بلاگمزیت برنامه‌ریزی هفتگی!

مزیت برنامه‌ریزی هفتگی!

نکته‌های کلیدی برای برنامه‌ریزی موفق

خدا نکند که آدمی جَوگیر شود. اصل همین جَوگیران هستند که عالم را به خاک سیاه نشانده‌اند. دانشمندان، کسب موفقیتی کوچک را به‌عنوان خاستگاه اصلی جَوگیری شناسایی کرده‌اند. جَوگیری برای کنکوری‌جماعت ممکن است از موفقیتی کوچک در یکی از آزمون‌های آزمایشی آغاز شود. از این رو، به‌هوش باشید که کسب موفقیتی کوچک ذهن‌تان را به دوردست‌ها پرواز ندهد که اگر بدهد، به خودتان می‌آیید و می‌بینید لِنگ در هوا هستید و دست‌تان به جایی بند نیست و بَندِ کنکور را آب داده‌اید. پس، مراقب برنامه‌ریزی جَوگیرانه باشید!

ذهن آدمی دربارهٔ چیزهایی که از لحاظ زمانی در گذشته دور بودند، یا در آینده دور هستند کمتر حساس است. همین حساسیت کمتر در بیشتر اوقات به کاهش دقتِ تخمین، محاسبه، و پیش‌بینی منجر می‌شود. برای مثال، داوطلبی که تازه از جلسه کنکور ارشد خارج شده و گند زده است، شاید بهتر بتواند درباره کنکور و ضعف‌ها و قوت‌ها صحبت کند. زمان که می‌گذرد، ذهن آدمی از لحاظ زمانی با کنکوری که تجربه‌شده است فاصله می‌گیرد و به‌همین علت آن رویداد را با دقت کمتری تحلیل می‌کند. نکته رقت‌انگیز آن است که بیشتر داوطلبان با همین ذهن و ذهنیت می‌خواهند برای کنکور ارشدی که شش ماه دیگر برگزار خواهد شد برنامه‌ریزی کنند. شک ندارم نمی‌شود و کمتر داوطلبی را دیده‌ام که در این‌باره به نصف چیزی که می‌خواسته رسیده باشد. نصف را هم با کلی ارفاق و اغماض گفتم. واقعیت می‌گوید بیشتر داوطلبان برای درس‌خوانی برنامه‌ریزی می‌کنند؛ و به‌علت عدم موفقیت در اجرای برنامه، دوباره برنامه‌ریزی می‌کنند. برخی به فرآیند برنامه‌ریزی تا دم‌دمای کنکور ادامه می‌دهند؛ و برخی دیگر، عطای برنامه‌ریزی را به لقایش می‌بخشند و درس‌خوانی کلنگی را آغاز می‌کنند. البته، داوطلبانی هم هستند که کلا از خیر کنکور می‌گذرند!

به‌شخصه، مشکلات کلیدی بسیاری را در امر برنامه‌ریزی درسی شناسایی کرده‌ام که مهم‌ترین‌شان نداشتن تخمین دُرست درباره ماهیت درس‌ها، نداشتن مهارت و شایستگی برنامه‌ریزی، نداشتن مهارت درس‌خوانی درست، و معضل برنامه‌ریزی بلندمدت هستند!

اگر باور ندارید، یک روز دلخواه را انتخاب و برای درس‌خوانی برنامه‌ریزی کنید. صادقانه کیفیت اجرای برنامه را ارزیابی کنید. اگر بیش از ۹۵ درصد برنامه را محقق کردید تا یک هفته برنامه‌های یک‌روزه طراحی و اجرا کنید. کسب موفقیت بالای ۹۵ درصد در تحقق برنامه‌های یک‌روزه نشان می‌دهد ذهن‌تان یک روز درسی را به‌درستی درک می‌کند. حال، نوبت برنامه‌ریزی‌های دو روزه است. برای دو هفته بعدی، برنامه‌های درسی دو روزه طراحی کنید. اگر بیش از ۹۵ درصد موفق بودید ذهن‌تان دو روز درسی را درک کرده است. همین ماجرا را با شرط موفقیت ۹۵ درصد برای برنامه‌های سه‌روزه تکرار کنید. با همین تکنیک ساده می‌توانید سطح درک ذهن‌تان درباره درک روزهای درسی را ارتقا دهید؛ و برنامه درسی با ضریب انجام ۹۵ درصد طراحی کنید. به‌همین راحتی!

برنامه‌ریزی‌های طولانی برای کنکور‌جماعت سم هستند. هیچ‌گاه برای یک ماه و حتی بیشتر برنامه‌ریزی نکنید؛ چراکه، از هفته سوم کم‌کم دست‌گیرتان می‌شود کجای کار ایراد دارد. اگر مقیاس برنامه‌ریزی‌تان کمتر از دو هفته باشد، مشکلات را زودتر تشخیص می‌دهید و فرصت دارید نقص‌های برنامه درسی‌تان را سریع‌تر، دقیق‌تر، و صحیح‌تر مرتفع کنید. راستش، به‌شخصه برنامه‌ریزی هفتگی را توصیه می‌کنم!

6 فکر می‌کنند “مزیت برنامه‌ریزی هفتگی!

 1. پريسا

  با عرض سلام و وقت بخیر.
  در مورد این برنامه ریزی من چنتا سوال داشتم از حضورتون که دعاگویتان میشوم اگر مرا از این برزخ نجات دهید.
  من طبق برنامه ی شما و اولویت هایم از اول مهر با خواندن زبان عمومی و بعد بازاریابی شروع کردم.ولی زبان را با اجازه هر روز صبح تکرار میکنم.اوایل که به خواندن بازاریابی مشغول بودم چون رشته کارشناسیم بازاریابی بود با لذت و سرعت خوبی مطالعه میکردم و همه ی مطالب کاملا در ذهنم میماند از وقتی که درس سومم یعنی اقتصاد خرد را وارد کردم هم سرعتم کاسته شد و هم از خواندن بازاریابی غافل شدم مدت کوناهی.اما باز هم بازاریابی را درون برنامه باز گرداندم.ولی دیگر مثل قبل همه ی مطالب به یادم نمیماند چون انسجام قبلی را در ذهنم از دست داده است.
  آیا اشکالی دارد مثلا بازاریابی را کامل کنم و سپس اقتصاد را.یعنی درس به درس پیش بروم یا به ذهنم اجازه دهم تا روش ورود تک تک دروس را در کنار هم تمیرن کند تا یاد بکیرد.
  همین طور باید بگویم که خیلیییی خیلیییی استرس دارم که وقت زیادی نمانده و من خیلی درس نخوانده دارم.و این استرس کم کم میخواهد روی بازده کارم تاثیر بگذارد.و میدانم که شیطان بدی است
  پیشاپیش ممنونم که مثل پدری مهربان همیشه یاور و همراهمان هستید و با حوصله این سوالات پیش پا افتاده بنده حقیر را پاسخ میدهید.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   قرار بود اولویت‌بندی‌ نهایی‌تان را حداقل برای خودتان تعیین کنید تا بعدتر بتوانید درباره چیدمان درس‌ها تصمیم‌گیری کنید. آرشیو گفت‌وگوها را مرور کردم، اما خبری از اولویت‌بندی نهایی‌تان ندیدم. اولویت درس‌ها را همین جا وارد کنید تا درباره چیدمان و تقدم و تأخرشان صحبت کنیم. در ضمن، خاطرم هست بازرگانی دانشگاه اصفهان را هدف گرفته‌اید، این‌طور نیست؟

   منتظرم // جواد زارعی

   1. پريسا

    سلام.
    اولویت ها:

    کلیدی: بازاریابی

    اصلی:اقتصاد خرد، مدیریت اسلامی، ریاضی و امار

    کمکی: تئوری، اقتصاد کلان، زبان

    حذفی:پژوهش

    در مورد هدف هم این هدف برای سال گذشته بود امسال با توجه به تعییرات زندگی تهران را هدف قرار داده ام.

    پیشاپیش سپاسگذرا لطفتان هستم

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     یک. علاوه بر بازاریابی، حداقل یکی از درس‌های اقتصاد خرد، ریاضی، یا آمار را به کلیدی‌ها منتقل کنید.

     دو. درس‌ها را بهتر است تا پایان بهمن تمام کنید. اگر به‌روش پارتیزانی مطالعه می‌کنید، نیازی به مرور دوباره درس‌ها ندارید. اگر سنتی مطالعه می‌کنید باید وقتی را برای مرور جامع درس‌ها لحاظ کنید. از این رو، فرصت چندانی در اختیار ندارید!

     سه. به‌شرطی می‌توانید درس‌ها را یک‌به‌یک اضافه کنید که درس قبلی را در کمتر از سه هفته تمام کنید. آیا شدنی است؟

     چهار. به‌گمانم اشکال در روش مطالعه‌تان است. در چگونگی مطالعه‌تان تأمل کنید. علی‌القاعده نباید مطالعه همزمان سه درس، این‌گونه تمرکزتان را مختل کند.

     هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 2. محمد

  سلام وقتتون بخیر

  اول از همه خیلی ممنون بابت مطالب مفید سایت

  دوم اینکه من دانشجوی ترم ۷ کارشناسی مکانیک هستم و میخوام برای ارشد مدیریت بازرگانی بخونم.سال ۹۹ هم قصد کنکور دادن دارم…باتوجه به زمان نسبتا زیادی که مونده پیشنهادتون برای برنامه ریزی چی هستش؟

  بعد اینکه اطلاعی در مورد موسسه ۳ گام و برنامه ریزی هاشون دارید؟؟موسسه ی خوبی هست برای برنامه ریزی؟

  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   درباره کنکور سال ۹۹ پیشنهاد می‌کنم از دکتر علی احسانی کمک بگیرید. خیالم از سواد و تجربه‌شان آسوده است.

   ارادت // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *