تحلیل کلی درس اقتصاد خرد و کلان و معرفی منابع مبتنی بر اولویت‌ها

منابع درس اقتصاد

وضعیت اقتصاد خرد با اقتصاد کلان متفاوت است. این دو درس اگر چه مستقل و مکمل هستند؛ اما متفاوت‌اند و باید متفاوت تحلیل و اولویت‌بندی شوند. داوطلبان انگشت‌شماری هستند که بر مفاهیم درس‌های اقتصاد خرد و کلان مسلط‌اند. بیشتر داوطلبان، علی‌الخصوص مهاجران رشته‌های دیگر تصویری واقعی، و درست و درمان از درس اقتصاد ندارند؛ و بیشترشان درباره این درس مبتنی بر متن مصاحبه‌ها و گمانه‌زنی‌های نه چندان دقیق، تصمیم‌گیری می‌کنند. اگر بر مفاهیم اقتصاد مسلط‌ هستید؛ اگر می‌دانید اقتصاد چیست، اما در درک برخی مفاهیم اقتصادی لنگ می‌زنید؛ یا اگر نمی‌دانید اقتصاد چیست و درباره چه مفاهیمی صحبت می‌کنند، توصیه می‌کنم بخش بعدی را خوب بخوانید. شاید کلید موفقیت‌تان در درس اقتصاد در بطن همین متن نهفته باشد!

ورود به حیطه علم اقتصاد

درس اقتصاد در زمره درس‌های ترکیبی است؛ یعنی هم بخش کیفی و مفهومی، و هم بخش‌های کمی و محاسباتی دارد. البته به زعم حقیر، کفه بخش مفهومی درس اقتصاد سنگین‌تر است. صرفا چند تست را می‌شود صرفا بر مبنای محاسبه پاسخ داد، و پاسخ‌گویی به بیشتر تست‌های درس اقتصاد، و علی‌الخصوص پاسخ‌گویی دُرست به تست‌های درس اقتصاد کلان نیازمند درک عمیق مفاهیم اقتصادی است. شاید مشکل اصلی درس اقتصاد این باشد که از ادبیاتی ناملموس برای بیان مفاهیمی استفاده می‌کند که برای همه‌مان ملموس است. این موضوع در اقتصاد کلان بارزتر است.

ورودتان به حوزه علم اقتصاد باید نرم و نازک باشد. ورود ناگهانی، ذهن‌تان را گیج و ذوق‌تان را کور می‌کند. از این رو، چند پیشنهاد ویژه برای آشنایی بیشتر با درس اقتصاد، یا درک عمیق‌تر مفاهیم اقتصادی دارم.

کتاب‌های ساده‌فهم دکتر سرزعیم

دوستانی که درس‌های اقتصاد خرد و کلان را پیش‌تر نخوانده‌اند؛ یا خوانده‌اند و چیز دندان‌گیری نصیب‌شان نشده است، بهتر است کتاب‌های «اقتصاد برای همه» و «بینش اقتصادی برای همه» را مطالعه کنند؛ که اولی درباره اقتصاد کلان و دومی درباره اقتصاد خرد است. دکتر علی سرزعیم، سال‌هاست که قلم می‌زند؛ و مفاهیم و مطالب پیچیده اقتصادی را به زبان ساده بیان می‌کند؛ و کتاب‌های مذبور را به زبان ساده، با مثال‌های ملموس، بدون استفاده از ریاضیات، برای مخاطبان عام نوشته است. حواس‌تان جمع باشد که دکتر سرزعیم، این کتاب‌ها را برای کنکور ننوشته است؛ و کتاب‌ها مشتمل بر بخش‌ها و مفاهیمی است که در کنکور مطرح نمی‌شود؛‌ اما خواندن‌شان ذهن مخاطبان را درباره مفاهیم علم اقتصاد روشن می‌کند. در هنگام مطالعه کتاب، به خودتان سخت نگیرید و اگر فکر می‌کنید، بخش‌هایی را نباید بخوانید، خب نخوانید!

به شخصه، چون مباحث اقتصاد خرد را بهتر لمس می‌کنم، کتاب «بینش اقتصادی برای همه» را که درباره اقتصاد خرد است بیشتر دوست دارم. کتاب «اقتصاد برای همه» که درباره اقتصاد کلان است هم فوق‌العاده است؛ اما دکتر سرزعیم به ناچار از ریاضیات بیشتری برای انتقال مفاهیم استفاده کرده است. البته حجم ریاضیات مورد استفاده، به مراتب از کتاب‌های رایج اقتصادی کمتر است. مطالعه کتاب‌های دکتر سرزعیم، هم سطح شعور اقتصادی‌تان را ارتقا می‌دهد و هم ذهن‌تان را برای ورود به وادی اقتصاد خرد و کلان مهیا می‌کند. بخوانید و لذت ببرید و دکتر سرزعیم را دعا کنید!

کتاب بینش اقتصاد برای همه، اقتصاد خرد به زبان ساده

کتاب اقتصاد برای همه، اقتصاد کلان به زبان ساده

یادگیری رایگان اقتصاد در مکتب‌خونه!

وب‌سایت مکتب‌خونه را نمی‌دانیم می‌شناسید یا خیر. تمام فیلم‌ها رایگان و قابل دانلود هستند، و سر فرصت و با حوصله می‌شود مشاهده‌شان کرد. همچنین، مکتب‌خونه، همکار آموزشی آکادمی‌خان است. فیلم‌های آکادمی‌خان به زبان انگلیسی است که در وب‌سایت مکتب‌خونه با زیرنویس فارسی منتشر شده‌اند. فیلم‌هایی که در زیر فهرست شده‌اند در مکتب‌خونه منتشر شده‌اند. قرار نیست تمام فیلم‌ها را ببینید. همان‌قدر که ذهن‌تان با مقوله اقتصاد آشنا شود کفایت می‌کند.

کلاس‌های دانشگاه شریف

۱. مبانی اقتصاد، دکتر مسعود نیلی
۲. اقتصاد خرد، دکتر فرهاد نیلی
۳. اقتصاد کلان ۱، دکتر مدنی‌زاده

کلاس‌های آکادمی‌خان (با زیرنویس فارسی)

۴. اقتصاد خرد
۵. اقتصاد کلان
۶. اقتصاد کنونی

فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های پیام‌نور و غیرانتفاعی، و دوستانی که از امکانات پایتخت به دور هستند، قدر این‌گونه منابع درسی را خوب می‌دانند!

فیلم آموزشی دکتر صادقین!

کتاب‌های دکتر سرزعیم و فیلم‌های کلاس‌های درس مکتب‌خونه فوق‌العاده‌اند و ذهن داوطلبان را به مقوله اقصاد روشن می‌کنند؛ اما کنکوری نیستند. یعنی، دیدن‌شان صرفا موتور داوطلبان را برای مطالعه درس مهم اقتصاد روشن می‌کند، و بعد …

دکتر صادقین که افتخار شاگردی‌شان را داشتم، بهترین مدرس کنونی درس اقتصاد خرد و کلان در بازار ارشد هستند؛ اما شرکت در کلاس‌شان برای بیشتر داوطلبان کنکور ممکن نیست. چند هفته پیش بود که به طور اتفاقی با فیلم‌های آموزشی‌شان مواجه شدم. به دوستانی که، مانند بنده، سرعت یادگیری‌شان کُند است، و مطلب را در طول زمان درک و هضم می‌کنند، یا نمی‌توانند از کلاس درس ایشان استفاده کنند توصیه می‌کنم فیلم‌های آموزشی اقتصاد خرد و کلان دکتر صادقین را که ۲۵۰ هزار تومان قیمت دارد از وب‌سایت کنکور دکتری تهیه کنند. راستش متولیان وب‌سایت کنکور دکتری را نمی‌شناسم؛ فقط دکتر صادقین را می‌شناسم و همین است که توصیه‌شان می‌کنم. مزیت فیلم‌های آموزشی دکتر صادقین آن است که ذهن‌تان را گرم، و به سرعت شما را وارد حال و هوای کنکور ارشد می‌کند!

پیش‌تر گفته‌ام که مطالعه تمام درس‌های کنکور ارشد مدیریت، مستلزم زمینه‌سازی دُرست است. یعنی، ذهن‌تان را باید با مفاهیم پایه و ساختار کُلی مباحث آشنا کنید؛ تا بعدها، مفاهیم و نکته‌های عمیق‌تر بتوانند جایی برای خودشان دست و پـا کنند. پس، پیش از مطالعه کتاب‌های مرجع و خیمه‌زنی بر منابع کنکور، باید ذهن‌تان را به دُرستی گرم کنید. اکیدا توصیه می‌کنم کتاب‌های کنکور اقتصاد را با ذهن خالی آغاز نکنید که گرفتارتان می‌کنند!

توصیه منابع مبتنی بر اولویت‌بندی

متأسفانه، کتاب‌های خوبی برای پوشش مفاهیم درس اقتصاد نوشته نشده است. البته کتاب‌ها کم نیستند؛ اما گره از مشکلات داوطلبان نمی‌گشایند. کتاب‌های اقتصاد خرد و کلان دکتر نظری، تا اطلاع ثانوی، بهترین منابع کنکور ارشد مدیریت هستند، که هم درس و هم تست دارند. از این رو، برای کنکور ارشد مدیریت فقط بر همین دو کتاب، و مرور تست‌های چند سال اخیر تمرکز کنید!

حذفی‌ها

قبول دارم که مطالعه درس اقتصاد برای برخی دوستان مهاجر بسیار سخت است؛ اما پیش‌تر عرض کردم که مجاز به حذف درس اقتصاد نیستید. البته مطالعه درس اقتصاد وحی مُنزل نیست. اگر ناگزیر به حذف درس اقتصاد شدید، پیشنهاد می‌کنم صرفا درس اقتصاد کلان را حذف کنید و درس اقتصاد خرد را کمکی کنید!

کمکی‌ها

به طور کلی پیشنهاد می‌کنم اولویت درس اقتصاد کلان یک‌مرتبه پایین‌تر از اقتصاد خرد باشد؛ چرا که امکان پیچش تست‌های اقتصاد خرد به مراتب کمتر از تست‌های کلان است. از این رو، اگر درس اقتصاد را کمکی اولویت‌بندی کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنم صرفا بر اقتصاد خرد تمرکز کنید. یعنی کلان را حذف کنید و بر شکار حداقل ۵ تست اقتصاد خرد، معادل ۲۵ درصد درس اقتصاد تمرکز کنید.

اصلی‌ها

اگر درس اقتصاد خرد را اصلی اولویت‌بندی کرده‌اید، درس اقتصاد کلان را باید کمکی اولویت‌بندی کنید. یعنی بر شکار ۷ تست اقتصاد خرد، و ۳ تست اقتصاد کلان، معادل ۵۰ درصد درس اقتصاد تمرکز کنید. هم کمکی‌ها و هم اصلی‌ها بهتر است به خواندن کتاب‌های دکتر نظری، و مرور تست‌های چند سال اخیر بسنده کنند. امیدوارم اصلی‌ها به خواندن کتاب ۲۰۰۰ تست اقتصاد دکتر نظری وسوسه نشوند که کمک‌شان نمی‌کند!

کلیدی‌ها

دوستان کلیدی باید درس اقتصاد خرد را کلیدی، و درس اقتصاد کلان را اصلی اولویت‌بندی کنند. یعنی، خودشان را برای شکار حداقل ۸ تست اقتصاد خرد و حداقل ۵ تست اقتصاد کلان، معادل ۶۵ درصد درس اقتصاد آماده کنند. راستش، اقتصاد را بیشتر از اینها هم می‌شود زد؛ اما به قاطبه دوستان کلیدی توصیه می‌کنم به همین ۶۵ درصد اکتفا کنند. البته دوستانی که رابطه خوبی با درس اقتصاد دارند، یا فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد هستند و مشکلی در درک مفاهیم اقتصاد کلان ندارند، می‌توانند درس اقتصاد کلان را هم کلیدی اولویت‌بندی کنند و به درصدهای بالاتر فکر کنند.
منبع درس‌خوانی دوستان کلیدی، همان کتاب‌های دکتر نظری است.

کتاب‌های ۲۰۰۰ تست اقتصاد خرد و کلان، تست‌های متنوعی دارد که برخی‌شان برای کنکور ارشد مدیریت قابل استفاده نیستند. دوستان کلیدی،‌ اگر دوست داشتند بخوانند؛ اما توصیه می‌کنم همین کتاب‌های خرد و کلان را عمیق‌تر بخوانند.

و آخر اینکه!

پیش‌تر، در معرفی منبع درس تئوری‌های مدیریت درباره فلش‌کارت‌ها، جزوه‌ها،‌ دوره‌های آبکی و وضعیت شبه‌مدرسان صحبت کرده‌ام. پیشنهاد می‌کنم از منابع متفرقه چشم‌پوشی کنید و بر همان کتاب‌های دکتر نظری تمرکز کنید. حتی کتاب‌های جامع مؤسسه‌ها را هم توصیه نمی‌کنم. حق دارید اگر نخواهید برای خرید ویرایش تازه‌تر کتاب‌های دکتر نظری هزینه کنید. اما، گرفتار فقر منابع درسی هستیم و باید به همین دو کتاب بسنده کنیم.

و آخر اینکه، برخی نکته‌ها را نمی‌شود در بطن کتاب‌ها جُست. شاید صعود به درصدهای بالا نیازمند استفاده از کلاس درس یا دوره‌های نکته و تست، و مشورت با مدرسان فاخری چون دکتر صادقین (نگاره و پارسه) و دکتر اسدالهی (پژوهش) باشد. موفقیت در درس اقتصاد مستلزم مطالعه آهسته و پیوسته درس‌هاست. هیچ‌گاه مطالعه درس اقتصاد را به هیچ بهانه‌ای متوقف یا معلق نکنید که زحمات‌تان هدر می‌رود!

عنوان کتابنویسنده / مترجمانتشاراتقیمتاولویت‌بندی
اقتصاد خرددکتر محسن نظرینگاه دانش۳۰.۰۰۰تمام اولویت‌ها
اقتصاد کلاندکتر محسن نظرینگاه دانش۳۰.۰۰۰تمام اولویت‌ها