تحلیل کلی درس ریاضی و آمار و معرفی منابع مبتنی بر اولویت‌ها

منابع درس ریاضی و آمار

درس‌های ریاضی و آمار، درس‌های متفاوتی‌اند که در کنکور ارشد مدیریت در قالب یک درس مشتمل بر ۲۰ تست ارایه می‌شود. ضریب‌ درس ریاضی و آمار برای گرایش‌ها، متفاوت است. سهم درس ریاضی حوالی ۱۰ تا ۱۲ تست، و سهم درس آمار بین ۸ تا ۱۰ تست است. تست ساخت کلمات که لابلای تست‌های ریاضی مطرح می‌شود به‌طور معمول در کلاس‌های آمار تدریس می‌شود و باید در زمره تست‌های درس آمار لحاظ شود.

هریک از تست‌های درس ریاضی و آمار برای گرایش‌های صنعتی و کارآفرینی (ضریب‌ ۳) ۱۵ امتیاز دارد؛ همین تست برای گرایش‌های دیگر ۱۰ امتیاز دارد. توجه‌تان را به این نکته مهم جلب می‌کنم که هر تست درس تئوری‌های مدیریت برای برای گرایش کارآفرینی ۶.۶ امتیاز و برای دیگر گرایش‌ها ۱۰ امتیاز دارد؛ و همین‌طور هر تست اقتصاد و زبان انگلیسی برای تمام گرایش‌ها ۱۰ امتیاز دارند. پس، امتیازی که روی کاغذ می‌شود از درس ریاضی و آمار کسب کرد، حداقل هم‌اندازه درس‌های تئوری‌های مدیریت، اقتصاد و زبان انگلیسی است؛ و اگر بی‌طرفانه به سختی مفاهیم، امکان شکار تست، امکان کسب نمره منفی، و نسبت تلاش به نتیجه توجه کنیم، مطالعه درس‌های ریاضی آمار به مراتب از مطالعه درس تئوری‌های مدیریت و اقتصاد به صرفه‌تر است.

در درس ریاضی و آمار، خیال‌تان از نتیجه‌گیری آسوده است؛ و حتی اگر پایه ریاضی و آمارتان متوسط رو به پایین باشد، می‌دانید که با ۱۰۰ ساعت مطالعه می‌توانید حوالی ۶ تست دُرست (۳۰ درصد) از درس‌های ریاضی و آمار شکار کنید. این‌طور فکر کنید که برای کندن ۳۰ درصد امتیاز از بطن درس‌های تئوری‌های مدیریت یا زبان انگلیسی، چند صد ساعت باید مطالعه کنید؟ و آیا به قطعیت می‌شود درباره ساعت‌های مطالعه و درصد قابل اکتساب از این درس‌ها صحبت کرد؟ بدیهی است که نمی‌شود!

اگر بنیه ریاضی یا آمارتان متوسط به بالاست، پیشنهاد می‌کنم اولویت درس ریاضی و آمار را اصلی یا کلیدی انتخاب کنید. اگر بنیه ریاضی و آمارتان متوسط به پایین است، خواهم گفت که چه کنید که گرم شوید. اگر بنیه ریاضی و آمارتان فاجعه است و جمع‌های تک‌رقمی را انگشتی حساب می‌کنید، باز هم توصیه می‌کنم از درس ریاضی و آمار چشم‌پوشی نکنید، چراکه با ممارست می‌شود و می‌توانید حوالی ۴ تست (۲۰ درصد) درصد از درس ریاضی و آمار شکار کنید. حیف نیست!

زمینه‌سازی برای درس ریاضی و آمار

اگر در حال و هوای ریاضی و آمار هستید، پیشنهاد می‌کنم منابع را مبتنی بر اولویت انتخابی‌تان تهیه و مطالعه کنید. اگر به ریاضی و آمار علاقمندید، اما چیزی یادتان نیست؛ یا علاقه چندانی ندارید و می‌خواهید که این درس‌ها را بخوانید، مشاهده فیلم‌های آموزشی رایگان را پیشنهاد می‌کنم. شاید بدانید بد نباشد که سطح درس ریاضی کنکور ارشد مدیریت، مشابه یا حتی، پایین‌تر از کنکور سراسری است؛ از این رو، مطالعه کتا‌ب‌های کنکور رشته ریاضی دبیرستان هم می‌تواند کمک‌حال‌تان باشد. به طور مثال، اگر کتاب ریاضی عمومی گاج در دسترس‌تان است، همان را مطالعه کنید تا ذهن‌تان روشن شود!

وب‌سایت‌های زیر فیلم‌های آموزشی منتشر کرده‌اند که مشاهده‌شان را برای روشن شدن موتور درس‌خوانی‌تان توصیه می‌شود.

وب‌سایت کلاس درس!

جمعی از دانشجویان ایرانی ارشد و دکتری دانشگاه‌های آمریکا، وب‌سایت کلاس درس را برای توسعه عدالت آموزشی با پوشش درس‌های ریاضی و فیزیک دبیرستان راه‌اندازه کرده‌اند. فیلم‌های آموزشی کلاس‌درس، به زبان ساده تهیه شده‌اند، و تمام‌شان رایگان‌اند. وب‌سایت کلاس درس، همکار آموزشی آکادمی‌خان است؛ و بیشتر فیلم‌های آموزشی آکادمی‌خان،‌ با زیرنویس فارسی، در وب‌سایت مکتب‌خونه منتشر شده‌اند. مباحث درس‌ها، در وب‌سایت کلاس‌درس، تفکیک شده‌اند؛ و حواس‌تان باشد که فقط مباحثی را مشاهده و مطالعه کنید که سرفصل‌های درس ریاضی و آمار کنکور ارشد مدیریت را پوشش می‌دهند.

مشاهده فهرست درس‌های ریاضی در وب‌سایت کلاس درس

وب‌سایت کانون فرهنگی و آموزشی قلم‌چی!

کانون فرهنگی و آموزش قلم‌چی، منابع آموزشی متنوع و پرملاتی مانند فیلم‌های آموزشی بلند، فیلم‌های سه‌دقیقه‌ای، فایل‌های پاورپونت، و کتاب‌های آموزشی را به رایگان منتشر کرده است. فیلم‌های آمورشی قلم‌چی در استودیو و با کیفیت عالی ضبط شده‌اند!

مشاهده فهرست امکانات وب‌سایت قلمی‌چی مانند فیلم‌های بلند، فیلم‌های سه‌دقیقه‌ای و …

وب‌سایت دبیرستان دانشگاه شریف

مدارس و مؤسسه‌های بسیاری در همین ایران خودمان، پیگیر توسعه عدالت آموزشی هستند. دبیرستان صنعتی شریف، همانند فعالیت‌های وب‌سایت مکتب‌خونه، کلاس‌های درس خود را ضبط، و به رایگان برای استفاده دانش‌آموزان منتشر می‌کند. می‌توانید برخی کلاس‌ها را به انتخاب خودتان مشاهده و مطالعه کنید و ذهن‌تان را برای ورود به وادی کنکور آماده کنید.

فهرست درس‌ها در وب‌سایت دبیرستان صنعتی شریف

مکتب‌خونه!

جناب سلمان‌خان، ۸۵ جلسه سه تا چهار دقیقه‌ای درباره درس آمار صحبت کرده است. همچنین مفصل درباره حسابان و جبر و احتمال و هندسه تحلیلی صحبت کرده است. البته مطالعه بسیاری از این مباحث، برای درس ریاضی و آمار کنکور ارشد مدیریت لازم نیست. پیشنهاد می‌کنم مباحث لازم را انتخاب، و همان‌ها را مشاهده و مطالعه کنید. البته اگر جای شما باشم، درس آمار را کامل مشاهده می‌کنم!

فهرست دوره‌های آکادمی‌خان در وب‌سایت مکتب‌خونه

پیش‌تر گفته‌ام و دوباره تأکید می‌کنم که وب‌سایت و فیلم‌های آموزشی که در بالا معرفی‌شان کردم، موتور ذهن‌تان را به خوبی روشن و گرم می‌کنند؛ اما برای کسب توفیق در کنکور ارشد باید وارد بازار کنکور ارشد شوید و کتاب‌ها و تست‌های کنکور ارشد را مطالعه و تمرین کنید.

توصیه منابع مبتنی بر اولویت‌بندی

به تمام دوستان کمکی و اصلی و کلیدی توصیه می‌کنم، ابتدا تمام مبحث‌های درس ریاضی را حداقل به طور سطحی هم که شده مطالعه کنند، و سپس درباره حذف برخی مبحث‌ها تصمیم‌گیری کنند. شک ندارم که نظر داوطلبان، پس از مطالعه برخی مباحث تغییر خواهد کرد. درس ریاضی کنکور ارشد مدیریت، فوق‌العاده خوش‌قلق است؛ اما بیشتر داوطلبان رشته مدیریت، درس ریاضی را مبتنی بر تصورات قبلی‌‌شان حذف می‌کنند. البته شرایط درس آمار قدری متفاوت است و از مطالعه برخی مباحث مانند احتمال می‌شود چشم پوشی کرد. در مقدمه کتاب‌ها، درباره اهمیت فصل‌ها در کنکورها صحبت شده است!

خوشبختانه، برای درس‌های ریاضی و آمار، کتاب‌های فوق‌العاده‌ای منتشر شده‌اند؛ و حداقل، بنده با خیالی آسوده می‌توانم چند منبع تـر و تمیـز را خدمت‌تان معرفی کنم. کتاب‌های ریاضیات پایه مهندس امیر تقی‌زاده انصاری (پارسه) و کتاب آمار و احتمال مهندس طورانی (پارسه) بهترین‌های بازار ارشد مدیریت هستند. کتاب ریاضیات پایه  مهندس امیر انصاری بازنویسی شده است. کتاب آمار و احتمال مهندس طورانی نیز دو جلدی شده، و مطالب داوطلبان رشته مدیریت از اقتصاد تفکیک شده است.

حذفی‌ها

پیش‌تر هم عرض کردم که حذف درس‌های ریاضی و آمار را توصیه نمی‌کنم. البته قبول دارم که درس‌های محاسباتی برای برخی دوستان عجیب و دور از دسترس هستند؛ اما با مباحث درسی ریاضی و آمار که درگیر شوید، گمان می‌کنم نظرتان تغییر خواهد کرد. راستش مشکل بیشتر دوستان، نه در دشواری مفاهیم، که در عدم نتیجه‌گیری‌شان است. یعنی درس‌ها را می‌خوانند و بی‌شمار تست می‌زنند، اما در موعد کنکور، مغزشان قفل می‌کند و نمی‌توانند از زحمات‌شان بهره‌مند شوند و به خودشان می‌قبولانند که ریاضی و آمار را نمی‌فهمند. حال آنکه هر مشکلی، راه‌حلی دارد.

به تمام داوطلبان کنکور ارشد مدیریت توصیه می‌کنم درس‌های ریاضی و آمار، و تمام درس‌های محاسباتی را به روش Z مطالعه کنند. شک ندارم که نظرتان تغییر خواهد کرد!

کمکی‌ها‌

به زعم برخی دوستان، نگاهم به درس‌های ریاضی و آمار قدری افراطی است؛ چرا که معتقدم، دوستانی که اولویت درس ریاضی و آمار را کمکی تعیین کرده‌اند، انگاری این درس را از گردونه رقابت حذف کرده‌اند. اگر زمینه درس‌های ریاضی و آمار را به درستی در ذهن‌تان آماده کرده باشید، با تست‌زنی و تمرین دُرست درس‌ها می‌توانید حداقل ۶ تست (معادل ۳۰ درصد) شکار کنید و رتبه‌تان را در تمام گرایش‌های مدیریت متمایز کنید؛ چرا که بیشتر داوطلبان مبتنی بر تجربهٔ نامطلوب، تصور نادرست، توصیه‌های برخی شبه‌مدرسان و مشاورنماها از مطالعه درس ریاضی و آمار چشم‌پوشی می‌کنند.

