تحلیل کلی درس زبان انگلیسی و معرفی منابع مبتنی بر اولویت‌ها

منابع درس زبان انگلیسی

مشاوری را پیدا نمی‌کنید که درس زبان انگلیسی را مهم نداند و به خواندنش توصیه نکند. خداوکیلی، اگر مشاوری به حذف درس زبان انگلیسی توصیه کند، یک‌بری نگاهش نمی‌کنید؛ و نمی‌گویید که درس زبان انگلیسی، درسی استراتژیک است و متوسط رتبه‌های برتر از ۲۰ درصد بالاتر نمی‌زند و هر داوطلبی که زبان را بالاتر بزند، شانش خود را برای ارتقای رتبه افزایش داده است؟

واقعیت این است که قصد دارم نقش «من می‌دونم داستان گالیور» را ایفا کنم و به صراحت و صداقت بگویم که شرایط درس زبان انگلیسی قدری پیچیده‌تر از این حرف‌ها و تصوراتی است که من و شما، بارها و بارها این‌ور و آن‌ور شنیده‌ایم. حداقل چهار پنج مدرس حرفه‌ای دوره‌های تافل و آیلتس را می‌شناسم که نمره زبان‌شان در کنکور ارشد مدیریت و مدیریت اجرایی از ۸۰ درصد بالاتر نرفته است. نه اینکه سوادش را نداشتند، نه؛ مشکل در داشتن سواد نیست؛ پس چرا این درس را بالاتر نزدند؟

درس زبان انگلیسی ماهیتی متفاوت با درس‌های دیگر ارشد دارد و باید به گونه‌ای دیگر تحلیل شود. پیش‌تر در تحلیل درس پژوهش عملیاتی عرض کردم دوستانی که ریاضی‌شان می‌لنگد، باید درس را حذف کند؛ دوستانی که سابقه ذهنی از درس پژوهش عملیاتی ندارند، باید درس را حذف کنند؛ دوستانی که مهارت حل‌مسأله‌شان لاک‌پشتی است، باید درس را حذف کنند. در گرایش بازرگانی، به دوستانی که با درس پژوهش عملیاتی آشنا هستند هم توصیه کردم که درس را  حذف کنند. حکایت درس زبان نیز چندان دور از درس پژوهش عملیاتی نیست!

Learning_Cost_72

منحنی یادگیری، رابطه استاندارد درس‌خوانی با نتیجه‌گیری را نشان می‌دهد. اگر پایه زبان‌تان ضعیف است؛ منحنی یادگیری‌تان بین منحنی آبی و قرمز قرار دارد؛ یعنی، زحمت و رنج فراوانی را باید متحمل شوید تا شاید ۱۰ تا ۲۰ درصد از درس زبان انگلیسی نتیجه بگیرید. پس، اگر پایه زبان‌تان ضعیف است؛ از درس زبان انگلیسی چشم‌پوشی کنید؛ اگر پایه زبان‌تان قدری بهتر از ضعیف است، اما علاقه‌ای به خواندن زبان ندارید؛ از درس زبان انگلیسی چشم‌پوشی کنید؛ و وقت مبارک‌تان را برای درس‌های دیگر صرف کنید. مطالعه درس زبان انگلیسی فقط را به دوستانی پیشنهاد می‌کنم که پایه زبان‌شان متوسط و متوسط به بالاست. درس زبان انگلیسی برای این دوستان فرصت تلقی می‌شود.

تحلیل سریع تست‌ها

درس زبان انگلیسی مشتمل بر ۱۰ تست واژگان، ۵ تست گرامر (کلوز تست) و ۱۵ تست درک مطلب (زبان تخصصی) است. راز موفقیت در درس زبان انگلیسی، تسلط عمقی بر واژگان است؛ و دوستانی که می‌توانند واژه‌ها را تجزیه و تحلیل کنند، فرصت فوق‌العاده‌ای برای امتیازگیری از این درس دارند. تست‌های مربوط به واژگان به‌طور معمول تکراری نیستند؛ اما برخی واژگان به شیوه‌های گوناگون در بدنه تست‌ها و گزینه‌ها استفاده می‌شود. از این رو، تسلط بر تست‌هایی که به هر طریق، در کنکورهای سال‌های قبل تکرار شده‌اند برای شروع کار لازم است، اما کافی نیست. تحلیل شده است که رویکرد طراحان تست‌ها بیشتر تافل‌محور، و کمتر آیلتس‌محور است. اما تحلیل تست‌ها نشان داده است که طراحان تست، علاوه بر آزمون‌های تافل و آیلتس، به آزمون‌های دیگر مانند SAT نیز توجه دارند!

بخش گرامر مشتمل بر ۵ تست است که به طور معمول محل مناقشه علماست. از این رو، توصیه می‌شود به سه تست از این پنج تست بسنده کنید. هر چند گاهی وقت‌ها، تمام پنج تست را می‌شود به درستی و با کمترین شبهه پاسخ داد. شاید عجیب باشد، اما دوستان عزیز با تمرین بسیار می‌توانند حداقل سه تست را با احتمال بالا شکار کنند. سطح گرامر، چندان بالا نیست و صرفا نیازمند تمرین، تمرین و تمرین است و بس!

بخش درک مطلب متشکل از سه متن و ۱۵ تست است؛ که به‌طور معمول، یکی از متن‌ها عمومی و دو متن دیگر تخصصی هستند. پاسخ‌گویی به تست‌های درک‌مطلب بدون تسلط بر تکنیک‌ها ممکن نیست. اشتباه بیشتر داوطلبان آن است که اول، متن‌ها را با دقت می‌خوانند و بعدتر سراغ تست‌ها می‌روند. حال آنکه، برای پاسخ‌گویی به برخی تست‌ها نیازی به خواندن متن‌ها نیست. تست‌های درک‌مطلب سه گونه هستند که کتاب‌های زبان تخصصی درباره‌شان مفصل نوشته‌اند. نکته کلیدی آن است که داوطلبان محترم به هیچ‌وجه نباید به تست‌های درک مطلب نوع سوم پاسخ دهند. همان مدرسانی که پیش‌تر عرض کردم زبان‌شان را حوالی ۸۰ درصد زده‌اند، از این‌گونه تست‌ها چشم‌پوشی کردند؛ چرا که امکان بروز خطا در تست‌های نوع سوم بالاست. این را هم بدانید بد نیست که برخی از تست‌های درک‌مطلب، همانند تست‌های واژگان هستند و برای پاسخ‌گویی، باید واژه بدانید؛ یا بتوانید واژه‌ها را تجزیه و تحلیل کنید!

از کجا آغاز کنیم؟

پیش‌تر گفته‌ام و بار دگر می‌گویم که پیش از آغاز درس، باید زمین و زمینه درس‌خوانی را فراهم کنید. تأکید می‌کنم که درس زبان انگلیسی را با کتاب‌های کنکور مانند زیر ذره‌بین آغاز نکنید. واژگان مندرج در کتاب‌های کنکوری و علی‌الخصوص واژه‌های انتخابی کتاب زیر ذره‌بین فوق‌العاده هستند؛ اما توصیه می‌کنم مطالعه واژگان را با یکی از کتاب‌های مرجع مانند واژگان تافل بارونز، یا ۴۰۰ واژه تافل انتشارات مک‌گروهیل آغاز کنید. کتاب قدیمی ۵۰۴ هم برای آغاز گزینه خوبی است. کتاب ۵۰۴ نظم و نسق خوبی به ذهن می‌دهد. در این مرحله اصلا و ابدا به این فکر نکنید که این کتاب‌ها چقدر در کنکور سهم دارند. مهم، تمهید زمین و زمینه یادگیری است. پس، یکی از کتاب‌های مرجع واژگان را با صبر و طمأنینه بخوانید تا ذهن‌تان گرم شود. گرم که شدید، مطالعه کتاب‌های کنکوری زبان انگلیسی را آغاز کنید!

یک پیشنهاد ویژه به دوستانی دارم که سطح زبان‌شان متوسط به بالاست. توصیه می‌کنم یکی از کتاب‌های معتبر ساخت واژگان مانند کتاب فوق‌العاده Word Power Made Easy نورمن لوئیس را در دو ماه بخوانید. شک ندارم، نگاه‌تان به واژگان به طور بنیادی تغییر خواهد کرد!

گام بعدی چیست؟

جلد اول کتاب زیر ذره‌بین زبان، بهترین کتاب کنکور در بازار کنونی است. مزیت اصلی جلد اول زیر ذره‌بین، انتخاب واژگان کلیدی است. به کتاب زیر ذره‌بین مانند مخزنی از واژگان نگاه کنید. پس، برای یادگیری درست و درمان هر واژه، باید وقت مناسبی صرف کنید. برای یادگیری واژگان، روش مروری انباشتی را توصیه می‌کنم و می‌دانید که به شدت با روش‌های ناکارآمد لایتنر و امثالهم مشکل دارم.

در گام بعدی، بر گرامر تمرکز کنید. در این‌باره چند کتاب خوب در بازار توزیع شده است. راستش، ویرایش تازه زیر ذره‌بین را ندیده‌ام و نمی‌دانم ار منظر کیفیت ارتقا یافته است یا خیر. ویرایش قبلی کتاب که چنگی به دل نمی‌زد. بخش گرامر کتاب خانم آهنگر (سری عمومی) خوب است و انصافا برای مطالعه توصیه می‌شود. آقای دکتر عالم‌زاده نیز کتابی درباره کنکور ارشد دارند که تعریفش را از دوستان شنیده‌ام، اما به شخصه کتاب را ندیده‌ام. ویرایش تازه کتاب زبان عمومی دکتر ناصرزاده که به همت جناب نعمتی بروز شده است نیز برای مطالعه فوق‌العاده است. یکی از این‌ها را بخرید و خودتان را برای ۵ تست گرامر آماده کنید.

نویسندگان کتاب زیر ذره‌بین، وب‌سایت زبان عمومی را برای پشتیبانی از کتاب‌شان تدارک دیده‌اند و نزدیکی‌های کنکور، آزمون‌های فوق‌العاده‌ای برگزار می‌کنند. آدم‌های نازنینی هستند. توصیه می‌کنم از مشورت‌شان استفاده کنید.

زبان تخصصی!

بهترین کتاب موجود برای پوشش زبان تخصصی، کتاب دکتر ناصرزاده است. کتاب اشراقی مدت‌هاست که از دور خارج شده است و پاسخ‌گوی نیازهای داوطلبان امروزی نیست. زبان تخصصی، برای بیشتر دوستانی که به مطالعه متن‌های انگلیسی عادت دارند، فرصتی فوق‌العاده است. با تمرین درست و درمان می‌شود حوالی ۹ تا ۱۲ تست از ۱۵ تست زبان عمومی را بسته به نوع تست‌ها شکار کرد.

در مقوله زبان تخصصی نیازی به منابع متعدد نیست؛ چرا که، تسلط بر تست‌های زبان تخصصی نیازمند تسلط بر استراتژی‌های مطالعه و تکنیک‌های حل تست‌های درک‌مطلب است. دکتر ناصرزاده در کتاب‌شان به طور مفصل درباره تکنیک‌ها صحبت کرده‌اند.

نکته بسیار مهم درباره زبان تخصصی آن است که شما زحمت می‌کشید و بر تکنیک‌ها مسلط می‌شوید و واژگان تخصصی را فرامی‌گیرید تا بتوانید از تست‌هایی که ناجوان‌مردانه دیگران را گرفتار می‌کنند عبور کنید!

و آخر اینکه!

کلاس‌ها، می‌توانند در زمینه گرامر و تکنیک‌های درک‌مطلب کمک‌تان کنند. به شخصه کلاس‌های دکتر عالم‌زاده و دکتر فتحی را در پارسه توصیه می‌کنم. برخی دوستان کلاس‌های دکتر فرید در مؤسسه پژوهش را تجربه کرده و بسیار تعریف می‌کنند. فقط حواس‌تان باشد که درس زبان را باید آرام و آهسته بخوانید. کم‌ترین تنش در فرایند یادگیری می‌تواند شاکله یادگیری‌تان را مختل کند.

درباره درس زبان به همین مختصر، بسنده می‌کنم. وب‌سایت را که جستجو کنید درباره درس زبان بسیار سخن گفته‌ام.

خلاصه منابع پیشنهادی

نوع کتابعنوان کتابنویسنده/ مترجمانتشاراتقیمتتوضیحات
واژگان و تستزبان عمومی ارشد زیر ذره‌بین (۱)الناز یوسف‌زاده، هادی جهانشاهینگاه دانش۳۰.۰۰۰پوشش پنج هزار واژه
درس و تستزبان عمومی ارشد زیر ذره‌بین (۲)الناز یوسف‌زاده، هادی جهانشاهینگاه دانش۲۰.۰۰۰پوشش کامل گرامر ارشد
بانک تستزبان عمومی ارشد زیر ذره‌بین (۳)الناز یوسف‌زاده، هادی جهانشاهینگاه دانش۲۰.۰۰۰بانک تست‌های ارشد و دکتری
نوع کتابعنوان کتابنویسنده/ مترجمانتشاراتقیمتتوضیحات
درس و تستزبان تخصصی مدیریت (درک مطلب)دکتر ناصرزاده، دهدشتینگاه دانش۳۰.۰۰۰تا اطلاع ثانوی بهترین است!