روزنوشت ارشد ۹۶ساکن طبقه وسط!

ساکن طبقه وسط!

درباره تفاوت نویسندگان کتاب‌ها‌ی کنکور ارشد با ذکر چند مثال!

کم نیستند داوطلبانی که عمری را صرف گشت و گذار در وب‌سایت‌ها و مطالعه مصاحبه‌های رتبه‌های برتر کرده‌اند و هیچ همایشی را از دست نداده‌اند و ساعت‌ها مخ مشاوران مؤسسه‌ها را در هاون کوبیده‌اند؛ و بارها و بارها روی مغز مدرسان مشهور کنکور رژه رفته‌اند، که چه؟ که بهترین منابع کنکور ارشد را کشف کنند، که چه؟ که وقت مبارک‌شان را صرف مطالعه منابع آت و آشغال نکنند، که چه؟ که…. این «که چه‌؟»ها را تا ابد می‌شود ادامه داد؛ اما شک دارم دوستان را به نتیجه مطلوب برساند. هر چند، گفته‌اند که جوینده، یابنده است؛ و شک ندارم که بیشتر دوستان جان، خواهند یافت آن چه را که می‌جویند؛ اما مشکل اساسی آن است که نمی‌توانند عیار آن‌چه را که جسته‌اند و به هزار و یک مشقت یافته‌اند تعیین کنند. پس نباید جست؟ خیر؛ بلکه باید جست؛ اما بی‌هدف و بدون ملاک مشخص که نمی‌شود درباره نتیجه کار تصمیم گرفت. همین است که این خرده‌مطلب را برای دوستانی می‌نویسم که تلاش می‌کنند و می‌جویند، که از قدیم گفته‌اند دوست دارد یار این آشفتگی؛ کوشش بیهوده به از خفتگی است!

سخن را از نویسندگان منابع مکتوب آغاز می‌کنم که سهم بیشتری در سبد مطالعاتی داوطلبان عزیز کنکور ارشد دارند. آیا شده است در صلاحیت نویسندگان کتاب‌ها و جزوه‌ها تأمل کنید. بیایید برای لحظاتی از نام‌ها و عنوان‌ها چشم‌پوشی کنیم. برخی دوستان که گاه، در زمره اساتید دانشگاه هستند و گاه، مانند اجل معلق به یک‌باره نازل شده‌اند؛ در خلوت‌شان چه گفت‌وشنودی با خودشان داشتند که کمر همت به تحریر مکتوبی مختصر یا مفصل بسته‌اند. اگر به فرموده حق تعالی (وَلاتَجَسَّسُوا …) از گفت‌وشنود درونی‌شان چشم‌پوشی کنیم؛ چرا برخی دوستان، بدون ذکر دلیل یا ارایه برهان، بر این گمان‌اند که مکتوبات‌شان (کتاب یا جزوه) بهترین عالم‌اند؛ و داوطلبان کنکور ارشد با مطالعه‌شان، بر تمام جوانب درس مسلط می‌شوند و منفذی باز نمی‌ماند. مگر، می‌شود تمام منابع درس‌ها را با مکتوبی چند صد صفحه‌ای پوشش داد؟ مگر داوطلب کنکور ارشد باید تمام منابع را بخواند که شمایان مجبور به تدوین منبعی باشید که تمام‌شان را پوشش دهد؟ آیا مطالعه تمام منابع کنکور به صرفه و صلاح داوطلبان است؟ اگر به صرفه‌شان باشد، به صلاح‌شان است؟ یا، اگر به صلاح‌شان باشد، آیا به صرفه‌شان است؟

نویسندگان منابع کنکور را در سه سطح طبقه‌بندی می‌کنم:

طبقه اول

دوستان تازه‌واردی هستند که هنوز، نوشتن را به درستی نمی‌دانند؛ و بیشترشان به تصور معروفیت و به علت رتبه خوب‌شان، یا به خواست استاد یا مشاورشان در این ورطه گام نهاده‌اند؛ و بین خودمان بماند که بیشتر این دوستان ماندنی نیستند، و کارشان ماندگار نیست. جزوه‌فروش‌های بازار ارشد در این طبقه زندگی می‌کنند؛ و تمام دغدغه‌شان این است که بیشتر بفروشند، و سریع‌تر از نردبان انسانی داوطلبان ارشد صعود کنند. قاطبه چادرنشینان طبقه اول، بیشتر بر اثبات خودشان تمرکز کرده‌اند و مریدپرور هستند، و به شدت به مخالفان‌شان حمله می‌کنند!

طبقه دوم

افراد دیگری هستند که رتبه علمی دارند، یا ممکن است نداشته باشند؛ اما کتاب یا کتاب‌هایی منتشر کرده‌اند و اطلاعات‌شان را صادقانه روانه کاغذ کرده‌اند؛ و کتاب‌شان، حداقل، از منظر علمی قابل دفاع است. بیشتر کتاب‌های جاری و ساری در بازار ارشد را نویسندگان همین طبقه تحریر کرده‌اند. صرف‌نظر از چند مورد انگشت‌شمار، بیشتر نویسندگان این طبقه، ممکن است متن کتاب‌شان را سال به سال بروز کنند و تست‌های کنکور را همراه با پاسخ‌های تشریحی به انتهای کتاب اضافه کنند؛ اما سطح کتاب‌شان را یا نمی‌خواهند یا نمی‌توانند ارتقا دهند. نبود رقابت در بازار کنکور ارشد، یکی از علت‌های سکون در ارتقای کیفیت کتاب‌هاست. همین است که کتاب‌های اقتصاد خرد و کلان دکتر نظری که از منظر محتوایی، چندان خوب ارزیابی نمی‌شوند؛ با فاصله‌ای زیاد، بهترین گزینه برای مطالعه درس اقتصاد هستند. باور کنید که اقتصاد را آن‌قدر می‌شود جذاب و سلیس درس داد که کتاب دکتر نظری، کف انتظارات را هم تأمین نکند. کتاب‌های تئوری مدیریت هم دست‌کم از اقتصاد ندارند. اگر از منظر محتوا بخواهم صحبت کنم؛ بیشتر کتاب‌های معروفی که خودمان هم توصیه‌شان می‌کنیم، مجموعه‌ای از کلمه‌ها و جمله‌ها هستند که با بولدوزر روی کاغذ ریخته شده، و با بیل پهن شده‌اند. نه کتاب تئوری مدیریت مدرسان، نه کتاب تئوری مدیریت دکتر سیدجوادین و جلیلیان، و نه حتی کتاب مبانی سازمان دکتر مقیمی را نمی‌شود منبعی خوب برای مطالعه معرفی کرد. اما چاره چیست؛ همین‌ها، بهترین‌های موجود در بازار کنونی هستند!

طبقه سوم

شامل دوستانی است که سال‌های سال درس داده‌اند؛ و ابعاد و پیچ و خم‌های کار را دریافته‌اند و در ساختار، در مثال‌ها و بطن متن‌های کتاب‌شان، چیزی بیش از اطلاعات را درج کرده‌اند. به بیان دیگر؛ نویسندگان طبقه دوم که شامل بیشتر نویسندگان کنونی می‌شود، صرفا اطلاعات‌شان را بیان کرده‌اند؛ اما نویسندگان طبقه سوم که انگشت‌شمارند، علاوه بر اطلاعات درست، بینش‌شان را نیز در لابلای متن‌ها درج کرده‌اند. داوطلبان زیرک به خوبی می‌توانند کتاب‌های فاخر موجود در بازار را از کتاب‌های دیگر تشخیص دهند. گمان می‌کنم، دوستانی که کتاب آمار مهندس طورانی را خوانده‌اند یا می‌خوانند، دست‌گیرشان شده است که کتاب، تومانی صنار با دیگر کتاب‌های آمار تفاوت دارد؛ چرا که مهندس طورانی، بیست سال است که تدریس می‌کند و مسیر کنکور را بارها با دانشجویان رفته و بازگشته، و خوب می‌داند که چه چیزی را چگونه باید بگوید؛ و البته چیزهایی را هم نباید بگوید. مانند آقای طورانی زیاد نیستند. مهندس امیر انصاری، زمان‌هایی که درگیر تدریس، و رتق و فتق کلاس‌های پارسه نیستند، سرگرم کتاب‌ و درگیر طراحی تست‌ها برای کمک به دانشجویان هستند. بی‌دلیل نیست که سنگ مهندس طورانی و مهندس امیر انصاری و دکتر علی احسانی و مهندس مروج و مهندس جهان‌شاهی و خانم یوسف‌زاده را به سینه می‌زنم. می‌بینم که کار می‌کنند؛ صادقانه و هوشمندانه هم کار می‌کنند؛ و همین است که متمایزشان می‌کند. دوستانی که کلاس‌های نکته و تست مدیریت اسلامی دکتر علی احسانی را حاضر بودند می‌توانند شهادت دهند که چگونه چند نفر (گماشته) تلاش کردند که ایشان و کلاس‌شان را از مدار خارج کنند؛ اما نشان‌های فوق‌العاده‌ای که دکتر احسانی از داستان درس مدیریت اسلامی و منابع حواله‌شان کرد، گرفتارشان کرد. مبتنی بر همین گونه شناخت‌هاست که کتاب مدیریت اسلامی دکتر احسانی را برای داوطلبان ارشد کافی می‌دانم؛ چرا که کتاب‌های مرجع را کورمال کورمال برای تولید جزوه‌های خط به خط تورق نکرده‌اند؛ بلکه هوشمندانه بین خط‌ها را دیده‌اند و درباره کلمه‌ها و جمله‌ها و نکته‌هایی که باید باشند و آن‌هایی که نباید باشند تصمیم گرفته‌اند. شک ندارم که کتاب ریاضی مهندس انصاری و کتاب مدیریت اسلامی دکتر احسانی و کتاب زبان زیر ذره‌بین مهندس جهان‌شاهی و خانم یوسف‌زاده و کتاب بازاریابی مهندس مروج در یکی دو سال آینده، با فاصله‌ای مشخص، بهترین منبع درسی داوطلبان ارشد خواهند شد. این نویسندگان از طبقه دوم جدا شده و در مسیر طبقه سوم هستند. مهندس مروج و تیم‌شان، حداقل هفت هشت کتاب فارسی و انگلیسی، غیر از لنکستر و مسینگ‌هام را برای ارتقای کیفی نسخه تازه‌تر کتاب‌شان تورق کردند. خنده‌ام می‌گیرد از دوستانی که هنوز عرق کنکورشان خشک نشده، بیل و کلنگ به دست، بی‌نقشه، به طمع کشف گنج، وارد معدن مسینگ‌هام شده‌اند و بطن معدن را به خیال خودشان خط به خط کاویده‌اند، و ره‌توشه‌شان، جزوه‌‌ای مملو از واژه‌ها و کلیدواژه‌ها و جمله‌های بی‌معنی است که خودشان هم معنای بیشترشان را درک نمی‌کنند. بدیهی است که رگه را اشتباه زده‌ ، و سوراخ دعا را اشتباه گرفته‌اند!

مؤخره!

این مطلب را می‌توانید دفاع از دوستانم تلقی کنید. راستش اهمیتی به این موضوع نمی‌دهم، و معتقدم که از خوب‌ها باید دفاع کرد؛ چرا که خودشان مشغول کار مهم‌تری هستند و وقتی و اهتمامی برای دفاع از خودشان ندارند؛ که اگر داشتند اینجا نبودند. پس، به صراحت و صداقت درباره تفاوت کتاب‌ها و نویسندگان‌شان صحبت کردم و ابایی از وصله‌هایی که از زمان انتشار این مطلب حواله‌ام خواهند کرد ندارم. بر این نکته تأکید می‌کنم که نویسندگان فاخر حاضر در بازار کنکور ارشد به همین‌ها محدود نیستند. بی‌گمان، افراد دیگری هم در بازار کنکور ارشد زیست می‌کنند که خود و کارهای ارزشمندشان را نمی‌شناسم‌. دوست دارم فرصتی برای آشنایی با ایشان فراهم شود تا بتوانم درباره خودشان و کارهای خوب‌شان بنویسم.

پیشنهاد می‌کنم همین‌که کتابی را برای مطالعه دست گرفتید، بر این نکته تأمل کنید که نویسنده کتاب، ساکن کدام‌یک از طبقه‌های سه‌گانه است. خوشحال می‌شوم اگر ساکن طبقه سوم یا ساکن طبقه وسط باشد؛ و امیدوارم طبقه اولی نباشد که عمرتان بر فناست!

10 فکر می‌کنند “ساکن طبقه وسط!

 1. یوسف

  سلام

  ممنون از نوشته تون.

  البته بگم من داوطلب ارشد نیستم بلکه برای کنکور دکتری آماده می شم .

  بعضی از سایتهای کنکور ارشد و دکتری راه افتادن و جزوه هایی را تبلیغ می کنند که واقعا آدمو نگران می کنه. من که کنکور ارشدو پشت سر گذاشتم از سر دلسوزی به عزیزان می گم که گول این فضا سازی ها را نخورند.

  تبلیغاتی مثل بهترین جزوه و بهترین کلاس …. یه سرابه و از سازمانهای مسول هم خواهش می کنم که وارد بشن و یه نظارتی داشته باشن.

  در واقع من یک بار فریب اینگونه سایتها را خوردم و واقعا زمین خوردم. دوستان بهترین کتاب همون کتابهای مرجعه و بهترین جزوه همون خلاصه های خودتونه.

  اگه بتونید کلاسی رو برید که به شما مفاهیم پایه را آموزش بده و هی پشت سرهم نگه این می تونه سوال باشه اینجا نکته است و… حتما شرکت بکنید.

  من فایل صوتی یکی از این آقایونو گوش دادم به عنوان کسی که در حال حاضر مشغول تدریس هستم این سیستم تدریس گمراه کننده و در یک کلام نزدیک به افتضاحه.

  روشهایی مثل یادگیری صددرصد و تضمینی و روشهای ک…. و تصویر ذهنی و… نمی تونند جایگزین تمرکز و تلاش شما بشن.

  بعنوان کسی که از جزوه های یکی دوتا از این سایتها استفاده کردم و حتی در آن سایتها هم نظر نوشتم و بعضا هم تعریف و تمجید کردم از سر دلسوزی می گم خیلی مراقب باشید.

 2. کنکوری

  سلام وقت بخیر .من ارشد بازرگانی گرایش استراتژیک قبول شدم . خودم بازاریابی میخواستم . الان ک اومدم دانشگاه دوبه شک هستم . به نظرتون بمونم یا تکمیل ظرفیت شرکت کنم؟؟؟ من از سیستان و بلوچستان هستم . به نظرتون ارزش موندن داره؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. تکمیل ظرفیت، بالاخره فرصتی است که به دلخواه‌تان می‌توانید استفاده کنید. دانشگاه گیلان از بهترین‌های ایران‌زمین است. دکتر مُرادی در حوزه استراتژی و دکتر اکبری در حوزه بازاریابی از بهترین‌ها هستند. شک نکنید که رشته و گرایش فوق‌العاده‌ای پذیرفته شده‌اید!

   دو. اختلاف گرایش‌های بازرگانی حوالی هشت واحد (چهار درس) است و می‌توانید گرایش استراتژیک را به سمت بازاریابی استراتژیک یا استراتژی‌های بازاریابی سوق دهید. کاری سخت؛ اما، شُدنی است. پیشنهاد می‌کنم از دکتر مُرادی مشورت بگیرید.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 3. کنکوری

  سلام مجدد آقای زارعی

  سطح مدیریت کدوم یکی از این دانشگاهها بالاست؟؟ یزد- زاهدان-کرمان

  من استراتژیک گیلانم ولی شرایطش خیلی برام سخته .

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   سطح گروه‌های مدیریت دانشگاه‌هایی که فهرست کردید تفاوت معناداری ندارند؛ و به مراتب از دانشگاه گیلان پایین‌تر هستند. انتخاب با خودتان است.

   ارادت // جواد زارعی

 4. Patriot

  درود بر شما ،

   

  مدتی بود که سایت شما را Bookmark نموده بودم تا به امروز که به آن بازگشتم و بر

   

  اکثر منابع مفید آن با توجه به رشته تحصیلی ام تاختم.

   

  واقعا لذت بردم از صراحت بیان و آموزش مطالبی ارزشمند. این سایت رو حتما به بهترین دوستانم معرفی می‌کنم.

   

  اما سوالی دارم:  رشته بنده فناوری اطلاعات هست و در مقطع ارشد قصد ادامه تحصیل در گرایش “معماری کامپیوتر” را دارم. از شما سپاس گذار خواهم بود اگر فردی دلسوز و رهنما همانند خودتان را به بنده معرفی کنید.

   

  کمال سپاس را دارم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   متأسفانه در حوزه کامپیوتر، نمی‌شناسم دوستی را که معرفی‌تان کنم. راستش، در همین حوزه مدیریت، خودم را هم به دوستان پیشنهاد نمی‌کنم!!

   از حسن‌نظرتان سپاس‌گذارم // جواد زارعی

 5. گل سفید

  سلام

  من پارسال دانشگاه پیام نور کرج ، رشته ی تجارت الکترونیک قبول شدم اما نرفتم

  آقای زارعی به نظرتون اگر میرفتم رشته ی به درد بخوری بود؟ اصلا نظرتون در باره دانشگاه پیام نور برای خواندن ارشد چیه؟ ممنون میشم اگه دلسوزانه پاسخ بدید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   صحبت دربارهٔ این‌گونه رویدادها آسان نیست؛ پس، انتظار نداشته باشید که در این‌باره حُکم بدهم. یعنی، بگویم که آفرین که رفتی یا نرفتی!

   به شخصه، دانشگاه پیام‌نور را تا مقطع کارشناسی مفید می‌دانم. اما، هدف شماست که ادامه تحصیل در مقطع ارشد در این دانشگاه را توجیه می‌کند. اگر مدرک می‌خواهید، بروید؛ اما اگر دنبال سواد و این‌گونه قرتی‌بازی‌ها هستید، پیام‌نور را پیشنهاد نمی‌کنم!

   ارادت // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *