روزنوشت ارشد ۹۵مقایسه کتاب‌های اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام

مقایسه کتاب‌های اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام

مقایسه مختصر و مفید درباره کتاب‌های جامع اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام

مطلب حاضر را چند سال پیش نوشتم. درس مدیریت اسلامی تازه به درس‌های کنکور اضافه شده بود و کتاب‌های کنکوری محدود بودند. واقعیت این است در سال‌های اخیر، کتاب دکتر احسانی بهترین و کامل‌ترین کتاب کنکوری است. اگر دوست دارید، مطلب زیر را بخوانید، اما بدانید که هیچ‌یک از نویسندگان حال حاضر، به اندازه دکتر احسانی بر این موضوع متمرکز نیستند.

هفته‌هاست که اساسی گرفتارم و تاب و توان نوشتم ندارم. راستش عذاب وجدان امانم نمی‌داد که ایمیل یکی از دوستان جان را دریافت کردم که با همت بلندش، کتاب‌های جامعی را که مؤسسه‌ها با عنوان اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلامی منتشر کرده بودند تورق و بررسی کرده بود. واقعیت این است که این بررسی را چند هفته پیش دریافت کردم؛ اما فرصت و فراغتی برای ویرایش و نشر آن نمی‌یافتم. گمان می‌کنم با مطالعه این نوشته بتوانید، کتاب جامع مناسب‌تان را انتخاب کنید.

اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام – ماهان

دکتر احمدرضا مدرسی کتاب را در ۲۴۸ صفحه، مشتمل بر پنج بخش تهیه کرده است؛ که بخش اول، خلاصه کتاب مدیریت در اسلام علی آقاپیروز؛ بخش دوم، خلاصه کتاب آقای فروزنده دهکردی؛ بخش سوم خلاصه کتاب انتشارات سمت (دکتر عابد جعفری) و بخش چهارم و پنجم، خلاصه کتاب مدیریت ما (دکتر پورعزت) است. انتشارات ماهان، کتاب را به قیمت ۳۳ هزار تومان، با کیفیت چاپ بسیار خوب منتشر کرده است. کتاب، مشتمل بر ۴۰۰ تست تألیفی است که جنبه مدیریتی چندانی ندارد؛ و بیشتر به مباحث دینی و اسلامی نزدیک‌اند. از آنجا که کتاب مؤسسه ماهان، خلاصه کتاب‌هاست؛ برخی مباحث و موارد تکراری‌اند. کتاب ماهان، مطالب برخی کتاب‌های مرجع را پوشش نداده است؛ برخی مطالب تکراری‌اند؛ تست‌ها بعضا نامناسب هستند؛ اما چاپ کتاب خوب است و تقسیم‌بندی مطالب در قالب بخش‌ها، درس‌ها و نکته‌ها مناسب است؛ و نمره کتاب، در مجموع، قابل قبول است!

اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام – مدرسان

دکتر محمدحسین افضل‌آبادی کتاب را در ۴۴۸ صفحه، مشتمل بر پنج بخش، ۱۷ فصل و همراه با ۹۸۵ تست تألیفی نگاشته است. اصرار مؤلف بر طراحی تست‌های زیاد، کیفیت تست‌ها را کاهش داده است و تعداد تست‌هایی که به طور صریح برای درس مدیریت اسلامی کنکور ارشد طراحی شده‌اند بسیار محدود است. بیشتر تست‌ها یا رویکرد اسلامی دارند؛ یا به تئوری مدیریت متمایل شده‌اند. در این کتاب، تست‌های عجیبی مانند «کدام مورد از اختیارات مجلس شورای اسلامی نیست؟» یا «امانت مهم پیامبر در روز عید غدیرخم میان مردم چه بود؟» نیز مشاهده می‌شود. کتاب مدرسان شریف، منابع بیشتری را به نسبت دیگر کتاب‌های موجود در بازار پوشش داده است؛ اما بخش قابل توجهی از حجم کتاب مربوط به عدم خلاصه‌سازی منابع اصلی، و نقل کامل مطالب از کتاب‌های مرجع است. البته، ترتیب فصل‌ها یا بخش‌بندی مطالب می‌توانست بهتر باشد. مهم‌ترین ضعف کتاب، اصرار مؤلف بر طراحی تست و پوشش کامل مطالب است که موجب ازدیاد مطالب اضافی در کتاب شده است. در ضمن، کتاب مدرسان شریف که به قیمت ۳۲ هزار تومان منتشر شده است،‌ مباحث مطرح در کتاب دکتر مقیمی را پوشش نداده است!

اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام – مهربان‌نشر

کتاب ۳۵۲ صفحه‌ای جناب پرچ را انتشارات مهربان‌‌نشر به قیمت ۲۳ هزار تومان منتشر کرده است. حجم کتاب در قیاس با دیگر کتاب‌ها جمع و جورتر است. جناب پرچ با همراهی دوست‌شان، یا آقای پورممتاز با همراهی آقای پرچ، مطالب کتاب‌های مرجع را دسته‌بندی کرده؛ و به فراخور از جدول‌ها و نکته‌ها استفاده کرده‌اند. راستش، نقطه ضعف کتاب هم همین است؛‌ چرا که درس مدیریت اسلامی تازه معرفی شده و بالغ نشده است؛ از این رو، دسته‌بندی مطالب برای شکل‌گیری محتوایی یکپارچه و شکیل،‌ نیازمند چکش‌کاری فراوان است.

کتاب، تست ندارد و برخی کتاب‌های مرجع مانند کتاب دکتر مقیمی را به طور مناسب پوشش نداده است. استفاده از جدول‌ها، نکته‌بندی‌ها و تنظیم موضوعی جدید مطالب، نقطه قوت کتاب؛ و عدم پوشش برخی منابع و تست‌ها از ضعف‌های جدی کتاب جناب پرچ است.

اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام – پارسه

انتشارات پارسه، کتاب دکتر علی احسانی را در ۲۷۷ صفحه به قیمت ۳۱ هزار تومان منتشر کرده است. کیفیت نامطلوب چاپ کتاب، ذوق خواندن را در دل هر مخاطبی کور می‌کند. با توجه به اتمام چاپ نخست، مسئولان پارسه باید فکری به حال چاپ نه چندان مطلوب کتاب در فرایند تجدید چاپ کنند. ویژگی اصلی کتاب، خلاصه‌سازی مطالب مهم کتاب‌های مرجع و تنظیم‌شان در ساختاری تازه؛ و استفاده از نمودارها، جدول‌ها و مدل‌های مفهومی برای به خاطرسپاری بهتر است. ساختار موضوعی کتاب می‌توانست بهتر باشد و ایرادهای نگارشی مختصری هم در آن به چشم می‌خورد. کتاب فقط شامل تست‌های کنکور است؛ و دکتر علی احسانی در وبلاگ‌شان، تست‌ها، و تمرین‌ها، نکته‌ها و خلاصه‌های تکمیلی را مبتنی بر جدول زمان‌بندی، به طور رایگان منتشر می‌کند. علیرغم پوشش منابع اصلی، از کتاب دکتر مقیمی غفلت شده است که البته خلاصه مطالب کتاب دکتر مقیمی در مطالب تکمیلی ارایه می‌شود. چاپ نامناسب و ایرادات جزیی نگارشی مهم‌ترین ضعف کتاب است؛ و ساختار یکپارچه مطالب، هم قوت و هم ضعف است؛ که می‌توانست بهتر باشد. ارایه تست‌ها و مطالب تکمیلی و پشتیبانی رایگان در وبلاگ، مهم‌ترین مزیت کتاب است.

دکتر احسانی، در حال تدوین نسخه تازه کتاب‌شان هستند؛ که گمان می‌کنم حوالی مرداد ۹۵ منتشر شود!

کتاب ۲۰۰۰ تست اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام – نگاه دانش

انتشارات نگاه دانش، کتاب آقای سید محمدتقی حسینی مرام را در  ۴۰۰ صفحه به قیمت ۲۲ هزار تومان، در چهار بخش منتشر کرده است؛ که به ترتیب، کتاب‌های دکتر مقیمی، دکتر پورعزت، دکتر نجاری و فصل‌های مهم کتاب‌های دیگر را پوشش داده است. تست‌های کتاب، در شرایط کنونی بهترین هستند. به طور ویژه، به داوطلبانی که به درصدهای بالا فکر می‌کنند پیشنهاد می‌کنیم، تست‌های این کتاب را در کنار هر یک از منابعی که انتخاب کرده‌اند تمرین کنند. خوشبختانه تعداد تست‌های نامناسب محدود هستند. کتاب در میان منابعی که درباره‌شان صحبت کردیم، کم اِشکال‌ترین است. اما حواس‌تان باشد که کتاب ۲۰۰۰ تست، کتاب مکمل است و به تنهایی سود چندانی ندارد!

مؤخره

اگر وقت و فرصت کافی دارید و به درصدهای بالا فکر می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم کتاب‌های دکتر مقیمی و دکترپوعزت را خوب مطالعه کنید؛ و برای جمع‌بندی درس مدیریت اسلامی، ویراست دوم کتاب‌ دکتر احسانی را که بعد از ماه رضمان منتشر خواهد شد، همره با کتاب ۲۰۰۰ تست نگاه دانش مطالعه کنید. راستش، به شخصه مطالعه نسخه جدید  کتاب دکتر احسانی همراه با ۲۰۰۰ تست را برای شکار حداقل ۹ تست کافی می‌دانم که درصد کمی نیست!

53 فکر می‌کنند “مقایسه کتاب‌های اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام

 1. محمد

  کامل ترین تحلیلی که میشد در مورد منابع درس مدیریت اسلامی ارائه داد.ممنون از زحمات شما

 2. آرش عمرزاده

  سلام آقای زارعی…امیدوارم حالتون خوب باشه

  خیلی دقیق و خووووب بود.

  متاسفانه بچه ها خیلی درگیر منابع شدند.

  به نظرم مطالعه کتاب دکتر پورعزت و کنارش ۲۰۰۰تست آقای حسینی مرام میتونه خیلی مفید باشه…و اون درصد مناسب رو به دست بیارن.اگه تایم داشتن کتاب آقای احسانی هم میتونه خوب باشه براشون…و اینکه حتما از تست هایی که تو وبلاگشون میزارن استفاده کنن.

  بازم خیلی ممنون از راهنماییهاتون.

 3. حديث

  سلام جناب زارعی

  امیدوارم که خوب باشید  ، سلام گرم بنده را به اساتید گرامی  برسانید، کتاب دکتر پورعزت را هم حتما مطالعه کنید منبع موثقی است.

  با آرزوی موفقیت شما و همه ی دوستان

  منتظر حضور شما از امسال در دانشگاه هستیم 😊

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   کتاب دکتر پورعزت را باید بخوانید. همراه‌شان یکی از کتاب‌های دکتر احسانی یا جناب پرچ را بخوانید و تست‌های ۲۰۰۰ تست نگاه دانش را بزنید.

   ارادت // جواد زارعی

 4. مصطفی

  میشه در مورد کتاب انتشارات دانش بیشتر توضیح بدید

  یعنی کتاب فقط تست هستش

  یا اینکه که نه مطالب دیگه هم توش هست

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   بیشتر مباحث تئوری مدیریت و منابع اصلی را پوشش داده است و یکی از بهترین کتاب‌های حال حاضر بازار است. کتاب درس و تست است.

   ارادت // جواد زارعی

 5. Shima

  با سلام و تشکر فراوان ازشما

  باتوجه به اینکه کتاب آقای احسانی در حال حاضر تموم شده توی بازار،چاپ بعدی بنظرتون کی به بازار میاد،من در حال حاضر کتاب آقای پورعزت رو دارم تموم میکنم و میخواستم بعدش کتاب آقای احسانی رو بخونم.ولی الان نمیدونم چیکار کنم…

  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   کتاب جناب پرچ را بخوانید و تست‌های کتاب ۲۰۰۰ نگاه دانش را تمرین کنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   اگر کتاب دکتر احسانی دم‌دست‌تان نیست؛ کتاب جناب پرچ را همراه با ۲۰۰۰ تست بخوانید!

   ارادت // جواد زارعی

 6. ایمان

  عااااالی.واقعا پست مفیدی بود.خیلی وقت بود دنبال اینجور بررسی برای این درس میگشتم.

  خیلیی ممنون

 7. هادی

  سلام. ممنون از توضیحات دقیق و کامل شما. لیسانس من پیام نوره و تا اونجایی که تونستم کتاب خوندم. چهار کتاب مقیمی، افجه، پورعزت و نجاری خوندم و علامت زدم. از علامت زدن خودم هم خیلی مطمئن هستم. وقتی ۲۰۰۰ تست رو دیدم متوجه شدم دقیقا نکاتی رو آورده که من در کتابم علامت زده بودم طوری شد که احساس کردم به همین ۲۰۰۰ تست اکتفا کنم. به خصوص از کتاب دکتر امیری هم تست آورده.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   تست‌های مندرج در کتاب ۲۰۰۰ تا اطلاع ثانوی بهترین گزینه موجود برای درس مدیریت اسلامی هستند. همان را بخوانید.

