روزنوشت ارشد ۹۴واژه‌های انگلیسی را چگونه باید آموخت؟

واژه‌های انگلیسی را چگونه باید آموخت؟

روشی ساده و علمی برای یادسپاری بهتر واژگان انگلیسی!

۷۸ روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و پیش‌تر قول داد بودم درباره یادسپاری درست و درمان واژه‌های انگلیسی مختصری بنویسم که راستش مجال نوشتم ندارم و برای اینکه بدقولی‌ام را کم‌رنگ‌تر کنم، فایلی را برای یادسپاری یا ارزیابی وضعیت لغت‌آموزی‌تان آماده کرده‌ام. راستش وب‌فارسی را که بالا و پایین می‌کردم با وب‌سایت‌های تبلیغاتی و غیرتبلیغاتی متعددی مواجه شدم که شیوه منحصربفردی! را برای یادسپاری واژه‌های انگلیسی پیشنهاد کرده‌اند. راستش حرف‌های کمترشان قابل‌اعتنا و قابل‌اعتماد و حرف‌های بیشترشان، مزخرفات و مهملاتی است که در بسته‌های زیبا و شکیل به جامعه عرضه شده است و در عجبم که مشتری هم دارد!

دانشمندان علوم اعصاب و البته روان‌شناسان یادگیری و قرن‌ها پیش، دانشمندان مسلمان می‌دانستند که مغز آدمی نمی‌تواند مفاهیم انتزاعی را به خوبی درک کند. در زندگینامه ابن‌سینا درج نشده است، اما نقل است که کتاب «مابعدالطبیعه» جناب ارسطو را بارها خوانده و مقصود ارسطو را درک نکرده است. باز خوانده و باز نفهمیده، و باز خوانده باز هم جان کلام را درک نکرده است. می‌گویند کتاب را چهل بار خوانده و مفهوم مستتر در بطن کتاب ارسطو را درک نکرده است؛ تا اینکه به طور اتفاقی با کتاب «اغراض مابعدالطبیعه» فارابی مواجه می‌شود و می‌خواند و تازه می‌فهمد که ارسطو چه گفته است. مشکل ابن‌سینا چه بود؟

ارسطو از تبار نویسندگان دشوارنویسی است که بسیار انتزاعی می‌نویسند. بسیاری از فیلسوف‌های آلمانی‌تبار یکی دو قرن اخیر هم دشوارنویس بودند و مترجم‌های فارسی‌زبان به سهولت نمی‌توانند نوشته‌های ایشان را درک و ترجمه کنند. کار بزرگ فارابی بزرگ، استفاده از تمثیل‌ها و مصداق‌ها برای ملموس کردن مفاهیم فشرده و انتزاعی بود. مغز آدمی، تصویر را بهتر از متن، و صدا را بهتر از تصویر می‌فهمد و به خاطر می‌سپارد. جالب است که تعداد و شدت خطاهای دیداری (بصری) بسیار بیشتر و جدی‌تر از خطاهای شنیداری (سمعی) است!

مغز آدمی چیزی را که نتواند تصویری از آن بسازد نمی‌تواند نگهداری کند. هر چند مغز را می‌شود با تکرار لایتنری، وادار به یادسپاری همین مفاهیم انتزاعی کرد؛ اما نمی‌توان مغز را به کاربردش واداشت. به بیان دیگر، مغز آدمی داده‌ها و اطلاعات بسیاری را نگهداری می‌کند که استفاده‌ای ندارند. یادسپاری واژه‌های انگلیسی نیز از همین جنس است و مغزتان را می‌شود با ترفندهای ناجوانمردانه لایتنر، وادار به نگهداری واژه‌ها کنید. تصویرسازی، استفاده از رنگ، استفاده از طنز و حتی هجو،‌ استفاده از ملودی و امثالهم نظر مغز را جلب می‌کند و یادسپاری زجرآور همان لغت را به فرایندی لذت‌بخش تبدیل می‌کند. بین خودمان بماند که دو مقوله برای مغز بی‌نهایت جذاب است: بازی و داستان!

هچ‌گاه واژه‌های انگلیسی را به صورت مستقل حفظ نکنید. مستقل برای مغز یعنی انتزاع، و انتزاع یعنی نامفهوم، و مغز بی‌نوا با مفاهیم نامفهوم سر سازگاری ندارد. واژه‌ها را در ارتباط با هم بیاموزید. داستان‌سرایی و بازی دسته‌جمعی واژه‌ها برای مغز بی‌نهایت جذاب است. واژه‌ها را در قالب شعر حفظ کنید. مهم نیست شعرتان در و پیکر دارد یا نه، مهم این است که خوش‌آهنگ و اندکی هم خنده‌دار باشد. مغز، عاشق نگهداری مفاهیم مضحک است. ده دوازده واژه دلخواه را انتخاب کنید و داستانی برای آنها بسازید. تا می‌توانید اغراق کنید و آنها را به در و دیوار بکوبید. اگر بتواند با ۱۰۰ واژه یک رمان علمی و تخیلی ببافید که فوق‌العاده است. هنگامی‌که داستان‌سرایی می‌کنید، برای مغز فرصتی منحصربفرد برای تصویرسازی مهیا می‌کنید و بهانه‌ای می‌تراشید تا مغز بی‌نوا، واژه‌ها را با لذت نگهداری کند. مزیت داستان‌سرایی،‌ در نقش‌هایی است که هر یک از واژه‌ها ایفا می‌کنند و به سادگی فراموش نمی‌شوند!

بی‌دلیل نیست که کتاب ۵۰۴ را این‌قدر دوست دارم و توصیه‌اش می‌کنم؛ چرا که برای هر واژه، سه داستان تعریف می‌کند و در پایان هر درس هم داستانی مشتمل بر تمام دوازده واژه درس تعریف کرده است. پیشنهاد می‌کنم به جای یادسپاری دردناک ۵۰۴ واژه انگلیسی، بیایید ۴۲ داستان پایان درس‌ها را حفظ کنید. برای سهولت در کار، متن انگلیسی ۴۲ داستان کتاب ۵۰۴ را در یک فایل گردآوری کردم. پیشنهاد می‌کنم فایل مذبور را به صورت دورو چاپ کنید و همه‌جا همراه‌تان باشد. شاید یادسپاری داستان‌ها در ابتدا اندکی سخت و بی‌معنی باشد، اما توصیه می‌کنم صبر پیشه کنید تا مغزتان «ز غوره حلوا» سازد. بخواهید، می‌شود. پس از مدتی، یکی از واژه‌ها را که فراخوانی کنید،‌ مغزتان به طور خودکار برای فراخوانی داوزده واژه همان درس مهیا می‌شود و واژه‌ها را با چنان سرعت و دقتی فراخوانی و استفاده می‌کنند که فک‌تان با زمین گرم برخورد خواهد کرد!

 

۴۲ داستان کتاب ۵۰۴
۴۲ داستان کتاب ۵۰۴
۵۰۴_Stories_930825_v01.pdf
Version: ۱
۱۹۸.۰ KiB
۱۰۱۶ Downloads
اطلاعات بیشتر

این‌ها که گفتم پایه‌های علمی بسیار محکمی دارد که مجال طرح‌شان در ارشدباز نیست. سال‌های سال است که عالمان دینی از مرام‌ها و مسلک‌های گوناگون متن‌ها دینی‌ و مذهبی‌شان را به همین شیوه‌ای که عرض کردم حفظ می‌کنند و حتی پیر و فرتوت هم که می‌شوند به سهولت می‌توانند متن‌ها را فراخوانی کنند!

17 فکر می‌کنند “واژه‌های انگلیسی را چگونه باید آموخت؟

 1. علي

  عرض سلام و ادب//

  به غایت مطلب مفید و خنده‌داری بود//

  جناب زارعی از آن روزی که فرمودی “صرف یادگیری کیلویی واژه‌ها نمی‌توان کاری کرد” کل برنامه رو عوض کردم، به جان خودم در همین دو سه روزه که برنامه رو تغییر دادم، اوضاع خیلی بهتر شده//

  خداوند به اندازه عدد آووگادرو در دنیا و به همان اندازه در آخرت بهت خیر عطا کنه//

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   واقعا از خبری که دادی خوشحال شدم. خلی خوبه که این‌قدر زود نتیجه گرفتید.
   آرزوی توفیق بیشتر // جواد زارعی

 2. امیرحسین

  جناب زارعی سلام

  می تونم بهتون ثابت کنم کتاب مورد علاقه ی سازمان سنجش ۱۱۰۰ کلمه هست و بس!

  منبع اصلی کنکور هم ۱۱۰۰ کلمه !

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. راستش درس زبان را که تمام کردم می‌توانم درباره مدعای شما اظهارنظر کنم. مرور ۱۱۰۰ را فعلا در برنامه ندارم؛ اما مدت‌هاست وسوسه شده‌ام که بعد از ۵۰۴ همین ۱۱۰۰ را بالا و پایین کنم.
   دو. مثال داستان‌سرایی برای یادسپاری واژه‌ها محدود به ۵۰۴ نیست؛ و برای هر منبع دیگری اعم از ۱۱۰۰ یا GRE هم کاربرد دارد. راستش کتاب ۵۰۴ را خیلی دوست دارم،‌ از بس که نویسندگان باشعوری دارد.
   ۱۱۰۰ را که دیدم،‌ خبرتان می‌کنم // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. کتاب «سه استاد» را نمی‌خوانم. در هیچ شرایط!
   دو. برای ارشد امسال، کتاب‌های «مدیریت بازاریابی» و «۲۰۰۰ تست بازاریابی» دکتر عبدالحمید ابراهیمی (نگاه دانش) را می‌خوانم و بس!

   از بازاریابی امسال می‌ترسم // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. دوستان زحمت کشیده و منابع مشهور پیشنهادی برای کنکور ارشد را بررسی کرده‌اند و مجموعه‌ای از واژگان را پیشنهاد کرده‌اند که شایسته تقدیر و تشکر است.
   دو. این فایل‌ها را نباید به عنوان منبع اصیل استفاده کرد. این‌ها راهنماهایی برای استفاده از منابع اصلی هستند. یعنی واژه‌هایی را که پیشنهاد کرده‌اند را در متن منبع اصلی بخوانید. مطالعه واژه‌ها در همین فایل‌ها کمکی به شما نمی‌کند.
   سه. تشخیص منبع مناسب برای مطالعه و چگونگی استفاده از منبع، دو مهارت متفاوت و مکمل هستند. صرف دانستن زبان کفایت نمی‌کند. دوستان وب‌سایت ارشد زبان درباره مهارت دوم صحبت نکردند و از چیدمان فایل‌ها و ادبیات‌شان این طور استنباط کردم که در مهارت دوم سررشته ندارند. همین‌جا به طور مفصل درباره چگونگی مطالعه واژگان صحبت شده است. پس غیر از زمان، مشکل خاصی برای یادسپاری و یادگیری واژه‌ها ندارید!
   در خدمتم // جواد زارعی

 3. امیرحسین مردانی

  سلام به دوستان و برادر زارعی

  لابه لای کتابام که گشتی میزدم به بهترین نسخه ی کتاب ۵۰۴ برخوردم.

  کتاب اصلی ۵۰۴ ویرایش پنجم.

  این کتاب مشتمل لغات اصلی به علاوه ۱۲۵ کلمه اضافی و ۱۰۰ کلمه با مشکل املایی است.

  میشه گفت این نسخه یجورایی کمبودهای کتاب ۵۰۴ را برطرف می کنه.

  نکته: اگر ۱۲۵ لغت آخر کتاب به علاوه ۱۰۰ لغتی که مشکل املایی دارند دقیق خوانده شوند، به این معنی که مترادف ها و متضادها هم به دقت مطالعه شوند به نوعی میشود گفت کتاب ۱۱۰۰ هم پوشش داده میشود!

  کتاب ۱۱۰۰ کلمات ادبی به درد نخور زیاد دارد! اما لغات اضافی که در این ویرایش هست لغات به درد بخور کتاب ۱۱۰۰ کلمه است.

  به علاوه این کتاب کتاب ۴۰۰ must have words for the TOEFL را به جای TOEFL essential words پیشنهاد می کنم.

 4. امیرحسین مردانی

  اصلا حواسم نبود برادر زارعی کتاب ترجمه دانشوری را معرفی کرده است! معذرت. کتابی که بنده معرفی کردم هم همان است!

  در حال تدوین یک روش برای یادگیری بهینه زبان هستم که به زودی تقدیم به جواد خان خواهم کرد!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. پی.دی.اف نسخه چهارم کتاب ۵۰۴ ترجمه جناب دانشوری به وفور در وب فارسی منتشر شده است. آنچه توصیه‌اش کرده‌ام، نسخه ششم است.
   دو. از تلاش‌تان حمایت می‌کنم. در ارشدباز به روز حرکت‌های این‌چنین باز است. البته پیشاپیش عرض کنم که حق نقد را برای خودم محفوظ می‌دانم!

   مشتاق تولید و تسهیم محتوا // جواد زارعی

 5. مصطفی

  با عرض سلام و خسته نباشد

  ابتدا از سایت خوبتان تشکر می کنم

  بنده برای کنکور سال آینده اماده می‌شم (مدیریت بازرگانی) و زبان انگلیسی‌ام خیلی ضعیفه. می‌خواستم بدونم چگونه این درس را شروع کنم تا جواب خوبی دریافت کنم؟؟

  با کتاب ۵۰۴ شروع کنم یا تافل؟

  ممنون

  (در صورت امکان جواب را به ایمیلم بفرستید)

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. پیشنهاد می‌کنم مطالب مرتبط با مقوله درس زبان انگلیسی را با پیگیری تگ انگلیسی مطالعه کنید. شک ندارم که پاسخ بسیاری از پرسش‌ها را خواهید یافت.
   دو. خب، با توجه به شرایط کنونی‌ام، سال بعد با هم برای کنکور ارشد خواهیم خواند!

   باید خواند تا ماند // جواد زارعی

 6. الهام

  آقای زارعی باز هم من…. :))

  سوالی راجع به زبان داشتم.به نظر شما ابتدا با زبان عمومی شروع کنم؟یا اینکه عمومی و تخصصی رو به موازات هم شروع کنم؟

  باز هم ممنون.یا علی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. اگر پایه زبان‌تان متوسط به بالاست، سه چهارهفته‌ای زبان عمومی بخوانید و بعدتر، زبان تخصصی را آغاز کنید.
   دو. اگر پایه زبان‌تان متوسط است، باز هم پیشنهاد می‌کنم زبان تخصصی را به چند هفته تأخیر آغاز کنید و صرفا برای اطلاعات عرض می‌کنم که با تسلط بر چند تکنیک مختصر و تمرین مستمرشان، می‌توانید حداقل چهار پنج تست زبان تخصصی را شکار کنید. شاید هم بیشتر!
   سه. مطالعه واژگان را باید روزانه انجام دهید و برای هر روز گمان می‌کنم یادسپاری ۱۰ تا ۲۵ واژه بسته به علاقه و توان‌تان کفایت می‌کند.
   چهار. درس‌ها را به روش ریل‌سازی مطالعه کنید؛ یعنی هر درس جدید را به مرور و پس از گرم شدن در درس‌های کنونی به مجموعه درس‌ها قبلی اضافه کنید. در مطلب وعده درسی، درباره ریل‌سازی صحبت کرده‌ام.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 7. حیران

  سلام اقا جواد تازه با مطالب تان آشنا شده ام من علوم سیاسی می خونم و برای ارشد خودمو دارم اماده می کنم…. مطالب بدیع و نو است ممنون از وقتی که می گذارید بابت نوشتن شان… علی یارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *