تحلیل کلی درس ریاضی و آمار و معرفی منابع مبتنی بر اولویت‌ها

منابع درس ریاضی و آمار

پیش از آغاز بحث درباره منابع درس‌های ریاضی و آمار، از مخاطبان ارشدباز به علت تأخیر در معرفی منابع عذرخواهی می‌کنم. تدوین طرح‌درس دوره مهارت‌های پایه یادگیری برای کنکور ارشد، تمام و کمال وقت و ذهنم را درگیر کرده بود که بالاخره تمام شد؛ و ان‌شاء‌الله دوره‌ها را یکی دو هفته دیگر آغاز خواهیم کرد. و اما بعد …

درس‌های ریاضی و آمار، درس‌های متفاوتی‌اند که در کنکور ارشد مدیریت، تا اطلاع ثانوی، در قالب درسی واحد با ۲۰ تست و ضریب‌های ۲ و ۳ برای گرایش‌های گوناگون ارایه می‌شوند. پیش‌ترها که درس ریاضی و آمار، ناجوانمردانه، مشتمل بر ۴۰ تست بود، درس ریاضی حوالی ۱۸ (۷۰ درصد) و درس آمار ۱۲ (۳۰ درصد) سهم داشتند. اما دو سالی می‌شود که تعداد تست‌ها ۲۰ عدد شده است و درس ریاضی حوالی ۱۲ (۶۰ درصد) و درس آمار ۸ (۴۰ درصد) سهم دارند. البته تست مربوط به ساختن کلمات که لابلای تست‌های ریاضی مطرح شده بود به طور معمول در کلاس‌های آمار تدریس می‌شود و باید در زمره تست‌های درس آمار لحاظ شود. از این رو، درس ریاضی و آمار کنکور ارشد مدیریت ۹۵ مشتمل بر ۱۱ تست ریاضی (۵۵ درصد) و ۹ تست آمار (۴۵ درصد) بود. روشن است که سازمان سنجش با کاهش تعداد تست‌ها از ۴۰ به ۲۰ مورد، امتیاز درس ریاضی و آمار را بیشتر کرده است؛ و موقعیت درس آمار را نسبت به ریاضی تقویت کرده است. هر تست درس ریاضی و آمار برای گرایش‌های صنعتی و کارآفرینی ۱۵ امتیاز، و برای باقی گرایش‌ها ۱۰ امتیاز دارد.

توجه‌تان را به این نکته بسیار مهم جلب می‌کنم که هر تست درس تئوری‌های مدیریت برای برای گرایش کارآفرینی ۶.۶ امتیاز و برای دیگر گرایش‌ها ۱۰ امتیاز دارد؛ و همین‌طور هر تست درس‌های اقتصاد و زبان انگلیسی برای تمام گرایش‌ها ۱۰ امتیاز دارند. پس، امتیازی که روی کاغذ می‌شود از درس ریاضی و آمار کسب کرد، حداقل هم‌اندازه درس‌های تئوری‌های مدیریت، اقتصاد و زبان انگلیسی است؛ و اگر بی‌طرفانه به سختی مفاهیم، امکان شکار تست، امکان کسب نمره منفی، و نسبت تلاش به نتیجه توجه کنیم، مطالعه درس‌های ریاضی آمار به مراتب از مطالعه درس تئوری‌های مدیریت و اقتصاد به صرفه‌تر است.

ویژگی منحصربفرد درس ریاضی و آمار آن است که خیال‌تان از نتیجه‌گیری آسوده است؛ و حتی اگر پایه ریاضی و آمارتان ضعیف باشد، می‌دانید که با ۱۵۰ ساعت مطالعه درس، حداقل۸ تست دُرست از درس‌های ریاضی و آمار شکار کنید که می‌شود ۴۰ درصد ناقابل. این‌طور فکر کنید که برای کندن ۴۰ درصد از بطن درس‌های تئوری‌های مدیریت یا زبان انگلیسی، چند صد ساعت باید مطالعه کنید؟ و آیا به قطعیت می‌شود درباره ساعت‌های مطالعه و درصد قابل اکتساب از این درس‌ها صحبت کرد؟ بدیهی است که نمی‌شود!

اگر بنیه ریاضی یا آمارتان متوسط به بالاست، گمان می‌کنم اولویت درس ریاضی و آمار را اصلی یا کلیدی انتخاب کرده‌اید. اگر بنیه ریاضی و آمارتان متوسط به پایین است، خواهم گفت که چه کنید که گرم شوید. اگر بنیه ریاضی و آمارتان فاجعه است و جمع‌های تک‌رقمی را انگشتی حساب می‌کنید، باز هم توصیه می‌کنم از حذف درس ریاضی و آمار چشم‌پوشی نکنید که با ممارست می‌شود و می‌توانید ۶ تا ۷ تست، حوالی ۳۰ تا ۳۵ درصد از درس ریاضی و آمار شکار کنید. حیف نیست!

زمینه‌سازی برای درس ریاضی و آمار

اگر در حال و هوای ریاضی و آمار هستید، پیشنهاد می‌کنم منابع را مبتنی بر اولویت انتخابی‌تان تهیه و مطالعه کنید. اگر به ریاضی و آمار علاقمندید، اما چیزی یادتان نیست؛ یا علاقه چندانی ندارید و می‌خواهید که این درس‌ها را بخوانید، مشاهده فیلم‌های آموزشی رایگان را پیشنهاد می‌کنم!

شاید بدانید بد نباشد که سطح درس ریاضی کنکور ارشد مدیریت، مشابه یا حتی، پایین‌تر از کنکور سراسری است؛ از این رو، مطالعه کتا‌ب‌های کنکور رشته ریاضی دبیرستان هم می‌تواند کمک‌حال‌تان باشد. به طور مثال، اگر کتاب ریاضی عمومی گاج در دسترس‌تان است، همان را مطالعه کنید تا ذهن‌تان روشن شود!

وب‌سایت کلاس درس!

جمعی از دانشجویان ایرانی ارشد و دکتری دانشگاه‌های آمریکا، وب‌سایت کلاس درس را برای توسعه عدالت آموزشی با پوشش درس‌های ریاضی و فیزیکی دبیرستان راه‌اندازه کرده‌اند. فیلم‌های آموزشی کلاس‌درس، به زبان ساده تهیه شده‌اند، و تمام‌شان رایگان‌اند. وب‌سایت کلاس درس، همکار آموزشی آکادمی‌خان است؛ و بیشتر فیلم‌های آموزشی آکادمی‌خان،‌ با زیرنویس فارسی، در وب‌سایت مکتب‌خونه منتشر شده‌اند!

مباحث هر درس، در وب‌سایت کلاس‌درس، تفکیک شده‌اند؛ و حواس‌تان باشد که فقط مباحثی را مشاهده و مطالعه کنید که در سرفصل‌های درس ریاضی و آمار کنکور ارشد مدیریت را پوشش می‌دهند.

مشاهده فهرست درس‌های ریاضی در وب‌سایت کلاس درس

وب‌سایت کانون فرهنگی و آموزشی قلم‌چی!

کانون فرهنگی و آموزش قلمچی، منابع آموزشی متنوع و پرملاتی مانند فیلم‌های آموزشی بلند، فیلم‌های سه‌دقیقه‌ای، فایل‌های پاورپونت ، و کتاب‌های آموزشی را به رایگان منتشر کرده است. فیلم‌های آمورشی قلم‌چی در استودیو و با کیفیت عالی ضبط شده‌اند!

مشاهده فهرست امکانات وب‌سایت قلمی‌چی مانند فیلم‌های بلند، فیلم‌های سه‌دقیقه‌ای و …

وب‌سایت دبیرستان دانشگاه شریف

مدارس و مؤسسه‌های بسیاری در همین ایران خودمان، پیگیر توسعه عدالت آموزشی هستند. دبیرستان صنعتی شریف، همانند فعالیت‌های وب‌سایت مکتب‌خونه، کلاس‌های درس خود را ضبط، و به رایگان برای استفاده دانش‌آموزان منتشر می‌کند. می‌توانید برخی کلاس‌ها را به انتخاب خودتان مشاهده و مطالعه کنید و ذهن‌تان را برای ورود به وادی کنکور آماده کنید.

فهرست درس‌ها در وب‌سایت دبیرستان صنعتی شریف

و باز هم مکتب‌خونه!

جناب سلمان‌خان، ۸۵ جلسه سه تا چهار دقیقه‌ای درباره درس آمار صحبت کرده است. همچنین مفصل درباره حسابان و جبر و احتمال و هندسه تحلیلی صحبت کرده است. البته مطالعه بسیاری از این مباحث، برای درس ریاضی و آمار کنکور ارشد مدیریت لازم نیست. پیشنهاد می‌کنم مباحث لازم را انتخاب، و همان‌ها را مشاهده و مطالعه کنید. البته اگر جای شما باشم، درس آمار را کامل مشاهده می‌کنم!

فهرست دوره‌های آکادمی‌خان در وب‌سایت مکتب‌خونه

پیش‌تر گفته‌ام و دوباره تأکید می‌کنم که وب‌سایت و فیلم‌های آموزشی که در بالا معرفی‌شان کردم، موتور ذهن‌تان را به خوبی روشن و گرم می‌کنند؛ اما برای کسب توفیق در کنکور ارشد باید وارد بازار کنکور ارشد شوید و کتاب‌ها و تست‌های کنکور ارشد را مطالعه و تمرین کنید.

توصیه منابع مبتنی بر اولویت‌بندی

به تمام دوستان کمکی و اصلی و کلیدی توصیه می‌کنم، ابتدا تمام مبحث‌های درس ریاضی را حداقل به طور سطحی هم که شده مطالعه کنند، و سپس درباره حذف برخی مبحث‌ها تصمیم‌گیری کنند. شک ندارم که نظر داوطلبان، پس از مطالعه برخی مباحث تغییر خواهد کرد. درس ریاضی کنکور ارشد مدیریت، فوق‌العاده خوش‌قلق است؛ اما بیشتر داوطلبان رشته مدیریت، درس ریاضی را مبتنی بر تصورات قبلی‌‌شان حذف می‌کنند. البته شرایط درس آمار قدری متفاوت است و از مطالعه برخی مباحث مانند احتمال می‌شود چشم پوشی کرد. در مقدمه کتاب‌ها، درباره اهمیت فصل‌ها در کنکورها صحبت شده است!

خوشبختانه، برای درس‌های ریاضی و آمار، کتاب‌های فوق‌العاده‌ای منتشر شده‌اند؛ و حداقل، بنده با خیالی آسوده می‌توانم چند منبع تـر و تمیـز را خدمت‌تان معرفی کنم. کتاب‌های ریاضیات عمومی مهندس امیر تقی‌زاده انصاری (پارسه) و کتاب آمار و احتمال مهندس طورانی (پارسه) بهترین‌های بازار ارشد مدیریت هستند. کتاب ریاضی مهندس امیر انصاری بازنویسی شده است و تا پایان مرداد توزیع خواهد شد. کتاب آمار و احتمال مهندس طورانی نیز دو جلدی شده، و مطالب داوطلبان رشته مدیریت از اقتصاد تفکیک شده است؛ و گمان می‌کنم تا هفته اول شهریور توزیع می‌شود.

حذفی‌ها

پیش‌تر هم عرض کردم که به حذف درس‌های ریاضی و آمار توصیه نمی‌کنم. البته قبول دارم که درس‌های محاسباتی برای برخی دوستان عجیب و دور از دسترس هستند؛ اما با مباحث درسی ریاضی و آمار که درگیر شوید، گمان می‌کنم نظرتان تغییر خواهد کرد. راستش مشکل بیشتر دوستان، نه در دشواری مفاهیم، که در عدم نتیجه‌گیری‌شان است. یعنی درس‌ها را می‌خوانند و بی‌شمار تست می‌زنند، اما در موعد کنکور، مغزشان قفل می‌کند و نمی‌توانند از زحمات‌شان بهره‌مند شوند؛ پس، به خودشان می‌قبولانند که ریاضی و آمار را نمی‌فهمند. حال آنکه هر مشکلی، راه ساده‌ای دارد. به تمام داوطلبان کنکور ارشد مدیریت توصیه می‌کنم درس‌های ریاضی و آمار، و تمام درس‌های محاسباتی را به روش Z مطالعه کنند. شک ندارم که نظرتان تغییر خواهد کرد!

کمکی‌ها‌

به زعم برخی دوستان، نگاهم به درس‌های ریاضی و آمار قدری افراطی است؛ چرا که معتقدم، دوستانی که اولویت درس ریاضی و آمار را کمکی تعیین کرده‌اند، انگاری این درس را از گردونه رقابت حذف کرده‌اند. اگر زمینه درس‌های ریاضی و آمار را به درستی در ذهن‌تان آماده کرده باشید، با تست‌زنی و تمرین دُرست درس‌ها می‌توانید حداقل ۸ تست معادل ۴۰ درصد از درس‌های ریاضی و آمار شکار کنید و رتبه‌تان را در تمام گرایش‌های مدیریت متمایز کنید؛ چرا که بیشتر داوطلبان مبتنی بر تجربه نامطلوب، تصورات نادرست، یا مبتنی بر توصیه‌های برخی شبه‌مدرسان و مشاورنماها از مطالعه درس ریاضی و آمار چشم‌پوشی می‌کنند.

خوشبختانه روند طراحی تست‌های درس ریاضی و آمار روشن، و پایدارتر از درس‌های دیگر است. به طور مثال، تقریبا می‌شود گفت که آمار ۲ از گردونه مباحث درس آمار خارج شده است؛ و همین‌طور مبحث سری‌ها به مباحث ریاضی افزوده شده است و همین‌طور الی آخر…

به دوستان کمی توصیه می‌کنم برای درس ریاضی، تمام وقت‌شان را صرف مطالعه کتاب ریاضی مهندس امیر انصاری (پارسه) و برای درس آمار تمام وقت‌شان را صرف مطالعه نسخه تازه کتاب مهندس طورانی (پارسه) کنند. این کتاب‌ها، به قدر کفایت تست دارند و نیازی به مطالعه کتاب‌های درس و تست نیست!

اصلی‌ها

اگر اصلی هستید، یعنی به شکار حداقل ده دوازده نازنین فکر می‌کنید که شدنی است. دوستان اصلی نیز باید نسخه‌های تازه کتاب ریاضی مهندس امیر انصاری (پارسه) و کتاب مهندس طورانی (پارسه) را مطالعه کنند. کتاب‌های مهندس امیر انصاری و مهندس طورانی، وحی منزل نیستند؛ و می‌تواند از کتاب‌های معتبر و متنوعی که حضرات محمودیان، رنجبران، کاظمی، صدقیانی، و شُکرزاد منتشر کرده‌اند استفاده کنید. اما قول‌تان می‌دهم که هیچ‌یک از کتاب‌های منتشرشده در بازار ارشد مدیریت، به خوبی کتاب‌های پارسه نیستند. پیشنهاد می‌کنم کتاب‌ها را در کتاب‌فروشی مقایسه کنید.

دوستان اصلی، نیازی به مطالعه کتاب ۲۰۰۰ تست ریاضی جناب محمودیان ندارند. مهندس انصاری، تست‌های کتاب را با دقت فراوان انتخاب کرده‌اند که برای کنکور ارشد مدیریت کفایت می‌کند. دوستان کلیدی، نیازی به مطالعه کتاب سؤالات آمار و احتمال مهندس طورانی (نگاه دانش) ندارند؛ چرا که تمرین چندباره تست‌های کتاب اصلی مهندس طورانی برای کنکور ارشد مدیریت کفایت می‌کند!

کلیدی‌ها

شاید فرض غلطی است؛ اما این‌گونه فرض می‌کنم که هر داوطلبی که اولویت درس ریاضی و آمار را کلیدی انتخاب کرده است، بنیه ریاضی خوبی دارد و شاید از مطالعه کتاب‌های پایه بی‌نیاز باشد. به دوستان کلیدی توصیه می‌کنم نسبت خودشان به درس‌های ریاضی و آمار را با مطالعه تست‌های کنکور یکی دو سال اخیر ارزیابی کنند. اگر مشکلی در پاسخ‌گویی نداشتند، طبیعی است که سطح‌شان بالاست. همین‌که تست‌های مشابه تست‌های کنکور چهار پنج سال اخیر رشته‌های مدیریت و حسابداری و اقتصاد را مطالعه کنند، کفایت‌شان می‌کند. دوستانی که بنیه درس آمارشان قوی است، می‌توانند کتاب سؤالات آمار و احتمال مهندس طورانی (نگاه دانش) را تهیه و تمرین کنند.
چنان‌چه سطح دانش و مهارت ریاضی و آمار دوستان کلیدی حوالی متوسط است، پیشنهاد می‌کننم مانند دوستان اصلی، همان دو کتاب اصلی پارسه را با دقت بالاتر و صرف وقت بیشتر مطالعه و تمرین کنند.
دوستان کلیدی باید خودشان را برای شکار حداقل ۱۴ تست ریاضی و آمار مهیا کنند.

کتاب‌های دیگر

کم نیستند دوستانی که کتاب‌های دیگری غیر از کتاب‌های معرفی‌شده دارند، یا نمی‌خواهند برای کتاب‌ها هزینه کنند. راستش، در معرفی منابع ریاضی و آمار تلاش کردم کتاب‌هایی را معرفی کنم که فرصت‌های داوطلبان را هدر ندهند و از حاشیه‌ها دورشان کند. اگر فکر می‌کنید نظرتان با خواندن کتاب‌های دیگر تأمین می‌شود، خب همان‌ها را بخوانید. امیدوارم که چنان شود.

تا سال گذشته که کتاب مهندس امیر انصاری (پارسه) منتشر نشده بود؛ کتاب کاوه حسین‌پناهی (نشر دانشگاهی) را پیشنهاد می‌کردم که هنوز هم پیشنهاد می‌کنم. راستش، کتاب مهندس انصاری (پارسه) را با تأکید بیشتری پیشنهاد می‌کنم؛ چرا که مهندس انصاری سال‌هاست درس ریاضی را برای داوطلبان کنکور ارشد تدریس می‌کند، و داستان کنکور و نیازمندی‌های داوطلبان ارشد را به خوبی درک، و برای تأمین‌شان تلاش می‌کند!

کتاب آمار جناب رنجبران هم هست که راستش مطالعه‌شان را پیشنهاد نمی‌کنم. از مطالعه کتاب ایشان و دیگر کتاب‌های آمار بازار چشم‌پوشی کنید. مهندس طورانی، نزدیک به بیست سال تجربه تدریس دارند و بالا و پایین کنکور را دیده‌اند، و بر ویژگی‌های کنکور ارشد مسلط هستند، و کتاب‌شان را به طور مستمر ویرایش می‌کنند. خودتان را در این‌باره شرحه‌شرحه نکنید!

کلاس

تنوع مدرس در بازار کلاس‌های کنکور ارشد مدیریت بالاست. مدرس کنکور ارشد اگر این‌کاره نباشد، وقت داوطلبان را تلف می‌کند و ظرفیت‌های ذهنی‌شان را هدر می‌دهد؛ و بدتر آنکه چیز دندان‌گیری نصیب داوطلبان بی‌نوا نمی‌شود. در میان مدرسان درس ریاضی کنکور ارشد مدیریت؛ اول، مهندس امیر انصاری (پارسه) و دوم، دکتر محمودیان (نگاره) را توصیه می‌کنم. درباره درس آمار هم بدون‌شک، کلاس مهندس طورانی (پارسه و نگاره) را پیشنهاد می‌کنم.

و آخر اینکه…

حتی‌المقدور از خرید و مطالعه جزوه‌ها پرهیز کنید که چندان کمک‌تان نمی‌کنند. بدون‌شک، کلاس‌های دیگری هم هستند که می‌توانند کمک‌تان کنند؛ اما نمی‌شناسم‌شان و طبیعی است که درباره‌شان صحبت نکرده‌ام. اگر از بابت کیفیت کلاس‌ها، مطمئن هستید، خب استفاده کنید. در بدترین حالت، دست‌گیرتان می‌شود که پانصد هزار تومان بی‌زبان را خرج کلاسی مزخرف کرده‌اید. از کلاس‌های آنلاین نیز دوری کنید. صرف‌نظراز کلاس‌های آنلاین زبان انگلیسی مهندس جهان‌شاهی، کمتر مدرس این‌کاره‌ای در این دوره و زمانه حاضر به برگزاری کلاس آنلاین می‌شود. پول‌تان را می‌توانید بهتر خرج کنید!

خلاصه منابع پیشنهادی

عنوان کتابنویسنده / مترجمانتشاراتقیمتاولویت‌ها
آمار و احتمالمحسن طورانیپارسهدر حال چاپ!تمام اولویت‌ها
ریاضیات عمومیامیر تقی‌زاده انصاریپارسهدر حال چاپ!تمام اولویت‌ها
سؤالات آمار و احتمالمحسن طورانینگاه دانش۳۳.۰۰۰افرادی که آمار می‌دانند!