   آرزوی توفیق // جواد زارعی

 8. فاطمه

  سلام .با تشکر از مطلب مفیدتون.میخاستم راهنماییم کنید. برای درس مدیریت اسلامی به نظرتون خلاصه آقای پور شفیع (پارت سوم) به علاوه ۲۰۰۰ تست کفایت میکنه؟؟چون کلا من با تست بیشتر درس رو یاد میگیرم .ولی میخاستم یه جزوه خلاصه هم بخونم که کل مبحث رو متوجه بشم بعد برم سراغ تست.بینهایت سپاسگذارم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. برای مدیریت اسلامیع پیشنهاد می‌کنم کتاب جناب پرچ را با ۲۰۰۰ تست نگاه دانش بخوانید.

   دو. برادرانه پیشنهاد می‌کنم از جزوه‌ها و کتاب‌های حاشیه‌ای دوری کنید. الآن، زمان تمرکز درست بر درس‌ها و استفاده از منابع درست و درمان است.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 9. آلا

  سلام جناب زارعی!

  روزگارتان خوش و پر انرژی

  من دانشجو ترم اخر حسابداری شهید چمرانم،به نسبت پایه ی درسی متوسطی به بالا دارم،عرض کردم هدفم کسب رتبه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هست برای درس ها تصمیماتی به شرحی ک خدمتون عرض میکنم گرفتم:

  ۱.زبانم در حد خوبیه،پایه م قویه.نظرم اینه ک کلمات و سوالات چند سال اخیرو بخونمو تستای واژگانو بتونم بزنم.

  ۲ تئوری جزوه استاد پرچ و سوالات کنکورای اخیرو بخونم.

  ۳.اقتصاد خرد و از کتاب دکتر نظری بخونم و کلانو حذف کنم.

  ۴.ریاضی مباحث اسون رو انتخاب کنم ک حدود ۳۰% رو پوشش بده.نظر شما چ مبحثیه؟؟

  ۵.پژوهش رو حذف میکنم.

  ۶.بازاریابی  رو خوب و کامل میخونم از کتاب ۳ استاد !!

  نظرتووووون؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   آیا درس‌ها را با روشی که در ستون کناری وب‌سایت معرفی کرده‌ام اولویت‌بندی کرده‌اید؟ اگر خیر؛ زحمت بکشید و اولویت‌بندی کنید تا بشود درباره منابع مناسب گفتگو کنیم.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 10. بابک

  سلام.
  ببخشید که در پرسش‌های عمومی سوالم رو مطرح نمی‌کنم چونکه صفحه‌اش خیلی طولانی شده و گوشیم هنگ میکنه.
  پیرو راهنمایی‌های قبلی که داشتید تحقیق٬ اقتصاد و تولید رو از کتب یگانه، نظری و البته تولید هم بعد از تهیه هر سه کتاب مدرسان، یگانه و شیخان(!) از مدرسان خوندم. این درس واقعا مشکل ساز شده برام. و علاوه بر مباحث تئوریک، دوستان در مباحث محاسباتیم با هم اختلاف نظر دارند در این کتب! مثلا در بحث مکان یابی و حل تستی از سراسری، روش خطی شکسته در کتاب جناب یگانه روش مرکز ثقل معرفی شده و در کتاب مدرسان روش میانه!
  به هرحال برای مرور آیا زدن تست‌های سال‌های قبل شیوه مناسبی است یا باید به متن درسها مراجعه و چندباره مطالعه کنم؟
  در مورد درس ریاضی تا آخر انتگرال تست‌های دو هزار تست رو زدم و کتابی هنوز نخوندم! و قصد دارم بعد از اتمام برم سراغ تست‌های کنکور. و در مورد آمار هم همین کارو کردم و از کتاب تست جناب طورانی تا انتهای آمار یک تست‌هارو زدم. همون کتاب تست نگاه دانششون. برای این دو درس آیا این روش مطالعه صحیح هست؟!
  در کل سوالم در مورد مرور کردن هست. که آیا مطالعه تست‌های سال‌های گذاشته شیوه مناسبیه یا نه
  ممنون ازتون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. درباره کتاب تولید، پیشنهاد می‌کنم بر یکی از کتاب‌ها تمرکز کنید. هر چند بهتر آن است که تست‌های هفت هشت سال کنکور را دقیق بررسی کنید.

   دو. برای اقتصاد، همچنان معتقدم کتاب‌های دکتر نظری بهترین‌های بازار کنونی هستند. علی‌الظاهر، انتخاب تست‌های کنکور دوباره به ایشان واگذار شده است!

   سه. اگر در درس‌های ریاضی و آمار، حل تست‌ها کمک‌تان کرده است، بر همان‌ها تمرکز کنید. کتاب مهندس طورانی که فوق‌العاده است. برای اینکه خیال‌تان از مبحث ریاضی آسوده شود، پیشنهاد می‌کنم کتاب ۹۰ درصد ریاضی پارسه (مهندس امیر انصاری) را تورق کنید!

   چهار. مرور تست‌های ده دوازده سال اخیر کنکور برای تمام درس‌ها از اوجب واجبات است. پیشنهاد می‌کنم کتاب مشکی‌رنگ نگاه دانش را بخرید و از ابتدای اسفند بر حل تحلیل تست‌ها تمرکز کنید!

   پنج. اگر راحت می‌خوانید و راحت حفظ می‌کنید و در حل تست‌ها مشکل چندانی ندارید، روش درس‌خوانی‌تان را تغییر ندهید.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 11. ایمان

  سلام خسته نباشید

  میخواستم مطمئن بشم که کتاب مدیریت اسلامی آقای پرچ کتابای آقای نجاری و مقیمی و پور عزت رو پوشش میده؟

  خیلی ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   هدف‌تان برای درس مدیریت اصلامی در کدام دامنه است؟ اگر زیر ۵۰ درصد است، نیازی به مطالعه کتاب دکتر مقیمی ندارید. کتاب دکتر پورعزت، کتاب جناب پرچ و ۲۰۰۰ تست نگاه دانش را بخوانید. اگر نگران کتاب دکتر مقیمی هستید، وبلاگ یا کانال تلگرام دکتر احسانی را دنبال کنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 12. محمد

  سلام

  اگه اقا جواد ناراحت نمیشن

  من امروز انقلاب بودم و رفتم کتاب ۲۰۰۰  تست مدیریت اسلامی رو فقط ببینم و واقعا خوشم اومد و خریدمش !!! من فکر میکنم همین ۲۰۰۰ تست برای درس اسلامی کافیه چون تمام مطالب مهم رو پوشش داده به نظر من بچه ها هیچی دیگه نخونن و خوبیش اینه که کتاب امیری و اقا پیروز هم توش هست

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   کتاب دکتر پورعزت را هم بخوانید که ناراحت نشوم!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   1. محمد

    سلام

    من تا نصف پور عزت خونده بودم الان می بینم همه نکات مهم کتاب پور عزت توی ۲۰۰۰ تست هست !!! دیگه ولش کردم بی خیال

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛

     مطالعه کتاب اصلی دکتر پورعزت، ساختار منظمی به آموخته‌ها می‌دهد که تست‌ها نمی‌دهد. یعنی، اسکلت‌بندی را با کتاب دکتر پورعزت بنا کنید و با تست‌زنی، کامل‌شان کنید.

     ارادت‌مند

 13. محمد

  راستی یادم رفت یه چیزی بگم کتاب ۲۰۰۰ تست اسلامی دقیقا ۲۳۹ صفحه متن درسی داره یعنی همون پاسخ های تشریحی و بقیه کتاب سوال هست البته این ۲۳۹ صفحه با فونت خیلی ریز چاپ شده که فکر کنم فونتش بزرگ میشد حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ حجم متن میشد

 14. جبار

  سلام؛

  من که برای کف درصد برنامه ریزی کردم و می خواهم ۵ تا از تست ها را بزنم، ۲۰۰۰ تست کافیه؟ (یعنی از رو جواباش بخونم) چون به نظرم خوندن ۷۵۰ صفحه کتاب (پرچ و ۲۰۰۰ تست) برای چنین درصدی منطقی نیست.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   اگر کتاب ۲۰۰۰ تست را به خوبی بخوانید، شاید بیشترش را هم بتوانید بزنید. اما توصیه می‌کنم کتاب دکتر پورعزت را هم بخوانید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 15. ایمان

  آقای زارعی عزیز سلام روز بخیر

  یه سوال داشتم خدمتتون.شما می دونید کتاب مبانی مدیریت اسلامی جناب پرچ دقیقا کدوم منابع رو پوشش داده؟

  اگر اطلاع دارید خیلی ممنون میشم ما رو هم در جریان بذارید

  با تشکر

 16. سحر

  سلام جناب زارعی

  من مدیریت مالی میخونم و ۵٠٪‏  برای رشته مالی خوبه  ، به نظرتون جزوه گروه بیست و کتاب ٢٠٠٠ تست نگاه دانش منو به درصد ۵٠ میرسونه ؟

  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   درباره گرایش مالی مطلع نیستم؛ اما ۵۰ درصد، امتیاز قابل قبولی است. البته جزوه گروه بیست، حواشی بسیار دارد. همان کتاب دکتر پورعزت را با ۲۰۰۰ تست بخوانید. اگر بیشتر خواشتید، کتاب پرچ را بخوانید.

   ارادت // جواد زارعی

 17. محمد

  منابعی که کتاب ۲۰۰۰ تست اسلامی پوشش میده ایناست یعنی در صفحه اخر کتاب اینا رو اورده:

  ۱-مدیریت اسلامی مقیمی

  ۲-مبانی سازمان مقیمی (قسمت اسلامیش)

  ۳-پور عزت

  ۴-نجاری

  ۵-امیری و حسن عابدی(انتشارات سمت)

  ۶-فروزنده دهکردی

  ۷-آقاپیروز

  ۸-نقی پور

  ۹-محمد حسن نبوی

  ۱۰-افجه

  یعنی از ده منبع تست اورده گفتم شاید بدرد بعضی ها بخوره

  موفق باشید منکه دیگه رفتم تا ۱۷ اردیبهشت

   

 18. حسین 66

  سلام

  با عرض پوزش، مطالب مربوط به این کتاب و نطرات مختلف رو خوندم ولی برای اطمینان بیشتر میخواستم بدونم برای ۵۰ تا ۶۰ درصد در این درس در کنکور، خوندن کتاب دکتر پورعزت کفایت میکنه؟ اسم اصلی این کتاب چیه؟ مثل اینکه جزئیاتی در اسم کتاب هست

  آیا خوندن ۲۰۰۰ تست کفایت میکنه یا اول باید کتاب خوند و سپس به تست مشغول شد؟

  باتشکر و عذرخواهی مجدد

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. کتاب مدیریت ما، که توسط بنیاد نهج‌البلاغه و البته نگاه دانش منتشر شده است.

   دو. اول کتاب دکتر پورعزت، بعد ۲۰۰۰ تست.

   ارادت // جواد زارعی

 19. علیرضا

  با سلام.در صورتی که بخوام فقط ۲ کتاب مطالعه کنم همراه کتاب اقای پورعزت از کتاب دکتر احسانی استفاده کنم یا ۲۰۰۰ تست؟و با توجه به اینکه کتاب ۲۰۰۰ پاسخ تست هست و مطالب طبیعتا پیوستگی نداره خوندنش سخت نیست؟با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   انتخاب منابع، به اولویت‌بندی درسی‌تان بستگی دارد. اگر بخواهید درس مدیریت اسلامی را بالای ۵۰ درصد بزنید، پیشنهاد می‌کنم کتاب دکتر پورعزت را همراه با یکی از کتاب‌های دکتر احسانی یا جناب پرچ مطالعه کنید و تست‌های ۲۰۰۰ را هم بزنید. اگر به حوالی ۳۰ تا ۴۰ قناعت می‌کنید، مطالعه کتاب دکتر پورعزت همراه با ۲۰۰۰ تست کفایت می‌کند. هر چند توصیه می‌کنم منابعی را که دکتر احسانی به رایگان در وبلاگ‌شان منتشر می‌کند را هم پیگیری کنید!

   ارادت // جواد زارعی

 20. محمد

  با سلام .

  سوالی داشتم که امیدوارم راهنمایی بفرمایید.

  ایا فصل اول کتاب ۲۰۰۰ تست مربوط به کتاب دکتر مقیمی و فصل دوم مربوط به کتاب

  پور عزت می باشد؟

  با تشکر از لطف شما.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادرم؛

   الآن خاطرم نیست و فرصتش را هم ندارم که کتاب را کندوکاو کنم. اگر دوستان فرصت می‌کنند، پاسخ محمد آقا را بدهند تا از سردرگمی خارج شود.

   ارادت // جواد زارعی

  2. علی

   سلام

   فصل اول خیر. بخش اول که شامل ۱۰ فصل میشه مربوط به کتاب آقای مقیمی و بخش دوم مربوط به کتاب آقای پورعزت است

 21. جواد

  سلام

  برای درس مدیریت اسلامی کتاب اقای دکتر پور عزت برای ۲۰ تا ۲۵ درصد کفایت می کنه به نظر شما

  ۲- امکان هست امسال از کتاب دکتر پور عزت سوالی طرح نشه

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. راستش علم غیب ندارم؛ اما پیش‌بینی می‌کنم حداقل چهار تست از کتاب دکتر پورعزت خواهیم داشت؛ که همان حوالی می شود!

   دو. دانشگاه تهران، راهبر اصلی کنکور ارشد مدیریت است؛ و به طور معمول باید اساتید این دانشگاه را به طور جدی مدنظر داشت. دکتر پورعزت، مدیر گروه مطالعات مدیریت اسلامی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران است؛ پس قابل چشم‌پوشی نیست!

   بر درس‌تان تمرکز کنید // جواد زارعی

  2. حمید

   دقیقا همینه، دکتر پورعزت مدیر گروه اسلامی دانشگاه تهران هست و غیر ممکنه از کتابهای ایشون سوال نیاد تازه من کتاب جدید ایشون رو هم دارم می خونم ۸۸ صفحه است با عنوان:”خط مشی مالی دولت و حریم بیت المال از دید نهج البلاغه” در ضمن دوست عزیز یه چیزی رو بهتون بگم که اقای زارعی بهش اشاره نکردن اونم اینه که درس اسلامی درصد منفی بالایی داره چون بچه ها فکر می کنن ساده هست و همین جوری میزنن در حالی که جواب درست گزینه هایی هست که اصن فکرش رو نمی کنید من مطمئنم این درس تا چند سال اینده ضریبش از دو به سه تغییر می کنه و یواش یواش جای تئوری مدریت رو میگیره

   1. جواد زارعی نویسنده

    سلام برادر؛

    با درصد منفی موافقم؛ اما گمان نمی‌کنم ضریب درس را به ۳ ارتقا دهند؛ و درس تئوری مدیریت هم همچنان در کنکور خواهند ماند.

    ارادت // جواد زارعی

 22. امیرحسین مردانی

  سلام به همه دوستان؛

  امروز آزمون دکتری مدیریت برگذار شد. پیشنهاد می‌کنم تست‌های مربتط با درس مدیریت اسلامی امروز را گیر بیاورید، و مطالعه کنید!
  جنس سوالات شبیه به سوالات ارشد پارسال بود.

  ارادت فراوان
  مردانی

  1. مرجان

   برخلاف نظر شما جنس سوالات دکترا کاملا متفاوت با ارشد پارسال بود چون کتاب مقیمی پارسال نبود و امروز بیشتر سوالات از مقیمی بوده !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 23. مرجان

  سلام

  متاستفانه یا خوشبختانه بیشتر سوالات مدیریت اسلامی امروز در ازمون دکترا از کتاب مقیمی بوده ولی دوستان ارشد توجه کنن درسته امسال بیشتر سوالات مدیریت اسلامی مقطع دکترا از مقیمی اومده ولی این دلیل نمیشه توی ارشد هم تمام سوالات از مقیمی باشه!!!!!!!!!! بالخره سطح کنکور دکترا یه level از ارشد باید بالاتر باشه در ضمن کتاب اصول مبانی و مبانی دکتر مقیمی بیشتر برای دکترا تالیف شده نه ارشد من فکر می کنم توی ارشد مثل سال گذشته از پور عزت و نجاری بیشترین سوال بیاد و از مقیمی هم احتمالا ۵ سوال طرح میشه

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   این کار برای بنده مقدور نیست. پیشنهاد می‌کنم کانال دکتر احسانی را دنبال کنید و این درخواست را در وبلاگ‌شان مطرح کنید.

   ارادت // جواد زارعی

 24. مهرداد

  سلام دوستان من تازه با این جا آشنا شدم که متاسفانه خیلی دیره ولی خب من کتاب ماهان رو خوندم به نظرم بد نباید باشه و امیدوارم که نتیجه بگیرم چون الان دیگه وقت عوض کردن منبع رو ندارم متاسفانه …. فقط برای تست میشه منو راهنمایی کنید

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.