بلاگچند نکته درباره منابع ارشد مدیریت

چند نکته درباره منابع ارشد مدیریت

سال‌ها پیش که کنکور ارشد مدیریت در بهمن‌ماه برگزار می‌شد، داوطلبانی که خواهان رتبه‌های خوب بودند درس‌خوانی را با روزی پنج شش ساعت مطالعه از مهرماه آغاز می‌کردند. شرایط کنکور ارشد مدیریت به‌گونه‌ای بود که با دو ماه درس‌خوانی هم می‌شد به کسب رتبه خوب امیدوار بود. حتی، بودند دوستانی که با چهل روز درس‌خوانی رتبه‌ای خوب شکار کردند و رفتند. اما شرایط کنکور ارشد مدیریت، و به‌طور ویژه چیدمان منابع ارشد مدیریت تغییر کرده است!

دو سالی می‌شود که شرایط کنکور ارشد مدیریت به‌طور محسوس تغییر کرده است و گمان نمی‌کنم داوطلبان عزیز بتوانند با دو سه ماه درس‌خوانی به نتیجه‌ای شاخص امیدوار باشند. عامل‌های متعددی را در این‌باره دخیل می‌دانم که بعدتر درباره‌شان صحبت خواهم کرد؛ اما، یکی از مهم‌ترین‌شان، دسترسی به منابع متعدد و متنوع است!

پیش‌ترها، نبود منابع درست و درمان را یکی از مشکل اصلی داوطلبان ارشد مدیریت تلقی می‌کردیم؛ اما در شرایط کنونی، فراوانی منابع را معضل و مشکل می‌دانیم. راستش، وضعیت کنونی بازار ارشد مدیریت بیش از تصور و پیش‌بینی‌مان شلم‌شوربا شده است و به داوطلبان عزیز حق می‌دهم که نتوانند منابع مناسب‌شان را با خیالی آسوده انتخاب کنند. تجربه ثابت کرده است که اگر خیال‌ داوطلبان درباره منابع انتخابی‌شان آسوده نباشد، تا لحظه آزمون در شک و شبهه می‌مانند و به‌قطعیت نمی‌دانند که آیا انتخاب‌شان درست بوده یا خیر!

در این‌باره چند توصیه دارم که شاید کمک‌حال دوستان باشد:

یک. هیچ‌گاه پول‌تان را خرج جزوه‌ها نکنید. البته خوب می‌دانم که برخی جزوه‌ها مانند جزوه اقتصاد دکتر صادقین به مراتب غنی‌تر از کتاب‌های رایج هستند؛ و همین‌طور برخی کتاب‌ها به مراتب ضعیف‌تر از برخی جزوه‌ها هستند. برای پرهیز از پیچیدگی، کلا جزوه‌ها را بی‌خیال شوید.

دو. مدرسان این‌کاره لزوما مؤلفانی خوبی نیستند؛‌ و همین‌طور، هستند مدرسانی که نوشتن‌شان بهتر از تدریس‌شان است. برای مثال، دکتر جلیلیان مدرس خوبی نیست؛ اما در قیاس با مؤلفان مدعی بازار ارشد مدیریت، نویسنده خوبی است.

سه. به‌قطعیت پیشنهاد می‌کنم منابعی را که ظرف سه چهار سال اخیر بروز نشده‌اند از دایره انتخاب‌تان خارج کنید. کتاب زبان تخصصی آقای اشراقی از این دست است؛ اما، در کمال تعجب می‌بینم که همچنان برخی وب‌سایت‌ها و افراد مدعی، کتاب ایشان را توصیه می‌کنند.

چهار. منابع ارشد مدیریت بر دو گونه‌اند. یکی، منابع اصلی مانند کتاب‌های دکتر الوانی، دکتر رضاییان، دکتر مقیمی، جناب کاتلر، جناب رابینز، دکتر مهرگان، دکتر متقی، جناب سالواتوره، و جناب مسینگ‌هام؛ و دیگری، منابع کنکوری مانند کتاب‌های دکتر جلیلیان، مهندس مروج، مهندس امیر انصاری، دکتر احسانی، مهندس جهان‌شاهی، آقای پرچ، مهندس شیخان، مهندس یگانه، دکتر مناجاتی، و دکتر نظری هستند که مطالب‌شان را از منابع اصلی و تست‌های سال‌های گذشته گردآوری کرده‌اند. داوطلبان ارشد مدیریت باید ترکیبی از منابع اصلی و کنکوری را متناسب با گرایش و اولویت‌بندی درسی‌شان انتخاب کنند و تا موعد کنکور به آن‌ها وفادار بمانند!

پنج. چند سالی است که بازار مدعیان و مدرسان گرم شده است و درباره خودشان و شاهکارهایی که خلق کرده‌اند داستان‌هایی تعریف می‌کنند که مرغ پخته را نیز می‌خنداند. به‌طور کلی، توصیه می‌کنم دور افرادی که خودشان را دسته‌گلی منحصربفرد معرفی می‌کنند و معلوم نیست کجای آسمان شکافته شده و ایشان نزول اجلال کرده‌اند را خط بکشید. رونق بازار این‌گونه افراد در ایجاد حاشیه برای خود دیگران است و در ادبیات گفتاری‌شان به‌طور مستمر در حال کوفتن دیگران، تعریف از خود و روش‌های ابداعی‌شان و البته حواله‌کردن وعده‌های چشم‌گیر است. گفتم که حواس‌تان جمع باشد!

شش. درباره منابع کنکور ارشد مدیریت از افرادی که نمی‌توانند آزمون ارشد مدیریت، و بازار ارشد مدیریت، و منابع کلیدی ارشد مدیریت را تحلیل کنند مشورت نگیرید. مشاوره کنکور ارشد، تخصص است،‌ و صِرف نتیجه‌گیری در آزمون ارشد نمی‌تواند ملاکی برای ارایه مشاوره باشد. به رتبه‌های مرغوب توصیه می‌کنم اگر قصد ماندن در این بازار را دارند چند سالی را به کارآموزی و مهارت‌ورزی مشغول باشند؛ و به داوطلبان کنکور ارشد هم پیشنهاد می‌کنم از افراد حرفه‌ای و ذی‌صلح طلب مشورت کنند.

هفت. کلاس‌ها، یکی از منابع ارشد مدیریت هستند؛ اما هیچ کلاسی جای کتاب را نمی‌گیرد. کارکرد اصلی کلاس‌ها، روشن کردن موتور ذهنی و هدایت اولیه‌ داوطلبان است و بس!

و اما بعد …

۱. وب‌سایت را به‌طور روزانه بررسی می‌کنم و اگر چیزی در بخش نظرات درج کنید، حداکثر تا ۲۴ ساعت تعیین تکلیف می‌شود. یعنی، حذف می‌شود، یا پاسخی دریافت می‌کنید!

۲. ارشدباز، چند سال است که فعال است؛ و با احتمال بالا، پرسشی را که در ذهن دارید پیش‌تر پرسیده شده است. از این رو، پیش از درج پرسش، وب‌سایت را جست‌وجو کنید.

۳. مطالعه مطالب مندرج در ستون کناری وب‌سایت ارشدباز بسیاری از ابهامات‌تان را رفع خواهند کرد. پیشنهاد می‌کنم مطالعه‌شان کنید.

تا بعد …

34 فکر می‌کنند “چند نکته درباره منابع ارشد مدیریت

 1. فاطمه

  سلام. روزتون بخیر. جناب زارعی من لیسانس ادبیات انگلیسی هستم و برای ارشد قصد شرکت در رشته مدیریت بازرگانی را دارم. با توجه به سطح خوبم در درس زبان. و اینکه حساب ویژه ای روی درصد این درس باز کرده ام. لطف می کنید در انتخاب منابع من را راهنمایی کنید.

 2. یاسین

  با عرض سلام و وقت بخیر

  در مطلب فوق در خصوص منابع، توصیه کردید کتبی که در عرض ۳ الی ۴ سال اخیر بروز نشده اند، از دایره انتخاب حذف گردند.

  توصیه ای صحیح و کاملا منطقی است اما در عمل چند مشکل بوجود می آید:

  ۱- اغلب انتشارات، کتب ویرایش شده خود را زمانی راهی بازار می کنند که اکثر داوطلبان جدی مطالعه خود را آغاز کرده اند. در این صورت داوطلب با یک سوال مواجه میشود که آیا این پیرایش فراتر از افزودن تست های کنکور ۹۷ بوده یا خیر، و در صورت جدی بودن تغییرات مجبور به پرداخت هزینه مجدد خواهد شد. بسیار مایلم که در این خصوص نظر شما را بدانم.

  ۲- دروسی مثل ریاضی، آمار و اقتصاد یک کلیت و ساختمان مفهومی ثابت دارند و فکر نمیکنم ویرایش های جدید، مطلب و نکته تازه ای به آنان اضافه کند. در این خصوص مایلم نظرتان را جویا شوم بخصوص اینکه اگر اطلاعات تازه ای در خصوص ویرایش های جدید یا کتبی متفاوت با منابع معرفی شده قبلیتان در دست دارید، بسیار مشتاق شنیدن هستم.

  و یک خواهش دیگر،

  بنده قطعاً حساسیت های شما و احساس مسئولیتی که در قبال مطالب مطالب انتشار یافته در سایتتان دارید را در حد شناختی گه از شما دارم درک میکنم و متوجه هستم که نمیخواهید در زمینه معرفی منابع عجولانه عمل کنید که کاملاً هم صحیح است. اما خواهشاً در خصوص افرادی که به هر دلیل قصد دارند زود تر از سایرین منابعشان را تهیه کرده و پروسه مطالعه را شروع نمایند، به طور خصوصی و خارج از فضای این وبسایت مشاوره اورژانسی بدهید که خیلی ها منتظر این اعلام نظر مهم از جانب شما هستند.

  با سپاس و احترام فراوان

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام،

   مشتاق دیدار!

   اوایل ترم زمستان به تهران سر می‌زدم. البته، خیلی با عجله!

   از ترم پاییز، برای حضور در جلسه‌های دفاع دوستان بیشتر به دانشکده مدیریت سر خواهم زد.

   ارادت / جواد زارعی

 3. یعقوبی

  سلام آقای زارعی عزیز

  بعد دو سال ارشدباز را چک کردم! در حال حاضر بنده کنکور دکترا دارم و به شدت به اطلاعات شما نیازمندم. چون کنکور دکترا به اینجا خیلی مرتبط نیست از شما خواهشمندم به بنده ایمیل دهید تا بتوانم با شما مستقیما ارتباط بگیرم. متاسفانه بجز این جا هیچ راه ارتباطی دیگری با شما ندارم.

  اگر پاسخ دهید خیلی خیلی سپاسگزار خواهم شد.

 4. مرتضی

  سلام

  تعجب می کنم که چه طور گرایش مالی که یکی از داغ ترین گرایش های مدیریت هست رو بی خیال شدید

  لطفاً با بهره گیری از متخصصین این رشته به این موضوع هم بپردازید

  سپاس

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام،

   سیاستم در ارشدباز، گفت‌وگو درباره گرایش‌هایی است که شخصا بر انها مسلط هستم. دوستان دیگر به‌قدر کفایت درباره مالی تخصص دارند و صحبت می‌کنند. از ایشان استفاده کنید. البته، روش درس‌خوانی پارتیزانی محدود به هیچ گرایشی نیست!

   ارادت / جواد زارعی

 5. محمد

  سلام وقت بخیر به استاد زارعی و همه ی‌دوستان

  من امسال با کتاب های مرجع شروع کردم درس تئوری رو و مثلا کتاب دکتر مقیمی رو ۳-۴ بار خوندم.بنا به جو یکی از دوستان تصمیم به کلاس گرفتم تا از معجزه! کدینگ بهره ببرم.

  اما به عنوان کسی که ۴۱ شدم امسال و درس تئوری رو شدیدا دوست داشتم و هررزو دو سه ساعت مطالعه میکردم عرض میکنم اصلا نمیشه متن کتاب دکتر مقیمی یا دکتر رضاییان رو با یک سری لاطائلات و آسمون به ریسمون بافتن به اسم کدینگ مقایسه کرد.صادقانه بگم به عقب برگردم فقط متن کتاب و تست همین.اینکه شما از پیچ زلف یار به اصل پیتر برسی چون پ دارن اسمش نمیدونم چیه ولی یادگیری نیست.

  اینارو نوشتم چون حس میکنم  موظفم در قبال کسانی که مسر من رو نرفتن

  با سپاس

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. سال‌ها پیش، و به‌فراخور شرایط، مفصل درباره کدینگ تئوری مدیریت صحبت کرده‌ام و هیچ‌گاه پاسخ رسمی دریافت نکرده‌ام. ارشدباز را که جست‌وجو کنید، مطالب متعددی در این‌باره کشف می‌کنید!

   دو. بیشتر دوستان فعال در بازار کنکور ارشد از تکنیک بازاریابی غیراخلاقی «تنش» برای گرم کردن بازارشان استفاده می‌کنند. تنش، مخفف ترس، نااطمینانی، و شک است. بعدتر در این‌باره صحبت خواهم کرد.

   ارادت // جواد زارعی

  2. نفيسه

   سلام من مایلم در کنکور مدیریت بازرگانی ارشد سال ٩٨ شرکت کنم ، میشه در مورد منابع یه توضیحی بدین ؟؟؟ من رشته ی کارشناسیم مدیریت نبوده

   1. جواد زارعی نویسنده

    سلام؛

    در ستون کناری وب‌سایت ارشدباز مطالب گوناگونی درباره منابع، چگونگی چیدمان درس‌ها، و چگونگی مطالعه درس‌ها منتشر کرده‌ام. همان‌ها را که مطالعه کنید حال و هوای فضای ارشد دست‌گیرتان می‌شود.

     

    ارادت  //  جواد زارعی

 6. پیمان

  با عرض سلام خدمت آقای زارعی عزیز، اگر امکانش هست در خصوص رشته مدیریت کارآفرینی هم توضیحاتی ارائه بدین، درس های اصلی که روش باید تمرکز بشه و هم اینکه اطلاعت کلی درباره این رشته رو بفرمایید.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   به‌طور معمول، در ارشدباز درباره معرفی رشته‌ها چیزی نمی‌نویسم. اینجا بیشتر بر مهارت یادگیری، روش درس‌خوانی و معرفی منابع برخی رشته‌های مدیریت متمرکز هستم. وب فارسی را که کاوش کنید به قدر کفایت درباره رشته کارآفرینی مطلب پیدا می‌کنید.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 7. احمد

  باسلام و احترام خدمت اقای زارعی

  قبل هر چیزی ازتون بابت سایت و اطلاعات مفیدی در اختیارمون قرار میدین بسیار سپاسگزارم

  میخواستم اگه امکانش باشه لطفا بفرمایین چاپ ۹۵ تئوری های مدیریت اقای جلیلیان برای کنکور ۹۸ قابلیت مطالعه را دارد؟یعنی چاپ جدید این کتاب تغییرات چشمگیری داشته است و باید حتما از چاپ جدید استفاده بشه یا به همون چاپ ۹۵ میشه بسنده کرد؟

  باتشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   شما، چاپ پنجم کتاب را در اختیار دارید؛ و شک نکنید که بخشی از نیاز علمی‌تان را پوشش می‌دهد. اما، کنکور ارشد مدیریت در یکی دو سال اخیر تغییر کرده است؛ همچنین، دکتر مقیمی نیز کتاب‌شان را ویرایش کرده‌اند. از این رو، طبیعی است که دکتر جلیلیان نیز برخی نکته‌ها را در بطن کتاب‌شان وارد کرده‌اند. پیشنهاد می‌کنم آخرین ویرایش کتاب را تهیه کنید!

   ارادت // جواد زارعی

 8. احمد

  سلام وقتتون بخیر

  معذرت میخوام مجددا مزاحمتون شدم

  اقای زارعی میخواستم ازتون خواهش کنم زودتر منابع کنکور سال بعد رو اعلام کنید بدلیل اینکه ما شهرستانیا در خرید کتاب ها محدودیت داریم چون کتابفروشی شهر ما طبیعتا اونقدری بزرگ نیس که همه چی توش پیدا بشه تا میریم سفارش بدیم نام نویسی میکنه و میگه در خرید بعدی کتابایه شمارو هم میارم و معلوم نیس خرید بعدیشون کی باشه و اگه بخوایم اینترنتی سفارش بدیم هزینه ی یه کتاب رو باید صرف هرینه ی پستی کنیم چون خیلی از کتاب ها بصورت یکجا توو همه ی کتابفروشی های آنلاین وجود ندارن و اگه بخوایم جداگونه سفارش بدیم بیشتر از ۴۰ تومن هزینه ی پست میشه که میشه با این مبلغ یه کتاب به درد بخور خرید و استفاده کرد

  مطلب بعدی اینکه میخواستم ازتون خواهش کنم با مولفان کتاب های کنکوری ارشد مدیریت صحبت کنید تا کسی که کتاب چاپ های قبل رو داره مثلا تا ۵ سال قبل یا هر محدوده ای که خودشون در نظر بگیرن تغییرات رو توو یه فایل پی دی اف ارائه بدن تا کسی مجبور نباشه چاپ جدید رو بخره چون واقعا هزینه کتاب ها خیلی بالاست و برا خیلیا شاید امکان خرید مقدور نباشه

  باتشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. در حال تحلیل کنکور و مطالعه منابع هستم؛ و منابع پیشنهادی را دو سه هفته دیگر منتشر می‌کنم.

   دو. دفتاری هستند که کتاب دلخواه شما را تهیه و بدون اجرت برای شما پست می‌کنند. هنگام انتشار فهرست پیشنهادی، تلفن این مراکز را هم اعلام می‌کنم!

   سه. فرایند بروزرسانی کتاب‌ها این‌قدرها هم ساده نیست؛ و تصمیم‌گیری درباره شیوه انتشار کتاب‌ها بیشتر در اختیار ناشر است. اگر از چند نویسنده مانند مهندس مروج چشم‌پوشی کنیم، بیشتر نویسنده‌ها نمی‌توانند، یا نمی‌خواهند فایل‌های مکمل ارایه کنند؛ چراکه بخشی از درآمدشان از قِبل همین کتاب‌ها تأمین می‌شود!

   ارادت // جواد زارعی

 9. سهیل

  سلام آقای زارعی عزیز

  جسارتا خیلی تنبل شدین!

  هر روز دارم میام سایت رو چک میکنم، میبینم خبری از تحلیلی که قول دادین نیست…

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   راستش، تنبلی نیست؛ اما قبول دارم که باید به قول‌هایی که می‌دهم عمل کنم. قصدم آن است که بیشتر در ارشدباز بنویسم، و خواهم نوشت. اندکی صبر پیشه کنید که شرایطم مجال نوشتن دهد.

   ارادت // جواد زارعی

 10. مریم

  جناب اقای زارعی سلام

  مقاله منابع پیشنهادی که قولش رو داده بودین رو کی میذارین؟ما بیصبرانه منتظریم که منابع درست رو تهیه کنیم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام،
   در حال بررسی منابع جدید هستم، و تحلیل رویکرد طراحان تست‌ها هستم. گمان می‌کنم دو تا سه هفته دیگر زمان می‌برد.

   ارادت / جواد زارعی

 11. احمد

  سلام اقای زارعی وقتتون بخیر

  در مورد چند منبعی که در اختیار دارم میخواستم نظرتونو بدونم

  ریاضی رنجبران و ریاضی ماهان اقای حسن زاده

  آمار و احتمالات مدرسان شریف

  مدیریت اسلامی مدرسان شریف چاپ ۹۶ که کتاب اقای مقیمی هم اومده+۲۰۰۰ تست

  باتشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   درباره منابع درس‌هایی که فرمودید نظرم را به‌صراحت بیان کرده‌ام و همچنان بر همان‌ها تأکید دارم.

   ارادت // جواد زارعی

 12. علی

  به نام خدا

  با سلام،

  معمولا چند درصد از سوالات درس تئوری های مدیریت  در کنکور کارشناسی ارشد و دکترا از کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر مقیمی است؟

  با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   سهم مشخصی تعیین نشده است؛ اما باید بدانیم و بپذیریم که چند سالی کتاب دکتر مقیمی مبنای تست‌های ارشد مدیریت است.

   ارادت // جواد زارعی

 13. آرش

  سلام جناب زارعی ، برای کنکور دکترا میتونید به بنده منبع جامعی برای درس استراتژی و تئوری های مدیریت  معرفی کنید با توجه به اینکه مطالبتون مطالعه کردم بسیار جامع و دقیق منابع رو تحلیل می کنید، ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. منابع کنکور دکتری در برخی درس‌ها هنوز به‌صراحت قابل تشخیص نیست. فعالان حوزه کنکور و اساتید دانشگاه، منابعی را به‌زعم‌شان اعلام می‌کنند؛ اما تست‌ها را که بالا و پایین می‌کنیم دست‌گیرمان می‌شود که مرجع برخی تست‌ها همچنان نامشخص است.

   دو. پیشنهاد می‌کنم بر منابع معروف‌تر متمرکز باشید و تا می‌توانید از منابع متفرقه و جزوه‌ها فاصله بگیرید که تمرکزتان را مخدوش می‌کنند.

   ارادت // جواد زارعی

 14. یاسین

  سلام آقای زارعی عزیز…

  امروز چهارم مرداد هست و ما همچنان منتظر انتشار نظرات مهم شما هستیم.

  با کمال احترام و سپاسی که از شما دارم، ازتون خواهش مندم کمی در انتشار نظراتتون در خصوص رویه های طراحی تست و منابع ارشد ۹۸ تعجیل کنید. منتظریم.

   

  متشکرم

 15. علی

  سلام.

  آقای زارعی من رشته ی مدیریت بازرگانی هستم و تصمیم به ادامه ی تحصیل در مقطع ارشد بازاریابی دارم. ممنون میشم ا گه منابع کنکور ارشد ۹۸ رو معرفی کنین.

 16. سینا

  سلام اقای زارعی

  من برای تئوری های مدیریت از چه کتاب تستی استفاده کنم؟

  تست های های ۱۰ سال گذشته رو زدم اما به نظرم کمه و این درس می تونه غیر قابل پیش بینی تر از اینا باشه.

  لطفا یه منبع برای تست تئوری معرفی میکنید؟

  با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   هیچ تستی،‌ بهتر از تست‌های هفت هشت سال گذشته کنکورهای ارشد و دکتری نمی‌تواند دیدتان را به درس باز کند.

   مخلصیم // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *