بلاگمشکلات منابع ارشد مدیریت

مشکلات منابع ارشد مدیریت

اگر عبارت‌های «منابع ارشد مدیریت» یا «منابع ارشد مدیریت آی.تی» یا «منابع ارشد مدیریت فناوری اطلاعات» را در وب گوگل کنید، با وب‌سایت‌های با هویت و بی‌هویت بسیاری مواجه خواهید شد که منابع لازم برای موفقیت در ارشد مدیریت را فهرست کرده‌اند. دقیق‌تر که می‌شوید معلوم می‌شود که بیشترشان مشابه هستند و بسیاری‌شان کپی برابر اصل هستند. دوستان کپی‌کار به این منابع بسنده نکرده و حتی توصیه‌ها را نیز کپی و منتشر کرده‌اند. باید درباره مشکلات منابع ارشد مدیریت صحبت کرد. در این‌باره چند نکته به ذهنم خطور کرد:

مشکلات منابع ارشد مدیریت: تعدد منابع

در کنکور سال قبل؛ فرصت کردم و چند هفته‌ای را صرف مطالعه ریاضی و آمار کردم. همان موقع؛ فهرست منابع را به روایت‌های گوناگون دنبال می‌کردم و سعی در انتخاب بهترین‌ها داشتم. حتی نوشته‌ها و کامنت‌های تخصصی درباره درس ریاضی و علی‌الخصوص درس «آمار» را با دقت بالاتری دنبال می‌کردم. راستش فرصت نکردم کتاب حضرات «طورانی» و «رنجبران» و «ناصحی‌فر» و «نوفرستی» را بخوانم و و حتی تست‌‌های سال‌های گذشته را نیز مرور نکردم. کتاب آمار و کاربردهای آن در مدیریت (۰۵۰۱)» را برای یادگیری مبحث آمار، و کتاب حل مسائل آمار (۰۵۰۲) را برای تعمیق یادگیری، و کتاب مجموعه تست‌های طبقه‌بندی شده آمار (۰۵۰۶) را برای آشنایی با نوع تست‌های درس آمار مطالعه کردم. برای درس ریاضی هم فقط کتاب ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت (۰۴۱۲) دم‌دستم بود. تراز سال گذشته‌‌ام فقط با ۶۰ درصد ریاضی و آمار حول و حوش ۲۷۰۰ بود!

این‌ها را برای ثبت در تاریخ نگفته‌ام و می‌خواهم به این نکته مهم اشاره کنم که تعدد منابع ارشد مدیریت بیشتر از آنکه راهگشا باشد، ذهن داوطلب ارشد مدیریت را زمین‌گیر می‌کند. برای کنکور سال جاری همان‌ منابع پیشین را مرور خواهم کرد و تلاش می‌کنم تست‌های سال‌های گذشته را نیز چند مرتبه‌ای مرور کنم و بس. برای ریاضی هم همین‌طور؛ همان منابع را به انضمام مرور تست‌های سال‌های گذشته در دستور کار قرار خواهم داد. فهرست بلند بالای منابع تئوری مدیریت یا درس زبان عمومی و تخصصی که جنگلی است برای خودش. پوشش این همه منبع در فرصت محدود نه؛ شدنی است و نه؛ لازم است. اقتصاد خرد و کلان، تنها درس‌هایی هستند که تکلیف داوطلب به طور صریح با منابع موردنیازش مشخص شده است. می‌داند که اگر کتاب‌های دکتر نظری و تست‌های سال گذشته را چند مرتبه‌ای مرور کند و اندکی هم خوش‌شانس باشد، می‌تواند ده تا پانزده تست از ۲۰ تست درس اقتصاد را منهدم کند. اما شرایط برای درس تئوری‌های مدیریت و زبان تخصصی و ریاضی و آمار و حتی بازاریابی این‌گونه نیست. از این رو تصمیم گرفته‌ام تا فهرستی جمع و جور و درست و درمان منتشر کنم. این فهرست را در هفته اول مهرماه ۹۲ با ذکر دلایل انتخاب هر کدام‌شان منتشر خواهم کرد.

مشکلات منابع ارشد مدیریت: گرانی

هفته پیش بود که کتاب‌های خانم دکتر هایده متقی را تهیه کردم. شاید می‌شد این کتاب‌ها را ابتیاع نکرد و از این‌ور و آن‌ور امانت گرفت. رفتم در طریق مرفه بی‌دردی و خریدم‌شان تا با خیالی آسوده مرورشان کنم. دو نکته در این هاگیر واگیر توجه‌ام را جلب کرد. یک اینکه؛ قیمت برخی کتاب‌ها خداوکیلی غیرمنطقی است که البته به قیمت کاغذ مربوط می‌شود و دو اینکه؛ برخی ناشران برای حفط قیمت قبلی، کیفیت کاغذ را بر باد داده‌اند. چاپ جدید کتاب مدیریت عمومی دکتر الوانی انصافا دیدن دارد. بی‌اغراق می‌گویم که کیفیت کاغذ چاپ جدید از کاغذ ساندویچی‌ها هم نازل‌تر است!

انتشار فهرست منابع مؤثر ارشد مدیریت مزیت‌های بارزی دارد. هم تشتت ذهنی داوطلب‌ را درمان می‌کند و هم؛ مقادیر قابل‌توجهی در منابع مالی صرفه‌جویی می‌شود. البته مورد یک را مهم‌تر می‌دانم. همین‌که داوطلب بی‌نوا با خیل منابع مواجه می‌شود و یقین می‌کند که فرصت و توان کافی برای پوشش بسیاری از آن‌ها را ندارد، موجب تضعیف روحیه و نزول انرژی و انگیزه خواهد شد.

مشکلات منابع ارشد مدیریت: کاسبی حضرات!

گاهی نام نویسندگان معروف را که روی کتاب می‌بینم فکر می‌کنم که با کتاب مقدس فلان درس مواجه شده‌ام؛ اما کتاب را که ورق می‌زنم دست‌گیرم می‌شود که ماجرا چیست! صفحه‌بندی و حروف‌چینی و ساختار منسجم مطالب و کیفیت چاپ و جمله‌بندی آدمیزادی و تفکیک بخش‌های مفهومی از مهارتی و امثالهم مدت‌‌های مدیدی است که از فهرست دغدغه‌های ناشران رخت بربسته است. دو سه هفته پیش بود که به طور اتفاقی با کتاب ریاضایت آقای کاوه حسین‌پناهی (۰۴۰۱) مواجه شدم و کلی ذوق کردم. پس از مدت‌ها کتابی دیدم که چاپ تر و تمیز و ساختار مطالب درست و درمانی داشت. با «نشر کتاب دانشگاهی» پس از ابتیاع کتاب پژوهش عملیاتی دکتر مهرگان (۰۷۰۱) آشنا شدم و خوشحالم که ناشری در این قد و قامت هست که درباره کیفیت ظاهر بصری کتاب دغدغه دارد!

ارشد مدیریت در سال گذشته نزدیک به ۶۰ هزار داوطلب داشت و شک ندارم که تعداد متقاضیان کنکور امسال بیش از اینها خواهد شد. ناشران کاسب‌کار بر این امر وقوف کامل دارند و بی‌شک بازار شلم‌شوربای کنونی، آشفته‌تر هم خواهد شد. نکته‌ای که توجه‌ام را جلب کرده است؛ بازار چاپ جزوه‌هاست که بیشتر با پشتیبانی چند نویسنده و مؤسسه فعال در این حوزه گرم شده است. کنکور ارشد -زبانم لال- قرار است مفهوم‌محور باشد. مفاهیم اساسی را باید از کتاب‌های اصلی و فاخر استخراج کرد. ترویج چاپ جزوه؛ یعنی انتقال فضای کنکور نکته‌‌محور کارشناسی به کنکور مفهوم‌محور ارشد. یعنی صنعت کنکور یکی دو سالی است که به طور جدی به سوی ارشد گام برداشته است و سه چهار سال دیگر کنکور نخبه‌محور دکتری را هم آلوده خواهد کرد که علی‌الظاهر کرده است!

به شخصه این ریسک را می پذیرم و هیزم‌بیار بازار آتشین چاپ جزوه‌ها نمی شوم و نه جزوه می‌خرم و نه توصیه‌اش می‌کنم!

پارامترهای بسیاری در خرید بهینه منابع مورد نیاز برای موفقیت در اشرد مدیریت دخیل هستند که چند هفته دیگر به طور مفصل درباره‌شان صحبت خواهم کرد.

مؤخره!

یک اینکه؛ به طور اتفاقی با مجموعه کتاب‌های تازه‌ای مواجه شدم که مطلب خاصی درباره‌شان در وب فارسی پیدا نکردم. کتاب‌هایی با ساختار محتوایی، چاپ و قیمت مقبول که اگر مجالی دست دهد و پولی فراهم شود، می‌خر‌م‌شان و درباره‌شان صحبت می‌کنم. البته اگر فراهم شود!

دو اینکه؛ بالاخره کتاب زبان عمومی مورد نیازم را ابتیاع کرد. کتاب‌های زبان عمومی ارشد (۰۳۰۴) و زبان تخصصی ارشد (۰۲۰۲) برادر اشراقی را سال گذشته تهیه کرده بودم و چندان با کتا‌ب‌ها رابطه برقرار نکردم. کتاب زبان عمومی بابام رستمی را نیز تورق کردم و راستش پرداخت ۲۱.۰۰۰ تومان بی‌زبان را تاب نیاوردم و کتاب زبان عمومی آقایان ناصرزاده و دهدشتی (۰۳۰۵) را خریدم که هم؛ خوش‌قیمت بود (۸.۵۰۰ تومان)‌ و هم؛ نگاه تخصصی‌شان را به مقوله زبان پسندیدم. فقط چاپش قدیمی بود که اغماض کردم!

سه اینکه؛‌ گر فرصت مناسب عطا  شود بخش‌های جالبی به این مجموعه افوزده خواهد شد. قطعی که شد خبرتان می‌کنم.

پذیرای کمک‌های ایده‌ای، کامنتی و محتوایی‌تان هستیم!

1 فکر می‌کنند “مشکلات منابع ارشد مدیریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *