تحلیل کلی درس مدیریت اسلامی و معرفی منابع مبتنی بر اولویت‌ها

منابع درس مدیریت اسلامی

تحلیل درس مدیریت اسلامی آسان نیست. از آن‌جا که منابع درس مدیریت اسلامی برای کنکورهای ارشد و دکتری مشابه است؛ رفتار طراحان تست‌های درس مدیریت اسلامی را می‌شود به طور تلویحی پیش‌بینی کرد. از این رو، تحلیلی که برای درس مدیریت اسلامی ارایه می‌کنم، خیلی از اصل ماجرا پرت نیست!

درس مدیریت اسلامی مهم است و مطالعه این درس ربط چندانی به پسندتان ندارند. آش خاله‌تان است که باید خورده و خوانده شود. پس، در این‌باره، خیلی ادا و اطوار نداشته باشید که خریدار ندارد. نتیجه‌گیری منطقی و نه چندان اخلاقی بحث‌مان این شد که هیچ‌یک از دوستان مجاز به حذف درس مدیریت اسلامی نیستند و بس!

دکتر علی احسانی در کلاس نکته و تست‌شان نشان دادند که با انتخاب درست نکته‌ها و با بیست تا سی ساعت مطالعه درست، می‌شود  حوالی ۳۰ درصد از تست‌های درس مدیریت اسلامی امتیاز شکار کرد. وضعیت درس مدیریت اسلامی به همین سادگی است و لازم نیست خودتان را برای کسب درصد بالا شرحه‌شرحه کنید. کافی است، کتابی خوب را انتخاب و به درستی بخوانید. همین و بس!

توصیه منابع مبتنی بر اولویت‌بندی

به تمام دوستان اصلی و کلیدی توصیه می‌کنم، کتاب مدیریت اسلامی دکتر پورعزت را بخوانند تا ذهن‌شان گرم شود. به طور معمول، چند تست محدود را می‌شود با کتاب دکتر پورعزت پاسخ داد. مطالعه کتاب دکتر پورعزت را نه برای تسلط بر تست‌ها که به عنوان شروع مطالعه پیشنهاد می‌کنم. واقعیت آن است که پاسخ‌گویی به برخی تست‌ها با مطالعه منابع ممکن نیست؛ چرا که طراحان تست‌ها، یکی دو مورد را خارج از دایره منابع کنونی انتخاب می‌کنند. نه فقط درس مدیریت اسلامی، که وضعیت باقی درس‌های کیفی مانند تئوری‌های مدیریت و بازاریابی نیز مشابه است. پس، اگر دوستی، عزیزی، بزرگواری، استادی، مدرسی، معلمی، شبه‌استادی، شبه‌مدرسی، شبه‌معلمی، شبه‌آدمی، ادعا کرد که منبعی دارد که دیگران ندارند و تمام تست‌ها را شامل می‌شود؛ قدری عقب بایستید و در احوالات شخص مذبور تأمل کنید.

حذفی‌ها

درس مدیریت اسلامی و پژوهش عملیاتی برای دوستان بازرگانی، ۱۵ تست با ضریب ۲ و هر تست ۱۳.۶ امتیاز دارد. برای کسب ۵۰ درصد از درس مدیریت اسلامی حوالی ۷۰ تا ۹۰ ساعت باید مطالعه کرد. به نظرتان برای کسب همین درصد، چند ساعت باید کتاب‌های پژوهش عملیاتی را بالا و پایین کنیم؟ آیا ۱۰۰ ساعت کفایت می‌کند؟ ۲۰۰ ساعت چطور؟ اگر ۵۰ ساعت برای درس مدیریت اسلامی وقت صرف کنیم، به طور تلویحی می‌دانیم که ۳۰ درصد را می‌زنیم. آیا با همین میزان درس‌خوانی، می‌توانیم به ۲۰ درصد پژوهش عملیاتی فکر کنیم؟ تضمینی هست؟

نتیجه اینکه، هر درسی را حذف می‌کنید، بکنید؛ اما خیر دنیا و آخرت‌تان در ماندن، و خواندن درس مدیریت اسلامی است!

کمکی‌ها‌

توصیه می‌کنم از مطالعه کتاب دکتر پورعزت چشم‌پوشی کنید و وقت مختصرتان را صرف کتاب دکتر احسانی کنید. دوستانی که پیگیر خلاصه‌های دکتر احسانی در کانال‌شان بودند، خوب می‌دانند که درباره چه چیزی صحبت می‌کنم. پس، نسخه تازه کتاب دکتر احسانی را بخرید و فقط همین را بخوانید که برای ۳۰ درصد و حتی بیشتر کفایت می‌کند. کانال‌شان را هم دنبال کنید. گاهی، آزمون‌هایی منتشر می‌کنند که شفا می‌دهد!

اصلی‌ها

بیشتر دوستانی که درس مدیریت اسلامی را اصلی اولویت‌بندی کرده‌اند، تصور می‌کنند کتاب‌های مرجع مانند دکتر پورعزت، دکتر نجاری و دکتر مقیمی را باید بخوانند. راستش، مرجع ۱۴ تست از ۱۵ تست درس مدیریت اسلامی کنکور ارشد ۹۵ به صراحت از کتاب‌های سه‌تفنگ‌دار، پورعزت (۳) و دکتر نجاری (۳) و دکتر مقیمی (۸) بود. کتاب‌های دکتر پورعزت و دکتر مقیمی، دست‌نامه (Handbook) هستند و محتوای کتاب‌شان را خودشان تدوین کرده‌اند؛ اما دکتر نجاری درس‌نامه (Textbook) است؛ یعنی محتوای کتاب‌شان را از کتاب‌های مرجع گردآوری، و به طور منظم و منسجم منتشر  کرده‌اند. راستش، مطالعه کتاب‌های سه‌گانه وقت‌گیر و مملو از حشویات و مطالب تکراری است. از این رو، اگر در باغ هستید و با ادبیات رایج درس مدیریت اسلامی آشنا، توصیه می‌کنم به مطالعه نسخه جدید کتاب دکتر احسانی بسنده کنید که بیشتر منابع اصلی را پوشش می‌دهد. مطالعه درست و درمان همین کتاب، برای ۴۰ تا ۶۰ درصد کفایت می‌کند!

کلیدی‌ها

شرط عقل آن است که درباره دوستان کلیدی جانب احتیاط را گرفت و به یک منبع محدودشان نکرد. اینکه می‌خواهید منابع دیگر را بخوانید با خودتان است؛ اما توصیه می‌کنم، کتاب دکتر احسانی را شخم بزنید و بعدتر سراغ منابع دیگر را بگیرید. شاید برای برخی دوستان بد نباشد که پس از مطالعه کتاب دکتر احسانی، کتاب‌ دکتر مقیمی را هم تورق کنند. حتی اگر دوست داشته باشند، می‌توانند کتاب ۲۰۰۰ تست نگاه دانش را هم تورق کنند. قول می‌دهم اگر کتاب جدید دکتر احسانی را به خوبی شخم زده باشید، انگاری کتاب ۲۰۰۰ تست را هم خوانده‌اید. اگر فکر می‌کنید کمک‌تان می‌کند این کتاب را هم بخوانید.

و آخر اینکه…

کتاب‌های مدیریت اسلامی موجود در بازار را پیش‌تر بررسی کرده‌ام؛ و بی‌دلیل نیست که صرفا بر کتاب دکتر احسانی تمرکز کرده‌ام. توصیه می‌کنم وقت‌تان را با کتاب‌های دیگر تلف نکنید. حتی‌المقدور از خرید و مطالعه جزوه‌ها پرهیز کنید که چندان کمک‌تان نمی‌کنند.

عنوان کتابنویسنده / مترجمانتشاراتقیمتاولویت‌بندی
مروری بر مبانی مدیریت اسلامیعلی احسانیپارسه۳۷.۰۰۰کامل‌ترین منبع
اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلامسید محمد مقیمینگاه‌دانش۲۹.۰۰۰کلیدی‌ها