خوشبختانه روند طراحی تست‌های درس ریاضی و آمار روشن، و پایدارتر از درس‌های دیگر است. برای مثال، تقریبا می‌شود گفت که آمار ۲ از گردونه مباحث درس آمار خارج شده است؛ و همین‌طور مبحث سری‌ها به مباحث ریاضی افزوده شده است و همین‌طور الی آخر…

به دوستان توصیه می‌کنم برای درس ریاضی، تمام وقت‌شان را صرف مطالعه کتاب ریاضیات پایه مهندس امیر انصاری (پارسه) و برای درس آمار تمام وقت‌شان را صرف مطالعه نسخه تازه کتاب مهندس طورانی (پارسه) کنند. این کتاب‌ها، به قدر کفایت تست دارند و نیازی به مطالعه کتاب‌های درس و تست نیست!

اصلی‌ها

اگر اصلی هستید، یعنی به شکار حداقل ۱۰ تست نازنین فکر می‌کنید. دوستان اصلی نیز باید نسخه‌های تازه کتاب ریاضیات پایه مهندس امیر انصاری (پارسه) و کتاب مهندس طورانی (پارسه) را مطالعه کنند. کتاب‌های مهندس امیر انصاری و مهندس طورانی، وحی منزل نیستند؛ و می‌تواند از کتاب‌های معتبر و متنوعی که حضرات محمودیان، رنجبران، کاظمی، صدقیانی، و شُکرزاد منتشر کرده‌اند استفاده کنید. اما قول‌تان می‌دهم که هیچ‌یک از کتاب‌های منتشرشده در بازار ارشد مدیریت، به خوبی کتاب‌های پارسه نیستند. پیشنهاد می‌کنم کتاب‌ها را در کتاب‌فروشی مقایسه کنید.

بگویم که دوستان اصلی نیازی به مطالعه کتاب ۲۰۰۰ تست ریاضی جناب محمودیان ندارند. مهندس امیر انصاری، تست‌های کتاب را با دقت فراوان انتخاب کرده‌اند که برای کنکور ارشد مدیریت کفایت می‌کند.

کلیدی‌ها

شاید فرض غلطی است؛ اما این‌گونه فرض می‌کنم که هر داوطلبی که اولویت درس ریاضی و آمار را کلیدی انتخاب کرده است، بنیه ریاضی خوبی دارد و شاید از مطالعه کتاب‌های پایه بی‌نیاز باشد. به دوستان کلیدی توصیه می‌کنم نسبت خودشان به درس‌های ریاضی و آمار را با مطالعه تست‌های کنکور یکی دو سال اخیر ارزیابی کنند. اگر مشکلی در پاسخ‌گویی نداشتند، طبیعی است که سطح‌شان بالاست. همین‌که تست‌های مشابه تست‌های کنکور چهار پنج سال اخیر رشته‌های مدیریت و حسابداری و اقتصاد را مطالعه کنند، کفایت‌شان می‌کند. دوستانی که بنیه درس آمارشان قوی است، می‌توانند کتاب سؤالات آمار و احتمال مهندس طورانی (نگاه دانش) را تهیه و تمرین کنند.
چنان‌چه سطح دانش و مهارت ریاضی و آمار دوستان کلیدی حوالی متوسط است، پیشنهاد می‌کننم مانند دوستان اصلی، همان دو کتاب اصلی پارسه را با دقت بالاتر و صرف وقت بیشتر مطالعه و تمرین کنند. دوستان کلیدی باید خودشان را برای شکار حداقل ۱۴ تست ریاضی و آمار مهیا کنند.

کتاب‌های دیگر

کم نیستند دوستانی که کتاب‌های دیگری غیر از کتاب‌های معرفی‌شده دارند، یا نمی‌خواهند برای کتاب‌ها هزینه کنند. راستش، در معرفی منابع ریاضی و آمار تلاش کردم کتاب‌هایی را معرفی کنم که فرصت‌های داوطلبان را هدر ندهند و از حاشیه‌ها دورشان کند. اگر فکر می‌کنید نظرتان با خواندن کتاب‌های دیگر تأمین می‌شود، خب همان‌ها را بخوانید. امیدوارم که چنان شود.

پیش از انتشار کتاب مهندس امیر انصاری (پارسه)، کتاب کاوه حسین‌پناهی (نشر دانشگاهی) را پیشنهاد می‌کردم که هنوز هم پیشنهاد می‌کنم. راستش، کتاب مهندس انصاری (پارسه) را با تأکید بیشتری پیشنهاد می‌کنم؛ چرا که مهندس امیر تقی‌زاده انصاری سال‌هاست ریاضی را برای داوطلبان کنکور ارشد تدریس می‌کند، و داستان کنکور و نیازمندی‌های داوطلبان ارشد را به خوبی درک، و برای تأمین‌شان تلاش می‌کند!

کتاب آمار جناب رنجبران هم هست که راستش مطالعه‌شان را پیشنهاد نمی‌کنم. از مطالعه کتاب ایشان و دیگر کتاب‌های آمار بازار چشم‌پوشی کنید. مهندس طورانی، نزدیک به بیست سال تجربه تدریس دارند و بالا و پایین کنکور را دیده‌اند، و بر ویژگی‌های کنکور ارشد مسلط هستند، و کتاب‌شان را به طور مستمر ویرایش می‌کنند. خودتان را در این‌باره شرحه‌شرحه نکنید!

کلاس

تنوع مدرس در بازار کلاس‌های کنکور ارشد مدیریت بالاست. مدرس کنکور ارشد اگر این‌کاره نباشد، وقت داوطلبان را تلف می‌کند و ظرفیت‌های ذهنی‌شان را هدر می‌دهد؛ و بدتر آنکه چیز دندان‌گیری نصیب داوطلبان بی‌نوا نمی‌شود. در میان مدرسان درس ریاضی کنکور ارشد مدیریت؛ اول، مهندس امیر تقی‌زاده انصاری (پارسه) و دوم، دکتر محمودیان (نگاره) را توصیه می‌کنم. درباره درس آمار هم بدون‌شک، کلاس مهندس طورانی (پارسه و نگاره) را پیشنهاد می‌کنم.

و آخر اینکه…

حتی‌المقدور از خرید و مطالعه جزوه‌ها پرهیز کنید که کمک‌تان نمی‌کنند. بدون‌شک، کلاس‌های دیگری هم هستند که می‌توانند کمک‌تان کنند؛ اما نمی‌شناسم‌شان و طبیعی است که درباره‌شان صحبت نکرده‌ام. اگر از بابت کیفیت کلاس‌ها، مطمئن هستید، خب استفاده کنید. در بدترین حالت، دست‌گیرتان می‌شود که پانصد هزار تومان بی‌زبان را خرج کلاسی مزخرف کرده‌اید. از کلاس‌های آنلاین نیز دوری کنید. صرف‌نظراز کلاس‌های آنلاین زبان انگلیسی مهندس جهان‌شاهی، کمتر مدرس این‌کاره‌ای در این دوره و زمانه حاضر به برگزاری کلاس آنلاین می‌شود. پول‌تان را می‌توانید بهتر خرج کنید!

خلاصه منابع پیشنهادی

عنوان کتابنویسنده / مترجمانتشاراتقیمتاولویت‌ها
آمار و احتمالمحسن طورانیپارسهحوالی ۳۰.۰۰۰تمام اولویت‌ها
ریاضیات پایهامیر تقی‌زاده انصاریپارسه۴۷.۰۰۰تمام اولویت‌ها
سؤالات آمار و احتمالمحسن طورانینگاه دانش۳۳.۰۰۰افرادی که آمار می‌دانند!