تحلیل کلی درس تئوری‌های مدیریت و معرفی منابع مبتنی بر اولویت‌ها

منابع درس تئوری‌های مدیریت

قاطبه داوطلبان ارشد مدیریت، بر خواندن درس تئوری‌های مدیریت اصرار دارند؛ اما پیش‌تر در تحلیل کُلی درس‌ها عرض کردم که تست‌های درس تئوری‌های مدیریت به مراتب سخت‌تر و سنگین‌تر از سال‌های قبل طراحی می‌شوند؛ از این رو، داوطلبان باید وقت بیشتری را برای توفیق در این درس صرف کنند که به صرفه و صلاح‌شان نیست؛ و مبتنی بر همین تحلیل است که توصیه می‌کنم درس تئوری‌های مدیریت را اصلی (۳۵ تا ۵۰ درصد) یا کمکی (۲۰ تا ۳۵ درصد) اولویت‌بندی کنید.

داوطلبان انگشت‌شماری هستند که پیش‌تر، درس‌های تئوری مدیریت و کتاب‌های مرتبط با حوزه مدیریت و استراتژی را بارها و به بهانه‌های گوناگون مطالعه کرده‌اند و صرفا باید خودشان را با تست‌های کنکور هماهنگ کنند. فقط برای همین داوطلبان مناسب است که درس تئوری‌های مدیریت را محتاطانه کلیدی اولویت‌بندی کنند!

کتاب‌های پـایه!

مطالعه تمام درس‌های کنکور ارشد مدیریت و البته دیگر رشته‌ها، مستلزم زمینه‌سازی است. به بیان ساده‌تر، باید ذهن‌تان را با مفاهیم پایه و ساختار کُلی مباحث آشنا کنید؛ تا بعدها، مفاهیم و نکته‌های عمیق‌تر بتوانند جایی برای خودشان دست و پـا کنند. پس، قبل از مطالعه کتاب‌های مرجع و خیمه‌زنی بر منابع کنکور، باید ذهن‌تان را به دُرستی گرم کنید. برای زمینه‌سازی، مطالعه دو کتاب را به تمام داوطلبان توصیه می‌کنم.

مبانی مدیریت رابینز

برای مرور کُلی مفاهیم مدیریت، پیشنهاد می‌کنم ویرایش جدید کتاب مبانی مدیریت جناب رابینز را مطالعه کنید. کتاب مذبور را بیشتر کتاب‌خانه‌های تخصصی دارند. اگر هم نداشتند، می‌ارزد که ۳۴ هزار تومان را برای تهیه کتاب خرج کنید. کتاب مبانی مدیریت رابینز شما را با تمام جنبه‌های مدیریت آشنا می‌کند. بیشتر دوستان، کتاب‌های الوانی و رضاییان را برای آشنایی با مقوله مدیریت مطالعه می‌کنند؛ اما مطالعه همین کتاب، چارچوب درستی در ذهن‌تان استوار خواهد کرد.  گمان نکنید جناب رابینز درباره در و دیوار صحبت کرده‌اند. بسیاری از نکته‌های کنکوری را می‌توانید در بطن همین کتاب پیدا کنید. پس خیال‌تان آسوده باشد که وقت‌تان را تلف نخواهید کرد!

سازمان‌دهی و طراحی ساختار

کتاب سازمان‌دهی و طراحی ساختار دکتر پورعزت را حتما بخرید که در چهار بخش اصلی، با بیان ساده و سلیس درباره استعاره‌ها و تئوری سازمان صحبت کرده است. لازم نیست تمام کتاب را بخوانید. مطالعه ۲۹۰ صفحه کتاب برای درک داستان تئوری سازمان کفایت می‌کند. مطالعه کتاب دکتر پورعزت، ذهن‌تان را منسجم می‌کند؛ و بعدتر که کتاب‌های کنکوری را مطالعه کنید، مطالب در محل مناسب‌شان خواهند نشست.

کتاب‌های بالا را که بخوانید، اساس درس تئوری‌های مدیریت را پوشش داده‌اید؛ و دیگر در مواجهه با بیشتر مطالب مندرج در کتاب‌های کنکوری گیج نمی‌زنید!

توصیه منابع مبتنی بر اولویت‌بندی

منابع پیشنهادی به طور پله‌ای معرفی شده‌اند. این‌طور که تمام اولویت‌های کمکی، اصلی و کلیدی باید کتاب تئوری‌های مدیریت دکتر جلیلیان را مطالعه کنند. هر چه اولویت درس بالاتر می‌رود، منابع دیگر به فهرست منابع پیشنهادی افزوده می‌شود. غیر از تفاوت منابع (برای اولویت‌های سه‌گانه) عمق مطالعه و زمانی که باید صرف مطالعه شود نیز برای اولویت‌ها متفاوت است.

حذفی‌ها

حذف درس تئوری‌های مدیریت را به داوطلبان ارشد مدیریت (۱۱۴۲) توصیه نمی‌کنم. البته داوطلبان گرایش مالی و کارآفرینی، با رعایت جانب احتیاط و کسب مشورت از این‌کاره‌های سلیم‌النفس، می‌توانند به حذف درس تئوری‌های مدیریت فکر کنند.

کمکی‌ها

با فرض مطالعه کتاب‌های پایه، گمان می‌کنم مطالعه آدمیزادی کتاب تئوری‌های مدیریت دکتر جلیلیان برای کسب ۲۵ تا ۳۵ درصد کفایت می‌کند؛ و البته بیشتر مطالب کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر مقیمی را هم پوشش داده است. برای مهارت‌ورزی، تست‌های چند سال اخیر ارشد و دکتری را از هر منبعی که دل‌تان خواست بزنید. در میان کتاب‌های تست کنونی بازار، کتاب تست آقای پرچ هم کم‌غلط‌تر است، و هم مشتمل بر تست‌های دکتری است. پیگیر تست‌های تئوری‌های مدیریت کنکور دکتری هم باشید.

دوستانی که کتاب‌های پایه را مطالعه کرده‌اند نیازی به مطالعه کتاب‌های دکتر الوانی و رضاییان ندارند؛ چرا که کتاب تئوری‌های مدیریت دکتر جلیلیان نکته‌های مهم این کتاب‌ها را به خوبی پوشش داده است!

اصلـی‌ها

با فرض مطالعه کتاب‌های پایه، لازم است دو کتاب دیگر را برای کسب درصد ۳۵ تا ۵۰ درصد مطالعه کنید:

۱. کتاب مبانی مدیریت و سازمان دکتر مقیمی را با دقت و حوصله بالا مطالعه کنید. پیشنهاد می‌کنم از خلاصه‌ها و جزوه‌ها فاصله بگیرید که کمک‌تان نمی‌کنند. دو کتاب پایه، زمینه لازم برای جذب نکته‌های مستتر در بطن کتاب دکتر مقیمی را مهیا کرده‌اند. کتاب دکتر مقیمی را بخوانید. بخوانید و یادداشت‌برداری و یادداشت‌سازی کنید. بخوانید و درخت مفهومی بکشید. بخوانید و کلمه‌های کلیدی را استخراج کنید و به درخت مفهومی درس بیفزایید. در پایان مطالعه کتاب، می‌توانید فلش‌کارت‌های خودتان را با دستان مبارک‌تان بسازید و بعدتر مرورشان کنید. بدانید که کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر مقیمی، تمام مباحث درس تئوری‌های مدیریت را پوشش نمی‌دهد. البته، مباحثی را هم مطرح کرده است که در منابع دیگر رؤیت نشده‌اند. همین است که کتاب دکتر مقیمی برای کسب درصد ۵۰ کفایت می‌کند.

۲. مطالعه کتاب تئوری‌های مدیریت دکتر جلیلیان برای جمع‌بندی از اوجب واجبات است. دکتر جلیلیان برخی از اشتباه‌های کتاب دکتر مقیمی، را به درستی اصلاح کرده است؛ و اختلاف دیدگاه منابع گوناگون درباره موضوعی واحد را جمع‌بندی کرده است؛ و نکته‌های مهم و کلیدی کتاب‌های دکتر رضاییان و دکتر الوانی و تئوری سازمان رابینز و منابع مهم را به طور منسجم گردآوری کرده است. از این رو، مطالعه کتاب تئوری‌های مدیریت دکتر جلیلیان می‌تواند کلید کسب امتیاز باشد!

صرفا برای اطلاع عرض می‌کنم کتاب‌های جامع، نمام نکته‌های کتاب‌های مرجع را پوشش نمی‌دهند؛ که اگر قرار بر این باشد، حجم کتاب‌، چند هزار صفحه خواهد شد. نویسندگان کتاب‌های جامع تلاش می‌کنند مطالب کلیدی، اساسی و کاندیداهای تست را از بطن کتاب‌های مرجع استخراج، و به طور منسجم در کتاب‌شان درج کنند!

دوستانی که درس تئوری‌های مدیریت را اصلی اولویت‌بندی کرده‌اند نیازی به مطالعه کتاب تئوری سازمان رابینز ندارند؛ چرا که بخش‌های مهم کتاب را در دو کتاب پایه، و نکته‌های کلیدی را در کتاب تئوری‌های مدیریت دکتر جلیلیان خوانده‌اند. برای مرور تست‌های چند سال اخیر کنکورهای ارشد و دکتری از کتاب تست آقای پرچ استفاده کنید!

کلیـدی‌ها

به دوستانی که درس تئوری‌های مدیریت را کلیدی اولویت‌بندی کرده‌اند توصیه می‌کنم در کارشان تجدیدنظر کنند. یعنی، خیلی باید به سواد و بنیه علمی‌شان مطمئن باشند که می‌خواهند درس را بالای ۶۰ درصد بزنند. ان‌شاء‌الله که بتوانند!

دار و دسته کلیدی‌ها علاوه بر مطالعه کتاب‌های پایه و کتاب‌های دوستان اصلی که در مجموع چهار کتاب می‌شود؛ لازم است کتاب تئوری سازمان رابینز را مرور کنند؛ و جدول‌ها و دیاگرام‌های کتاب نظریه سازمان خانم ماری جو هَچ را نیز به طور جمالی مرور کنند. به شخصه پیشنهاد می‌کنم اصل کتاب را بگیرید و بخوانید و نکته‌ها را استخراج کنید. اگر حال و حوصله ندارید، وب‌فارسی را خوب بگردید. گمان می‌کنم خلاصه‌های رایگان خوبی کشف کنید. به طور مثال، اینجا را نگاه کنید!

مطالعه کتاب سیمای سازمان گرت مورگان را توصیه نمی‌کنم. برخی وب‌سایت‌ها بر مطالعه این کتاب اصرار دارند تا خلاصه‌های خودشان را به خورد داوطلبان دهند. به صرفه و صلاح داوطلبان نیست که برای یکی دو تست احتمالی، خودشان را با کتاب‌ها یا خلاصه‌کتاب‌ها درگیر کنند. اگر این‌طور است،‌ تمام داوطلبان باید کتاب جنگل استراتژی میتزبرگ و کتاب‌های کریس آرجریس و گِرت هافستد و ادگار شاین را هم بخوانند. نه خودشان را بخوانید، و نه برای خلاصه‌شان هزینه کنید. خداوند متعال عقل سلیم را برای استفاده در همین روزها خلق و به بنی‌بشر عطا کرده است!

مطالعه همین‌هایی که درباره‌شان صحبت کردم برای کسب درصد عالی از تئوری مدیریت کفایت می‌کند. لازم نیست خودتان را با منابع معتبر و نامعتبر دیگر درگیر کنید؛ چرا که وقت‌تان را تلف خواهید کرد!

درباره منابع دیگر

داوطلبان ارشد مدیریت که شما هم جزوشان هستید، وب‌سایت‌ها گوناگون و مصاحبه‌های رتبه‌های برتر و پیشنهادهای مدرسان را برای کشف بهترین منابع مطالعه می‌کنند. واقعیت این است که تنها به برخی مصاحبه‌ها می‌شود اعتماد کرد. شاید نام بردن از این یا آن مصاحبه اخلاقی نباشد؛ اما بدانید که متن بسیاری از مصاحبه‌ها دست‌کاری‌شده است. به طور مثال، داوطلبی را می‌شناسم که درس تئوری‌های مدیریت را با کلاس آقای پرچ آغاز کرد و چیزی دست‌گیرش نشد. علیرغم توصیه‌ها، کلاس آقای پورشفیع را نام‌نویسی کرد و از آن هم نصیبی نبرد. آخر، دست به دامان کلاس نکته و تست دکتر محرابیون شد؛ اما نام ایشان را در مصاحبه‌شان ذکر نکرد. داوطلب دیگری را می‌شناسم که آویزان تلگرامی مهندس مروج بود، و هم از کلاس، و هم از کتاب، و هم از دوره نکته و تست‌شان استفاده کرد و نتیجه گرفت. هنوز هم تلگرامی مشورت می‌گیرد؛ اما در مصاحبه‌ها، کتاب مناجاتی را پیشنهاد کرده است. این‌ها را نگفتم تا دل‌سردتان کنم. همه را که نمی‌شود کنترل کرد. برای مثال، آقای ضرغامی (رتبه ۲ بازرگانی) و بسیاری از دوستان دیگر را از نزدیک می‌شناسم، و مطمئنم که متن مصاحبه‌شان مهندسی‌شده نیست و حرف خودشان است!

درباره منابع دیگر مطرح در بازار در سه بُرش صحبت کرده‌ام.

فلش‌کارت‌های DLM

فلش‌کارت‌های DLM را اصلا و ابدا توصیه نمی‌کنم؛ چرا که فلش‌کارت‌ها ابزار یادگیری نیستند. درس‌ها را می‌توانید با مطالعه دُرست کتاب‌ها، خلاصه‌نویسی، یادداشت‌برداری، یادداشت‌سازی، استخراج کلیدواژه‌ها، ترسیم درخت‌های مفهومی، طراحی پرسش‌های بسیار، و مرورهای مکررشان یاد بگیرید. به طور معمول از فلش‌کارت‌ها در مرحله تقویت یادسپاری استفاده می‌شود. اگر درخت مفهومی را درست بکشید، نیازی به فلش‌کارت‌ها ندارید. دشمن فلش‌کارت‌ها نیستم؛ به شرط آنکه خودتان کارت‌ها را بسازید!

جـزوه‌ها

بهترین منابع تمام درس‌ها را باید در میان کتاب‌ها جستجو کنید. شبه‌مدرسانی که جزوه‌شان را تبلیغ می‌کنند، برای بالا کشیدن خودشان، آن‌قدر اساتید و کتاب‌ها و مؤسسه‌های دیگر را می‌زنند تا دل مخاطبان‌شان خالی شود، تا مخاطبان‌شان بترسند. در این لحظه است که درِ باغ سبز را نشان می‌دهند، و همین‌طور وعده و وعید خیرات می‌کنند که داوطلبان می‌توانند با خواندن فلان جزوه و شرکت در بهمان کلاس به مقصودشان برسند. شبه‌مدرسان، همواره در حال اثبات خودشان هستند و کوچک‌ترین نقد به خودشان، به جزوه‌شان، یا به روش‌شان را برنمی‌تابند و عنان از دست می‌دهند. توصیه می‌کنم از این‌گونه حاشیه‌ها فاصله بگیرید و بر همان منابعی که پیشنهاد کردم تمرکز کنید. وقتی را که شما صرف مطالعه جزوه‌های متفرقه می‌کنید؛ رقیبان‌تان صرف مطالعه دُرست منابع دُرست می‌کنند. مسئول وسوسه‌تان خودتان هستید!

کتاب‌های جامع

کتاب تئوری‌های مدیریت مدرسان شریف (دکتر طالقانی) نیز منبع خوبی است. اگر این کتاب را دارید، کتاب دکتر جلیلیان را نخرید. هر چند کتاب دکتر جلیلیان با فاصله‌ای معنادار، بهتر از منابع دیگر است. کتاب‌های تئوری‌های مدیریت جناب سلامی (ماهان) و دکتر طبرسا (پارسه) و دکتر سپندارند و جزوه تئوری مدیریت آقای پرچ را توصیه نمی‌کنم. آقای پرچ با منابع تازه کنکور ارشد میانه خوبی ندارند و آن‌ها را پوشش نمی‌دهند. فقط کتاب تست‌شان خوب است.

مجموعه کتاب‌های رفتار سازمانی پیشرفته!

دکتر رضاییان مجموعه کتاب‌هایی با موضوع رفتار سازمانی پیشرفته تدوین و منتشر کرده است. شاید مطالعه این کتاب‌ها برای دوستانی که اولویت درس را کلیدی تعیین کرده‌اند لازم باشد. کتاب تئوری‌های مدیریت دکتر جلیلیان بخش‌های زیادی از محتوای این کتاب‌ها را پوشش داده است. کلیدی‌ها، می‌توانند مجموعه کتاب‌های رفتار سازمانی پیشرفته دکتر رضاییان را که حجم کمی دارند بخرند و تورق کنند. این کتاب‌ها منبع خوبی برای کنکور دکتری هستند!

کتاب دکتر الوانی

ضمیمه‌های کتاب دکتر الوانی قابل چشم‌پوشی نیستند و باید مطالعه شوند. کتاب تئوری‌های مدیریت دکتر جلیلیان محتوای اصلی و ضمیمه‌های کتاب دکتر الوانی را به خوبی پوشش داده است. از این رو، نیازی به مطالعه ضمیمه‌های کتاب دکتر الوانی نیست.

کتاب ۲۰۰۰ تست تئوری‌های مدیریت

تا دو سال پیش، مطالعه کتاب ۲۰۰۰ تست تئوری مدیریت دکتر سیدجوادین (نگاه دانش) را پیشنهاد می‌کردم که در واقع محصول تلاش دکتر جلیلیان بود؛ اما مدتی است که پیشنهاد می‌کنم از مطالعه این کتاب چشم‌پوشی کنید. غلط‌هایی در بطن کتاب مستتر است که بعدتر گرفتارتان می‌کند. کتاب تست آقای پرچ از این‌گونه غلط‌ها ندارد. البته هستند وب‌سایت‌ها و کانال‌هایی که همچنان مطالعه کتاب ۲۰۰۰ تست را پیشنهاد می‌کنند؛ که یا مطلع نیستند که باید بشوند؛ یا دون‌پایه‌هایی هستند که به علت دشمنی یا مخالفت با آقای پرچ، حاضرند کتاب‌های نامناسب انتشارات و مؤسسه‌های دیگر را معرفی کنند، اما کتاب تست‌ آقای پرچ را به داوطلبان کنکور ارشد توصیه نکنند.

و آخر اینکه!

آنچه ممکن است دوستان را سردرگم کند، کتاب‌های مشترکی است که مطالعه‌شان را پیشنهاد کرده‌ام. به طور مثال، کتاب تئوری‌های مدیریت دکتر جلیلیان را به تمام دوستان پیشنهاد کرده‌ام؛ اما قرار نیست تمام‌تان کتاب مذبور را در یک سطح بخوانید. داوطلبی که درس تئوری‌های مدیریت را اصلی اولویت‌بندی کرده است باید کتاب دکتر جلیلیان را با عمق و وسواس بیشتری مطالعه کند؛ چرا که پشتیبان‌ها کتاب مذبور را برای ۳۵ درصد مطالعه می‌کنند؛ و اصلی‌ها برای ۵۰ درصد، و کلیدی‌ها کتاب‌ها را برای کسب ۶۰ درصد به بالا مطالعه می‌کنند. پس، حواس‌تان باشد که کتاب‌ها را متناسب با سطح اولویت‌تان بخوانید!

و آخراینکه، قایل به تمرکز در انتخاب منابع، در انتخاب روش درس‌خوانی، در انتخاب مدرس کلاس‌ها، در انتخاب مؤسسه، در انتخاب مشاور، و در همه‌چیز قایل به تمرکز و بهبود تدریجی و ملموس هستم.

کلاس‌ها

انتخاب میان خودخوانی یا کلاس‌خوانی مسأله‌ای دشوار برای دوستانی است که به کلاس‌ها دسترسی دارند. استفاده از کلاس‌ها به سبک درس‌خوانی و ترکیب هوش‌های چندگانه و آرکی‌تایپ شخصیتی داوطلبان وابسته است. اصلا و ابدا نمی‌شود استفاده از کلاس‌ها را به طور کامل خوب یا بد تلقی کرد. شکی نیست که برخی کلاس‌ها مبتنی بر شارلاتان‌بازی شکل می‌گیرند و مخاطبان خوبی هم دارند. اما به علت برگزاری این‌گونه کلاس‌ها که نمی‌شود اساس کلاس‌ها را تخطئه کنیم. کم نیستند داوطلبانی که کلاس‌ها، زودتر و بهتر می‌توانند موتور ذهن‌شان را روشن کند. یعنی، کمک‌شان کند که سریع‌تر و صحیح‌تر در مدار درس‌خوانی مستقر شوند. و البته، داوطلبانی هم هستند که اگر از کلاس‌ها استفاده نکنند، به خودشان، به هم‌کلاسی‌ها، به جیب پدرشان، و به هستی کمک کرده‌اند.

انتخاب مدرس برای درس تئوری‌های مدیریت بسیار محدود است. داوطلبان تهرانی دو انتخاب دارند. یکی کلاس‌های دکتر محرابیون که در پارسه، مدرسان شریف و خانمه مدیریت برگزار می‌شود؛ و دیگری، کلاس‌های دکتر جلیلیان است که در نگاره برگزار می‌شود. کلاس آقای پرچ در مؤسسه پژوهش؛ و کلاس آقای پورشفیع در نمی‌دانم کجا برگزار می‌شود. راستش، نه آقای پرچ، و نه آقای پورشفیع را برای درس تئوری مدیریت توصیه نمی‌کنم. مدرس مؤسسه ماهان را هم نمی‌شناسم. به صراحت و صداقت کلاس‌های دکتر محرابیون و جلیلیان را به ترتیب برای درس تئوری‌های مدیریت معرفی می‌کنم. اگر دسترسی به این دو مدرس‌ ندارید، همان بهتر که از کلاس‌خوانی چشم‌پوشی کنید و عمر و هزینه‌تان را پای دیگران نریزید. البته گفته باشم که دکتر جلیلیان بیان جذابی ندارند و کمی در انتقال مفاهیم مشکل دارند. مدرس درس تئوری‌های مدیریت باید کتاب‌ها و مقاله‌های بسیاری خوانده باشد و باید شاگردی بزرگان را کرده باشد تا به درکی عمیق دست پیدا کند. راست گفته‌اند «نه هر که سر بِتراشد، قلندری داند!» 

خلاصه منابع پیشنهادی

عنوان کتابنویسنده / مترجمانتشاراتقیمتاولویت‌بندی‌ها
مبانی مدیریترابینز / دکتر اعرابیپژوهش‌های فرهنگی۳۴.۰۰۰مناسب برای زمینه‌سازی
سازمان‌دهی و طراحی ساختاردکتر پورعزتسمت۲۱.۰۰۰مناسب برای زمینه‌سازی، چهار فصل اول
تئوری‌های مدیریتدکتر جلیلیاننگاه دانش۳۵.۰۰۰تمام داوطلبان
مبانی سازمان و مدیریتدکتر مقیمینگاه دانش۲۹.۰۰۰اولویت‌های اصلی و کلیدی
تئوری سازمانرابینز / دکتر الوانیانتشارات صفار۲۵.۰۰۰کلیدی‌ها
نظریه سازمانماری جو هَچ / دکتر دانایی‌فردمهربان نشر۴۳.۰۰۰کلیدی‌ها
پرسش‌های تئوری مدیریتمهرداد پرچمهربان نشر۴۰.۰۰۰تمرین تست‌زنی

286 فکر می‌کنند “منابع درس تئوری‌های مدیریت

 1. امیرعباس

  ببخشد کتاب جلیلیان که نوشته اید همان کتابی است که با دکتر سیدجوادین نوشته اند؟؟کتاب سبزرنگ و قطور که ۴ بخش دارد؟؟ من این کتاب را خوانده ام اما حجمش بسیار بالاست و نتیجه خوبی کشب در کنکور کسب نکردم. بنظر شما بهتر نیست کتاب مقیمی را بخوتنم و فقط رفتار سازمانی را از جلیلیان؟؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. اولویت درس تئوری‌های مدیریت را چگونه تعیین کرده‌اید؟

   دو. صرف مطالعه این کتاب را چندان توصیه نمی‌کنم. این‌گونه کتاب‌ها برای جمع‌بندی مدون می‌شوند.

   سه. جسارتا، شاید روش مطالعه‌تان درست نبوده است.

   چهار. روزه شک‌دار نگیرید. هم کتاب دکتر مقیمی، و هم کتاب دکتر جلیلیان را بخوانید!

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 2. حـسـیـن

  سلام جناب زارعی ؛ ممنون بابت زحماتتون ،
  از کتاب “مدیریت عمومی دکتر الوانی” چیزی نگفتید… ، این کتاب توسط کتاب دکتر جلیلیان پوشش داده می شود؟ ،
  چون تغییر رشته ای هستم، تصمیم داشتم برای شروع و آشنایی با این درس با مدیریت عمومی دکتر الوانی شروع کنم که البته الان با توجه به پیشنهادات شما
  و اینکه اولویت تئوری مدیریت برای بنده “پشتیبان” می باشد، مبانی مدیریت رابینز ، سازمان دهی و طراحی ساختار دکتر الوانی و تئوری های مدیریت دکتر جلیلیان مناسب من می باشد.

  [پاسخ‌تان را در متن اصلی درج کردم // جواد زارعی]

 3. مجتبی

  سلام ,روزتون بخیر
  جناب,زارعی همون طور که گفتین. کتاب,رابینز رو خریدم
  تتو چ مدت. با تمومش کنم,?
  ۲۰روز?۳۰?۴۰?
  واقعا برام سوال ه ک چند روز باید تمومس کنم
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   سرعت یادگیری‌تان را باید محاسبه کنید و ببنید زمان بهینه مطالعه‌تان چقدر است؟ این مورد را خودتان باید مشخص کنید!
   کتاب رابینز را آرام و آهسته بخوانید تا چارچوب دانش مدیریت به درستی در ذهن‌تان شکل بگیرد!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 4. احسان

  سلام جناب زارعی

  در طی آماده شدن برای کنکور ۹۵ وقتی برای بررسی جناب پورشفیع در وب گشت و گذار میکردم با وبسایتتان آشنا شدم و الان که کنکور تمام شده و رخوت بعد از رقابت گریبان گیرمان شده از سر علاقه و البته یادگیری گهگاهی به وبسایتتان سرک میکشم. به جرات خدمتتان عرض میکنم در کنکور گذشته هیچ کس به اندازه من برای درس تئوری زحمت نکشیده و نتیجه بهتری هم نگرفته . تقریبا تمام مطالبی که مینویسید را میخوانم و از دنبال کنندگان حرفه ای شما هستم با این حال در چند مورد با شما شدیدا موافق و در چند مورد شدیدا مخالفم

  اولا با نطر شما که الزاما شرکت یا عدم شرکت در کلاس را عامل موفقیت وشکست نمیدانید موافقم

  و صد البته با نظر شما در مورد آقای پورشفیع موافقم این را به پشتوانه آن ۱۲ ساعت کلاس مجانی که به اصرار یکی از دوستانم رفتم عرض میکنم نه به استناد حرفهای دیگران و به همه کسانی که قصد رفتن به کلاس ایشان را دارند عرض میکنم به جیبشان و به شعورشان رحم کنند که ایشان نه تنها برخی از مفاهیم پایه مدیریت را نمیدانند بلکه کلاسشان سراسر تحقیر و ترساندن داوطبان است ایشان در عرض نیم ساعت تشخیص دادند که اگر کلاس ایشان را نگذرانیم هیچ کدام از ۲۰ نفری که در کلاس حاضر بودیم زیر ۳۰۰ در گرایش بازرگانی نخواهیم شد یا اینکه ایشان تفاوت بین عدم تمرکز و تفویض را تشخیص نمیدادند و با این حال میفرمودند که دکتر رضایئان به تاریخ پیوسته است و………

  و اما در مورد ِِDLM و فلش کارت با شما مخالفم به عنوان کسی که از فلش کارت های DLM استفاده کرده و از این کار هم کاملا راضی هستم انقدر احساس دین میکنم که این را بگویم که اگر واقعا کسی فلش کارت های DLM (البته با پایبندی به روش و برنامه زمانی آن که کاری بس دشوار،زمان بر،اعصاب خرد کن است و روزانه ۳ ساعت وقت می طلبد  )را بعلاوه دو کتاب مقیمی و ماری جو هچ و کنکور های ۵ سال گذشته را به خوبی مطالعه کند به احتمال بسیار زیاد نتیجه خواهد گرفت. و با این که میفرمایید در صورتی با فلش کارت موافقید که خود داوطلبین آنها را تدوین کنند شدیدا مخالفم چون کاری بسیار زمان بر و کم بازده است.

  امیدوارم انتقادم باعث رنجشتان نشود و مفید واقع گردد

  با تشکر و احترام

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. درباره ماهیت فلش‌کارت‌ها پیش‌تر در بطن مطلب عادت‌ها و کاربرد عادت‌ها نوشته‌ام. اگر فرصت کردید مطالعه کنید.

   دو. اگر تاریخ‌باز یا تاریخ‌خوان باشید، بی‌شک با استراتژی ترس و در باغ سبز آشنا خواهید بود. امثال آقای پورشفیع و دکتر یگانه و قدری هم آقای پرچ و برخی دوستان دیگر که تمایلی به ذکر نام‌شان ندارم، به شکل‌های گوناگون از همین ترفند برای جلب مشتری استفاده می‌کنند. خداوندا بنده را هدایت کن!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 5. محسن

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب زارعی .

  ببخشید من کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر رضاییان رو خریدم قبلا متن شما رو هم خوندم ولی در مورد منبع ایشون مطلب خاصی ذکر نفرمودید .به نظر شما من بذارمش کنار؟ این رو هم مجددا متذکر شم من کارشناسی عمران بودم و میخام امسال بازرگانی شرکت کنم و هیچ پیشنه ای از مدیریت ندارم .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

  و سوال دوم اینکه برای برنامه ریزی چ کنم؟ گیج شدم نمیدونم چ درسایی و به چ صورت بخونم .. ینی روزی چند درس و چند ساعت لطفا کمکم کنید من تو تمام فضای مجازی دلم به اینجا گرمه ک میام از شما راهنمایی میگیرم♥

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. دکتر رضاییان، دکتر الوانی و بسیاری از نویسندگان کتاب‌های مدیریتی، ساختار کتاب‌شان را مبتنی بر کتاب‌های رابینز طراحی کرده‌اند. متن‌های کتاب‌های ایرانی جذاب نیست. از این رو، پیشنهاد می‌کنم کتاب مبانی مدیریت رابینز را بخوانید که هم متن بهتر، و هم مثال‌های خوبی برای درک بهتر مفاهیم دارد. کتاب را که بخوانید دست‌گیرتان می‌شود درباره چه چیزی صحبت می‌کنم!

   دو. مطلب اول را خوانده‌اید که درباره انتخاب گرایش و ترکیب درس‌ها و اولویت‌بندی‌شان صحبت کرده‌ام؟

   ارادت // جواد زارعی

 6. فاطمه

  سلام آقای زارعی وقتتون بخیر ببخشید میدونم سوالم تکراریه ولی به خاطر استرسی که دارم نتونستم که نپرسم خواهش میکنم جوابمو بدید…

  درس تئوری مدیریت جز دروس اصلی من هست و من دلم میخواد برای این درس درصد ۶۰ رو داشته باشم من خلاصه کتاب مبانی سازمان مدیریت و مدیریت رفتار سازمانی دکتر رضاییان و مدیریت عمومی دکتر الوانی رو از سایت دکتر میرسپاسی گرفتم و خوندم الانم میخوام قسمت های مبانی سازمان مدیریت و مدیریت رفتار سازمانی و مدیریت عمومی کتاب جامع پرچ رو بخونم اگر من کتاب دکتر مقیمی رو هم بخونم وبعد با کتاب دکتر جلیلیان و تست دکتر پرچ جمع بندی کنم به نظرتون میتونم درصد ۶۰ رو داشته باشم؟

  ممنون میشم نظرتونو بگید…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. اولویت اصلی برای تئوری‌های مدیریت، یعنی تست‌های درس را در کنکور ارشد، حوالی ۳۵ تا ۵۰ بزنید.

   دو. اگر با مفاهیم مدیریت و کتاب‌های مدیریتی آشنا هستید که چه خوب؛ بر کتاب‌های دکتر مقیمی و دکتر جلیلیان تمرکز کنید.

   سه. مطالعه کتاب جامع جناب پرچ را توصیه نمی‌کنم. کتاب دکتر جلیلیان به مراتب بهتر و کامل‌تر است و برای کنکور کفایت می‌کند.

   چهار. پیشنهاد می‌کنم به جای درصد، بر درس تمرکز کنید!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 7. مهدی

  سلام جناب زارعی،

  من منابع ذکر شده در نسخه فشرده و تهیه کردم و درس های کلیدی و شروع کردم.

  اگه بخوام از منابع ذکر شده برای تئوری مدیریت استفاده کنم، پیشنهاد شما برای ترتیب مطالعه کتابها چیه؟

  (منابع: تئوری سازمان رابینز، مدیریت عمومی، تئوری و رفتار رضائیان)
  اولویت درس تئوری:‌اصلی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. مدیریت عمومی الوانی (از فصل ۲ به بعد و ضمیمه‌ها) + مدیریت و رضاییان را بخوانید. نیازی به مطالعه رابینز ندارید.

   دو. مطالعه کتاب دکتر مقیمی را توصیه می کنم. همچنین مطالعه کتاب تئوری‌های مدیریت دکتر جلیلیان برای جمع‌بندی لازم است. راستش، پیش‌زمینه ذهنی خوبی از درس تئوری دارید، می‌توانید از مطالعه کتاب‌های دکتر الوانی و رضاییان چشم‌پوشی کنید.

   سه. از آنجا که برخی منابع را تهیه کرده‌اید، اصراری به تهیه و مطالعه کتاب مبانی مدیریت رابینز ندارم؛ اما توصیه می‌کنم ۲۹۰ صفحه اول کتاب سازمان‌دهی و طراحی ساختار را مطالعه کنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 8. امیرعلی

  سلام اقای زارعی

  یه سوالی داشتم در رابطه با منابع دکترای تیوری

  من کتابای رضاییان – الوانی نشر نی – مقیمی – رابینز -پرچ – جلیلیان گرفتم

  کتاب خانم هچ و رابینز ترجمه اعرابی از کتابخانه گرفتم تا نگاه کنم به نظرم اعرابی کتابش کاملا تکراریه ، ولی هچ کتاب خیلی خوبیه

  به نظر شما منابع دکتری برای اینکه بخوایم از ۳۵ سوال تیوری بتونیم ۳۰-۳۲ جواب بدیم کدومه؟

  با تشکر از سایت خوبتون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. بنده درباره کنکور دکتری متخصص نیستم. صرفا روندها رو رصد می‌کنم.

   دو. درس تئوری‌های مدیریت کنکورهای ارشد و دکتری در یکی دو سال اخیر هم‌گراتر شده‌اند. منابع هر دو کنکور، یکی هستند؛ اما عمق و پیچدگی تست‌ها (حداقل در ظاهر) متفاوت است. به گمانم، مطالعه دقیق کتاب دکتر مقیمی، مرور کتاب‌های تئوری سازمان رابینز و خانم هَچ و تمرکز بر کتاب دکتر جلیلیان، برای توفیق در تست‌های تئوری مؤثر است. تست‌های سال‌های گذشته را که ببینید، ابعاد کار دست‌گیرتان می‌شود.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 9. الهام

  سلام

  من از سایت مدیر تمام مصاحبه های رتبه برتری هارو خوندم و میخواستم از جمع بندیشان منابع کنکور را استخراج کنم که به طور اتفاقی با وب سایت شما آشنا شدم!میخواستم به گفته دوستان از کتاب تئوری پرچ و کلاس پورشفیع شروع کنم که شما کاملا نظرم رو عوض کردین.امیدوارم حداقل به صحبت های شما بشه اعتماد کرد.

  بنظرم راهنمایی های شما کاملا جامع و مفید بود.خدا خیرتان دهد.اجرکم عندالله.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   زود تصمیم نگیرید. توصیه می‌کنم باز هم مشورت بگیرید.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 10. مجتبی دانشگاه اصفهان

  سلام

  از اینکه یه پارچ آب سرد ریختی رو سرم تو لینک زیر ممنونم !  خخ

  http://arshadbaz.ir/%d9%85%d8%b4%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%87-%d8%a2%d8%b2%d8%a7%d8%af#comment-5147

   

  شوخی می کنم ! من حقیقتش پارسال مدرسان شریف رو خوندم ولی نتونستم از پس حجمش بربیام و چون رشته مهندسی بودم اصلا متوجه نمی شدم چی می خونم !

  در نتیجه تو کنکور جهت منفی نشدن سفید گذاشتم .  اما کتابهای زیر را دارم :

  ۱- تئوری سازمان (ساختار و طرح سازمانی)  – استیفن رابینز – ترجمه الوانی و دانایی فرد

  ۲-  تئوری سازمان – خلاصه و تست بر اساس  کتاب رابینز  – مولف ناصر عسگری

  ۳-  مبانی سازمان و مدیریت  – خلاصه و تست مهدی قلیزاده

  ۴- مدیریت عمومی   – الوانی – نشر نی

  ۵- مبانی سازمان و مدیریت  – علی رضاییان

  ۶- کتاب مدرسان شریف  جاااااامع !

  ——————————————

  من هدفم حداقل ۴۰ و حداکثر ۸۰ درصد زدن تو کنکوره ! (شاید عجیب باشه ولی فکر میکنم بتونم و می تونم)

  حالا سوال : ۱- با توجه به اینکه مفاهیم رو جسته گریخته و در بعضی موارد اصلا متوجه نشدم و نتونستم با درسش ارتباط برقرار کنم کدوم کتاب را اصلی و کوم رو تکمیلی و چه تستی بزنم .

  ۲- شش تا کتاب فوق کافیه یا برم جلیلیان و جوادین رو بخرم و بخونم !

  ۳- قصد داشتم  DLM  کار کنم چون می دونم روزی سه ساعت وقت می گیره و کلا چون مفاهیم  جا نیوفتاده برام گفتم آب تو هاون کوبیدنه ! (نمی دونم هم نظری باهام برای اولین بار یا نه )

  ممنون میشم نظر بدید

  در ضمن تئوری بخاطر ضریبش برام کلیدی است.

  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. کتاب‌های قلی‌زاده و عسگری را چگونه کشف کردید؟

   دو. کتاب‌های جامع برای یادگیری نیستند؛ بلکه هدف از خواندشان، جمع‌بندی درست و درمان مباحث است!

   سه. درس تئوری‌های مدیریت را اصلی اولویت‌بندی کنید و به ۴۰ تا ۵۰ درصد بسنده کنید. بالای ۵۰ یا ۵۵ درصد به صرفه و صلاح‌تان نیست. از این رو، آنچه را که درباره اصلی‌ها گفتک رعایت کنید!

   چهار. مطالعه کتاب‌های پایه فراموش نشود!

   پنج. غیر از ضریب، ده دوازده پارامتر دیگر هم هستند که باید مهم تلقی‌شان کرد. کشف اهمیت درس‌ها قدری پیچیده است!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

   1. مجتبی دانشگاه اصفهان

    سلام

    ۶  کتاب را صرفا دارم. کسی بهم داده نه اینکه خریده باشم و بخام بخونم. برای داشتنش سرزنشم نکنید !

    بر فرض اصلی کردن درس تئوری با توجه به سابقه بد من تو این درس و توضیحات گذشته می فرمائید :

    دو کتاب پایه + کتاب مقیمی + کتاب جلیلیان ( یا مدرسان) + تست پرچ

    فرمول بالا راه حل منه ؟ (البته فک کنم حجمش خیلی زیاده)

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛

     یک. اگر جسارت کردم، عذرخواهی می‌کنم. بنده چنین حقی ندارم!

     دو. کتاب‌های پایه، زمین کاشتن دانه‌های معرفتی تئوری را مهیا می‌کنند و کتاب‌های مقیمی و جلیلیان، رُشد‌تان می‌دهند. خواندن پرچ با خودتان است!

     توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 11. داش بهروز

  آقای زارعی بابت راهنمایی در مورد نظر قبلیم ممنونم..

  به نظر من نباید در مورد آقای پورشفیع صحبت کرد ،و بهتره خود دوستان از کلاس ایشون یک جلسه استفاده کنند تا بفهمند که حضور در کلاس ایشون یعنی خط کشیدن بر روی شعور خودمون

  همون طور که شما قبلا گفتید نباید روی درس تئوری بیشتر از ۶۰  درصد حساب کرد.

  این چند روزه با پرس و جو و مطالعه و … به این نتیجه رسیدم :درصد نزدیک ۵۰ برای این درس کفایت میکنه و عالی به نظر میرسه.

  و درآخر:

  یک ویژگی که کتاب جلیلیان یا کتابهای مرجع دیگه دارن : خلاصه گویی و در بعضی مواقع پراکنده گویی هست….

  ویژگی خلاصه گویی هم میشه به عنوان یک امتیاز خوب در نظر گرفت ،زمانی که بخوای مطالب ذهن جمع بندی و دسته بندی کنیم.و هم میشه برای  بعضی افراد امتیاز منفی بحساب بیاد..مثلا کسایی که اصلا با محتوا و مباحث مدیریت آشنایی زیادی ندارن..

  همون طور که قبلا گفتم من با خوندن این درس مشکل داشتم ،اما تصمیمی که گرفتم بعد از مشورت باشما و بقیه اینه که ،

  م برای هر بخش کتاب جلیلیان ابتدا کتاب منبع مطالعه کنم بعد برم سراغ این کتاب..مثلا برای بخش مبانی مدیریت کتاب “ مبانی مدیریت رابینز ” بخونم.

  امیدوارم این رویه ای که پیش گرفتم ،به نتیجه  خوبی برسه.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   پیشنهاد می‌کنم مسیری را که برای اولویت اصلی پیشنهاد کردم را دنبال کنید. مطالعه ۲۹۰ صفحه اول کتاب ساز‌مان‌دهی و طراحی ساختار دکتر پورعزت را فراموش نکنید که بسیار نافع است.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 12. Teymouri

  سلام و‌درود به قلمتون

  گرچه در نظرات راهنمایی ها یی کشف کردم‌ اما با وسواس ذهنی ازتون کمک میخواهم …

  تئوری رضاییان +عمومی الوانی +خلاصه تئوری رابینز+ جامع شریف +رفتار رابینز +پرچ +مقیمی …این منابع درسته‌؟؟؟

  درنهایت کتاب هچ که فرمودین حتمی است در کل هشت کتاب میشه …ترتیب خواندنم برای درک بهتر

  ۱.رضاییان‌۲.الوانی ۳.رفتار رابینز که موازی خوانی میکنم

  ۴.شریف جمع بندی هر‌فصل مشترک‌عمومی الوانی و‌تئوری رضاییان و البته نکات جدید کتب دیگر‌

  ۵.شروع مقیمی در پایان اتمام الوانی و رضاییان ..

  ۶.جمع بندی‌با پرچ و اگر عمری‌بود وزنده ماندم

  هچ رو چطوری بخونم نیاز هست اول همه کتابا باشه با توجه به اینکه رشتم بازرگانی بوده و تئوری کلیدی هست برام ….

  ممنون …پایدار باشین و‌سلامت

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. اگر مفاهیم تئوری مدیری رادر ذهن دارید،‌ نیازی به مطالعه کتاب‌های دکتر الوانی و رضاییان و رفتار رابینز ندارید؛ و صرفا بر کتاب دکتر مقیمی و کتاب جلیلیان تمرکز کنید و از این‌ها که فارغ شدید و اگر به صرفه و صلاح‌تان بود، کتاب خانم هَچ را سراغ بگیرید.

   دو. کتاب هَچ حتمی نیست. شاید به صرفه و صلاح‌تان باشد که حتی کتاب خانم هَچ را نخوانید. مقیمی و بعد جلیلیان را که عمقی بخوانید بخش قابل توجهی از تست‌های تئوری را شکار خواهید کرد. درباره اولویت کلیدی درس تئوری، پیشنهاد می‌کنم تجدیدنظر کنید!

   ارادت // جواد زارعی

 13. فرزاد

  باسلام من از رشته مهندسی مکانیک میخام برای ارشد یکی از رشته های مدیریت بخونم بنظر شما ب غیر ازMBAچه رشته ای برای من مناسبتره باتوجه ب رشته کارشناسیم.ممنون از اطلاعات خوبتون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   رشته تحصیلی دوره کارشناسی، یکی از پارامترهای دخیل در انتخاب رشته برای ارشد است. چیزهای زیادی باید درباره‌تان بدانم تا بتوانم رشته‌ای دیگر را پیشنهاد کنم!
   توصیه می‌کنم در این‌باره از دکتر علی احسانی مشورت بگیرید. آدم نازنینی است!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   نشانی وب‌سایت‌شان را کف ارشدباز درج کرده‌ام.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 14. آرش عمرزاده

   

  سلام و عرض ادب آقای زارعی.
  خسته نباااشید….
  عاااالی، کاملا سنجیده و حساب شده….
  کلا حسرت خوردن درست نیست ولی خب واقعا دوست داشتم خیلی زودتر با شما و وب سایت پرمحتواتون آشنا می شدم….
  با تمام حرفاتون موافقم.فقط به خاطر اینکه خودم از دی ال ام استفاده کردم.خواستم چند نکته ای بگم شاید به کار بچه ها بیاد.
  ۱. دی ال ام به تنهایی به کارتون نمیاد.من با اینکه برای تمام درسام از دی ال ام استفاده کردم ولی بعد از اتمام پک، کتاب هم خوووندم.

  ۲. به قول آقا احسان:  پایبندی به روش و برنامه زمانی آن که کاری بس دشوار،زمان بر،اعصاب خرد کن است و روزانه ۳ ساعت وقت می طلبد

  ۳. از همه مهم تر، به فرض صرف با خوندن دی ال ام بشه هم نتیجه گرفت(کوتاه مدت) اما بلند مدت علی الخصوص تو دوره ارشد به مشکل میخوره آدم.پس چه بهتر از کتاب های پایه شروع به خوندن کنیم و طبق کتاب هایی که شما معرفی کردین.هم میشه تو دوره کنکور به جواب ایده آل رسید و هم دوره ارشد چند قدمی جلوتر خواهیم بود.

  ۴.تئوری مدیریت تو دوره ارشد یکی از دروس مهمه…هر چقدر ریشه ای یاد بگیرید بهتره…

  با تشکر از آقای زارعی و امید موفقیت تک تک دوستاااااان.

 15. محسن

  سلام و عرض ادب.

  جناب زارعی خلاصه بگم گیج شدم! من همونیم ک بالاتر عرض کردم لیسانس عمران دارم و میخام بخونم و باید حتما رتبه بالا بیارم..  الان هیچ کتابی جز رضاییان ندارم ک اونم فک کنم جوری ک من دستگیرم شد نیازی نبوده. الان من اینجوری بخونم کتابارو و فراهم کنم واسه درصد حداقل ۴۰ خوبه؟  فقط تو رو خدا راهنمایی کنید مختصر پاسخ ندید.

  ۱_رابینز و پور عزت

  ۲_جلیلیان

  ۳_ تست پرچ

  اولویت بندی اینجوری خوبه؟  شما تو قسمت اصلی انتهای متن نوشتیددوستانی که درس تئوری‌های مدیریت را اصلی اولویت‌بندی کرده‌اند نیازی به مطالعه کتاب تئوری سازمان رابینز ندارند؛ چرا که بخش‌های مهم کتاب را در دو کتاب پایه، و نکته‌های کلیدی را در کتاب تئوری‌های مدیریت دکتر جلیلیان خوانده‌اند… خب مگ تو دروس پایه رابینز معرفی نکردید پس بخش مهمش ک میگید تو  کتابهای پایس منظورتون کدوم کتاباس..  جناب زارعی تو رو خدا شما ی اولویت بندی بگو من برم فراهم کتابارو من این متن شمارو حفظ شدم اما بازم گیج میزنم اینجا بگید ب ترتیب چیارو بخونم ممنون منتظرم بی صبرانه

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. کتاب‌های پایه مشتمل بر کتاب «مبانی مدیریت» رابینز، و «سازمان‌دهی و طراحی ساختار» دکتر پورعزت است. حضرت رابینز کتاب دیگری هم با عنوان «تئوری سازمان» دارد که بچه‌های کلیدی باید مطالعه کنند. شما، اصلی هستید و نیازی به خواندن کتاب تئوری سازمان رابینز ندارید!

   دو. اصلی‌ها، کتاب مقیمی را بعد از کتاب‌های پایه باید بخوانند. برای شما همان محدوده ۴۰ تا ۵۰ درصد فوق‌العاده است.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

   1. محسن

    ممنون از راهنمایی شما .. پس با این حساب نیازی به مظالعه کتاب جلیلیان نیست؟؟؟؟
    رابینز و پورعزت + مقیمی؟ تمام؟

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     یک. عرض کردم مقیمی را هم باید پس از اتمام کتاب‌های پایه بخوانید. کتاب جلیلیان، جامع است و برای جمع‌بندی استفاده می‌شود.

     دو. کسب امتیاز از درس تئوری‌های مدیریت، سخت است. این درس را اصلی یا کمکی کنید. بی‌شک از درس‌های دیگر مانند ریاضی، آمار،‌اقتصاد خرد، و اسلامی بهتر نتیجه می‌گیرید.

     ارادت // جواد زارعی

 16. گوهر

  سلام جناب زارعی

  نظرتون در مورد کلاس های مجازی که اخیرا موسسه نگاره برای داوطلبان شهرستانی برگزار میکند چیست ؟

  سپاس

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. مهندس نوری‌فرد پیش‌تر در خانه مدیریت، مدرس آمار و مسئول تیم مشاوران بودند. تدریس‌شان خوب است؛ البته نباید با تدریس آقای طورانی مقایسه شود. در کل،‌ مدرس خوبی هستند.

   دو. آقای فرهاد، پیش‌تر در خانه مدیریت، مدرس اقتصاد خرد و کلان و عضو اصلی تیم مشاوران بودند. راستش، تدریس‌شان را به شخصه ندیده‌ام و نظر قطعی نمی‌توانم ارایه کنم. اما دوستانی که کلاس ایشان را درک کرده‌اند، رضایت چندانی نداشته‌اند. بین خودمان بماند که تا شخصا تدریس‌شان را نبینم به قطعیت نمی‌توانم درباره خوبی یا بدی کارشان قضاوت کنم.

   سه. دوستان دیگر را از اساس نمی‌شناسنم و نمی‌توانم درباره‌شان قضاوت کنم. البته، نمونه فیلمی از تدریس تئوری مدیریت در کانال‌شان منتشر شده است که چنگی به دل نمی‌زند. مجموعه مدرسانی که قرار است کلاس‌های مجازی را اداره کنند (به جز آقای نوری‌فرد) تجربه درست و درمانی ندارند و به نوعی در حال برندسازی برای خودشان هستند. کلاس‌ها به گونه‌ای قیمت‌گذاری شده است که وسوسه‌تان کند.

   چهار. در سال‌های گذشته، مؤسسه‌های دیگر هم کلاس‌های مجازی برگزار می‌کردند که تجربه‌شان موفق نبود. یک‌سالی هم هست که آقای جهان‌شاهی (مؤلف زیر ذره‌بین) کلاس‌شان را به طور مجازی برگزاری می‌کنند. باید از دوستانی که این کلاس‌ها را تجربه کرده‌اند پرس‌وجو کنید!

   پنج. برای پایتخت‌نشین‌ها که به انواع امکانات دسترسی دارند، شاید استفاده از کلاس‌ها چندان به صلاح‌شان نباشد؛ اما برای دوستان ساکن در شهرهای دیگر، شاید همین کلاس‌ها بتوانند موتور ذهنی‌شان را روشن کنند.

   شش. وب‌سایت‌ phdkokoor فیلم‌های آموزشی برخی درس‌ها را منتشر کرده است. به طور مثال، اقتصاد خرد و کلان دکتر صادقین را ۲۵۰ هزار تومان می‌فروشد که عالی است. به این‌ها هم می‌توانید فکر کنید!

   ارادت // جواد زارعی

 17. میرزایی

  سلام

  ۱-سه کتاب مقیمی و تئوری رابینز و هچ رو بخونیم بعد بریم سراغ مجموعه سولات پرچ ،ایا برای تئوری کفایت می کنه؟ می خوام کتاب جلیلیان رو نخونم ! به نظرتون همینا کافیه؟ مگه گفته نشده کتاب مجموعه سوالات پرچ خیلی کامله؟

  ۲- توی سایت دی ال ام که پاسخ تشریحی تئوری ۹۵ رو گذاشتن حدود چهارتا سوال هست که از نوشتن منبع طرح سوال خود داری کردن ! دلیلش چیه اسم کتاب طرح سوال رو نبردن؟ جلوش نوشتن به دلیل سوء استفاده برخی از ذکر منبع طرح سوال خوداری میشود!!!!!!!!!!!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. برای مطالعه این منابع حتما باید کلیدی باشید.

   دو. مطالعه کتاب جلیلیان برای جمع‌بندی فوق‌العاده است.

   سه. کتاب پرچ، صرفا برای مهارت‌ورزی در تست‌زنی و مطالعه پاسخ‌هایی متفاوت است.

   چهار. تست‌ها را بفرمایید تا درباره منابع‌شان صحبت کنیم.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

   1. میرزایی

    تست ها اینا هستن که منبعشون ذکر نشده البته من سال اول هست دارم شرکت میکنم یه ذره کنجکاو شدم که چرا منبعشون ذکر نشده! شاید برای شما اشنا باشن

    کدام رویکرد تعارض را به منزله مشخصه ذاتی و ریشه ای امورسازمانی تلقی میکند و جوانب مثبت و کارکردی بلقوه آنرا مورد تأکید قرار میدهد؟

    ۱) رادیکال

    ۲ ) وحدت گرا

    ۳ ) دیالکتیک

    ۴ ) کثرت گرا

    در مرحله افول سازمانها تعارض به چه دلیل رخ میدهد؟

    ۱ ) بی اعتمادی کارمندان نسبت به مدیر سازمان

    ۲ ) ناامیدی نسبت به آینده سازان

    ۳ ) کاهش منابع مازاد برای تقسیم میان ذینفعان

    ۴ ) تغییر رویه و سبک رهبری مدیران

    البته دو تا سوال دیگه هستن که منبعشون ذکر نشده و جلوی ذکر منبع خالی هست !!

    در ضمن اقای زارعی کتاب امار اقای طورانی فقط شامل درسِ، یا تست های سراسری رو هم داره؟ مثلا ۵ سال گذشته!

    ممنون

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     یک. فایل پاسخ تشریحی را از وب‌سایت‌شان دانلود کردم و منابع پیشنهادی‌شان را مرور کردم. به طور کلی با شیوه معرفی منابع‌شان مشکل دارم. این‌ها، به گونه‌ای درباره منابع صحبت می‌کنند که حتما خودشان هم جایی در بین‌شان داشته باشند. خودتان را درگیر منابع نکنید. بعدتر اگر فرصت کردم، منابع تست‌ها به طور مفصل اعلام خواهم کرد!

     دو. کتاب اقای طورانی، مملو از تست‌های و پاسخ‌های درست و درمان است. بهترین منبع آمار ارشد است، بی‌شک!

     ارادت // جواد زارعی

 18. سید مسیح اعلایی

  اقای زارعی

  کتاب پناهی جاپ ۹۱ هست این ایرادی نداره؟ البته ویرایش متن درسی در ریاضی و امار معمولا بی معنیه چون فرمول ها که تغییر نمیکنه  ولی سوالات سراسری کتاب  قدیمیه! فقط تا ۹۱ داره

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. اگر کتاب ریاضی ندارید و قصد خرید دارید، پیشنهاد می‌کنم ویرایش تازه‌تر کتاب مهندس امیر انصاری (پارسه) را بخرید که یکی دو هفته دیگر منتشر می‌شود. هم درس‌ دارد و هم تست‌ها را پوشش داده است.

   دو. اگر کتاب جناب حسین‌پناهی را دارید؛ نیازی به خرید کتاب تازه ندارید. همان را بخوانید و تست‌ها را از منبعی دیگر تمرین کنید.

   ارادت // جواد زارعی

 19. محسن

  سلام .جناب زارعی ما بی صبرانه منتظر معرفی سایر دروس هستیم از نهم هم گذشت و خبری نشد!

  [سلام؛ منابع درس اقتصاد منتشر شد. ارادت // جواد زارعی]

 20. مجتبی

  سلام اقای زارعی خسته نباشید
  ۲سوال از خدمتتون. داشتم
  بنده با توجه ب اینکه پژوهش رو میخوام سفید بزارم چ درصدی از اقتصاد رو باید بزنم???
  من. چون رشته م مدیریته با اقتصاد اشنایی دارم سوالات همین امسالو هم دیدم ک بسیار برام اشنا بودن راستشو بخواین امیدوار شدم ب. درصث بالا
  ۲-من کتاب. اقای نظری چاپ ۹۲رو دارم میخوام بدونم با چاپ فعلی فرقی داره??ایا بازبینی. شده در نسخه. امسالشون
  میشه همین. چاپ ۹۲رو بخونم??
  ممنون میشم پاسخ بنده رو بدین

  1. هادی

   سلام

   به نظرم  برای خودتون درصد خاصی رو مشخص نکنید چون امکان داره شما کل مباحث رو به طور کامل بلد باشین ولی سوالات از منابع جدید مطرخ بشه.اتفاقی که امسال تو بازاریابی افتاد و سال پیش تو درس اقتصاد و اون موقع است که اعصابتون بهم میریزه.حتی از اون سمت هم ممکنه شما درسی رو برای درصد پایین انتخاب کرده باشید ولی سوالای اون درس آسون طرح شده باشد.

   1. جواد زارعی نویسنده

    سلام برادر؛

    خیلی با صحبت شما موافق نیستم. امسال بش از نیمی از تست‌ها از مسینگ‌هام بود؛ اما دوستانی که مسینگ‌هام را نخوانده بودند می‌توانستند حداقل ۱۱ تا ۱۲ تست را بزنند. ماجرای درس اقتصاد پارسال هم همین‌طور بود. دوستان با کتاب‌های دکتر نظری می‌توانستند حداقل ۱۶ تست را با خیال آسده پاسخ دهند که از سقف بیشتر رتبه‌ها بالاتر بود!

    ارادت‌مند // جواد زارعی

    1. هادی

     سلام

     تو اقتصاد پارسال که من درصدا رو میدیم کمتر کسی بود که تونسته بود بالای ۶۰ درصد بزنه.امسال هم فکر نکنم تعداد افراد زیادی تونسته باشن بازاریابی بالای ۷۰ درصد بزنن.در حدود ۶۰ درصد به نظرم مناسبتره تا حداقل ۱۱-۱۲ تا سوال.البته برای بازاریابی که اکثر افرادی که به کسب رتبه های زیر صد امید دارند و هدفشون رو روی ۸۰ میذارن فکر نکنم درصد ۶۰ براشون دلچسب بوده باشه.

 21. محسن

  با سلام و خسته نباشید

  پیرامون فرمایش شما جناب زارعی بنده نسبت به تهیه کتاب مبانی مدیریت رابینز اقدام کردم و این کتاب رو مطالعه میکنم .سوال من از شما اینه ک  این کتاب رو کنکوری و با دقت بخونم یا نه فقط واسه فهم مبانی مرور کنم… و سوال دیگ اینک بعد از مطالعه این کتاب سراغ کتاب پورعزت برم؟
  شما به من این نسخه رو پیشنهاد دادید ک رابینز + پورعزت و سپس مقیمی. درسته؟ به نظر شما با زمان باقی مانده تا ارشد میشه این منابع رو خوند؟ در صورتی ک بعد از خوندن اینا شما کتاب جلیلیان رو هم گفتید بخونید و همچین تست های جناب پرچ. من نگران وقت هستم من با روزی ۵ ساعت شروع کردم برنامم رو ولی خب این رو هم در نظر بگیرید من هیچ پیشینه ای از مدیریت ندارم و عمران خوندم. من با همین روال پیش برم ( رابینز+پورعزت+مقیمی+جلیلیان) این چهارتا رو بخونم دوتای اول رو ب صورت مرور بخونم یا کنکوری؟ ممنون میشم جواب اینارو بدید.
  قسمت نظرات اقتصاد بسته بود مجبور شدم اینجا مطرح کنم من کتب جناب نظری رو دارم ولی چاپ ۹۱ به نظر شما عوض کنم یا خوبه ؟ و ی مطلب دیگ من واسم مقدور نیست فیلم های اموزشی ک فرمودید رو هزینشو پرداخت کنم با مطالعه همین کتب امیدی هست؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. کتاب مبانی رابینز را برای ورود به باغ تئوری مدیریت بخوانید. البته بسیاری از مطالبی که در بطن همین کتاب می‌خوانید را در کتاب‌های کنکوری هم خواهید داد. پس خوب بخوانیدش!

   دو. اگر به بالای ۴۰ درصد فکر می‌کنید باید کتاب مبانی مدیریت رابینز + کتاب دکتر پورعزت + کتاب دکتر مقیمی را بخوانید و کارتان را با کتاب دکتر جلیلیان جمع‌بندی کنید. اگر درست بخوانید، تمام کتاب‌ها را در زمان درست تمام خواهید کرد. بسیاری از مطالب کتاب‌ها تکراری است. راستش، اصراری به خواندن کتاب پرچ ندارم. تست‌های کتاب جلیلیان کفایت می‌کند!

   سه. من فقط یک‌جور درس خواندن را می‌شناسم: درس‌خوانی آدمیزادی!
   ارشدباز را که بالا و پایین کنید، مطالب مفصلی درباره درس‌خوانی پارتیزانی (آدمیزادی) کشف خواهید کرد!

   چهار. همان کتاب قدیم را بخوانید، و تست‌های چهار پنج سال اخیر را خوب تمرین کنید. همین‌ها کفایت می‌کند!

   پنج. فیلم‌های مکتب‌خونه رایگان است. همان‌ها را که همراهی کنید فهم و شعود اقتصادی‌تان را بالا می‌برد.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 22. پیمان

  جهت اطلاع و تسهیم تجربه

  ۱. با ترکیب مقیمی+جلیلیان بسیار موافقم و به نظرم اگر بدقت و چندباره با خلاصه نویسی مطالعه شود کفایت میکند.

  ۲. سال گذشته از کلاس دکتر محرابیون استفاده کردم و بسیار از ایشان یاد گرفتم ولی چون یک ماه آخر به فکر تئوری افتادم درصد خوبی در این درس نزدم. در حال حاضر سه جلسه از کلاس دکتر جلیلیان طی شده و به نظرم ایشان بسیار باسواد، با شخصیت و نمونه هستند. البته کلام گیرایی ندارند و مثل استاد محرابیون گاها درس زندگی و روانشناسی و غیره نمیدهند که از یکنواختی کلاس بکاهد. ولی دانشجوی مشتاق اگر بتواند خودش را با نحوه بیان ایشان تطبیق دهد  کلاسشان بسیار مفید خواهد بود. هر دو استاد را شدیدا پیشنهاد میکنم بخصوص برای تغییر رشته ای ها مثل خودم که بعید میدانم تحت استرس کنکور بتوانند تئوری را “سلف استادی” بفهمند و بخوانند.

  1. سید مسیح

   ببخشید اقا پیمان می تونم بپرسم اقای جلیلیان سر کلاس از ویرایش جدید کتابشون صحبتی نکردن؟ و عجیب اینه چرا جواب سوالات تئوری ارشد ۹۵ رو ندادن؟

   1. سید مسیح

    جواب سوالات تئوری ۹۵ با ارجاع به کتابشون منظور بود! من فکر کنم یه ۶ یا ۷ تایی از سوالات توی کتابش نیست چون از مورگان بوده! نمی تونید سر کلاس بپرسید ازشون اقا پیمان

 23. غلامرضا

  آقای زارعی شما اول میگویید کتاب جلیلیان برای جمع بندی است بعد میگویید منابعی که وقت گیر است را کنار بگذارید اما آیا حجم کتاب را دیده اید. حجمش بسیار بالاست

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   الآن مشکل‌تان چیست؟ بفرمایید درباره‌اش صحبت کنیم!

   ارادت // جواد زارعی

   1. غلامرضا

    بزرگوار حجم کتاب بسیار بالاست بگونه ای که کم از کتاب مرجع ندارد. آیا بهتر نیست همان کتاب مقیمی را بخوانیم که مطالب کاملتری به نسبت جلیلیان دارد. البته منظورم فقظ بخش مبانی سازمان و مدیریت است

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     درس تئوری‌های مدیریت را نه می‌شود حذف کرد و نه می‌شود کلیدی کرد. به هر شکل، باید باشد و باید خوانده شود. زیاد هم باید خوانده شود. درست هم باید خوانده شود. اگر ترس یا ایرادتان معطوف به حجم کتاب‌هاست که خواندن‌تان مشکل دارد. اگر روش درست درس‌خوانی را بلد باشید، این‌گونه کتاب‌ها را یک‌بار باید بخوانید. راستش، بنده خوادن بلدم و کتاب دکتر مقیمی یا جلیلیان را ظرف هشت تا ده هفته می‌خوانم و خلاصه‌نویسی می‌کنم و درخت کلیدها را می‌کشم و به نقشه مفهومی درس می‌رسم. اگر درس تئوری‌های مدیریت را اصلی اولویت‌بندی کرده‌اید کتاب دکتر مقیمی را باید ظرف ده تا دوازده هفته تمام کنید. بعدتر، بسیاری از بخش‌های کتاب جلیلیان، مرور کتاب دکتر مقیمی است و وقت‌تان ذخیره می‌شود و می‌توانید به بخش‌هایی دیگری برسید که دکتر مقیمی پوشش نداده است. برای کسب ۵۰ درصد از درس تئوری‌های مدیریت، حداقل باید ۲۰۰ ساعت بخوانید.

     هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

     1. غلامرضا

      خوب آقای زارعی ایجور خوندن رو به ما هم یاد بدین. مشکل من آقای زارعی توی مرور است

  2. دانیال ت

   مشکل کتاب جلیلیان علاوه بر حجم بالا ، فونت کوچیک متن هست که در مقایسه با کتاب تست پرچ خیلی فونت کوچیکی داره در نتیجه حجم مطالب از بسیار بالا به وحشتناک سوق پیدا میکنه!!! یعنی اگه کسی از الان یا نهایتا از اوایل شهریور کتاب جلیلیان رو شروع نکنه بعید میدونم بتونه تموم کنه!!! چون علاوه بر خوندن ، مرور هم مهمه!

 24. پیمان

  به خاطر شما از ایشان به وقت مناسبش میپرسم. ولی فکر میکنم کتاب ایشان و دکتر مقیمی سوالات سال گذشته را پوشش خوبی میدادند. در هر حال دوست عزیز منابع اصلی تئوری بسیار زیاد و متعدد و متنوع و همچنین متغیر هستند. برای سواد خودمان بخوانیم خوب است ولی فکر نمیکنم برای کنکور به صلاح باشد. حالا دیگر هرکس صلاح کار خودش را میداند. من سال گذشته هم این دو کتاب را انتخاب کرده بودم بعنوان منبع ولی خب باز شک و شبهه بی مورد کردم و از اصل غافل و به فرع مشغول شدم. شما اینطور نکنید و حاشیه روی نکنید. مگر اینکه به تجربه دیگران اعتقاد نداشته باشید و بخواهید خودتان تجربه کنید.

 25. پیمان

  در ضمن حجم مطالب کتاب جلیلیان خیلی هم زیاد نیست. ۳۰ ۴۰ درصد کتاب را تست ها و پاسخ های تشریحی به خود اختصاص داده. اولش گول زنک است. بروید در دل کار که به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل، که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم

  1. دانیال ت

   درسته ولی من از کتاب دکتر نوروزی بیشتر از کتاب مقیمی میترسم  یعنی خیلی میترسم ، ۱۰۰ درصد کتابش رو می خونم یعنی حتی شده کتاب تست پرچ رو حذف میکنم به جاش نوروزی رو می خونم همون کتابی که ترجمه کرده با عنوان پنداره های سازمان مورگان و امسال سه تا سوال ازش اومد نوروزی هر سال داره نفوذش توی دانشگاه تهران بیشتر میشه، یه چیزی توی مایه های مقیمی شده!!میترسم همون بلای مقیمی رو سرمون بیارن ! توی سال ۹۳ یکدفعه از مقیمی اومد ….. شاید امسال از مورگان بیشتر سوال بیارن! برای همین دی ال ام و جلیلیان و پرچ منبع این سه چهار سوال رو ندادن! من با کنجکاوی منبعش رو پیدا کردم نوروزی دیگه سر کله اش از کجا پیدا شد! ادم میترسه از مقیمی و نورزی، مقیمی کم بود حالا اینم اضافه شد تازه یه کتاب بازاریابی دیگه داره مینوسه!!!! خدا به خیر کنه!

   الله اعلم

   1. جواد زارعی نویسنده

    سلام؛

    یک. دکتر نوروزی جزء هیأت علمی دانشگاه خوارزمی بود، و هم‌اکنون به دانشگاه فارابی تهران منتقل شده است. چرا و چگونه؟

    دو. دکتر نوروزی حداقل سه کتاب بازاریابی منتشر کرده است. دکتر نوروزی هنوز در نثر فارسی‌شان مشکل دارند، خدا به ما رحم کند؛ چرا که موتور کتاب‌نویسی ایشان و دانشجویان‌شان علی‌الظاهر تازه روشن شده است!

    سه. کتاب سیمای سازمان را دکتر مشبکی نیز ترجمه کرده است که به مراتب بانفوذتر از امثال نوروزی است. نوروزی تازه رسیده است و دکتر مشبکی مدت‌ها پیش. پس، دکتر نوروزی را زیادی بزرگ نکنیم!

    چهار. حتی اگر یقین کنم که پنج تست از کتاب گرت مورگان و پنج تست هم از کتاب‌های ماری جو هَچ خواهد آمد، به طور قطع از آن‌ها چشم‌پوشی می‌کردم!

    پنج. با همین کتاب‌هایی که معرفی کردیم، به راحتی می‌توانید ۵۰ تا ۶۰ درصد بزنید. اجازه ندهید، گفت‌گوهای افراد پرسه‌زنی که سبک و سیاق‌شان معلوم است، جوگیرتان کنند!

    خود دانید // جواد زارعی

 26. دانیال ت

  سلام

  ۳-من تا جلیلیان و مقیمی رو نخونم دنبال هیچی دیگه نمیرم صرفا بررسی احتمالات بود شما یادتون هست پارسال خیلی ها توی تهران داشتن مسینگهام میخوندن فقط به خاطر یه احتمال بالا یا یه شایعه! که درست هم از اب دراومد!

  ۲-میشه بفرمایید دکتر مشبکی کجا تدریس میکنن؟ بعد ترجمه ها با هم فرق داره؟ یعنی نوروزی با مشبکی!

  ۱-من نوروزی رو بزرگ نکردم ولی مسئله اینجاست ایشان سال ۹۲ دکترا گرفته یعنی سابقه چندانی نداره ولی می بینیم از مسینگهامش ۷ تا میارن خوب بالاخره ذهن ناخودآگاه درگیر نوروزی میشه!

  ۰- حالا این بحث ها خوبه بالاخره ادم میفهمه بعد از خوندن مقیمی و جلیلیان الویت با دو کتاب هچ و مورگان هست این خیلی خوبه که الویت های فرعی دستت بیاد! و جاده خاکی نزنی، ولی اقای زارعی یه چیزی خیلی جالب بود توی مصاحبه رتبه برترها در سایت مدیر فقط و فقط یکی از رتبه های برتر کتاب مورگان رو خونده بود! خیلی برام عجیب بود چرا فقط یک نفر!

  موفق باشی جناب

  ادینه خوبی داشته باشید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. در درس بازاریابی، فقط سه تست از مسینگ‌هام آماده بود که به هیچ وجه نمی‌شد با کاتلر و منابع دیگر زد. کنکور هیچ‌گاه تک‌منبعی نبوده و نخواهد بود. قبول دارم که در ماجرای بازاریابی، بخش قابل توجهی از تست‌ها از مسینگ‌هام آماده بود؛ اما دوستانی که منابع دیگر را مطالعه کرده بودند و تست‌ها را تحلیلی کار کرده بودند بهخوبی توانستند از این بحران عبور کنند. آقای نوید قرینه، رتبه ۶ بازرگانی، بازاریابی را ۸۶ زده است و از ۲ تست صرف‌نظر کرده است و خلاصه مسینگ‌هام را در کلاس‌های مهنس مروج خوانده بود و بس. بسیاری از دوستانی که فقط مسینگ‌هام را خوانده بودند، کمتر از ۵۰ درصد زده‌اند!

   دو. دکتر مشبکی، استاد دانشگاه تربیت‌مدرس هستند. دکتر نوروزی هم در تیم دکتر مقیمی تشریف دارند. ترجمه‌ها را هنوز مقایسه نکرده‌ام. اما دکتر نوروزی که اساس ترجمه بلد نیستند. دوستان، غلط‌های فاحشی از بطن ترجمه‌های کتاب بازاریابی مسینگ‌هام (دکتر نوروزی) کشف کرده‌اند!

   سه. سال‌ها قبل، ماجراهای مشابهی در درس‌های تئوری و بازاریابی رخ داد که سنجش به سرعت اوضاع را کنترل کرد. برای بازاریابی امسال، به گمانم مطالعه کتاب مهندس مروج کفایت می‌کند؛ چرا که ایشان و تیم‌شان، کتاب‌های دکتر نوروزی را شخم زده‌اند و برای استخراج نکته‌ها بسیار زحمت کشیده‌اند. سال بعد از اساس معلوم نیست که وضعیت درس بازاریابی و حتی تئوری چه خواهد شد. دکتر نورزی اگ رچه سال ۹۲ دکتری گرفته؛ اما ارشدشان را سال ۸۱ گرفته‌اند و این وسط‌ها کلی کار کرده‌اند. پس کم‌سابقه نیستند!

   چهار. مطالبی که به مورگان چسبانده می‌شود، در بسیاری از کتاب‌های درست و درمان مدیریت هم آماده‌اند. به شخصه خواندن هچ را هم چندان توصیه نمی‌کنم چه برسد به مورگان. این‌ها، پشت پرده‌هایی دارند شنیدنی!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

   1. دانیال ت

    پس شما لطف کنید اگه بازار اقای مروج توزیع شد یه اطلاع رسانی کنید ممون میشم، بعد از کجا باید تهیه کنیم انقلاب یا پارسه؟

    فقط خدا کنه تا اخر مرداد بیاد!!!

 27. علی

  اقای زارعی یک سوال داشتم مبنی بر اینکه در توضیحات بالا دیدم که گفتید کتاب اقای طالقانی مدرسان شریف کتاب جامع و خوبی هست. برای من که اولویت اصلی (۳۵ الی ۵۰) درس تئوری رو دارم در کنار کتاب اقای طالقانی که موجود دارم چه گزینه ای پیشنهاد می کنید ؟ ایا کتاب اقای مقیمی یا جلیلیان در کنار مدرسان ضروری است یا فقط کتابهای تست رو تهیه کنم؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. نسخه آخر کتاب مدرسان شریف (دکتر طالقانی) بسیاری از مباحث را پوشش داده است و اگر آخرین نسخه را دارید، کتاب دکتر جلیلیان را نخوانید. مطالعه کتاب دکتر مقیمی لازم است!

   دو. شما از خدمات کلاسی مدرسان شریف استفاده می‌کنید؟

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   1. علی

    نه.من یکی از دوستانم کتاب تئوری مدرسان شریف رو داشت من سطحی نگاهی کردم و بنظر جامع و خوب دیدم.

    من از خدمات کلاسی پارسه استفاده میکنم. البته در ترم تابستان و پیش رو فقط کلاس آقای مروج (بازاریابی) رو میرم. در ادامه قصد رفتن کلاس های اقتصاد خرد و ریاضی اقای انصاری روو دارم در پارسه.

    البته اقای محرابیون هم در پارسه کلاس هاشون از امروز شروع شدن برای تئوری که من فعلا قصد شرکت در کلاس تئوری ندارم.

    پس کتاب اقای مقیمی رو پیشنهاد قطعی میکنید در کنار کتاب مدرسان ؟

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     یک. گمانم منظورتان برای درس اقتصاد، کلاس دکتر صادقین بود!

     دو. کلاس دکتر محرابیون، بهترین کلاس تئوری مدیریت کنونی بازار ارشد است؛‌ حیف است که شرکت نمی‌کنید!

     سه. کلاس‌های مهندس مروج ومنهدس انصاری هم فوق‌العاده هستند. نوش جان‌تان!

     چهار. اگر از کلاس دکتر محرابیون استفاده کنید، مبتنی بر کتاب پارسه تدریس می‌کنند؛ اما تمام مباحث تئوری را پوشش می‌دهد نیازی به خواندن کتاب‌های متفرقه نخواهید داشت. اگر خودخوانی می‌کنید، اول آن دو کتاب پایه را بخوانید و بعدتر بر مقیمی تمرکز کنید؛ و برای جمع‌بندی یکی از کتاب‌های طالقانی یا جلیلیان را بخوانید. اگر قصد خرید دارید، بنده جلیلیان را پیشنهاد می‌کنم!

     ارادت // جواد زارعی

     1. علی

      بله دقیقا اقای صادقین در درس اقتصاد خیلی تعریفشون رو شنیدم. همچنین اقای مروج و اقای انصاری.

      درحقیقت شما و ارشدباز به من این منابع و استادان رو معرفی کرد که جا داره تشکر کنم از پشتیبانی خوبتون.

      درس تئوری رو حقیقتا دودل هستم برای شرکت در کلاس. اما اقتصاد و ریاضی ۱۰۰% به همراه بازاریابی. اما سعی میکنم ظرف ۲ هفته آینده تصمیم رو برای تئوری بگیرم.

      به هرحال هدف اولیه من رتبه سه رقمی هست اما رتبه ۵۰ تا ۱۰۰ جز ارزوی های من هست که امیدوارم با تلاش و تایمی که میزارم تحقق پیدا کنه.

      هرچند چون ریاضی ضعیف هستم خیلی باید تلاش کنم.

     2. جواد زارعی نویسنده

      سلام دوباره؛

      به طور جدی، کلاس‌های تئوری دکتر محرابیون و آمار مهندس طورانی را توصیه می‌کنم.

      ارادت // جواد زارعی

     3. علی

      ممنونم از راهنمایی تون.

      من چون شرایط کاریم هم کنسل میخوام بکنم بطور جدی تایم دارم و اقدام خواهم کرد.

       

      سپاس

 28. ناهید

  سلام.خسته نباشید

  من خانمی با سن۳۸ ساله ودانشجوی ترم آخر مدیریت صنعتی هستم میخوام ارشد شرکت کنم ولی گرایشش نمی دونم….شرکت تجاری کوچک دارم….آزمون مدرسان شرکت کردم….واقعا مطالبتون کیمیاست……سپاس

  اآ

 29. محمد

  سلام

  آنچه که از نوشته شما فهمیدم اینکه که کسی که درس تئوری مدیریت رو واسه ۵۰ درصد بخواد بخونه (اولویت اصلی و مثل من تغییر رشته ای) باید با کتابهای رابینز + پورعزت شروع کنه و بعد تازه به کتاب های مقیمی و جلیلیان برسه و بعد از اون تازه تست های پرچ رو هم  شروع کنه

  با توجه به این سختی برای حداکثر ۵۰ درصد ،آیا حذف درس یا مختصر کردن درس بهتر نیست؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. هر درس زحمت خودش را دارد. کتاب مبانی مدیریت رابینز و سازمان‌دهی و طراحی ساختار دکتر پورعزت، کتاب‌های ساده‌فهم و روانی هستند که در مطالعه کتاب‌های کنکوری کمک‌تان می‌کنند.

   دو. کتاب جلیلیان را که خوب بخوانید، شاید به کتاب پرچ نیاز نداشته باشید. حال خیلی مانده با پرچ برسید!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   به قطعیت نمی‌شود درباره درصدها صحبت کرد. اگر پیش‌زمینه خوبی داشته باشید، چرا که نه!
   بنده، تلاش می‌کنم راه استاندارد را پیشنهاد کنم.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 30. سمانه

  سلام

  خیلی سایت و مطالب خوبی دارید

  چون شما گفتید لازم نیست کتاب رابینز رو دقیق و با خلاصه برداری بخونیم ،میشه بجای خوندن کتاب رابینز ،به خلاصه ای که توی اینترنت هست برای آشنایی با مباحث بسنده کرد ؟؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   کتاب‌ها به درستی خلاصه‌سازی نشده‌اند. بخش‌های اصلی مدنظر من، که مثال‌ها هستند در متن‌های خلاصه حذف شده‌اند. از این خلاصه‌ها دست بشویید که کمک‌تان نمی‌کنند!

   ارادت // جواد زارعی

 31. مجتبی دانشگاه اصفهان

  سلام

  پس از دروس پایه و مقیمی ، بین جلیلیان و مدرسان شریف کدومش خوبه !

  اگه من مدرسان شریف رو بخونم تفاوتی داره >؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   بنده کتاب دکتر جلیلیان را پیشنهاد داده‌ام. راستش، این‌قدر قطعی درباره رویدادها و کتاب‌ها نمی‌شود صحبت کرد. بنده مبتنی بر برخی تحلیل‌ها، کتاب دکتر جلیلیان را پیشنهاد کرده‌ام؛ اما بزرگوارانی چون دکتر محرابیون همچنان نظرشان به کتاب مدرسان شریف مثبت است.
   البته هنوز مانده است که به کتاب‌های جامع برسید. مطالعه کتاب‌های پایه و کتاب دکتر مقیمی سه چهار ماه زمان می‌خواهد.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 32. مجتبی

  سلام و عرض ادب,خسته نباشید
  بنده مدتیه که. با سایت خوب شما اشنا شدم,و خداروشکر تونستم با حرفای شما اطلاعات نسبی در مورد کنکور ارشد کسب کنم
  از روز اول هرکار گفتین انجام دادم
  مثل اولیت بندی
  بازاریابی=کلیدی
  اصلی=اقتصاد-تعوری-مدیریت اسلامی
  کمکی=زبان
  حذفی=ریاضی-پژوهش عملیاتی
  سوال بنده اینه ک شما موافق شرکت در ازمون ازمایشی هستید???
  یکمی میترسم از اینکخ شرکت کنم و درصدام جالب نباشه و روحیه م خراب شه
  الان حدود روزی ۲,۵ساعت مطالعه دارم

  ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. ریاضی را حذف کردید؟

   دو. پیشنهادم، کلیدی کردم اقتصاد خرد است!

   سه. ماهیت آزمون‌های آزمایشی تمام مؤسسه‌ها یکی است. تفاوت‌شان در کیفیت تست‌شان است. کیفیت تست‌های پارسه و نگاره به نسبت مؤسسه‌ها دیگر بهتر است. البته همراهی با آزمون‌ها اندکی سخت است؛ چرا که، بیشترشان کتاب‌ها را چهار قسمت می‌کنند و تست‌ها را مبتنی بر آن طراحی می‌کنند. شاید برنامه درس‌خوانی‌تان با آزمون‌ها سازگار نباشد. و نکته آخر آنکه، پارسه طرح بی‌نهایت آزمون را اجرا می‌کند. بروید از خودشان بپرسید که چه خواهند کرد.

   چهار. در آزمون‌های آزمایشی، کشف سوراخ‌های یادگیری ملاک است و رتبه از اساس اهمیتی ندارد!

   ارادت // جواد زارعی

  2. دانیال ت

   البته اقای زارعی پاسختون رو میدن ولی ریاضی رو جز حذفی ها نذارید! باور کنید ضرر می کنید!حداقل ۳ فصل اصلی یعنی : تابع،حد و پیوستگی،مشتق و کاربردش رو بخونید!!

 33. مجتبی

  ممنون از,پاسختون
  اقای زارعی ازمون های ازمایشی ستجش چطوره???
  والا من ریاضیم اصلا خوب نیس اما حذفیم خداروشکر عالیه
  اینکه گفتین اقتصاد رو کلیدی کنم با نظرتون موافقم همین امسال سوالات اقتصاد برام خیلیییی اشنا. بودن ,با ی,کم خوندن بنظرم میشه درصد بالا زد,به حرفتون گوش میدم حتما
  بازم ممنونم

 34. نبی

  سلام وقت بخیر جناب زارعی

  من برای درس تیورهای مدیریت ۴تا کتاب مرجع و یک کتاب کمکی و تست پرچ رو خوندم قبلا

  از مراجع منظورم الوانی و دو کتاب رضاییان و تیوری رابینز هست به نظرتون درس کلیدی هست برای کنکور  ٩۶ام یا اصلی الانم جلیلیان رو دارم میخونم؟متشکرم از سایت بسیار مفیدتون.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   اولویت درس تئوری مدیریت را اصلی یا کمکی پیشنهاد می‌کنم. باید درس را با روشی که در ستون کناری پیشنهاد کرده‌ام اولویت‌بندی کنید.

   ارادت // جواد زارعی

 35. زهرا

  سلام جناب زارعی

  وقتتون بخیر

  درخصوص کتاب مبانی مدیریت رابینز ،کتابی که من تهیه کردم طراحی روی جلدش با کتابی که شما معرفی کردید و لینکی که قرار  دادید متفاوته

  مترجمش سید محمد اعرابی و دکتر محمد رضوانی فر

  دفتر پژوهش های فرهنگی

  ۱۴تا فصله و ۶۲۳ صفحه است و هزینه کتاب هم ۳۴۰۰۰ت

  میخواستم بدونم مطالب کتاب یکیه یا این کتابی که من تهیه کردم با کتابی که شما معرفی کردید متفاوته؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   لینک کتابی را که تهیه کرده‌اید، همین‌جا درج کنید.

   منتظرم // جواد زارعی

 36. نبی

  سلام مجدد جناب زارعی

  فرمایشتون درسته خوندم فقط الان  من میخوام کتاب خانم هچ رو هم بخونم و واقعا هم علاقه دارم به تیوری مدیریت حالا شما چی پیشنهاد میدهید به نظرتون برای بالای ۶٠ بخونم؟من تو دوراهی افتادم نمیدونم منی که این همه وقت گذاشتم تا الان برای تیوری به ۵٠بسنده کنم و فقط کتاب جامع جلیلیان رو بخونم و وقتشو بزارم برای دروس دیگه.یا نه بیشتر بخونم و خودم رو به ۶٠برسونم.از کسایی هم که فقط جلیلیان رو خوندن بگم که تونستن ۶٠درصد بزنن.به نظرت میشه واقعا؟

 37. سمانه

  سلام

  من کتاب اصول مدیریت دکتر رضاییان رو دارم میتونم به جای کتب پایه استفاده کنم ؟چون با خلاصه کتاب رابینز که مقایسه کردم خیلی شبیه بود

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   خیر، نمی‌توانید. کلا تا اطلاع ثانوی از خلاصه‌ها دست بشویید.

   ارادت // جواد زارعی

 38. زهرا

  سلام

  من کتاب مبانی مدیریت رابینز رو از کتاب فروشی تهیه کردم

  سایتی که کتاب برای فروش الکترونیک معرفی کرده همین لینکیست که خود شما معرفی کردید اما این کتاب رو در سایتش پیدا نکردم

  تصویر کتاب رو براتون آپلود کردم

  http://s2.picofile.com/file/8263343726/modiriat.jpg

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   گمان می‌کنم چاپ تازه‌تر همان کتابی است که خدمت دوستان معرفی کرده‌ام؛ چرا که جناب رابینز، فط یک کتاب مبانی مدیریت تألیف کرده است.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 39. حصین

  باسلام

  بنده در کنکور ۹۵ اجرایی شرکت کرده بودم و هدفم دانشگاه های تهران بود اما رتبم ۱۴۰ شد که میدونم نمیارم و مجبور شدم یک سال دیگه صبر کنم

  من درس تیوری رو ۴۸ زدم و فقط پاسخ های تشریحی کتاب تست پرچ با جزوه های پورشفیع(مقیمی اش) رو خونده بودم و امسال میخوام درصدم رو بیارم بالاتر … با توجه به اینکه مقیمی و پرچ رو خوندم برای کسب درصد بالاتر پیشنهادتون رو میخواستم بدونم.
  البته امسال میخوام تو رشته مدیریت آی تی شرکت کنم و یه روند مطالعاتی منابع میخواستم بهم بگید

  متشکر از وقتی که برای ما میزارید…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. کریدور رتبه مطلوب‌تان را مشخص کنید. اگر مطلوب‌تان، پذیرش در دانشگاه‌های تهران و بهشتی و علامه و تربیت‌مدرس است، باید برای رتبه دو رقمی تلاش کنید. برای کسب رتبه تک‌رقمی و دو رقمی باید بر پنج درس عمومی و دو درس بازاریابی و مدیریت تولید تمرکز کنید.

   دو. درس‌ها را به روشی که در ستون کناری معرفی کرده‌ام اولویت‌بندی کنید. پژوهش عملیاتی را حذف‌شده تلقی کنید. اولویت‌ها را همین‌جا درج کنید تا درباره‌شان صحبت کنیم.

   منتظرم // جواد زارعی

 40. محمد

  سلام

  من واقعا دلیل خواندن کتاب دکتر مقیمی رو نمیفهمم چون اینطور که گفته میشود و شما هم اشاره کردید چاب چهارم کتاب جلیلیان تقریبا همه مباحث رو پوشش میده

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   مشک آن است که خود ببوید، نه آن که عطار بگوید!

   برای ارتقای شایستگی باید برخی رنج‌ها را تحمل کنید. اگر نمی‌خواهید، خب نخوانید؛ اما اگر می‌خواهید که سطح‌تان را بالاببرید و باید کتاب دکتر مقیمی را بخوانید، پس بخوانید!

   ارادت // جواد زارعی

   1. محمد

    قصد جسارت نداشتم فقط چون شنیده ها زیاده آدم به شک میفته و ادامه راه سخت میشه.درباره کتاب مقیمی هم مطلبی از سال گذشته در سایت دیدم که  گفته بودید کتاب مقیمی لازم نیست خوانده شود چون حجمش زیاد و ارزش خواندن ندارد که این باعث شد  به شک ام اضافه شود

    بازم از شما عذر میخوام اگر لحن نوشتم تند بود

    بابت مطالب مفید سایت سپاسگذارم

    1. امیر

     کتاب جناب مقیمی را ویرایش جدید اش را بخرید و بخوانید

     برای شما چه فرقی می کند که ۹۵۰ صفحه کتاب سیدجوادین را بخوانید یا ۶۸۰ صفحه کتاب مقیمی را ؟

     ۶۸۰ صفحه کتاب مقیمی تقریبا شامل تئوری ، رفتار و منابع انسانی می باشد و ویرایش جدیداش دو رنگ چاپ شده است که از نظر خواندن کمی بهتر شده است ولی بعضی جاهایش از رنگ سفید درون کادرهای آبی استفاده شده است که به نظرم خیلی جلوه بدی به کتاب داده است و اگر با همان رنگ مشکی نوشته می شد بهتر بود .

     به نظرم اگر کسی کتاب جناب مقیمی را بخواند و تست های جناب پرچ را بزند برایش خیلی بهتر است تا کتاب جناب سیدجوادین را بخواند و بعد تست بزند چون در هر حال شما که وقت می گذارید برای خواندن پس کتابی که مهم تر است را بخوانید

     1. محمد

      مشکل اینجاست که کتاب مقیمی همه کنکور را پوشش نمیدهد و لازمه بعد اون  کتاب جلیلیان رو بخونیم

 41. Reza

  با عرض سلام و خسته نباشید

  علت عدم تایید فلش کارت های آماده که در بازار به فروش میرسد چیه؟

  براساس نظر مجموعه ارائه دهنده این فلش کارت ها این بسته میتواند منبعی جامع یاشد و بیشتر رتبه های برتر هم از این ها استفاده کرده اند.

  مشکل این فلش کارت ها در چیست؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. هیچ بقالی نمی‌گوید که ماست من ترش است!

   دو. تا آنجا که مطلع هستم، بیشتر همان رتبه‌برترهایی که فلش‌کارت‌ها را خوانده‌اند، تمام منابع اصلی و کتاب‌های جامع را هم خوانده‌اند!

   سه. اگر مطالب عادت‌ها و کاربرد عادت‌ها را از ستون ناری وب‌سایت بخوانید، دست‌گیرتان می‌شود که کاربرد فلش‌کارت‌ها چیست!

   ارادت // جواد زارعی

 42. توکلی

  با سلام

  به تازگی در سایت رتبه برتر ها جزوه ی تئوری مدیرتی برای فروش گذاشته شده که توسط ۳ نفر از رتبه های برتر نوشته شده و با نظارت رتبه های برتر . قسمتی از این جزوه را هم برای نمومه در سایت گذاشته اند. می خواستم نظرتون رو در مورد این جزوه بدونم.

  تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   وقت‌تان را صرف منابع متفرقه نکنید. در چند مطلب اخیر، به طور علمی درباره جزوه‌ها و مدرسان بازار ارشد صحبت کرده‌ام. اگر بخوانید، خودتان می‌توانید این‌گونه مکتوبات را تحلیل کنید، و دست‌گیرتان می‌شود که آیا به دردتان می‌خورند یا عمرتان را تلف می‌کنند. جزوه مذبور را ندیده‌ام؛ اما در بهترین حالت اگر این دوستان فهم درستی از درس تئوری مدیریت داشته باشند، شاید بتوانند آموخته‌ها را بیان کنند. خب آموخته‌ها را که جناب جلیلیان در کتاب‌شان ارایه کرده‌اند. در ضمن، دوران جزوه‌نویسی مدت‌هاست که تمام شده است. یکی این دوستان را بیدار کند!

   این را هم عرض کنم، که خلاصه‌نویسی، مهارتی خاص است که نمی‌دانم آیا این دوستان می‌دانند یا این جزوه را به سبک و سیاق جزوه‌های دبیرستانی تهیه کرده‌اند.

   ارادت بسیار // جواد زارعی

 43. سعید

  با عرض سلام و خسته نباشید یک ایمیل براتون فرستادم. ممنون میشم مطالعه فرموده و جوابم را بدهید. باتشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. صرفا ایمیل‌هایی را پاسخ می‌دهم که زیادی شخصی هستند؛ و طرح‌شان در وب‌سایت ممکن نیست. پرسش‌تان را همین‌جا در کنید تا مفصل درباره‌شان صحبت کنیم.

   دو. به طور مفصل درباره منابع پیشنهادی صحبت کرده‌ام. به سهولت می‌توانید منابع خودتان را با منابع وب‌سایت مقایسه کنید.

   ارادت // جواد زارعی

 44. علی

  سلامی دوباره جناب آقای زارعی عزیز

  یه مطلبی بود دوس داشتم اینجا بیان کنم دوستان هم ببینند.

  در سایتها میچرخیدم و برخوردم به مطلبی با عنوان جزوه تئوری مدیریت (کدینگ آقای پورشفیع) و تست های مو به مو کتاب دکتر مقیمی.

  چون درحال مطالعه کتاب مقیمی هستم و با حوصله هم این کار رو انجام میدم کنجکاو شدم برم و تستهای ایشون رو ببینم که متوجه شدم باید آنلاین خریداری کنم.۱۲ فصل کتاب چیزی بالغ بر ۳۲ هزار تومان برای تست ؟؟!!! تستی هایی که با فرمت pdf پرینت گرفته شود مبلغی بیش از ۵۰ هزار تومان میشود.آیا ارزش دارد ؟؟!!

  البته قضاوت زود کاملا اشتباه است. اما تصمیم گرفتم بجای پرداخت این پول خودم بعد از خواندن هرفصل مو به مو از کتاب سوال دربیارم.

  البته همیشه از کمک های شما استفاده می کنم و دوس دارم در این زمینه هم کمک کنید. ممنون و سپاسگذارم

 45. سعید

  با سلام و خسته نباشید.

  کتاب بازاریابی لنکستر و مسینگهام حدود ۶۰۰ صفحه و قیمتش هم ۴۵۰۰۰ تومنه!!

  آیا ارزش تهیه و خوندن رو داره؟؟

  ناگفته نماند که بنده برای بازاریابی ۳ کتاب تهیه کردم:

  ۱.مدیریت بازاریابی ونوس-روستا-ابارهیمی ۲.کتاب بازاریابی مناجاتی ۳. ۲۰۰۰ تست بازاریابی.

  یعنی با خوندن ۳ کتاب بالا باز هم باید کتاب مسینگهام خونده بشه؟؟

  با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. پرسش اصلی این است که آیا جایگاه درس بازاریابی در مجموعه درس‌هایی که باید خوانده شود را مشخص کرده‌اید؟ یعنی اولویت درس را می‌دانید که کلیدی، اصلی یا کمکی است؟

   دو. محتوای کتاب سه استاد را تلویحا تمام کتاب‌های جامع پوشش داده‌اند. پس خواندنش را چندان توصیه نمی‌کنم.

   سه. کتاب لنکستر و مسینگ‌هام، کتاب مهمی است و باید مرور شود. راستش، این کتاب را به این راحتی‌ها نمی‌شود خواند. مطالعه مستقیم کتاب را به احدالناسی توصیه نمی‌کنم.

   چهار. کتاب بازاریابی جناب مناجاتی در حال ویرایش است و گمان می‌کنم نویسنده کتاب قصد دارد نکته‌های مهم را در ویرایش تازه کتاب وارد کند.

   پنج. همین‌ها کتاب‌ها را اگر بخوانید می‌توانید به شش تا هشت تست پاسخ دهید. برای دسترسی به تست‌های بیشتر باید منابع دیگری را بخوانید که دو هفته دیگر درباره‌شان صحبت می‌کنم.

   ارادت // جواد زارعی

   1. سعید

    با سلام مجدد خدمت برادر بزرگوار

    ۱.خب درس بازاریابی باید توجه ویژه ای بهش داشته باشم.چون درصد بالا در این درس خیلی برای موفقیت در کنکور کمک می کنه.

    ۲.به نظرتون به جای کتاب سه استاد و کتاب مناجاتی، از کتاب جامع استاد مروج استفاده بشه بهتره؟؟

    ۳.و در نهایت هم ۲۰۰۰ تست مطالعه بشه.

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     یک. درباره درس بازاریابی دو هفته دیگر به طور مفصل صحبت خواهم کرد.

     دو. راستش معتقد به تمرکز در انتخاب و معرفی منابع هستم؛ از این رو، کتاب بازاریابی مهندس مروج که سه هفته دیگر منتشر خواهد شد؛ و کتاب زیر ذره‌بین بازاریابی که مشتمل بر ۵۰۰۰ تست است و آبان‌ماه منتشر می‌شود را کافی می‌دانم. خودتان را گرفتار منابع دیگر نکنید و همین‌ها را درست بخوانید.

     سه. مطالعه کتاب کاتلر را برای گردم کردن ذهن توصیه می‌کنم.

     چهار. مهندس مروج، فصل اول کتاب‌شان را به رایگان در وب‌سایت مدیر متتشر کرده‌اند.

     ارادت // جواد زارعی

 46. رضا

  با سلام و خسته نباشید.

  میبخشید میخاستم بدونم برای یادگیری لغت زبان چه روش رو توصیه میکنید؟

  شما نوشته بودید روش مروری انباشتی.میشه یکم راجبش توضیح بدید؟

  روش تیک ۸ یا dlm مناسبن؟کدوم اجححیت داره ؟یا اگه نیستند چرا ؟

  با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. درباره روش مطالعه درس زبان، ظرف یکی دو هفته آتی مطلبی مفصل خواهم نوشت.

   دو. توصیه می‌کنم مطلب عادت‌ها و کاربرد عادت‌ها را در ستون کناری وب‌سایت بخوانید؛ تا بدانید که چرا سیستم‌های مبتنی بر لایتنر برای درس‌خوانی مناسب نیستند.

   ارادت // جواد زارعی

 47. ایمان

  جناب زارعی عزیز سلام خسته نباشید

  یه راهنمایی میخواستم ازتون

  در حال حاضر برای درس تئوری های مدیریت این منابع رو دارم : مبانی سازمان و مدیریت مقیمی – مدیریت عمومی الوانی- مبانی سازمان و مدیریت رضاییان

  از کتابای جامع هم کتاب ماهان و dlm(البته زیاد باهاش نساختم بخاطر همین حذفش کردم) و تست پرچ رو دارم

  رشته کارشناسیم هم بازرگانی بود و اولویت این درس رو هم کلیدی یا اصلی تعیین کردم

  با این اوصاف میخواستم اگه کم و کاستی بود در جریان بذارید و اینکه خیلی مشتاقم به جای کتاب جامع ماهان کتاب جلیلیان رو تهیه کنم و مطالعه کنم

  و اینکه به نظرتون فکر خوبیه بعد از مسلط شدن به این درس dlm رو هم بخونم بلکه اون زبون بسته هم بی استفاده نمونه؟

  خیلی ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام،
   یک. درباره درس تئوری‌های مدیریت مفصل صحبت کرده‌ام. به سهولت می‌توانید وضعیت خودتان را مشخص و اقدام به تهیه منابع کنید.

   دو. تا اطلاع ثانوی کلا بی‌خیال DLM‌ شوید.

   ارادت // جواد زارعی

 48. رضا

  با سلام.

  میخواستم بدونم شناختی از دکنر منصوریان دارید(مدرس تئوری نگاره)؟

  رفتن به کلاسهاشونو پیشنهاد میکنید؟

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   متأسفانه نمی‌شناسم‌شان؛ و نمی‌توانم و نباید درباره‌شان اظهارنظر فنی کنم. به طور کلی، اگر مدرس دوره، صرفا به بیان آموخته‌ها اکتفا می‌کند، ارزش صرف وقت و هزینه ندارد؛ بلکه مدرس ذوره باید در سطحی بالاتر، بینش را به دانشجویان انتقال دهد که کار آسانی نیست. وضعیت جناب منصوریان را در این‌باره نمی‌توانم.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 49. روح اله

  با سلام و احترام

  در سایت پژوهش های فرهنگی کتاب مبانی مدیریت آقای رابینز که فرمودید با دو ترجمه موجود است. برای تهیه کتاب باید کدوم رو استفاده کرد/؟

  http://iranculturalstudies.com/index.php?route=product/product&path=100&product_id=289&limit=100

  و

  http://iranculturalstudies.com/index.php?route=product/product&path=100&product_id=359&limit=100

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   من کتاب اول را دارم؛ اما گمان می‌کنم، کتاب دوم ویرایش تازه‌تر همان کتاب اول است. هر دو را ببنید؛ هر کدام‌شان را بیشتر پسندیدی، تهیه کنید. جناب رابینز، عادت به ویرایش دارند و در نسخه‌های تازه‌تر کتاب‌شان، مصداق‌ها و نمودارها بیشتری استفاده می‌کنند. متأسفانه نسخه تازه‌تر را رؤیت نکرده‌ام.

   ارادت // جواد زارعی

   1. روح اله

    دوست عزیز جناب آقای زارعی

    بنده ماههاست که سایت شما رو چک میکنم و مطالب سایت را می خونم. و الانم میخوام عینا مطابق با برنامه های سایت جلو برم. چون مطمنم شما روی مطالبی که می نویسید یقین دارید و بدون شک این مسیر را طی کرده و تجربه دارید.

    غرض از مزاحمت تشکر از شما بوده که بدون هیچ چشم داشتی به سوالات بچه ها جواب میدید. و زکات علم خود را پرداخت می کنید. بنده معتقدم که ادم ها توی زندگی نون دلشونو میخورن و پیشرفت ادم ها جدا از فاکتور اصلی که تلاش و همت است، وابسته به فاکتوری به نام دعاست و قطعا دعای خیلیها بدرقه راه شما بزرگواران بوده است.

    بنده نه شما رو تاالان دیده و نه میشناسم اما از خداوند کریم میخوام خدا پشت و پناه شما باشد و به شما جزای خیر عنایت فرماید و مطمنم که همه دوستان نیز با نظر بنده صدر در صد موافقن.

    با ارزوی موفقیت روز افزون رای شما.

    و من اله التوفیق………… .

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام بزرگوار؛

     ممنون که ساده، صریح، و بدون تملق درباره دیدگاه‌تان صحبت کردید. انرژی خوبی از این گفته‌ها می‌گیرم و توشه راهم می‌کنم. از صمیم دل، آرزو می‌کنم در کنکورهای ارشد و دکتری کسب توفیق کنید؛ و ان‌شاء‌الله که بتوانم در ماه‌های آتی به قدر بضاعتم کمک‌حال‌تان باشم.

     ارادت‌مند // جواد زارعی

   2. روح اله

    سلام جناب اقای زارعی

    در مورد درس تئوری مدیریت من دیروز این کتاب(مبانی مدیریت رابینز) و کتاب پور عزت و نیز کتاب آقای جلیلیان رو تهیه کردم. من انشاله قراره امسال برای دکترا بخونم. با توجه به فرمایشات شما تو مبحث معرفی منابع؛ آیا لازمه تئوری مدیریت رو به همین سبک که فرمودید(اول مبانی مدیریت بعد پور عزت بعد و بعد جلیلیان و …) بخونم یا روش دیگه ای رو استفاده کنم به نظرتون؟ یا برای دکترا جوره دیگه برنامه ریزی کنم برای خوندن منابع؟

    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     یک. اگر از درس‌های تئوری‌های مدیریت پیش‌زمینه ذهنی دارید و مفاهیم‌شان در ذهن‌تان فعال هستند، بازهم توصیه می‌کنم دو کتاب اول را بخوانید؛ چرا که سازمان مطالب را به درستی در ذهن‌تان طبقه‌بندی می‌کنند.

     دو. کتاب مقیمی برای کنکور دکتری بسیار مهم است و باید بسیار دقیق خوانده شود. کتاب دکتر جلیلیان نیز بسیار مهم است و مشتمل بر بخش‌هایی است که کتاب دکتر مقیمی پوشش نداده است و باید خوانده شود.

     سه. خواندن کتاب‌های مورگان را برای کنکور دکتری توصیه نمی‌کنم؛ اما ضرر نمی‌کنید اگر کتاب ماری جو هچ را مرور کنید.

     هستم در خدمت‌// جواد زارعی

     1. روح اله

      ببخشید دوباره مزاحم میشم

      برای دکترا گرایش فناوری اطلاعات، تو درس مبانی مدیریت، نیازی به خوندن مباحث رفتار و منابع انسانی نیست؟درسته؟

     2. جواد زارعی نویسنده

      سلام؛

      متأسفانه در این‌باره تحقیق نکرده‌ام و چیزی نیاموخته‌ام.

      ارادت // جواد زارعی

 50. بهمن

  با سلام پیرو پاسخ های شما , میخواستم علت صلاح ندونستن آزمون های سنجش رو بفرمایی و آزمون کدام موسسه رو در مجموعه مدیریت پیشنهاد می‌دهید. با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   تعاونی سنجش مدت‌هاست که از مدار ارشد مدیریت خارج شده است و آزمون‌های خوبی برگزار نمی‌کند. دکتر احسانی در وب‌سایت‌شان مطلب فوق‌العاده‌ای درباره آزمون‌های مؤسسه‌ها منتشر کرده‌اند. پیشنهاد می‌کنم خوب بخوانیدش.

   ارادت بسیار // جواد زارعی

 51. بهمن

  سلام بابت راهنمایی ممنون .

  نظر و اولویت شما که الان بهترین رو فقط در مبحث ازمون انتخاب کنیم کدوم موسسه میباشد. ماهان یا پارسه یا مدرسان ش یا پژوهش یا نگاره !!!!!!!!! با تشکر و احترام

 52. مینا

  با سلام و خسته نباشید

  جناب زارعی شما اطلاعی از انتشار کتاب بازاریابی استاد مروج ندارید؟

  من شهرستان هستم و خیلی استرس دارم که نتونم این کتاب رو پیدا کنم

  خواهش میکنم اگه میشه بنده رو راهنمایی بفرمایید، از ئاوطلبین دکتری هستم

  با تشکر فرااااوان

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   کتاب بازاریابی مهندس مروج، فرایند چاپ را طی می‌کند و گمان می‌کنم دو هفته دیگر در بازار توزیع خواهد شد. چاپ که شد، همین‌جا خبرتان می‌کنم.

   ارادت // جواد زارعی

 53. سعید

  سلام آقای زارعی عزیز ، برای بازاریابی ۵۰۰۰ تست مروج تحت کدوم انتشارات چاپ قرار بشه وکی قرار بیاد بیرون – برای منابع انشانی و رفتار سازمانی پیشرفته پیشنهادتون چیه برای دکترا ، به جز سری کتاب های رفتار رضاییان که دارمش

  نظرتون در مورد کتاب لغات دکتر نیکپور چیه و آیا لازمه جلد اول زیر ذره بین تهیه بشه یا خیر ، چون کتاب نیکپور از نظر چینش  لغت به نظرم از تمام کتابای بازار بهتره

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. کتاب ۵۰۰۰ تست بازاریابی را انتشارات نگاه دانش حوالی آبان منتشر خواهد کرد.

   دو. اگر قصد خواندن واژگان دارید؛ بی‌شک بهتر از زیر ذره‌بین نخواهید یافت. خودتان را گرفتار کتاب‌های دیگر که ممکن است خوب هم باشند نکنید.

   سه. متأسفانه در حوزه منابع انسانی متخصص نیستم.

   ارادت بسیار // جواد زارعی

 54. سلمان

  سلام آقای زارعی خسته نباشید

  یک شُبه ای راجع به کتاب ماری جو هچ برای من پیش آمده است، ظاهرا آقای دکتر دانائی فرد دو کتاب متفاوت از خانم ماری جو هچ ترجمه فرموده اند که به قرار لینکه های زیر می باشد:

  کتابی که در لینک زیر معرفی شده همان کتابی است که شما در لینک کتاب ها معرفی نموده اید

  http://www.adinehbook.com/gp/product/9647725934/ref=sr_2_1000_1/334-5332621-5892573

  و  نیز این کتاب

  http://www.adinehbook.com/gp/product/6005823219/ref=sr_2_1000_2/334-5332621-5892573

  که خلاصه معرفی شده از سوی شما نیز براساس کتاب لینک دوم می باشد.

  حتی در سایت انشارات مهربان نشر به نشانی

  http://www.mehrabanpub.com/archivebook.aspx

  در صفحات ۳ و ۵ (در پایین صفحه لینک سوم می توانید به صفحات مراجعه کنید) نیز با دو کتاب متفاوت روبرو می شوید.

  لطفا راهنمایی بفرمایید کدام کتاب را باید خواند چون هر دو کتاب را از نزدیک مشاهده کرده ام ظاهرا از نظر محتوا و فصول هر دو کتاب متفاوت می باشند؟ … متشکرم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   خانم ماری جو هچ، کتاب دوم را با همکاری خان آن کلیف تحریر کرده است و دکتر دانایی‌فر، هر دو را ترجمه کرده است. کتاب دوم به گمانم با رویکرد رفتار سازمانی تحریر شده است. درباره خواندن‌شان به قدر کفایت در متن صحبت کرده‌ام. یکی‌شان را که بخوانید، خواندن دومی آسان خواهد شد.

   ارادت // جواد زارعی

 55. مريم

  سلام روز خوش مدرک کارشناسی من رشته مهندسی برق و الکترونیک بوده در حال حاضر با توجه به مقتضیات کاری می خوام رشته مدیریت حمل و نقل دریایی شرکت کنم و از اونجایی که  پیش زمینه در رشته های مدیریت ندارم لطفا راهنمایی کنید از چی شروع کنم که بتونم ارشد این رشته قبول بشم با توجه به اینکه این رشته تنها در سه دانشگاه ایران ارائه میشه .و برای بنده تنها دانشگاه علوم و فنون خرمشهر مقرون به صرفه است.ممنون میشم پاسخ بنده سریع تر بدید چون برای مطالعه فرصت زیادی ندارم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   متأسفانه از اساس درباره این رشته چیزی نمی‌دانم و نمی‌توانم کمک‌تان کنم.

   عذرخواهی می‌کنم // جواد زارعی

   1. مریم

    سلام دیروز درباره مدیریت حمل ونقل باهاتون صحبت کردم این رشته اسمش جدید هست ولی به غیر از درس دانش حمل ونقل تمام دروس با رشته های مدیریت مشترک ازجمله تئوریهای مدیریت که برای اینجانب جز اولویت هاست لطفا درباره این درس برای اینجانب که از پایه می خوام بخونم با چه کتابهایی شروع کنم بهتره،تشکر

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام خواهرم؛

     یک. رشته را نمی‌شناسم؛ پس نمی‌توانم رابطه کلی درس‌ها را تحلیل کنم.

     دو. اگر خودتان می‌توانید درس‌ها را تحلیل کنید؛ درس‌ها را مبتنی بر اولویتی که انتخاب می‌کنید مطالعه کنید که مفصل در بطن تحلیل درس‌ها درباره‌شان صحبت کرده‌ام.

     ارادت‌مند // جواد زارعی

 56. میثم

  سلام و خسته نباشید خدمت آقای زارعی عزیز.

  من تغییر رشته ای ام و لیسانسم عمرانه البته امسال تموم میکنم.مطالب رو خوندم و بکل گیج زدم و استرس و اضطراب منو فراگرفت.

  من آزمون های مدرسان شریف مدیریت بازرگانی بت نام کردم و پکیج کتاب های منم مدرسانه…الان تو واهمه ای بزرگ هستم.ینی کتابای مدرسانو نخونم؟تورو خدا کمکم کنید…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   آقا چرا استرس؟
   اگر روس درست درس‌خوانی را بلد باشید، با همین کتاب‌ها هم می‌توانید موفق شوید. هر چند، به صرفه و صلاح‌تان است که وقت‌تان را صرف برخی منابع دیگر کنید؛ چرا که برخی منابع معتبر و درست و درمان ارشد بازرگانی را مؤسسه‌های دیگر چاپ کرده‌اند.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 57. میثم

  خب حالا من چیکار کنم؟با این اوصاف بنظرتون تئوری مدیریتو چیکار کنم؟؟؟

  اول مبانی رابینز بعد چیو بخونم؟

  اولویتامو مشخص کردم

  اقای زارعی لطفا راهنماییم کنین

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   لطف کنید و فهرست اولویت‌ها را همین‌جا درج کنید تا درباره‌شان صحبت کنیم.

   منتظرم // جواد زارعی

 58. میثم

  عرض سلام مجدد

  زبان اصلی درصد مورد نظرم پایین تر از ۵۰ نبلشه

  تئوری اصلی

  بازاریابی کلیدی

  خرد کلیدی و کلان اصلی

  آمارو میخوام فقط قصل یک رو نگا کنم و ریاضی اصلی.درصد مورد نظرم ۳۰ الی ۴۰ هستش

  اسلام اصلی

  و تحقیق حذفی

  درحالت کل بجز تحقیق و ریاضی میخوام در بقیه دروس درصدم پایین تر از ۵۰ نباشه

  قبلا هم گفتم منابعی که دارم کدومه

  حالا بنظرتون پیش این منابع به کدوم درس نیاز میدونین کتاب مرجع بخرم؟

  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. از همین حالا باید دسته‌بندی متن‌ها را به درستی یاد بگیرید. اول کلیدی‌ها، بعد اصلی‌ها و همین‌تور تا آخر. در کنار اولویت‌بندی، نگاه‌تان را به درس‌ها بنویسید!

   دو. برادر جان! درصدها اصلا و ابدا مهم نیستند. جایگاه درس‌ها در ذهن‌تان و در بطن برنامه درسی‌تان اهمیت دارند. از فضای درصد خارج شوید. این‌ها دراین برهه، خیالات هستند. بچسبید به اصل درس‌ها!

   سه. می‌دانم از لحنم خوش‌تان نیامده است؛ اما پیشنهاد می‌کنم درس‌ها را دوباره و با طمأنینه و دور از خیال‌پردازی اولویت‌بندی کنید.

   چهار. منابع پیشنهادی‌ام را به طور مشروح در وب‌سایت منتشر کرده‌ام. انتخاب کنید و بخوانید. و دوباره تأکید می‌کنم که روش درست درس‌خوانی ارجحیت دارد.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 59. میثم

  منکه تمام دروس رو کلیدی انتخاب نکردم که میگین خیال پردازی اولویت بندی نکنین

  مشکل اولویت بندیم چیه؟
  لطفا راهنمایی کنید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. درس‌ها را به روشی که در ستون کناری معرفی کردم اولیت‌بندی کردید؟ یا به دلخواه خودتان؟

   دو. در کادر پایین‌تر، مفصل درباره مبانی اولویت‌بندی صحبت کرده‌ام. اگر حوصله کنید و بخوانیدش، کمک‌تان می‌کند!

   ارادت // جواد زارعی

 60. حسين صياديان

  با سلام و احترام

  جناب آقای زارعی بنده در خصوص یک مورد با نظر شما  اختلاف نظر دارم از این حیث که خودم داوطلب کنکور ٩۵ بوده ام و پس از مدت ها مطالعه ی تئوری مدیریت تو کنکور تونستم ۴٣٪‏ بزنم بعدها که با آقای مالکی رتبه ١ بازرگانی هم کلاس شدم دیدم که ایشون هم ۴٨٪‏ زدن کنجکاو شدم و درصد رتبه های برتر رو بررسی کردم و عملا درصد بالای ۵٠٪‏ جز در ٢ مورد ندیده ام.

  به نظر بنده اگه توصیه ای به داوطلبان میشه باید فقط به نفع داوطلبان باشد و از سلیقه ها و منافع شخصی به دور باشد.

  بررسی که انجام داده تقریبا ۵٠٪‏ سوالات از ٢ کتاب نظریه سازمان هـچ و پنداره های سازمان مورگان طراحی شده که فایل این موضوع رو هم میتونم براتون ارسال کنم.

  تعجب میکنم که شما اهمیت کتاب های هـچ و مورگان را برای داوطلبان آشکار نمی کنید و تأثیر آن را ناچیز می دانید.

  در درس تئوری مدیریت که ضریب ٣ دارد

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. غیر از آقای محمدرضا ضرغامی (۶۱ درصد) و سپیده مهرآفرین (۵۶ درصد) حداقل پنج شش نفر دیگر را می‌شناسم که درس تئوری مدیریت را بدون مطالعه کتاب‌های خانم ماری جو هچ و جناب گرت مورگان، بالای ۵۵ درصد زده‌اند. ملاک؛ من، شما یا جناب مالکی نیستیم برادر. در این پنج شش سالی که با کنکور ارشد درگیر هستم؛ گفت‌وگو با داوطلبان بسیاری را تجربه کرده‌ام که یکی دو درس را بسیار بالا زده‌اند؛ اما از گردونه رقابت حذف، و از مدار کنکور خارج شده‌اند.

   دو. من هم هر سال کنکور ارشد تجربه می‌کنم. شما برای قبولی، و من برای کسب تجربه بهتر برای مشورت دادن به دوستان. کتاب‌های تئوری مدیریت را هم خوب می‌شناسم و می‌دانم که ضریب تأثیرشان چقدر است. پیشنهاد می‌کنم در پارامترهای اولویت‌بندی درس‌ها بازنگری کنید. ضریب ۳ درس تئوری مدیریت، به تنهایی نشان‌دهنده اهمیت درس نیست. اگر حوصله کنید و ارشدباز را تورق کنید، گفته‌ام که حداقل ۱۲ پارامتر را در سه دسته، برای سنجش اهمیت درس‌ها باید تحلیل و تفسیر کنید.

   سه. این نکته را صرفا در بطن دوره‌های مهارت‌های یادگیری می‌گویم که قاطبه طراحان تست‌های کنور ارشد، حوالی ۶۰ تا ۷۰ درصد تست‌ها را برای سنجش دانش داوطلبان، و مابقی را برای ارزیابی عمق و وسعت دید داوطلبان طراحی می‌کنند. همین است که متوسط تراز رتبه‌های سال‌های اخیر کنکور ارشد مدیریت از ۶۵ درصد بالاتر نرفته است و گرفتار همان محدوده سنجش دانش است. در همین کنکور پارسال و به طور ویژه در درس بازاریابی، آقای نوید قرینه، بدون مطالعه کتاب‌های مسینگ‌هام، جوهره، بازاریابی نوین و بازاریابی بین‌الملل کوتابه، ۱۳ تست از ۱۵ تست بازاریابی را هوشمندانه شکار کرد. از خودشان هم بپرسید، همین را خواهند گفت که برخی تست‌ها را نمی‌دانستند و تحلیل‌شان کردند. اگر دید نداشتند، صد سال دیگر هم نمی‌توانستند تستی را که نمونه‌اش را ندیده‌اند را به درستی پاسخ‌گو باشند. تجربه کنکور ارشد نشان‌تان داده است که برخی تست‌ها برای نزدن است؛ این‌طور نیست!

   چهار. بین متن‌تان، به طور تلویحی بنده را به دوری از منافع شخصی و سلیقه‌بازی توصیه کرده‌اید. پیشنهاد می‌کنم واضح‌تر و مبتنی بر مصداق در این‌باره صحبت کنید. خوشحال می‌شوم آدمی سالم (از منظر روان‌شناسی) نشانم دهید که مبتنی بر منافع و سلیقه دیگران زندگی کند. همان یک نفر کافی است. منتظرم!

   پنج. صرفا برای اطلاع دوستان کنکوری و البته شما عرض می‌کنم که بدون مطالعه کتاب‌های خانم هچ و جناب مورگان می‌شود حداقل ۵۰ درصد از درس تئوری مدیریت امتیاز گرفت. از آقای مالکی بخواهید که از استاد درس تئوری‌شان (دکتر محرابیون) در این‌باره بپرسند و خبرتان کنند. بعدتر، خبرم کنید که تعجب‌تان رفع شده یا همچنان متعجب هستید.

   شش. اگر شما، همان آقای حسین صیادیان، رتبه ۵۶ کنکور و شاگرد مهندس مروج هستید؛ قبولی‌تان در دانشگاه تهران را تبریک می‌گویم. چه باشید یا نباشید، توفیق‌تان را در مسیری که انتخاب کرده‌اید خواستارم.

   ارادت // جواد زارعی

 61. محمد

  درود بر روان پاک و خستگی ناپذیر استاد زارعی…

   

  من کارشناسی روانشناسی بالینی خوندم و معدل موثرم هجده شده…

  ۹۵کنکور اجرایی دادم و رتبم ۱۳۲شد

  اما ازونجایی که هدفم قبولی تو دانشگاههای شهر تهران بود قبول نشدم…

  مدیریت۳۳درصد زدم و همین خیلی ضربه زد بهم؛

  کتاب دکتر الوانی رو یه نگاهی انداخته بودم اما گرفتار دام dlmشدم و اساس کارم را روی دی ال ام گذاشتم متاسفانه…

   

  البته من دی ال ام رو برای زبان مفید میدونم همچنان…

  و باید بگم که حدود شصت درصد از پک دی ال ام رو رسیدم که تا کنکور بخونم…

   

  خلاصه الان پشت کنکوریم

  کتاب مبانی دکتر رضاییان رو حدودا تموم کردم،

  تازه با سایتتون آشنا شدم و گمون میکنم مشاوره هاتون ارزشمنده…

  میخواستم پیشنهادتون رو برای منابع و نحوه ی مطالعه مدیریت که برا من درس کلیدیه و به درصد بالا احتیاج دارم بدونم

  بخصوص منبع جامع…

   

   

  پیشاپیش متشکرم…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. پیشنهاد می‌کنم مسیر درس‌خوانی را از ستون کناری وب‌سایتدنبال کنید.

   دو. تمام منابع و مسیر درس‌خوانی‌تان مبتنی بر اولویت‌بندی‌تان انجام می‌شود. همان را دنبال کنید.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 62. فرزانه مرادی

  سلام و عرض ادب

  ممنون از زحماتتون که اینطور بی وقفه پاسخگو هستین.بسیار خوشحالم که با این سایت اشنا شده ام.

  رشته کارشناسیم نرم افراز بوده در حال حاضر دارم برای کنکور ارشد ۹۶ میخونم، البته از اول مهر شروع کردم و وقتم تا کنکور آزاد است.اولویت درس ها رو به این شکل انتخاب کردم  :

  ۱-  مدیریت (اصلی)  : ۱- مبانی مدیریت رابینز  ۲- سازماندهی و طراحی ساختار دکتر پور عزت(۲۹۰ صفحه اول)  ۳- تیوری های مدیریت دکترجلیلیان  ۴- مبانی مدیریت و سازمان دکتر مقیمی

  ۲- ریاضی (اصلی) ، امار(کمکی)

  ۳- مدیریت اسلام (اصلی)

  ۴- زبان : کتاب زیر دره بین واژه و گرامر

  ۵- بازاریابی  دکتر مروج + ۲۰۰۰ تست و ..

  ۶- اقتصاد  : این درس رو کمکی انتخاب کرده بودم که اگر وقت داشته باشم به اصلی تبدیل میکنم  و کلاس های دکتر اسدالهی رو از ۱۴ ابان شرکت خواهم کرد.

   

  ۱-  تا به امروز کتاب میانی مدیریت رابینز را خوانده ام ولی به صورت جامع که با چارچوب مدیریت آشنا شوم نه کنکوری ، لارمه ک کنکوری بخونم؟؟

   

  ریاضی و زبان و بازاریابی رو هم از دو هفته قبل شروع کردم  ، نسبتا پایه ریاضی خوبی  هم دارم

  با توجه به این که از تابستان شروع نکردم و وقت آزادی که دارم ،  این اولویت ها و زمان باقی مانده برای قبولی در دانشگاههای روزانه و شبانه تهران مناسب می باشند؟؟؟

   

  با سپاس

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. اگر درست برنامه‌ریزی کنید و درست بخوانید؛ برای قبولی در مدرسه‌های کسب‌وکار دانشگاه‌های هاروراد و پنسلوانیا و برکلی هم زمان کافی دارید!

   دو. لطف کنید و درس‌ها را مبتنی بر اولویت‌شان، دسته‌بندی و اعلام کنید. تکلیف زبان و بازاریابی را نفرمودید!

   سه. اگر پایه ریاضی‌تان خوب است؛ حیف است که آمار را کمکی اولویت‌بندی کرده‌اید. امتیازگیری از درس آمار آسان‌تر از ریاضی است!

   چهار. مطالعه درس اقتصاد را مستقل از کلاس آغاز نکنید. هفته به هفته با کلاس بخوانید. پیشنهاد می‌کنم، اقتصاد خُرد را کلیدی کنید.

   پنج. کتاب دکتر مقیمی را قبل از کتاب دکتر جلیلیان بخوانید!

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 63. فرزانه مرادی

  سلام مجدد

   

  اصلی : ریاضی ، آمار ، مدیریت اسلام  ، تیوری مدیریت ، بازاریابی ، اقتصاد خرد

  کمکی : زبان ، اقتصاد کلان

  چون هیچ پیش زمینه ای در اقتصاد ندارم  دست و دلم به این سمت نمیره که اقتصاد خرد رو جزء کلیدی کنم ، که البته ناشی ار استرسم هست ولی گمان میکنم که با شروع کلاس اقتصاد فرمایش شما را عملی کرده و به کلیدی تبدیلش کنم.

   

  پایه زبان خوبی ندارم به  واژه های زیر ذره بین بسنده می کنم و گرامر آن را خلاصه وار می خوانم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. از متنی که درج کرده‌اید حدس می‌زنم نوشته‌های مربوط به تحلیل درس‌ها و منابع‌شان را به درستی نخوانده‌اید. مفصل درباره درس‌ها و اولویت‌ها و منابع صحبت کرده‌ام!

   دو. چرا اولویت هیچ‌یک از درس‌ها را کلیدی انتخاب نکرده اید؟ اگر درس‌ها را با روش ارشدباز اولویت‌بندی کرده‌اید حتما باید کلیدی داشته باشید!

   ارادت // جواد زارعی

 64. فرزانه مرادی

  درس ها رو با روش شما اولویت بندی کردم به این صورت در اومد :

   

  کلیدی : ریاضی ، آمار ، مدیریت اسلام

  اصلی : اقتصاد ، مدیریت ، بازاریابی

  تعلیقی : زبان !! و پژوهش

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. اولویت‌تان مشکل دارد.

   دو. درس بازایابی باید کلیدی باشد.

   سه. پژوهش باید حذف شود.

   چهار. علی‌الظاهر، سطح زبان انگلیسی‌تان پایین‌تر از متوسط است. پیشنهاد می‌کنم تا اطلاع ثانوی از این درس فاصله بگیرید.

   پنج. اگر بازاریابی را کلیدی فرض کنیم؛ یکی از درس‌ها ریاضی و آمار، یا مدیریت اسلامی را باید به دسته اصلی‌ها منتقل کنید.

   کلیدی: بازاریابی + (ریاضی + آمار) یا (مدیریت اسلامی)
   اصلی: اقتصاد خرد + تئوری‌های مدیریت + (ریاضی + آمار) یا (مدیریت اسلامی)
   کمکی: اقتصاد کلان [تا اطلاع ثانوی این درس را کمکی فرض کنید. کلاس دکتر اسدالهی که تمام شد درباره اصلی یا کمکی بودن درس به قطعیت تصمیم‌گیری کنید]

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 65. مصطفی صالحی

  جناب زارعی سلام; وقت بخیر

  برای گرایش بازرگانی میخونم و طبق روش های سایت شما اولویت دروس:

  کلیدی: ریاضی و آمار-بازاریابی-اسلام

  اصلی: اقتصاد خرد و کلان- زبان

  کمکی:تئوری – تحقیق در عملیات

  تحقیق رو حذف نمیکنم چون مدیریت صنعتی خوندم و ۶ واحد در خدمتش بودیم.

  چند مشکلی که برای حلشون کمکتون رو میطلبم :

  ۱- مشکل اصلیم با بحث کتاب های پایه است. در تئوری و بازاریابی

  وقتی به خودم میگم خب قراره کاتلر رو بخونم ولی نه به عنوان کتاب مرجع کنکورم،انگیزم واسه خودندنشو از دست میدم.

  همچنین دو کتابی که برای تئوری پایه معرفی کردین.

  با توجه به زمانم آیا کار اشتباهیه اگه مستقیم برم سراغ کتاب جلیلیان و کتاب مروج؟ حس میکنم دیر شده واسه خوندن پایه ها.

  ۲-کنکور ۹۵ شرکت کردم ولی سال سوم بودم و فقط برای آشنایی با جو کنکور. هیچ مطالعه ای نداشتم. زبان رو ۵۰ (به قصد درصد خیلی بیشتری ، همه سوالات رو جواب دادم و طبعا بدون مطالعه با غلط های فراوان)درصد و اسلام رو ۵۷ درصد زدم

  چطور میتونم این دو درس رو که مزیت رقابتی من هستن ،به مرز ۹۰ درصد برسونم؟

  ۳- متوجهم که فرمودین خرد رو کلیدی کنم،ولی هنوز شروع نکردم.

  جناب نظری تو مقدمه کتاب اقتصاد خرد فرمودن:(( توصیه می شود که ابتدا کتاب ۲۰۰۰ تست اقتصاد خرد را به طور کامل و دقیق مطالعه نموده و سپس کتاب حاضر را مطالعه نمایید تا موفقیت شما تضمین گردد.))

  حق میدین که وسوسه شم به خوندنش و پذیرش توصیه شون؟

  خیلی ممنون از حوصله و ظرافتی که این روزها فقط پیش شما پیدا میشه.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. دو درس برای کلیدی کفایت می‌کند. ریاضی و آمار یا مدیریت اسلامی را اصلی کنید.

   دو. اگر استاد درس پژوهش عملیاتی هم باشید، باز هم توصیه می‌کنم این درس را حذف کنید.

   سه. چرا باید درسی را ۹۰درصد بزنید؟ گمان می‌کنم مطالب را ارشدباز را به درستی مطالعه نکرده‌اید. پیش‌تر گفته‌ام که این کار به صلاح‌تان نیست.

   چهار. شما اقتصاد خُرد را با کتاب اصلی آغاز کنید. کتاب ۲۰۰۰ را اصلا و ابدا توصیه نمی‌کنم. اگر فکر می‌کنید با اقتصاد دچار مشکل خواهید شد؛ از کلاس‌ها استفاده کنید.

   پنج. پیشنهاد می‌کنم در رویه‌تان بازنگری کنید. آدم‌هایی در کنکور موفق می‌شوند که می‌توانند از چیزهایی که بدیهی به نظر می‌رسند (اما نیستند) چشم پوشی کنند.

   ارادت // جواد زارعی

   1. مصطفی صالحی

    مرسی از پاسختون

    ۱- در مورد تحقیق فکر میکنم زدن سه تست صحیح  از مباحث ساده تر کار سختی نباشد.

    ۲-هدفم ۹۰ زدن نیست. منظورم اینه که چجوری درسی که نقطه قوتم هست رو تا جایی که میشه ارتقا بدم

    ۳-پاسخ سوال اولم رو در مورد کتاب های پایه نفرمودین. دیر نشده برای دو کتاب پایه تئوری؟

    ۴-نحوه ی خواندن پایه.ببینید یعنی باید یک کتاب پایه رو کامل بخونم و بعد برسم به کتاب اصلی؟ یا میشه برای هر فصل میشه اول پایه سپس کتاب اصلی رو خوند؟

    ۵- حتمن رویه ام نیاز به اصلاح داره. در حال یادگیری هستم.

    ممنون

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     یک. تصمیم با خودتان است.

     دو. درباره روش درس‌خوانی و برنامه‌ریزی پارتیزانی بسیار نوشته‌ام.

     سه. کتاب‌های پایه را برای گرم‌کردن ذهن‌تان پیشنهاد کرده‌ام. اگر گرم هستید که نیازی به خواندن‌شان ندارید.

     چهار. کلا، کمی آرام‌تر طی مسیر کنید.

     پنج. خدا رو شکر

     ارادت // جواد زارعی

 66. م.رضایی

  سلام.وقت بخیر.کارشناسی نرم افزار بودم.الان برای مدیریت صنعتی آماده میشم.کتاب تئوری مدیریت مدرسان رو میخونم. برای کسب درصد حداقل ۶۰ از چه کتاب هایی در کنارش کمک بگیرم؟ برای تولید کدوم کتاب رو تهیه کنم؟

  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. در بطن همین مطلب، مفصل درباره وضعیت درس و منابع صحبت کرده‌ام.

   دو. درباره درس تولید، پیشنهاد می‌کنم از دکتر علی احسانی مشورت بگیرید.

   ارادت // جواد زارعی

 67. امير- منابع انساني

  سلام بر استاد عزیز

  خواهشمند است در خصوص منابع دکترای مدیریت نیز راهنمایی فرمائید. با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   من که کنکور دکتری را تجربه نکرده‌ام؛ پس، چرا درباره چیزی که نمی‌دانم و تجربه نکرده‌ام صحبت کنم. بعدها که برای دکتری کنکور دادم، شاید صلاحیت صحبت درباره منابع دکتری را پیدا کنم، شاید!

   ارادت // جواد زارعی

 68. جعفری

  سلام و احترام
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  بنده تا به حال هیچ کتاب مدیریتی نخوانده ام ، امسال دکترای مالی شرکت میکنم و حتما باید حداقل روی درس های ۱- مبانی مدیریت و ۲- اسلام حداقل ۲۵% تا ۳۵% درصدی کسب نمایم.

  چه منابعی پیشنهاد می نماییید.

  واقعیتش سال پیش ده صفحه از کتاب های مدیریتی خوندم ، دیدم تو اداره ای کار میکنم عملا خلاف مطالب کتاب رفتار میشه اصلا این درس کنار گذاشتم .

  ممنون از بزرگواریتون

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   درباره رشته مدیریت مالی از اساس چیزی نمی‌دانم؛ پس، طبیعی است که نمی‌توانم کمک‌تان کنم.

   ارادت // جواد زارعی

 69. علی

  سلام استاد

  اگه بخواهم یک کتاب بخونم چی بخونم از مبانی سازمان و مدیریت برای کنکور دکتری مدیریت

  چون میخوام مرور هم بکنم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   گمان می‌کنم بهتر است کتاب دکتر مقیمی را همراه با کتاب دکتر جلیلیان (سبزرنگ) بخوانید.

   ارادت // جواد زارعی

 70. محسن

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما .
  جناب زارعی واسه نهادینه شدن درس تئوری بعذ اتمام چ کتابی برای تست پیشنهاد میکنید. .  شما در یک قسمت دل خوشی از کتاب پرچ نشان ندادید اما در معرفی منابع ب کتاب ایشان اشاره کردید. . . ایا در بازار کتابی هست ک تست های استاندارد و بصورت فصل ب فصل و نه ترکیبی! در اختیار ما قرار بده . .  اگ هست ممنون میشم راهنمایی کنید.
  دوم در مورد کتاب آمار ک درگیر ممیزی فک کنم. .  خبری نشده هنوز. ؟ فک نمیکنید با این روند نشر کتب داوطلبانی ک مث من از امار پایه ای ندارند و از طرفی هم مایل نیستند سفید بذارن کمی عقب بمانند. . .  لطفا پیگیری انجام بدید ممنون  میشم . .  در پناه حق . .

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. کتاب‌های بسیاری هستند که مطلوبم نیستند؛ اما در فقر منابع خوب می‌توانند کمک‌حال داوطلبان باشند. پس، ملاک، خوش‌آمد بنده نیست. کتاب تست جناب پرچ هم از این امر مستثنا نیست. گزینه دیگری سراغ ندارم.

   دو. بیش از پنج ماه تا موعد کنکور ارشد زمان باقی است. نصف این مدت هم برای کسب رتبه خوب کفایت می‌کند. پس، نگران چه چیزی هستید؟ پیشنهاد می‌کنم درگیر حاشیه‌ها نشوید و بر درس‌تان تمرکز کنید.

   ارادت // جواد زارعی

 71. محسن

  این را هم فراموش کردم بگم نظرتون راجع ب کتاب دوهزار تست تئوری مدیریت چیه؟  همچین واسه اقتصاد خرد و کلان . . . .

  میدونم الان واسه تست زدن مناسب نیست ولی میخام نظرتون  رو بدونم راجع ب این کتب . ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   اگر قرار بود این کتاب‌ها را پیشنهاد کنم، درباره‌شان می‌نوشتم. وقتی ننوشتم؛ طبیعی است که نگاه مثبتی به آنها نداشته و ندارم. اگر منابع‌تان را انتخاب کرده‌اید که هیچ؛ در غیر این‌صورت، زودتر انتخاب کنید و از این‌گونه دست‌وپا زدن‌های زمان‌تلف‌کن فاصله بگیرید.

   شب‌تان خوش // جواد زارعی

   1. محسن

    منابع را انتخاب کردم و الان دو هفتس شروع کردم . .

    بازاریابی :مروج، اقتصاد : کتب نظری ، تئوری : دی ال ام + مقیمی ، زبان :زیر ذره بین ،  تخصصی ده دشتی ناصر زاده، مدیریت :منتظر چاپ ( ک البته از روی پرینت فعلا میخونم) ، امار :منتظر چاپ،  ریاضی  : انصاری در حال خرید. .

    پ ن: جناب  زارعی میدانم منابعم را ک ببینید مسلما دی ال ام خاطرتان را مکدر و ناراحت میکند کمی. اما واقعا برای منی ک از عمران ب این رشته مهاجرت کردم مطالعه چهار کتاب سخت و درکش برایم اسان نبودو از طرفی استرس زمان،  برای همین ب دی ال ام و در کنار ان مقیمی روی اوردم . . در شیوه معرفی منابع شما هیچ شک و تردیدی نیست . .

    در مورد ریاضی  انشالله این هفته تهیه میکنم ب نظر شما با پایه ای ۳۰% از ریاضی امیدی هست ب درصد مطلوب دست پیدا کرد ؟ چون مایل ب حذف هیچ درسی جز تحقیق در عملیات نیستم. .

    و سوال اخر بنده در ازمون ازمایشی شرکت کردم تا هم سنجش شم و هم با جو ازمون اشنا شوم اما همانطور ک در جریانید بودجه بندی ازمون ها ب نحویست ک برای هر آزمون باید تمام کتاب ها درصدی مطالعه شوند ب نظر شما اگ من با این شیوه ک عرض  میکنم ادامه بدم مطلوب است؟

    فرضا امروز تئوری، بازاریابی ، مدیریت اسلام، اقتصاد و زبان را میخانم با اختصاص ب اینک هر درس دوساعت.

    فردا بازاریابی ، ریاضی ، زبان، تئوری

    توجه کرده باشید س درس تئوری ، زبان و بازار رو هر روز میخونم و فقط دروس مث اقتصاد، ریاضی ، امار و مدیریت اسلام رو چرخشی عوض میکنم. . .

    نظرتان چیست؟  ب این سبک پیش بروم. . .  انشالله نتیجه مطلوب حاصل میشود؟

    سپاس گزارم. . .  در پناه حق

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛

     یک. خدا را شُکر که درس‌خوانی را آغاز کردید.

     دو. جای اینکه نگران تکدر خاطر بنده باشید؛ نگران عمر خودتان باشید که از سر ترس، خودتان را گرفتار فلش‌کارت‌ها کرده‌اید. بروید ببینید به کجا می‌رسید.

     سه. راستش، پاسخ پرسش‌های دیگران را باید از مشاورتان جویا شوید. بنده باید حضوری ببینم‌تان تا بتوانم درباره روش درس‌خوانی‌تان اعلام‌نظر کنم. البته، مدت‌هاست که مشاوره حضوری نمی‌دهم!

     شب‌تان خوش // جواد زارعی

 72. zahra

  سلام

  وقتتون بخیر و خسته نباشید..

  من کتاب پرچ رو سال گذشته تهیه کردم و چون کتاب داشتم نمیخواستم دوباره هزینه کنم و کتاب جلیلیان رو بخرم..بنظرتون اگه کتاب های مبانی سازمان و مدیریت رضائیان – مدیریت عمومی الوانی و مبانی سازمان و مدیریت مقیمی رو سعی کنم بهشون مسلط بشم + جزوه ی جناب پرچ و همینطور تستهای کتاب ایشون ، میتونم به کسب ۵۰ درصد از این درس امیدوار باشم..؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. ترکیب کتاب‌های دکتر مقیمی و دکتر جلیلیان، مطالب کتاب‌های دکتر رضاییان و دکتر الوانی را پوشش می‌دهد.

   دو. جزوه جناب پرچ، مدت‌هاست که از گردونه خارج شده است!

   سه. کتاب تست جناب پرج می‌تواند کمک‌تان کند.

   چهار. الان وقت یادگیری است. خودتان را گرفتار درصد نکنید!

   ارادت // جواد زارعی

 73. زهره

  سلام و خسته نباشید

  سال دومی کنکور مدیریت هستم . سال پیش از فلش کارتهای قدیمی dlm استفاده کردم ولی چون مقیمی را پوشش نمیداد درصد بالایی نزدم امسال هم dlm جدید را تهیه کرده ام ولی متاسفانه خواندنش برایم دشوار شده از طرفی بیشتر مباحث را در ذهن دارم

  دوستان کتاب سید جوادین را توصیه کردند ولی شما جلیلیان…

  پرچ را یکبار کامل تا الان مرور کردم شما راهی برای خلاصی از شر تئوری به من نشان دهید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. کتاب دکتر سیدجوادین و دکتر جلیلیان، یک کتاب هستند

   دو. فلش‌کارت‌های دی.ال.ام، قدیم و جدید ندارند. پیشنهاد می‌کنم مسیر منطقی درس‌خوانی را از ستون کناری وب‌سایت پیگیری کنید. شاید کمک‌تان کند.

   هستم در خدمت‌تان

 74. سعید

  با سلام خدمت جناب زارعی

  لطفا آخرین اخبار مربوط به کتاب ۵۰۰۰ تست بازاریابی رو در اختیارمون بذارید. باتشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   حتما در این‌باره از مهندس مروج کسب اطلاع می‌کنم و تا پایان همین هفته،‌ نتیجه را همین‌جا درج می‌کنم.

   ارادت // جواد زارعی

 75. مهتاب

  سلام و خسته نباشید

  متن کتاب اقای جلیلیان روان و قابل فهم هست؟یا مثل کتاب اقای مقیمی سخت و گنگه!

  بنظرتون الان برای شروع خوندن کتاب جلیلیان دیر نیست؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. کتاب دکتر مقیمی اصلا و ابدا سخت و گُنگ نیست؛ بلکه روش مطالعه کتاب‌های دکتر مقیمی با کتاب‌های رایج مانند دکتر رضاییان و الوانی و امثالهم متفاوت است. هنگامی‌که برچسب گُُنگ یا سخت‌بودن را به کتابی می‌زنید، آن را از دایره توانایی‌های خودتان خارج می‌کنید. به بیان دیگر؛ مسأله را به نقطه بدون بازگشت هدایت می‌کنید؛ در نتیجه، دنبال راه‌های میان‌بر و اغلب نادرستی می‌گردید که مسأله را برای شما ساده کند!

   دو. کتاب دکتر جلیلیان (و دکتر سیدجوادین) هنگامی روان و قابل‌فهم است که پیش‌تر درس‌ها را مطالعه کرده باشید؛ چرا که کتاب ایشان با هدف جمع‌بندی نگاشته شده است. اگر درس تئوری مدیریت را خوب خوانده باشید، کتاب دکتر جلیلیان را می‌شود ظرف دو ماه و با آرامش خاطر، جمع و جور کرد!

   سه. حوالی ۲۱ هفته تا کنکور ارشد فرصت باقی است. اگر بدانید کدام درس‌ها را باید چقدر و چگونه بخوانید، برای رتبه‌ای خوب به قدر کفایت فرصت دارید. پیشنهاد می‌کنم از جو غالب بر فضای ارشد قدری فاصله بگیرید و بر درس‌خوانی تمرکز کنید.

   ارادت // جواد زارعی

   سه.

 76. آلن دلون

  با سلام و دورود….. من تصمیم دارم برا دکترا بازرگانی امتحان بدم….

  هدفم دانشگاه ازاد هست.. چون امسال تلفیق شدن آزمونها باید با دوستان دانشگاه  دولتی امتحان بدم !!

  منابع اینا رو میخونم

  زبان… رو حذف کردم…

  رفتار مصرف کننده ….. سید جوادین

  بازاریابی.. مروج

  اسلام ….مقیمی و پور عزت و ۲۰۰۰ تست

  امار …مدرسان شریف

  هوش ….مسیح خواه

  تئوری مدیریت …کتاب مدرسان و مقیمی

  دو سوال ارم

  اولا به نظرتون میشه تو این سه ماه جمعش کرد..با روزی ۶ ساعت یا خیر…

  ثانیا درس تئوری رو مخ من هست…کتا مدرسان و مقیمی رو دارم…

  به نظرتون  تیوری هم عین زبان حذف کنم  و بقیه دورس رو بخونم بهتر نیست..!؟؟؟؟؟

  هر چند میگید تخصص شما ارشد هست ..اما شاید اطلاعاتی در این مورد  داشته باشید..ممنونم…     سایر دوستان  هم پیشنهادشون رو ممنون میشم بگن..

  با تشکر از شما

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   منابع‌تان را باید مبتنی بر مدل اولویت‌بندی و چیدمان درس‌ها انتخاب کنید. درباره برخی منابع می‌شود به طور صریح صحبت کرد؛ اما درباره بیشترشان باید اولویت درسی‌تان را مشخص کنید. پیش‌تر هم گفته‌ام که مدل اولویت‌بندی درس‌های دکتری را تحلیل نکرده‌ام و نمی‌توانم درباره بسته درس‌ها اظهارنظری کنم که کمک‌حال‌تان باشد.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 77. شهاب

  سلام جناب زارعی

  ببخشید یکی از دوستان خلاصه های جناب حسینی مرام فک کنم توصیه کرده بودند. . .  منظورم قسمت های مهم کتاب مقیمی رو ک گفتند. .  خواستم بدونم ایشون استاد هستند. .؟   متاسفانه شناختی ندارم ازیشون و اینک ب نظر شما مفیده خلاصه هایی ک ایشون دادن. .  . .

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. جناب حسینی‌مرام را از نزدیم نمی‌شناسم؛ اما از دوستان شنیده‌ام که طلبه حوزه علمیه هستند (یا بودند) و در حال حاضر، دانشجوی دوره دکتری منابع انسانی هستند.

   دو. جناب حسینی‌مرام در مؤسسه نگاره، مدیریت اسلامی تدریس می‌کنند و کتاب ۲۰۰۰ تست مدیریت اسلامی را منتشر کرده‌اند.

   سه. بارها اعلام کرده‌ام که خلاصه‌ها کمکی به داوطلبان نمی‌کنند و شخصا اعتقادی به خلاصه‌ها ندارم. از این رو، هیچ خلاصه‌ای را بررسی و توصیه نمی‌کند؛‌ و از مخاطبان ارشدباز توقع ندارم که عقل‌شان را دست من بدهند و از خلاصه ها چشم‌پوشی کنند. شما پرسیدید و من هم به صراحت پاسخ دادم. انتخاب با خودتان است.

   ارادت // جواد زارعی

 78. عیسی

  سلام

  در مورد منابع دکتری تئوری مدیریت ایا همین منابع عنوان شده است و یا انکه بایستی منابع دیگری هم مطالعه بشه.ممنونم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. بسیاری از منابع ارشد با دکتری یکسان است. می‌توانید از همان‌ها استفاده کنید.

   دو. سطح تست‌های دکتری ایجاب می‌کند منابع دیگری نیز مطالعه کنید.

   سه. پیشنهاد می‌کنم درباره منابع دکتری از دکتر علی احسانی مشورت بگیرید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 79. سمیرا

  سلام خسته نباشید

  من برای درس تئوری واقعا دچار سردرگمی شدم

  کتاب دکتر مقیمی و تست پرچ رو تهیه کردم

  نمیدونم این دو کتاب برای ارشد کافیه یا نه!

  از طرفی کتاب مقیمی خیلی سنگینه و نمیدونم چجوری باید بخونمش که یادم بمونه. چندروزی تو سایت های مختلف گشتم و جزوه های خلاصه استاد پورشفیع رو دیدم و نمیدونم تهیه کنم خوب و کارسازه یا خیر.

  خواهشا راهنماییم کنید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. در بطن همین مطلبی شما ذیل‌اش نظرتان را درج کرده‌اید مفصل درباره کتاب‌ها صحبت کرده‌ام. چرا همین راه را طی نمی‌کنید. گمان می‌کنم درس‌ها را اولویت‌بندی نکرده‌اید. از ستون کناری، درس‌ها را اولویت‌بندی کنید و مبتنی بر اولویت درس‌ها، یکی از راه‌ها را برای انتخاب منابع دنبال کنید.

   دو. درباره خلاصه‌ها همین دو سه روز پیش مطلبی مختصر نوشته‌ام. گمان می‌کنم ذهن‌تان را روشن کند.

   هستم در خدمت‌تان تا شک‌تان برطرف شود؛ و محکم انتخاب کنید!

   ارادت // جواد زارعی

 80. مهتاب

  سلام

  ممنون که جواب سوالاتمون رو میدید و گره ی کور کارمونو باز میکنید مخصوصا برای ماشهرستانی ها که نه کلاس درست و درمون تو شهرمون هست نه بودجه مون به مشاورهای تراز یک میرسه

  دفعه ی پیش که گفتم متن کتاب مقیمی سخته شما یه پاسخ محکم و قاطع دادید که حواسمو جمع کنم و برای خودم گندش نکنم

  تا الان چند فصلشو خوندم فهمیدم که اشتباه از من بوده و بازم با سوال رسیدم خدمت سایتتون و طلب یاری از شما

  من دی ال ام تئوری و بازاریابی دارم بنظرتون نگهشون دارم برا جمع بندی یا همزمان کنار کتابهای اصلیشون بخونم؟ البته نه به روش لایتنر و فقط به حالت نکته و تست

  بنظرتون درسته که ما هدف رو کوتاه مدت و آزمون قرار بدیم و برای اون تلاش کنیم؟ اینجوری حداقل مسیر تیکه تیکه شده و پیمودنش آسونتره

  بسیار ممنون

  1. هادی

   سلام

   چرا میخواین از دی ال ام استفاده کنید؟دی ال ام وقت زیادی ازتون میگیره.وقتی یه منبع رو دارین چرا میخواین یه منبع دیگه رو دوباره اضافه کنید.وقتی کتاب مقیمی رو تموم کردین میتونید با کتاب سیدجوادین پیش برید به جای استفاده از دی ال ام.

   1. جواد زارعی نویسنده

    سلام؛

    در این مورد، شدیداً با جناب هادی موافقم!

    ارادت // جواد زارعی

 81. شهاب

  سلام.  جناب زارعی شما در بطن یکی از مطالب فرمودید اگر کتاب دکتر مقیمی را نخوانید، گمان می‌کنم در بدترین حالت کمتر از پنج درصد مطالب را از دست خواهید؛ آن‌هم مطالبی که یا اهمیت کمتری دارند یا بیش از حد تخصصی هستند!

  هنوز هم تایید میکنید ؟ چون نظرات را ک بالا و پایین میکنم خیلی مصر بر مطالعه مقیمی هستید . . و سوال دیگر هم در مورد کتاب جلیلیان ، این کتاب تست هم داره؟ با خوندن مقیمی نیازی هست جلیلیان خونده شه؟  هزار صفحه اس حدودا. .  وقت گیر نمیشود؟ در پناه حق

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. شرایط کنکور تغییر کرده است؛ و طبیعی است که به فراخور تغییرات بیرونی، تحلیل‌ها نیز باید دوباره انجام شود. دو سال پیش، اعتقاد چندانی به کتاب مقیمی نداشتم؛ اما از امسال، گمان می‌کنم جدی‌تر باید به این کتاب نگاه کرد. اصرار بر نظرات گذشته، کمکی به ارتقای سطح کیفی تحلیل‌ها نمی‌کند؛ و نیز،‌ داوطلبان را از واقعیت کنکور دور می‌کند.

   دو. درباره چگونگی مطالعه، و تقدم و تأخرشان، مفصل در بخش منابع پیشنهادی صحبت کرده‌ام.

   ارادت // جواد زارعی

 82. mental

  سلام

  اقای زارعی چاپ پنجم کتاب تئوری جلیلیان اومده می خوام بدونم ایا ویرایش جدید شده یعنی کتاب با چاپ چهارم فرق داره؟ شما یا دوستان دیگه خبر اطلاعی ندارید؟ چون اکثر چاپ چهارم داریم!!!!!!!!!!

  1. mental

   ببخشید  یادم رفت بگم منظ.رم ویرایش متن درسی هست نه اضافه شدن سوالات کنکور!

  2. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. اگر اولویت درس تئوری مدیریت برای شما اصلی یا کمکی است، هر ویرایشی را که در دست دارید مطالعه کنید؛ و نگران ویرایش تازه‌تر نباشید. هر چند،‌جناب جلیلیان گفته‌اند که صرفا یکی دو فصل اول را ویرایش کرده‌اند و بس!

   دو. اگر اولویت‌تان، کلیدی است که باز هم نباید دغدغه داشته باشید؛ چرا که کتاب دکتر جلیلیان صرفا برای جمع‌بندی کاربرد دارد و اصل مطلب را باید درجایی دیگر مطالعه و درونی کرده باشید.

   ارادت بسیار // جواد زارعی

 83. هدی

  سلام وقت بخیر

  ببخشید ولی چرا از کتاب های آقای رضاییان اسمی نبردین به عنوان منبع؟ من که اینارو گرفتم و دارم میخونم یعنی بی فایده س؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. گنج‌های مستتر در بطن کتاب‌های دکتر رضاییان و کتاب دکتر الوانی مدت‌هاست که کشف، و در بطن قاطبه کتاب‌های جامع لحاظ شده‌اند.

   دو. افرادی باید این‌گونه کتاب‌ها را شخم بزنند که به درصدهای بالاتر از ۸۰ فکر می‌کنند که از اساس عاقلانه، و به صرفه و صلاح نیست. نگاه طراحان به منابع جدید دوخته شده است؛ و البته تلاش می‌کنند تست‌هایی با ادبیات تازه‌تر از همان منابع رایج تولید کنند. خدا حفظ‌شان کند!

   ارادت // جواد زارعی

   1. هدی

    با این حساب منکه کتاب های آقای رضاییان و الوانی رو داشتم میخوندم باید از اول شروع کنم، حالا یه سوال برای درصد حدودا ۵۰ خوندن کتاب تئوری مدیریت دکتر جلیلیان و تست آقای پرچ کفایت می کنه؟

 84. سحر

  سلام عرض شد

  ممنون از مطالب مفیدتون

  راستش من تازه میخوام برای کنکور مدیریت بازرگانی شروع کنم:|

  کتاب تئوری مدیریت رو که دیدم کلا تصمیم گرفتم بزارمش کنار. OR رو هم حذف کردم. به نظرتون کار غیر عاقلانه ایه؟ اخه اصلا جذب کتاب و قطر زیادش نشدم!ترجیح میدم یه درس دیگه رو بیشتر بخوم تا این درسو. حالا به نظرتون رو چه درسی میتونم سرمایه گذاری کنم به جای تئوری؟

  برای درس تئوری مدیریت تصمیم دارم نکاتی که دکتر احسانی تو کانالشون میذارن رو بخونم. البته اگه به نظر شما مفید باشه.

  من به صورت پاره وقت شاغل هستم و فقط اگه تهران قبول شم میخوام برم.

  ممنون میشم کمکم کنین. خیلی دیر دارم به قافله کنکوریها میپیوندم!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   با این شرایط، بعید نیست پس‌فردا از رنگ کتاب بازاریابی خوش‌تان نیاید و حذفش کنید؛ و روزی دیگر، بفرمایید با خواندن کتاب مدیریت اسلامی پریشان‌فکر می‌شوید و همین‌طور الی آخر…
   مهریه‌تان را هم پذیرش در یکی از دانشگاه‌های تهران اعلام کرده‌اید!

   این‌ها را به صراحت نوشتم که بدانید، موضوع کنکور را به درستی نگرفته‌اید؛ و اگر درست گرفته‌اید، موضع‌تان دُرست نیست. برای اینکه بتوانیم با هم درباره کنکور صحبت کنیم، دو پیشنهاد دارم. یک اینکه مطالب مندرج در ستون‌های کناری وب‌سایت را خوب و با حوصله بخوانید تا ابعاد کار دست‌گیرتان شود؛ و دو اینکه، مانند دوستان دیگر، از آسمان به زمین فرود آیید و به طور جدی برای کسب موفقیت تلاش کنید که در همین چهار ماه باقیمانده شُدنی است!

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

   1. سحر

    سلام مجدد آقای زارعی

    والا منظورم از تهران، شهر تهران بود! خوب باید واقع بین باشم که شهرستان نخواهم رفت پس نباید بهش فکر کنم.

    مطالبی که گفته بودین رو هم مطالعه کردم. در مورد منابع هم همه منابع رو تهیه کردم و فقط تئوری و OR رو میخوام حذف کنم.  حالا میخوام بدونم چه رو چه درسی به جای این دو سرمایه گذاری بیشتر کنم؟!

    ممنون از وقتی که میزارید:)

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     پیش از حذف، یک‌بار درس‌ها را مبتنی بر روشی که در ستون کناری درج کردم اولویت‌بندی کنید و همین‌جا بنویسید که بتوانیم درباره‌شان صحبت کنیم.

     منتظرم // جواد زارعی

     1. سحر

      تعلیقی ها: تئوری و or

      اصلی: زبان

      کلیدی ها:بازاریابی، اقتصاد، ریاضی و آمار، اسلامی

      نمیدونم چرا هیچ کدوم کمکی در نیومدن!

      (اقتصاد خرد رو با توجه به مطالبتون کلیدی اولویت بندی کردم  و کلان رو اصلی)

     2. جواد زارعی نویسنده

      سلام؛

      یک. چیدمان درس‌ها متوازن نیست. اگر داوطلب بازرگانی هستید؛ پیشنهاد می‌کنم بازاریابی، اقتصاد خُرد و یکی از درس‌های ریاضی یا آمار را کلیدی کنید و مابقی درس‌ها را اصلی فرض کنید.

      دو. نمی‌دانم سابقه ذهنی‌تان از درس‌ها چیست؛ اما درس‌خوانی را باید تا میانه‌های اسفند به سرانجام برسانید و بعدتر به تعمیق آموخته‌ها بپردازید؛ یعنی ۹ تا ۱۰ هفته برای درس‌خوانی فرصت دارید و باید تعداد درس‌هایی که انتخاب کرده‌اید با ظرف زمانی‌تان متناسب باشد.

      ارادت // جواد زارعی

     3. سحر

      مرسی از راهنماییتون

      من رشته ام مدیریت بیمه بوده و حدودا با اقتصاد و بازاریابی و ریاضی و آمار و زبان آشنایی دارم. اما ۱ سال وقفه افتاده.امیدوارم زود بازیابی بشن اطلاعاتم.

       

 85. سعید

  سلام جناب زارعی عزیز

  ۱. گفته بودین آخرین اطلاعات رو در مورد کتاب ۵۰۰۰ تست بازاریابی رو از جناب مهندس مروج می پرسید و در اختیارمون قرار میدید.

  ۲. ظاهرا کنکور ارشد سراسری و آزاد باهم ادغام شده اند. و براشون یک دفترچه که سنجش منتشر می کنه ارائه خواهد شد. الان تکلیف منابعی که در رشته های آزاد و سراسری با هم در فرق دارند چی میشه؟؟

  ۳. بنده برای سراسری میخواستم مدیریت بازرگانی کنکور بدم و  برای آزاد هم مدیریت اجرایی. با این اوصاف دیگه نمیشه برای هر دو ثبت نام کرد؟؟

  باتشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. گمان نمی‌کنم کتاب به کنکور امسال برسد. از این رو، برای تمرین تست‌زنی بر همان ۲۰۰۰ تست خودمان تمرکز کنید. اگر خبری دیگر دست‌گیرم شد، خبردارتان می‌کنم!

   دو. دفترچه ثبت‌نام ارشد چند هفته دیگر منتشر خواهد شد.

   سه. در کنکور ارشد جدید، رشته مدیریت را اصلی، و مدیریت اجرایی را شناور انتخاب کنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   1. سعید

    سلم جناب زارعی عزیز. ظاهرا مسئولین دانشگاه آزاد نتونستن از مبلغ ثبت نامی مقطع ارشد که حدودا ۳۸ میلیارد تومن میشه بگذرن و شبانه به فکر چاپ دفترچه افتادن و از امروز عصر هم ثبت نام شروع شده!! البته مبلغ ثبت نام مقطع دکتری دانشگاه آزاد هم جای خود دارد!! به هر حال اینجوریاست دیگه!

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     راستش، دی‌شب که خبر را خواندم، دهانم از تعجب باز ماند، و هنوز باز مانده است!

     خدا عاقبت‌مان را ختم به خیر کناد! // جواد زارعی

 86. میلادم

  سلام
  خوبین؟ امیدوارم خوب باشین و خسته نباشین بابت این سایت خوبتون و خودتون که انقد خوبین و به بهترین نحوه جواب ماهارو میدین و کار همه رو راه میندازین
  دستتون طلا
  ممنونم ازتون
  چندتا سوال داشتم
  من تا الان ماهان رو برای دکتری میخوندم ولی طبق نوشته های شما فهمیدم اشتباه میکردم الان به نظرتون چیکار بکنم تا شش اسفند  ماه برای این درس خیلی سخت برای ماهای که داریم مالی میخونیم ( خودتون در جریان رشته مالی هستین که بیشتر با سرمایه گذاری و این موارد سر و کار داریم)
  پیشنهاد شما بازم همین نوشته های خودتون هستش؟

  سوال دیگه ام اینکه من میتونم با شما مستقیما حرف بزنم؟ اگه راهی داره ممنون میشم بهم بگین شماره تماس باشه که عالی میشه و ممنون میشم

  با تشکر از شما

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. حتماً می‌دانید که در حوزه کنکور دکتری فعال نیستم؛ و نمی‌توانم تکنیکالی کمک‌تان کنم. قاطبه مطالب ارشدباز بر کنکور ارشد متمرکز است!

   دو. برای کنکور دکتری چرا از دکتری احسانی کسب مشورت نمی‌کنید؟

   سه. متأسفانه امکان تماس مستقیم مهیا نیست.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 87. shadmehr

  سلام استاد . خسته نباشید.

  بنده از چند روز پیش با سایتتون آشنا شدم و متوجه شدم که مطالبتون با مطالب سایتهای دیگه تمایز زیادی داره ! خیلی ازتون متشکرم بابت راهنماییهاتون.

  عرضم به حضورتان که من داوطلب رشته مدیریت اجرایی بودم که بعد از حذف اجرایی از کنکور ۹۶ سردرگم و درهم برهم بدنبال رشته ای دیگه کنکاش کردم و بعد از بالا و پایین کردن زیاد رشته مدیریت دولتی رو انتخاب کردم. البته در سایت شما چیزی درباره مدیریت دولتی ندیدم.

  اگر امکان داره بنده حقیر رو راهنمایی کنید و منو از این فلاکت نژاد بدید!

  میدونم سوالم کلیشه ایه ولی من تا حالا درسهای دیگه ای میخوندم و اطلاعاتی درباره بقیه رشته ها نداشتم بعد از خوندن تقریبا همه مطالبتون این جمع بندی رو درباره منابع کردم. امید است مرا راهنمایی بفرمایید.

  درباره منابع هست که به جمع بندی رسیده ام لکن مهر تایید شما مرهم دلگرمی و اطمینان خاطر این حقیر میشود . با تشکر.

  تیوری مدیریت و مدیریت اسلامی رو دروس کلیدی درنظر گرفته ام (حدود ۵۵ الی ۶۵ درصد ). درباره تیوری مدیریت: کتاب جامع مدیریت پرچ و مقیمی رو خوندم و کتاب جلیلیان رو ان شالله به زودی شروع میکنم.

  مدیریت اسلامی هم کتاب احسانی رو میخوام بگیرم . و کتابهای پورعزت و مقیمی و نجاری رو هم خلاصه هاشونو میخوام بخرم .

  زبان رو اصلی در نظر گرفتم ( حدود ۳۰ الی ۴۰) رو ۵۰۴ رو تقریبا خوندم و میخوام کتاب زیرذره بین (واژگان و تست) رو بگیرم و برا تخصصی هم کتاب ناصرزاده و دهدشتی رو.

  مالیه عمومی و بودجه و منابع انسانی رو اصلی درنظر گرفتم (حدود ۳۵ الی ۴۵ ) همانطور که اشاره کردم مطلبی در این مورد یافت نکردم . اگر اطلاع دارید راهنماییم کنید ممنون میشم اگرم ندارید که اون کتابهایی که در سایت مدیر و مصاحبه ای رتبه برترها هست تهیه میکنم.

  اقتصاد خرد و کلان رو کمکی در نظر گرفتم . مشکل دارم با اقتصاد و بتونم در حد ۱۵ تا ۲۰ درصد بزنم برام عالیه! همون کتاب خرد نظری رو میخونم .

  ریاضی و آمار رو هم حذف.

  خواهش میکنم استاد نظرتون رو درباره این منابع بفرمایید . نظر شما مهر تایید رو برام خواهد زد و با استواری و قوت قلب بیشتری دوباره شروع خواهم کرد.

  با تشکر فراوان .

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. چرا این‌قدر تعارف؟

   دو. برای تئوری باید بر کتاب دکتر جلیلیان مسلط باشید. مطالعه چهار فصل اول کتاب سازمان دکتر پورعزت هم کمک‌تان می‌کند.

   سه. برای اسلامی، کتاب دکتر احسانی و ۲۰۰۰ تست کفایت می‌کند. وقت‌تان را صرف کتاب‌های دیگر نکنید.

   چهار. اگر اقتصاد را کمکی گرفته‌اید، توصیه می‌کنم صرفا بر اقتصاد خُرد تمرکز کنید و کلان را حذف کنید.

   پنج. درباره درس‌های تخصصی دولتی تخصص ندارم و سکوت اختیار می‌کنم.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

   1. shadmehr

    سلام استاد.

    مرسی از پاسختون. فقط ببخشید گفتید چهار فصل اول کتاب سازمان دکتر پور عزت رو بخونم؟ آخه تا حالا فقط شنیده بودم پور عزت تو منبع های درس مدیریت اسلامیه و اینکه اسم این کتابو نشنیدم! جدیده ؟

    پیشاپیش تشکر از پاسختون.

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     مفصل درباره این کتاب در بطن مطلب صحبت کرده‌ام.

     ارادت // جواد زارعی

 88. حمید

  سلام خسته نباشین

  من روی درس تئوری مدیریت روی درصد ۲۵ تا ۳۰ حساب کرده بودم به همین دلیل تا الان منابعش رو مطالعه نکردم. یک اینکه  میخواستم بدونم از بهمن ماه شروع کنم میتونم به درصد ۳۰ برسم؟دو اینکه با توجه به کتاب هایی که دارم از کدوم شروع کنم.

  تئوری سازمان رابینز،مدیریت عمومی الوانی، مبانی سازمان رضائیان، رفتار سازمانی رضائیان، ۲۰۰۰ تست،مبانی سازمان مقیمی

  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   در بطن متن به قدر کفایت درباره درس‌ها و منابع صحبت کرده‌ام. راستش، نمی‌دانم چه باید بگویم. اگر مطلب را درست مطالعه کرده باشید باید بتوانید تصمیم‌گیری کنید.

   ارادت // جواد زارعی

 89. حسین

  سلام استاد گرامی/

  بنده تغییر رشته دادم، وقت کافی هم ندارم فقط ۳ ماه !!!

  می خوام کتاب تئوری مدیریت آقایان جلیلیان و جوادین انتشارات نگاه دانش را بخونم…

  نظر حضرتعالی چیست؟؟؟

  با تشکر از زحمات شما …

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   اولویت‌بندی درسی‌تان چیست؟
   درباره اولویت‌بندی در ستون کناری راهنمایی کرده‌ام.

   ارادت // جواد زارعی

 90. Hafez

  سلام و خسته نباشید.
  من واسه تئوری طی ۳_۴ ماه جزوه تئوری ماهان(چاپ۸۸) رو خوندم به همراه کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر رضائیان.
  البته نه خیلی عمیق ولی حداقل درصد زیادی رو فهمیدم
  حالا که تقریبا جزوه ماهان کم مونده تموم بشه میخام واسه شروع بهمن برنامه ریزی کنم سه تا راه به ذهنم رسید.
  روزی هم یک و نیم ساعت وقت میزارم واسه تئوری.
  ۱_بهمن مقیمی رو بخونم و اسفند تئوری ماهان و تست پرچ بزنم و فروردین جزوه های جمع بندی و …
  ۲_از بهمن تا اسفند وقتی که هر روز واسه تئوری میزارم سه قسمت کنم یه قسمت مقیمی یه قسمت جزوه ماهان یه قسمت هم تست پرچ
  ۳_بی خیال پرچ و ماهان بشم و کتاب تئوری جلیلیان رو تا اسفند به همراه تستاش بخونم و فروردین جمع بندی با جزوه و تستها
  اگه راه حل بهتری هم دارید لطف میکنید راهنماییم کنید.

  یه سوال دیگه اگه راه حل سوم رو پیشنهاد میکنید مقیمی هم لازمه بخونم؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   آخر چرا ماهان؟ مگر گرفتار قحطی منبع شده‌اید؟ همان راه سوم بهترین است. کتاب جلیلیان را دقیق، اما سریع بخوانید که کفایت می‌کند.

   ارادت // جواد زارعی

   1. hafez

    ممنون تشکر حتما توصیه ی شمارو انجام میدهم.

    واقعیتش آره قحطی منبع برام پیش اومده بود.وگرنه تمام متنهای شمارو دنبال کردم و سعی کردم ازشون استفاده کنم.

    همین الان هم کتاب جلیلیان رو سفارش میدم و امیدوارم زود برسه.

    مرسی از راهنماییتون

 91. مرتضی

  سلام و عرض خسته نباشید.

  من لیسانس مهندسی نرم افزار دارم.( سابقه مطالعه دروس مرتبط با مدیریت جز درس سیستم های اطلاعات مدیریت را ندارم)

  و الان میخوام شروع کنم خوندن ارشد رو.

  تئوری رو هم به عنوان یکی از ۴ درس اصلی انتخاب کرده ام.

  با خوب خواندن کتاب جلیلیان میشود تا چند درصد زد؟ (مهم هست برام)

  با توجه به این وقت کم باقیمانده کتاب دیگری هم بخوانم؟

  پیشنهاد خاصی برای شرایط بنده دارید؟

  (در ضمن پژوهش عملیاتی رو حذف کرده ام ولی ریاضی رو خواهم خواند)

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   پیشنهاد می‌کنم درس‌ها را به روشی که در ستون کناری معرفی کرده‌ام الویت‌بندی کنید تا بتوانیم درباره‌شان صحبت کنیم.

   منتظرم // جواد زارعی

   1. م.ر

    سلام.

    اولویت بندی کرده ام.

    رشته هم دقیقا مدیریت نیست ولی قسمتهایی از اون رو داراست + ۴-۳ درس از رشته دیگر.( نوعی رشته میانی هست)

    زبان و تئوری مدیریت و ریاضی و آمار و پژوهش عملیاتی از مدیریت و ۴-۳ تا درس هم از رشته دیگر که با هم مخلوط شده اند.

    ضریب همشون هم به جز یکی تقریبا برابر هست.

    من پژوهش رو از الان حذف کرده ام.

    در نتیجه

    کلیدی : “زبان” ( من زبانم همیشه خوب بوده – نمره زیر ۱۷-۱۸ نداشته ام و هر جا بحث زبان بوده من بهترین کارایی رو داشتم. تو کنکور هم نزدیک ۷۰-۸۰ بود درصد ام) و “یک درس از رشته دیگه”( ضریب اهمیت بیشتری داره این درس)

    اصلی: “تئوری مدیریت” و “۳ تا درس از رشته دیگه”

    کمکی : “ریاضی و آمار”( ریاضی ضعف داشته ام عموما اما سطح ریاضی عمومی علوم انسانی خیلی روانتر و ساده تر از مال رشته های فنی هست که ما خوندیم و نمیخوام حداقل درصد ها رو از دست بدم)

    ابتدائا درباره منبع تئوری مدیریت و بعد از اون اگر درباره دو تا درس دیگر( ریاضی و زبان) نظری دارید ممنون میشم.

    تشکر…

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     والله، من درس‌های رشته مدیریت را به هزار ضرب و زور و با هزار و یک بسم‌الله اولویت‌بندی می‌کنم، چه برسد به رشته‌های دیگر که شامل درس‌های دیگری است از اساس نمی‌شناسم‌شان!
     متأسفانه نمی‌توانم کمک‌تان کنم.

     ارادت // جواد زارعی

 92. avera

  با سلام

  آقای زارعی آیا کتاب تئوری مدیریت مدرسان شریف (غلام رضا طالقانی)گزینه مناسبی وکاملی هست؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   نظرم را در بطن متن به طور صریح گفته‌ام.

   ارادت // جواد زارعی

 93. علی

  به نام خدا

  با سلام، نظر حضرتعالی درباره کتابهای دو جلدی (مروری جامع بر مفاهیم اساسی نظریه مدیریت سازمان رفتار تجزیه و تحلیل منابع، انتشارات نگاه دانش، اثر دکتر سید جوادین) بعنوان منثعی که همه اکثر دروس تئوری مدیریت را توضیح داده است چیست. البته آخرین انتشار این مجموعه در سال ۱۳۹۰ بوده است.اگر با کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر مقیمی مطالعه شود برای کنکور ارشد دولتی موثر است؟   با تشکر
   بر مفاهیم اساسی نظریه مدیریت سازمان رفتار تجزیه و تحلیل منابع

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   کتاب‌های مذبور را پیش‌تر مطالعه کرده‌ام. حجم کتاب‌ها برای کنکور ارشد بالاست و توصیه می‌کنم به مطالعه کتاب دکتر سیدجوادین و جلیلیان بسنده کنید.

   ارادت // جواد زارعی

 94. ahmad

  سلام لطفا برای کسی ک مقطع کارشناسیش غیر مرتبط با مدیریت بوده برای شرکت در ازمون ارشد۹۶ در دو درس تئوری های مدیریت، و روش تحقیق در عملیات باتوجه ب محدودیت زمانی منابع کیفی معرفی نمائید، با سپاس

 95. محسن

  سلام و خسته نباشید خدمت شما.

  جناب  زارعی من فقط تحقیق در عملیات رو حذف کردم اما تا الان آمار و مدیریت اسلام رو حدود پنجاه صفحه خودم دروس دیگ تقریبا تمومه..

  ب نظر شما آمار و مدیریت اسلام رو ادامه بدم؟  چوون واقعا دلم ب حذف نیست اما میخام بدونم با توجه ب زمان باقی مانده چ تصمیمی معقول تره ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   ابتدا باید اولویت‌بندی‌تان را بدانم تا بتوانیم درباره درس‌ها صحبت کنیم.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

   1. محسن

    اصلی : تئوری، بازاریابی، زبان

    کلیدی: اقتصاد خرد،  ریاضی

    امار و مدیریت اسلام و کلان  میخونم اما سخته واسممم ینی استرس زمان دارم هنوز اولاشم

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     یک. این‌ها را به روش ارشدباز اولویت‌بندی کرده‌اید؟ یا اولویت‌هایی که دل‌تان خواسته است را درج کرده‌اید؟

     دو. کلان را خر جا هستید رها کنید.

     سه. آمار را حتما از کتاب مهندس طورانی دنبال کنید. مجموعه تست‌های پیشنهادی ایشان را از همین ارشدباز دانلود کنید و درس را با محوریت همان تست‌ها بخوانید.

     چهار. برای درس مدیریت اسلامی پیشنهاد می‌کنم کتاب ۲۰۰۰ تست را بخوانید و اگر فرصت کردید، کتاب دکتر احسانی را تورق کنید.

     پنج. پیشنهاد می‌کنم آمار را در کنار ریاضی، خوب بخوانید.

     ارادت // جواد زارعی

 96. میثم

  سلام آقای زارعی خسته نباشید.

  لطفا کمکم کنید.من تازه شروع کردم و تو منابع گم شدم.استرس دارم نمیدونم چی بخونم ینی اولویت بندی نمیتونم بکنم باتوجه به زمان محدود

  موندم کدومو حذف کنم کدومو نه.یکی میگه کلان خرد یکی میگه خردو حذف کن کلانو بخون و کلا گیج شدم

  بنظر شما من چجور و کدوم کتابارو بخونم تا زود تموم کنم و تست بزنم؟

  هدفم قبولی یکی از دانشگاه های تهرانه

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   اولویت‌بندی درس‌ها ربطی به زمان ندارد؛ همین‌که بخواهید برخی درس‌ها را بخوانید و از برخی‌شان چشم‌پوشی کنید، باید اولویت‌بندی کنید. پس، سریع‌تر درس‌ها را مبتنی بر روشی که در ستون کناری شرح داده‌ام اولویت‌بندی کنید تا درباره‌شان صحبت کنیم.

   سابقه تحصیلی، متوسط فرصت درس‌خوانی در روز، رتبه و دانشگاه هدف را هم قید کنید.

   منتظرم // جواد زارعی

   1. میثم

    سلام.جدولا حسابی گیجم کردن از صب آخرشم هیچی ب هیچی

    بالاترین امتیازم به اسلام و بازار یابی رسید طبق جدول شماره سه.

    برفرض بازار و اسلام کلیدی باشن و

    تئوری و اقتصادو ریاضی زبان اصلی باشن

    تحقیقم کمکی ینی کف بزنم

    هدفمم یکی از دانشگاه های تهرانه لیسانس عمران

    وقتم ازاده صب تاشب ولی سرعتم خیلی پایینه

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام

     در این برهه، درس‌های کمکی را نیز حذف کنید و فقط بر کلیدی‌ها و اصلی‌ها تمرکز کنید. اگر آشنایی قبلی با اقتصاد ندارید، پیشنهاد می‌کنم کلان را نیز حذف کنید. پنجاه روز تا کنکور مانده است و زودتر باید درس‌های خوانده‌شده را جمع‌بندی کنید.

     ارادت // جواد زارعی

 97. مهدی

  خسته نباشید

  برای سال بعد دارم اماده میشم برای دو درس تئوری و بازارابی بهترین منبع جامع کدومه؟ ایا تئوری جلیلیان و بازار مروج کافیه ؟ البته با چاشنی مطالعه جداگانه دو کتاب مبانی سازمان مقیمی و بازار مسینگهام!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   در تحلیل و معرفی منابع؛ به طور مفصل درباره منابعی که بهتر است مطاعه شود، صحبت کرده‌ام.

   ارادت // جواد زارعی

 98. هوخشتره

  سوالات امسال تئوری ثابت کرد هرکس برای تئوری اگر کتاب دوهزار تست این درس رو بخونه نه تنها ضرر نمیکنه بلکه به نفعشم هست

  1. بهنام ناطقی

   من نمی دونم منظور شما چیه! ولی همه سوالات تئوری امسال در کتاب دکتر جلیلیان بوده! به کانالشون مراجعه کنید با ذکر صفحه جواب سوالات و دادن

 99. سعید

  با سلام خدمت جناب زارعی عزیز

  بنده برای کنکور ارشد بازرگانی ۹۷ میخوام آماده بشم. کارمند هستم و از الان حداکثر نصف زمان باقی مانده تا کنکور رو فرصت دارم.

  کتابهایی که دارم برای سالهای گذشته است. مثلا: اقتصاد خرد و کلان نطری(چاپ ۹۳). تئوریهای مدیریت مقیمی(چاپ ۹۴). بازاریابی مناجاتی(چاپ ۹۳) و ریاضیات و آمار رنجبران(چاپ ۹۲) و تستهای تئوری پرچ(چاپ ۹۳). مدیریت اسلامی مقیمی(چاپ ۹۵). تئوری مدرسان(چاپ ۹۴)

  حال سوالم اینه که آیا باید این کتابهارو به روزرسانی کرده و چاپ جدید بگیرم یا خیر؟

  با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   درباره انتخاب منابع ککور ارشد باید به دو نکته توجه کنید. یک اینکه، اگر روش درست درس‌خوانی را بلد باشید، همین منابعی که فرمودید کمک‌تان م‌کنند و در ماه‌های پایانی صرفا باید تست‌های چند سال اخیر را مرور کنید. دو اینکه، اگر روش درس‌خوانی‌تان منسجم و منظم نیست، پیشنهاد می‌کنم وقت‌تان را بر منابع بهتر متمرکز کنید، که به طور مفصل درباره‌شان صحبت کرده‌ام.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

   1. سعید

    با سلام مجدد

    درس خوانی بنده، بیشتر بر پایه یک روز در میان خواهد بود.یعنی یکروز درس و یکروز کار. و صرفا برای قبولی در دانشگاه سراسری تبریز خواهم خواند و نه دانشگاه دیگر!!

    اول اینکه راستش چیزی از درست درس خواندن نمیدانم!!

    دوم اینکه سپاسگزار خواهم شد از شما که فهرست وار منابع بهتر رو بفرمایید.

    فقط تو رو خدا نفرمایید که منابع رو قبلا گفتید!!

    چون من همه ی مطالب سایت رو خوندم ولی تا الان نتونستم نسبت به شرایطم منابع بهتر رو گلچین کنم.

    با تشکر از آقای زارعی عزیز

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     شما درخواست نسخه‌ای اختصاصی می‌کنید که در وب‌سایت انجام نمی‌دهم. هر آچه باید بدانید و برای کنکور لازم‌تان می‌شود را در وب‌سایت منتشر کرده‌ام. آیا درس‌ها را اولویت‌بندی کرده‌اید؟
     بسم‌الله، همین‌جا درج‌شان کنید تا درباره‌شان صحبت کنیم.

     ارادت // جواد زارعی

     1. سعید

      سلام مجدد خدمت جناب زارعی

      درسهارو اولویت بندی کردم:

      کلیدی: بازاریابی؛ریاضیات و آمار

      اصلی:اسلامی؛تئوری

      کمکی:اقتصاد

      تعلیقی:زبان و پژوهش

      لطفا راهنماییهای لازم رو بفرمایید. با تشکر

     2. جواد زارعی نویسنده

      سلام؛

      یک. پیشنهاد می‌کنم درس اقتصاد خُرد را اصلی کنید. اگر سطح زبان‌تان فاجعه است که هیچ، اما اگر بتوانید بر زبان تمرکز کنید، به کسب رتبه خوب کمک‌تان می‌کند.

      دو. درس‌ها را ریل‌گذاری، و خواندن‌شان را آغاز کنید.

      ارادت // جواد زارعی

 100. محمد جواد

  با عرض ادب و  سلام و خسته نباشید

  گویا جناب مقیمی هر شش ماه مطالب جدید به کتابهاشون اضافه میکنند ! من خواستم بدونم کتاب مبانی سازمان و مدیریت  ایشون هم تغییر کرده یا فقط مدیریت اسلام بوده !؟چون من کتاب مبانی سازمان و مدیریت دو سال پیش ایشون رو دارم و میخوام همینو بخونم..

  چون من اسلام رو نمیخوام بخونم..ولی مبانی سازمان و مدیریت رو بیشتر میخوام وقت بزارم..حالا نیاز هست به ویرایش جدید این کتاب یا نه ؟؟  ممنون از پاسخ

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. به طور معمول تغییری که جناب مقیمی در کتاب‌شان اعمال می‌کنند، در کتاب دکتر سیدجوادین و جناب جلیلیان (نگاه دانش) منعکس می‌شود. از این رو، پیشنهاد می‌کنم همواره آخرین نسخه کتاب مذبور را تهیه کنید.

   دو. کتاب دکتر مقیمی را داوطلبی باید تهیه کند که به درصدهای بالاتر از ۵۰ فکر می‌کند، که راستش چندان توصیه می‌کنم!

   ارادت // جواد زارعی

 101. فریبا

  سلام .من فارغ التحصیل بهمن ۹۵ مدیریت بازرگانی پیام نورم.دبیرستان هم ریاضی فیزیک بودم.

  واقعیتش کنکور۹۶ با سه ماه خواندن زیاد جالب نبود تمام تلاشم یرای رتبه ی زیر ۱۰۰ هست برای کنکور ۹۷. بنظر شما این منابعی که عرض میکنم مناسب هستن برای رتبه زیر ۱۰۰؟

  مدیریت اسلامی(برای درصد ۷۰-۵۰):پورعزت و مقیمی و ۲۰۰۰ تست و سوالات دکتری و ارشد سالهای پیش و تستهای تالیفی که در سایتها هست(من کنکور۹۶ پورعزت و ۲۰۰۰ تست را خواندم و خوردم ولی فقط ۳ تست از آنها بود)

  اقتصاد(برای درصد۴۰): کتب جناب نظری و مدرسان شریف

  زبانم در حد متوسطه(برای درصد بالای۶۰) :کتب تافل و. ۵۰۴ را هم خواندم طی سه ماه .میخواهم امسال کتب جناب جهانشاهی و ناصرزاده را هم اضافه کنم.

  تیوری(برای درصد ۵۰ ):من کنکور ۹۶ تیوری فقط از تست اقای پرچ خوندم که ۲۵ درصد درست زدم امسال میخام کتاب اقای  مقیمی(مبانی سازمان) و اقای جلیلیان رو هم اضافه کنم به پرچ.

  ریاضی و آمار(برای درصد ۴۰):کتاب اقای امیر تقی زاده و کتاب جناب طورانی

  بازاریابی (بالای ۷۰):امسال فقط از مدرسان خواندم (سه بار ) که ۴۵ درصد درست بود.امسال واقعا نمیدونم مروج بخونم یا میسنگهام که واقعا با نوشته های میسنگهاتم کاملا سردرگم میشم.

  تحقیق درعملیات هم من در لیسانس با نمره ی۱۷ پاس کردم البته فقط ۴ فصل برا بازرگانی بود بقیه فصلها و حتی کتاب دوم حذف بود(بنظر شما اونم حذف کنم)؟

  ممنون میشم نظرتون رو بدونم با شرایطی که برا رتبه ی زیر ۳۰۰ و ۱۰۰ میخام.

  ببخشید زیادی طولانی شد

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. قبل از انتخاب منابع باید درس‌ها را اولویت‌بندی کنید.

   دو. درباره منابع پیشنهادی مفصل صحبت کرده‌ام و نیازی به تکرارشان نیست.

   ارادت // جواد زارعی

 102. مـیـم

  با سلام و عرض خسته نباشید و خداقوت به شما استاد محترم

  متن بالا را کامل خواندم اما سوالاتی درباره منابع داشتم لطفا راهنماییم کنید

  رشته من کارشناسی مدیریت دولتی از دانشگاه پیام نور است

  اینجانب برای شرکت در آزمون های استخدامی به دنبال منبع کاملی برای درس تئوری های مدیریت میگردم به نظر شما بهترین منابع برای کسب ۶۰ درصد تئوری های مدیریت چیست ؟

  منابع فعلی من به شرح ذیل می باشد :

  ۱- اصول مدیریت – رضاییان

  ۲- مبانی سازمان و مدیریت – رضاییان

  ۳- مبانی مدیریت رفتار سازمانی – رضاییان

  ۴- تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم – رضاییان

  ۵- سیستم های اطلاعات مدیریت – حسن رنگریز

  ۶- تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم ها و روش ها – پیام نور

  ۷- مبانی سازمان و مدیریت – طاهره فیضی

  ۸- مدیریت عمومی – الوانی

  ۹- مدیریت منابع انسانی – اسفندیار سعادت – سمت

  ۱۰ – اصول و مبانی مدیریت – مدرسان شریف

  ۱۱- تست های طبقه بندی شده تئوری های مدیریت به همراه خلاصه – مهرداد پرچ

  سوالاتم :

  ۱- من از منابع بالا راضی هستم ولی نظر شما درباره این منابع چیست ؟

  ۲- کدام یک از منابع بالا را باید حذف کنم ؟

  ۳- متاسفانه منابع من خیلی زیاد شدن و واقعا نمیدانم چگونه این ها را باید بخوانم!

  به نظر شما برای استخدامی تئوری های مدیریت مدرسان شریف خوب است یا جلیلیان؟ من خودم از تئوری های مدیریت مدرسان شریف به دلیل نحوه توضیح و آموزشش خوشم می آید نظر شما چیست؟

  ۴- آیا کتاب جلیلیان همراه آموزش تست هم دارد؟

  ۵- کتاب های استفن پی رابینز را هم باید بخوانم ؟

  ۶- کتاب مبانی سازمان و مدیریت مقیمی چطور است ؟

  ۷- متاسفانه منابع تئوری های مدیریت من خیلی زیاده شدن بطوریکه اصلا نمیتوانم بدرستی تمرکز کنم! به نظر شما از بین این منابع بهترین بهترینشون کدام هستند؟

  ۸- آیا برای آزمون استخدامی همه کتاب تئوری های مدیریت و درس های مربوطه اش را باید خواند ؟

  ۹- کتابی نیست که بتوان با آن درصد مطلوبی را کسب کرد ؟

  ۱۰-لطفا راهنمایی بفرمایید چه کار کنم ؟

  منتظر پاسخ شما هستم

  با تشکر فراوان .

  1. مـیـم

   تازه کلی پول هم برای خرید این کتاب ها دادم ، لطفا به نحوی راهنماییم کنید که تا جای ممکن از بین این منابع خوب هاشو بهم بگین تا تفکیک کنم ، با سپاس

  2. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   این همه نوشته‌اید و دریافت پاسخی مناسب را به انتظار نشسته‌اید. خدا قوت!
   کاش می‌دانستم و می‌توانستم کمک‌تان کنم. شوربختانه، دربارهٔ مفاد و منابع آزمون‌های استخدامی هیچ نمی‌دانم.

   ارادت // جواد زارعی

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     درباره وضعیت و منابع مناسب برای درس تئوری مدیریت در همین برگه صحبت کرده‌ام. بیش از آن، انتظار چه کمکی دارید؟

     ارادت // جواد زارعی

 103. میم

  من هرچه خدمت شما عرض کنم متاسفانه شما نمیخواهید پاسخ کامل بدهید …

  لااقل اگر زحمت نمیشود نظرتان را درباره منابعم بگویید …

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام،
   یک. چرا باید درباره چیزی که نمی‌دانم صحبت کنم. بنده درباره چبزهایی که می‌دانم محتاطانه صحبت می‌کنم، چه برسد به نادانسته‌ها.
   دو. درباره منابع مناسب صحبت کرده‌ام و حرف تازه‌ای ندارم. عمق سوادم همین‌قدر است.
   سه. لزوما با اصرار به نتیجه نمی‌رسید.

   ارادت //. جواد زارعی

 104. بهرام

  سلام جناب زارعی یک سوال داشتم خواهش میکنم جواب بدید

  من کتاب های جناب مقیمی و جلیلیان رو تهیه کردم منتها نمیدونم اول  کدوم رو شروع کنم قسمت درس تئوری مدیریت در سایت هم خوندم متوجه نشدم اول کدومو بخونم

  میشه بگید اول کدومشون؟؟؟

  مرسی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. اول باید درس‌ها را اولویت‌بندی کنید.

   دو. برمبنای اولویت درس تئوری مدیریت، یکی از پیشنهادها را انتخاب کنید.

   به همین سادگی // جواد زارعی

 105. بهرام

  من اولویت درس تئوری مدیریتم اصلی است

  پس یعنی فرقی نمیگنه اول کتاب دکتر مقیمی رو بخونم یا کتاب دکتر جلیلیان؟؟؟؟

 106. بهرام

  آقای زارعی

  چرا به من نمیگید من اول کتاب جلیلیان رو بخونم یا جوادین

  میگم من توضیحات بخش تئوری رو خوندم متوجه نشدم حالا شما لطف بفرما بگو برای کسی که تئوری رو اصلی دسته بندی کرده اول کتاب جلیلیان رو بخونه یا مقیمی

  خواهش میکنم بگید و نگید گفته شده

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   چرا فکر می‌کنید توضیحات نسبتاّ کامل درباره منابع را دوباره باید توضیح دهم؟ مگر کتاب‌ها را به ترتیب شماره ذکر نکردم. مگر در وصف کتاب دکتر جلیلیان عرض نکردم که برای جمع‌بندی از اوجب واجبات است. جمع‌بندی را اول انجام می‌دهند یا آخر؟
   این‌گونه درخواست‌ها بی‌احترامی به خودم و خودتان است.

   با تمرکز بخوانید // جواد زارعی

 107. پریسا

  سلام و خسته نباشید.

  من نمیدونم لان که دارم برای شما نظر میذارم قراره خونده بشه یا نه ولی اگه پاسخ داده بشه یک دنیا سپاسگذارم.

  اولا از راهنمایی های شما خیلی سپاسگذارم.من دانشجوی مدیریت بازرگانی و گرایش بازاریابی هستم و میخوام در کنکور ۹۷ هم همین رشته رو ادامه بدم.تا اینجا با تئوری های مدیریتی بسیار خو گرفته و هر ترم بیاری از کتاب های مبانی مدیریت و رفتار دکتر رضاییان را خوانده ام.این درس برای من اولویت کلیدی دارد.میخواستم بدانم من چه کتاب هایی را برای مطالعه اولویت قرار دهم.چون با توجه به این که من هنوز دانشجو هستم خواندن تمام این کتب کمی سخت باشد.

  پیشاپیش از رانمایی شما تشکر میکنم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   اگر درس‌ها را اولویت‌بندی کرده باشید باید با کمک متن بالا بتوانید منابع‌تان را انتخاب و درس‌خوانی را آغاز کنید. اگر متن را متوجه نشده‌اید، پرسش‌تان را دقیق بپرسید که پاسخ‌گو هستم. همچنین در ستون کناری در کادر دانسته‌های کلیدی مفصل درباره چگونگی محاسبه تراز کل و تأثیر معدل نوشته‌ام.

   ارادت // جواد زارعی

 108. محمد

  سلام

  من رابینز رو سال قبل واسه ارشد مهندسی آی تی خوندم امسال فقط میخوام تیوری سید جوادین رو بخونم

  کافی نیست ؟‌

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   سطح‌تان را خودتان باید و می‌توانید تعیین کنید. اگر فکر می‌کنید چارچوب تئوری مدیریت دست‌گیرتان شده است، خب از منابع دیگر استفاده کنید. در همین صفحه، منابع را مبتنی بر سطح اولویت‌بندی درس پیشنهاد کرده‌ام. از این رو، به‌سهولت می‌توانید مسیر مطلوب را انتخاب کنید.

   ارادت // جواد زارعی

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.