بلاگپرسش‌های عمومی

پرسش‌های عمومی

محلی تازه برای طرح پرسش‌هایی که نمی‌دانید کجا باید بپرسیدشان!

مدتی است توسعه امکانات ارشدباز را در ذهن دارم. پیش‌تر، مخاطبان محدودتر بودند و دامنه موضوعاتی که مطرح می‌کردند نیز محدود بود. افزایش تعداد و تنوع دوستانی که پرسش دارند و پرسش‌شان را به سیاق سابق در بخش نظرات وب‌سایت درج می‌کنند بیشتر شده است. از این رو، تصمیم گرفتم، سیستم پرسش و پاسخ مستقلی برای تأمین این خواسته مهیا کنم. البته در این‌باره قدری وسواسی هستم و گمان نمی‌کنم سیستم پرسش و پاسخ به این زودی‌ها قابل استفاده باشد. همین شد که صفحه مستقلی با عنوان «پرسش‌های عمومی» در منوی بالایی وب‌سایت برای دوستانی ایجاد کردم که پرسش‌های کلی و عمومی دارند و نمی‌دانند پرسش‌شان را کجا باید درج کنند!

البته، درج پرسش در تمام نوشته‌های ارشدباز همچنان ممکن است. پیشنهاد می‌کنم ذیل هر نوشته، صرفا پرسش‌های مرتبط با همان نوشته را مطرح کنید و از درج پرسش‌های غیرمرتبط با آن نوشته بپرهیزید. مزیت طرح پرسش‌های عمومی، که ممکن است پرسش دوستان دیگر هم باشد، دسترسی مرتب و منظم به تمام پرسش‌ها و پاسخ‌های مرتبط برای تمام مخاطبان ارشدباز است.

امیدوارم، این امکان مختصر، بتواند برخی دغدغه‌ها را رفع، و بخش کوچکی از مشکلات را دفع کند و در مسیر کسب توفیق در کنکور ارشد کمک‌حال‌ دوستان‌مان باشد!

32 فکر می‌کنند “پرسش‌های عمومی

 1. سجاد

  با سلام و خسته نباشید به برادر گرامی جناب زارعی

  اقای زارعی چند سوال داشتم:

  ۱. من با درس اقتصاد یکسری مشکلات کوچک دارم یعنی مثلا در بعضی مباحث حل یکسری از تستها را متوجه نمیشوم .از روی کتاب جناب نظری می خوانم و رشته کارشناسی من هم مهندسی بوده . اما سوالم این است که ایا کلاس اقتصاد پارسه را تایید می فرمایید؟ ایا استاد صادقین در اموزشگاه دیگری هم کلاس دارند؟ یا استاد خوب دیگری میشناسید؟ چون زمان کلاسشان برای من تا حدودی نامناسب است. ایا استاد صادقین هم مانند استاد مروج و محرابیون عالی هستند؟

  ۲. دوم اینکه چون رشته دبیرستانم ریاضی بوده میخواستم ببینم ایا فقط با تست زدن ریاضی میتوانم بر ریاضی مسلط شوم؟ ایا منبعی میشناسید که فقط تست داشته باشد؟ چون کتاب جناب رنجبران یک مقدار حجیم است البته کتابی که شما معرفی کرده اید را ندیده ام. در ضمن من دانشجوی سال اخرم یعنی از درس فاصله ندارم.

  ۳. لغات کتاب زیر ذره بین را میخواستم وارد نرم افزار لایتنر کنم که دیدم خیلی وقتم را میگیرد ایا روش بهتری برای خواندن لغات زیر ذره بین نیست؟ متاسفانه سوال اخری را در سایت جناب جهانشاهی ۲ هفته است که نوشته ام اما هنوز نظر بنده را تایید هم نکرده اند!!!!!!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. دکتر صادقین فوق‌العاده‌اند و علاوه بر پارسه، در نگاره نیز تدریس می‌کنند. هر کدام‌شان را توانستید بروید.

   دو. کتاب ۲۰۰۰ تست جناب محمودیان (نگاه دانش) را می‌توانید تمرین کنید که فقط تست است و بس. البته مرور تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته نیز نافع است.

   سه. زبان را با لایتنر حفظ نکنید که چندان کارآمد نیست. درباره یادسپاری واژگان زبان، چند هفته دیگر خواهم نوشت. زبان را بهتر است با مصداق، تمصیل، تصویرسازی، داستان‌سرایی و به طور کاربردی یاد بگیرید.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 2. دِه قایدی

  با سلام

  موضوع پرسش: کنکور مدیریت سیستم و بهره وری-کنکور مهندسی سیستم های اقتصادی-اجتماعی

  ۱. منابع ریاضی، مجموعه مدیریت چه فرقی با ریاضی مهندسی صنایع دارد؟

  ۲. چرا در مدیریت ریاضی است و در صنایع، ریاضی ۱ و ۲ است؟

  ۳. همچنین منابع آمار و تحقیق در عملیات چیست؟

  ۴. منابع اقتصاد خرد و کلان، مجموعه مدیریت چه فرقی با اقتصاد عمومی ۱ و ۲ مهندسی سیستم های اقتصادی-اجتماعی می‌کند؟

  ۵. مگر منابع مشترک نیست؟ یعنی کسی ک این منابع را برای کنکور مجموعه مدیریت خوانده، نمیتواند به سوالات سیستم و بهره‌وری و مهندسی سیستم‌های اقتصادی-اجتماعی پاسخ دهد؟

  ۶. و اینکه چرا فارغ التحصیلان رشته مهندسی صنایع مجاز به انتخاب این گرایش نیستند؟

  پیروز باشید…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   چند وقتی تشریف نداشتید، دل‌مان تنگ شده بود برای‌تان!

   یک. ریاضی مدیریت، در واقع همان مباحث ریاضی ۱ با کمی تعدیل است؛ اما ریاضی مهندسی صنایع، مشتمل بر تمام مباحث ریاضی است که در دانشگاه با عنوان ریاضی مهندسی ۱ و ۲ و در قالب ۸ واحد تدریس می‌شود که بسیار مفصل است. با مطالعه ریاضی مدیریت شاید بشود یک یا دو تست از ریاضی ۱ و ۲ را پاسخ داد؛ چرا که سطح تست‌های‌شان بالاست!

   دو. مباحث آمار مهندسی قدری را آمار رشته مدیریت متفاوت است. نوع تست‌های‌شان نیز متفاوت است. بهترین کتاب کمک‌آموزشی برای دوستان مدیریت، کتاب مهندس طورانی است و برای آمار مهندسی دوستان صنایع، کتاب دکتر ایوزیان است. مباحث و سبک طراحی تست‌ها اساسا متفاوت است!

   سه. تحقیق در عملیات مهندسی صنایع در بالاترین سطح طراحی می‌شود؛ حال آنکه این درس برای دوستان مدیریت در حالت حداقلی طراحی می‌شود. البته مباحث درس تحقیق در عملیات برای گرایش‌های «سیستم و بهره‌وری» و «سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی» در میانه مهندسی صنایع و مدیریت است. یعنی این دو گرایش لازم نیست برخیماحث پیشرفته برای مهندسی صنایع را مطالعه کنند. منابع درس تحقیق در عملیات برای دوستان مدیریت، کتاب خانم فدوی است و برای دوستان مهندسی صنایع، کتاب‌های مهندس زاهدی‌سرشت است. دوستان مهندسی صنایع باید تمام منابع را بخوانند؛ اما دوستان گرایش‌های «سیستم و بهره‌وری» و «سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی» صرفا باید تحقیق در عملیات ۱ را بخوانند که البته به مراتب سخت‌تر از درس‌های تحقیق در عملیات رشته مدیریت است.

   چهار. اقتصاد خرد و کلان بچه‌های مدیریت تفاوت چندانی با اقتصاد گرایش‌ «سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی» ندارد. همین‌که اقتصاد را بلد باشید و تست‌های کنکور صنایع ر بزنید، دست‌گیرتان می‌شود که تفاوت‌ها چیست!

   پنج. خیر، مشترک نیست. البته عنوان درس‌ها مشابه است؛ اما رشته‌ها متفاوت است و طراحان از منظری متفاوت به طراحی تست‌ها می‌نگرند. فردی که برای مدیریت خوانده است، امید چندان برای پذیرش در این گرایش‌ها ندارد و بالعکس. در ضمن، تا دو سال پیش، گرایش‌های «سیستم و بهره‌وری» و «سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی» شناور بودند و داوطلب مدیریت می‌توانست انتخاب‌شان کنند؛ اما از سال گذشته این گرایش‌ها به زیرمجموعه مهندسی صنایع منتقل شده‌اند و دیگر شناور نیستند. یعنی داوطلبانی باید مدیریت یا این گرایش‌ها را انتخاب کند. البته امسال باید دفتچره ارشد منتشر شود تا تکلیف‌مان روشن شود!

   شش. گرایش‌های «سیستم و بهره‌وری» و «سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی» بیشتر برای جذف دانشجویان غیرصنایعی طراحی شده است و طبیعی است که باید برای دانشجویان مهندسی صنایع محدودیت مشخص شود. البته این محدودیت فقط برای گرایش‌ «سیستم و بهره‌وری» است!

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 3. آرمان

  سلام.آقای زارعی کتاب اقتصاد کلان بنده چند صفحه نداره.امکانش هست شما یا دوستان از کتاب عکس یا اسکن بگیرین و به ایمیل بنده بفرستین؟؟؟؟صفحات۲۵۷تا ۲۵۹ و ۲۶۷تا ۲۷۲.ایمیل بنده armania377@gmail.

 4. دِه قایدی

  سلام برادر بزرگوارم،
  مگر میشود ما شما را فراموش کنیم؟ مگر میشود خودمان را از اینهمه نعمت منع گردانیم؟!
  استاد ما ک همیشه کنارتان هستیم،
  با اجازتون روزی دو بار سایتتان را زیر و رو میکنیم و نهایت استفاده رو میبریم،چون به لطف شما اینجا به هر جوابی رسیدیم.
  بازم ممنون از توضیح کاملتون، مثل همیشه عالی بود.
  راستی میدونید چرا این سوالارو پرسیدم؟
  یکی از دوستام می‌گه اگه امسالم گرایش‌های «سیستم و بهره‌وری» و «سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی» شناور نبودند، شاید بجز کنکور مدیریت،کنکور صنایع هم بدم.بدلیل همین وجه اشتراک ها.
  آیا چنین چیزی ممکن است؟آیا اصلاً جواب قابل قبولی میگیرد؟
  من ک نمیدانم!
  سر بلند باشید…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   یک. کنکور این گرایش‌ها را تجربه کرده‌ام. راستش قبولی در گرایش سیستم و بهره‌وری شدنی است؛ اما پیش‌زمینه ریاضی و آمار قوی می‌خواهد. تئوری را می‌شود بالای ۸۰ درصد و زبان را می‌شود ۶۰ تا ۷۰ زد؛ اما برای کسب رتبه درست و درمان برای دانشگاه‌های معتبر تهران، باید تحقیق در عملیات و آمار و ریاضی را هم بالا زد که قدری کار را سخت می‌کند. یعنی باید دو برار تلاش کنید که شاید به صرفه و صلاح نباشد!

   دو. سیستم و بهره‌وری، فوق‌العاده است. اما اگر به رشته شناور فکر می‌کنید، مدیریت اجرایی گزینه به صرفه‌تری است؛ چرا که زبان و تئوری آن مشترک است. حتی برخی تست‌های دانش و مسایل روز را می‌شود با دانش اقتصاد و بازاریابی شکار کرد. مانند راز بین خودمان بماند که اگر بتوانید تئوری و زبان را حوالی ۷۰ درصد بزنید و باقی درس‌ها شامل جی‌مت، دانش مسایل روز و زبان فارسی را حوالی ۳۰ تا ۴۰ درصد بزنید،‌ نان‌تان در روغن است. مدیریت اجرایی گزینه بسیار مطلوب‌تری برای رشته دوم است!

   ارادت و احترام // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. راستش کیفیت آزمون مؤسسه‌ها ثبات چندانی ندارد. از این رو نمی‌شود آزمون مؤسسه‌ای را توصیه کرد. سه چهار سال قبل، آزمون‌های مدرسان و نگاره خوب بودند؛‌حال آنکه سال گذشته چنگی به دل نمی‌زدند. سال گذشته، تست‌های آزمون‌های پارسه استانداردتر از دیگر مؤسسه‌ها بودند، اما درباره امسال‌شان نمی‌دانم چه خواهد شد!

   دو. دکتر احسانی مطلبی درباره آزمون‌ها تحریر کرده‌اند که توصیه می‌کنم مطالعه کنید. گمان می‌کنم به انتخاب‌تان کمک کند.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. از اینجا که نگاه می‌کنم، روزشمار را درست می‌بینم. ۷۷ روز مانده به کنکور!

   دو. عدم تغییر روزشمار بی‌حکمت نیست. دو سه هفته دیگر مطلب «زمان» را در باکس دانسته‌های کلیدی بخوانید.

   سه. ممنون می‌شوم اگر نظرتان را فارسی بنویسید. (فینگلیش بود!)

   ارادت و احترام // جواد زارعی

 5. م,ط

  درود و خسته نباشید.
  تشکر بابت اینکه سوالاتم را جواب میدهید.
  سوالی ازمحضرتون داشتم. شما مشاوره تلفنی برای بچه های شهرستان ارایه میدهید؟ یا از دوستانتون هستن که کار مشاوره تلفنی انجام بدن به غیر از آقای بوترابی و دکتراحسانی. موفق نشدم باهاشون تماس برقرارکنم.
  بسیارممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. به شخصه، در ارشدباز در خدمت‌تان هستم و فرصتی برای پشتیبانی تلفنی ندارم.

   دو. تا دل‌تان بخواهد مشاوره ارایه می‌شود؛ اما نمی‌شناسم‌شان. از این رو، توصیه‌شان نمی‌کنم. باز هم از دوستان جویا می‌شوم اگر مقدورشان بود، خبرتان می‌کنم.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 6. شیرین فریدونیان

  سلام خدمت برادر عزیز آقای زارعی

  من یک سوال در مورد آزمون داشتم. اینکه در آزمون های آزمایشی باید زمان بندی ام سر جلسه کنکور چه جوری باشه روی هر درس و اساسا از چه درسی شروع و به چه درسی خاتمه بدم.

  درسهایی ام که میخوام بزنم تئوری و بازار و زبان و آمارو ریاضی و اقتصاد  و اینکه فعلا برای آزمون یک خیلی مدیریت اسلام رو مطالعه نکردم چون کتاب آقای احسانی آماده نبود ولی در کل میخوام روی این درس هم سر کنکور وقت بذارم البته نه زیاد.

  با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. دو مطلب قدیمی درباره مهارت تست‌زنی در ارشدباز پیدا کردم که گمان می‌کنم مطالعه‌شان مفید باشد. مطلب ۱ و مطلب ۲

   دو. خلاصه عرض می‌کنم که زمان در آزمون‌های آزمایشی که تست‌ها از فصل‌ها و مبحث‌ها منتخب طراحی می‌شوند، اصلا و ابدا اهمیت ندارد. این‌گونه آزمون‌های آزمایشی فقط و فقط برای سنجش سوراخ‌های دانشی شما طراحی می‌شوند و قرار نیست محیط کنکور ارشد را شبیه‌سازی کنند. از این رو، بی‌خیال زمان شوید.

   سه. تأکید می‌کنم که در طی آزمون فقط در پی کشف سوراخ‌های یادگیری‌تان باشید!

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 7. مؤید

  با سلام خدمت جناب زارعی

  امروز‌ کتاب دکتر احسانی را سفارش دادم امیدوارم مفید فایده باشد با توجه به اینکه پارسال با خواندن کتاب افجه ای موفق به کسب کمتر از ده درصد شدم انشاالله امسال بالای ۴۰ درصد نصیبم شود.

  یک سوال داشتم و آن اینکه دیگر از نمونه تست های دروس در سایت قرار نمیدهید؟

  اگر این امکان برایتان حاصل شد نمونه تست های درس اقتصاد را نیز قرار دهید.

  با تشکر از شما و سایت خوبتان

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. اگر کتاب را درست بخوانید شاید بتوانید بالاتر از ۴۰ هم بزنید. خیلینگران درصد نباشید و صرفا بر درس‌ها تمرکز کنید!

   دو. واقعیت این است که تست‌ها را اساتید معروف طراحی می‌کنند. باید با یکی از استید معروف اقتصاد صحبت کنم. البته بیشتر تأکید دارم تست‌های بازاریابی و مدیریت و مدیریت اسلامی را پیگیری کنم؛ نقدتر هستند!

   ارادتمند // جواد زارعی

 8. مرجان

  سلام؛
  باعرض خسته نباشید خدمت به شما
  من یه مجموعه سوال قوی برای درس جیمت میخواستم که قسمت استدلال و درک مطلبش قوی باشه. کتاب اقای عرفانیان مدرسان دارم و تستاش تمرین کردم. به تست بیشتر نیاز دارم. چون میخوام رو این قسمت تمرکز داشته باشم. مجموعه سوال اقای عرفانیان بنظرتون خوبه یا کتاب اقای صداقت بخرم؟
  کتاب اقای عرفانیان پاسخ تستش واقعا عالی اما مجموعه سوالش نمیدونم؟ممنون میشم پاسخگو باشید.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. با درس مقوله جی‌مت آشنا هستم؛ اما نه این‌قدر تخصصی!

   دو. جناب صداقت مدت‌هاست که ایران را ترک کرده‌اند و کتاب‌شان بروز نمی‌شود!

   سه. از دوستان شنیده‌ام که جنبه ریاضی جناب عرفانیان پررنگ‌تر از دیگران است.

   چهار. تلاش می‌کنم از مهندس طورانی یا مهندس مورج که جی‌مت درس می‌دهند، پرسش شما را پیگیری کنم.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 9. مؤید

  باسلام

  چندوقت پیش برای سفارش کتاب اصول و مبانی مدیریت اسلامی دکتر احسانی به قسمت خرید اینترنتی موسسه پارسه مراجعه کردم که متاسفانه این سفارش برای بنده ثبت نمیشود!!

  لطفا اگر میشود بنده را راهنمایی کنید.

  با تشکر

 10. Hooman

  سلام .. خسته نباشین..

  بخش هایی از کتاب دکتر مروج رو از سایت پارسه دانلود کردم

  از ویرایشش و دسته بندیش

  بخصوص غوغای ایشون در اصطلاحات و اینکوترمز ها خوشم اومد

  با توجه به اینکه بنده تو سه ماه گذشته کتاب دکتر مناجاتی رو بارها خوندم..

  الان برای ۳ ماهه پیش رو به یه دو راهی رسیدم

  ترکیب ۲۰۰۰ تست ابراهیمی با کتاب دکتر مروج؟

  ترکیب ۲۰۰۰ تست با  دی ال ام؟

  بازاریابی و زبان جز درس های کلیدی من هستند

  و این همه حساسیتم واسه اینه

  میدونم نظرتون روی کتاب دکتر مروج هست

  اما یه دلیل خیلی محکم به من بدین که ازین دو راهی در بیام و برم واسه خرید کتاب

  یه جورایی از پوشش مطالب و اعتبار کتاب مطمین نیستم

  قضاوت نمیکنم

  ولی حق بدین

  نفرات برتر پارسال به جز ۱ نفر به این کتاب اشاره نکردن!!

  با سپاس

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. نفرات برتر سال‌های قبل به خیلی نکته‌های مهم دیگر هم اشاره نکرده‌اند. بین خودمان بماند، اشاره کردم یا نکردن رتبه‌های برتر چه مزیتی برای این کتاب یا آن کتاب دارد. اگر تمام رتبه‌های برتر سال آینده بگویند کتاب مهندس مروج بهترین است؛ آیا باید پذیرفت. مشک آن است که خود ببوید، نه آنکه …

   دو. اگرذ کتاب جناب مناجاتی را سه مرتبه خوانده‌اید؛ پس باید چیزکی از بازاریابی بدانید. اگر نمی‌دانید، مشکل را نباید در بطن کتاب، که باید در روش درس‌خوانی‌تان کندوکاو کنید. با ایت شیوه گمان نمی‌کنم با کتاب مهندس مروج هم به نتیجه برسید!

   سه. برای سه ماه آتی، کتاب جناب مناجاتی و پک‌های دی.ال.ام را که توصیه نمی‌کنم. به گمانم همان ۲۰۰۰ تست دکتر ابراهیمی را خوب تمرین کنید، اصل ماجرا دست‌گیرتان می‌شود و لزومی نمی‌بینم کتاب دیگری ابتیاع کنید.

   چهار. دو ماه دیگر که ۲۰۰۰ تست نگاه دانش را منهدم کردید، کتاب ۵۰۰۰ تست مهندس مروج وارد بازار خواهد شد. همان، برای پوشش تمام تست‌ها کفایت می‌کند.

   پنج. کتاب ۲۰۰۰ تست را که تمام کردید، بیایید درباره باقی داستان صحبت کنیم. در ضمن این روش پیاز که درباره تئوری مدیریت گفته‌ام، برای بازاریابی هم جواب می‌دهد!

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 11. Hooman

  چیزکی از بازاریابی دستگیرم شده

  اما

  ۲ تا اشکال داره کتاب مناجاتی

  اول ـ چیزایی که دستگیرم شده خیلی پراکنده است و در حد نکته کنکوره

  دومـ یه جورایی اگه  ریتم سوالا عوض شه که بعیدم نیس قطعا با خوندن مناجاتی به تنهایی یه جورایی خودکشی کردم..

  من به یه منبع مفهومی و جامع از نظر پوشش نیاز دارم

  کتاب مروج این نیاز رو ارضا میکنه؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛

   یک. عدم سازمان‌دهی درست و درمان مطالب، مشکل کلیدی کتاب جناب مناجاتی است!

   دو. با این شرایط پیشنهاد می‌کنم اندکی صبر پیشه کنید تا ویرایش تازه‌تر کتاب جناب مروج منتشر شود. همان را بخوانید و تست‌ها را با ۲۰۰۰ تست نگاه دانش را تمرین کنید. متأسفم که هزینه تراشیدم؛ اما پیشنهاد بهتری برای شما ندارم!

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 12. مجید مرادی فر

  آقای زارعی سلام،

  اگه راهنماییم کنید ممنون می شم. من دیپلم ریاضی دارم٬ کاردانی کامپیوتر (ریاضیاتم بد نیست) و کارشناسی مدیریت بازرگانی.

  ۱- هدفم رتبه ۸ سراسری (به هرکی می گم میزنه زیر خنده، اما می خوام بعد از اعلام نتایج من بزنم زیر خنده).

  ۲- می خوام بدونم به نظر شما می تونم تا روز کنکور‌ کتابهارو تموم کنم؟

  ۳- تا الان مدیریت عمومی الوانی، رفتار سازمانی رضاییان، بازاریابی سه استاد تموم کردم و اقتصاد خرد تا نصف خوندم، با تمرکز بالا خوندم. خیلی هم خوب خوندم.

  کلیدی: بازاریابی – تیوری های مدیریت

  اصلی: اقتصاد – مدیریت اسلامی

  کمکی: زبان – ریاضی و آمار (زیاد روش حساب نمی کنم)

  حذفی: تحقیق در عملیاتو بیخیال شدم.

  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. عالی است، که هدف‌تان را به دقت تعیین کرده‌اید؛ اما باید برای رسیدن به رتبه ۸ ابتدا از رتبه ۲۰۰۰ و بعدتر ۱۰۰۰ و بعدتر ۵۰۰ عبور کنید. یعنی باید در هر مرحله از مطالعه، ارزیابی درستی از وضعیت‌تان داشته باشید.

   دو. پیشنهاد می‌کنم، یکی از درس‌های زبان انگلیسی یا ریاضی و آمار را به میل خودتان به اصلی‌ها منتقل کنید تا کف امتیاز لازم برای رتبه‌های دو رقمی مرغوب تک‌رقمی را آسان‌تر مهیا کنید. میانگین علمی درس‌های شما برای رتبه تک‌رقمی باید بالاتر از ۴۵ درصد باشد!

   سه. در ستون کناری ارشدباز، مطالبی را منتشر کرده‌ام که خواندن‌شان به طرح‌ریزی یک برنامه درست و درمان کمک می‌کند. اگر درست بخوانید، تا اسفند تمام می‌کنید درس‌ها را.

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

   1. مجید مرادی فر

    از راهنمایی شما بسیار ممنونم. از اینکه صادقانه و بدون هیچ چشمداشتی برای دیگران وقت می گذارید و راهنمایی می کنید شایسته احترام فراوان هستید.

 13. یحیی

  سلام خدمت همه دوستان به سلامتی دفترچه ۹۵ هم منتشر شد بدون هیچ گونه تغییر جدی☺ ریاضی هم حذف نشد.

  فقط یه خورده حیف شد گرایش مالی رو از بازرگانی حذف کردن که چندان مهم نیست حالا با انگیزه مضاعف به راه ادامه بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *