بلاگمزیت برنامه‌ریزی هفتگی!

مزیت برنامه‌ریزی هفتگی!

نکته‌های کلیدی برای برنامه‌ریزی موفق

خدا نکند که آدمی جَوگیر شود. اصل همین جَوگیران هستند که عالم را به خاک سیاه نشانده‌اند. دانشمندان، کسب موفقیتی کوچک را به‌عنوان خاستگاه اصلی جَوگیری شناسایی کرده‌اند. جَوگیری برای کنکوری‌جماعت ممکن است از موفقیتی کوچک در یکی از آزمون‌های آزمایشی آغاز شود. از این رو، به‌هوش باشید که کسب موفقیتی کوچک ذهن‌تان را به دوردست‌ها پرواز ندهد که اگر بدهد، به خودتان می‌آیید و می‌بینید لِنگ در هوا هستید و دست‌تان به جایی بند نیست و بَندِ کنکور را آب داده‌اید. پس، مراقب برنامه‌ریزی جَوگیرانه باشید!

ذهن آدمی دربارهٔ چیزهایی که از لحاظ زمانی در گذشته دور بودند، یا در آینده دور هستند کمتر حساس است. همین حساسیت کمتر در بیشتر اوقات به کاهش دقتِ تخمین، محاسبه، و پیش‌بینی منجر می‌شود. برای مثال، داوطلبی که تازه از جلسه کنکور ارشد خارج شده و گند زده است، شاید بهتر بتواند درباره کنکور و ضعف‌ها و قوت‌ها صحبت کند. زمان که می‌گذرد، ذهن آدمی از لحاظ زمانی با کنکوری که تجربه‌شده است فاصله می‌گیرد و به‌همین علت آن رویداد را با دقت کمتری تحلیل می‌کند. نکته رقت‌انگیز آن است که بیشتر داوطلبان با همین ذهن و ذهنیت می‌خواهند برای کنکور ارشدی که شش ماه دیگر برگزار خواهد شد برنامه‌ریزی کنند. شک ندارم نمی‌شود و کمتر داوطلبی را دیده‌ام که در این‌باره به نصف چیزی که می‌خواسته رسیده باشد. نصف را هم با کلی ارفاق و اغماض گفتم. واقعیت می‌گوید بیشتر داوطلبان برای درس‌خوانی برنامه‌ریزی می‌کنند؛ و به‌علت عدم موفقیت در اجرای برنامه، دوباره برنامه‌ریزی می‌کنند. برخی به فرآیند برنامه‌ریزی تا دم‌دمای کنکور ادامه می‌دهند؛ و برخی دیگر، عطای برنامه‌ریزی را به لقایش می‌بخشند و درس‌خوانی کلنگی را آغاز می‌کنند. البته، داوطلبانی هم هستند که کلا از خیر کنکور می‌گذرند!

به‌شخصه، مشکلات کلیدی بسیاری را در امر برنامه‌ریزی درسی شناسایی کرده‌ام که مهم‌ترین‌شان نداشتن تخمین دُرست درباره ماهیت درس‌ها، نداشتن مهارت و شایستگی برنامه‌ریزی، نداشتن مهارت درس‌خوانی درست، و معضل برنامه‌ریزی بلندمدت هستند!

اگر باور ندارید، یک روز دلخواه را انتخاب و برای درس‌خوانی برنامه‌ریزی کنید. صادقانه کیفیت اجرای برنامه را ارزیابی کنید. اگر بیش از ۹۵ درصد برنامه را محقق کردید تا یک هفته برنامه‌های یک‌روزه طراحی و اجرا کنید. کسب موفقیت بالای ۹۵ درصد در تحقق برنامه‌های یک‌روزه نشان می‌دهد ذهن‌تان یک روز درسی را به‌درستی درک می‌کند. حال، نوبت برنامه‌ریزی‌های دو روزه است. برای دو هفته بعدی، برنامه‌های درسی دو روزه طراحی کنید. اگر بیش از ۹۵ درصد موفق بودید ذهن‌تان دو روز درسی را درک کرده است. همین ماجرا را با شرط موفقیت ۹۵ درصد برای برنامه‌های سه‌روزه تکرار کنید. با همین تکنیک ساده می‌توانید سطح درک ذهن‌تان درباره درک روزهای درسی را ارتقا دهید؛ و برنامه درسی با ضریب انجام ۹۵ درصد طراحی کنید. به‌همین راحتی!

برنامه‌ریزی‌های طولانی برای کنکور‌جماعت سم هستند. هیچ‌گاه برای یک ماه و حتی بیشتر برنامه‌ریزی نکنید؛ چراکه، از هفته سوم کم‌کم دست‌گیرتان می‌شود کجای کار ایراد دارد. اگر مقیاس برنامه‌ریزی‌تان کمتر از دو هفته باشد، مشکلات را زودتر تشخیص می‌دهید و فرصت دارید نقص‌های برنامه درسی‌تان را سریع‌تر، دقیق‌تر، و صحیح‌تر مرتفع کنید. راستش، به‌شخصه برنامه‌ریزی هفتگی را توصیه می‌کنم!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *