بلاگو آنگاه کنکور ارشد مدیریت ۹۵

و آنگاه کنکور ارشد مدیریت ۹۵

همین امروز همت کردم و در کنکور ارشد مدیریت ۹۵ ثبت‌نام کردم!

پیش‌تر قرار بود هفته‌ای یک موسیقی پیشنهادی تقدیم‌تان کنم که می‌دانم کاهلی کردم. اما راستش، چند موسیقی ناب را هم برای انتشار انتخاب کردم. آلبوم عجیب و غریب «آخرین وسوسه مسیح» را چند مرتبه‌ای گوش فرا دادم و چند قطعه را هم انتخاب کردم. حتی آلبوم منتخب فلوت عربی را هم بالا و پایین کردم و قطعه سحرانگیز حُمص از محمد نعیم را انتخاب کردم؛ اما هیچ‌کدام‌شان را به یک علت خاص منتشر نکردم. آن‌قدر موسیقی‌های جذاب خلق شده‌اند و مبحث موسیقی آن‌قدر جذاب است که کم‌کم به دام تبدیل می‌شود؛ که گاه از خاطر می‌برم که باب موسیقی پیشنهادی را با این ایده باز کردم که نیوشیدن موسیقی قبل از آغاز درس‌خوانی به ارتقای کیفیت درک مطالب کمک می‌کند و البته، موسیقی نباید باکلام، هیجانی، غمگین و عاشقانه باشد.

همین شد که از خیر انتشار موسیقی گذشتم و ماه صَفَر که تمام شود، دوباره با قطعات تازه‌تر در خدمت‌تان خواهم بود. البته چند قطعه تازه از کریس اسفریز یونانی کشف کرده‌ام که اگر چه دوز هیجان‌شان اندکی بالاست؛ اما از آن‌دست موسیقی‌های دست اول برای روحیه گرفتن است. از جسی کوک افسانه‌ای هم چند قطعه‌ای انتخاب کردم که برای انتشارشان لحظه‌شماری می‌کنم. یک قطعه قدیمی، اما درست و درمان هم از تاروِردیف روسی انتخاب کردم که برای داوطلبان سی و پنج سال به بالا خاطره‌انگیز است. و اما بعد!

امروز بالاخره همت کردم و دفترچه کنکور را به هزار ضرب و زور خواندم و رشته مدیریت (۱۱۴۲) را به عنوان رشته اول و مدیریت اجرایی (۱۱۴۸) را به عنوان رشته دوم (شناور) انتخاب کردم. پیش‌تر، تغییراتی را پیش‌بینی کرده بودم که خدا رو شکر، هیچ‌کدام‌شان رخ نداد؛ اما تغییری در گرایش‌های رشته مدیریت حادث شده است که شک ندارم برای برخی دوستان بسیار جذاب است.

گمان می‌کنم دوستانی که موضوع چیدمان گرایش‌ها و رشته‌ها را در بطن وزارت علوم پیگیری می‌کنند به واقعیت‌ها توجه کرده‌اند و قرار است تحرکی به این وادی بدهند. سال‌ها پیش، گرایش مدیریت و بهره‌وری ذیل مهندسی صنایع و البته برای داوطلبان غیرصنایعی تعریف شده بود؛ یعنی، محدوده ممنوع برای ورود فارغ‌التحصیلان مهندسی صنایع بود. سال گذشته،‌ این گرایش از مجموعه رشته‌های شناور خارج، و به بطن مهندسی صنایع منتقل شد. خبر مسرت‌بخش آن است که وزارت علوم، مقوله سیستم و بهره‌وری را از دو منظر نگریسته است. از منظر مهندسی، گرایش بهینه‌سازی سیستم‌ها را در بطن مهندسی صنایع تقویت کرده است؛ و از منظر مدیریتی، گرایش مدیریت کیفیت و بهره‌وری را به مدیریت صنعتی افزوده است. تحویل در چیدمان گرایش به مدیریتی صنعتی محدود نیست و دفترچه را که بالا و پایین کنید، دست‌گیرتان می‌شود که دنیا دست کیست!

راستش، تا همین هفته پیش اگر می‌پرسیدید گرایش مطلوب‌م چیست؟ بی‌درنگ می‌گفتم مدیریت فناوری اطلاعات؛ اما امروز می‌گویم مدیریت کیفیت و بهره‌وری، مدیریت پروژه و مدیریت استراتژیک. فقط نمی‌دانم، این گرایش‌ها را کدام دانشگاه‌ها ارایه خواهند کرد. همچنین، خبردار شدم ستاد علوم شناختی به ریاست دکتر کمال خرازی، مدیران دانشگاه تهران را به تعریف رشته بی‌نهایت جذاب، محشر، عالی و بروز «مدیریت شناختی» کرده است. فقط نمی‌دانم آیا از سال آینده باب این رشته در دانشکده مدیریت تهران باز می‌شود یا نه. همچنین نمی‌دانم، آیا درس‌های مدیریت شناختی را همین حضرات کنونی تدریس خواهند کرد یا از مدرسان پژوهشکده علوم شناختی استفاده خواهند کرد. اگر این‌ها را بدانم،‌ بهتر می‌توانم درباره کنکور امسال یا ماندن برای سال آینده تصمیم‌گیری کنم. در بد مخمصه‌ای گرفتار شده‌ام. البته، خوب می‌دانم که بیشترتان با مقوله «مدیریت شناختی» آشنا نیستید. گناه شما نیست؛ ضعف سیستم آموزشی و بی‌سوادی اساتید است.

اگر نظام آموزشی، مبتنی بر مکتب شناختی تعریف شده بود،‌ قاطبه داوطلبان می‌توانستند چشم‌اندازی دُرست از مقوله یادگیری ترسیم کنند و در وادی مزخرف‌خوانی گرفتار نمی‌شدند و عمرشان را صرف روش‌های یادگیری رفتارگرایانه مانند فلش‌کارت‌ها و جزوه‌های کدینگ و کلاس‌های یادگیری ۵۰۴ در سه جلسه نمی‌کردند. چنان‌چه، برخی آزمایشگاه روان‌شناسی پیشرفته در آمریکا و اروپا،‌ از کاربرد روش‌های رفتارگرایانه فراتر رفته‌اند و مهارت‌های تازه را با روش‌های شناختی به میمون و دلفین‌ و سگ و موش‌ آموزش می‌دهند. البته این گفته ربطی به موسیقی پیشنهادی یا ثبت‌نام در کنکور نداشت؛ فقط دلم از رفتاری‌‌ها پُر بود. شما، به بزرگی‌تان ببخشایید!

خلاصه اینکه ثبت‌نام کردم و عزمم را جزم کرده‌ام و قصد دارم کتاب ۵۰۴ و مقدمات گرامر را تا پایان آذر تمام کنم. راستش، ۱۵۰ روز پیش‌رو را فرصتی کم‌نظیر برای کسب رتبه‌ای تر و تمیز تلقی می‌کنم. بیایید، همت کنیم و با روزی یک ساعت شروع کنیم و بخوانیم و لذت ببریم!

25 فکر می‌کنند “و آنگاه کنکور ارشد مدیریت ۹۵

 1. حميدرضا

  سلام برادر

  ایشالا که این انرژى مثبت در سایت ادامه پیدا کنه و همه بچه ها به اهداف ایده آلى که دارن برسن.البته نه فقط تو درس…

  یا على

 2. محمد محرابیون محمدی

  سلام جناب زارعی عزیز

  سال گذشته جناب دکتر خرازی در کنفرانس بین‌المللی زبان‌شناسی رایانشی، فتح بابی درباره شناخت در مدیریت داشتند که از منظر من بسیار جذاب بود، ضمنا امسال با تغییرات رشته «تحقیق در عملیات»، دانشجویان ارشد این رشته و دکترای مدیریت سیستم ملزم به گذراندن دروس تحقیق در عملیات نرم شده‌اند که مبتنی بر مکتب شناختی است. این رویکرد، جنبه مثبتی است که می‌تواند به بهبود تصمیم‌گیری‌ها منجر شود.
  به هرحال رفتارگرایی و رفتارگرایان در یک نقطه مشترک خواهند بود، سقف و دیوارهایی که مدل‌های ذهنی برخواسته از محرک و پاسخ‌ها، آن ها را اسیر خود خواهد کرد.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام استاد؛

   یک. تشت رسوایی رفتارگرایی سال‌هاست که از بام افتاده است؛ اما دوستان به روی خودشان نمی‌آورند!

   دو. راستش، خیلی به این‌گونه درس‌ها دل‌خوش نیستم؛ چرا که بیشتر دوستان کُنه موضوع، دست‌گیرشان نشده است و صرفا درس‌شان را تراکتوری می‌خوانند. نرم، سخت، خمیده یا صاف برای‌شان فرقی نمی‌کند. هر چند بالاخره این مسیر باید از جایی آغاز شود که الحمدلله شده است!

   ارادت داریم فراوان // جواد زارعی

 3. سروش عبداله زاده

  بسیار جالب بود. خصوصا قسمت مدیریت شناختی  که خود من هم خیلی به این مبحث علاقه دارم.

  امیدوارم که رتبه ای بس تر و تمیز نصیبمون بشه دوست عزیزم

  لذت ببر و مطالعه کن. با این شعار زندگی بهتری خواهیم داشت…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   عجب آرزوی خوبی!
   در ضمن من اجرایی هم شرکت کردم و رقیب‌شما محسوب می‌شوم!

   عاشق هم‌دلی با رقیبان // جواد زارعی

 4. پیمان

  آقای زارعی عزیز امیدوارم موفق باشید. بنده هم ثبت نام کردم و شیطنت کردم و آزاد اقتصاد ثبت نام کردم. یک زحمتی، شاید شما بتوانید کمک کنید. مدرسان شریف متاسفانه مثل همیشه هیچ پاسخگو نیست و کاملا سربالا و بیحوصله پاسخ میدهد. یک ایمیل هم به استاد محرابیون زدم و از ایشان مستقیم سوال کردم که فعلا پاسخی نداده اند. شاید شما بتوانید ازیشان جویای جواب شوسد. سوال : آیا کلاس زمستان استاد محرابیون با همان کیفیت و تعداد ساعت ترم پاییز برگزار خواهد شد؟ یا بطور خلاصه و فشرده میباشد؟ کلا حدود چه زمانی شروع و پیش بینی میشود که تمام شود؟ چون احتمالا اگر ۵۶ الی ۷۰ ساعت باشد میشود ۱۴ الی ۱۷ جلسه یعنی ۳ الی ۴ ماه. عذرخواهی میکنم اگر سوال را در جای نامناسبی پرسیدم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره،

   آن‌گونه که جویا شدم، کلاس‌های ترم زمستان دکتر محرابیون در مؤسسه مدرسان شریف از اواسط بهمن آغاز می‌شود. علی‌الظاهر تا هفته اول اردیبهشت باید تمام شوند. شاید در برخی هفته‌ها لازم باشد که دو جلسه کلاس تشکیل شود. پس، اگر قصد ثبت‌نام دارید از ده دوازده روز دیگر باید اقدام کنید!

   آرزومند توفیق‌تان // جواد زارعی

 5. احسانی

  سلام برادر

  ۱/ تا جایی که بنده میدانم گرایش مدیریت کیفیت و بهره وری با گرایش سیستم و بهره وری مهندسی صنایع متفاوت است. هم بسیاری از دروس در سرفصل منتشره این گرایش با مهندسی سیستم خدابیامرز فرق دارند و هم به نظر شما آیا این گرایش در دانشکده های صنایع ارائه خواهد شد؟ فکر نمیکنم! در واقع بین اضافه شدن این گرایش به مدیریت صنعتی و حذف آن یکی از صنایع رابطه خاصی از نظر من نیست!

  ۲/ مهندسی سیستم و بهره‌وری را دو یا سه سالی بود مصوب کرده بودند به «مدیریت مهندسی» تغییر نام دهند؛ اما در عمل اتفاقی نیفتاد تا امسال که به نوعی حذف شد…

  ۳/ مدیریت کیفیت و بهره‌وری، به نظر از آن گرایش‌هایی است که روی ظرفیت ارشدش نباید حساب کرد. شاید خیلی کم و شاید خیلی زیاد!

  ۴/ در مجموع، گرایش‌های جدید بهتر تعریف شده‌اند و بروزتر هستند و باید این تغییر را به فال نیک گرفت. خصوصا در گرایش‌های صنعتی تغییرات خوبی صورت پذیرفته است.

  ۵/ مدیریت شناختی وسوسه‌برانگیز است! کاش رویکردی فرادانشگاهی داشته باشند و از اساتید مطرح این حوزه، فارغ از بحث‌های رقابتی بین دانشگاه‌ها استفاده کنند. فقط اگر اینگونه باشد می‌شود امیدوار بود از این دوره به خروجی مطلوبی رسید!

  احسانی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   نمی‌دانم. راستش باید دفترچه انتخاب رشته منتشر شود. شما بر خواندن تمرکز کنید، تا بعد!

   ارادت // جواد زارعی

 6. پیام

  سلام وقت بخیر

  منابع آزمون مهندسی صنابع گرایشبهره وریو مدیریت صنعتی خیلی نزدیکه

  الان که هیچکدوم شناور نیستن نمیشه دوتاشم ثبتنام کرد؟؟این بده متاسفانه

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. به طور رسمی دیگر گرایشی به نام سیستم و بهره‌وری ذیل مهندسی صنایع وجود ندارد. اگر هم اعتراض‌ها مؤثر باشد و بازگردد، شناور نیست!

   دو. فعلا می‌توانید در همین مدیریت خودمان ثبت‌نام کنید!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 7. مهران

  باسلام و احترام، منو ببخشید که مطلب تا حدی نامرتبط را اینجا می نویسم، چراکه ذیل مطلب فوق العاده تون در مورد مطالعه ی اقتصاد خردوکلان گزینه ی طرح سوال فعال نیست؛ میخواستم بپرسم به نظر جنابعالی این روش مطالعه در مورد دروس مدیریت مالی و مدیریت سرمایه گذاری (با توجه به اینکه این دو درس هم محاسباتی-مفهومی اند و از این نظر کمی با اقتصاد مشابه) هم قابل اجرا هست یا خیر؟ من برای ارشد “مدیریت مالی” آماده میشم..

  با سپاس بسیار…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. چرا که نه! برای تمام درس‌های مفهومی و ترکیبی می‌توانید از همین روش استفاده کنید.

   دو. مطلب تازه‌ای با عنوان «روش مطالعه درس‌ها» منتشر کرده‌ام که در باکس کناری «مسیر درس‌خوانی» درج شده است!

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 8. مهران

  با سلامی دوباره و احترامی بیش از پیش؛ ضمن سپاسگزاری از پاسخ به موقع شما، خواستم بپرسم چه روز و ساعتی میتونم خدمت برسم و یه گپ و گفت دو نفره و حداکثر ۳۰دقیقه ای داشته باشیم؟ به گمانم حضوری بهتر میشه یک سری سوالاتو مطرح کرد و به جواب رسید؛ با سپاس دوباره…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   شما لطف دارید. راستش، تابستان که در کلاس‌ها شرکت می‌کردم، فرصتی برای گپ‌وگفت با دوستان مهیا بود؛ اما مدت‌هاست که چنین فرصتی در اختیارم نیست. همین‌جا پرسش‌ها را مطرح کنید و به قدر بضاعتم پاسخ‌گو خواهم بود. اگر پرسش‌تان خصوصی است، ایمیل کنید.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 9. مهران

  سلام؛ سلامت و برقرار باشید…

  در مطلب مربوط به چگونگی مطالعه ی اقتصاد که بسیار هم برایم جالب و مفید بود، نتیجتا پیشنهاد فرمودید که اگر روزی یک وعده ی ۹۰دقیقه ای اقتصاد مطالعه شود…، حالا من با وضعیت اولویت بندی زیر، اگر بخواهم روزی بک وعده ی یکساعت و نیمه را به اقتصاد تخصیص بدم اونوقت تکلیف حسابداری، مدیریت مالی و مدیریت سرمایه گذاری چه میشود؟ به نظرتون امکان داره این وعده را یک روز در میان به اقتصاد بدم و دروس ضریب چهاری فوق را هم همینطور، مثلا سال گذشته دروس ضریب چهاری را روزهای زوج و اقتصاد و ریاضی آمار را روزهای فرد میخوندم…؛ البته چون میخوام بر اساس پیشنهاد شما اقتصاد (و حتی دروس تحلیلی-محاسباتی ضریب چهاری را نیز…) را مطالعه کنم بیم آن را دارم که طول بکشه و …، من میخوام تمامی دروس را تا ۳۰ بهمن تمام کنم؛ البته طبیعتا پوئن مثبتی که من دارم اینه که سال قبل خیلی خوب خوندم و بسیاری از مطالبو که الان میخونم برایم حکم مرور را داره، این هم که قبول نشدم به دلیل این بود که من بسیار دیر شروع کردم (از اواسط آذر!!!) و هرگز فرصت برگشت به عقب و مرور را نداشتم و…..؛
  راستی اولویت بندی من:
  کلیدی‌ها: حسابداری (پارسال حدود ۵۵ درصد) – مدیریت مالی (پارسال حدود ۳۰ درصد) – مدیریت سرمایه‌گذاری (پارسال ۲۰ درصد)
  اصلی‌ها: اقتصاد – آمار و ریاضی (البته روی آمار بیشتر سرمایه‌گذاری کردم)
  کمکی‌ها: مدیریت اسلامی – تئوری مدیریت (شروع از بهمن)

  عذر و پوزش خیلی خیلی زیاد به سبب بلندای کلام…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. تعداد درس‌های کلیدی‌تان زیاد است؛‌البته از آنجا که بیشترشان را پارسال مطالعه کرده‌اید، مشکلی نمی‌بینم!

   دو. درس‌ها را باید خوب بچینید؛ چرا که پذیرش مدیریت مالی محدود است و داوطلبی احتمال موفقیت بیشتری دارد که درس‌ها را به موقع بخواند و به موقع تمام کند و فرصت داشته باشد تا مرورشان کند. البته اگر درس‌ها را به روشی که در مسیر درس‌خوانی (روش مطالعه درس‌ها) گفته‌ام بخوانید، نیازی به بازگشت به عقب و مرور درس‌ها ندارید. یعنی همزمان که درس‌ه را می‌خوانید، تمام درس‌های قبلی را نیز مرور می‌کنید. از این رو دو مطلب آخر «مسیر درس‌خوانی» را خوب بخوانید که کمک‌تان می‌کند!

   سه. آیا درس‌ها را صرفا بر اساس ضریب اولویت‌بندی کرده‌اید یا از روشی که در وب‌سایت شرح داده‌ام استفاده کرده‌اید؟

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

   چهار.

 10. مهران

  با سلام و احترام؛

  عرض تشکر دارم به سبب پاسخگویی مناسب و بهنگام تون؛ قبل از هرچیز باید به یک ویژگی نه چندان خوبم اشاره کنم و اون این که یه ذره در خواندم مطالب طولانی کم حوصله ام! که البته شرایط زمانی ای  که در آن قرار داریم و استرس طبیعی همراه با آن، این یه ذره را قدری اضافه تر هم میکنه؛ در مورد اولویت بندی باید بگم تقریبا بله، عامل اصلی انتخاب دروس کلیدی، نقش به شدت با اهمیتشون در کنکوره، (شاید شما بهتر از من بدونید که داشتن درصدهایی بین ۵۵تا۷۰ در این سه درس، تقریبا برای تحصیل یک رتبه ی تک رقمی یا لااقل رتبه ی دورقمی خیلی خوب، کافی ست)، هرچند که بر اساس معیارهای علاقه، توانایی، استعداد و پیشینه ی ذهنی و … هم، انتخاب دروس کلیدی، تقریبا همین نتایج را برایم خواهد داشت؛؛ دو مطلب “روش چیدمان..” و “روش مطالعه..” را با دقت بیشتری مطالعه کردم و به دنبال آن “مطالعه ی اقتصاد..” که به گمانم یک مکمل بسیار خوب و عملی برای دو مطلب فوق الذکر هست؛ چه خوب بود اگر گزینه ی “مطالعه ی ریاضی..” هم فعال بود؛ هرچند مطالعه ی دو مطلب روش چیدمان و روش مطالعه تقریبا بیانگر همه چیز هست و من به شخصه خیلی استفاده کردم…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   در اولویت‌بندی درس‌ها نباید به اهمیت درس بسنده کرد. اهمیت واقعی درس مبتنی بر سه عامل درس، کنکور (تست‌ها) و ویژگی‌های افراد تعیین می‌شود. ضریب کنکور، فقط یک جنبه را پوشش می‌دهد. این مقوله را به طور مفصل در نوشته مبنی اولویت‌بندی توضیح داده‌ام.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 11. علي

  سلام و عرض ادب

  برادر دفتر چه راهنمای ثبت نام در آزمون (نسخه pdf ) کامل نیست؟

  منظورم اینه که از صحفه ۱۲ پریده به صحفه ۳۹

  رشته ها و ضرایب رو نداره

  میخواستم ببینم دفترچه کامل رو فقط باید از روزنامه فروشی ها خرید یا راه دیگری هم داره؟

  ممنون میشم زود تر جواب بدین

  یا علی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. دوباره دانلود کنید. گمان نمی‌کنم مشکل از دفترچه باشد.

   دو. اگر داوطلب مدیریت هستید، تکلیف‌تان مشخص است. کد ۱۱۴۲ را انتخاب نید و خلاص!

   ارادت و احترام / جواد زارعی

 12. ندا

  دوستان سلام

  میشه در مورد طرح مجلس در مورد کنکور ارشد کسی اطلاعات بده؟

  الان قراره چی بشه یعنی؟

  امثال من که رشتشون ارشد نداره،یامیخوان تغییر رشته بدن ویا نمراتم که الی ماشاالله افتضاحه تکلیفشون چیه؟یعنی برمیدارن آزمونو؟ییعنی من دارم از استرس میمیرم،کمک لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *