمی و کتاب دیگری اگر پیشنهاد می کنید. اگر صاحب نظری در این رابطه در جمع هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   تحلیل کنکور دکتری تخصصی قدری با ارشد متفاوت است؛ و بنده در گرایش دولتی تخصص ندارم و بهتر است سکوت پیشه کنم. به همین بسنده می‌کنم که روش مطالعه برای کنکور دکتری با ارشد متفاوت است. بسته‌ها شاید (تأکید می‌کنم شاید!) در برخی شرایط برای برخی داوطلبان قابل استفاده باشند؛ اما در کنکور دکتری خیلی نمی‌توانند کمک‌تان کنند.

   در ضمن، اینجا فروم، انجمن، یا گروه نیست که دیگران بتوانند اظهار نظر کنند. این‌گونه مشورت‌ها را باید از آدمی کاربلد طلب کنید.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *